بیمه شخص ثالث ایران

یکی از شرکت‌های معتبر ارائه دهنده انواع بیمه از جمله بیمه شخص ثالث، بیمه ایران است. محصول بیمه ایران شخص ثالث بیشترین سهم از بازار بیمه شخص ثالث را دارد؛ یعنی این شرکت پرفروش ترین شرکت در زمینه بیمه شخص ثالث است.

 

[showbanner2 link=’https://www.azki.com/?utm_source=iran-mtpl-insurance&utm_medium=linkbox&utm_campaign=khordad98′ icon=’https://www.azki.com/blog/wp-content/uploads/2018/01/thirdparty-insurance-icon-w.png’ background=’b30086′ pretext=’برای استعلام قیمت، مقایسه و صدور’ text=’بیمه شخص ثالث’ aftertext=’اینجا کلیک کنید.’]

 

بیمه شخص ثالث چیست

بیمه شخص ثالث یکی از بیمه‌های مربوط به اتومبیل است که بر اساس قانون، داشتن آن برای همه دارندگان ماشین اجباری است. بیمه شخص ثالث خسارت‌های مالی و جانی که در حادثه‌ها و تصادف‌ها به شخص ثالث، یعنی فرد دیگر وارد می‌شود را جبران می‌کند. بیمه شخص ثالث به شما کمک می‌کند تا با خیال راحت رانندگی کنید و اگر حادثه‌ای اتفاق افتاد نگران هزینه‌های آن نباشید.

بیمه شخص ثالث ایران
بیمه شخص ثالث ایران

محاسبه بیمه شخص ثالث ایران

قیمت بیمه شخص ثالث ایران بر اساس چند عامل تعیین می‌شود که مهم ترین آن نرخ پایه بیمه شخص ثالث است که هر ساله توسط بیمه مرکزی اعلام می‌گردد. همچنین نوع کاربری خودرو، تخفیف عدم خسارت، جریمه دیرکرد، میزان پوشش مالی انتخابی و مدت اعتبار بیمه‌نامه، بر نرخ بیمه شخص ثالث ایران تأثیر می‌گذارد.

قیمت بیمه شخص ثالث ایران

به صورت کلی قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت‌های مختلف بیمه تفاوت چندانی ندارد. تنها بعضی از شرکت‌ها، 2.5 درصد تخفیف را که از طریق بیمه مرکزی مجاز اعلام شده است، به بیمه گذاران خود ارائه می‌دهند.

بیمه ایران جزو شرکت‌هایی است که این تخفیف را در محاسبه بیمه شخص ثالث خود در نظر نمی‌گیرد.

تخفیف بیمه شخص ثالث ایران

تنها تخفیفی که در بیمه شخص ایران به بیمه‌گذاران تعلق می‌گیرد، تخفیف عدم خسارت است. تخفیف عدم خسارت به معنی تعداد سال‌هایی است که بیمه‌گذار از بیمه خود استفاده نکرده و خسارتی از شرکت بیمه دریافت نکرده باشد. به ازای هر سال عدم استفاده از بیمه ثالث، درصد مشخصی تخفیف به شما تعلق می‌گیرد.

تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث ایران هم مشابه سایر شرکت‌های بیمه مطابق جدول زیر است.

کارت سبز بیمه شخص ثالث

بیمه ایران تنها شرکت بیمه است که کارت سبز بیمه شخص ثالث را صادر می‌کند. کارت سبز یک گواهی‌نامه بین المللی در زمینه بیمه شخص ثالث است که 45 کشور )اکثرا اروپایی) عضو آن هستند.

هر کشور عضو سیستم کارت سبز، یک “دفتر ملی کارت سبز” دارد. این دفتر مطابق با قوانین و مقررات ملی هر کشور، مسئول رسیدگی و پاسخگویی در زمینه خسارت‌های ناشی از تصادفات وسایل نقلیه است. دفتر کارت سبز در هر کشور بر اساس روش شرکت بیمه‌گری که کارت سبز را صادر نموده عمل می‌کند.

در صورتی که در کشورهای عضو کارت سبز با ماشینتان تصادف کنید، برای جبران خسارت‌های وارد شده می‌توانید از کارت سبز خود استفاده نمایید.

بیمه شخص ثالث موتورسیکلت ایران

بیمه موتورسیکلت زیرمجموعه بیمه شخص ثالث و بیمه‌ای اجباری است. اما با این وجود درصد بسیار بالایی از موتورسواران بیمه موتور سیکلت ندارند. و یکی از دلایل مهمی که برای خرید آن اقدام نمی‌کنند مبلغ حق بیمه و جریمه‌های دیرکرد آن است.

شرکت بیمه ایران علاوه بر بیمه شخص ثالث اتومبیل، بیمه شخص ثالث موتور سیکلت را نیز ارائه می‌دهد.

