خوش آمدید، لطفا به حساب کاربری خود وارد شوید:

سوالات متداول

تصور کنید شما در هنگام رانندگی با اتومبیل و یا موتور سیکلت به شخص یا اشخاصی خسارت وارد کنید، و در آن حادثه مقصر شناخته شوید، طبق قانون شما مسئول جبران این خسارت به زیان‌دیدگان می‌باشید. بنابراین نیاز به بیمه ای دارید تا در هنگام بروز این حوادث در جبران خسارت پشتوانه شما باشد. ممکن است این خسارت مالی و یا خسارت بدنی باشد.

بیمه شخص ثالث در واقع یک بیمه مسئولیت می‌باشد (بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی) که زیر گروه بیمه های اتومبیل قرار دارد.
بر اساس قانون  مالک خودرو یا کسی که خودرو در اختیار اوست باید اقدام به تهیه بیمه شخص ثالث نماید. (در این صورت این شخص بیمه گذار نامیده میشود)

به هر نوع دیه یا ارش (دیه جراحت) که درصورت بروز آسیب، شکستگی، نقص عضو و ازکارافتادگی (جزئی یا کلی ـ موقت یا دائم) یا فوت شخص ثالث به دلیل حوادث مشمول موضوع قانون بیمه اجباری شخص ثالث است، گفته می‌شود؛ بیمه شخص ثالث خودرو تمامی هزینه‌های درمانی و دیه را در صورتی که مشمول قانون دیگری نباشد، جبران خواهد کرد.

حوادث شامل هرسانحه‌ای از قبیل تصادم، تصادف، سقوط، واژگونی، آتش سوزی و یا انفجار یا هر نوع سانحه است که در اثر وسایل نقلیه و محموله‌های آنها بر اثر حوادث غیرمترقبه رخ می‌دهد.

بیمه‌گر ملزم به جبران خسارت‌های وارد شده به اشخاص ثالث تا سقف تعهدات مندرج در بیمه‌نامه خواهد بود. در حوادث رانندگی منجر به جرح یا فوت که به استناد گزارش کارشناس تصادفات راهنمایی و رانندگی یا پلیس‌راه علت اصلی وقوع تصادف یکی از تخلفات رانندگی حادثه‌‌ساز باشد، بیمه‌گر موظف است خسارت زیان‌دیده را بدون هیچ شرطی پرداخت کند و پس از آن می‌تواند جهت بازیافت یک درصد از خسارت‌های بدنی و دو درصد از خسارت‌های مالی پرداخت شده به مسبب حادثه مراجعه کند؛ علاوه بر آن در این صورت گواهینامه راننده مسبب حادثه از یک تا سه ماه توقیف می‌شود و رانندگی در این مدت ممنوع و در حکم رانندگی بدون گواهینامه است.

در صورت اثبات عمد راننده در ایجاد حادثه توسط مراجع قضائی و یا رانندگی در حالت مستی یا استعمال مواد مخدر یا روانگردان مؤثر در وقوع حادثه، یا در صورتی که راننده مسبب فاقد گواهینامه رانندگی باشد یا گواهینامه او متناسب با نوع وسیله نقلیه نباشد شرکت بیمه موظف است بدون اخذ تضمین، خسارت زیان‌دیده را پرداخت کرده و پس از آن می‌تواند به نیابت از زیان‌دیده از طریق مراجع قانونی برای استرداد تمام یا بخشی از وجوه پرداخت شده به شخصی که موجب خسارت شده است مراجعه کند.

 • خسارت وارد شده به وسیله نقلیه مسبب حادثه (راننده مقصر)
 • خسارت وارد شده به محموله‌های وسیله نقلیه مسبب حادثه
 • خسارت مستقیم و یا غیرمستقیم ناشی از تشعشعات اتمی و رادیواکتیو
 • خسارت ناشی از محکومیت جزائی و یا پرداخت جرائم

ارائه هرگونه خدمات به دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی فاقد بیمه‌نامه شخص ثالث معتبر، توسط راهنمایی و رانندگی، دفاتر اسناد رسمی و سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با امر حمل و نقل ممنوع است.
دفاتر اسناد رسمی مکلفند هنگام تنظیم هرگونه سند در مورد وسایل نقلیه موتوری زمینی موضوع این قانون، مشخصات بیمه‌نامه شخص ثالث آنها را در اسناد تنظیمی درج نمایند.

در صورت دیرکرد تمدید بیمه شخص ثالث، علاوه بر عواقب مالی، مشکلات دیگری نیز وجود خواهد داشت که موجب صرف زمان زیادی می شود. از عواقب نداشتن بیمه شخص ثالث می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در صورت شناسایی خودروی فاقد بیمه شخص ثالث توسط پلیس راهنمایی و رانندگی، خودرو متوقف شده و به پارکینگ منتقل می‌شود. در این حالت شخص خاطی باید بیمه‌ نامه شخص ثالث دارای اعتبار تهیه کند و باید علاوه بر حق بیمه جدید، حق بیمه روزهایی را هم که وسیله نقلیه او بیمه نداشته (تا حداکثر یک سال) را بپردازد، و همچنین علاوه بر پرداخت جریمه دیرکرد، هزینه پارکینگ را نیز بپردازد.
 • در صورت نداشتن بیمه شخص ثالث در حوادث، اگر مالک خودرو مقصر باشد، هیچ شرکت بیمه ای خسارت را پرداخت نمی کند، باید کلیه هزینه ها را شخصاً بپردازد. طبق قوانین جدید بیمه شخص ثالث، در شرایطی که راننده مقصر بیمه شخص ثالث نداشته باشد و در صورت بروز حوادث منجر به فوت یا خسارات بدنی دیگر، جبران این گونه خسارت‌ها به عهده صندوق تامین خسارت‌های بدنی است؛ و پرداخت دیه را برای راننده مقصر حادثه به صورت قسطی خواهد بود. این قانون برای حمایت از اشخاص ثالث زیان‌دیده است.
 • امکان خرید و فروش خودرویی که تحت پوشش بیمه شخص ثالث نیست وجود ندارد. 

بله؛ بیمه شخص ثالث وابسته به خودرو است و در صورتی که شما گواهینامه معتبر متناسب با وسیله نقلیه داشته باشید، حتی اگر خودرو متعلق به شما نباشد، بیمه خسارت وارد شده را جبران خواهد نمود.

به همه کسانی (اشخاص حقیقی یا حقوقی) که توسط وسیله نقلیه موتوری دچار زیان مالی و یا بدنی شوند به جز خود راننده‌ی مقصر حادثه، شخص ثالث گفته می‌شود.

اشخاص ثالث شامل جنین داخل رحم و همچنین تمام سرنشین‌های خودرو می‌شود حتی اگر بیشتر از تعداد نفرات مجاز درج شده بر روی کارت اتومبیل باشد.

بله؛ بر اساس قانون شرکت بیمه‌گر مکلف به پرداخت تمام دیات است.

بله؛ در قوانین جدید بیمه شخص ثالث دیه زن و مرد و همچنین شخص مسلمان و غیر مسلمان (اهل کتاب) برابر است.

دادگاه‌ها موظفند در حوادث رانندگی منجر به خسارت بدنی، بیمه‌نامه شخص ثالثی را که اصالت آن از سوی شرکت بیمه ذی‌ربط کتباً مورد تأیید قرار گرفته است تا میزان مندرج در بیمه‌نامه به عنوان وثیقه قبول کنند.

