مرکز مشاوره و انتخاب

بیمه آتش سوزی

بیمه آتش سوزی را ازکی بگیرم؟

راهنمای خرید بیمه آتش سوزی

ورود اطلاعات

ورود اطلاعات

اولین مرحله در خرید بیمه آتش سوزی ورود اطلاعات ساختمان مانند نوع سازه ساختمان، ارزش اثاثیه منزل و متراژ ساختمان خواهد بود.

مقایسه و انتخاب بهترین بیمه

مقایسه و انتخاب بهترین بیمه

در مرحله دوم اطلاعات بی‌طرفانه شرکت‌های بیمه ازجمله قیمت، تخفیف‌ها و سایر اطلاعات تکمیلی، همچنین تاثیر پوشش‌های بیمه آتش سوزی بر قیمت نهایی قابل مقایسه است.

سفارش بیمه‌نامه و تکمیل سفارش

سفارش بیمه‌نامه و تکمیل خرید

در مرحله بعد مشخصات بیمه‌نامه به نمایش در خواهد آمد و پس از تایید اطلاعات به بخش تکمیل مشخصات بیمه‌گذار، درج آدرس محل مورد بیمه و ثبت سفارش وارد خواهیم شد.

پرداخت آنلاین / پرداخت در محل

پرداخت آنلاین / پرداخت در محل

در مرحله چهارم برای پرداخت مبلغ حق‌بیمه می‌توانید وجه آن را به صورت آنلاین پرداخت نمایید و یا گزینه پرداخت در محل را انتخاب نموده و حق‌بیمه را هنگام تحویل بیمه‌نامه در محل پرداخت کنید

بازدید

بازدید

در این مرحله در صورت نیاز به بازدید (بسته به میزان سرمایه مورد بیمه و پوشش‌های انتخابی) کارشناسان ازکی برای بازدید از محل مورد بیمه هماهنگی‌های لازم را به عمل خواهند آورد.

تحویل رایگان

تحویل رایگان

در این مرحله بیمه‌نامه آتش سوزی شما پس از صدور به صورت کاملا رایگان برای شما ارسال و در محل سکونت و یا محل کار شما تحویل خواهد شد.

معرفی جامع بیمه آتش سوزی

بیمه آتش سوزی چیست؟

بیمه آتش سوزی در حالت عادی و بدون خریداری پوشش‌های جانبی، خسارت‌های مالی ناشی از آتش سوزی، صاعقه و انفجار را تحت پوشش قرار می‌دهد. بنابراین در ‌بیمه‌نامه آتش سوزی خسارت‌های مالی جبران می‌شود نه خسارت‌های جانی و بدنی، در نتیجه اگر در اثر حادثه صدمه‌ای به افراد برسد بیمه آتش سوزی آن را پوشش نمی‌دهد.
برای جبران خسارات ناشی از خطراتی مثل سیل، زلزله، طوفان، نشست زمین، نوسانات برق و... لازم است پوشش هریک از این خطرات را به صورت جداگانه خریداری و به موارد تحت پوشش ‌بیمه‌نامه خود اضافه نمایید. در این صورت مثلا با اضافه کردن پوشش زلزله، علاوه بر جبران خسارت‌های ناشی از آتش سوزی و صاعقه و انفجار، کلیه خسارات به وجود آمده از زمین لرزه نیز تحت پوشش بیمه قرار خواهد گرفت.

پوشش‌های اصلی بیمه آتش سوزی

خطرهای اصلی در بیمه آتش سوزی از یکدیگر تفکیک نشده و هر سه خطر با هم تحت پوشش قرار می‌گیرند. یعنی بیمه آتش سوزی شامل خطرات:
 • آتش
 • صاعقه
 • انفجار
 • می باشد.

