خوش آمدید، لطفا به حساب کاربری خود وارد شوید:

استعلام قیمت بیمه مسئولیت

ایران، آسیا، البرز، پارسیان، دانا، پاسارگاد...

برای مشاوره و خرید استعلام قیمت بیمه مسئولیت

ایران، آسیا، البرز، پارسیان، دانا، پاسارگاد...


لطفا با شماره 54864-021 تماس بگیرید

بیمه مسئولیت مدنی

بیمه مسئولیت مدنی نسبت به سایر بیمه‌ها جدیدتر محسوب می‌شود و پس از بیمه‌هایی مثل آتش‌سوزی و حوادث در میان شرکت‌های بیمه‌ای دنیا رواج پیدا کرده است. این بیمه در ایران نیز سابقه کمتری دارد. ولی با این حال جزو بیمه‌های اصلی و مهمی قرار می‌گیرد که صاحبان شرکت‌ها و کسب و کارهای کوچک و بزرگ علاقه زیادی برای خرید آن نشان می‌دهند.

بیمه مسئولیت چیست؟

در هرگونه فعالیتی احتمال خطر وجود دارد. خطراتی که ممکن است خسارت‌هایی را در پی داشته باشند. جبران این خسارات به عهده مدیر و صاحب آن فعالیت و کسب کار و به اصطلاح جزو مسئولیت مدنی وی محسوب میشود. بیمه مسئولیت مدنی دقیقا برای جبران تعهدات مالی و آسیب‌های ناشی از این خسارات به کار می‌رود. به عبارت دیگر بیمه مسئولیت در کلیه خسارت‌هایی که در حوزه فعالیت بیمه‌گذار رخ داده و جبران و پرداخت غرامت آن از نظر قانونی به عهده بیمه‌گذار است ، تعهدات مالی وی را تا سقف تعیین شده می‌پردازد.

انواع بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت انواع بسیار زیادی دارد. تقریبا هر فعالیت و کسب و کاری بیمه مسئولیت مرتبط با خود را نیز خواهد داشت. هیئت مدیره یک ساختمان تجاری یا مسکونی، مدیر یک مدرسه یا باشگاه، صاحب یک وسیله نقلیه، سرپرست یک کارگاه تولیدی یا ساختمانی، مدیر یک کارخانه، رییس یک اداره، یک پزشک و به طور کلی افراد مسئول در قبال انواع و اقسام فعالیت هایی که تصور آن ها ممکن است می‌توانند تحت پوشش بیمه مئولیت قرار بگیرند تا خطراتی که برای افراد مرتبط با آن فعالیت احتمال وقوع دارد و جبران آنها از نظر قانونی وظیفه ی شخص مسئول است، توسط بیمه جبران شود. جالب است بدانید که بیمه شخص ثالث وسایل نقیله نیز یکی از انواع بیمه مسئولیت است و مسئولیت مدنی مالک وسله نقیله را در برابر افراد ثالث تحت پوشش قرار می‌دهد.

با وجود این پراکندگی به طور کلی می‌توان بیمه‌های مسئولیت را به چهار شاخه اصلی تقسیم نمود:

مسئولیت مدنی کارفرما در مقابل کارکنان:

در این شاخه خطرات مالی و جانی احتمالی برای پرسنل و کارکنان، که ممکن است به صورت غیر ارادی به وقوع بپوندد، تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد. منظور از این خطرات حوادثی است که در صورت وقوع و ایجاد خسارت، جبران آن ها از نظر قانونی به عهده کارفرما خواهد بود. بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در مقابل کارکنان، به سه بخش اصلی تقسیم می‌شود:

 • بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در مقابل کارکنان عمرانی
 • بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در مقابل کارکنان ساختمانی
 • مسئولیت مدنی تولید کنندگان کالا در قبال استفاده کنندگان
 • بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در مقابل کارکنان خدماتی- صنعتی

مسئولیت مدنی حرفه‌ای

در بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای، خطراتی که ممکن است استفاده کنندگان از خدمات حرفه‌ای بیمه‌گذار با آن روبرو شوند تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد. در اینجا نیز جبران آن دسته از خطراتی توسط شرکت بیمه تعهد می‌شود که مسئولیت جبران خسارت آن از نظر قانونی با شخص بیمه‌گذار بوده باشد. انواع مختلف بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای عبارتند از:

 • بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای پزشکان
 • بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای پیراپزشکان
 • بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای مسئولان فنی مراکز درمانی
 • بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای مهندسان طراح و ناظر ساختمان
 • بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای مدیران مجموعه‌های ورزشی
 • بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای مدیران واحدهای اقامتی (هتل‌ها، مسافرخانه‌ها و...)
 • بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای مدیران آژانس‌ها و تورهای مسافرتی
 • بیمه مسئولیت مدنی حرفه‌ای مدیران تعمیرگاه‌های خودرو
 • و...

مسئولیت مدنی تولید کنندگان کالا در قبال استفاده کنندگان

در این بیمه‌نامه خطراتی که بر اثر کالای تولیدی بیمه‌گذار، استفاده کنندگان از آن کالا را تهدید می‌کند بیمه خواهد شد و آسیب های جانی و مالی وارد شده به استفاده کنندگان، توسط شرکت بیمه تحت پوشش قرار می‌گیرند.

