عملکرد صنعت بیمه

گزارش عملکرد صنعت بیمه کشور در سال ۹۶ به زبان رئیس بیمه مرکزی

به گزارش سایت رسمی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، دکتر همتی رئیس بیمه مرکزی گزارش آمار اولیه عملکرد صنعت بیمه در سال ۱۳۹۶ را اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، مبلغ حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی صنعت بیمه در سال ۹۶ به ترتیب در حدود ۳۳۵,۹ و ۲۱۱.۲ هزار میلیارد ریال است.

همچنین رشد حق بیمه تولیدی و رشد خسارت پرداختی (نسبت به سال گذشته) به ترتیب ۲۱,۱ و ۱۶.۴ درصد می‌باشد.

به گفته رئیس بیمه مرکزی، نسبت خسارت بازار در سال ۹۶ نسبت به سال قبل، ۲,۵ کاهش داشته و به ۶۲.۹ درصد رسیده است.

در این سال حدود ۶۱ میلیون بیمه نامه صادر و حدود ۴۸.۱ میلیون فقره خسارت پرداخت شده است.

تعداد بیمه نامه ‌های صادر شده ۱۱,۹ درصد و تعداد موارد خسارت پرداختی ۵۱.۱ درصد بیشتر از سال گذشته بوده است.

همچنین در مورد بخش غیر دولتی عنوان شده که سهم این بخش از حق بیمه تولیدی و خسارت پرداختی صنعت بیمه به ترتیب ۶۷.۸ درصد و ۵۸.۸ درصد می‌باشد.

سهم شرکت‌ها و رشته‌های بیمه در پرتفوی صنعت بیمه :

بر اساس گزارش عملکرد صنعت بیمه ، بیمه شخص ثالث و مازاد، بیمه درمان و بیمه زندگی (عمر) از پرتفوی بالایی در صنعت بیمه برخوردارند و سهم این سه رشته در پرتفوی حق بیمه تولیدی، به ترتیب ۳۷.۴، ۲۳.۳ و ۱۴.۴ درصد بوده است.

همچنین سهم بیمه‌های غیراجباری (کل رشته‌های بیمه به جز شخص ثالث و حوادث راننده) از حق بیمه تولیدی بازار بیمه در سال ۹۶ به ۵۷.۵ درصد رسید.

تعداد ۹ شرکت‌ بیمه ایران، آسیا، دانا، دی، البرز، پارسیان پاسارگاد، معلم و کوثر (هر یک دارای سهم بالاتر از ۳ درصد)، در مجموع ۸۱ درصد از حق بیمه تولیدی بازار را به خود اختصاص داده اند و ۱۹ درصد باقی مانده بین ۲۰ شرکت دیگر توزیع شده است.

در ادامه رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به بهبود شاخص هرفیندال گفت: انحصار بازار بیمه بر اساس شاخص هرفیندال- هیرشمن معادل ۱۴۰۴ واحد است که در مقایسه با سال قبل ۳۶۲ واحد (معادل ۲۰,۵ درصد) کمتر شده و بهبود یافته است.

همچنین شاخص حق بیمه سرانه طی این سال به حدود ۴,۲ میلیون ریال می‌رسد که در مقایسه با سال گذشته ۱۸.۴ درصد رشد داشته است و پیش بینی می‌شود شاخص ضریب نفوذ بیمه در سال ۱۳۹۶ حداقل به ۲.۳ درصد برسد.

منبع: سایت رسمی بیمه مرکزی

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟
Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *