معرفی بیمه بدنه

سوالات متداول

درخواست مشاوره

بیمه بدنه چیست؟

بیمه بدنه یکی از بیمه‌‌های مربوط به خودرو است که در آن، خسارت‌‌های وارد شده به اتومبیل جبران می‌شود. خرید این بیمه برخلاف بیمه شخص ثالث اجباری نیست اما به دلیل مزایای فراوانی که پوشش‌های مختلف این بیمه برای خودرو فراهم می‌کند، باعث شده است که خرید بیمه بدنه متقاضیان بسیاری داشته باشد.

بیمه بدنه چه مواردی را پوشش می‌دهد؟

پوشش‌‌های بیمه بدنه به دو دسته پوشش‌‌های اصلی و پوشش‌‌های اضافی تقسیم‌ می‌شوند.

پوشش‌‌های اصلی بیمه بدنه

منظور از پوشش‌‌های اصلی، خسارت‌هایی است که به صورت عادی و بدون خرید پوشش اضافی توسط بیمه بدنه جبران‌ می‌شود. پوشش‌‌های اصلی بیمه بدنه شامل موارد زیر است:
 • هر گونه حادثه و تصادف با خودروی دیگر یا جسم ثابت و متحرک
 • سقوط، واژگونی، آتش سوزی، صاعقه و انفجار
 • سرقت کلی خودرو (مربوط به دزدیده شدن خودرو و آسیب‌های وارد شده به وسایل اصلی خودرو یا وسایل اضافی درج‌شده در بیمه‌نامه در حین سرقت)
 • خسارتی كه در جریان نجات و یا انتقال خودرو خسارت دیده به آن وارد شود.
 • در صورت بروز خطرات اصلی، خسارت باطری و لاستیک‌های خودرو نیز تا 50 درصد قیمت نو قابل پرداخت است.

پوشش‌های اضافی بیمه بدنه

در کنار پوشش‌های اصلی یک سری پوشش اضافی نیز توسط شرکت‌های بیمه ارائه می‌شوند که خرید آن‌ها به انتخاب مشتری صورت می‌گیرد و برای هرکدام مبلغ جداگانه‌ای به قیمت اصلی بیمه‌نامه اضافه خواهد شد.
این پوشش‌ها خسارت مواردی را جبران می‌کنند که در تعهد پوشش اصلی بیمه بدنه نیست.
مهم‌ترین پوشش‌های اضافی بیمه بدنه عبارتند از:
پوشش سرقت در جای قطعات: خسارت ناشی از دزدی وسایل و قطعات اتومبیل در حالت توقف، تحت پوشش می‌باشد.
پوشش ایاب و ذهاب: اگر خودرو به دلیل حادثه قابل استفاده نبوده و برای تعمیر در تعمیرگاه متوقف باشد، روزانه مبلغی به عنوان هزینه ایاب و ذهاب به بیمه‌گذار پرداخت می‌شود. در این پوشش حداکثر مدت زمان پرداخت هزینه 30 روز می‌باشد.
پوشش شکست شیشه: از طریق این پوشش خسارت ناشی از شکست شیشه به علت تغییر دما یا متراکم شدن هوای داخل خودرو جبران خواهد شد.
پوشش نوسانات قیمت: در بیمه بدنه پرداخت خسارت بر اساس ارزش واقعی خودرو در زمان خرید ‌‌بیمه‌نامه انجام‌ می‌شود. در صورتی که ارزش خودروی شما در مدت بیمه افزایش پیدا کرده و از قیمت درج شده در ‌‌بیمه‌نامه بیشتر شده باشد، با استفاده از پوشش نوسانات قیمت‌ می‌توانید خسارت را به ارزش روز خودرو دریافت کنید.
پوشش بلایای طبیعی: در این پوشش خسارت‌‌های ناشی از خطرات طبیعی مانند زمین لرزه، سیل، آتشفشان توسط شرکت بیمه جبران می‌شود.
پوشش رنگ - مواد شیمیایی - اسید پاشی: با داشتن این پوشش، همه خسارت‌‌های ناشی از پاشیده شدن مواد اسیدی و یا رنگ و مواد شیمیایی بر روی بدنه خودرو تحت پوشش قرار‌ می‌گیرد.
پوشش ترانزیت (خارج از کشور): این پوشش مربوط به خطراتی است که خارج از مرزهای کشور به وسایل نقلیه وارد می‌شود.
پوشش حذف فرانشیز: همانطور که‌ می‌دانید پرداخت بخشی از خسارت به عهده ‌‌بیمه‌گذار است که به آن فرانشیز‌ می‌گویند. با خرید پوشش حذف فرانشیز،‌ می‌توانید خسارت‌های به وجود آمده را به صورت کامل از شرکت بیمه‌ دریافت ‌کنید.
پوشش کشیدن میخ: در این پوشش خسارات ناشی از کشیدن میخ و ایجاد خط و خش بر روی خودرو با اجسام تیز جبران می‌گردد. البته باید توجه داشت که این پوشش فقط در بیمه بدنه ایران ارائه‌ می‌شود.
پوشش هزینه توقف خودروهای بارکش و اتوکار: این پوشش مختص به خودروهای بارکش و اتوکار است و توسط بعضی از شرکت‌های بیمه ارائه می‌شود. در این پوشش در صورتی که خودرو به علت خطرات تحت پوشش بیمه بدنه قابل استفاده نباشد و در تعمیرگاه متوقف بماند، خسارتی به صورتی روزانه به آن پرداخت‌ می‌شود. میزان هزینه پرداختی بیمه به نوع خودرو و ظرفیت آن بستگی دارد.