حق بیمه شخص ثالث و میزان پوشش مالی و بدنی آن بر اساس دیه کامل یک انسان در ماه حرام تعیین می‌گردد. این مبلغ در ابتدای هر سال با انتشار بخشنامه‌ای توسط قوه قضائیه اعلام می‌شود؛ همین موضوع باعث تغییر حق بیمه در هر سال است.

خیر؛ در تعیین حق بیمه شخص ثالث ارزش خودرو تاثیری ندارد. ملاک‌های تعیین حق بیمه در بیمه‌نامه شخص ثالث عباتند از:

 • حق بیمه پایه ابلاغ شده توسط بیمه مرکزی (تعداد سیلندر وسیله نقلیه)
 • تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث
 • کاربری خودرو
 • جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث
 • میزان پوشش مالی مورد درخواست
 • مدت اعتبار بیمه‌نامه

منظور از شخص ثالث، هر شخصی است که به سبب حوادث وسایل نقلیه موتوری دچار زیان‌های بدنی و مالی شود به استثنای راننده مسبب حادثه. شرکت بیمه، هنگام صدور بیمه نامه شخص ثالث، با دریافت حق بیمه حوادث راننده، خود راننده را هم تا حد دیه ماه حرام تحت پوشش بیمه حوادث قرار می‌دهد؛ بیمه حوادث راننده مسئولیت جبران خسارت‌های فوت و نقص عضو راننده مقصر را به عهده دارد و همچنین شامل پرداخت هزینه‌‌های درمان راننده است .

نرخ حق بیمه حوادث راننده در آیین‌نامه ابلاغ شده به شرکت‌های بیمه (بر اساس دیه در ماه عادی) تعیین شده است؛ حداکثر حق بیمه پوشش حوادث راننده در هر سال هنگام صدور بیمه نامه شخص ثالث در بیمه‌نامه درج و به حق بیمه اضافه می‌شود. این حق بیمه با توجه به نوع کاربری تغییر میابد:

گروه سواری: 1.617.000 ریال

گروه بارکش: 2.772.000 ریال

گروه موتور سیکلت : 884.700 ریال 

داشتن بیمه نامه شخص ثالث برای همه وسایل نقلیه موتوری (موتور سیلکت و انواع خودرو) اجباری است؛ حرکت وسایل نقلیه موتوری بدون داشتن بیمه نامه شخص ثالث ممنوع است 
مأموران راهنمایی و رانندگی و پلیس راه وسایل نقلیه بدون بیمه‌نامه را متوقف و راننده متخلف را ملزم به پرداخت جریمه می‌کنند.

بر روی بیمه نامه شخص ثالث آیتمی تحت عنوان تخفیف عدم خسارت (به اختصار ت.ع.خ) وجود دارد. خودرویی که در طول مدت بیمه‌نامه خود خسارتی دریافت نکرده باشد، در زمان تمدید خود شامل تخفیف تشویقی از سمت شرکت بیمه‌گر می‌شود. در صورتی که اگر خودرویی تصادف کند و از کوپن‌های بیمه‌نامه خود استفاده کند، تخفیف‌های عدم خسارت او بصورت پلکانی کاهش میابد.

بله؛ در صورتی که تقاضای بیمه‌گذار قبل از تاریخ انتقال بیمه‌نامه باشد، امکان انتقال تخفیف‌ها به خودرو جدید وجود دارد.

بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است مصدومان ناشی از حوادث رانندگی را بدون دریافت وجه پذیرش کند. برای این منظور شرکت‌های بیمه از محل بیمه‌نامه شخص ثالث 10 درصد عوارض به وزارت بهداشت می‌پردازند.

با توجه به این که در مدارک لازم برای پرداخت خسارت داشتن گواهینامه رانندگی متناسب با نوع کاربری اتومبیل قید شده است امکان پرداخت خسارت وجود ندارد.

چهار ماه رجب، ذی القعده، ذی الحجه و محرم ماه‌های حرام هستند. در این ماه‌ها دیه افزایش می‌یابد.

چنانچه حادثه رانندگی و فوت زيان‌ديده هر دو در ماه‌های حرام اتفاق افتد، بر اساس قانون مجازات اسلامی، ميزان ديه يک سوم بيشتر از ماه‌های عادی خواهد بود.

طبق ماده 13 شرایط عمومی بیمه عمر، یمه‌گذار می‌تواند با موافقت کتبی بیمه‌شده و بیمه‌گر، با صدور الحاقیه توسط بیمه‌گر، بیمه‌نامه را به بیمه‌گذار دیگری منتقل نماید. کلیه دیون بیمه‌نامه تا تاریخ انتقال، به عهده انتقال دهنده میباشد. 

تبصره1: در صورت انتقال بیمه نامه، بیمه شده قابل تغییر نمی باشد.

تبصره2: در شرایطی که بیمه گذار و بیمه شده شخص واحدی نباشند، در صورتی که بیمه نامه بیمه را به دیگری منتقل نماید، چنانچه منتقل الیه تعهدات بیمه گذار به موجب  بیمه نامه بیمه را اجرا کند، بیمه نامه معتبر باقی می ماند. با این  حال ، منتقل الیه می تواند بیمه نامه را طبق شرایط عمومی بیمه نامه فسخ نمایند.

تبصره3: در صورت انتقال بیمه نامه، اگر منتقل الیه متعدد باشند، هر یك از آنها نسبت به تمام وجه بیمه در مقابل بیمه گر مسئول خواهد بود.

بیمه بدنه نوعی از بیمه خودرو است که خسارت‌های وارد شده به خودروی بیمه‌گذار را تحت پوشش قرار می‌دهد. خرید بیمه بدنه برای وسیله نقلیه اجباری نیست.

خطرات اصلی

 • بر خورد دو خودرو
 • برخورد خودرو با یک جسم ثابت یا متحرک
 • برخورد اشیا به خودرو (خودرو در حال حرکت یا ساکن)
 • واژگون شدن خودرو
 • سقوط خودرو

خطرات فرعی

 • بلایای طبیعی مانند سیل، زلزله و آتش‌ فشان
 • استفاده از خودرو در مسابقه اتومبیل رانی یا آزمایش سرعت
 • حمل مواد منفجره، سریع الاشتعال و یا اسیدی به خودرو وارد میشود (مگر آن که کاربری خودرو حمل مواد اشتعال‌زا و … باشد)
 • پاشیده شدن رنگ، اسید و سایر مواد شیمیایی روی بدنه خودرو
 • سرقت لوازم و قطعات خودرو که به عنوان سرقت جزئی
 • خسارت های ناشی از کاهش ارزش خودرو
 • پوشش هزینه توقف خودرو
 • پوشش ترانزیت
 • نوسانات بازار 
 • شکسته شدن شیشه
 • پوشش حذف فرانشیز
 • پوشش هزینه ایاب و ذهاب
 • کشیدن میخ و سایر اشیاء مشابه روی بدنه
 • هنگامی که هزینه تعمیر و تعویض قسمت‌های آسیب دیده از 75 درصد مبلغ بیمه شده بیشتر باشد.
 • هنگامی که خودروی سرقت شده تا 60 روز پس از اعلام سرقت به مراجع قضایی و انتظامی پیدا نشده باشد.

بله، بیمه‌گذار می‌تواند بیمه‌نامه را از هر خودرویی، به خودرو دیگر که به نام خود او و یا همسرش باشد، انتقال دهد و تخفیفات آن را نیز منتقل کند. ولی به خودروی دیگری که به نامش نیست قابل انتقال نمی‌باشد.

