بیمه آتش سوزی دانا

بیمه آتش سوزی دانا ، توافقی است که بین بیمه‌گر از یک سو و بیمه‌گذار از سوی دیگر در قالب بیمه‌نامه منعقد می‌گردد. به این صورت که بیمه‌گر (شرکت بیمه) در مقابل دریافت وجهی که حق بیمه نامیده‌ می‌شود، متعهد‌ می‌گردد که زیان‌های مالی بیمه‌گذار در مقابل خطراتی که تحت پوشش قرار گرفته را جبران نماید.

بیمه آتش سوزی ‌‌خسارت‌های ‌‌وارد شده به اموال و دارایی‌های منقول و غیر منقول همانند:

 • ماشین آلات و تجهیزات
 • لوازم و اثاثیه منزل
 • ملزومات اداری
 • موجودی فروشگاه‌ها و انبارها
 • ساختمان‌ها و تأسیسات واحدهای صنعتی، غیرصنعتی، تجاری و مسکونی

را جبران‌ می‌کند.

برابر آمارهای منتشر شده بسیاری از واحدهای صنعتی، تولیدی تجاری و مسکونی و ‌‌… دچار آتش سوزی‌ می‌شوند که در نتیجه صاحبان آنها با ‌‌خسارت‌های مالی هنگفتی مواجه‌ می‌گردند، چنانچه دارای بیمه‌نامه آتش سوزی با پوشش‌های کافی و مناسب باشند ‌‌خسارت‌های ‌‌وارد شده به آنها جبران‌ می‌شود‌‌.

انواع بیمه آتش سوزی دانا

بیمه آتش سوزی عمومی

موارد تحت پوشش بیمه آتش سوزی دانا عبارت است از واحد‌های مسکونی ، مراکز صنعتی ، غیر صنعتی و انبارها.

واحدهای مسکونی

بنا به درخواست بیمه‌گذار واحد مسکونی، علاوه بر خطرهای حریق، انفجار و صاعقه در برابر کلیه خطرهای اضافی با سرمایه دلخواه و به قیمت روز تحت پوشش قرار می‌گیرد و حق بیمه سالانه آن با توجه به ارزش ساختمان و اثاث منزل و خطرهای بیمه شده محاسبه خواهد شد.

مراکز صنعتی

شامل تمامی کارخانجات صنایع غذایی، آشامیدنی، دخانیات، نساجی، پوشاک، چرم، چوب، کاغذ، مقوا، چاپ و صحافی، شیمیایی، محصولات کانی غیرفلزی، فلزات اساسی و صنایع متفرقه می‌شود.

ساختمان تأسیسات ماشین‌آلات مواد اولیه موجود و محتویات هر یک از مراکز یاد شده را می‌توان در مقابل خطرهای آتش‌سوزی، انفجار، صاعقه و همچنین کلیه خطرهای اضافی به قیمت روز بیمه نمود.

مراکز غیر صنعتی و انبارها

سرمایه ارزش اعیانی ساختمان و تاسیسات منصوبه، ارزش دکوراسیون واثاثه اداری، و موجودی‌های کالا در این بیمه‌نامه تحت پوشش قرار می‌گیرند. واحدهای تجاری، اداری، مجموعه‌های رفاهی، آموزشی، خدماتی، وانبارها از جمله مراکزی هستند که در این طبقه قرار می‌گیرند.

طیف وسیعی از مشاغل و اصناف در این گروه قرار دارند. نرخ بیمه آتش ‌سوزی دانا برای هریک از مشاغل زیرگروه (غیر صنعتی) مستقیما با ماهیت ریسک و شدت و تواتر ریسک حریق در آن شغل و شرایط محیطی و ایمنی محل مورد بیمه مرتبط است و طبیعی است که واحدهایی که از شرایط ایمنی بهتری نسبت به سایرین برخوردارند حق بیمه کمتری برای تحت پوشش قرار دادن اموال خود پرداخت نمایند.