قیمت بیمه بدنه

قیمت بیمه بدنه برخلاف بیمه شخص ثالث مبلغی نسبتا ثابت نیست و در شرکت‌‌های مختلف بیمه تفاوت‌‌های بسیاری در نرخ بیمه بدنه شاهد هستیم. دلیل این تفاوت‌ها این است که شرکت‌‌های بیمه برای اعمال تخفیف روی قیمت پایه بیمه بدنه اختیار بیشتری دارند.
نرخ پایه بیمه بدنه نیز به ارزش خودرو بستگی دارد و به صورت مبلغی ثابت توسط بیمه مرکزی اعلام‌ نمی‌شود.
همچنین یکی دیگر از دلایل تفاوت قیمت بیمه بدنه این است که هزینه هر کدام از پوشش‌‌های اضافی این بیمه‌ می‌تواند در شرکت‌‌های مختلف بیمه متفاوت باشد.
اگر بخواهید برای استعلام قیمت بیمه بدنه به صورت حضوری اقدام کنید، باید ساعت‌ها زمان صرف کنید و قیمت بیمه بدنه خودروی خود را از شرکت‌‌های بیمه استعلام بگیرید. اما در حال حاضر این کار در عرض چند دقیقه و با چند کلیک از طریق سایت ازکی امکان پذیر است.

محاسبه بیمه بدنه

در محاسبه بیمه بدنه عوامل مختلفی تأثیرگذار هستند. عواملی مثل:
پوشش‌‌های اضافی بیمه بدنه: همان طور که گفتیم به ازای انتخاب هر کدام از پوشش‌‌های اضافی، مبلغی به ‌‌بیمه‌نامه بدنه شما افزوده خواهد شد. پس هرچه در زمان خرید بیمه بدنه پوشش‌‌های اضافی بیشتری را انتخب کنید، قیمت بیمه بدنه شما بیشتر‌ می‌شود.
ویژگی‌های خودرو: منظور از ویژگی‌های خودرو فاکتورهایی مثل ارزش خودرو، سال ساخت خودرو، نوع خودرو و کاربری خودرو است که هر کدام از این فاکتورها به صورت مستقیم بر قیمت بیمه بدنه تأثیرگذار هستند.
تخفیف‌‌های بیمه بدنه: تخفیف‌هایی مثل تخفیف عدم خسارت، تخفیف خودروی صفر کیلومتر، تخفیف خرید نقدی، تخفیف ارزش خودرو و ...

تخفیف بیمه بدنه

تخفیفات بیمه بدنه به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم می‌شوند؛
تخفیفات اصلی شامل موارد زیر است:
تخفیف خودرو صفر کیلومتر : تخفیف خودروی صفر کیلومتر بین 20 تا 30 درصد در نظر گرفته می‌شود.
تخفیف عدم خسارت : این تخفیف به ازای تعداد سال‌هایی که از بیمه بدنه خود استفاده نکرده باشید، به شما تعلق‌ می‌گیرد. تخفیف عدم خسارت در اکثر شرکت‌ها 4 ساله و در برخی شرکت‌های بیمه 5 ساله اعمال می‌شود. ترتیب تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه در جدول زیر قابل مشاهده است:

تخفیف بیمه بدنه سال اول سال دوم سال سوم سال چهارم سال پنجم
اغلب شرکت‌‌های بیمه 25% 35% 45% 60% بیشتر شرکت‌‌های بیمه تخفیف را 4 ساله اعمال‌ می‌کنند.
برخی شرکت‌‌های بیمه 30% 40% 50% 60% 70%

تخفیف نقدی: این تخفیف مربوط به پرداخت نقدی ‌‌حق‌بیمه است و در تمام شرکت‌ها 10 درصد در نظر گرفته می‌شود.
تخفیفات فرعی شامل موارد زیر است:
 • تخفیف ارزش خودرو
 • تخفیفات گروهی
 • تخفیف خودروهای وارداتی
 • تخفیف برخی از مشاغل
 • طرح‌های تشویقی به مناسبت اعیاد و زمان‌های خاص و ...
این گروه از تخفیفات نسبت به هر شرکت بیمه متفاوت است.

