جاوااسکریپت در مرورگر شما غیر فعال می باشد!

لطفا برای استفاده صحیح از وبسایت ازکی جاوااسکریپت را بر روی مرورگر خود فعال کنید.

آموزش فعال کردن جاوااسکریپت برای مرورگرهای مختلف

بیمه عمر
۰۲۱-۵۴۸۶۴
Azki insurance

بیمه عمر

معرفی بیمه عمر

سوالات متداول

درخواست مشاوره

بیمه عمر چیست؟

بیمه عمر که بیمه آتیه‌ساز نیز نامیده می‌شود، یکی از انواع بیمه اشخاص می‌باشد؛ و از آن می‌توان به عنوان یک پس‌انداز طلایی برای آینده یادکرد.
این بیمه یک سرمایه‌گذاری با سود تضمینی است و هدف آن تامین آتیه و کاهش دغدغه و نگرانی افراد در طول زندگی می‌باشد.
به طور دقیق‌تر افراد با پرداخت مبلغ معینی به عنوان حق‌بیمه، علاوه بر سرمایه‌گذاری با سود تضمینی برای آتیه خود و استفاده از پوشش‌های متنوع و مفید در زمان حیات و در طول مدت اعتبار بیمه‌نامه،امکان استفاده از پوشش‌‌های مخصوص در مقابل خطر فوت و بعد از آن را نیز خواهند‌ داشت.
بیمه عمر یک پشتوانه مالی بسیار محکم و قوی در دوران پیری، بازنشستگی و بعداز فوت برای بازماندگان محسوب می‌شود.
این بیمه دارای رشته‌‌های گوناگونی مانند بیمه‌‌های تمام عمر، بیمه عمر زمانی، بیمه‌‌های مختلط عمر و پس‌انداز، انواع طرح‌‌های آتیه برای کودکان، بیمه‌‌های مستمری، بیمه‌‌های بازنشستگی و بیمه‌‌های عمر گروهی می‌باشد.

تعهد شرکت ‌های بیمه دربرابر بیمه‌گذاران بیمه عمر

تعهد شرکت ‌های بیمه در این رشته از بیمه، پرداخت اندوخته به اضافه سود مشترک در منافع، به صورت یکجا و یا مستمری از محل اندوخته، در صورت حیات بیمه‌شده و در پایان مدت بیمه‌نامه، خواهدبود.
علاوه بر این بیمه‌گذار می‌تواند در طول مدت بیمه‌نامه از مزایا و پوشش‌‌هایی مانند دریافت وام، پرداخت هزینه‌‌های پزشکی و... که به طور دقیق تر به آن خواهیم پرداخت، بهره‌مند شود.
درصورت فوت نیز شرکت بیمه موردنظر موظف به پرداخت سرمایه بیمه عمر به اضافه اندوخته تشکیل شده تا زمان فوت ، به استفاده کننده قانونی و ذکر شده در فرم قرارداد می‌باشد.

بیمه عمر سامان

شرکت بیمه سامان یکی از ارائه‌دهندگان بیمه عمر می‌باشد و طبق سالنامه آماری صنعت بیمه، این شرکت با صدور 77157 بیمه‌نامه بیمه عمر در سال 96 رتبه بیست و یکم را در بین شرکت‌های دیگر کسب کرده است.
این شرکت علاوه بر ارائه پوشش‌های اصلی مانند پوشش‌های نقص‌عضو و ازکارافتادگی، بیماری های خاص و...به تازگی پوشش‌های تامین هزینه‌های بیماری‌های خاص و سرطان تا سقف 1.5 میلیارد تومان، تامین هزینه‌های بیمارستانی تا سقف 20 میلیون تومان، جبران خسارت‌های وارده به ساختمان‌ها و تاسیسات در مقابل آتش‌سوزی، صاعقه، انفجار، سیل، سرقت و مسئولیت مالی تا سقف 200 میلیون تومان و پوشش جدید سرقت تلفن همراه، تبلت، لپ تاپ تا سقف 20 میلیون تومان به بیمه‌نامه خود افزوده‌است.

بیمه عمر پاسارگاد

طبق سالنامه آماری منتشرشده توسط بیمه مرکزی، شرکت بیمه پاسارگاد با تولید 765757 بیمه‌نامه بیمه عمر درسال 96 ، رتبه نوزدهم را در بین شرکت‌های دیگر داراست.
بیمه عمر پاسارگاد در دو رشته بیمه عمر و تأمین آتیه پاسارگاد و بیمه عمر پاسارگاد به شرط فوت ارائه می‌شود.
از جمله پوشش‌های ویژه‌ای که شرکت بیمه پاسارگاد به بیمه‌گذاران خود ارائه می‌دهد، پوشش آتش‌سوزی منزل مسکونی فرد بیمه‌گذار تا سقف 500 میلیون تومان سرمایه است. همچنین ضریب بیمه عمر این شرکت تا سقف 360 می‌باشد.