بیمه آتش سوزی دانا با شرایط اظهار نامه‌‌ای (شناور):

این پوشش معمولاً برای موجودی انبارها با توجه به نوسان موجودی صادر و حق بیمه متناسب با میزان موجودی محاسبه‌ می‌شود. بر اساس شرایط بیمه اظهار نامه‌ای، بیمه‌گذار موظف است پایان هر ماه لغایت پانزدهم ماه بعد حداکثر موجودی مورد بیمه را طبق اسناد و دفاتر خود کتبا به بیمه‌گر اظهار کند.

درصورت وقوع خسارت احتمالی، حداکثر تعهد بیمه‌گر بر اساس ارزش موجودی اولیه مندرج در بیمه‌نامه و یا آخرین اظهارنامه خواهد بود.

بیمه آتش سوزی دانا با شرایط جایگزینی و بازسازی:

تورم و افزایش قیمت‌ها موجب شده قیمت ساختمان‌ها و ماشین آلات واحدهای صنعتی نیز بطور روزافزون افزایش یابد. لذا بیمه‌گذارانی که ساختمان و ماشین آلات آنها در اثر آتش سوزی از بین‌ می‌رود قادر نیستند از محل ‌‌خسارت‌هایی که از شرکت بیمه دریافت‌ می‌کنند، ساختمان و ماشین آلات از بین رفته را جایگزین و بازسازی کنند.

بیمه دانا با ارائه بیمه با شرایط جایگزینی و بازسازی به بیمه‌گذاران، درصورتی که ساختمان و ماشین آلات آنها در اثر آتش سوزی و سایر خطرات تحت پوشش بیمه‌نامه از بین برود، ارزش جایگزینی و تجدید ساختمان را پرداخت‌ می‌کند مشروط بر آنکه مورد بیمه با ارزش واقعی بیمه شده باشد.

[color-box]این پوشش مخصوص ساختمان‌ها و ماشین آلات کارخانه‌ها است و شامل موجودی نمی‌شود.[/color-box]

هزینه‌های جایگزینی اموال تلف شده و یا تعمیر و تعویض قسمت‌های آسیب دیده (بازسازی) در اثر خطرات تحت پوشش و با رعایت شرایط مندرج در بیمه‌نامه در تعهد بیمه‌گر است، مشروط براینکه مبلغ بیمه شده از ارزش روز اموال بیمه شده در زمان صدور بیمه‌نامه کمتر نباشد.

بیمه آتش سوزی دانا با شرایط فرست لاس:

در شرایطی از بیمه‌نامه فرست لاس (first  loss) (اولین آتش سوزی یا اولین خسارت) استفاده‌ می‌شود که بیمه‌گذار مطمئن است هر اندازه خسارت شدید باشد امکان از بین رفتن تمامی مورد بیمه وجود ندارد یا اینکه اموال بیمه شده درسطح جغرافیائی بسیار وسیع و پراکنده است و بر اثر حادثه فقط بخشی از آن دچار خسارت‌ می‌شود و همچنین‌ می‌شود آن را به چندین ریسک مستقل تقسیم کرد و برای مورد بیمه از نظر سرمایه، خطر‌های بیمه شده و سایر عوامل سرمایه فرست لاس محاسبه کرد؛

در مواردی که محاسبه سرمایه کل مورد بیمه امکان پذیر نبود و مرتب در حال تغییر است (مثل انبارهای عمومی) از بیمه‌نامه فرست لاس استفاده‌ می‌شود اصولا در برخی از رشته‌ها تمام اموال در معرض خطر نیستند نظیر سرقت در اینگونه موارد به جای اینکه مورد بیمه به ارزش کل بیمه شود آن را به حداکثر مبلغی که مبین حداکثر خسارت ‌‌وارد شده بر اثر تحقق خطر بیمه شده است بیمه‌ می‌کند.