  پوشش‌های اضافی بیمه آتش سوزی

  خطراتی وجود دارند که خسارت‌های بوجود آمده در اثر آنها تحت پوشش بیمه آتش سوزی نیست؛ اما می‌توان آنها را به صورت پوشش جداگانه خریداری و به بیمه‌نامه اضافه کرد. این خطرات اضافی جزو مهم‌ترین عوامل تعیین کننده قیمت نهایی حق‌بیمه آتش ‌سوزی هستند. پوشش‌های اضافی به صورت جداگانه ارائه نمی‌شوند و برای خرید آنها حتما باید پوشش خطرات اصلی را تهیه نمود. در اینجا به برخی از پوشش‌های اضافی مهم اشاره می‌کنیم:
 • زلزله و آتشفشان
 • ترکیدن لوله آب
 • شکست شیشه
 • سرقت با شکست حرز (خسارت ناشی از فقدان یا خرابی اموال بیمه شده در نتیجه دزدی)
 • مسئولیت خسارت ناشی از آتش‌سوزی و انفجار در قبال همسایگان
 • سیل و طغیان آب دریاها و رودخانه‌ها
 • ضایعات ناشی از برف و باران
 • هزینه پاکسازی و برداشت ضایعات
 •  انواع اموال بیمه ‌شده در بیمه ‎آتش‌ سوزی

  واحدهای مسکونی
  در این نوع بیمه، منازل مسکونی و اثاثیه و تأسیسات آن تحت پوشش بیمه آتش سوزی ساختمان قرار می‌گیرند.
  واحدهای صنعتی
  تمام کارخانه‌ها در تمام زمینه‌ها زیر مجموعه واحدهای صنعتی هستند. در صورت بیمه کردن این واحد‌ها، بیمه آتش سوزی ساختمان خسارات وارده به ساختمان کارخانه، تأسیسات، ماشین‌آلات و مواد اولیه و موجودی آن را در قبال خطرات اصلی و خطرات اضافی در صورت تمایل بیمه‌گذار جبران خواهد کرد.
  واحدهای غیر صنعتی و انبارها
  تمام مراکزی که در آن فعالیت صنعتی صورت نمی‌گیرد، مانند ساختمان‌های تجاری، اداری، رفاهی، آموزشی، خدماتی و انبارها جزو مراکز غیر صنعتی هستند و این پوشش شامل ساختمان، تأسیسات، ارزش دکوراسیون، اثاثیه اداری، موجودی کالاها و … می‌شود.

  بیمه آتش سوزی منازل مسکونی شخصی و اجاره‌ای

  خرید بیمه آتش سوزی و زلزله تنها برای جبران خسارت‌های وارد شده به ساختمان نیست. اموال و اثاثیه موجود در ساختمان نیز تحت پوشش این بیمه‌نامه قرار می‌گیرند و خسارات وارد شده به آنها جبران خواهد شد. با این اوصاف ساکنین خانه‌های اجاره‌ای می‌توانند فقط اموال و اثاثیه متعلق به خود را به تنهایی در مقابل خطرات اصلی آتش سوزی و خطرات جانبی مثل زلزله، سیل، طوفان و... بیمه نمایند. در این حالت حق‌بیمه نهایی تنها بر اساس ارزش اموال و اثاثیه موجود در ساختمان محاسبه می‌شود و ارزش بنا تاثیری در نرخ بیمه‌نامه نخواهد داشت. علاوه بر این صاحبان ساختمان‌ها نیز می‌توانند به صورت جداگانه بنای متعلق به خود را تحت پوشش بیمه قرار دهند و خسارات وارد شده در اثر حوادث احتمالی را جبران نمایند.

  تعیین نرخ بیمه آتش‌سوزی ساختمان

  تعیین نرخ بیمه آتش سوزی به عوامل مختلفی بستگی دارد، در این بخش به این عوامل و فاکتورهای مهم اشاره می‌کنیم:
 • زیربنا، یکی از مهم ترین فاکتورهای تعیین نرخ حق‌بیمه آتش سوزی ساختمان، مساحت و متراژ زیربنای ساختمان است. 
 • ارزش واقعی اثاثیه و لوازم خانه، دومین فاکتور تعیین‌کننده نرخ حق‌بیمه آتش سوزی است.
 • هزینه ساخت هر مترمربع بنا، میدانیم که ارزش بیمه آتش سوزی ساختمان به ارزش بنا است نه زمین؛ و با تغییر و افزایش قیمت ساخت هر مترمربع، قیمت بیمه نیز افزایش میابد.
 • پوشش‌های اضافی، همانطور که به آن اشاره شد، خطرات اضافی به صورت کلی تحت پوشش بیمه آتش سوزی نیستند، برای دریافت و خرید هر یک از آنها باید هزینه بیشتری پرداخت شود؛ و تأثیر مستقیم بر تعیین حق‌بیمه آتش سوزی دارند.
 • تاثیر میزان ریسک بر حق بیمه آتش سوزی

  تعیین میزان ریسک به دو عامل زیر بستگی دارد:
  ریسک مورد بیمه: شرایط و ویژگی‌‌های مورد بیمه در این حالت ملاک تعیین میزان ریسک است. مثلا میزان ریسک و خطر آتش سوزی انبار مواد قابل اشتعال خیلی بیشتر از انبار مواد اولیه پوشاک است و حق‌بیمه آن نیز بیشتر خواهد بود.
  ریسک محل قرارگیری مورد بیمه: در این حالت تاثیر شرایط محیطی بر میزان ریسک بروز حادثه بررسی می‌شود. مثلا در مناطق با تراکم بالای جمعیت (مانند بازار تهران) میزان ریسک و متعاقبا حق‌بیمه آتش‌ سوزی بیشتر است.

  پوشش زلزله بیمه آتش سوزی

  بیمه زلزله به صورت یکی از پوشش‌های بیمه آتش سوزی ارائه می‌شود و بیمه مستقلی به نام بیمه زلزله توسط هیچ یک از شرکت‌های بیمه فروخته نمی‌شود. به عبارت ساده‌تر باید گفت اگر قصد خرید بیمه‌ای برای جبران خسارت‌های ناشی از زلزله دارید، حتما باید یک بیمه آتش سوزی با پوشش زلزله خریداری نمایید.

  انواع شرایط بیمه‌نامه آتش سوزی

  بیمه‌نامه با سرمایه ثابت: خسارت‌ها براساس مبلغ سرمایه مندرج در بیمه‌نامه پرداخت می‌شود.
  بیمه‌نامه با شرایط توافقی: پس از توافق بیمه‌گر و بیمه‌گذار در مورد شرایط و میزان سرمایه، مبلغ توافق شده ملاک رسیدگی و پرداخت خسارت‌های احتمالی خواهد بود.
  بیمه با شرایط اظهارنامه‌ای (شناور): این پوشش معمولا برای انبارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به این که سرمایه موجود در انبارها متغیر است، و بیمه‌گذار در پایان هرماه میزان سرمایه و موجودی انبار را در غالب یک اظهارنامه به بیمه‌گر اطلاع می‌دهد؛ در هنگام بروز خسارت این اظهارنامه ملاک محاسبه خواهد بود.
  بیمه با شرایط جایگزینی و بازسازی: این نوع از بیمه‌نامه برای مقابله با افزایش قیمت ناشی از تورم و نوسانات بازار است و شرکت بیمه متعهد به جبران خسارت به نرخ روز و به منظور جایگزینی مورد بیمه خواهد بود؛ به شرطی که بیمه‌گذار اموال خود را به ارزش واقعی بیمه کرده باشد.
  بیمه‌نامه فرست لاس (First Loss):در شرایطی از بیمه‌نامه فرست لاس استفاده می‌شود که بیمه‌گذار اطمینان دارد هر اندازه خسارت شدید باشد امکان از بین رفتن تمام مورد بیمه وجود ندارد؛ مانند زمانی که اموال بیمه شده درسطح جغرافیایی بسیار وسیعی پراکنده باشد و یا ریسک برای اموال بیمه‌شده متفاوت باشد. (مثل ریسک متفاوت برای موجودی انبارهای عمومی)

  وبلاگ بیمه شخص ثالث