در کل منظور از فرانشیز بخشی از خسارت است که به عهده بیمه‌گذار است. و در حوادث به شرح زیر است:

 • فرانشیز خسارت‌های جزیی ناشی از حادثه و آتش سوزی جهت کلیه وسایط نقلیه در مورد خسارت اول 10% مبلغ خسارت  و در مورد خسارت دوم و خسارت‌های بعد 20% مبلغ خسارت تعیین می‌گردد.
 • در صورتی که سابقه رانندگی راننده اتومبیل موضوع بیمه نامه بدنه در تاریخ حادثه کمتر از 3سال باشد و یا سن راننده در تاریخ حادثه کمتر از 25 سال باشد، 10% به فرانشیز های اعلام شده فوق الاشاره اضافه میگردد.
 • فرانشیز خسارت کلی ناشی از حادثه و آتش سوزی 10% مبلغ خسارت تعیین می‌گردد.
 • فرانشیز خسارت سرقت اعم از جزیی و کلی 20% مبلغ خسارت تعیین می‌گردد.

خودرو در زمان صدور بیمه نامه باید به قیمت واقعی و ارزش روز بیمه شود. در غیر این صورت در زمان رسیدگی به خسارت، مبلغ خسارت با توجه به نسبت سرمایه بیمه شده به قیمت واقعی روز بازار در زمان صدور بیمه نامه پرداخت می‌شود و شامل اعمال قاعده نسبی سرمایه می‌گردد.

قاعده نسبی، شرطی در بیمه ‌نامه است که متقاضی بیمه را از کم‌ بیمه‌گی باز می‌‌دارد. نرخ حق بیمه را بیمه‌‌گر معمولا، با این فرض تعیین می‌‌کند که مبلغ بیمه پیشنهاد شده برای خودروی مورد نظر با ارزش واقعی آن خودرو برابر باشد. اما بیمه‌‌گذاران، معمولا مبلغ بیمه را کمتر از ارزش واقعی خودروی بیمه شده اعلام می‌‌کنند. در صورت نپرداختن حق بیمه متناسب با ارزش خودرو، ساز و کار بیمه درست عمل نخواهد کرد.

 • معرفی به مراکز و نمایندگی‌های مجاز
 • در صورت عدم توافق مراجعه به مراجع قضایی

غیر از خسارت‌های جانی، زیان‌دیده حداکثر می‌تواند پس از پنج روز از وقوع حادثه بوسیله فکس یا تلفن به بیمه‌گر اطلاع دهد.

 • یکسال عدم خسارت 25%
 • دو سال عدم خسارت 35%
 • سه سال عدم خسارت 45%
 • چهار سال عدم خسارت و بیشترشامل 60% تخفیف

درصورت استفاده مکرر از بیمه‌نامه و عدم رعایت قوانین ضمن ابطال بیمه‌نامه از ارائه پوشش در کلیه شعب و نمایندگی‌های بیمه جلوگیری خواهد شد.

 • ارزش خودرو
 • حجم موتور (سیلندر)
 • شخصیت راننده (منظور رعایت قوانین و خطرساز نبودن راننده است)
 • جنگ، شورش، انقلاب، اعتصاب، تهاجم وخسارت‌های مستقیم و غیرمستقیم ناشی از تشعشعات هسته‌ای
 • زمین لرزه، سیل وآتشفشان
 • خسارت‌های ناشی از عمد بیمه‌گذار
 • نداشتن گواهینامه رانندگی متناسب با وسیله نقلیه
 • حادثه ناشی از شرب خمر و استعمال مواد مخدر
 • خسارت‌هایی که در جریان مسابقات اتومبیل‌رانی، شرط بندی، آزمایش سرعت و یا آموزش رانندگی روی دهد
 • خسارت‌هایی که متوجه کالاها یا محموله وسیله نقلیه شود
 • خسارت‌های ناشی از حمل مواد سریع الاشتعال

اولین کاری که بیمه‌گذار باید انجام دهد تماس با پلیس 110 جهت دریافت گزارش پلیس است. سپس مراجعه به مراجع حل اختلاف جهت تایید گزارش پلیس و سپس تهیه مدارک لازم خواهد بود.

 • شما می‌توانید با خرید بیمه‌نامه بدنه، چنانچه مقصر حادثه باشید، خسارت وارده به خودروی خود را جبران نمایید.
 • شما می‌توانید حتی در صورتی که مقصر حادثه نیستید و بیمه‌نامه شخص ثالث طرف حادثه امکان پرداخت کل خسارت شما را ندارد، از بیمه‌نامه بدنه خود برای دریافت مابقی خسارت استفاده نمایید.

خیر، متاسفانه صدور بیمه‌نامه بدنه کمتر از یکسال امکان پذیر نمی‌باشد.

بله، حتما.

بله، قطعا. برای این کار تنها کافیست از شرکت بیمه استعلام گرفته شود.

خرید بیمه نامه برای خودروهایی که بیش از 20 سال از سال ساخت آنها می‌گذرد بدلیل فرسودگی بدنه امکان پذیر نیست؛ ضمن اینکه از خودروهایی که بیش از 10 سال از سال ساخت آنها می‌گذرد بابت هر سال مازاد بر 10 سال 5% حق بیمه اضافی دریافت می‌شود.

فرانشیز و استهلاک

بله؛ از طرف بیمه‌گذار امکان فسخ بیمه‌نامه وجود دارد.

یعنی اگر تغییر در کاربری خودرو ایجاد شود که ریسک موضوع بیمه را افزایش دهد مثلا خودرویی با کاربری شخصی بیمه شده و مالک آن تصمیم میگیرد از این به بعد در آژانس یا اسنپ یا ... مسافرکشی کند این مصداق تشدید خطر بوده و باید راننده موضوع را به شرکت بیمه اطلاع دهد که بدیهی است در صورت پذیرش موضوع از طرف شرکت بیمه، حق بیمه اضافی دریافت خواهد شد.

 • اصل و کپی بيمه‌نامه بدنه وسيله نقليه به همراه الحاقيه‌های صادره احتمالی
 • اصل و کپی بيمه نامه شخص ثالث وسيله نقليه
 • ارائه گزارش مقامات انتظامی (کروکی)
 • اصل و کپی گواهينامه راننده
 • اصل و کپی کارت ملی بيمه‌گذار و راننده
 • اصل و کپی شناسنامه مالکيت خودرو و بنچاق
 • اصل فاکتور هزينه‌های حمل و نجات وسيله نقليه در صورت غير قابل حرکت بودن
 • اصل فاکتور رسمی لوازم - داغی قطعات تعويضی با نظر کارشناس ارزياب و رويت سلامت وسيله نقليه

نکته مهم: امکان تغییر در مدارک مورد نیاز برای پرداخت خسارت، بستگی به نوع خسارت و میزان آن و همچنین نظر کارشناسان بیمه خواهد داشت.