در زمینه بیمه‌نامه‌های فرست لاس به 3 نکته زیر باید توجه شود:

 1. حداکثر تعهد بیمه‌گر در هر حادثه مبلغ بیمه شده (ارزش فرست لاس) است و به هیچ وجه از آن تجاوز نمی‌کند.
 2. حق بیمه بر اساس سرمایه کل تعیین‌ می‌شود لذا بیمه‌گذار موظف است که ارزش کل مورد بیمه را در حد امکان برای محاسبه حق بیمه اعلام کند.
 3. بیمه‌گر در نرخ حق بیمه بر اساس شرایط فرست لاس تخفیف خاص اعمال‌ می‌نماید.

انواع طرح‌های بیمه آتش سوزی دانا

طرح جامع آسایش خانه و خانواده

 

در این طرح از بیمه آتش سوزی دانا ، بیمه‌گر تعهد‌ می‌کند که:

 • ساختمان و تاسیسات و اثاثیه منزل مسکونی افراد را درمقابل؛
 • خطرات آتش سوزی، انفجار، صاعقه، سیل، سرقت اثاثیه، زلزله
 • و مسئولیت بیمه‌گذار در قبال اشخاص ثالث (همسایگان همجوار ناشی از خطرات آتش سوزی و انفجار)

جبران نماید و؛

 • غرامت فوت، نقص عضو
 • جبران هزینه اجاره و اسکان موقت بیمه‌گذار و افراد خانواده وی

را تحت پوشش قرار دهد.

گواهی بیمه آتش سوزی دانا با حوادث طبیعی منازل مسکونی و واحدهای تجاری

به منظور ارائه خدمات و توسعه پوشش‌های بیمه‌‌‌ای، طرح‌های جدید بیمه آتش سوزی منازل مسکونی و واحدهای تجاری ارائه‌ می‌گردد. جهت سهولت صدور و فروش این گونه بیمه‌نامه‌ها دفترچه‌هایی تحت عنوان «گواهی بیمه آتش سوزی و حوادث طبیعی منازل مسکونی» و «گواهی بیمه آتش سوزی و حوادث طبیعی واحدهای تجاری» تهیه شده است، که صدور آن با مراجعه فروشندگان دفترچه‌ها به منازل و یا واحدهای تجاری و یا مراجعه بیمه‌گذاران به واحدهای صدور و یا شعب بصورت دستی امکان پذیر است.

شرکت بیمه دانا به موجب این گواهی و بر اساس شرایط عمومی بیمه‌نامه آتش سوزی مصوب شورای‌عالی بیمه و شرایط بیمه خطرات اضافی تعهد‌ می‌نماید موردبیمه را با مشخصات درج شده در گواهی‌نامه در مقابل خطرات مستقیم ناشی از آتش سوزی، صاعقه و انفجار و در صورت تمایل بیمه‌گذار و پرداخت حق بیمه مربوطه در مقابل زلزله، سیل، طوفان با رعایت ماده 10 قانون بیمه در ازاء دریافت حق بیمه سالانه تحت پوشش بیمه‌‌ای قرار دهد‌‌.

طرح جامع واحد‌های صنفی

برای پوشش مناسب بیمه‌‌ای به واحدهای صنفی، طرح بیمه واحدهای صنفی جهت واحدهای تجاری، کارگاه‌های کوچک و واحدهای خدماتی ارائه‌ می‌گردد. که علاوه بر خطرات اصلی، خطرات سیل، زلزله، سرقت با شکست حرز، مسئولیت مدنی (مالی) بیمه‌گذار در قبال همسایگان همجوار ناشی از خطرات آتش سوزی و انفجار، فوت، نقص عضو و هزینه پزشکی، وقفه در فعالیت و هزینه پاکسازی و جمع آوری ضایعات تحت پوشش قرار می‌گیرد.

حق بیمه خطرات اضافی، مطابق موارد مندرج در پیشنهاد بوده و حق بیمه خطرات اصلی نیز با توجه به نوع فعالیت و بر اساس نرخ تعرفه محاسبه‌ می‌شود.

سرمایه پایه بعنوان حداقل سرمایه تعیین و با درخواست بیمه‌گذار و دریافت حق‌بیمه اضافی تا 15 برابر قابل افزایش است.