بهترین بیمه بدنه

همانطور که‌ می‌دانید تعداد زیادی از شرکت‌‌های بیمه به ارائه بیمه بدنه‌ می‌پردازند. اما اگر قصد خرید این بیمه را دارید احتمالا این سوال برایتان ایجاد شده که کدام شرکت، بیمه بهتری ارائه‌ می‌کند و در واقع بهترین بیمه بدنه کدام است.
تعریف بهترین بیمه بدنه به شرایط و نیازهای هر فرد بستگی دارد. مثلا برای یک نفر فقط ارزان بودن بیمه مهم است و برای شخص دیگر پوشش‌‌های بیمه‌‌ای کامل و مناسب.
به طور کلی برای انتخاب بهترین بیمه بدنه باید معیارهای مختلفی را در نظر داشته باشید. معیارهایی مثل: پوشش‌‌های کامل بیمه ای، نحوه پرداخت خسارت، کیفیت ارائه خدمات، تخفیف‌‌های ارائه شده و ...
مشاوران متخصص ازکی با ارائه مشاوره‌‌ای دقیق شما را در انتخاب بهترین بیمه بدنه راهنمایی خواهند کرد.

ارزان ترین بیمه بدنه

یکی از معیارهایی که بسیاری از افراد در زمان خرید بیمه بدنه به آن توجه‌ می‌کنند، پایین بودن قیمت ‌‌بیمه‌نامه است. اگر شما هم به دنبال ارزان‌ترین بیمه بدنه هستید باید شرکت بیمه‌‌ای را انتخاب کنید که تخفیف‌‌های بیشتری ارائه‌ می‌دهد.
اطلاع از تمامی تخفیف‌‌های ارائه شده و درصد آن‌ها کار سختی نیست، اگر از سایت ازکی یا مشاوره کارشناسان ازکی استفاده کنید.
همچنین یکی از تخفیف‌‌های بیمه بدنه که توسط همه شرکت‌‌های بیمه ارائه‌ می‌شود، تخفیف خرید نقدی است. پس در صورت پرداخت نقدی ‌‌حق‌بیمه بدنه،‌ می‌توانید ‌‌بیمه‌نامه خود را 10 درصد ارزان‌تر خریداری کنید.

خسارت هایی که بیمه بدنه پوشش نمی دهد

خسارت هایی که طبق قوانین بیمه بدنه توسط شرکت های بیمه پوشش داده نمی شوند شامل خسارت هایی است که در اثر ریسک های زیر به وجود می آید:
 • جنگ، شورش، حمله یا اعتصاب
 • خسارت‌های مستقیم یا غیر مستقیم به دلیل انفجارهای هسته‌ای
 • خسارت‌های عمدی توسط بیمه‌گذار، ذی‌نفع یا راننده خودرو
 • تعقیب و گریز از پلیس (مگر آنکه گریز از پلیس توسط فرد دیگری به صورت غیرقانونی و بدون اجازه مالک خودرو انجام شود)
 • رانندگی‌ بدون گواهینامه / گواهینامه باطل شده / گواهینامه غیر مرتبط با وسیله نقلیه (مثلا راندن اتومبیل با گواهینامه موتور)
 • نکته: تمام شدن اعتبار گواهی‌نامه به معنای باطل شدن آن نیست.
 • مستی و استفاده از مشروبات الکلی، مواد روان‌گردان یا مخدرها
 • بکسل کردن وسیله نقلیه دیگر (به جز خودروهایی که مجاز به بکسل کردن باشند)
 • حمل بار بیشتر از حد مجاز

مراحل دریافت خسارت بیمه بدنه خودرو

اگر در تصادفی شما مقصر حادثه باشید و یا خسارت واردشده به خودروی شما بیشتر از میزان سقف تعهد مالی بیمه شخص ثالث مقصر حادثه باشد،‌ می‌توانید برای دریافت خسارت از بیمه بدنه خودروی خود اقدام کنید. مراحل دریافت خسارت بیمه بدنه خودرو به شرح زیر است:
 • بیمه‌گذار موظف است حداکثر 5 روز بعد از تاریخ حادثه، خسارتی که به وسیله نقلیه خود وارد شده است را به شرکت بیمه اعلام کند.
 • ‌‌بیمه‌گذار باید با مراجعه به یکی از مراکز نیروی انتظامی و یا راهور اقدام به اخذ کروکی نماید.
 • زیان‌دیده موظف به مراجعه به شرکت‌های بیمه و انجام پیگیری‌های لازم می‌باشد.
 • بیمه‌گذار باید خودروی خود را به یکی از تعمیرگاه‌های مجاز و یا یکی از پارکینگ‌‌های مخصوص به شرکت بیمه منتقل کند.
 • پس از انتقال خودرو به تعمیرگاه و یا پارکینگ شرکت بیمه، کارشناس شرکت بیمه برای ارزیابی میزان خسارت از خودرو بازدید می‌نماید.
 • مرحله بعدی بازسازی و تعمیر کامل خودرو‌ می‌باشد.
 • پس تکمیل و اتمام تعمیرات، کارشناس بیمه‌گر برای اطمینان از سلامت خودرو برای بار دوم از خودرو بازدید‌ می‌کند.
 • چک خسارت توسط شرکت بیمه به مالک خودرو پرداخت‌ می‌شود.
 • در نهایت بیمه‌گذار باید اقدام به ترمیم سرمایه اتومبیل خود نماید.

وظایف و تعهدات ‌بیمه‌گذار در بیمه بدنه

رعایت اصل حد اعلای حسن نیت: دقت و صداقت در ارائه اطلاعاتی که در ارزیابی خطر مورد بیمه موثر هستند، از شروط اصلی و اساسی تنظیم قرارداد بیمه بدنه است. عدم رعایت این اصل موجب باطل شدن بیمه‌نامه می‌شود؛ در این صورت حق‌بیمه پرداخت شده، مسترد نخواهد شد.
پرداخت ‌‌حق‌ بیمه بدنه: در صورتی که پرداخت ‌حق‌بیمه به صورت قسطی باشد و ‌بیمه‌گذار یک یا چند قسط از اقساط ‌حق‌بیمه را پرداخت نكند، ‌بیمه‌گر ‌می‌تواند ‌بیمه‌نامه را فسخ نماید.
اعلام تشدید خطر: تغییر کاربری خودرو حتما باید به اطلاع بیمه‌گر برسد. زیرا تغییر کاربری ممکن است منجر به افزایش خطر و ریسک برای خودروی بیمه‌شده گردد. و در صورت عدم اطلاع رسانی، اگر حادثه به دلیل ریسک‌های تشدید شده باشد، تحت پوشش قرار نمی‌گیرد و بیمه‌گر صرفا خسارت خودرو را به نسبت حق‌بیمه اولیه پرداخت می‌نماید.
اعلام نمودن خسارت: بیمه‌گذار موظف است حداكثر ظرف مدت 5 روز كاری از تاریخ وقوع حادثه، حادثه را به بیمه‌گر اعلام نماید، و موظف است مدارک مورد نیاز و سایر اطلاعات مربوط به حادثه و تعیین میزان خسارت را در اختیار ‌بیمه‌گر قرار دهد. در صورتی كه ‌بیمه‌گذار مدارک مورد نیاز را ارائه نکند ‌بیمه‌گر ‌می‌تواند ادعای خسارت را رد نماید.
عدم اظهارات غیر واقعی: در صورتی که ‌بیمه‌گذار به قصد تقلب، اطلاعات نادرستی در خصوص خسارت و كیفیت وقوع حادثه به شرکت بیمه ارائه دهد و یا مدارک جعلی عرضه كند، ‌بیمه‌گر ‌می‌تواند هیچ‌گونه خسارتی به بیمه‌گذار پرداخت ننماید.
اجتناب از وقوع حادثه یا توسعه خسارت: بیمه‌گذار باید تمام اقدامات و احتیاط‌های لازم را برای حفاظت مورد بیمه (خودرو) انجام دهد. اگر ثابت شود كه ‌بیمه‌گذار عمدا از انجام این اقدامات خودداری کرده، ‌بیمه‌گر ‌می‌تواند خسارت کمتری پرداخت نماید.
خودداری از جابه‌جایی خودرو: در صورت بروز حادثه ‌بیمه‌گذار باید از جابجایی خودرو خودداری نماید؛ مگر اینکه به حكم مقررات یا دستور مقامات انتظامی باشد و یا اینکه جابجایی برای نجات خودرو و کاهش خسارت صورت بگیرد.
عدم تعمیر خودرو بدون هماهنگی با بیمه‌گر: بیمه‌گذار نباید بدون هماهنگی با بیمه‌گر و پیش از نهایی شدن مراحل پرداخت خسارت، خودروی خود را تعمیر کند.