 • مراجعه بيمه گذار / مالک / نماينده قانونی به بخش پذيرش شرکت بیمه جهت اعلام خسارت و تشکيل پرونده
 • مراجعه به بخش ارزيابی خسارت شرکت بیمه به همراه پرونده مربوطه جهت برآورد خسارت
 • مراجعه به بخش پذيرش شرکت بیمه جهت اقدامات بعدی و دريافت رسيد مربوطه
 • اقدام جهت انجام تعميرات خودرو توسط بيمه‌گذار
 • دريافت پرونده از بايگانی و مراجعه به بخش کارشناسی خسارت شرکت بیمه جهت رويت سلامت وسيله نقليه و ارائه فاکتور و همچنین تحویل داغی لوازم در صورت نياز
 • مراجعه به بخش محاسبه خسارت شرکت بیمه جهت تعيين مبلغ نهايی خسارت قابل پرداخت
 • مراجعه به بخش مالی شرکت بیمه‌گر و دريافت خسارت
 • در خصوص سرقت کلی خودرو دریافت خسارت منوط به انتقال سند خودرو به شرکت بیمه‌گر می‌باشد.
 • اصل و کپی بيمه‌نامه بدنه وسيله نقليه به همراه الحاقيه‌های صادره احتمالی
 • اصل و کپی بيمه‌نامه شخص ثالث وسيله نقليه
 • اصل و کپی گواهينامه راننده
 • اصل و کپی کارت ملی بيمه‌گذار و راننده
 • اصل و کپی شناسنامه مالکيت خودرو و بنچاق
 • اصل فاکتور هزينه های حمل و نجات وسيله نقليه در صورت غير قابل حرکت بودن
 • اصل فاکتور رسمی لوازم – داغی قطعات تعويضی با نظر کارشناس ارزياب و رويت سلامت وسيله نقليه
 • اصل و کپی الحاقيه مربوط به پوشش بيمه‌ای ترانزيت به همراه شرايط خصوصی مربوطه
 • برگ کاپيتاژ (خروج و ورود وسيله نقليه از پايانه‌های مرزی)
 • ترجمه رسمی گزارشات پليس بين الملل (اينترپل)
 • تأیيد کنسولگری ايران در کشور محل حادثه وسيله نقليه

بله؛ بستگی به سقف آن دارد و فقط یک بار در طول مدت بیمه‌نامه.

بازدید سلامت خودرو پس از هر بار دریافت خسارت برای ادامه اعتبار بیمه‌نامه الزامیست.

برای تعیین هویت و اصالت خودرو، تایید سلامت خودرو و ارزش گذاری خودرو می‌باشد.

بله؛ با استعلام از آن شرکت بیمه و همچنین در صورتی که مالک خودرو عوض نشده باشد.

    فقط 50% خسارت را بیمه بدنه جبران می‌کند.

بله؛ ولی حق بیمه برگشتی به صورت کوتاه مدت حساب می‌شود. یعنی میزان حق بیمه برگشتی کمتر از روزشمار خواهد بود.

    بله؛ سند باید به نام باشد. قول‌نامه قابل قبول نیست.

در صورتی‌که خودروی سرقت شده بعد از دریافت خسارت از شرکت بیمه پیدا شود، خودرو متعلق به شرکت بیمه یا همان بیمه‌گر است. شرکت بیمه بعد از فروش خودرو درصدی از ارزش خودرو که به دلیل فرانشیز، پرداخت آن بر عهده بیمه‌گذار بوده است را به وی باز می‌گرداند.

بیمه آتش‌سوزی پوششی‌ است‌ که‌ خسارت‌ها‌ و زیانهای‌ ناشی‌ از وقوع‌ آتش‌سوزی، انفجار، صاعقه و همچنین خطرهای جانبی که‌ به‌ اموال‌ مورد بیمه‌ وارد می‌شود را بر اساس‌ شرایط‌ مندرج‌ در بیمه‌نامه‌ جبران‌ می‌کند.

موارد زیادی می‌تواند تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار گیرد مانند خانه، مغازه، کارگاه، کارخانه، دام، ماشین و وسایل نقلیه و ... بیمه‌نامه عمومی آتش‌سوزی انسان را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.

خطرهای اصلی: آتش‌سوزی، صاعقه، انفجار

 • زلزله و آتشفشان
 • سیل و طغیان آب دریا و رودخانه
 • ترکیدگی لوله آب
 • ضایعات ناشی از آب باران و ذوب برف
 • سنگینی برف
 • سقوط هواپیما، چرخبال و یا قطعات آنها
 • آشوب، بلوا، قیام، اغتشاش داخلی
 • هزینه پاکسازی
 • برخورد جسم خارجی به استثنای شکست شیشه
 • شکست شیشه
 • عدم النفع ناشی از آتش‌سوزی
 • انفجار ظروف تحت فشار (دیگ‌های بخار، کمپرسورها، …)
 • سقوط بهمن
 • رانش زمین
 • ریزش و فروکش کردن چاه
 • نشت گاز درسردخانه‌ها
 • خودسوزی
 • سقوط قطعات منفصله خودرو
 • خسارتهای ناشی از نوسانات برق
 • مسئولیت ناشی ازآتش‌سوزی وترکیدگی لوله آب دربرابرهمسایگان
 • سرقت

خیر؛ در اختیار داشتن هرکدام از پوشش‌های خطرات اضافی (تبعی) تنها در صورت خریداری پوشش خطرات اصلی امکان پذیر است.

در بیمه‌نامه ساختمان مسکونی، بنای ساختمان و لوازم منزل می‌توانند تحت پوشش قرار بگیرند. همچنین فرد می‌تواند به صورت جداگانه تنها لوازم منزل یا تنها بنای ساختمان خود را بیمه کند.

شروع و پایان مدت اعتبار ‌بیمه‌نامه آتش‌سوزی در ‌شرایط بیمه ‌نامه مشخص ‌می‌شود؛ معمولا مدت بیمه آتش‌سوزی یکسال است، برای زمان‌های کمتر از یک سال تعرفه کوتاه مدت و برای زمان بیشتر یک یکسال با تعرفه روزشمار محاسبه می‌شود.

خطرات زیر خارج از تعهد بیمه‌گر است؛ مگر آنکه صراحتاً خلاف آن در بیمه‌نامه قید شده باشد:

 • جنگ، جنگ داخلی، آشوب و بلوا، اعتصاب، قیام، انقلاب، کودتا، اغتشاشات داخلی و یا اقدامات انتظامی و نظامی
 • زمین‌لرزه، آتش‌فشان، ریزش زمین، سیل، طغیان رودخانه‌ها، حریق زیرزمینی (در اثر نشر گازهای زیرزمینی و ...) و یا بلایای آسمانی (مانند ریزش شهاب‌سنگ و ...)
 • انفجار مواد منفجر همانند دینامیت، تی ان تی و باروت
 • فعل و انفعالات هسته‌ای
 • مسکوکات، پول، اوراق بهادار، اسناد، فلزات قیمتی به هر شکل، جواهرات، مروارید و سنگ‌های قیمتی سوار نشده، هرگونه اسناد و نسخ خطی و همچنین هزینه بازسازی نقشه، جمع آوری مجدد اطلاعات و یا تنظیم دفاتر بازرگانی نیز تحت پوشش بیمه‌نامه آتش‌سوزی نیستند، مگر آنکه در بیمه‌نامه قید شده باشد.

در بعضی مشاغل، به دلیل ماهیت شغل از کوره‌های ذوب استفاده میکنند؛ آتش موجود در این کوره ها را اصطلاحا آتش در محدوده كنترل شده می‌نامند. طبق ماده 34 شرایط عمومی ‌بیمه‌نامه آتش‌سوزی آتش در محدوده كنترل تحت پوشش نمی‌باشد مگر اینكه صریحا در بیمه‌نامه قید شده باشد.

اموال در زمان صدور بیمه‌نامه باید به قیمت واقعی و ارزش روز بیمه شوند. در غیر این صورت در زمان رسیدگی به خسارت، مبلغ خسارت با توجه به نسبت سرمایه بیمه شده به قیمت واقعی اموال در زمان صدور بیمه نامه پرداخت می‌شود و شامل اعمال قاعده نسبی سرمایه (ماده 10 قانون ‌بیمه) می‌گردد. اگر مورد بیمه به قیمت کمتر از ازرش واقعی خود بیمه شود در بیمه اصطلاحاً به این امر کم‌بیمه‌گی گفته می‌شود.