مورد بیمه و خطرات تحت پوشش سرمایه پایه:

 • ساختمان و تاسیسات: در مقابل خطرهای آتش سوزی،انفجار،صاعقه، سیل وزلزله
 • موجودی و محتویات: در مقابل خطرهای آتش سوزی،انفجار،صاعقه، سیل وزلزله
 • موجودی و محتویات: در مقابل خطر سرقت با شکست حرز
 • وقفه در فعالیت (زیان مالی)
 • خسارت ‌‌وارد شده به اشخاص ثالث: در نتیجه وقوع آتش سوزی و انفجار
 • فوت و نقص عضو: در اثر وقوع خطرات آتش سوزی ، انفجار، صاعقه و سیل
 • هزینه پزشکی بیمه‌گذار و کارکنان وی در محل مورد بیمه ناشی از خطرات آتش سوزی، صاعقه، انفجار و سیل
 • هزینه پاکسازی و جمع آوری ضایعات ناشی از خطرات آتش سوزی،صاعقه و انفجار

خطرات اصلی بیمه آتش سوزی دانا

خطرات اصلی تحت پوشش بیمه‌نامه آتش سوزی عبارتند از:

 • آتش سوزی: عبارت از آتشی است که از یک منبع حرارتی کنترل ناپذیر سرچشمه گرفته، یا منبع حرارتی معین کنترل شده‌‌ای را ترک کرده و با نیروی حرارتی خود گسترش و توسعه یافته باشد‌‌.
 • حریق: عبارتست از احتراق شدید مواد سوختنی یا آتشی ناخواسته و از کنترل خارج شده که معمولا با دود و حرارت و نور زیاد توام است‌‌.
 • صاعقه: عبارتست از تخلیه بار الکتریکی دو ابر یا بین ابر و زمین که بر اثر القای دو بار مخالف بوجود‌ می‌آید.
 • انفجار: به مفهوم هر نوع آزاد شدن ناگهانی انرژی حاصل از انبساط گاز و یا بخار است. هر انفجاری در بیمه‌نامه آتش سوزی قابل بیمه شدن نمی‌باشد، مانند انفجارهای هسته‌‌ای و مواد منفجره و‌‌…

خطرات اضافی بیمه آتش سوزی دانا

بیمه‌گذار می‌تواند با پرداخت حق‌بیمه اضافی علاوه بر خطرات اصلی، مورد بیمه را تحت پوشش خطرات اضافی نیز قرار دهد.

خطرات اضافی را‌ می‌توان به شرح زیر نام برد:

زلزله:

این پوشش شامل کلیه ‌‌خسارت‌هایی است که مستقیما دراثر وقوع زلزله یا آتش سوزی ناشی از آتشفشان بوده و همزمان با حوادث مزبور ایجاد شده باشد.

سیل:

عبارتست از جریان ناگهانی آب‌های سطحی خارج از مسیر طبیعی آن به علت بارش برف و باران، طغیان رودخانه و یا شکستن سدها ایجاد شده باشد.

طوفان، گردباد وتندباد:

به موجب این پوشش کلیه اموال در مقابل ‌‌خسارت‌های مستقیم ناشی از طوفان، تندباد و گردباد تحت پوشش قرار‌ می‌گیرد‌‌.

ترکیدگی لوله آب:

به موجب این پوشش ‌‌خسارت‌های ناشی از ترکیدگی تانکرها و لوله کشی و فاضلاب دستگاه‌های آبرسانی که در محل مورد بیمه نصب شده، تحت پوشش قرار‌ می‌گیرد.

ضایعات برف و بارا‌ن:

خسارت‌های ناشی از آب باران وذوب شدن برف مشروط براینکه آب ازطریق بام ویا گرفتگی لوله‌ها، لبریز شدن آبراه‌ها وناودان‌ها به محل مورد بیمه نفوذکرده باشد، تحت پوشش قرارمی گیرد.

سنگینی برف:

خسارت‌های ‌‌وارد شده ناشی از سنگینی برف به مورد بیمه تحت پوشش قرار‌ می‌گیرد.