نحوه خرید بیمه بدنه از سایت ازکی

برای خرید بیمه شخص ثالث از سایت ازکی 4 مرحله پیش رو دارید:
 • مشخصات خودروی خود را در فیلدهای مشخص شده وارد کنید. مشخصاتی مثل: نوع خودرو، مدل خودرو، سال ساخت خودرو، ارزش خودرو و...
 • در مرحله بعد می توانید نرخ و شرایط بیمه بدنه خودروی خود را در برترین شرکت های بیمه کشور مشاهده و با هم مقایسه کنید و بر اساس نیازها و اولویت های خود یکی از بیمه ها را انتخاب نمایید.
 • پس از تأیید اطلاعات در مرحله بعد باید اطلاعات شخصی مثل نام و نام خانوادگی، کد ملی، آدرس و ... را وارد نمایید و سپس عکس پشت و روی کارت خودرو و بیمه نامه قبلی خود را ارسال کنید.
 • در مرحله نهایی می توانید نحوه پرداخت حق بیمه (پرداخت آنلاین یا پرداخت در محل) را انتخاب کرده و هزینه بیمه نامه خود را به یکی از این دو روش پرداخت کنید.
 • بیمه نامه شما در کمترین زمان ممکن صادر شده و به صورت رایگان به آدرس مورد نظرتان ارسال خواهد شد.

بیمه بدنه چیست؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بیمه بدنه نوعی از بیمه خودرو است که خسارت‌های وارد شده به خودروی بیمه‌گذار را تحت پوشش قرار می‌دهد. خرید بیمه بدنه برای وسیله نقلیه اجباری نیست.

بیمه بدنه چه خطراتی را تحت پوشش قرار می‌دهد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

خطرات اصلی

 • بر خورد دو خودرو
 • برخورد خودرو با یک جسم ثابت یا متحرک
 • برخورد اشیا به خودرو (خودرو در حال حرکت یا ساکن)
 • واژگون شدن خودرو
 • سقوط خودرو

خطرات فرعی

 • بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله و آتش‌ فشان
 • استفاده از خودرو در مسابقه اتومبیل رانی یا آزمایش سرعت
 • حمل مواد منفجره، سریع الاشتعال و یا اسیدی به خودرو وارد میشود (مگر آن که کاربری خودرو حمل مواد اشتعال‌زا و … باشد)
 • پاشیده شدن رنگ، اسید و سایر مواد شیمیایی روی بدنه خودرو
 • سرقت لوازم و قطعات خودرو که به عنوان سرقت جزئی
 • خسارت های ناشی از کاهش ارزش خودرو
 • پوشش هزینه توقف خودرو
 • پوشش ترانزیت
 • نوسانات بازار 
 • شکسته شدن شیشه
 • پوشش حذف فرانشیز
 • پوشش هزینه ایاب و ذهاب
 • کشیدن میخ و سایر اشیاء مشابه روی بدنه

از نظر شرکت بیمه چه موقع خودرو به طور کامل از بین رفته محسوب می‌شود؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ
 • هنگامی که هزینه تعمیر و تعویض قسمت‌های آسیب دیده از 75 درصد مبلغ بیمه شده بیشتر باشد.
 • هنگامی که خودروی سرقت شده تا 60 روز پس از اعلام سرقت به مراجع قضایی و انتظامی پیدا نشده باشد.

آیا بیمه‌گذار می‌تواند بیمه‌نامه بدنه خودروی خود را به خودروی دیگری انتقال دهد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بله، بیمه‌گذار می‌تواند بیمه‌نامه را از هر خودرویی، به خودرو دیگر که به نام خود او و یا همسرش باشد، انتقال دهد و تخفیفات آن را نیز منتقل کند. ولی به خودروی دیگری که به نامش نیست قابل انتقال نمی‌باشد.

منظور از فرانشیز در بیمه بدنه چیست؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

در کل منظور از فرانشیز بخشی از خسارت است که به عهده بیمه‌گذار است. و در حوادث به شرح زیر است:

 • فرانشیز خسارت‌های جزیی ناشی از حادثه و آتش سوزی جهت کلیه وسایط نقلیه در مورد خسارت اول 10% مبلغ خسارت  و در مورد خسارت دوم و خسارت‌های بعد 20% مبلغ خسارت تعیین می‌گردد.
 • در صورتی که سابقه رانندگی راننده اتومبیل موضوع بیمه نامه بدنه در تاریخ حادثه کمتر از 3سال باشد و یا سن راننده در تاریخ حادثه کمتر از 25 سال باشد، 10% به فرانشیز های اعلام شده فوق الاشاره اضافه میگردد.
 • فرانشیز خسارت کلی ناشی از حادثه و آتش سوزی 10% مبلغ خسارت تعیین می‌گردد.
 • فرانشیز خسارت سرقت اعم از جزیی و کلی 20% مبلغ خسارت تعیین می‌گردد.

منظور از ماده ده بیمه یا همان "قاعده نسبی" در بیمه بدنه چیست؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

خودرو در زمان صدور بیمه نامه باید به قیمت واقعی و ارزش روز بیمه شود. در غیر این صورت در زمان رسیدگی به خسارت، مبلغ خسارت با توجه به نسبت سرمایه بیمه شده به قیمت واقعی روز بازار در زمان صدور بیمه نامه پرداخت می‌شود و شامل اعمال قاعده نسبی سرمایه می‌گردد.