در بیمه‌نامه‌ها، اصلی وجود دارد به نام اصل غرامت و براساس این اصل، بیمه نباید برای بیمه‌گذار سودآور باشد؛ یعنی دریافت خسارت نباید بیمه‌گذار را در وضعیت بهتری نسبت به قبل از حادثه قرار دهد، بنابراین بیمه مضاعف (بیمه نمودن یک محل مشخص در برابر خطرات معین نزد دو یا چند شرکت بیمه) امکان پذیر نیست.

بله؛ برای بیمه‌نامه با زمان‌ کمتر از یک سال تعرفه کوتاه مدت و برای بیمه‌نامه با زمان بیشتر یک یکسال با تعرفه روزشمار محاسبه می‌شود.

برای مکان‌هایی از این قبیل می‌توان موجودی‌ها را براساس شرایط اظهارنامه‌ای (شناور) بیمه نمود. در این صورت بیمه‌گذار در پایان هر ماه میزان موجودی ماه قبل را کتباً به بیمه‌گر اعلام می‌نماید. در صورت افزایش سرمایه، الحاقیه اضافی صادر و حق بیمه مربوطه نیز از بیمه‌گذار دریافت می‌گردد. ولی در صورت کاهش سرمایه موجودی، اظهارنامه در پرونده بایگانی شده و در پایان دوره معدل گیری شده و طبق ضوابط عمل می‌گردد.

بیمه‌گذار موظف است هرگونه تغییرات طی دوره را کتباً به بیمه‌گر اعلام نماید. بیمه‌گر پس از دریافت نامه بیمه‌گذار با صدور الحاقیه اقدام به تغییرات مورد نظر و لازم در بیمه‌نامه می‌نماید.

خیر؛ در اینصورت اگر خسارتی بوجود آید بیمه‌گر می‌تواند از پرداخت کامل خسارت خودداری نموده و براساس ماده ۱۰ قانون بیمه، بعد از اعمال قاعده نسبی سرمایه خسارت وارده را محاسبه و پرداخت نماید. (به همان نسبتی که بیمه‌گذار اموال را کمتر از قیمت واقعی آنها بیمه نموده، بیمه‌گر نیز خسارت وارده را کمتر محاسبه و پرداخت می‌نماید)

بیمه‌گر و بیمه‌گذار هر زمان که بخواهند می‌توانند تقاضای فسخ قرارداد بیمه را بکنند؛ در این صورت:

 • اگر تقاضای فسخ از طرف بیمه‌گذار باشد حق‌بیمه قرارداد تا آن زمان بر اساس تعرفه کوتاه مدت محاسبه می‌شود و مابقی مسترد خواهد شد.
 • اگر تقاضای فسخ از طرف بیمه‌گر باشد حق بیمه قرارداد تا آن زمان براساس تعرفه روز شمار محاسبه می‌شود و مابقی مسترد خواهد شد.

توجه: هنگامی که تعرفه کوتاه مدت در مورد حق بیمه اعمال می‌گردد منافع بیمه‌گر مدنظر است و هنگامی که تعرفه روزشمار مورد استفاده قرار می‌گیرد منافع بیمه‌گذار مد نظر است.

امکان ابطال بیمه‌نامه وجود ندارد. ولی در صورت درخواست بیمه‌گذار امکان فسخ بیمه‌نامه از تاریخ درخواست وی وجود دارد. در این صورت حق بیمه مدت سپری شده از شروع بیمه‌نامه تا زمان درخواست فسخ، براساس تعرفه کوتاه مدت محاسبه و از کل حق بیمه کسر و مابقی حق بیمه به بیمه‌گذار عودت می‌گردد.

فرانشیز: درصدی از هر خسارت است که بعهده بیمه‌گذار بوده و از مبلغ خسارت قابل پرداخت کسر می‌گردد.

در صورتی‌که علت حادثه یکی از خطرات آتش‌سوزی، صاعقه، انفجار باشد مبلغی بعنوان فرانشیز از خسارت کسر نمی‌گردد مگر در مواردی که بیمه‌گر در شرایط خصوصی بیمه‌نامه صادره صراحتاً به آن اشاره نموده باشد. ولی چنانچه حادثه در نتیجه وقوع یکی از خطرات اضافی باشد، ۱۰% مبلغ هر خسارت بعنوان فرانشیز از خسارت قابل پرداخت کسر می‌شود.

بازیافت: آن بخش از اموال بیمه‌شده مانند موجودی کالا یا ماشین آلات و لوازم که از حادثه سالم مانده و یا قابل استفاده در جای دیگری می‌باشد را کالای قابل بازیافت می‌گوییم که ارزش آن توسط کارشناس خسارت ارزیابی شده و از مبلغ خسارت قابل پرداخت کسر می‌گردد.

استهلاک: اموال و اشیاء براثر کارکرد و استفاده از آنها به مرور زمان کهنه می‌شوند و کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهند، کارشناس ارزیاب خسارت باید با توجه به نوع کاربری و میزان استفاده و بسته به درصد کهنگی اموال نسبت به تعیین استهلاک اقدام نماید. استهلاک شامل تمام کالاها و اموال مصرفی اعم از ساختمان، ماشین آلات، اثاثیه و لوازم مصرفی و ... می‌باشند. فلسفه وجودی استهلاک در بیمه اموال اصل غرامتی بودن آن می‌باشد، بدین معنی که با پرداخت خسارت بیمه‌گذار نباید در وضعیت بهتری نسبت به قبل از حادثه قرار بگیرد.

بیمه‌گذار می‌تواند حق بیمه را به دو صورت نقدا و یا اقساط به بیمه‌گر پرداخت نماید؛ در صورت پرداخت اقساطی حداقل ۳۰ درصد حق بیمه پیش پرداخت بوده و مابقی مبلغ باید در ۸ قسط تسویه شود.

باید مراتب را بلافاصله به بیمه‌گر اطلاع داده تا در صورت بازدید از محل جدید و قبلی، طی الحاقی نشانی محل مورد بیمه در بیمه‌نامه را عوض کرده و نشانی جدید را به عنوان محل مورد بیمه قید نماید.

لازم است بدانید که هرگونه تغییری در بیمه‌نامه مانند افزایش سرمایه، تغییر نشانی، تغییر بیمه‌گذار، کم یا زیاد شدن اموال و تغییر فعالیت باید به بیمه‌گر اطلاع داده شود؛ تا آن را با الحاقیه تایید نماید، در غیر این صورت بروز حادثه بیمه‌گر می‌تواند از پرداخت تمامی یا قسمتی از خسارت خودداری نماید.

بازدید اولیه ازموارد مسکونی به سیاست‌های فنی هر شرکت بستگی دارد. با این وجود در اکثر موارد درصورتی‌که:

 • سرمایه بیشتر از 100 میلیون تومان باشد؛
 • پوشش سرقت، ترکیدگی لوله آب و شکست شیشه داشته باشد؛ نیاز به بازدید اولیه دارد.

قرارداد شرکت گاز مربوط به بیمه‌های مسئولیت است؛ بنابراین اگر علت حادثه غیر از گاز باشد خسارت پرداخت نخواهد شد. علاوه بر آن قرارداد بیمه مسئولیت شرکت گاز دارای سقف تعهد معینی است و اگر خسارت وارد شده بیشتر از سقف تعهدات آن بیمه‌نامه باشد، غرامت آن تا سقف قرارداد پرداخت خواهد شد، و باقی آن را پوشش نخواهد داد.

تاثیری در نرخ و حق بیمه نخواهد داشت ولی خسارت ساختمان به مالک پرداخت می‌گردد.