بیمه عمر ایران

شرکت بیمه ایران نیز با صدور 290626 بیمه‌نامه بیمه عمر، رتبه اول را در بین تمامی شرکت‌های بیمه دارد.
بیمه عمر انفرادی و گروهی در شرکت بیمه ایران شامل طرح‌های زیر می‌باشد:
بیمه عمر مانده بدهکار انفرادی
بیمه عمر زمانی انفرادی
بیمه تمام عمر انفرادی
بیمه تأمین آتیه فرزندان
بیمه تامین هزینه جهیزیه
بیمه کارکنان دولت
بیمه جامع زندگی
جدیدترین و کاربردی‌ترین طرح بیمه عمر شرکت ایران طرح "بیمه مان" می‌باشد.
ویژگی هایی که باعث شده است این طرح بیمه عمر بسیار پرمخاطب بشود موار زیر می‌باشد:
 • این طرح عاری از محدودیت های سنی و سطح درآمدی شخص خریدار بیمه عمر می‌باشد.
 • این طرح 85 درصد سود حاصل از سرمایه‌گذاری را علاوه بر سود علی الحساب تضمینی، در اختیار شخص بیمه‌گذار قرار می‌دهد.

چرا به بیمه عمر و سرمایه‌گذاری نیاز داریم ؟

بیمه عمر درواقع راهکاری برای مقابله با این مشکلات مالی و اقتصادی است که ممکن است گریبان‌گیر هر فرد شود. افراد دوراندیش و آینده نگر با هر توان مالی، با پس‌انداز مبلغی به صورت ماهیانه، سه ماهه، شش ماهه و یا سالانه تحت عنوان حق‌بیمه، علاوه بر یک اندوخته مالی مطمئن برای آینده خود، از امکانات و پوشش‌‌های بیمه عمر نیز برخوردار خواهند شد.

پوشش ها و شرایط بیمه عمر

بیمه عمر و ‌‌سرمایه‌گذاری دارای پوشش‌‌های متنوع و شرایط بسیاری است. در این مبحث به برخی از این پوشش‌ها و شرایط اشاره می‌کنیم:

دریات وام

دریافت وام یکی از بهترین مزایا و تسهیلات بیمه عمر می‌باشد.
بیمه‌گذاران با پرداخت حق‌بیمه در طول مدت بیمه‌نامه،اندوخته‌ای برای خود شکل می‌دهند که به آن سود نیز تعلق می‌گیرد و می‌توانند بدون هیچ تشریفات اداری و نیاز به بازخرید بیمه‌نامه، تا قبل از پایان قرارداد از محل همین اندوخته وام دریافت کنند.


شرایط و میزان پرداخت وام بیمه عمر

 • می توان تا سقف ۹۰ درصد ارزش بازخریدی اندوخته بیمه‌نامه را، به صورت وام دریافت کرد.
 • نرخ تسهیلات وام ۴ درصد بیش از نرخ سود محاسباتی برای تشکیل سرمایه خواهد بود.
 • بیمه‌گذار دارای شرایط وام می‌تواند از اندوخته خود برداشت کند و به صندوق خود بازگرداند اما به همان مقدار برداشت از اندوخته او کسر می‌گردد.

پوشش بیماری‌‌های خاص

انتخاب پوشش‌‌های مناسب برای بیمه عمر از اهمیت بسیاری برخوردار است؛ در صورتی‌که بیمه‌شده در طول مدت بیمه‌نامه به هرگونه عارضه جسمی و یا اختلال در عملکرد طبیعی اعضا بدن که در اثر بروز سرطان، سکته قلبی، سکته مغزی، جراحی عروق قلبی (کرونر) و پیوند اعضای اصلی بدن (مطابق تشخیص پزشک معتمد شرکت بیمه) دچار شده باشد، تحت پوشش امراض خاص قرار می‌گیرد.
البته این پوشش مشروط بر ابتلای بیمه‌شده به این بیماری‌ها قبل از سن ۶۰ سالگی و بعد از عقد قرارداد بیمه عمر می‌باشد.


پوشش نقص عضو و از کار افتادگی

در صورت بروز حادثه و ازکار افتادگی کامل و دائم، شخص بیمه‌شده از پرداخت حق‌بیمه معاف می‌شود و یا در صورت نقص عضو وی ، می‌تواند ۵۰% سرمایه فوت خود را دریافت کند؛ تصور کنید سرمایه فوت فردی ۳۰۰ میلیون تومان می‌باشد، در صورت نقص عضو، ۱۵۰ میلیون تومان به ایشان پرداخت خواهدشد.
اگر حس امنیت و آرامش برای شما اهمیت دارد استفاده از پوشش نقص عضو و ازکارافتادگی بیمه‌ عمر می‌تواند تا حد زیادی دغدغه‌‌های فکری شما را کم کند.


پوشش‌‌های فوت طبیعی و فوت بر اثر حادثه

اشخاص با پرداخت اولین قسط از بیمه‌نامه خود مشمول این پوشش می‌شوند و در برابر هرگونه خطر احتمالی و خارج از کنترل، بیمه خواهندشد. افراد با خرید بیمه عمر و برخورداری از این پوشش، دیگر نگران آینده‌ی خانواده‌ی خود در صورت بروز حادثه و فوت، نخواهندبود.


پوشش تکمیلی هزینه های پزشکی

تامین هزینه‌های پزشکی و درمانی مندرج شده در صورت‌حساب درمانی شخص بیمه‌شده، در صورتی که این پوشش در قرارداد وی ذکر شده باشد، توسط شرکت بیمه می‌باشد.
مطابق ماده ۱۳۶ قانون مالیات‌‌‌های مستقیم، سرمایه بیمه عمر و همچنین اندوخته حاصل از ‌‌سرمایه‌گذاری‌‌‌های صورت گرفته، تماما از پرداخت مالیات معاف می‌باشند.


مشخص کردن ‌ذی‌نفع قرارداد بیمه

از دیگر مزایا و شرایط بیمه عمر می‌توان به این نکته اشاره‌کرد که، بیمه‌گذار حق دارد ‌ذی‌نفع قرارداد را خود مشخص کند و در صورت تمایل هر سال آن را تغییر دهد.


انعطاف پذیری

شخص می‌تواند شرایط بیمه‌نامه خود را از حیث نحوه‌ی پرداخت، میزان مبلغ پرداختی و پرداخت حق‌بیمه در بازه‌های زمانی دلخواه مانند هر ماه، هر سه ماه، هر شش ماه و سالی یکبار تعیین کند.


ضمانت‌نامه

بیمه‌نامه عمر و ‌‌سرمایه‌گذاری به تدریج و با تشکیل اندوخته ‌‌سرمایه‌گذاری تبدیل به یک ضمانت‌نامه معتبر مانند اسناد مالی و اعتباری در معاملات خواهدشد.

تفاوت‌‌های سرمایه‌گذاری در بانک و خرید بیمه عمر

یکی از بهترین روش‌‌های سرمایه‌گذاری بلندمدت، خرید بیمه عمر می‌باشد.؛ و در مقایسه با سرمایه‌گذاری در بانک دارای مزایای بسیاری است.
در این بخش قصد داریم تا تفاوت‌‌های خرید بیمه عمر و سپرده‌گذاری در بانک را به اختصار شرح دهیم:
 • اگر قصد شما سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت است، سپرده‌گذاری در بانک‌ها به نظر جذاب‌تر می‌آید، اما باید در ابتدا مبلغ بسیاری را در بانک سپرده‌گذاری کنید تا سود قابل ‌توجهی را بدست بیاورید. ولی در مورد خرید بیمه عمر ، کافی‌ست تنها یک حق‌بیمه را پرداخت کنید تا تحت پوشش بیمه‌ای نیز قرار بگیرید؛ در صورتی که بانک فاقد این پوشش‌می‌باشد.
 • در حساب‌ها و سپرده‌گذاری‌‌های بلندمدت بانکی، امکان برداشت پول قبل از اتمام قرارداد وجود ندارد، اما در بیمه عمر امکان برداشت اندوخته (وام بدون ضامن) طی مدت قرارداد وجود دارد.
 • یکی از تفاوت‌‌های قابل توجهی که بین سپرده‌گذاری در بانک و خرید بیمه عمر مطرح است، متغیر و ثابت بودن نرخ سود پرداختی به اندوخته شما است. در مورد سپرده‌گذاری در بانک‌ها، نرخ سود بانکی تحت شرایط متفاوت متغیر است، اما در مورد بیمه عمر نرخ سود تا پایان، روندی مشخص و ثابت دارد و تغییری نمی‌کند.
 • تفاوت عمده دیگر در حق برداشت طلبکاران است. در صورتی که پس‌اندازکننده، یک سپرده در بانک داشته باشد، طبق قانون، در صورت از کار افتادگی او و بروز مشکلات دیگر، طلبکاران می‌توانند از محل سپرده‌‌های بانکی، طلب خود را وصول کنند. در بیمه عمر چنین برداشتی امکان پذیر نیست.
 • یک تفاوت مهم دیگر نیز وجود دارد، تا زمانی که روند پس‌انداز در بانک ها ادامه و یا سرمایه ها در اختیار آن‌ها قرار دارد، به پس‌انداز‌کننده سود پرداخت می‌کنند و در صورت از کارافتادگی کلی پس‌اندازکننده و کاهش درآمد او، روند پس‌انداز کردن متوقف می‌شود؛ اما بیمه عمر از آنجایی که علاوه بر پس‌انداز و سرمایه‌گذاری جنبه پوشش‌دهی ریسک هم دارد در صورت از کارافتادگی دائم و کلی، بیمه‌شده از پرداخت حق‌بیمه معاف می‌شود و شرکت بیمه ملزم به اجرای تعهدات مندرج در بیمه‌نامه است.

محاسبه بیمه عمر

نرخ بیمه عمر مقدار مشخصی ندارد و با توجه به عواملی از جمله سن، جنسیت، وضعیت جهانی، تاریخچه سلامت خانواده، شغل و حرفه، انتخاب پوشش ‌های متفاوت و تعیین میزان حق‌بیمه پرداختی به دلخواه شخص بیمه‌گذار، قابل تعیین می‌باشد.

فسخ قرارداد بیمه عمر

بیمه‌گر می‌تواند در هر زمان که بخواهد این بیمه‌نامه را فسخ کند و در تاریخ فسخ می‌تواند ارزش باز خریدی بیمه‌نامه خود را دریافت کند.

هماهنگی بیمه عمر با تورم

سپرده‌‌‌های بانکی با گذشت زمان و در اثر تورم ارزش کمتری پیدا می‌کنند، به دلیل همین ویژگی هماهنگی با تورم در بیمه‌نامه عمر ایجاد شده است که به شیوه‌‌‌های زیر ممکن می‌باشد:
 • اولین راهکار افزایش ‌‌حق‌بیمه متناسب با درصد تورم بین ۵ تا ۲۰ درصد هر سال نسبت به سال قبل و متناسب با افزایش سرمایه فوت و اندوخته می‌باشد.
 • راهکار بعدی افزایش ‌‌حق‌بیمه با درصدی بیشتر از درصد افزایش سرمایه فوت است.
 • افزایش ‌‌حق‌بیمه و ثابت نگه‌داشتن سرمایه فوت نیز راهکار دیگری برای هماهنگی با تورم می‌باشد.

بهترین بیمه عمر

در انتخاب بهترین بیمه عمر هدف بیمه گذار از خرید این بیمه بسیار مهم می‌باشد.افراد بیمه‌گذار می‌توانند هدف‌های متفاوتی ازجمله اهمیت پوشش ‌های این بیمه به تنهایی، سرمایه‌گذاری بلندمدت از طریق خرید بیمه عمر، نحوه و پرداخت خسارت به موقع هر شرکت بیمه، میزان توانگری مالی شرکت ‌های بیمه و ... داشته باشند و به طبع بهترین بیمه عمر با توجه به هدف هر فرد، متفاوت می‌باشد.

مناسب‌ترین مدل بیمه عمر چیست؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

عمر و ‌سرمایه‌گذاری به شکل مرکب،مناسب ترین گزینه برای کسانی است که با نگرش درست نگران آینده خود و خانواده خود هستند. بطور کلی این بیمه‌نامه چهار محور اساسی زیر را تحت پوشش قرار می‌دهد:

 • پس انداز
 • عمر و حوادث
 • از کار افتادگی
 • وام و مزایای خاص

مهمترین پوشش‌های اضافی بیمه عمر کدام است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

پوشش بیمه فوت در اثر حادثه: در صورت فوت بیمه‌شده در اثر حادثه، سرمایه فوت بیمه عمر می‌تواند تا سه برابر افزایش یابد.
پوشش از کار افتادگی: این پوشش به افرادی که شاغل هستند تعلق می‌گیرد. در صورت از کار افتادگی دائم و کامل بیمه‌شده (که حداقل تا یکسال ادامه داشته باشد) تا پیش از سن 60 سالگی، شرکت بیمه، حق‌بیمه عمر را تا پایان مدت قید شده در قرارداد بیمه پرداخت می‌نماید .
پوشش بیماری‌های خاص :این طرح بیمه‌شده را در برابر هزینه‌های بیماری‌های سکته قلبی، سکته مغزی، سرطان، پیوند اعضا اصلی بدن و جراحی قلب باز (کرونر قلبی) پوشش می‌دهد.

برای گرفت وام چه ضمانت‌هایی لازم است و مدت زمان وام و بازپرداخت آن چگونه است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

شرایط دریافت وام در شرکت‌های بیمه مختلف متفاوت است و در برخی از آنها برای دریافت وام باید حداقل سه ماه از مدت بیمه‌نامه گذشته و حداقل موجودی 200 هزار تومان باشد که و برخی از شرکت‌ها این مدت حداقل 2 سال است.
در این صورت بیمه‌گذار بدون هیچ تشریفات اداری، فقط با ارائه بیمه‌نامه و کارت شناسایی وام را دریافت می‌نماید. باز پرداخت وام می‌تواند حداکثر تا 36 ماه باشد و همچنین می‌توان بعد از اتمام هر وام بلافاصله درخواست وام جدید نمود.

در صورت تاخیر در پرداخت اقساط بیمه عمر چگونه عمل می‌شود؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

چنانچه بیمه‌گذار بیش از یک ماه از پرداخت حق‌بیمه خودداری نماید از پایان یک ماه دیگر تحت پوشش بیمه نمی‌باشد.
چنانچه خودداری از پرداخت حق‌بیمه قبل از شش ماه باشد، بدون استرداد هیچ مبلغی و با اخطار کتبی بیمه‌نامه باطل خواهد شد و اگر بعد از شش ماه و پرداخت شش قسط چنین اتفاقی بیافتد در صورت فوت ارزش باز خریدی و یا ارزش سرمایه مخفف (هر کدام بیشتر باشد) به بازماندگان پرداخت خواهد شد و در صورت حیات، ارزش باز خریدی بیمه‌نامه پرداخت خواهد شد.
اما اگر بیمه‌گذار قبل از اتمام آن سال اقدام به پرداخت اقساط معوق و هزینه دیر کرد نماید بلافاصله و بدون هیچ تشریفاتی شرایط بیمه‌نامه به شرایط قبلی باز خواهد گشت و درصورتی که این اتفاق بعد از یکسال بیافتد ادامه بیمه‌نامه منوط به آزمایشات پزشکی و تایید پزشک خواهد شد .

اقساط بیمه عمر چگونه پرداخت می‌شود؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

تعیین نحوه پرداخت در شرکت‌های مختلف متفاوت است. قبلا دفترچه‌ای برای پرداخت به بیمه‌گذار داده میشد تا در موعد مقرر به پرداخت اقساط اقدام نماید. اما در حال حاضر برگه‌ای حاوی تاریخ سررسید پرداخت اقساط و شناسه پرداخت به بیمه‌گذار تحویل داده می‌شود. در روش‌های مدرن‌تر پرداخت اقساط از طریق پرداخت اینترنتی و یادآوری پرداخت اقساط در سایت ازکیـ صورت میگیرد.

آیا می‌توان شرایط بیمه‌نامه را تغییر داد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بله؛ در طول مدت قرارداد بیمه عمر و در سررسید هر یک از سنوات بیمه ای، می‌توان شرایط بیمه‌نامه را تغییر داد.

آیا بیمه‌های عمر معاف از مالیات است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بله؛ مطابق ماده 136 قانون مالیات‌های مستقیم، سرمایه بیمه عمر و نیز اندوخته حاصل از ‌سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته، به کل از پرداخت مالیات معاف هستند.

در صورت انحلال و ورشکستگی شرکت بیمه، سرمایه مشتری چه می‌شود؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

طبق ماده 60 از قانون تاسیس بیمه مرکزی ایران، مصوبه سال 1350، اموال مؤسسات بیمه همچنین ودایع مذکور در مواد 36 و 46 تضمین حقوق و مطالبات بیمه‏گذاران، بیمه‏ شدگان و صاحبان حقوق آنان است و در صورت انحلال یا ورشکستگى مؤسسه بیمه بیمه‏گذاران و بیمه‏شدگان و صاحبان حقوق آنان نسبت به سایر بستانکاران حق تقدم دارند. در میان رشته‏هاى مختلف بیمه حق تقدم با بیمه عمر است.
مؤسسات بیمه نمی‏توانند بدون موافقت قبلى بیمه مرکزى ایران اموال خود را صلح حقوق نمایند و یا به رهن واگذار کنند و یا موضوع هر نوع معامله با حق استرداد قرار دهند.
دفاتر اسناد رسمى موظفند هنگام انجام این قبیل معاملات موافقتنامه بیمه مرکزى ایران را مطالبه و مفاد آن‏ را در سند منعکس کنند.
طبق ماده 36 مؤسسات بیمه ایرانى با سرمایه حداقل یک‏صد میلیون ریال تشکیل مى‏شود که باید 50 درصد آن به صورت نقدی پرداخت شده باشد میزان ودیعه‏اى که عندالاقتضا براى هر یک از رشته‏هاى بیمه در نظر گرفته خواهد شد در آیین‏نامه‏اى که از طرف بیمه مرکزى ایران تهیه و به تصویب شوراى عالى بیمه می‏رسد تعیین خواهد شد.
طبق ماده 46 مؤسسات بیمه خارجى باید طبق آیین‏نامه‏اى که به پیشنهاد بیمه مرکزى ایران به تصویب شوراى عالى بیمه مى‏رسد مبلغى براى هر یک از دو رشته بیمه‏هاى زندگى و سایر انواع بیمه نزد بیمه مرکزى ایران تودیع‏ نمایند. مبلغ ‏این ودیعه در هریک از دو موردمذکور از پانصد هزار دلار یا معادل آن از ارزهاى مورد قبول بانک‏مرکزى‏ایران‏ کمترنخواهد بود.
هر یک از مؤسسات بیمه خارجى باید درآمدهاى خود را سال‏ به ‏سال به ودیعه مزبور اضافه کند تا در هر مورد مبلغ ‏ودیعه حداقل به دو برابر مبلغ مصوب شوراى عالى بیمه برسد.
افزایش ودیعه مازاد بر مبالغ فوق اختیارى است.

موارد استثنا در بیمه‌نامه عمر چیست؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

 • خطر جنگ و یا هر نوع حادثه دیگری که جنبه نظامی داشتته باشد .
 • مسابقات سرعت و اکتشاف و پروازهای اکروباتی.
 • خودکشی قبل سه سال و 36 قسط کامل مگر اینکه ثابت شود خودکشی غیر ارادی بوده.
 • در ‌صورتی‌که استفاده کننده یا بیمه‌گذار مسبب مرگ بیمه‌شده باشند.

مزایای بیمه عمر نسبت به نظام بانکی چیست؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

در نظام بانکی با تغییر سیاست‌های بانک مرکزی سود بانکی تغییر می‌کند، اما در بیمه عمر و سرمایه‌گذاری سود متعلقه تحت هیچ شرایطی کاهش نمی‌یابد و همچنین در صورت تشکیل منافع افزایش می‌یابد .
بیمه عمر و سرمایه‌گذاری، پس اندازی منظم و البته اجباری‌ست که پس انداز بانکی چنین خاصیتی ندارد .
در یافت وام از طریق بیمه عمر در عرض بیست دقیقه و بدون هیچ تشریفاتی صورت می‌گیرد، و بیمه‌نامه تنها ضامن بازپرداخت وام است. اما در نظام بانکی برای دریافت وام تشریفات و بروکراسی اداری بسیاری را باید طی کرد و چندین ضامن با شرایط مختلف نیاز دارد.