قاعده نسبی، شرطی در بیمه ‌نامه است که متقاضی بیمه را از کم‌ بیمه‌گی باز می‌‌دارد. نرخ حق بیمه را بیمه‌‌گر معمولا، با این فرض تعیین می‌‌کند که مبلغ بیمه پیشنهاد شده برای خودروی مورد نظر با ارزش واقعی آن خودرو برابر باشد. اما بیمه‌‌گذاران، معمولا مبلغ بیمه را کمتر از ارزش واقعی خودروی بیمه شده اعلام می‌‌کنند. در صورت نپرداختن حق بیمه متناسب با ارزش خودرو، ساز و کار بیمه درست عمل نخواهد کرد.

در خسارت‌های بیمه‌ای اختلاف بر سر میزان مبلغ خسارت چگونه حل و فصل میشود؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ
 • معرفی به مراکز و نمایندگی‌های مجاز
 • در صورت عدم توافق مراجعه به مراجع قضایی

مدت زمان لازم برای اعلام خسارت بیمه بدنه چه مدت است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

غیر از خسارت‌های جانی، زیان‌دیده حداکثر می‌تواند پس از پنج روز از وقوع حادثه بوسیله فکس یا تلفن به بیمه‌گر اطلاع دهد.

تخفیفات عدم خسارت در بیمه بدنه چگونه است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ
 • یکسال عدم خسارت 25%
 • دو سال عدم خسارت 35%
 • سه سال عدم خسارت 45%
 • چهار سال عدم خسارت و بیشترشامل 60% تخفیف

در صورت استفاده مکرر از بیمه‌نامه بدنه چه اتفاقی خواهد افتاد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

درصورت استفاده مکرر از بیمه‌نامه و عدم رعایت قوانین ضمن ابطال بیمه‌نامه از ارائه پوشش در کلیه شعب و نمایندگی‌های بیمه جلوگیری خواهد شد.

حق بیمه بدنه به چه عواملی بستگی دارد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ
 • ارزش خودرو
 • حجم موتور (سیلندر)
 • شخصیت راننده (منظور رعایت قوانین و خطرساز نبودن راننده است)

در بیمه بدنه چه خطراتی تحت پوشش قرار نمی‌گیرد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ
 • جنگ، شورش، انقلاب، اعتصاب، تهاجم وخسارت‌های مستقیم و غیرمستقیم ناشی از تشعشعات هسته‌ای
 • زمین لرزه، سیل وآتشفشان
 • خسارت‌های ناشی از عمد بیمه‌گذار
 • نداشتن گواهینامه رانندگی متناسب با وسیله نقلیه
 • حادثه ناشی از شرب خمر و استعمال مواد مخدر
 • خسارت‌هایی که در جریان مسابقات اتومبیل‌رانی، شرط بندی، آزمایش سرعت و یا آموزش رانندگی روی دهد
 • خسارت‌هایی که متوجه کالاها یا محموله وسیله نقلیه شود
 • خسارت‌های ناشی از حمل مواد سریع الاشتعال

در صورتی که مقصر حادثه مشخص نیست و یا خود بیمه‌گذار مقصر است چه باید کرد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

اولین کاری که بیمه‌گذار باید انجام دهد تماس با پلیس 110 جهت دریافت گزارش پلیس است. سپس مراجعه به مراجع حل اختلاف جهت تایید گزارش پلیس و سپس تهیه مدارک لازم خواهد بود.

مزایای بیمه بدنه چیست؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ
 • شما می‌توانید با خرید بیمه‌نامه بدنه، چنانچه مقصر حادثه باشید، خسارت وارده به خودروی خود را جبران نمایید.
 • شما می‌توانید حتی در صورتی که مقصر حادثه نیستید و بیمه‌نامه شخص ثالث طرف حادثه امکان پرداخت کل خسارت شما را ندارد، از بیمه‌نامه بدنه خود برای دریافت مابقی خسارت استفاده نمایید.

آیا صدور بیمه‌نامه به صورت کوتاه مدت امکان پذیر می‌باشد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

خیر، متاسفانه صدور بیمه‌نامه بدنه کمتر از یکسال امکان پذیر نمی‌باشد.

آیا در موارد تصادفی که بیمه بدنه شامل آن می‌باشد، کروکی افسر الزامی است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بله، حتما.

چنانچه بیمه بدنه سال قبل از بیمه دیگری باشد، اکنون می‌توان تخفیف عدم خسارت را انتقال داد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بله، قطعا. برای این کار تنها کافیست از شرکت بیمه استعلام گرفته شود.

امکان صدرو بیمه بدنه برای خودروهای قدیمی وجود دارد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

خرید بیمه نامه برای خودروهایی که بیش از 20 سال از سال ساخت آنها می‌گذرد بدلیل فرسودگی بدنه امکان پذیر نیست؛ ضمن اینکه از خودروهایی که بیش از 10 سال از سال ساخت آنها می‌گذرد بابت هر سال مازاد بر 10 سال 5% حق بیمه اضافی دریافت می‌شود.

در بیمه بدنه چه مبالغی از خسارت کسر می‌شود؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

فرانشیز و استهلاک

در صورت فروش خودرو امکان فسخ بیمه‌نامه بدنه وجود دارد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بله؛ از طرف بیمه‌گذار امکان فسخ بیمه‌نامه وجود دارد.

اعلام تشدید خطر در بیمه‌نامه چیست؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

یعنی اگر تغییر در کاربری خودرو ایجاد شود که ریسک موضوع بیمه را افزایش دهد مثلا خودرویی با کاربری شخصی بیمه شده و مالک آن تصمیم میگیرد از این به بعد در آژانس یا اسنپ یا ... مسافرکشی کند این مصداق تشدید خطر بوده و باید راننده موضوع را به شرکت بیمه اطلاع دهد که بدیهی است در صورت پذیرش موضوع از طرف شرکت بیمه، حق بیمه اضافی دریافت خواهد شد.

مدارک لازم جهت دریافت خسارت بیمه بدنه چیست؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ
 • اصل و کپی بيمه‌نامه بدنه وسيله نقليه به همراه الحاقيه‌های صادره احتمالی
 • اصل و کپی بيمه نامه شخص ثالث وسيله نقليه
 • ارائه گزارش مقامات انتظامی (کروکی)
 • اصل و کپی گواهينامه راننده
 • اصل و کپی کارت ملی بيمه‌گذار و راننده
 • اصل و کپی شناسنامه مالکيت خودرو و بنچاق
 • اصل فاکتور هزينه‌های حمل و نجات وسيله نقليه در صورت غير قابل حرکت بودن
 • اصل فاکتور رسمی لوازم - داغی قطعات تعويضی با نظر کارشناس ارزياب و رويت سلامت وسيله نقليه

نکته مهم: امکان تغییر در مدارک مورد نیاز برای پرداخت خسارت، بستگی به نوع خسارت و میزان آن و همچنین نظر کارشناسان بیمه خواهد داشت.

مراحل دریافت خسارت بیمه بدنه چگونه است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ
 • مراجعه بيمه گذار / مالک / نماينده قانونی به بخش پذيرش شرکت بیمه جهت اعلام خسارت و تشکيل پرونده
 • مراجعه به بخش ارزيابی خسارت شرکت بیمه به همراه پرونده مربوطه جهت برآورد خسارت
 • مراجعه به بخش پذيرش شرکت بیمه جهت اقدامات بعدی و دريافت رسيد مربوطه
 • اقدام جهت انجام تعميرات خودرو توسط بيمه‌گذار
 • دريافت پرونده از بايگانی و مراجعه به بخش کارشناسی خسارت شرکت بیمه جهت رويت سلامت وسيله نقليه و ارائه فاکتور و همچنین تحویل داغی لوازم در صورت نياز
 • مراجعه به بخش محاسبه خسارت شرکت بیمه جهت تعيين مبلغ نهايی خسارت قابل پرداخت
 • مراجعه به بخش مالی شرکت بیمه‌گر و دريافت خسارت
 • در خصوص سرقت کلی خودرو دریافت خسارت منوط به انتقال سند خودرو به شرکت بیمه‌گر می‌باشد.

مدارک لازم جهت دریافت خسارت بیمه بدنه‌ای که پوشش ترانزیت را خریداری نموده، کدام است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ
 • اصل و کپی بيمه‌نامه بدنه وسيله نقليه به همراه الحاقيه‌های صادره احتمالی
 • اصل و کپی بيمه‌نامه شخص ثالث وسيله نقليه
 • اصل و کپی گواهينامه راننده
 • اصل و کپی کارت ملی بيمه‌گذار و راننده
 • اصل و کپی شناسنامه مالکيت خودرو و بنچاق
 • اصل فاکتور هزينه های حمل و نجات وسيله نقليه در صورت غير قابل حرکت بودن
 • اصل فاکتور رسمی لوازم – داغی قطعات تعويضی با نظر کارشناس ارزياب و رويت سلامت وسيله نقليه
 • اصل و کپی الحاقيه مربوط به پوشش بيمه‌ای ترانزيت به همراه شرايط خصوصی مربوطه
 • برگ کاپيتاژ (خروج و ورود وسيله نقليه از پايانه‌های مرزی)
 • ترجمه رسمی گزارشات پليس بين الملل (اينترپل)
 • تأیيد کنسولگری ايران در کشور محل حادثه وسيله نقليه

امکان پرداخت خسارت بدنه بدون کروکی وجود دارد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بله؛ بستگی به سقف آن دارد و فقط یک بار در طول مدت بیمه‌نامه.

