آرشیو اخبار

گزارش عملکرد صنعت بیمه کشور در سال 96 به زبان رئیس بیمه مرکزی

به گزارش سایت رسمی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، دکتر همتی رئیس بیمه مرکزی گزارش آمار اولیه عملکرد صنعت بیمه در سال ۱۳۹۶ را اعلام کرد.

بر اساس این گزارش، مبلغ حق بيمه توليدي و خسارت پرداختي صنعت بیمه در سال ۹۶ به ترتيب در حدود ۳۳۵,۹ و ۲۱۱.۲ هزار ميليارد ریال است.

همچنین رشد حق بيمه توليدي و رشد خسارت پرداختي (نسبت به سال گذشته) به ترتيب ۲۱,۱ و ۱۶.۴ درصد می‌باشد.

به گفته رئیس بیمه مرکزی، نسبت خسارت بازار در سال 96 نسبت به سال قبل، ۲,۵ کاهش داشته و به ۶۲.۹ درصد رسیده است.

در این سال حدود ۶۱ ميليون بيمه نامه صادر و حدود ۴۸.۱ ميليون فقره خسارت پرداخت شده است.

تعداد بيمه نامه ‌هاي صادر شده ۱۱,۹ درصد و تعداد موارد خسارت پرداختی ۵۱.۱ درصد بيشتر از سال گذشته بوده است.

همچنین در مورد بخش غیر دولتی عنوان شده که سهم این بخش از حق بيمه توليدي و خسارت پرداختي صنعت بيمه به ترتيب ۶۷.۸ درصد و ۵۸.۸ درصد می‌باشد.

سهم شرکت‌ها و رشته‌های بیمه در پرتفوی صنعت بیمه :

بر اساس گزارش عملکرد صنعت بیمه ، بیمه شخص ثالث و مازاد، بیمه درمان و بیمه زندگی (عمر) از پرتفوی بالایی در صنعت بیمه برخوردارند و سهم این سه رشته در پرتفوی حق بیمه تولیدی، به ترتیب ۳۷.۴، ۲۳.۳ و ۱۴.۴ درصد بوده است.

همچنین سهم بیمه‌های غیراجباری (کل رشته‌های بیمه به جز شخص ثالث و حوادث راننده) از حق بیمه تولیدی بازار بیمه در سال 96 به ۵۷.۵ درصد رسید.

تعداد ۹ شركت‌ بيمه ايران، آسيا، دانا، دی، البرز، پارسیان پاسارگاد، معلم و کوثر (هر يك داراي سهم بالاتر از ۳ درصد)، در مجموع ۸۱ درصد از حق بیمه تولیدی بازار را به خود اختصاص داده اند و ۱۹ درصد باقی مانده بین ۲۰ شرکت دیگر توزیع شده است.

ادامه مطلب  پرداخت خسارت سیل استان‌ های گیلان و مازندران توسط بیمه آسیا

در ادامه رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به بهبود شاخص هرفیندال گفت: انحصار بازار بیمه بر اساس شاخص هرفیندال- هیرشمن معادل ۱۴۰۴ واحد است که در مقایسه با سال قبل ۳۶۲ واحد (معادل ۲۰,۵ درصد) کمتر شده و بهبود یافته است.

همچنین شاخص حق بیمه سرانه طی این سال به حدود ۴,۲ میلیون ریال می‌رسد که در مقایسه با سال گذشته ۱۸.۴ درصد رشد داشته است و پیش بینی می‌شود شاخص ضریب نفوذ بیمه در سال ۱۳۹۶ حداقل به ۲.۳ درصد برسد.

منبع: سایت رسمی بیمه مرکزی

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + 3 =

دکمه بازگشت به بالا