شرایط وام بیمه عمر چیست؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

در بیمه‌های عمر بیمه‌گذار می‌تواند طبق شرایط زیر وام دریافت نماید:

 • وام تا سقف 90 درصد ارزش بازخریدی بیمه‌نامه عمر در پایان ماه ششم به بیمه‌گذار پرداخت می‌شود.
 • باز پرداخت وام دریافت شده حداکثر طی 36 قسط و سه سال است.
 • سود تعلق گرفته به وام بیمه عمر حداکثر 4 درصد بیش از سود تضمینی است که به اندوخته این بیمه‌نامه تعلق می‌گیرد.

در صورت دریافت وام آیا پوشش‌های بیمه ای تحت تاثیر قرار می‌گیرد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

خیر ، استفاده از وام بیمه عمر تاثیری بر پوشش‌های این بیمه‌نامه نمی‌گذارد و پوشش‌ها در طی مدت بازپرداخت اقساط وام ادامه خواهد داشت.

آیا برای دریافت وام نیاز به ضامن، چک و یا سند است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

خیر، از آنجایی که پرداخت وام از اعتبار صندوق بیمه‌نامه خود بیمه‌گذار تهیه می‌شود، نیاز به هیچ تضمینی ندارد و بدون هیچگونه تشریفاتی طی چند روزه کاری به حساب بیمه‌گذار واریز می‌شود.

آیا اشخاص بیمار هم می‌توانند تحت پوشش بیمه عمر قرار بگیرند؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

در مورد برخی از بیماری‌ها با نظر پزشک و دریافت حق‌بیمه اضافی قابل بیمه شدن است، اما بیماری‌های لاعلاج قابل بیمه شدن نیستند.
در عین حال برای اینکه بیمه‌گر و بیمه‌گذار با مشکل مواجه نشوند بهتر است پرسش‌نامه با دقت مطالعه و تکمیل گردد، و یا از مشاوران ازکیـ در زمینه بیمه عمر کمک بگیرید.

شرایط بازنشستگی بیمه عمر چه تفاوتی با حقوق بازنشستگی تأمین اجتماعی دارد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

در مدت 20 سال حقوق دریافتی از بیمه عمر بیش از حقوق دریافتی با سابقه 30 ساله تأمین اجتماعی است.
جمع حق‌بیمه پرداختی 20 ساله بیمه عمر بسیار کمتر از 30 سال تأمین اجتماعی است.
نیاز به اشتغال در محل یا تایید بازرس تامین اجتماعی نیست، و برای خانم‌های خانه‌دار یا کودکان و نوزادان بسیار مناسب است.

چه مدارکی برای پوشش از کار افتادگی لازم است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ
 • مدارک تاییدیه پزشکی قانونی و مراجع ذیصلاح
 • نظریه و مدارک مورد درخواست پزشک معتمد بیمه‌گر (این مدارک در شرکت‌ها مختلف و بسته به نوع آسیب متفاوت است)

مدارک لازم برای دریافت سرمایه را نام ببرید؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ
 • بیمه‌نامه و ضمایم آن
 • قبض رسید حق‌بیمه‌های پرداختی
 • کارت شناسایی و کپی آن
برای پرداخت سرمایه فوت، استفاده کننده یا بیمه‌گذار در اولین فرصت و حداکثر تا یک ماه، به صورت کتبی دلایل فوت را به اطلاع بیمه‌گر برساند و علاوه بر مدارک ذکر شده مدارک زیر را برای رسیدگی در اختیار بیمه‌گر قرار دهد:
 • گواهی رسمی فوت.
 • گواهی مشروح آخرین پزشک معالج که در آن علت بیماری شرح داده شده باشد
 • در ‌صورت فوت بر اثر حادثه، گزارش حادثه که توسط مراجع ذیصلاح تهیه شده باشد.
 • در ‌صورتی‌که استفاده کنندگان مشخص نشده باشند گواهی انحصار وراثت.

آیا بیمه عمر از نظر شرعی اشکالی ندارد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ
یکی از ابهاماتی که معمولا در مورد بیمه‌های عمر و اندوخته ساز مورد سوال قرار می‌گیرد، مباحث شرعی آن است در این بخش پاسخ حضرت آیت الله خامنه‌ای را در مورد حکم بیمه عمر را می‌بینیم.
سؤال: بیمه عمر چه حکمى دارد؟
پاسخ: شرعاً مانعى ندارد.
منبع: سایت حضرت آیت الله خامنه‌ای

پرداخت سرمایه و یا مستمری به چه شکل صورت می‌گیرد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ
پرداخت سرمایه در شرکت‌های بیمه مختلف متفاوت است، اما به صورت کلی، پرداخت سرمایه بیمه‌نامه عمر و ‌سرمایه‌گذاری به انقضای بیمه‌نامه (فوت بیمه‌شده و یا پایان مدت بیمه‌نامه) بستگی دارد به دو صورت زیر صورت می‌گیرد:
1. فوت بیمه‌شده طی مدت بیمه‌نامه.
2. حیات بیمه‌شده در انتهای مدت بیمه‌نامه.
اندوخته ناشی از حق‌بیمه پرداختی در انقضای بیمه‌نامه به یکی از حالت‌های زیر قابل پرداخت است:
 • به صورت یکجا
 • به صورت پرداخت مستمری تضمینی با مدت معین
 • به صورت پرداخت مستمری مادام العمر (به شرط حیات)
 • به صورت پرداخت مستمری مادام العمر با دوره تضمین
 • به صورت پرداخت مستمری به شرط حیات با مدت معین
 • به صورت پرداخت مستمری به شرط حیات با مدت معین و دوره تضمین

ذی‌نفع در بیمه عمر کیست؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

شخص یا اشخاص حقیقی و حقوقی و دارای رابطه منطقی با بیمه‌شده هستند که نام آن‌ها در بیمه‌نامه ذکر شده و به عبارتی منافع مادی حاصل از بیمه‌نامه برای آنان پیش بینی شده است.

