خرید بیمه موتور سیکلت

استعلام قیمت بیمه موتور سیکلت رازی، ایران، آسیا، البرز، دانا و ...

اطلاعات بیمه نامه

اطلاعات خودرو

تعهدات شخص ثالث 280,000,000 تومان

تعهدات حوادث راننده : 210,000,000 تومان

شرکت بیمه قیمت رضایت مشتری شعب پرداخت خسارت تخفیف

بیمه شخص ثالث موتورسیکلت

خرید بیمه شخص ثالث برای موتورسیکلت‌ها نیز مانند اتومبیل‌ها اجباری است. با این وجود متقاضیان خرید این بیمه در میان موتور سواران نسبت به صاحبان اتومبیل‌ها کمتر هستند و موتورسیکلت‌های زیادی در سطح شهر بدون خریداری این بیمه در حال تردد هستند.
بر اساس آمارهای منتشر شده حدود 90% موتورسیکلت‌های کشور بیمه شخص ثالث ندارند و این به معنای احتمال وقوع میلیون‌ها خسارت جبران ناپذیر است. آن طور که به نظر می‌رسد موتور سواران آشنایی چندانی با مزایای بیمه شخص ثالث ندارند و از خطرهایی که بدون بیمه‌نامه شخص ثالث آنها را تهدید می‌کند نیز با خبر نیستند. آشنایی با موارد تحت پوشش بیمه شخص ثالث موتورسیکلت و آگاهی از خطراتی که با خرید این بیمه‌نامه مورد حمایت شرکت بیمه قرار می‌گیرند، مطمئنا بیمه شخص ثالث را در میان موتور سواران نیز مانند صاحبان اتومبیل فراگیر خواهد کرد و از وقوع خسارات جبران ناپذیر جلوگیری می‌نماید.

بیمه شخص ثالث موتورسیکلت چیست؟

به طور کلی در بیمه شخص ثالث خسارت‌های به وجود آمده در یک حادثه، توسط شرکت بیمه جبران می‌شود. در این بیمه‌نامه خسارات جانی و مالی که راننده‌ی مقصر به شخص زیان‌دیده یا وسیله نقلیه او وارد کرده است تا سقف تعهدات بیمه پرداخت خواهد شد. همچنین خسارات جانی وارد شده به شخص راننده که شامل نقص عضو و فوت وی باشد تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

موارد تحت پوشش

غرامت فوت و نقص عضو راننده و سایر افراد زیان دیده، و همچنین هزینه‌های پزشکی و درمان و خسارت‌های وارد شده به شخص یا اشخاص زیان دیده در این بیمه‌نامه تحت پوشش قرار می‌گیرد.
به عبارت دیگر در رابطه با افراد زیان دیده، هزینه‌های مالی و جانی به هر نحوی که باشد تا سقف معین شده تحت پوشش بیمه خواهد بود. اما در مورد شخص راننده مقصر، تنها هزینه‌های جانی و آن هم در صورت نقص عضو و فوت راننده پرداخت می‌شوند.
سقف هزینه‌های مالی تا سقف پوشش انتخاب شده در هنگام خرید بیمه‌نامه (بین 7 تا 30 میلیون تومان) و سقف هزینه‌های جانی نیز تا 280 میلیون (معادل دیه کامل مسلمان در ماه حرام) در نظر گرفته شده است.

نرخ پایه بیمه شخص ثالث موتورسیکلت

نرخ پایه بیمه شخص ثالث موتورسیکلت‌ها بر اساس سیلندر محاسبه می‌شود. در یک دسته‌بندی کلی موتورسیکلت‌ها به چهار دسته: موتور سیکلت گازی، موتور سیکلت دنده ای یک سیلندر، موتور سیکلت دو سیلندر و بالاتر و موتور سیکلت دارای سه چرخ و سایدکار تقسیم می‌شوند. به این ترتیب قیمت بیمه شخص ثالث در هر دسته نسبت به دسته قبلی خود بیمه بالاتر خواهد بود.
همچنین نرخ پوشش مالی انتخابی توسط خریدار نیز باعث افزایش حق بیمه می‌شود. حداقل این پوشش معادل یک چهلم دیه کامل مسلمان است که بر اساس نرخ دیه سال 96 معادل 7 میلیون تومان است. حداکثر این پوشش نیز در حال حاضر 30 میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود.

عوامل موثر بر نرخ بیمه شخص ثالث موتورسیکلت

همان طور که گفته شد نرخ پایه بر اساس نوع موتورسیکلت یا تعداد سیلندر و همچنین پوشش انتخابی مشتری محاسبه می‌شود. علاوه بر این‌ها میزان تخفیف عدم خسارت برای موتورهایی که در سال های قبل بیمه‌نامه داشته ولی دچار آسیب نشده‌اند، موجب کاهش قیمت و جریمه دیرکرد برای موتورهایی که در گذشته بیمه‌نامه شخص ثالث نداشته و یا با تاخیر اقدام به تمدید کرده‌اند، باعث افزایش قیمت نهایی خواهد شد.
در جدول زیر قیمت بیمه شخص ثالث موتورسیکلت‌های پرکاربرد با احتساب تخفیف سالهای مختلف و همچنین اعمال یک سال جریمه مشخص شده است. این نرخ‌ها حدودی محاسبه شده‌اند و احتمال تغییرات اندکی در میان شرکت های مختلف وجود دارد:

نحوه تاثیر تخفیف عدم خسارت

تخفیف عدم خسارت تعداد سال‌های بدون خسارت بیمه‌نامه است. این عدد معمولا به صورت مخفف و با حروف «ت. ع. خ.» روی بیمه‌نامه مشخص شده است. این تخفیف از سال اول تا هشتم محاسبه می‌گردد و میزان آن برای هر سال به این صورت است:

تخفیف عدم خسارت چه تاثیری روی نرخ بیمه ثالث میگذارد؟

تخفیف عدم خسارت تعداد سال‌های بدون خسارت بیمه‌نامه است. این عدد معمولا به صورت مخفف و با حروف «ت. ع. خ.» روی بیمه‌نامه مشخص شده است. این تخفیف از سال اول تا هشتم محاسبه می‌گردد و میزان آن برای هر سال به این صورت است.
جدول عدم خسارت خودرو

نحوه تاثیر جریمه دیرکرد

از آن جایی که خرید بیمه شخص ثالث برای کلیه وسایل نقلیه اجباری است، عدم تمدید به موقع این بیمه‌نامه جریمه‌ای را تحت عنوان «جریمه دیرکرد» در پی خواهد داشت. این جریمه به صورت روزشمار است و مبلغ آن به طور حدودی برابر با ارزش یک روز بیمه‌نامه شخص ثالث تمام می‌شود. حداکثر این جریمه به مدت 365 روز یا یک سال محاسبه می‌گردد و مدت زمان بیش از یک سال نیز تنها موظف به پرداخت همان 365 روز جریمه خواهد بود.

با این حساب خرید بیمه‌نامه برای موتورسیکلتی که تاکنون بیمه ثالث نداشته است، نیازمند پرداخت یک سال جریمه خواهد بود.

مدت اعتبار بیمه شخص ثالث موتورسیکلت

بیمه‌نامه شخص ثالث موتورسیکلت به صورت یک ساله صادر میگردد و امکان صدور بیمه‌نامه‌های کوتاه مدت مانند یک ماهه، سه‌ماهه، شش‌ماهه و... برای موتورسیکلت وجود ندارد.
همچنین امکان تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث از یک هفته قبل از سررسید بیمه‌نامه امکان‌پذیر است و اقدام به صدور، پیش از این مدت به صرفه نیست. باید توجه داشت که بیمه‌نامه شخص ثالث از ساعت 24 روز خریداری فعال می‌شود. مثلا اگر روز شنبه اقدام به خرید یا تمدید بیمه‌نامه کنید، بیمه‌نامه شما از ساعت 24 همان روز یا به عبارتی از ابتدای بامداد یکشنبه فعال خواهد بود.

آیا انتقال بیمه شخص ثالث موتور سیکلت ضروری است؟

بیمه شخص ثالث قابلیت انتقال به صاحب جدید موتورسیکلت را خواهد داشت. برای این کار کافیست فروشنده و خریدار موتورسیکلت به نمایندگی صادرکننده بیمه مراجعه نمایند. همچنین عدم انتقال رسمی بیمه‌نامه نیز از نظر قانونی منعی نخواهد داشت. چرا که صاحب بیمه‌نامه از نظر قانونی همان مالک وسیله نقلیه است.
همچنین اگر مالک قبلی بیمه‌نامه قصد داشته باشد بیمه‌نامه را برای خود نگه دارد و از تخفیف های آن استفاده نماید، می‌تواند با مراجعه به نمایندگی، بیمه‌نامه را به موتورسیکلت جدید خود منتقل نماید. همچنین انتقال بیمه‌نامه به بستگان درجه اول نیز وجود دارد.

تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث با یک شرکت بیمه جدید

در تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث هیچ محدودیتی برای انتخاب شرکت بیمه وجود ندارد. خریدار می‌تواند بدون توجه به شرکتی که سال گذشته تحت پوشش آن بوده است در سال جدید بیمه‌نامه خود را از یک شرکت تازه خریداری نماید.

چگونه بهترین بیمه شخص ثالث را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب بهترین بیمه شخص ثالث نیاز دارید اطلاعات، شرایط و نرخ های تمام شرکت های بیمه در کنار یکدیگر ببینید و بر اساس نیازها و الویت‌های خود مقایسه نمایید. سامانه استعلام «ازکیـ» به شما کمک می‌کند با چند کلیلک ساده و وارد نمودن مشخصات خودروی خود بدون هیچ زحمتی نرخ و شرایط ارائه شده برترین شرکت‌های بیمه را در کنار هم ببینید و بهترین انتخاب را داشته باشید.

نحوه خرید از سایت ازکیـ

برای خرید بیمه شخص ثالث از سایت ازکیـ ابتدا مشخصات خودروی خود را در فیلدهای مشخص شده وارد می‌کنید. در مرحله بعدی نرخ و شرایط برترین شرکت‌ها را مشاهده و بر اساس الویت‌های خود یکی از شرکت‌ها را برای خرید نهایی انتخاب می‌نمایید. در آخرین مرحله پس از وارد نمودن اطلاعات شخصی و خودروی خود و ارسال عکس بیمه‌نامه سال قبل از طریق سایت یا تلگرام، مبلغ بیمه‌نامه را واریز کرده و در کمترین زمان ممکن بیمه‌نامه جدید را در محل مورد نظر به صورت رایگان دریافت نمایید.