قیمت بیمه موتور سیکلت

شرکت بیمه قیمت رضایت مشتری شعب پرداخت خسارت تخفیف

تصور کنید شما در هنگام رانندگی با موتور سیکلت به شخص یا اشخاصی خسارت وارد کنید، و در آن حادثه مقصر شناخته شوید، طبق قانون شما مسئول جبران این خسارت به زیان‌دیدگان هستید. ممکن است این خسارت مالی و یا خسارت بدنی باشد. بنابراین نیاز به پشتوانه‌ای دارید تا در هنگام بروز این حوادث در جبران خسارت در کنار شما باشد.
بیمه موتورسیکلت در واقع یک بیمه مسئولیت است (بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی) که زیر گروه بیمه‌های اموال قرار دارد.
بر اساس قانون مالک خودرو یا کسی که خودرو در اختیار اوست باید اقدام به تهیه بیمه موتورسیکلت نماید. (در این صورت این شخص بیمه‌گذار نامیده میشود)

به هر نوع دیه یا ارش (دیه جراحت) که درصورت بروز آسیب، شکستگی، نقص عضو و ازکارافتادگی (جزئی یا کلی ـ موقت یا دائم) یا فوت شخص ثالث به دلیل حوادث مشمول موضوع قانون بیمه اجباری شخص ثالث است، گفته می‌شود؛ بیمه شخص ثالث موتورسیکلت تمامی هزینه‌های درمانی و دیه را در صورتی که مشمول قانون دیگری نباشد، جبران خواهد کرد.

حوادث شامل هرسانحه‌ای از قبیل تصادم، تصادف، سقوط، واژگونی، آتش سوزی و یا انفجار یا هر نوع سانحه است که مطابق با شرایط بیمه‌نامه باشد و موتورسیکلت باعث به وجود آمدن این حوادث غیرمترقبه شده باشد.

بیمه‌گر ملزم به جبران خسارت‌های وارد شده به اشخاص ثالث تا سقف تعهدات مندرج در بیمه‌نامه خواهد بود. در حوادث رانندگی منجر به جرح یا فوت که به استناد گزارش کارشناس تصادفات راهنمایی و رانندگی یا پلیس‌راه علت اصلی وقوع تصادف یکی از تخلفات رانندگی حادثه‌‌ساز باشد، بیمه‌گر موظف است خسارت زیان‌دیده را بدون هیچ شرطی پرداخت کند و پس از آن می‌تواند جهت بازیافت یک درصد از خسارت‌های بدنی و دو درصد از خسارت‌های مالی پرداخت شده به مسبب حادثه مراجعه کند؛ علاوه بر آن در این صورت گواهی‌نامه راننده مسبب حادثه از یک تا سه ماه توقیف می‌شود و رانندگی در این مدت ممنوع و در حکم رانندگی بدون گواهی‌نامه است.

در صورت اثبات عمد راننده در ایجاد حادثه توسط مراجع قضایی و یا رانندگی در حالت مستی یا استعمال مواد مخدر یا روانگردان مؤثر در وقوع حادثه، یا در صورتی که راننده مسبب فاقد گواهی‌نامه رانندگی باشد یا گواهی‌نامه او متناسب با نوع وسیله نقلیه نباشد شرکت بیمه موظف است بدون اخذ تضمین، خسارت زیان‌دیده را پرداخت کرده و پس از آن می‌تواند به نیابت از زیان‌دیده از طریق مراجع قانونی برای استرداد تمام یا بخشی از وجوه پرداخت شده به شخصی که موجب خسارت شده است مراجعه کند.

 • خسارت وارد شده به موتورسیکلت وقتی مسبب حادثه باشد (راننده مقصر)
 • خسارت مستقیم و یا غیرمستقیم ناشی از تشعشعات اتمی و رادیواکتیو
 • خسارت ناشی از محکومیت جزایی و یا پرداخت جرائم

مطابق قانون، ارائه هرگونه خدمات به دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی فاقد بیمه‌نامه شخص ثالث معتبر، توسط راهنمایی و رانندگی، دفاتر اسناد رسمی و سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با امر حمل و نقل ممنوع است.
دفاتر اسناد رسمی مکلفند هنگام تنظیم هرگونه سند در مورد موتورسیکلت، مشخصات بیمه‌نامه شخص ثالث آن را در اسناد تنظیمی درج نمایند.