سرمایه فوت بیمه عمر چیست؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

عبارت است از مبلغ توافق شده ای که بیمه‌گر مکلف است در صورت فوت بیمه‌شده در هر سال بیمه‌ای، مطابق جدول پیش بینی تعهدات بیمه‌گر و بیمه‌گذار به ذی‌نفعان بیمه‌نامه پرداخت نماید.

ارزش بازخریدی بیمه عمر چیست؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

در صورتی که بیمه‌گذار قبل از پایان مدت قرارداد تمایلی به ادامه بیمه‌نامه نداشته باشد، بیمه‌گر مکلف است ارزش بازخرید بیمه‌نامه را طبق شرایط بیمه‌نامه و ضمائم آن محاسبه و پرداخت نماید.

بیمه عمر معلق چیست؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

به بیمه‌نامه‌ای گفته می‌شود که حق‌بیمه آن در سررسید تعیین شده پرداخت نشده و مبلغ اندوخته ‌سرمایه‌گذاری بیمه‌نامه صفر باشد.

غرامت فوت به چه کسی پرداخت می‌شود؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بیمه‌گذار موظف است درهنگام تکمیل فرم پیشنهاد، ذینفع/ذینفعان را در دو حالت فوت و حیات بیمه‌شده تعیین نماید؛ در صورت مشخص نبودن استفاده کنندگان سرمایه بیمه‌نامه به نسبت مساوی به وراث قانونی بیمه‌شده پرداخت خواهد شد.
توجه داشته باشید، در صورت حیات بیمه شده صرفا یک نفر (بیمه‌گذار یا بیمه‌شده) به عنوان ذی‌نفع تعیین می‌گردد و در صورت فوت می توان حداکثر 6 نفر با سهم‌ها و اولویت‌های متفاوت به عنوان ذی‌نفع تعیین نمود.

وراث از نظر قانون به چند دسته تقسیم می‌شوند؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

وراث از نظر قانون به سه طبقه تقسیم می‌شوند:

 • طبقه اول که عبارتند از: پدر، مادر، زن، شوهر، اولاد و اولاد اولاد
 • طبقه دوم که عبارتند از: اجداد، برادر، خواهر و اولاد آن‌ها
 • طبقه سوم که عبارتند از: عمو، عمه، دائی، خاله و اولاد آن‌ها

پوشش معافیت از پرداخت حق‌بیمه در صورت از کارافتادگی به چه شخصی تعلق می‌گیرد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

این پوشش تنها به یک نفر، بیمه‌گذار (در صورت ازکارافتادگی ناشی از حادثه) یا بیمه‌شده (در صورت ازکارافتادگی ناشی از حادثه یا بیماری) تعلق می‌گیرد، البته این پوشش شرط سنی دارد و در شرکت‌های بیمه مختلف متفاوت است.

آیا یک شخص می‌تواند چند بیمه عمر از شرکت‌های مختلف بیمه‌ای خریداری کند؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بله؛ خرید چندین بیمه عمر از شرکت‌های مختلف بیمه، مشروط بر اینکه مجموع سرمایه‌های خریداری شده از 5.000.000.000 ریال تجاوز نکند امکان پذیر است. بنابرین بیمه‌شده باید اطلاعات بیمه‌نامه‌های قبلی خریداری شده را در اختیار شرکت بیمه جدید قرار دهد.

در صورت ارائه اطلاعات نادرست در پرسش‌نامه چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

 • در صورتی که اطلاعات نادرست به صورت عمدی توسط بیمه‌گذار یا بیمه‌شده درفرم پیشنهاد ارائهشود، بیمه‌نامه باطل خواهد شد و حق‌بیمه پرداختی قابل استرداد نخواهد بود.
 • در صورتی که این اظهارات از روی سهو و ناآگاهی باشد، اندوخته بیمه‌نامه پرداخت و در صورت بروز خسارت بیمه‌گر می‌تواند از پرداخت تمام و یا بخشی از تعهدات خود، خودداری نماید.

در بیمه عمر راه‌های مقابله با تورم و کاهش ارزش پول و سرمایه در آینده چیست؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

 • به منظور کاهش اثرات تورم در بیمه‌نامه‌های عمر و ‌سرمایه‌گذاری توصیه می‌شود برای حق‌بیمه پرداختی و سرمایه فوت، ضریب تعدیل مناسب و مطابق با شرایط مالی بیمه‌گذار تعیین گردد.
 • ضریب تعدیل حق‌بیمه می‌تواند 0، 5، 10، 15، 20 درصد انتخاب شود.
 • ضریب تعدیل سرمایه فوت می‌تواند 0، 5، 10، 15، 20 درصد انتخاب شود.
 • برای اثرگذاری هر چه بهتر، لازم است ضریبتعدیل حق‌بیمه همواره بزرگتر یا مساوی ضریبتعدیل سرمایه فوت انتخاب شود.
 • توجه داشته باشید این ضرایب نیز در شرکت‌های بیمه مختلف متفاوت است.