سقوط هواپیما:

این پوشش شامل کلیه ‌‌خسارت‌های ناشی از سقوط هواپیما، هلیکوپتر یا اشیا ساقط شده (به استثنا بمب و یا مواد منفجره و یا سایر جنگ افزارهای جنگی دیگر) است‌‌.

پوشش زیان یا ‌‌خسارت‌های ناشی از اعتصاب ، شورش و اغتشاش:

بیمه‌گر ‌‌خسارت‌های ‌‌وارد شده به مورد بیمه را که مستقیما ناشی از شورش و بلوا و اعتصاب باشد طبق شرایط پیوست بیمه‌نامه جبران‌ می‌نماید.

سایر خطرات اضافی بیمه آتش سوزی دانا

شکست شیشه:

چنانچه شیشه منصوب در ساختمان دراثر عوامل خارجی، شکسته شود این پوشش هزینه‌های ‌‌وارد شده را جبران میکند.

دزدی با شکست حرز:

خسارت‌های ‌‌وارد شده دراثر فقدان یا خراب شدن اموال بیمه‌شده ناشی از دزدی با شرط شکستن حرز بشرح زیر جبران می‌شود:

 • پرداخت ارزش ریالی ‌‌‌اشیا مسروقه‌‌.
 • پرداخت ارزش ریالی ‌‌‌اشیا خراب شده غیرقابل تعمیر.
 • پرداخت مبلغ کاسته شده از ارزش اشیا خراب شده قابل تعمیر.
 • موارد زیر نیز دزدی با شرط شکستن حرز محسوب می‌شود :
 • ورود دزد به محل مورد بیمه با تهدید و عنف‌‌.
 • ورود به محل مورد بیمه از روی دیوارها، پشت بام و حصارها.

انفجار ظروف تحت فشار صنعتی:

بیمه‌گر خسارت ‌‌وارد شده به ظروف تحت فشار صنعتی مورد بیمه را که ناشی از ترکیدن و تلاشی این ظروف بر اثر حادثه باشد، با رعایت مفاد بیمه‌نامه و شرایط خصوصی جبران‌ می‌نماید.

هزینه پاکسازی محل مورد بیمه:

بیمه‌گر هزینه پاکسازی و جمع آوری ضایعات ناشی از خطرات مورد بیمه را به میزان مورد درخواست بیمه‌گذار و حداکثر تا 20 درصد مجموع سرمایه، تحت پوشش قرار‌ می‌دهد.

مسئولیت مدنی در مقابل همسایگان همجوار:

مسئولیت مدنی (مالی) بیمه‌گذار در مقابل اشخاص ثالث ناشی از خطرات حریق و انفجار جهت واحدهای مسکونی، اداری و تجاری به میزان 30% سرمایه بیمه‌نامه تحت پوشش قرار‌ می‌گیرد.

استثنائات بیمه آتش سوزی دانا

معمولا خسارت‌های زیر از شمول بیمه‌نامه‌های آتش سوزی خارج است‌‌:

 • خسارت‌هایی که نمیتواند از آتش سوزی ناشی شده باشد مانند شیی که در بخاری افتاده باشد‌‌.
 • خسارت‌هایی که عمدا از طرف بیمه‌گذار یا ذوالحقوق و یا با مشارکت و معاونت آنان وارد آید.
 • خسارت‌های غیرآتش سوزی که از عیب ذاتی یا اکسیداسیون مورد بیمه ناشی شود‌‌.
 • خسارت‌های ناشی از جنگ، جنگ داخلی، شورش ، انقلاب، تروریسم و ‌‌…
 • خسارت‌های ناشی از زلزله، آتشفشان، سیل و طغیان آب‌‌، مگر توافق خاصی در این زمینه شده باشد.
 • خسارت‌های ناشی از تشعشعات اتمی‌‌.

مدارک مورد نیاز برای دریافت خسارت بیمه آتش سوزی دانا

 • اصل بیمه‌نامه
 • گزارش اولیه بازدید
 • قبوض رسید دریافت حق بیمه

مدارک تکمیلی توسط کارشناسان بیمه دانا اعلام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + یازده =

دکمه بازگشت به بالا