مسئولیت مدنی عمومی

در این بیمه‌نامه خسارت‌های وارد شده به افرادی که در هیچ یک از انواع روابط کارفرمایی- کارگری یا استفاده از خدمات حرفه‌ای و دیگر انواع بیمه‌های مسئولیت نمی‌گنجند، توسط شرکت بیمه تحت پوشش قرار می‌گیرد. این خطرات ممکن است در جریان یک فعالیت روزمره و به صورت غیر ارادی، منجر به ایجاد خسارت برای شخص ثالثی شود و بیمه‌گذار موظف به پرداخت خسارت گردد.

موارد تحت پوشش بیمه نامه مسئولیت

مسئله مهم در خصوص موارد تحت پوشش بیمه مسئولیت، دقت در هنگام صدور بیمه‌نامه و قید موارد الزامی در قرارداد امضا شده بین بیمه‌گر و بیمه‌گذار است. محدوده فعالیت بیمه‌گذار باید به درستی مشخص شده باشد و تعداد نفراتی که در حوزه فعالیت وی در معرض خطر قرار دارند و امکان آسیب دیدن آنها وجود دارد نیز به اطلاع شرکت بیمه‌ رسیده باشد. همچنین نوع فعالیت‌هایی که در مجموعه تحت مدیریت بیمه‌گذار اتفاق میفتد و انواع خطرات احتمالی و جزئیاتی از این قبیل همه از مواردی هستند که باید به دقت بررسی و گزارش شده باشند.

در صورت رعایت مسائل یاد شده موارد زیر تحت پوشش بیمه مسئولیت قرار می‌گیرد:

 • هزینه‌های پزشکی که بر اثر آسیب‌های وارد شده به اشخاص ثالث ایجاد شده است.
 • غرامت نقص عضو
 • غرامت فوت
 • خسارت‌های مالی

پوشش‌های جانبی بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت نیز مانند سایر بیمه‌ها پوشش‌های جانبی فراوانی دارد. این پوشش‌ها به موارد تحت پوشش اصلی اضافه می‌شوند و نیازهای حمایتی بیمه‌گذار را برآورده می‌نمایند.

پوشش‌های اضافی بیمه‌نامه مسئولیت به عنوان «کلوز» شناخته می‌شوند. این کلوزها پوشش‌های دیگری را به موارد تحت پوشش اصلی در بیمه‌نامه مسئولیت اضافه می‌کنند و خطرات ناشی از آنها را نیز جزو تعهدات شرکت بیمه قرار می‌دهند. برخی از این کلوزها عبارتند از:

 • تعدد دیات (مربوط به زمانی است که مبلغ دیه نقص عضو شخص آسیب دیده، از نظر ریالی بیش از یک دیه شده باشد.)
 • صدمات وارد شده به کارکنان در ماموریت خارج از کارگاه
 • ایاب و ذهاب کارکنان (خسارت‌های احتمالی در زمان رفت و آمد سرویس کارکنان)
 • پرداخت خسارت بدون رای دادگاه
 • جبران هزینه‌های پزشکی بدون اعمال تعرفه وزارت بهداشت
 • جبران آسیب وارد شده به شخص بیمه‌گذار(در حالت عادی بیمه مسئولیت تنها به اشخاصِ در ارتباط با بیمه گذار تعلق دارد.)
 • ما به التفاوت افزایش دیات
 • غرامت دستمزد روزانه کارکنان
 • و...

چگونه بهترین بیمه مسئولیت را انتخاب نماییم؟

همان طور که گفتیم بیمه‌های مسئولیت انواع و اقسام فراوانی دارند و بر اساس نوع کار و محل فعالیت اشکال گوناگونی پیدا می‌کنند. علاوه بر این هریک از شرکت‌های بیمه نیز ویژگی‌ها و شرایط اختصاصی خود را به آن اضافه می‌نماید و همچنین نرخ هر شرکت بیمه با نرخ شرکت‌های دیگر متفاوت است. همچنین کیفیت خدمات رسانی و پرداخت خسارت در روز وقوع حادثه نیز در میان هرکدام از شرکت‌های بیمه فراز و نشیب مخصوص به خود را دارد.

با این اوصاف انتخاب بهترین بیمه مسئولیت در میان شرکت‌ها، امری بسیار زمان گیر و سخت خواهد بود. و صرف وقت و انرژی بسیار، و همچنین آگاهی و اطلاع کافی از امور بیمه‌ای را نیاز خواهد داشت. در چنین شرایطی یک مشاور آگاه و بی‌طرف بیشترین کمک را به انتخاب شما خواهد کرد. مشاوران ازکیـ اطلاعات تخصصی خود را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌دهند و همچنین بر اساس خصوصیات محیط کار و فعالیت شما، نرخ و شرایط بهترین شرکت های بیمه را استعلام کرده و در کمترین زمان ممکن به همراه تخفیفات ویژه و مشاوره تخصصی رایگان به اطلاع شما می‌رسانند تا در صورت تمایل بیمه‌نامه خود را خریداری کرده و بدون دردسر تحویل بگیرید.