در صورت دیرکرد تمدید بیمه موتورسیکلت، علاوه بر عواقب مالی، مشکلات دیگری نیز وجود خواهد داشت که موجب صرف زمان زیادی می شود. از عواقب نداشتن بیمه موتورسیکلت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در صورت شناسایی موتور فاقد بیمه موتورسیکلت توسط پلیس راهنمایی و رانندگی، موتور متوقف شده و به پارکینگ منتقل می‌شود. در این حالت شخص خاطی برای ترخیص موتورسیکلت، باید بیمه‌‌نامه شخص ثالث موتورسیکلت معتبر ارائه نماید و باید علاوه بر حق بیمه جدید، حق بیمه روزهایی را هم که وسیله نقلیه او بیمه نداشته (تا حداکثر یک سال) را بپردازد، و همچنین علاوه بر پرداخت جریمه دیرکرد، هزینه پارکینگ را نیز بپردازد.
در صورت نداشتن بیمه موتورسیکلت در حوادث، اگر مالک موتور مقصر باشد، هیچ شرکت بیمه‌ای خسارت را پرداخت نمی‌کند، باید کلیه هزینه‌ها را شخصا بپردازد.
طبق قوانین جدید بیمه شخص ثالث، در شرایطی که راننده مقصر بیمه شخص ثالث موتورسیکلت نداشته باشد و در صورت بروز حوادث منجر به فوت یا خسارات بدنی، جبران این گونه خسارت‌ها به عهده صندوق تامین خسارت‌های بدنی است؛ و پرداخت دیه را برای راننده مقصر حادثه به صورت قسطی خواهد بود. این قانون برای حمایت از اشخاص ثالث زیان‌دیده است. امکان خرید و فروش موتوری که تحت پوشش بیمه موتورسیکلت نیست وجود ندارد.
اگر موتور متعلق به دوست من باشد و بیمه داشته باشد و من راننده آن باشم و تصادف کنم آیا بیمه خسارت زیان‌دیده را پرداخت می‌کند؟ بله؛ بیمه موتورسیکلت وابسته به موتور است و در صورتی که شما گواهی‌نامه معتبر متناسب با وسیله نقلیه (گواهی‌نامه موتورسیکلت) داشته باشید، حتی اگر موتور متعلق به شما نباشد، بیمه خسارت وارد شده را جبران خواهد نمود.

به همه کسانی (اشخاص حقیقی یا حقوقی) که توسط موتورسیکلت دچار زیان مالی و یا بدنی شوند به جز خود راننده‌ی مقصر حادثه، شخص ثالث گفته می‌شود.
اشخاص ثالث شامل جنین داخل رحم و همچنین سرنشین‌ موتور نیز می‌شود حتی اگر بیشتر از تعداد نفرات مجاز درج شده بر روی کارت موتورسیکلت باشد.

بله؛ بر اساس قانون شرکت بیمه‌گر مکلف به پرداخت تمام دیات است.

بله؛ در قوانین جدید بیمه موتورسیکلت دیه زن و مرد و همچنین شخص مسلمان و غیر مسلمان (اهل کتاب) برابر است.

دادگاه‌ها موظفند در حوادث رانندگی منجر به خسارت بدنی، بیمه‌نامه شخص ثالثی را که اصالت آن از سوی شرکت بیمه ذی‌ربط کتبا مورد تأیید قرار گرفته است تا میزان مندرج در بیمه‌نامه به عنوان وثیقه قبول کنند.

حق بیمه موتورسیکلت و میزان پوشش مالی و بدنی آن بر اساس دیه کامل یک انسان در ماه حرام تعیین می‌گردد. این مبلغ در ابتدای هر سال با انتشار بخشنامه‌ای توسط قوه قضائیه اعلام می‌شود؛ همین موضوع باعث تغییر حق بیمه در هر سال است.

خیر؛ در تعیین حق بیمه موتورسیکلت ارزش موتور تاثیری ندارد. ملاک‌های تعیین حق بیمه در بیمه‌نامه شخص ثالث عباتند از:

 • حق بیمه پایه ابلاغ شده توسط بیمه مرکزی (تعداد سیلندر وسیله نقلیه)
 • تخفیف عدم خسارت بیمه موتورسیکلت
 • کاربری موتور
 • جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت
 • میزان پوشش مالی مورد درخواست
 • مدت اعتبار بیمه‌نامه
 • منظور از شخص ثالث، هر شخصی است که به سبب حوادث وسایل نقلیه موتوری دچار زیان‌های بدنی و مالی شود به استثنای راننده مسبب حادثه. شرکت بیمه، هنگام صدور بیمه‌نامه شخص ثالث، با دریافت حق بیمه حوادث راننده، خود راننده را هم تا حد دیه ماه حرام تحت پوشش بیمه حوادث قرار می‌دهد؛ بیمه حوادث راننده مسئولیت جبران خسارت‌های فوت و نقص عضو راننده مقصر را به عهده دارد و همچنین شامل پرداخت هزینه‌‌های درمان راننده است.

