جاوااسکریپت در مرورگر شما غیر فعال می باشد!

لطفا برای استفاده صحیح از وبسایت ازکی جاوااسکریپت را بر روی مرورگر خود فعال کنید.

آموزش فعال کردن جاوااسکریپت برای مرورگرهای مختلف

بیمه شخص ثالث البرز

بیمه شخص ثالث یکی از ‌بیمه‌های مربوط به اتومبیل است که بر اساس قانون، داشتن آن برای همه کسانی که ماشینی دارند، اجباری است. بیمه شخص ثالث ‌خسارت‌های مالی و جانی که در حادثه‌ها و تصادف‌ها به شخص ثالث، یعنی فرد دیگر وارد‌ می‌شود را جبران ‌می‌کند. 

بیمه البرز شرکت بیمه‌ای است که در گذشته جزو شرکت‌های بیمه دولتی بوده اما در حال حاضر به عنوان یک شرکت بیمه خصوصی فعالیت می‌کند. این شرکت انواع بیمه‌ها از جمله بیمه‌های خودرو و بیمه شخص ثالث را ارائه می‌کند و در بازار فروش بیمه شخص ثالث، رتبه ششم را از نظر تعداد فروش این بیمه‌نامه دارد.

اگر انقضای بیمه‌نامه شما نزدیک است و قصد تمدید یا خرید بهترین بیمه شخص ثالث را دارید، بهتر است این بیمه را در شرکت‌های مختلف، بررسی و مقایسه کنید. با توجه به همین موضوع، ما در مطالب جداگانه‌ای بیمه شخص ثالث شرکت‌های بیمه را بررسی کرده ایم و در این مطلب قصد داریم شرایط، پوشش‌ها، مزایا، حق بیمه و نحوه استعلام بیمه شخص ثالث البرز را توضیح دهیم.

ضرورت خرید بیمه شخص ثالث البرز

همانطور که گفتیم بیمه شخص ثالث بیمه‌ای اجباری است؛ یعنی در صورتی که شما بدون توجه به این قانون و بدون داشتن بیمه شخص ثالث با خودروی خود تردد کنید، دچار تبعات زیادی خواهید شد.

مثلا به جز جریمه پلیس، ممکن است ماشینتان به پارکینگ منتقل شود. همچنین خرید و فروش ماشین بدون بیمه انجام نخواهد شد و در صورت وقوع تصادف، پرداخت هیچ خسارتی به عهده بیمه نخواهد بود.

از طرف دیگر به ازای هر روزی که ماشین شما بیمه شخص ثالث نداشته باشد، باید به بیمه جریمه دیرکرد پرداخت کنید.

با توجه به این تبعات احتمالی، نداشتن بیمه شخص ثالث خسارت‌های مالی فراوان و ریسک‌های زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت. پس بهتر است بدون حتی یک روز تأخیر، برای تمدید بیمه‌نامه خود اقدام کنید.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث البرز

مهم‌ترین کاربرد بیمه‌های شخص ثالث، جبران خسارت اشخاص ثالث در حوادث رانندگی است. یعنی اگر اشخاص ثالث در حوادث رانندگی دچار زیان مالی یا جانی شوند، خسارت از بیمه ثالث راننده مقصر پرداخت می‌شود. 

خسارت‌های مالی که به اموال یا خودروی اشخاص ثالث وارد می‌شود، تا سقف پوشش بیمه‌نامه پرداخت می‌شود. حداقل سقف پوشش مالی برای بیمه ثالث در سال 99، 11 میلیون تومان است. 

خسارت‌های جانی که در حوادث رانندگی به اشخاص ثالث و سرنشینان خودروی مقصر وارد می‌شود هم تا سقف دیه ماه حرام (440 میلیون تومان در سال 99) قابل پرداخت است.

البته راننده مقصر حادثه هم در صورتی که دچار خسارت جانی شود، می‌تواند دیه فوت، دیه نقص عضو و هزینه‌های پزشکی را تا سقف دیه ماه غیر حرام (330 میلیون تومان در سال 99) دریافت کند.

توجه داشته باشید که بیمه شخص ثالث، خسارت مالی که به اموال یا خودروی راننده مقصر وارد می‌شود را جبران نمی‌کند و راننده مقصر می‌تواند در صورت داشتن بیمه بدنه، خسارت خودروی خود را از این بیمه دریافت کند.

مزایای بیمه شخص ثالث البرز

پوشش‌های بیمه شخص ثالث که در بالا ذکر شد، در تمام شرکت‌های بیمه یکسان است؛ یعنی بیمه شخص ثالث البرز و سایر شرکت‌های بیمه از نظر نوع پوشش‌ها و سقف تعهدات هیچ تفاوتی با هم ندارند. به همین دلیل برای خرید بهترین بیمه شخص ثالث، می‌توانید نحوه خدمات رسانی و پرداخت خسارت را در شرکت‌های مختلف بررسی و مقایسه کنید.