سوال شما دو بخش دارد:

1) استهلاک در ساختمان قابل بیمه شدن نیست و در موقع خسارت از ارزش ساختمان کسر می‌گردد.

2) آسیب‌های وارد به ساختمان بر اثر معیوب شدن سیستم آبرسانی درصورتی که خطر ترکیدگی لوله آب و فاضلاب در بیمه‌نامه تحت پوشش قرار گرفته باشد قابل پرداخت میباشد.

بسته به بیمه‌نامه می‌توان ساختمان و اثاث منزل را تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار داد؛ اگر در بیمه‌نامه فقط اثاثیه درج شده باشد تنها خسارت اثاثیه پرداخت می‌شود، اگر ساختمان و اثاثیه درج شده باشد خسارت هر دو پرداخت می‌شود، با پرداخت حق بیمه بیشتر می‌توانید دامنه پوشش اموال خود را بیشتر کنید.

در این نوع بیمه نامه‌ها، کلیه مراکز تجاری از قبیل فروشگاه‌ها، کارگاه‌ها، تعمیرگاه‌ها، مراکز تفریحی، ورزشی و ... را در مقابل خطرات اصلی و اضافی تحت پوشش قرار می‌گیرد. دامنه بیمه نامه‌های تجاری، گسترده تر از بیمه نامه‌های دیگر می‌باشد.

در بیمه‌نامه آتش‌سوزی صنعتی تمامی دارایی‌ها و اموال شامل ساختمان‌ها، ماشین آلات، تاسیسات، موجودی مواد اولیه و ساخته شده، ابزار آلات و تجهیزات، اثاثیه ثابت و لوازم اداری و غیره تحت پوشش قرار می‌گیرند. در واقع این بیمه‌نامه تمام ریسک‌های صنعتی، که ممکن است در یک کارخانه بوجود آید را تحت پوشش قرار می‌دهد.

 • موارد صنعتی نیاز به بازدید دارند.
 • مواردمسکونی، تجاری و اداری که پوشش سرقت، ترکیدگی لوله آب و شکست شیشه نداشته باشند، نیاز به بازدید ندارند.

مکان‌های روباز، بسته به نوع مورد بیمه تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

خیر؛ سرقت بعد از حادثه جزو تعهدات بیمه‌گر نیست و فقط آندسته از خسارت‌هایی که در اثر وقوع خطرات تحت پوشش بیمه‌نامه بوجود می‌آید، قابل جبران است.

در صورتی‌که تغییر نشانی به اطلاع بیمه‌گر رسیده و الحاقیه مربوط به آن صادر شده باشد، تعهدات بیمه‌نامه نسبت به محل قبلی به نشانی جدید منتقل شده و خسارات احتمالی با درنظر گرفتن خطرات تحت پوشش و تعهدات بیمه‌نامه قابل جبران است. در صورتی که بیمه‌گر از تغییر نشانی محل مورد بیمه بی اطلاع باشد، متعهد به پرداخت هیچگونه خسارتی نمی‌باشد.

الف) در صورتی که ثابت شود بیمه‌گذار به قصد تقلب و عمداً اموال را بیشتر از قیمت واقعی بیمه نموده، قرارداد بیمه باطل، حق بیمه‌های دریافتی توسط بیمه‌گر غیر قابل برگشت بوده و هیچ گونه خسارتی نیز قابل پرداخت نمی‌باشد. همچنین بیمه‌گر می‌تواند حق بیمه‌های مانده تا انتهای قرارداد را از بیمه‌گذار مطالبه نماید.

ب) در صورتی که بیمه‌گذار سهواً اموال را بیش از قیمت واقعی بیمه نموده باشد، سقف تعهد بیمه‌گر از قیمت واقعی اموال در روز حادثه (پس از کسر استهلاک، بازیافت و سایر کسورات قانونی) بیشتر نخواهد بود.

بیمه گذار می‌تواند با پرداخت حق بیمه پوشش هزینه پاکسازی و برداشت ضایعات را خریداری نموده و این هزینه‌ها تا سقف سرمایه معینی که در بیمه‌نامه درج می‌گردد، قابل ارائه می‌باشد.

خیر؛ منظور از آتش‌سوزی، آتشی است که از یک منبع حرارتی کنترل‌ناپذیر سرچشمه گرفته و یا منبع حرارتی کنترل شده ای را ترک نماید. همچنین لازم است آتش‌سوزی همراه با شعله بوده و با نیروی حرارتی خود توسعه و گسترش یابد.

بله؛ در این صورت بیمه‌گر خسارت را به بیمه‌گذار پرداخت می‌نماید، اما تمام حقوق بیمه‌گذار علیه شخص مسئول در ایجاد حادثه به بیمه‌گر منتقل می‌گرد؛ و بیمه‌گر می‌تواند از طریق مراجع قضایی اقدام نموده و خسارت خود را از آن شخص مطالبه نماید.

همسر و بستگان درجه اول بیمه‌گذار و همچنین شرکا و کارکنان وی از لحاظ اجرای مقررات این ماده شخص ثالث تلقی نمی‌گردند، مگر آنکه خسارت ناشی از عمد آنان باشد.

براساس ماده ۳۲ شرایط عمومی بیمه‌نامه‌های آتش‌سوزی خسارت وارد شده به موتورها و ماشین‌های برقی در صورتی که در اثر اتصالات و اثرات ناشی از جریان برق، پاره شده‌ هادی، جرقه زدن، امواج برقی ناشی از این اتفاقات، بار زیاد و یا عدم کفایت عایق بندی در داخل موتورها و ماشین‌های برقی بوقوع بپیوندد، تحت پوشش بیمه‌نامه آتش‌سوزی نمی‌باشد؛ اما خسارت‌هایی که در نتیجه اتفاقات ذکر شده در سایر قسمت‌های مورد بیمه رخ دهد، تحت پوشش خواهد بود .

براساس ماده ۱۱ شرایط عمومی بیمه نامه‌های آتش‌سوزی هزینه‌هایی که به منظور جلوگیری از توسعه خسارت صورت می‌پذیرد، از محل بیمه‌نامه آتش‌سوزی قابل جبران می‌باشد. ولی در هر صورت، مجموع خسارت پرداختی به بیمه‌گذار از کل سرمایه تحت پوشش بیمه‌نامه بیشتر نخواهد بود.

چنانچه نحوه پرداخت حق بیمه به صورت نقدی بوده و بیمه‌گذار هیچ مبلغی را پرداخت نکرده باشد، بیمه‌گر در خصوص جبران خسارت هیچگونه تعهدی نخواهد داشت. اما اگر نحوه پرداخت حق بیمه اقساطی بوده و برخی از اقساط در زمان خود پرداخت نشده باشند، بیمه‌گر خسارت وارد شده را پس از اعمال قاعده نسبی حق بیمه جبران می‌نماید. یعنی به همان نسبتی که بیمه‌گذار حق بیمه کمتری پرداخت نموده خسارت کمتری را نیز دریافت می‌نماید.

 • ابطال یعنی بلااثر شدن اعتبار بیمه‌نامه از تاریخ شروع و برگشت کل حق بیمه.
 • فسخ یعنی بلااثر شدن اعتبار بیمه‌نامه از تاریخ درخواست بیمه‌گذار و برگشت حق بیمه از تاریخ فوق تا انقضای بیمه‌نامه براساس محاسبات تعرفه کوتاه مدت.

نام و میزان سهم شرکا از اموال بیمه‌شده باید در زمان صدور بیمه‌نامه به بیمه‌گر اعلام گردد تا در بیمه‌نامه صادر شده مشخص شود. در اینصورت هنگام بروز خسارت به نسبت سهم هر کدام، مبلغ خسارت محاسبه و در وجه ایشان پرداخت می‌گردد.