در بیمه موتور سیکلت ایران، در حال حاضر جریمه دیرکرد موتورسوارانی که بدون بیمه از موتور خود استفاده کرده اند، بخشیده می‌شود و قیمت بیمه شخص ثالث موتورسیکلت آن‌ها بدون جریمه دیرکرد محاسبه می‌شود.

استعلام بیمه شخص ثالث ایران

برای خرید بهترِ بیمه شخص ثالث، استعلام قیمت و شرایط بیمه ثالث هر شرکت بسیار اهمیت دارد. برای استعلام بیمه شخص ثالث ایران علاوه بر روش سنتی آن، یعنی مراجعه حضوری به شعب بیمه ایران، روش دیگری هم وجود دارد. روشی آسان تر و سریع تر که از طریق آن شما می‌توانید نرخ و شرایط بیمه‌نامه خود را به صورت آنلاین استعلام بگیرید. در این روش شما می‌توانید از طریق سایت ازکی، مشخصات خودروی خود را وارد کنید و استعلام بیمه شخص ثالث ایران را به سادگی مشاهده کنید.

پرداخت خسارت مالی بیمه شخص ثالث ایران

برای دریافت خسارت لازم است به اداره خسارت بیمه نامه‌های شخص ثالث ایران مراجعه و فرم اعلام خسارت را پر کنید.

مراحل دریافت خسارت به این صورت است:

 • در ابتدا باید با ارائه مدارک لازم تشکیل پرونده بدهید. مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده:
  • کروکی افسر پلیس
  • اصل بیمه‌نامه مقصر
  • گواهی‌نامه مقصر و زیان دیده
  • یک کوپن بیمه‌نامه مقصر
  • کارت خودرو مقصر و زیان دیده
  • سایر گزارش‌های تکمیلی از قبیل (گزارش نیروی انتظامی، گزارش کارشناس یا کارشناسان رسمی دادگستری، رای محکمه در مورد کروکی غیر سازشی)
  • عکس از قسمت‌های آسیب‌دیده
 • بعد از برآورد خسارت و توافق بر سر مبلغ آن، کارشناس بازدید، برگه اعلام خسارت را تأیید می‌کند.
 • در صورتی که کارشناس و مراجعه کننده در مورد مبلغ خسارت به توافق نرسیدند، اداره خسارت بیمه‌نامه‌های ثالث ایران، یا یک کارشناس دیگر را اعزام می‌کند و یا خودرو برای برآورد خسارت به تعمیرگاه طرف قرارداد بیمه فرستاده می‌شود.
 •  بعد از تأیید مبلغ، شما باید برای دریافت خسارت به واحد حواله مراجعه کنید.
 • در نهایت حواله خسارت را به بانک برده و مبلغ خسارت را دریافت نمایید.
 • برای خسارت‌های کمتر از 100 هزار تومان، مبلغ خسارت به صورت نقدی و در غیر این ‌صورت به صورت چک پرداخت می‌شود.

پرداخت خسارت جانی بیمه شخص ثالث ایران

برای دریافت خسارت‌های جانی علاوه بر مدارکی که در بالا گفته شد، مدارک دیگری هم لازم است مثل:

 • مدارک پزشکی قانونی مصدوم
 • برگ معاینه جسد و یا جواز دفن در صورت فوت.

بعد از تکمیل مدارک، کارشناس اداره خسارت مدارک را بررسی می‌کند و بر اساس حادثه رخ داده و با تأیید کارشناس اداره خسارت و یا در صورت نیاز با نظر پزشک معتمد بیمه، مبلغ خسارت قابل پرداخت محاسبه می‌شود.

خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث ایران

یکی از راه‌های جدید خرید بیمه شخص ثالث که در حال حاضر در میان بیمه گذاران رایج شده است، خرید اینترنتی آن است. ازکی نیز به عنوان یک مرکز مشاوره و انتخاب بیمه، بیمه شخص ثالث را از تمامی شرکت‌های معتبر به شما ارائه می‌دهد. در ضمن شما می‌توانید قبل از خرید بیمه ثالث خود از مقایسه دقیق و مشاوره بی طرفانه کارشناسان ازکی استفاده کنید و بهترین بیمه شخص ثالث را انتخاب و خریداری نمایید.

همچنین اگر قصد خرید بیمه شخص ثالث ایران را دارید، استعلام قیمت و خرید این بیمه از طریق azki.com فراهم شده است.

[showbanner2 link=’https://www.azki.com/?utm_source=iran-mtpl-insurance&utm_medium=linkbox&utm_campaign=khordad98′ icon=’https://www.azki.com/blog/wp-content/uploads/2018/01/thirdparty-insurance-icon-w.png’ background=’009966′ pretext=’مطمئن‌ترین’ text=’ بیمه شخص ثالث ‘ aftertext=’+ مشاوره تخصصی.’]

دکمه بازگشت به بالا