خوش آمدید، لطفا به حساب کاربری خود وارد شوید:

قیمت بیمه شخص ثالث

مرکز مشاوره و انتخاب بیمه ازکی
معرفی بیمه موتور
سوالات متداول
آنلاین مشاوره بگیرید

بیمه شخص ثالث موتورسیلکت

خرید بیمه شخص ثالث برای موتورسیکلت‌ها نیز مانند اتومبیل‌ها اجباری است. با این وجود متقاضیان خرید این بیمه در میان موتورسواران نسبت به صاحبان اتومبیل‌ها کمتر هستند و موتورسیکلت‌های زیادی در سطح شهر بدون خریداری این بیمه در حال تردد میباشند. بر اساس آمارهای منتشر شده حدود 90% موتورسیکلت‌های کشور بیمه شخص ثالث ندارند و این به معنای احتمال وقوع میلیون‌ها خسارت جبران ناپذیر است. به نظر می‌رسد موتورسواران آشنایی چندانی با مزایای بیمه شخص ثالث موتورسیکلت ندارند و از خطرهایی که بدون بیمه موتورسیکلت آنها را تهدید می‌کند نیز مطلع نیستند. آشنایی با موارد تحت پوشش بیمه شخص ثالث موتورسیکلت و آگاهی از خطراتی که با خرید این بیمه‌نامه مورد حمایت شرکت بیمه قرار می‌گیرند، مطمئنا بیمه شخص ثالث را در میان موتورسواران نیز مانند صاحبان اتومبیل فراگیر خواهد کرد و از وقوع خسارات جبران ناپذیر جلوگیری می‌نماید.

بیمه موتورسیکلت چیست؟

به طور کلی در بیمه شخص ثالث موتورسیکلت خسارت‌های به وجود آمده در یک حادثه، توسط شرکت بیمه جبران می‌شود. در این بیمه‌نامه خسارات جانی و مالی که راننده‌ی مقصر موتورسیکلت به شخص زیان‌دیده یا وسیله نقلیه او وارد کرده است تا سقف تعهدات بیمه پرداخت خواهد شد. همچنین خسارات جانی وارد شده به راننده موتورسیکلت که شامل هزینه های درمان، نقص عضو و فوت وی باشد نیز تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

خطرات تحت پوشش بیمه موتورسیکلت

با خرید این بیمه‌نامه تمام خسارت‌های وارد شده به اشخاص ثالث تحت پوشش قرار می‌گیرد. این خسارت‌ها عبارتند از:
 • غرامت فوت و نقص عضو
 • هزینه‌های پزشکی و درمان
 • هزینه خسارت‌های وارد شده به وسیله نقلیه و یا محمولات آن
به عبارت دیگر در رابطه با اشخاص ثالث زیان‌دیده، تمام هزینه‌های مالی و جانی به هر نحوی که باشد تا سقف معین شده در بیمه‌نامه موتورسیکلت تحت پوشش خواهد بود.

خطرات تحت پوشش برای راننده مقصر در بیمه موتورسیکلت

خسارت‌های وارد شده به راننده مقصر موتورسیکلت نیز تحت پوشش بیمه‌نامه حوادث راننده قرار دارند؛ این خسارت‌ها عبارتند از:
 • غرامت فوت و نقص عضو
 • هزینه‌های پزشکی و درمان
اما در مورد خسارت‌های مالی وارد شده به موتورسیکلت راننده مقصر، بیمه هیچ‌گونه تعهدی ندارد و این خسارت‌ها را می‌توان تحت پوشش بیمه بدنه قرار داد.

سقف پوشش هزینه‌های مالی و جانی بیمه موتورسیکلت

 • سقف هزینه‌های مالی تا سقف پوشش انتخاب شده در هنگام خرید بیمه‌نامه (در سال 97 بین 7.7 تا 30 میلیون تومان)
 • هزینه‌های جانی اشخاص ثالث در سال 97 تا سقف مبلغ 360 میلیون تومان (معادل دیه کامل مسلمان در ماه حرام) پرداخت می‌شود.
 • هزینه‌های جانی راننده مقصر نیز در سال 97 تا سقف مبلغ 270 میلیون تومان (معادل دیه کامل مسلمان در ماه عادی) پرداخت می‌شود.

نرخ پایه بیمه موتورسیکلت

نرخ پایه بیمه شخص ثالث موتورسیکلت بر اساس سیلندر آن‌ها محاسبه می‌گردد. موتورسیکلت‌ها به چهار دسته کلی زیر تقسیم می‌شوند:
 1. موتورسیکلت گازی
 2. موتورسیکلت دنده ای یک سیلندر
 3. موتورسیکلت دو سیلندر و بالاتر
 4. موتورسیکلت دارای سه چرخ و سایدکار
 • به این ترتیب قیمت بیمه موتورسیکلت در هر دسته نسبت به دسته قبلی خود بالاتر خواهد بود.
 • همچنین نرخ پوشش مالی انتخابی توسط خریدار نیز باعث افزایش حق بیمه می‌شود.
 • حداقل این پوشش معادل یک چهلم دیه کامل مسلمان است که بر اساس نرخ دیه سال 97 معادل مبلغ 7.7 میلیون تومان است.
 • حداکثر این پوشش نیز در حال حاضر مبلغ 30 میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود.

عوامل موثر بر نرخ بیمه موتورسیکلت

همان طور که گفته شد نرخ پایه بر اساس نوع موتورسیکلت یا تعداد سیلندر و همچنین پوشش انتخابی مشتری محاسبه می‌شود. علاوه بر این‌ها تخفیف عدم خسارت و جریمه دیرکرد نیز بر روی نرخ حق‌بیمه موتورسیکلت تاثیر می‌گذارند. میزان تخفیف عدم خسارت برای موتورهایی که در سال‌های قبل بیمه‌نامه داشته ولی دچار آسیب نشده‌اند، موجب کاهش قیمت حق‌بیمه می‌شود. همچنین جریمه دیرکرد برای موتورهایی که در گذشته بیمه موتورسیکلت نداشته و یا با تاخیر اقدام به تمدید آن نموده‌اند، باعث افزایش قیمت نهایی خواهد شد.