در خسارات مربوط به ساختمان هزینه بازسازی بنا (یعنی گچ کاری، رنگ کاری، سیم کشی و …) ملاک محاسبات بیمه‌گر را تشکیل می‌دهد ضمن اینکه استهلاک نیز از مبلغ محاسبه شده کسر می‌گردد. بنابراین در هنگام صدور بیمه‌نامه بیمه‌گذار برای محاسبه سرمایه مورد بیمه فقط هزینه ساخت بنا (یعنی هزینه ساخت هر متر مربع مساحت کل بنا با احتساب مشاعات و…) را به عنوان سرمایه مورد بیمه اعلام نماید نه قیمت کل بنا با احتساب ارزش زمین و موقعیت محلی یا تجاری آن .

در این صورت هیئت کارشناسی سه نفره تشکیل خواهد شد که یک نفر نماینده بیمه‌گر و دیگری نماینده بیمه‌گذار خواهد بود و کارشناسان منتخب به اتفاق نسبت به تعیین کارشناس سوم اقدام خواهند نمود و این هیئت کارشناسی نسبت به حل و فصل موضوع اقدام خواهند نمود.

بله؛ درصورت وقوع سیل یا زلزله حتی اگر منجر به آتش‌سوزی هم نشود خسارت قابل پرداخت است؛ این امر برای هر خطر اضافی مثل طوفان، رانش زمین، سقوط هواپیما و ضایعات برف و باران نیز صدق می‌کند.

فقط در صورتی که نوسانات برق منجربه آتش‌سوزی با شعله گردد خسارت قابل پرداخت خواهد بود. البته در بیمه آتش‌سوزی یک پوشش اضافی بنام خطر نوسانات برق ارائه می‌شود که در این حالت چنانچه وسایل برقی منزل بر اثر نوسانات جریان برق بسوزد حتی اگر منجر به شعله هم نشود خسارت پرداخت می‌شود.

توصیه‌های ایمنی باعث افزایش ایمنی محل مورد بیمه و کاهش ریسک و ضریب خسارت می‌شود؛ درصورتی‌که بیمه‌گذار توصیه‌های ایمنی را انجام ندهد و اثبات شود علت حادثه و بروز خسارت عدم رعایت توصیه‌های ایمنی توسط بیمه‌گذار بوده است، بیمه گر مطابق ماده ۲۷ شرایط عمومی بیمه‌نامه‌های آتش‌سوزی می‌تواند از پرداخت تمام یا بخشی از خسارت به دلیل بی احتیاطی بیمه‌گذار خودداری نماید.

اسناد و مدارک شامل فاکتور‌های خرید و انواع بارنامه و دیگر مدارک معمولا در محل مورد بیمه (مانند فروشگاهها و کارگاه‌های کوچک) نگهداری می‌شود؛ مطابق شرایط بیمه‌نامه اثبات میزان موجودی به عهده بیمه‌گذار است بنابراین اگر بیمه‌گذار مدارک و اسناد کامل برای اثبات ادعای میزان خسارت داشته باشد کار رسیدگی و پرداخت خسارت در اسرع وقت انجام خواهد پذیرفت؛ درغیراین صورت نظر کارشناس بیمه‌گر در این خصوص تعیین‌کننده خواهد بود. توصیه می‌شود از اسناد و مدارک خود نسخه پشتیبان تهیه کرده و در محلی امن نگهداری فرمایید.

بر اساس ماده 27 شرایط عمومی بیمه‌نامه آتش‌سوزی بیمه‌گر می‌تواند مبلغ خسارت را پرداخت ننماید و یا به نسبت تقصیر بیمه‌گذار آن را کاهش دهد.

بیمه مسافرتی صدمات بدنی، بیماری و حوادثی که برای شخص بیمه‌شده در خارج از کشور اتفاق می‌افتد تحت پوشش قرار می‌دهد و باعث درخواست کمک از طرف شخص بیمه‌گذار یا نماینده قانونی وی می‌شود. شرکت‌های بیمه با همکاری شبکه‌های ‌کمک‌رسان بین‌المللی، خدمات بیمه مسافرتی (بیمه مسافران خارج از کشور) را به مسافران محترم ارائه نموده و کلیه خسارت‌های ناشی از حادثه، صدمات بدنی، تاخیر یا گم شدن بار و ... را پرداخت می‌نمایند.

 • به دلیل تامین امنیت در سفر
 • پرداخت هزینه‌های بالای درمانی در خارج از کشور

خیر؛ بیمه‌نامه محدودیت سنی ندارد اما سن مسافر به دلیل مشخص شدن ریسک شرکت بیمه، باید معین شود.

طبق تعداد روزهای سفر مسافر (ولی بر اساس آیین‌نامه بیمه مرکزی کشور مدت اقامت نباید بیشتر از 92 روز متوالی باشد).

بله؛ برای استفاده از بیمه‌نامه مسافرتی، حتماً باید به هنگام خروج از کشور مهر خروج از کشور در پاسپورت مسافر درج شود. به همین دلیل مبدأ سفر باید ایران باشد. مسافری که بیمه‌نامه مسافرت خریداری کرده، نمی‌تواند برای شروع سفر کشور دیگری را بعنوان مبدأ سفر انتخاب کند.

اصل و کپی پاسپورت معتبر و تکمیل فرم پیشنهاد کتبی طبق مشخصات پاسپورت.

در شرایط عادی خرید بیمه‌نامه مسافرتی بجز برای گرفتن ویزا، اختیاری است.

داشتن بیمه مسافرتی برای گرفتن ویزا از سفارت خانه کشورها الزامی است. بخصوص کشورهای عضو شینگن.

همچنین در صورتی که مسافر ویزای چند ساله داشته باشد و یا اقامت کشوری را دارد، خرید بیمه مسافرتی برای سفر به خارج از کشور الزامی نیست.

خیر؛  تاریخ شروع بیمه‌نامه مسافرتی از تاریخ آغاز سفر خواهد بود. (بیمه شدگان بلافاصله بعد از شروع سفر به خارج از ایران، می‌توانند از مزایای بیمه مسافرتی در سراسر جهان استفاده کنند؛ یعنی از زمانی که مهر خروج از کشور در پاسپورت درج می‌گردد).

 • منطقه مقصد
 • مدت سفر
 • میزان تعهدات مالی
 • تاریخ تولد
 • پوشش‌های بیمه‌ای شرکت بیمه

خیر؛ در این موارد می‌توان بیمه مسئولیت (بیمه مسئولیت مدنی تورها) و بیمه حوادث خریداری کرد.

به تعهداتی که بیمه مسافرتی در برابر حوادث و بیماری‌ها ارائه می‌دهد‌، پوشش گفته می‌شود. مانند پوشش سرقت و گم شدن مدارک یا بار‌، پوشش بستری در بیمارستان و ... اگر هر یک از این اتفاق‌ها در سفر برای شما بیافتد شرکت بیمه جبران خسارت می‌کند.