آیا بیمه عمر علاوه بر سرمایه‌گذاری بلندمدت، مزایای دیگری هم دارد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بیمه عمر شامل پوشش‌هایی از جمله: پرداخت وام بدون ضامن، پوشش خطر فوت در اثر حادثه، پوشش خطر طبیعی، پوشش بیماری های خاص (شامل: سکته قلبی، سکته مغزی، انواع سرطان ها، پیوند اعضا و جراحی قلب و عروق)، پوشش نقص عضو، پوشش ازکارافتادگی و پرداخت هزینه های پزشکی می‌باشد.

2)پس از پایان مدت بیمه‌نامه عمر، بازنشستگی به چه صورت می‌باشد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

پس از پایانپس از پایان طول مدت بیمه‌نامه، بیمه‌گذار می‌تواند کل پرداختی خود را به صورت یکجا و یا به صورت مستمری دریافت کند. طول مدت بیمه‌نامه، بیمه‌گذار می‌تواند کل پرداختی خود را به صورت یکجا و یا به صورت مستمری دریافت کند.

در صورت ورشکستگی شرکت بیمه، پرداخت اندوخته بیمه‌گذار و عمل به تعهدات شرکت بیمه بر عهده‌ی چه کسی خواهدبود؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

  تمام شرکت‌های بیمه توسط بیمه مرکزی ضمانت می‌شوند و طبق ماده 32 بیمه مرکزی درصورت ورشكستگي بيمه‌گر، بيمه‌گذاران نسبت به ساير طلبكاران حق تقدم دارند و بين معاملات مختلف بيمه در درجه اول، حق تقدم با معاملات بيمه عمر است

دوره‌های پرداختی حق‌بیمه عمر چگونه است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

حق‌بیمه عمر می‌تواند در دوره‌های ماهانه، سه ماهه، شش ماهه و یا حتی سالانه پرداخت شود.

بهترین بیمه عمر از نظر مردم کدام است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

برای افرادی ممکن است بیمه عمر با پوشش‌های بیشتر، بهترین بیمه عمر باشد و برای برخی دیگر انتخاب کمترین میزان پوشش و زیاد کردن میزان اندوخته اهمیت بیشتری دارد، پس انتخاب بهترین بیمه عمر به هدف هر فرد بستگی دارد.

آیا میتوانیم تعداد سال های سرمایه‌گذاری در بیمه عمر را تغییر دهیم؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

یکی از ویژگی های بیمه عمر انعطاف‌پذیری آن است و بیمه‌گذار می‌تواند میزان حق‌بیمه، بازه ی زمانی پرداخت حق‌بیمه و تعداد سال‌های بیمه‌نامه خود را تغییر دهد.

سرمایه‌گذاری در بیمه عمر بهتر است یا در بانک؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

براساس معیارهای زیر، سرمایه‌گذاری در خرید بیمه عمر برای افرادی که هدف آن‌ها از خرید بیمه عمر صرفا سرمایه‌گذاری است نسبت به سرمایه‌گذاری در بانک، بهتر است:

 • بدون نیاز به سپرده‌گذاری مبلغ اولیه و تنها با پرداخت یک قسط از بیمه، وارد روند سرمایه‌گذاری می‌شوند.
 • روند نرخ سود در سرمایه‌گذاری بیمه عمر بر خلاف بانک‌ها ثابت می‌باشد.
 • برخلاف سرمایه‌گذاری در بانک، طبق قوانین بیمه در صورت بروز هرگونه مشکل برای دارنده بیمه عمر، طلبکارانِ وی اجازه‌ی تصرف بر اندوخته‌ی او را ندارند.

مقدار حق‌بیمه عمر چقدر می‌باشد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

میزان حق‌بیمه قابل پرداخت در هر شرکت بیمه متفاوت می‌باشد و با توجه به میزان توان مالی افراد می‌تواند متفاوت باشد.

آیا می‌توان خدمات ارائه‌دهنده این رشته از بیمه را در بین چند شرکت مقایسه کرد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

سایت ازکی این امکان را برای شما ایجاد کرده است.

با مراجعه به سایت ازکی، فعالیتِ چند شرکت بیمه را در این رشته از بیمه می‌توانید مقایسه کنید و از خدمات مشاوره‌ای کارشناسان ازکی برای انتخاب بهتر کمک بگیرید.

سود بیمه عمر چقد می‌باشد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

سود بیمه عمر به دوصورت تضمینی و مشارکتی محاسبه می‌شود. میزان سود تضمینی در سال اول 16 درصد و براي دو سال بعد ۱۳ درصد و براي مدت اضافه بر چهار سال اول آن ۱۰ درصد می‌باشد.

سود مشارکتی نیز متغیر است.

درخواست مشاوره

برای شروع گفتگو با مشاوران ازکی فیلد های زیر را پر کنید