  نرخ حق بیمه حوادث راننده در آیین‌نامه ابلاغ شده به شرکت‌های بیمه (بر اساس دیه در ماه عادی) تعیین شده است؛ حداکثر حق بیمه پوشش حوادث راننده در هر سال هنگام صدور بیمه نامه شخص ثالث در بیمه‌نامه درج و به حق بیمه اضافه می‌شود. این حق بیمه با توجه به نوع کاربری تغییر میابد و برای گروه موتور سیکلت 884.700 ریال است.

  داشتن بیمه نامه شخص ثالث برای همه وسایل نقلیه موتوری (موتور سیلکت و انواع خودرو) اجباری است؛ حرکت وسایل نقلیه موتوری بدون داشتن بیمه نامه شخص ثالث ممنوع است. مأموران راهنمایی و رانندگی و پلیس راه موتورسیکلت‌های بدون بیمه‌نامه را متوقف و راننده متخلف را ملزم به پرداخت جریمه می‌کنند.

  بر روی بیمه نامه شخص ثالث آیتمی تحت عنوان تخفیف عدم خسارت (به اختصار ت.ع.خ) وجود دارد. موتوری که در طول مدت بیمه‌نامه خود خسارتی دریافت نکرده باشد، در زمان تمدید خود شامل تخفیف تشویقی از سمت شرکت بیمه‌گر می‌شود. در صورتی که اگر موتوری تصادف کند و از کوپن‌های بیمه‌نامه خود استفاده کند، تخفیف‌های عدم خسارت او به صورت پلکانی کاهش میابند.

  بله؛ در صورتی که تقاضای بیمه‌گذار قبل از تاریخ انتقال بیمه‌نامه باشد، امکان انتقال تخفیف‌ها به موتور جدید وجود دارد.

  بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است مصدومان ناشی از حوادث رانندگی را بدون دریافت وجه پذیرش کند. برای این منظور شرکت‌های بیمه از محل بیمه‌نامه شخص ثالث 10 درصد عوارض به وزارت بهداشت می‌پردازند.

  با توجه به این که در مدارک لازم برای پرداخت خسارت داشتن گواهی‌نامه رانندگی متناسب با نوع کاربری اتومبیل قید شده است امکان پرداخت خسارت وجود ندارد.

  چهار ماه رجب، ذی القعده، ذی الحجه و محرم ماه‌های حرام هستند. در این ماه‌ها دیه افزایش می‌یابد.

  چنانچه حادثه رانندگی و فوت زيان‌ديده هر دو در ماه‌های حرام اتفاق افتد، بر اساس قانون مجازات اسلامی، ميزان ديه يک سوم بيشتر از ماه‌های عادی خواهد بود.

  گفتگوی آنلاین با مشاوران ازکیـ


  برای شروع گفتگو با مشاوران ازکیـ فیلد های زیر را پر نمایید.


  بیمه شخص ثالث موتورسیلکت

  خرید بیمه شخص ثالث برای موتورسیکلت‌ها نیز مانند اتومبیل‌ها اجباری است. با این وجود متقاضیان خرید این بیمه در میان موتورسواران نسبت به صاحبان اتومبیل‌ها کمتر هستند و موتورسیکلت‌های زیادی در سطح شهر بدون خریداری این بیمه در حال تردد میباشند. بر اساس آمارهای منتشر شده حدود 90% موتورسیکلت‌های کشور بیمه شخص ثالث ندارند و این به معنای احتمال وقوع میلیون‌ها خسارت جبران ناپذیر است. به نظر می‌رسد موتورسواران آشنایی چندانی با مزایای بیمه شخص ثالث موتورسیکلت ندارند و از خطرهایی که بدون بیمه موتورسیکلت آنها را تهدید می‌کند نیز مطلع نیستند. آشنایی با موارد تحت پوشش بیمه شخص ثالث موتورسیکلت و آگاهی از خطراتی که با خرید این بیمه‌نامه مورد حمایت شرکت بیمه قرار می‌گیرند، مطمئنا بیمه شخص ثالث را در میان موتورسواران نیز مانند صاحبان اتومبیل فراگیر خواهد کرد و از وقوع خسارات جبران ناپذیر جلوگیری می‌نماید.

  بیمه موتورسیکلت چیست؟

  به طور کلی در بیمه شخص ثالث موتورسیکلت خسارت‌های به وجود آمده در یک حادثه، توسط شرکت بیمه جبران می‌شود. در این بیمه‌نامه خسارات جانی و مالی که راننده‌ی مقصر موتورسیکلت به شخص زیان‌دیده یا وسیله نقلیه او وارد کرده است تا سقف تعهدات بیمه پرداخت خواهد شد. همچنین خسارات جانی وارد شده به راننده موتورسیکلت که شامل هزینه های درمان، نقص عضو و فوت وی باشد نیز تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

  خطرات تحت پوشش بیمه موتورسیکلت

  با خرید این بیمه‌نامه تمام خسارت‌های وارد شده به اشخاص ثالث تحت پوشش قرار می‌گیرد. این خسارت‌ها عبارتند از:
  • غرامت فوت و نقص عضو
  • هزینه‌های پزشکی و درمان
  • هزینه خسارت‌های وارد شده به وسیله نقلیه و یا محمولات آن
  به عبارت دیگر در رابطه با اشخاص ثالث زیان‌دیده، تمام هزینه‌های مالی و جانی به هر نحوی که باشد تا سقف معین شده در بیمه‌نامه موتورسیکلت تحت پوشش خواهد بود.