برای بررسی مزایای بیمه شخص ثالث البرز، می‌توان موارد زیر را عنوان کرد:

 • سطح توانگری مالی بیمه البرز در چند سال اخیر سطح یک بوده است؛ با توجه به همین موضوع می‌توان گفت که این شرکت از نظر توانایی مالی در پرداخت خسارت بیمه‌ای قابل اعتماد است.
 • بیمه البرز علاوه بر داشتن 54 شعبه پرداخت خسارت در سراسر کشور، امکان پرداخت خسارت سیار هم دارد. یعنی بیمه‌گذار می‌تواند بعد از وقوع تصادف، با بیمه البرز تماس بگیرد تا کارشناس خسارت این شرکت به محل تصادف اعزام شود و بعد از بررسی خسارت و تعیین مبلغ، در صورت امکان پرداخت خسارت در همان محل انجام شود.
 • بیمه‌گذاران بیمه شخص ثالث البرز می‌توانند سقف پوشش مالی خود را به جای 11 میلیون تومان، 20، 30، 40، 50، 100 و 220 میلیون تومان انتخاب کنند.
 • از طریق سایت ازکی امکان خرید بیمه شخص ثالث البرز به صورت قسطی و خرید بیمه‌نامه کوتاه مدت (به صورت 3 ماهه و 6ماهه) وجود دارد.
 • بر اساس تحقیقات انجام شده توسط پژوهشکده بیمه، بیمه البرز از نظر دانش کارکنان، ارائه اطلاعات و کیفیت ارتباط با مشتری، رتبه اول را کسب کرده است.

محاسبه بیمه شخص ثالث البرز

با توجه به اجباری بودن بیمه شخص ثالث، حق بیمه پایه و سایر قوانین مربوط به این بیمه توسط بیمه مرکزی تعیین می‌شود و شرکت‌های بیمه اجازه دریافت مبلغی بیشتر یا کمتر از نرخ مصوب بیمه مرکزی را ندارند. 

حق بیمه پایه بیمه شخص ثالث که بیمه مرکزی آن را به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌کند، بر اساس نوع خودرو (تعداد سیلندر) متفاوت است. مثلا حق بیمه پایه خودروهای چهار سیلندر (با حداقل پوشش مالی یعنی 11 میلیون تومان) در سال 99، 1.968.700 تومان است.

البته چند عامل دیگر هم بر روی قیمت نهایی بیمه شخص ثالث از جمله قیمت بیمه شخص ثالث البرز تأثیر دارد. عواملی مثل تخفیف عدم خسارت، جریمه دیرکرد روزانه، کاربری خودرو و مدت بیمه‌نامه. البته فرمول‌ها و نحوه محاسبه این موارد هم توسط بیمه مرکزی تعیین شده و در همه شرکت‌های بیمه یکسان است.

تخفیف بیمه شخص ثالث البرز

همانطور که گفتیم یکی از عواملی که می‌تواند باعث کاهش قیمت بیمه شخص ثالث شود، تخفیف عدم خسارت است. این تخفیف در حال حاضر تنها تخفیفی است که در بیمه شخص ثالث ارائه می‌شود و نحوه ارائه آن در شرکت‌های مختلف از جمله بیمه شخص ثالث البرز تقریبا یکسان است. به این صورت که به ازای هر سال عدم استفاده از بیمه شخص ثالث، 5 درصد تخفیف به بیمه‌نامه اضافه خواهد شد. نحوه محاسبه تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث البرز و سایر شرکت‌ها به شکل زیر است:

سال1234567891011121314
تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث ایران5%10%15%20%25%30%35%40%45%50%55%60%65%70%

همچنین توجه داشته باشید که در حال حاضر تخفیف‌های عدم خسارت با یک بار تصادف و دریافت خسارت به یکباره از بین نمی‌رود؛ بله به صورت پلکانی کاهش پیدا می‌کند. مثلا با یک بار خسارت مالی، 20 درصد از تخفیف عدم خسارت بیمه‌نامه کاهش پیدا می‌کند.

در بیمه شخص ثالث البرز، دارندگان خودروی صفر کیلومتر می‌توانند از 5 درصد تخفیف ویژه خودروهای صفر کیلومتر هم استفاده کنند.

