معرفی بیمه آتش سوزی و زلزله

سوالات متداول

درخواست مشاوره

بیمه آتش سوزی چیست؟

ایران یکی از ۱۰ کشور آسیب‌پذیر جهان از نظر رخداد حوادث طبیعی محسوب می‌شود و متاسفانه آتش سوزی نیز یکی از حوادث رایج در کشور می‌باشد. به طوری که روزانه بیش از 50 حادثه آتش سوزی در کشور رخ می‌دهد. چنین حوادثی علاوه بر خسارت‌های جانی دردناک آن، خسارت‌های مالی فراوانی برای افراد به بار می‌آورد که البته با بیمه آتش سوزی می‌توان خسارت‌های مالی را تا حد بسیار زیادی جبران نمود.
در بیمه آتش‌سوزی، زیان‌های مالی یا مادی که بر اثر وقوع آتش‌سوزی به اموال و دارائی‌های منقول و یا غیرمنقول ‌بیمه‌گذار وارد می‌شود، به عهده شرکت بیمه است.

بیمه آتش سوزی چه خساراتی را پوشش می‌دهد؟

بیمه آتش سوزی در حالت عادی و بدون خرید پوشش‌های اضافی، خسارت‌های مالی ناشی از آتش سوزی، صاعقه و انفجار را تحت پوشش قرار می‌دهد. بنابراین در ‌بیمه‌نامه آتش سوزی خسارت‌های مالی جبران می‌شود نه خسارت‌های جانی و بدنی، در نتیجه اگر صدمه‌ای به افراد برسد بیمه آتش سوزی آن را پوشش نمی‌دهد.
برای جبران خسارات ناشی از خطراتی مثل سیل، زلزله، طوفان، نشست زمین، نوسانات برق و... لازم است پوشش هریک از این خطرات را به صورت جداگانه خریداری و به ‌بیمه‌نامه خود اضافه کنید. در این صورت مثلا با اضافه کردن پوشش زلزله، علاوه بر جبران خسارت‌های ناشی از آتش سوزی، صاعقه و انفجار، کلیه خسارات به وجود آمده از زلزله هم تحت پوشش بیمه قرار خواهد گرفت.

پوشش‌های اضافی بیمه آتش سوزی:

بعضی از خسارت‌ها هستند که تحت پوشش ‌بیمه‌نامه آتش سوزی قرار نمی‌گیرند و باید پوشش آن‌ها را به صورت جداگانه خریداری و به ‌بیمه‌نامه اضافه کرد. به این پوشش‌ها پوشش اضافی بیمه آتش سوزی گفته می‌شود و شامل موارد زیر است:
 • زلزله‌ و آتشفشان: خساراتی که به طور مستقیم در اثر زمین لرزه و یا آسیب‌های جانبی ناشی از زلزله و آتشفشان به مکان ‌بیمه‌شده وارد شود.
 • شکست شیشه: شکسته شدن شیشه‌های ساختمان مورد بیمه در اثر حادثه یا برخورد جسم خارجی تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرد.
 • سرقت با شکست حرز: در این پوشش جبران خسارت‌های مالی وارد شده به بیمه‌گذار در نتیجه دزدی با شکست حرز امکان پذیر می‌باشد. سرقت با شکست حرز به معنی این است که دزدی با از بین بردن یک مانع مثل شکستن یک قفل انجام شده باشد.
 • ترکیدن لوله آب: جبران خسارات ناشی از تركیدگی تانكرها و لوله كشی و فاضلاب دستگاه‌های آبرسانی كه در محل مورد بیمه نصب شده است.
 • ضایعات ناشی از برف و باران: جبران خسارات ناشی از آب باران و ذوب شدن برف در این پوشش ارائه می‌شود. مشروط بر اینكه آب از طریق بام و یا گرفتگی لوله‌ها، لبریز شدن آبراه‌ها و ناودان‌ها به محل مورد بیمه نفوذ كرده باشد.
 • مسئولیت خسارت ناشی از آتش‌سوزی و انفجار در قبال همسایگان: در این پوشش مسئولیت مالی بیمه‌گذار در مقابل همسایگان (اشخاص ثالث) برای جبران خسارات ناشی از آتش سوزی و انفجار پوشش داده می‌شود.
 • سیل و طغیان آب دریاها و رودخانه‌ها: خسارت‌های ناشی از سیل، طغیان رودخانه، شکستن سدها و خروج ناگهانی آب‌های سطحی از مسیر طبیعی را پوشش می‌دهد.
 • طوفان و گردباد و تندباد: خسارات مستقیم ناشی از طوفان، گردباد و تندباد با خریداری این پوشش جبران خواهند شد.
 • سقوط هواپیما و هلیکوپتر یا قطعات آنها: کلیه خسارت‌های مستقیم ناشی از سقوط هواپیما و قطعات آن و همچنین چرخ بال (هلیکوپتر) و قطعات آن بر روی مورد بیمه که موجب بروز خسارت گردیده باشد. در این حالت فاصله ساختمان ‌بیمه‌شده از فرودگاه در نظر گرفته می‌شود.
 • ریزش سقف ناشی از سنگینی برف: در این پوشش خساراتی که در اثر سنگینی برف به ساختمان ‌بیمه‌شده وارد شده است تحت پوشش قرار می‌گیرد.
 • ریزش و رانش و فروکش زمین: خسارت‌های ناشی از نشست زمین به علل مختلف از جمله تأثیرات خاک، ریزش متوالی باران، تغییر سطح آب‌های زیرزمینی، امواج جزر و مدی و... را تحت پوشش قرار می‌دهد.
 • هزینه پاکسازی و برداشت ضایعات: با اضافه کردن این پوشش هزینه پاكسازی وجمع آوری ضایعات ناشی از حوادث قید شده در بیمه‌نامه به میزان مورد درخواست بیمه‌گذار و حداکثر تا 20 درصد مجموع سرمایه میسر خواهد شد.
 • انفجار ظروف تحت فشار صنعتی: در این پوشش خسارت وارد شده به ظروف تحت‌فشار صنعتی که به علت حادثه دچار تغییر فرم، تخریب یا ترکیدگی شده باشند، جبران می‌شود.
 • اسکان موقت: در این پوشش هزینه اجاره اسکان موقت بیمه‌گذار در اثر وقوع خطرات اصلی پرداخت می‌شود.
 • نشت دستگاه آب ‌افشان
 • برخورد اجسام خارجی به ساختمان

مزایای بیمه آتش سوزی

استفاده از بیمه آتش سوزی مزایای زیادی را برای ‌بیمه‌گذار به همراه خواهد داشت. مزایایی از جمله:
 • جبران خسارت‌های کلی و جرئی که بر اثر خطرهای تحت پوشش به ساختمان ‌بیمه‌شده وارد می‌شود.
 • پرداخت خسارت‌ها و هزینه‌های اقداماتی که به منظور جلوگیری از گسترش و توسعه خسارت صورت می‌گیرد.
 • بازدید رایگان از مکان ‌بیمه‌شده توسط کارشناسان متخصص و ارائه توصیه‌های لازم به منظور پیشگیری و کاهش حوادث و زیان‌ها انجام می‌شود.

بهترین بیمه آتش سوزی

انتخاب بهترین بیمه آتش سوزی به نیازهای شما و به شرایط مکانی که قصد خرید بیمه آتش سوزی را برای آن دارید، بستگی دارد. مثلا ممکن است بعضی از افراد به دنبال ‌بیمه‌نامه‌ای با حداقل پوشش و حداقل قیمت باشند و برخی دیگر کامل بودن پوشش‌ها را مدنظر قرار دهند.
البته می‌توان معیارهای مهمی را برای انتخاب بهترین بیمه آتش سوزی در نظر گرفت. معیارهایی مثل سطح توانایی مالی شرکت بیمه مورد نظر، کیفیت پرداخت خسارت آن، کامل بودن پوشش‌های ارائه شده، قیمت ‌بیمه‌نامه و ...
همان‌طور که اشاره کردیم یکی از معیارهای مهم برای برخی از افراد، قیمت بیمه آتش سوزی و ارزان بودن آن است. اما باید گفت که از ارزان‌ترین بیمه آتش سوزی همیشه نمی‌توان بالاترین کیفیت خدمات و پرداخت خسارت را انتظار داشت و باید علاوه بر قیمت به معیارهای دیگر نیز توجه نمود.

قیمت بیمه زلزله و آتش سوزی

نرخ بیمه زلزله و آتش سوزی به 6 عامل زیر بستگی دارد:
 1. ارزش ساختمان
 2. برای محاسبه‌ی ارزش ساختمان هزینه‌ی ساخت هر متر مربع از بنا را در متراژ کل ساختمان ضرب می‌کنند. نکته قابل توجه این است که در محاسبه‌ی ارزش ساختمان، ارزش بهای زمین و موقعیت تجاری محل ساختمان تاثیری نخواهد داشت و منظور از ارزش ساختمان تنها ارزش مصالح و خدمات به کار رفته برای ساخت بنا خواهد بود.
 3. ارزش اثاثیه و اموال موجود در ساختمان
 4. ارزش اموال بر اساس دارایی‌های موجود در ساختمان تخمین زده می‌شود. البته بدون در نظر گرفتن ارزش طلا، جواهرات و پول نقد.
 5. خطرات اضافی
 6. شامل پوشش خطراتی است که با پرداخت حق‌بیمه به بیمه‌نامه اضافه می‌شوند. انتخاب هریک از پوشش‌های اضافی موجب می‌شود مبلغی به ‌حق‌بیمه پایه اضافه گردد.
 7. انواع شرایط بیمه‌نامه آتش سوزی
  • بیمه‌نامه با سرمایه ثابت: خسارت‌ها براساس مبلغ سرمایه مندرج در بیمه‌نامه پرداخت می‌شود.
  • بیمه‌نامه با شرایط توافقی: پس از توافق بیمه‌گر و بیمه‌گذار در مورد شرایط و میزان سرمایه، رسیدگی و پرداخت خسارت بر اساس مبلغ توافق شده انجام خواهد شد.
  • بیمه با شرایط اظهارنامه‌ای (شناور): این پوشش معمولا برای انبارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دلیل اینکه سرمایه موجود در انبارها متغیر است، در پایان هرماه میزان سرمایه و موجودی انبار را در غالب یک اظهارنامه به بیمه‌گر اطلاع می‌دهند و هنگام بروز خسارت این اظهارنامه ملاک محاسبه خواهد بود.
  • بیمه با شرایط جایگزینی و بازسازی: این نوع از بیمه‌نامه برای مقابله با افزایش قیمت ناشی از تورم و نوسانات بازار است و شرکت بیمه متعهد به جبران خسارت به نرخ روز و به منظور جایگزینی مورد بیمه خواهد بود؛ به شرطی که ‌بیمه‌گذار اموال خود را به ارزش واقعی بیمه کرده باشد.
  • بیمه‌نامه فرست لاس (First Loss): در شرایطی از بیمه‌نامه فرست لاس استفاده می‌شود که بیمه‌گذار اطمینان دارد هر اندازه خسارت شدید باشد امکان از بین رفتن تمام مورد بیمه وجود ندارد؛ مانند زمانی که اموال ‌بیمه‌شده درسطح جغرافیایی بسیار وسیعی پراکنده باشد و یا ریسک برای اموال بیمه‌شده متفاوت باشد. (مثل ریسک متفاوت برای موجودی انبارهای عمومی)
 8. تخفیف‌های بیمه آتش سوزی
  • تخفیف‌های مناسبتی
  • تخفیف‌ بیمه عمر
  • تخفیف حساب بلند مدت
  • تخفیف گروهی و ...
 9. میزان ریسک
 10. تعیین میزان ریسک به دو عامل زیر بستگی دارد:
  • ریسک مورد بیمه: شرایط و ویژگی‌‌های مورد بیمه در این حالت ملاک تعیین میزان ریسک است. مثلا میزان ریسک انبار مواد قابل اشتعال خیلی بیشتر از انبار مواد اولیه پوشاک است و حق‌بیمه آن نیز بیشتر خواهد بود.
  • ریسک محل قرارگیری مورد بیمه: در این حالت تاثیر شرایط محیطی بر میزان ریسک بروز حادثه بررسی می‌شود. مثلا در مناطق با تراکم بالای جمعیت (مانند بازار تهران) میزان ریسک و متعاقبا ‌حق‌بیمه آتش‌ سوزی بیشتر است.

انواع بیمه ‎آتش‌سوزی

به‌طوركلی مکان‌هایی كه در بیمه آتش سوزی تحت پوشش قرار می‌گیرند به سه دسته تقسیم می‌شوند:
 1. منازل مسكونی
 2. شامل تمام اماکنی است که صرفا برای سكونت از آن استفاده می‌شود؛ این پوشش شامل ساختمان و اثاثیه آن می‌شود.
 3. مراكز صنعتی
 4. شامل تمام كارخانجات صنایع غذایی، آشامیدنی، دخانیات، نساجی، پوشاک، چرم، چوب، كاغذ، مقوا، چاپ و صحافی، شیمیایی، محصولات كانی غیرفلزی، فلزات اساسی و صنایع متفرقه می‌شود. ساختمان، تأسیسات، ماشین‌آلات، مواد اولیه موجود و محتویات هر یك از مراكز یاد شده را می‌توان در مقابل خطرهای آتش‌سوزی، انفجار، صاعقه و همچنین كلیه خطرهای اضافی ذكر شده تحت پوشش بیمه قرار داد.
 5. مراكز غیرصنعتی
 6. ساختمان‌های تجاری، اداری، رفاهی، آموزشی، خدماتی و انبارها و تمام مراكزی كه در آن فعالیت صنعتی صورت نمی‌گیرد، زیر مجموعه این دسته از مراکز هستند. این پوشش شامل ساختمان، تاسیسات، ارزش دکوراسیون، اثاثیه اداری، موجودی کالاها و... می‌باشد.

بیمه آتش سوزی و زلزله برای خانه‌های اجاره‌ای

خرید بیمه آتش سوزی و زلزله تنها برای جبران خسارت‌های وارد شده به ساختمان نیست. اموال و اثاثیه موجود در ساختمان نیز تحت پوشش این بیمه‌نامه قرار می‌گیرند و خسارات وارد شده به آنها جبران خواهد شد. با این اوصاف ساکنین خانه‌های اجاره‌ای می‌توانند فقط اموال و اثاثیه متعلق به خود را به تنهایی در مقابل خطرات اصلی آتش سوزی و خطرات جانبی مثل زلزله، سیل، طوفان و... بیمه کنند. در این حالت ‌حق‌بیمه نهایی تنها بر اساس ارزش اموال و اثاثیه موجود در ساختمان محاسبه می‌شود و ارزش بنا تاثیری بر نرخ بیمه‌نامه نخواهد داشت. علاوه بر این صاحبان ساختمان‌ها نیز می‌توانند به صورت جداگانه بنای متعلق به خود را تحت پوشش بیمه قرار دهند و خسارات وارد شده در اثر حوادث احتمالی را جبران نمایند.

بیمه زلزله چیست؟

بیمه زلزله یکی از پوشش‌های اضافی بیمه آتش سوزی است و در صورت بروز زلزله، خسارت‌های وارد شده به بنای ساختمان و اموال و دارایی‌های موجود در آن را تحت پوشش قرار می‌دهد.
با خرید پوشش زلزله‌ی بیمه آتش سوزی و با پرداخت مبلغی اندک، کلیه خسارت‌هایی که بر اثر وقوع آتش سوزی یا زلزله به اموال و دارایی‌های شخص بیمه‌گذار وارد شود، جبران خواهد شد.
ذکر این نکته ضروری است که خرید بیمه زلزله به تنهایی امکان پذیر نیست. ‌همان‌طور که گفتیم زلزله یکی از پوشش‌های جانبی بیمه آتش سوزی است و برای خرید آن، حتما باید یک بیمه آتش سوزی با پوشش زلزله خریداری نمود.
پوشش زلزله در بیمه آتش سوزی فقط خسارت‌های مالی رخ داه در یک زلزله را جبران می‌کند و هیچ تعهدی در برابر خسارت‌های جانی ناشی از زلزله ندارد.

محاسبه بیمه زلزله

قیمت بیمه زلزله به معیارهای مختلفی بستگی دارد و بر اساس عوامل زیر تعیین می‌شود:
 1. نوع سازه و اسکلت بندی: تقسیم بندی سازه‌ها در شرکت‌های بیمه شامل آجری، فلزی، بتنی و گلی می‌باشد.
 2. متراژ ملک: هرچه ملک بزرگ‌تر باشد، نرخ بیمه زلزله آن نیز بیشتر می‌شود.
 3. هزینه ساخت هر مترمربع بنا: هر چه هزینه ساخت هر مترمربع از بنا بیشتر باشد، باید مبلغ بیشتر برای خرید بیمه زلزله پرداخت کنید.
 4. ارزش لوازم منزل: ارزش اثاثیه و لوازم منزل نیز به صورت مستقیم بر قیمت بیمه زلزله تأثیرگذار است.
 5. محل جغرافیایی و یا شهری که ملک در آن قرار دارد: اینکه مکان مورد نظر در چه شهر و خطه‌ی جغرافیایی قرار دارد، بر مبلغ ‌حق‌بیمه تأثیر می‌گذارد. کشور ایران از نظر احتمال وقوع زلزله به 5 منطقه از حداقل خطر به حداکثر خطر تقسیم می‌شود.
  • منطقه 1 (حداقل خطر): اصفهان،‌ اراک،‌ همدان،‌ سنندج و …
  • منطقه 2 : یزد،‌ شهرکرد، ابهر،‌ سوسنگرد و …
  • منطقه 3 : اهواز،‌ مشهد،‌ بوشهر،‌ فریمان و …
  • منطقه 4 : شیراز، زاهدان،‌ زنجان،‌ ایلام،‌ تبریز، گرگان،‌ رشت،‌ خرم آباد،‌ ساری، کیش،…
  • منطقه 5 (حداکثر خطر): تهران،‌کرج،‌ قم،‌ قزوین،‌ کرمان و …

شرایط بیمه زلزله منازل

‌همان‌طور که گفتیم پوشش زلزله یکی از پوشش‌های اضافی در بیمه آتش سوزی است و این ‌بیمه‌نامه به سه شکل مسکونی، صنعتی و غیرصنعتی صادر می‌شود.
در بیمه زلزله و آتش سوزی منازل مسکونی شما می‌توانید ساختمان و اثاثیه خود را در برابر خطرهای مهم تحت پوشش این ‌بیمه‌نامه از جمله خطر زلزله بیمه کنید. در بیمه زلزله منازل امکان بیمه کردن بنا و اثاثیه به صورت همزمان و یا جداگانه وجود دارد، به این صورت که شما می‌توانید فقط اثاثیه، بنا و یا هر دو را تحت پوشش بیمه قرار دهید.

بهترین بیمه زلزله

برای معرفی یک بیمه زلزله به عنوان بهترین بیمه زلزله، باید عوامل بسیاری را مدنظر قرار داد.
طبق نظر کارشناسان بیمه‌ای، تعداد فروش بیمه‌نامه‌های آتش سوزی با پوشش زلزله، میزان رضایت‌مندی بیمه‌گذاران از بیمه‌نامه آتش سوزی خود، میزان توانگری مالی شرکت‌های بیمه و میزان تعهد آن‌ها در پرداخت خسارت از مهمترین عوامل ارزیابی بیمه زلزله می‌باشد.
شما می‌توانید برای انتخاب بهترین بیمه آتش سوزی و بیمه زلزله از مشاوره‌های بی طرفانه و تخصصی کارشناسان ازکی استفاده کنید و بهترین بیمه را برای منزل خود خریداری کنید.

پرداخت خسارت در زمان زلزله چگونه تضمین می‌شود؟

نگرانی بزرگی که در مورد بیمه زلزله وجود دارد، تضمین پرداخت خسارت در روز وقوع حادثه است. شاید برای بعضی از مردم این نگرانی وجود داشته باشد که در زمان وقوع زلزله به علت بحران به وجود آمده، شرکت‌های بیمه از پرداخت خسارت ناتوان شده باشند. برای برطرف شدن این نگرانی باید به گستردگی شرکت‌های بیمه اشاره کرد و همچنین به این نکته توجه نمود که شرکت‌های بیمه‌ای منحصر به یک شهر خاص نبوده و با وقوع حادثه در یک شهر، توانایی مالی و خدماتی خود را از دست نخواهند داد. علاوه بر این کلیه شرکت‌های بیمه به منظور اطمینان بیشتر برای شرایط خاص و بحرانی تحت پوشش بیمه‌های اتکایی قرار دارند. بیمه‌های اتکایی معمولا در مناطق آزاد و کشورهای خارجی قرار گرفته‌اند و با نظارت بر عملکرد شرکت‌های بیمه، انجام تعهدات آنها را به صورت جداگانه تضمین می‌کنند تا جای هیچ گونه نگرانی وجود نداشته باشد.

خرید اینترنتی بیمه آتش سوزی و زلزله از ازکی

برای خرید بیمه آتش سوزی از سایت ازکی 4 مرحله پیش رو دارید:
 • مشخصات منزل خود را در فیلدهای مشخص شده وارد ‌کنید. مشخصاتی مثل: نوع سازه ساختمان, ارزش اثاثیه و متراژ ساختمان.
 • در مرحله بعد‌‌‌‌‌ می‌توانید نرخ و شرایط بیمه آتش سوزی منزل خود را در برترین شرکت‌‌‌‌های بیمه کشور مشاهده و با هم مقایسه کنید و بر اساس نیازها و اولویت‌‌‌‌های خود یکی از بیمه‌‌‌ها را انتخاب کنید.
 • پس از تأیید اطلاعات در مرحله بعد باید اطلاعات شخصی مثل نام و نام خانوادگی، کد ملی، آدرس و ... را وارد کنید.
 • در مرحله نهایی‌‌‌‌‌ می‌توانید نحوه پرداخت ‌حق‌بیمه (پرداخت آنلاین یا پرداخت در محل) را انتخاب کرده و هزینه بیمه‌نامه خود را به یکی از این دو روش پرداخت کنید.
 • بیمه‌نامه شما در کمترین زمان ممکن صادر شده و به صورت رایگان به آدرس مورد نظرتان ارسال خواهد شد.

بیمه آتش‌سوزی چیست؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بیمه آتش‌سوزی پوششی‌ است‌ که‌ خسارت‌ها‌ و زیانهای‌ ناشی‌ از وقوع‌ آتش‌سوزی، انفجار، صاعقه و همچنین خطرهای جانبی که‌ به‌ اموال‌ مورد بیمه‌ وارد می‌شود را بر اساس‌ شرایط‌ مندرج‌ در بیمه‌نامه‌ جبران‌ می‌کند.

چه مواردی در بیمه بیمه آتش‌سوزی می‌شوند؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

موارد زیادی می‌تواند تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار گیرد مانند خانه، مغازه، کارگاه، کارخانه، دام، ماشین و وسایل نقلیه و ... بیمه‌نامه عمومی آتش‌سوزی انسان را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.

خطرات اصلی تحت پوشش بیمه‌نامه‌های آتش‌سوزی کدامند؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

خطرهای اصلی: آتش‌سوزی، صاعقه، انفجار

خطرات اضافی که به همراه خطرات اصلی (حریق، انفجار و صاعقه) می‌توانند تحت پوشش قرار گیرند کدامند؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ
 • زلزله و آتشفشان
 • سیل و طغیان آب دریا و رودخانه
 • ترکیدگی لوله آب
 • ضایعات ناشی از آب باران و ذوب برف
 • سنگینی برف
 • سقوط هواپیما، چرخبال و یا قطعات آنها
 • آشوب، بلوا، قیام، اغتشاش داخلی
 • هزینه پاکسازی
 • برخورد جسم خارجی به استثنای شکست شیشه
 • شکست شیشه
 • عدم النفع ناشی از آتش‌سوزی
 • انفجار ظروف تحت فشار (دیگ‌های بخار، کمپرسورها، …)
 • سقوط بهمن
 • رانش زمین
 • ریزش و فروکش کردن چاه
 • نشت گاز درسردخانه‌ها
 • خودسوزی
 • سقوط قطعات منفصله خودرو
 • خسارتهای ناشی از نوسانات برق
 • مسئولیت ناشی ازآتش‌سوزی وترکیدگی لوله آب دربرابرهمسایگان
 • سرقت

آیا پوشش خطرات اضافی (تبعی) بدون داشتن پوشش خطرات اصلی میسر است ؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

خیر؛ در اختیار داشتن هرکدام از پوشش‌های خطرات اضافی (تبعی) تنها در صورت خریداری پوشش خطرات اصلی امکان پذیر است.

در صورت خرید بیمه آتش‌سوزی برای منزل، چه چیزهایی تحت پوشش قرار می‌گیرد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

در بیمه‌نامه ساختمان مسکونی، بنای ساختمان و لوازم منزل می‌توانند تحت پوشش قرار بگیرند. همچنین فرد می‌تواند به صورت جداگانه تنها لوازم منزل یا تنها بنای ساختمان خود را بیمه کند.

مدت بیمه‌نامه آتش‌سوزی چقدر است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

شروع و پایان مدت اعتبار ‌بیمه‌نامه آتش‌سوزی در ‌شرایط بیمه ‌نامه مشخص ‌می‌شود؛ معمولا مدت بیمه آتش‌سوزی یکسال است، برای زمان‌های کمتر از یک سال تعرفه کوتاه مدت و برای زمان بیشتر یک یکسال با تعرفه روزشمار محاسبه می‌شود.

خطرات خارج از تعهد در بیمه‌نامه آتش‌سوزی چیست؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

خطرات زیر خارج از تعهد بیمه‌گر است؛ مگر آنکه صراحتاً خلاف آن در بیمه‌نامه قید شده باشد:

 • جنگ، جنگ داخلی، آشوب و بلوا، اعتصاب، قیام، انقلاب، کودتا، اغتشاشات داخلی و یا اقدامات انتظامی و نظامی
 • زمین‌لرزه، آتش‌فشان، ریزش زمین، سیل، طغیان رودخانه‌ها، حریق زیرزمینی (در اثر نشر گازهای زیرزمینی و ...) و یا بلایای آسمانی (مانند ریزش شهاب‌سنگ و ...)
 • انفجار مواد منفجر همانند دینامیت، تی ان تی و باروت
 • فعل و انفعالات هسته‌ای
 • مسکوکات، پول، اوراق بهادار، اسناد، فلزات قیمتی به هر شکل، جواهرات، مروارید و سنگ‌های قیمتی سوار نشده، هرگونه اسناد و نسخ خطی و همچنین هزینه بازسازی نقشه، جمع آوری مجدد اطلاعات و یا تنظیم دفاتر بازرگانی نیز تحت پوشش بیمه‌نامه آتش‌سوزی نیستند، مگر آنکه در بیمه‌نامه قید شده باشد.

مفهوم آتش در محدوده كنترل شده چیست ؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

در بعضی مشاغل، به دلیل ماهیت شغل از کوره‌های ذوب استفاده میکنند؛ آتش موجود در این کوره ها را اصطلاحا آتش در محدوده كنترل شده می‌نامند. طبق ماده 34 شرایط عمومی ‌بیمه‌نامه آتش‌سوزی آتش در محدوده كنترل تحت پوشش نمی‌باشد مگر اینكه صریحا در بیمه‌نامه قید شده باشد.

منظور از كم بیمه‌گی و اعمال قاعده نسبی سرمایه در محاسبات چیست ؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

اموال در زمان صدور بیمه‌نامه باید به قیمت واقعی و ارزش روز بیمه شوند. در غیر این صورت در زمان رسیدگی به خسارت، مبلغ خسارت با توجه به نسبت سرمایه بیمه شده به قیمت واقعی اموال در زمان صدور بیمه نامه پرداخت می‌شود و شامل اعمال قاعده نسبی سرمایه (ماده 10 قانون ‌بیمه) می‌گردد. اگر مورد بیمه به قیمت کمتر از ازرش واقعی خود بیمه شود در بیمه اصطلاحاً به این امر کم‌بیمه‌گی گفته می‌شود.

آیا امکان خرید بیش از یک بیمه‌نامه برای یک محل وجود دارد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

در بیمه‌نامه‌ها، اصلی وجود دارد به نام اصل غرامت و براساس این اصل، بیمه نباید برای بیمه‌گذار سودآور باشد؛ یعنی دریافت خسارت نباید بیمه‌گذار را در وضعیت بهتری نسبت به قبل از حادثه قرار دهد، بنابراین بیمه مضاعف (بیمه نمودن یک محل مشخص در برابر خطرات معین نزد دو یا چند شرکت بیمه) امکان پذیر نیست.

آیا امکان صدور بیمه‌نامه آتش‌سوزی برای مدت کمتر یا بیشتر از یکسال نیز وجود دارد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بله؛ برای بیمه‌نامه با زمان‌ کمتر از یک سال تعرفه کوتاه مدت و برای بیمه‌نامه با زمان بیشتر یک یکسال با تعرفه روزشمار محاسبه می‌شود.

در مکان‌هایی مانند انبارها که میزان موجودی ثابت نبوده و دائم در حال تغییر است، چگونه می‌توان این تغییرات سرمایه را پوشش داد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

برای مکان‌هایی از این قبیل می‌توان موجودی‌ها را براساس شرایط اظهارنامه‌ای (شناور) بیمه نمود. در این صورت بیمه‌گذار در پایان هر ماه میزان موجودی ماه قبل را کتباً به بیمه‌گر اعلام می‌نماید. در صورت افزایش سرمایه، الحاقیه اضافی صادر و حق بیمه مربوطه نیز از بیمه‌گذار دریافت می‌گردد. ولی در صورت کاهش سرمایه موجودی، اظهارنامه در پرونده بایگانی شده و در پایان دوره معدل گیری شده و طبق ضوابط عمل می‌گردد.

اگر در طول مدت اعتبار بیمه‌نامه آتش‌سوزی تغییراتی نظیر افزایش یا کاهش سرمایه ایجاد گردد، چه اقدامی باید صورت گیرد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بیمه‌گذار موظف است هرگونه تغییرات طی دوره را کتباً به بیمه‌گر اعلام نماید. بیمه‌گر پس از دریافت نامه بیمه‌گذار با صدور الحاقیه اقدام به تغییرات مورد نظر و لازم در بیمه‌نامه می‌نماید.

آیا بیمه‌گذار با این تفکر که «در صورت وقوع خسارت امکان از بین رفتن کل اموال وجود ندارد»، می‌تواند اموال مورد بیمه را کمتر از قیمت واقعی آنها بیمه نماید؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

خیر؛ در اینصورت اگر خسارتی بوجود آید بیمه‌گر می‌تواند از پرداخت کامل خسارت خودداری نموده و براساس ماده ۱۰ قانون بیمه، بعد از اعمال قاعده نسبی سرمایه خسارت وارده را محاسبه و پرداخت نماید. (به همان نسبتی که بیمه‌گذار اموال را کمتر از قیمت واقعی آنها بیمه نموده، بیمه‌گر نیز خسارت وارده را کمتر محاسبه و پرداخت می‌نماید)

فسخ بیمه‌نامه آتش‌سوزی به چه صورتی است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بیمه‌گر و بیمه‌گذار هر زمان که بخواهند می‌توانند تقاضای فسخ قرارداد بیمه را بکنند؛ در این صورت:

 • اگر تقاضای فسخ از طرف بیمه‌گذار باشد حق‌بیمه قرارداد تا آن زمان بر اساس تعرفه کوتاه مدت محاسبه می‌شود و مابقی مسترد خواهد شد.
 • اگر تقاضای فسخ از طرف بیمه‌گر باشد حق بیمه قرارداد تا آن زمان براساس تعرفه روز شمار محاسبه می‌شود و مابقی مسترد خواهد شد.

توجه: هنگامی که تعرفه کوتاه مدت در مورد حق بیمه اعمال می‌گردد منافع بیمه‌گر مدنظر است و هنگامی که تعرفه روزشمار مورد استفاده قرار می‌گیرد منافع بیمه‌گذار مد نظر است.

آیا امکان ابطال بیمه‌نامه طی مدت اعتبار بیمه‌نامه وجود دارد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

امکان ابطال بیمه‌نامه وجود ندارد. ولی در صورت درخواست بیمه‌گذار امکان فسخ بیمه‌نامه از تاریخ درخواست وی وجود دارد. در این صورت حق بیمه مدت سپری شده از شروع بیمه‌نامه تا زمان درخواست فسخ، براساس تعرفه کوتاه مدت محاسبه و از کل حق بیمه کسر و مابقی حق بیمه به بیمه‌گذار عودت می‌گردد.

فرانشیز خسارات قابل تامین از محل بیمه نامه‌های آتش‌سوزی چقدر است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

فرانشیز: درصدی از هر خسارت است که بعهده بیمه‌گذار بوده و از مبلغ خسارت قابل پرداخت کسر می‌گردد.

در صورتی‌که علت حادثه یکی از خطرات آتش‌سوزی، صاعقه، انفجار باشد مبلغی بعنوان فرانشیز از خسارت کسر نمی‌گردد مگر در مواردی که بیمه‌گر در شرایط خصوصی بیمه‌نامه صادره صراحتاً به آن اشاره نموده باشد. ولی چنانچه حادثه در نتیجه وقوع یکی از خطرات اضافی باشد، ۱۰% مبلغ هر خسارت بعنوان فرانشیز از خسارت قابل پرداخت کسر می‌شود.

منظور از بازیافت و استهلاک در بیمه آتش‌سوزی چیست؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بازیافت: آن بخش از اموال بیمه‌شده مانند موجودی کالا یا ماشین آلات و لوازم که از حادثه سالم مانده و یا قابل استفاده در جای دیگری می‌باشد را کالای قابل بازیافت می‌گوییم که ارزش آن توسط کارشناس خسارت ارزیابی شده و از مبلغ خسارت قابل پرداخت کسر می‌گردد.

استهلاک: اموال و اشیاء براثر کارکرد و استفاده از آنها به مرور زمان کهنه می‌شوند و کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهند، کارشناس ارزیاب خسارت باید با توجه به نوع کاربری و میزان استفاده و بسته به درصد کهنگی اموال نسبت به تعیین استهلاک اقدام نماید. استهلاک شامل تمام کالاها و اموال مصرفی اعم از ساختمان، ماشین آلات، اثاثیه و لوازم مصرفی و ... می‌باشند. فلسفه وجودی استهلاک در بیمه اموال اصل غرامتی بودن آن می‌باشد، بدین معنی که با پرداخت خسارت بیمه‌گذار نباید در وضعیت بهتری نسبت به قبل از حادثه قرار بگیرد.

نحوه پرداخت حق بیمه در بیمه نامه‌های آتش‌سوزی به چه صورت است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بیمه‌گذار می‌تواند حق بیمه را به دو صورت نقدا و یا اقساط به بیمه‌گر پرداخت نماید؛ در صورت پرداخت اقساطی حداقل ۳۰ درصد حق بیمه پیش پرداخت بوده و مابقی مبلغ باید در ۸ قسط تسویه شود.

اگر بعد از صدور بیمه نامه، بیمه‌گذار خواست محل مورد بیمه را به جایی دیگر منتقل کند چه اقدامی بایستی انجام دهد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

باید مراتب را بلافاصله به بیمه‌گر اطلاع داده تا در صورت بازدید از محل جدید و قبلی، طی الحاقی نشانی محل مورد بیمه در بیمه‌نامه را عوض کرده و نشانی جدید را به عنوان محل مورد بیمه قید نماید.

لازم است بدانید که هرگونه تغییری در بیمه‌نامه مانند افزایش سرمایه، تغییر نشانی، تغییر بیمه‌گذار، کم یا زیاد شدن اموال و تغییر فعالیت باید به بیمه‌گر اطلاع داده شود؛ تا آن را با الحاقیه تایید نماید، در غیر این صورت بروز حادثه بیمه‌گر می‌تواند از پرداخت تمامی یا قسمتی از خسارت خودداری نماید.

برای آتش‌سوزی منزل مسکونی نیازی به بازدید اولیه برای صدور بیمه‌نامه هست یا خیر؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بازدید اولیه ازموارد مسکونی به سیاست‌های فنی هر شرکت بستگی دارد. با این وجود در اکثر موارد درصورتی‌که:

 • سرمایه بیشتر از 100 میلیون تومان باشد؛
 • پوشش سرقت، ترکیدگی لوله آب و شکست شیشه داشته باشد؛ نیاز به بازدید اولیه دارد.

با توجه به اینکه واحدهای مسکونی از طرف شرکت گاز بیمه حوادث شده اند نیازی به بیمه آتش‌سوزی می‌باشد یا خیر؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

قرارداد شرکت گاز مربوط به بیمه‌های مسئولیت است؛ بنابراین اگر علت حادثه غیر از گاز باشد خسارت پرداخت نخواهد شد. علاوه بر آن قرارداد بیمه مسئولیت شرکت گاز دارای سقف تعهد معینی است و اگر خسارت وارد شده بیشتر از سقف تعهدات آن بیمه‌نامه باشد، غرامت آن تا سقف قرارداد پرداخت خواهد شد، و باقی آن را پوشش نخواهد داد.

در بیمه مسکونی اگر منزل اجاره ای باشد چه تاثیری در نرخ سرمایه و حق بیمه آن دارد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

تاثیری در نرخ و حق بیمه نخواهد داشت ولی خسارت ساختمان به مالک پرداخت می‌گردد.

آیا می‌شود یک ساختمان را درمقابل خسـارت‌هایی که در اثر استهلاک خود ساختمان بوجود می‌آید بیمه کرد؟ معیوب شدن سیستم آب وفاضلاب و خسارت ناشی از آن به خود ساختمان قابل بیمه شدن است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

سوال شما دو بخش دارد:

1) استهلاک در ساختمان قابل بیمه شدن نیست و در موقع خسارت از ارزش ساختمان کسر می‌گردد.

2) آسیب‌های وارد به ساختمان بر اثر معیوب شدن سیستم آبرسانی درصورتی که خطر ترکیدگی لوله آب و فاضلاب در بیمه‌نامه تحت پوشش قرار گرفته باشد قابل پرداخت میباشد.

در صورت آتش‌سوزی منزل مسکونی بیمه شده آیا هزینه ساخت منزل هم جزو بیمه خواهد بود یا خیر؟ فقط لوازم موجود جزو بیمه خواهد بود؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بسته به بیمه‌نامه می‌توان ساختمان و اثاث منزل را تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار داد؛ اگر در بیمه‌نامه فقط اثاثیه درج شده باشد تنها خسارت اثاثیه پرداخت می‌شود، اگر ساختمان و اثاثیه درج شده باشد خسارت هر دو پرداخت می‌شود، با پرداخت حق بیمه بیشتر می‌توانید دامنه پوشش اموال خود را بیشتر کنید.

موارد تحت پوشش بیمه‌ی آتش‌سوزی غیر صنعتی (تجاری) کدامند؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

در این نوع بیمه نامه‌ها، کلیه مراکز تجاری از قبیل فروشگاه‌ها، کارگاه‌ها، تعمیرگاه‌ها، مراکز تفریحی، ورزشی و ... را در مقابل خطرات اصلی و اضافی تحت پوشش قرار می‌گیرد. دامنه بیمه نامه‌های تجاری، گسترده تر از بیمه نامه‌های دیگر می‌باشد.

موارد تحت پوشش بیمه‌های آتش‌سوزی صنعتی کدامند؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

در بیمه‌نامه آتش‌سوزی صنعتی تمامی دارایی‌ها و اموال شامل ساختمان‌ها، ماشین آلات، تاسیسات، موجودی مواد اولیه و ساخته شده، ابزار آلات و تجهیزات، اثاثیه ثابت و لوازم اداری و غیره تحت پوشش قرار می‌گیرند. در واقع این بیمه‌نامه تمام ریسک‌های صنعتی، که ممکن است در یک کارخانه بوجود آید را تحت پوشش قرار می‌دهد.

آیا آتش‌سوزی‌های (صنعتی و غیر صنعتی و مسکونی) نیاز به گزارش بازدید اولیه دارند؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ
 • موارد صنعتی نیاز به بازدید دارند.
 • مواردمسکونی، تجاری و اداری که پوشش سرقت، ترکیدگی لوله آب و شکست شیشه نداشته باشند، نیاز به بازدید ندارند.

آیا مکان‌های روباز مثل نمایشگاه کامیون‌های باری و یا تعمیرگاه‌ها و یا دامداری‌های روباز تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی قرار می‌گیرند؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

مکان‌های روباز، بسته به نوع مورد بیمه تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

در صورتی که بعد از حادثه آتش‌سوزی به دلیل سهولت دسترسی به محل، از مورد بیمه سرقت شود، آیا این خسارت در تعهد بیمه‌گر است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

خیر؛ سرقت بعد از حادثه جزو تعهدات بیمه‌گر نیست و فقط آندسته از خسارت‌هایی که در اثر وقوع خطرات تحت پوشش بیمه‌نامه بوجود می‌آید، قابل جبران است.

در صورتی‌که نشانی محل مورد بیمه تغییر کند، آیا خسارات وارد به محل جدید در تعهدات بیمه‌گر می‌باشد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

در صورتی‌که تغییر نشانی به اطلاع بیمه‌گر رسیده و الحاقیه مربوط به آن صادر شده باشد، تعهدات بیمه‌نامه نسبت به محل قبلی به نشانی جدید منتقل شده و خسارات احتمالی با درنظر گرفتن خطرات تحت پوشش و تعهدات بیمه‌نامه قابل جبران است. در صورتی که بیمه‌گر از تغییر نشانی محل مورد بیمه بی اطلاع باشد، متعهد به پرداخت هیچگونه خسارتی نمی‌باشد.

در صورتی‌که بیمه‌گذار اموال مورد بیمه را بیش از قیمت واقعی بیمه نموده باشد، در صورت بروز خسارت تعهد بیمه‌گر بر چه اساسی می‌باشد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

الف) در صورتی که ثابت شود بیمه‌گذار به قصد تقلب و عمداً اموال را بیشتر از قیمت واقعی بیمه نموده، قرارداد بیمه باطل، حق بیمه‌های دریافتی توسط بیمه‌گر غیر قابل برگشت بوده و هیچ گونه خسارتی نیز قابل پرداخت نمی‌باشد. همچنین بیمه‌گر می‌تواند حق بیمه‌های مانده تا انتهای قرارداد را از بیمه‌گذار مطالبه نماید.

ب) در صورتی که بیمه‌گذار سهواً اموال را بیش از قیمت واقعی بیمه نموده باشد، سقف تعهد بیمه‌گر از قیمت واقعی اموال در روز حادثه (پس از کسر استهلاک، بازیافت و سایر کسورات قانونی) بیشتر نخواهد بود.

بخشی از خسارت وارده به بیمه‌گذار را هزینه تخلیه ضایعات تشکیل می‌دهد. تکلیف این خسارت چیست؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بیمه گذار می‌تواند با پرداخت حق بیمه پوشش هزینه پاکسازی و برداشت ضایعات را خریداری نموده و این هزینه‌ها تا سقف سرمایه معینی که در بیمه‌نامه درج می‌گردد، قابل ارائه می‌باشد.

در صورتی که افتادن آتش سیگار یا کبریت باعث سوختگی فرش یا موکت گردد، و این اقلام جزء موارد بیمه باشند، آیا این خسارت در تعهد بیمه‌نامه آتش‌سوزی می‌باشد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

خیر؛ منظور از آتش‌سوزی، آتشی است که از یک منبع حرارتی کنترل‌ناپذیر سرچشمه گرفته و یا منبع حرارتی کنترل شده ای را ترک نماید. همچنین لازم است آتش‌سوزی همراه با شعله بوده و با نیروی حرارتی خود توسعه و گسترش یابد.

اگر خسارت وارد شده به اموال مورد بیمه در نتیجه تقصیر اشخاص دیگری باشد، آیا بیمه‌گر خسارت وارد شده را جبران می‌نماید؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بله؛ در این صورت بیمه‌گر خسارت را به بیمه‌گذار پرداخت می‌نماید، اما تمام حقوق بیمه‌گذار علیه شخص مسئول در ایجاد حادثه به بیمه‌گر منتقل می‌گرد؛ و بیمه‌گر می‌تواند از طریق مراجع قضایی اقدام نموده و خسارت خود را از آن شخص مطالبه نماید.

همسر و بستگان درجه اول بیمه‌گذار و همچنین شرکا و کارکنان وی از لحاظ اجرای مقررات این ماده شخص ثالث تلقی نمی‌گردند، مگر آنکه خسارت ناشی از عمد آنان باشد.

آیا خسارت وارد شده به موتورها و ماشین‌های برقی که به علت اتصالات و اثرات ناشی از جریان برق بوجود می‌آید، تحت پوشش بیمه‌نامه آتش‌سوزی قرار می‌گیرد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

براساس ماده ۳۲ شرایط عمومی بیمه‌نامه‌های آتش‌سوزی خسارت وارد شده به موتورها و ماشین‌های برقی در صورتی که در اثر اتصالات و اثرات ناشی از جریان برق، پاره شده‌ هادی، جرقه زدن، امواج برقی ناشی از این اتفاقات، بار زیاد و یا عدم کفایت عایق بندی در داخل موتورها و ماشین‌های برقی بوقوع بپیوندد، تحت پوشش بیمه‌نامه آتش‌سوزی نمی‌باشد؛ اما خسارت‌هایی که در نتیجه اتفاقات ذکر شده در سایر قسمت‌های مورد بیمه رخ دهد، تحت پوشش خواهد بود .

در صورت وقوع خسارت، اگر بیمه‌گذار به منظور جلوگیری از توسعه خسارت هزینه‌هایی را متقبل گردد، چگونه می‌توان این هزینه‌ها را پوشش داد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

براساس ماده ۱۱ شرایط عمومی بیمه نامه‌های آتش‌سوزی هزینه‌هایی که به منظور جلوگیری از توسعه خسارت صورت می‌پذیرد، از محل بیمه‌نامه آتش‌سوزی قابل جبران می‌باشد. ولی در هر صورت، مجموع خسارت پرداختی به بیمه‌گذار از کل سرمایه تحت پوشش بیمه‌نامه بیشتر نخواهد بود.