 • پذیرش و انتقال بیمه‌شده با نظارت پزشکی به نزدیک‌‌ترین بیمارستان یا مراکز درمانی مجهز، در کوتاه­ترین زمان ممکن و به هر طریق.
 • پرداخت هزینه‌‌های پزشکی و بستری بر اساس نرخ ارز مندرج در بیمه‌‌نامه و با استناد به گواهی پزشک.
 • انتقال یکی از اعضای خانواده بیمه‌شده از ایران به کشور مقصد در صورت بستری شدن بیمه‌شده و پرداخت هزینه‌های اقامت وی.
 • هزینه بازگشت بیمه‌گذار به دلیل فوت یکی از اعضای نزدیک خانواده (تا بستگان درجه دوم).
 • هزینه متعارف بازگشت غیرمنتظره بیمه‌شده به دلیل صدمات یا بیماری حاد پزشکی.
 • پرداخت هزینه‌های فوریتهای دندانپزشکی شامل معالجه صدمات ناشی از حوادث، دندان درد، درمان عفونت و کشیدن دندان.
 • تهیه و ارسال اضطراری داروهای خاص برای بیمه‌شده.
 • پرداخت هزینه‌های متعارف مربوط به بازگرداندن جسد متوفی.
 • پرداخت هزینه‌های لازم برای بازیابی مدارک شناسایی (از جمله گذرنامه و ویزا) بیمه‌شده‌، در صورت سرقت یا گم شدن.
 •  پرداخت هزینه‌های متعارف جهت بازگرداندن کودکان بی سرپرست زیر ۱۵ سال همراه فرد بیمه‌شده که در اثر این حادثه بی سرپرست مانده‌اند.
 • پرداخت هزینه‌های ناشی از تاخیر در تحویل بار.
 • همکاری و ارائه مشاوره حقوقی مورد نیاز در صورت بروز مشکلات قانونی در کشور مقصد.

بله؛ با درخواست کتبی بیمه‌گذار و مراجعه حضوری وی به دفتر نمایندگی بیمه امکان استرداد بیمه مسافرتی وجود دارد.

تمامی حوادث و بیماری‌ها مشروط به اینکه بیمه‌گذار سابقه بیماری خاصی نداشته باشد. 

در صورت خرید بیمه‌نامه گروهی (Multiple) اعتبار بیمه‌نامه محفوظ خواهد ماند.

اما اگر بیمه‌نامه انفرادی (Single) باشد با اولین خروج از کشور اعتبار آن بیمه‌نامه از بین می‌رود.

 • بیمه‌نامه انفرادی (Single) برای یک بار خروج از کشور می‌باشد و پس از خروج از کشور و انقضای مدت زمان بیمه‌نامه، منقضی می‌شود.
 • بیمه‌نامه گروهی (Multiple) برای چند بار خروج از کشور می‌باشد و از زمان اولین خروج از کشور مدت زمان بیمه‌نامه مورد محاسبه قرار می‌گیرد.

تمام شرکت‌های ‌کمک‌رسان در تمام ساعات شبانه‌روز و به زبان فارسی  پاسخگوی مسافران هستند. 

خیر؛ بیمه‌نامه مسافرتی قابل تمدید نیست و مدت اعتبار آن از تاریخ خروج از کشور به مدت خریداری شده می‌باشد. بیمه‌نامه مسافرتی در صورت اتمام زمان خریداری شده باطل می‌شود و مسافر باید مجدداً بیمه‌نامه مورد نظر را خریداری کند.

 • در بیمه‌نامه‌های گروهی (Multiple) یک سال
 • در بیمه‌نامه‌های انفرادی (Single) نود و دو روز
 • در بیمه‌نامه‌های دانشجویی شش ماهه و یک ساله

بله؛ بیمه‌نامه مسافرتی برای سفر به کشور خاصی صادر نمی‌شود. فقط در زمان خرید باید مرز ورودی مشخص شود.

 بله

بله

بله؛ با باطل نمودن بیمه‌نامه خریداری شده و صدور بیمه‌نامه جدید قبل از سفر و با درخواست کتبی و مراجعه حضوری به دفتر نمایندگی بیمه قابل تغییر است.

بله؛ تاریخ شروع بیمه‌نامه از تاریخ خروج از کشور محاسبه می‌شود. بر اساس تعداد روز سفر خریداری شده.

در سه حالت امکان ابطال بیمه‌نامه وجود دارد:

 • در صورت عدم ارائه ویزا از جانب سفارت مربوطه به بیمه‌شده؛ در این صورت بیمه‌گذار باید با مراجعه حضوری به دفتر بیمه و با به همراه داشتن کلیه نسخ بیمه‌نامه و نامه سفارت اقدام به ابطال بیمه‌نامه نماید، بیمه‌گر در این شرایط با کسر 10% بیمه‌نامه را باطل می‌نماید.
 • در صورت لغو مسافرت قبل از صدور ویزا، بیمه‌گذار باید با مراجعه حضوری به دفتر بیمه و با به همراه داشتن کلیه نسخ بیمه‌نامه اقدام به ابطال بیمه‌نامه نماید، بیمه‌گر در این شرایط با کسر 10% بیمه‌نامه را باطل می‌نماید.
 • در صورت لغو مسافرت بعد از صدور ویزا تا اتمام مهلت ویزا امکان ابطال بیمه‌نامه فراهم نیست و بعد از پایان یافتن مدت ویزا بیمه‌گذار باید با مراجعه حضوری به دفتر بیمه و با به همراه داشتن اصل گذرنامه بیمه‌شده (جهت کنترل عدم درج مهر خروج از کشور در مدت اعتبار ویزا) و کلیه نسخ بیمه‌نامه اقدام به ابطال بیمه‌نامه نماید، بیمه‌گر در این شرایط با کسر 20% بیمه‌نامه را باطل می‌نماید.

در صورت نیاز به خدمات و در هنگام وقوع حادثه، بیمه شده قبل از هر اقدام شخصی با شماره‌های درج شده بر روی بیمه‌نامه خود تماس گرفته و اطلاعات زیر را اعلام نماید:

 • نام کامل بیمه شده، شماره و تاریخ اعتبار بیمه ‌نامه مسافرتی، شماره گذرنامه.
 • نشانی محل اقامت در ایران و شماره تماس.
 • شرح مختصر حادثه، بیماری و نوع کمک مورد درخواست.
 • در موارد بستری حداکثر ظرف مدت ۵ روز از زمان بستری شدن و قبل از ترخیص موضوع را به بیمه‌گر اعلام نماید.
 • از هر عملی که اقدام بیمه‌ گر را علیه مسئول حادثه (در صورت وجود) مشکل و نامقدور سازد، خودداری نماید.

کلیه مدارک و مستندات لازم برای بازیافت خسارت از منابع مربوطه را در صورت درخواست بیمه‌ گر تهیه و در اختیار وی قرار دهد.

شرکت‌های بیمه‌ای موجود در ایران نمی‌توانند در خارج از ایران شعبه داشته باشند، بنابراین با یک یا چند شرکت ‌کمک‌رسان در خارج از کشور قرارداد بسته و در صورت بروز حادثه به بیمه‌گذار کمک میرساند. شرکت‌هایی مانند Mideast , Allianz , Evasan  و...

بیشتر این شرکت‌ها در صورت بروز حادثه، در همان لحظه به جبران هزینه خسارت می‌پردازند اما بعضی از آنها نیز این امکان را ندارند و بیمه‌گذار باید هزینه حادثه را پرداخت نموده و بعد از برگشت به کشور محل اقامت بر اساس صورت حساب‌های موجود، خسارت خود را از شرکت بیمه دریافت کند.

بیمه مسافرتی برای محافظت شما را در برابر صدمات و حوادث احتمالی صادر می‌شود. اگر شما بیمه مسافرتی نداشته باشید و در سفر دچار حادثه (سرقت و گم شدن بار‌، بستری در مراکز درمانی و فوریت‌های پزشکی و ...) شوید نه تنها مجبور به پرداخت هزینه‌های زیادی هستید بلکه در صورت آشنا نبودن با زبان آن منطقه با مشکلات بسیاری مواجه خواهید شد.