استعلام بیمه شخص ثالث البرز

گفتیم که حق بیمه پایه در تمام بیمه‌های شخص ثالث یکسان است؛ اما اگر شما پوشش مالی دیگری غیر از پوشش مالی پایه یعنی 11 میلیون تومان را انتخاب کنید، حق بیمه در شرکت‌های مختلف بیمه متفاوت خواهد بود. 

از طرف دیگر با توجه به افزایش چشمگیر قیمت خودروها و قطعات آنها در سال‌های اخیر، پیشنهاد می‌شود که سقف مالی پوشش خود را افزایش دهید؛ چون مثلا با انتخاب پوشش مالی 30 میلیون تومان به جای پوشش 11 میلیون تومان، حق بیمه شما در بیمه شخص ثالث البرز فقط حدود 200 هزار تومان افزایش پیدا می‌کند اما در تصادفات رانندگی می‌توانید با خیال راحت‌تری از بیمه‌نامه خود استفاده کنید.

باتوجه به موضوعات مطرح شده، شما می‌توانید مقایسه و استعلام بیمه شخص ثالث البرز را به صورت اینترنتی و از طریق سایت ازکی انجام دهید. در ادامه نحوه خرید بهترین بیمه شخص ثالث را از سایت ازکی بررسی می‌کنیم.

نحوه دریافت خسارت بیمه شخص ثالث البرز

خسارت مالی بیمه شخص ثالث البرز:

برای دریافت خسارت مالی بیمه شخص ثالث البرز مدارک زیر مورد نیاز است:

 • اصل یا کپی برابر اصل گزارش پلیس راهنمائی و رانندگی
 • اصل یا کپی برابر اصل دادخواست شاکی
 • اصل یا کپی برابر اصل ‌برگه‌های بازجوئی دو طرف حادثه یا رأی دادگاه یا شورای حل اختلاف
 • اصل یا کپی برابر اصل نامه مرجع قضایی به شرکت بیمه البرز
 • اصل مدارک دو طرف حادثه (بیمه‌نامه، گواهی‌نامه، کارت خودرو، کارت ملی)

در صورتی که خسارت وارد شده تا مبلغ 11 میلیون تومان باشد، فقط حضور راننده زیان دیده به همراه خودرو لازم است و در مواردی که خسارت زیان دیده بیشتر از 11 میلیون تومان باشد، حضور هر دو طرف حادثه به همراه خودروی مقصر و زیان دیده در واحد پرداخت خسارت ضروری است. در نهایت بعد از تأیید مبلغ خسارت، وجه آن به حساب مالک خودرو پرداخت خواهد شد.

خسارت جانی بیمه شخص ثالث البرز:

برای دریافت ‌خسارت‌های جانی علاوه بر مدارک گفته شده در مورد خسارت مالی، مدارک دیگری هم لازم است مثل: 

‌برگه‌های پذیرش بیمارستانی مصدوم، مدارک پزشکی قانونی(مصدوم) و در صورت فوت :

 • برگ معاینه جسد
 • جواز دفن
 • کپی شناسنامه باطل شده
 • برگه انحصار وراثت و…. 

مورد نیاز است.

بعد از تکمیل مدارک، کارشناس اداره خسارت مدارک را بررسی ‌می‌کند و بر اساس حادثه رخ داده و با تأیید پزشک معتمد بیمه، مبلغ خسارت محاسبه و پرداخت می‌شود.

خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث البرز

اشاره کردیم که خرید و استعلام بیمه شخص ثالث به صورت اینترنتی انجام می‌شود. یعنی شما می‌توانید به جای مراجعه حضوری به دفاتر شرکت‌های بیمه، فقط با وارد کردن اطلاعات خودرو و بیمه‌نامه قبلی خود در سایت ازکی، در عرض چند دقیقه استعلام بیمه شخص ثالث خودروی خود را از شرکت‌های معتبر بیمه مثل بیمه البرز، بیمه ایران، بیمه آسیا و .... دریافت کنید و خرید بیمه را هم به صورت اینترنتی انجام دهید.

در روش آنلاین خرید بیمه شخص ثالث، شما می‌توانید از مشاوره‌های تلفنی کارشناسان ازکی که به صورت تخصصی و رایگان ارائه می‌شود استفاده کرده و بهترین بیمه شخص ثالث را انتخاب کنید.

اگر بیمه‌نامه شخص ثالث خودروی شما رو به اتمام است، شما می‌توانید از حدود یک هفته قبل از اتمام بیمه‌نامه از طریق سایت ازکی برای تمدید آن اقدام کنید تا بیمه ثالث شما بدون نگرانی و بدون حتی یک روز تأخیر تمدید شود.

دریافت آنلاین بیمه
بیمه شخص ثالث البرز
یا
نیاز به مشاوره دارید؟
021-54864
;