اگر بیمه‌گذار در موعد مقرر حق بیمه را پرداخت ننماید، آیا در صورت وقوع خسارت، بیمه‌گر خسارت وارده را جبران خواهد نمود؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

چنانچه نحوه پرداخت حق بیمه به صورت نقدی بوده و بیمه‌گذار هیچ مبلغی را پرداخت نکرده باشد، بیمه‌گر در خصوص جبران خسارت هیچگونه تعهدی نخواهد داشت. اما اگر نحوه پرداخت حق بیمه اقساطی بوده و برخی از اقساط در زمان خود پرداخت نشده باشند، بیمه‌گر خسارت وارد شده را پس از اعمال قاعده نسبی حق بیمه جبران می‌نماید. یعنی به همان نسبتی که بیمه‌گذار حق بیمه کمتری پرداخت نموده خسارت کمتری را نیز دریافت می‌نماید.

چه فرقی بین ابطال و فسخ بیمه‌نامه وجود دارد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ
 • ابطال یعنی بلااثر شدن اعتبار بیمه‌نامه از تاریخ شروع و برگشت کل حق بیمه.
 • فسخ یعنی بلااثر شدن اعتبار بیمه‌نامه از تاریخ درخواست بیمه‌گذار و برگشت حق بیمه از تاریخ فوق تا انقضای بیمه‌نامه براساس محاسبات تعرفه کوتاه مدت.

در صورتی‌که سند محلی به نام دو نفر باشد، آیا در صورت بروز خسارت احتمالی، هر دو می‌توانند از تعهدات بیمه‌نامه استفاده نمایند یا خیر؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

نام و میزان سهم شرکا از اموال بیمه‌شده باید در زمان صدور بیمه‌نامه به بیمه‌گر اعلام گردد تا در بیمه‌نامه صادر شده مشخص شود. در اینصورت هنگام بروز خسارت به نسبت سهم هر کدام، مبلغ خسارت محاسبه و در وجه ایشان پرداخت می‌گردد.

بیمه‌گر در خصوص خسارت‌های وارد به ساختمان، چگونه مبلغ خسارت را محاسبه و پرداخت می‌نماید؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

در خسارات مربوط به ساختمان هزینه بازسازی بنا (یعنی گچ کاری، رنگ کاری، سیم کشی و …) ملاک محاسبات بیمه‌گر را تشکیل می‌دهد ضمن اینکه استهلاک نیز از مبلغ محاسبه شده کسر می‌گردد. بنابراین در هنگام صدور بیمه‌نامه بیمه‌گذار برای محاسبه سرمایه مورد بیمه فقط هزینه ساخت بنا (یعنی هزینه ساخت هر متر مربع مساحت کل بنا با احتساب مشاعات و…) را به عنوان سرمایه مورد بیمه اعلام نماید نه قیمت کل بنا با احتساب ارزش زمین و موقعیت محلی یا تجاری آن .

در صورتی که بیمه‌گر و بیمه‌گذار بر روی میزان خسارت پرداختی به توافق نرسند تکلیف چیست؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

در این صورت هیئت کارشناسی سه نفره تشکیل خواهد شد که یک نفر نماینده بیمه‌گر و دیگری نماینده بیمه‌گذار خواهد بود و کارشناسان منتخب به اتفاق نسبت به تعیین کارشناس سوم اقدام خواهند نمود و این هیئت کارشناسی نسبت به حل و فصل موضوع اقدام خواهند نمود.

در بیمه آتش‌سوزی منزل با پوشش سیل و زلزله، اگر سیل یا زلزله اتفاق بیفتد ولی آتش‌سوزی رخ ندهد (منظور هر کدام از پوشش‌ها به تنهایی است) دریافت خسارت امکان پذیر است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بله؛ درصورت وقوع سیل یا زلزله حتی اگر منجر به آتش‌سوزی هم نشود خسارت قابل پرداخت است؛ این امر برای هر خطر اضافی مثل طوفان، رانش زمین، سقوط هواپیما و ضایعات برف و باران نیز صدق می‌کند.

اگر نوسانات جریان برق از طریق وسایل برقی منجر به آتش‌سوزی شود، تحت پوشش بیمه آتش‌سوزی خواهد بود؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

فقط در صورتی که نوسانات برق منجربه آتش‌سوزی با شعله گردد خسارت قابل پرداخت خواهد بود. البته در بیمه آتش‌سوزی یک پوشش اضافی بنام خطر نوسانات برق ارائه می‌شود که در این حالت چنانچه وسایل برقی منزل بر اثر نوسانات جریان برق بسوزد حتی اگر منجر به شعله هم نشود خسارت پرداخت می‌شود.

آیا عدم رعایت توصیه‌های ایمنی توسط بیمه‌گذار نقشی در پرداخت خسارت دارد یا خیر؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

توصیه‌های ایمنی باعث افزایش ایمنی محل مورد بیمه و کاهش ریسک و ضریب خسارت می‌شود؛ درصورتی‌که بیمه‌گذار توصیه‌های ایمنی را انجام ندهد و اثبات شود علت حادثه و بروز خسارت عدم رعایت توصیه‌های ایمنی توسط بیمه‌گذار بوده است، بیمه گر مطابق ماده ۲۷ شرایط عمومی بیمه‌نامه‌های آتش‌سوزی می‌تواند از پرداخت تمام یا بخشی از خسارت به دلیل بی احتیاطی بیمه‌گذار خودداری نماید.

اگر محلی که بیمه آتش‌سوزی دارد دچار خسارت ناشی از حریق شد برای دریافت خسارت چه مدارکی توسط بیمه‌گذار باید به بیمه‌گر ارائه شود؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

اسناد و مدارک شامل فاکتور‌های خرید و انواع بارنامه و دیگر مدارک معمولا در محل مورد بیمه (مانند فروشگاهها و کارگاه‌های کوچک) نگهداری می‌شود؛ مطابق شرایط بیمه‌نامه اثبات میزان موجودی به عهده بیمه‌گذار است بنابراین اگر بیمه‌گذار مدارک و اسناد کامل برای اثبات ادعای میزان خسارت داشته باشد کار رسیدگی و پرداخت خسارت در اسرع وقت انجام خواهد پذیرفت؛ درغیراین صورت نظر کارشناس بیمه‌گر در این خصوص تعیین‌کننده خواهد بود. توصیه می‌شود از اسناد و مدارک خود نسخه پشتیبان تهیه کرده و در محلی امن نگهداری فرمایید.

در صورتی که حریق در اثر سهل انگاری ایجاد شده باشد، مثل روشن ماندن وسیله‌هایی که تولید گرمای زیاد میکند، پرداخت خسارت چگونه خواهد بود؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بر اساس ماده 27 شرایط عمومی بیمه‌نامه آتش‌سوزی بیمه‌گر می‌تواند مبلغ خسارت را پرداخت ننماید و یا به نسبت تقصیر بیمه‌گذار آن را کاهش دهد.

درخواست مشاوره

برای شروع گفتگو با مشاوران ازکی فیلد های زیر را پر کنید