تخفیف عدم خسارت چه تاثیری روی نرخ بیمه موتورسیکلت میگذارد؟

همانطور که می‌دانید تخفیف عدم خسارت موتورسیکلت مربوط به تعداد سال‌های بدون خسارت بیمه‌نامه است. این عدد معمولا به صورت مخفف و با حروف «ت. ع. خ.» روی بیمه‌نامه مشخص شده است. در قانون جدید این تخفیف طی 14 سال محاسبه و اعمال می‌گردد، و میزان آن در هر سال 5 درصد افزایش می‌یابد؛ تغییرات قانون تخفیف عدم خسارت در جدول زیر قابل مشاهده است:

جدول نرخ جدید بیمه شخص ثالث

نحوه تاثیر جریمه دیرکرد در حق‌بیمه موتورسیکلت

از آن جایی که خرید بیمه شخص ثالث برای کلیه وسایل نقلیه اجباری است، عدم تمدید به موقع این بیمه‌نامه برای موتورسواران نیز جریمه‌ای تحت عنوان «جریمه دیرکرد» در پی خواهد داشت. این جریمه به صورت روزشمار است و حداکثر به مدت 365 روز (یک سال) محاسبه می‌گردد و حتی اگر دیرکرد بیمه‌نامه موتورسیکلت، بیشتر از یک‌سال باشد بیمه‌گذار تنها موظف به پرداخت همان 365 روز جریمه خواهد بود. با این حساب خرید بیمه‌نامه برای موتورسیکلتی که تاکنون بیمه ثالث نداشته است، نیازمند پرداخت یک سال جریمه خواهد بود.

مدت اعتبار بیمه موتورسیکلت

بیمه‌نامه موتورسیکلت به صورت یک ساله صادر می‌گردد و در حال حاضر امکان صدور بیمه‌نامه‌های کوتاه مدت برای موتورسیکلت فقط از طریق شرکت بیمه دانا (3 ماهه و 6 ماهه) وجود دارد. همچنین امکان تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث از یک هفته قبل از سررسید بیمه‌نامه امکان‌پذیر است و اقدام به صدور، پیش از این مدت به صرفه نیست. باید توجه داشت که بیمه موتورسیکلت از ساعت 24 روز خریداری فعال می‌شود. مثلا اگر روز شنبه اقدام به خرید یا تمدید بیمه‌نامه کنید، بیمه‌نامه شما از ساعت 24 همان روز یا به عبارتی از ابتدای بامداد یکشنبه فعال خواهد بود.

راه‌های انتقال بیمه موتور سیکلت

بیمه موتورسیکلت نیز مانند سایر بیمه‌های شخص ثالث قابلیت انتقال به صاحب جدید موتورسیکلت را خواهد داشت. برای این کار کافیست فروشنده و خریدار موتورسیکلت به نمایندگی صادرکننده بیمه مراجعه نمایند. همچنین عدم انتقال رسمی بیمه‌نامه نیز از نظر قانونی منعی نخواهد داشت. چرا که صاحب بیمه‌نامه از نظر قانونی همان مالک وسیله نقلیه است. در ضمن اگر مالک قبلی بیمه‌نامه قصد داشته باشد بیمه‌نامه را برای خود نگه دارد و از تخفیف‌های آن استفاده نماید، می‌تواند با مراجعه به نمایندگی، تخفیف بیمه‌نامه را به موتورسیکلت جدید خود منتقل نماید. همچنین انتقال بیمه‌نامه به بستگان درجه اول نیز امکان‌پذیر است.

تمدید بیمه موتورسیکلت با یک شرکت بیمه جدید

در تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث هیچ محدودیتی برای انتخاب شرکت بیمه وجود ندارد. خریدار می‌تواند بدون توجه به شرکتی که سال گذشته تحت پوشش آن بوده است در سال جدید بیمه‌نامه خود را از یک شرکت تازه خریداری نماید.

چگونه بهترین بیمه موتورسیکلت را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب بهترین بیمه موتورسیکلت نیاز دارید اطلاعات، شرایط و نرخ‌های تمام شرکت‌های بیمه را در کنار یکدیگر ببینید و بر اساس نیازها و الویت‌های خود مقایسه نمایید. سامانه استعلام «ازکی» به شما کمک می‌کند با چند کلیلک ساده و وارد نمودن مشخصات خودروی خود بدون هیچ زحمتی نرخ و شرایط ارائه شده در برترین شرکت‌های بیمه را در کنار هم ببینید و بهترین انتخاب را داشته باشید.

نحوه خرید از سایت ازکی

برای خرید بیمه شخص ثالث از سایت ازکی ابتدا مشخصات موتورسیکلت خود را در فیلدهای مشخص شده وارد می‌کنید. در مرحله بعدی نرخ و شرایط برترین شرکت‌ها را مشاهده و بر اساس الویت‌های خود یکی از شرکت‌ها را برای خرید نهایی انتخاب می‌نمایید. در آخرین مرحله پس از وارد نمودن اطلاعات شخصی و موتورسیکلت خود و ارسال عکس بیمه‌نامه سال قبل از طریق سایت یا تلگرام، مبلغ بیمه‌نامه را واریز نموده و در کمترین زمان ممکن بیمه‌نامه جدید را در محل مورد نظر به صورت رایگان دریافت نمایید.