بازدید سلامت خودرو به چه صورت انجام می‌شود؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بازدید سلامت خودرو پس از هر بار دریافت خسارت برای ادامه اعتبار بیمه‌نامه الزامیست.

هدف از بازدید اولیه در بیمه بدنه چیست؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

برای تعیین هویت و اصالت خودرو، تایید سلامت خودرو و ارزش گذاری خودرو می‌باشد.

آیا تخفیفات بیمه بدنه‌ای که گم شده باشد برای تمدید آن اعمال می‌گردد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بله؛ با استعلام از آن شرکت بیمه و همچنین در صورتی که مالک خودرو عوض نشده باشد.

در تصادف هایی که به صورت 50/50 رخ داده است خسارت بیمه بدنه چگونه اعمال می‌شود؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

    فقط 50% خسارت را بیمه بدنه جبران می‌کند.

آیا می‌توان بیمه بدنه را بازخرید کرد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بله؛ ولی حق بیمه برگشتی به صورت کوتاه مدت حساب می‌شود. یعنی میزان حق بیمه برگشتی کمتر از روزشمار خواهد بود.

آیا در بیمه بدنه سند باید به نام باشد؟ قول‌نامه قابل قبول است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

    بله؛ سند باید به نام باشد. قول‌نامه قابل قبول نیست.

اگر پس از دریافت خسارت بیمه بدنه خودروی سرقتی، خودرو پیدا شود، چه اتفاقی میفتد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

در صورتی‌که خودروی سرقت شده بعد از دریافت خسارت از شرکت بیمه پیدا شود، خودرو متعلق به شرکت بیمه یا همان بیمه‌گر است. شرکت بیمه بعد از فروش خودرو درصدی از ارزش خودرو که به دلیل فرانشیز، پرداخت آن بر عهده بیمه‌گذار بوده است را به وی باز می‌گرداند.

درخواست مشاوره

برای شروع گفتگو با مشاوران ازکی فیلد های زیر را پر کنید

شرکت کمک رسان ایران (SOS)

آدرس سایت
www.iranassistance.com
دفتر مرکزی
ایران - تهران
شماره تماس
+98 21 – 886 48 620
آدرس
ایران، تهران، خیابان گاندی، خیابان پانزدهم، شماره 24، ساختمان SOS

شرکت کمک رسان IFRA

آدرس سایت
www.ifra-club.at
دفتر مرکزی
اتریش
شماره تماس
+43 272 49 11
آدرس
Schießstattring 21, 3100 St. Pölten - Österreich

شرکت کمک رسان Mideast

آدرس سایت
www.mideast-assistance.com
دفتر مرکزی
لبنان
شماره تماس
+961 - 4 - 548 300
آدرس
Reaidy bldg, 3rd & 4th floors, Dbayeh, Off Highway Road 56 2502 6301 Lebanon

شرکت کمک رسان رایزشوتز

آدرس سایت
www.reiseschutz.de
دفتر مرکزی
آلمان
شماره تماس
+49 30288865796
آدرس
Unter den Linden 12 – Berlin 10117 - Deutschland

شرکت کمک رسان Afro Asian

آدرس سایت
www.afroasianassistance.com
دفتر مرکزی
بحرین
شماره تماس
+97 317 510600
آدرس
P.O. Box 20078 Manama, Kingdom of Bahrain

شرکت کمک رسان MARM

آدرس سایت
www.marmassistance.com
دفتر مرکزی
ترکیه
شماره تماس
+90 216 560 07 24
آدرس
Airport Plaza Ankara Caddesi No:486 Kurtköy, Pendik 34912 İstanbul / TÜRKİYE

شرکت کمک رسان رمد

آدرس سایت
www.remedassistance.com
دفتر مرکزی
ترکیه
شماره تماس
+90 212 371 07 88
آدرس
Maslak, Büyükdere Cad. N° 237 Noramin Iş Merkezi 307-308 34398 Istanbul Turkey

شرکت کمک رسان اواسان

آدرس سایت
www.evasan.com
دفتر مرکزی
سوییس
شماره تماس
+ 41 22 929 52 52
آدرس
Route de l'Etraz 12C, C.P. 5, 1267 Vich, Switzerland

شرکت کمک رسان Swiss Travel Assist

آدرس سایت
www.swisstravelassist.com
دفتر مرکزی
ایالات متحده آمریکا
شماره تماس
+1 954 271 0202 - +1 888 816 1811
آدرس
2893 Executive Park DriveL, Suite 201, Weston 33331, FL, USA

شرکت کمک رسان eurocross

آدرس سایت
www.eurocross.com
دفتر مرکزی
هلند
شماره تماس
+31 (0)71 36 41 333
آدرس
Dellaertweg 1 2316 WZ Leiden