  خطرات تحت پوشش برای راننده مقصر در بیمه موتورسیکلت

  خسارت‌های وارد شده به راننده مقصر موتورسیکلت نیز تحت پوشش بیمه‌نامه حوادث راننده قرار دارند؛ این خسارت‌ها عبارتند از:
  • غرامت فوت و نقص عضو
  • هزینه‌های پزشکی و درمان
  اما در مورد خسارت‌های مالی وارد شده به موتورسیکلت راننده مقصر، بیمه هیچ‌گونه تعهدی ندارد و این خسارت‌ها را می‌توان تحت پوشش بیمه بدنه قرار داد.

  سقف پوشش هزینه‌های مالی و جانی بیمه موتورسیکلت

  • سقف هزینه‌های مالی تا سقف پوشش انتخاب شده در هنگام خرید بیمه‌نامه (در سال 97 بین 7.7 تا 30 میلیون تومان)
  • هزینه‌های جانی اشخاص ثالث در سال 97 تا سقف مبلغ 308 میلیون تومان (معادل دیه کامل مسلمان در ماه حرام) پرداخت می‌شود.
  • هزینه‌های جانی راننده مقصر نیز در سال 97 تا سقف مبلغ 231 میلیون تومان (معادل دیه کامل مسلمان در ماه عادی) پرداخت می‌شود.

  نرخ پایه بیمه موتورسیکلت

  نرخ پایه بیمه شخص ثالث موتورسیکلت بر اساس سیلندر آن‌ها محاسبه می‌گردد. موتورسیکلت‌ها به چهار دسته کلی زیر تقسیم می‌شوند:
  1. موتورسیکلت گازی
  2. موتورسیکلت دنده ای یک سیلندر
  3. موتورسیکلت دو سیلندر و بالاتر
  4. موتورسیکلت دارای سه چرخ و سایدکار
  • به این ترتیب قیمت بیمه موتورسیکلت در هر دسته نسبت به دسته قبلی خود بالاتر خواهد بود.
  • همچنین نرخ پوشش مالی انتخابی توسط خریدار نیز باعث افزایش حق بیمه می‌شود.
  • حداقل این پوشش معادل یک چهلم دیه کامل مسلمان است که بر اساس نرخ دیه سال 97 معادل مبلغ 7.7 میلیون تومان است.
  • حداکثر این پوشش نیز در حال حاضر مبلغ 30 میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود.

  عوامل موثر بر نرخ بیمه موتورسیکلت

  همان طور که گفته شد نرخ پایه بر اساس نوع موتورسیکلت یا تعداد سیلندر و همچنین پوشش انتخابی مشتری محاسبه می‌شود. علاوه بر این‌ها تخفیف عدم خسارت و جریمه دیرکرد نیز بر روی نرخ حق‌بیمه موتورسیکلت تاثیر می‌گذارند. میزان تخفیف عدم خسارت برای موتورهایی که در سال‌های قبل بیمه‌نامه داشته ولی دچار آسیب نشده‌اند، موجب کاهش قیمت حق‌بیمه می‌شود. همچنین جریمه دیرکرد برای موتورهایی که در گذشته بیمه موتورسیکلت نداشته و یا با تاخیر اقدام به تمدید آن نموده‌اند، باعث افزایش قیمت نهایی خواهد شد.

  تخفیف عدم خسارت چه تاثیری روی نرخ بیمه موتورسیکلت میگذارد؟

  همانطور که می‌دانید تخفیف عدم خسارت موتورسیکلت مربوط به تعداد سال‌های بدون خسارت بیمه‌نامه است. این عدد معمولا به صورت مخفف و با حروف «ت. ع. خ.» روی بیمه‌نامه مشخص شده است. در قانون جدید این تخفیف طی 14 سال محاسبه و اعمال می‌گردد، و میزان آن در هر سال 5 درصد افزایش می‌یابد؛ تغییرات قانون تخفیف عدم خسارت در جدول زیر قابل مشاهده است:

  جدول نرخ جدید بیمه شخص ثالث

  نحوه تاثیر جریمه دیرکرد در حق‌بیمه موتورسیکلت

  از آن جایی که خرید بیمه شخص ثالث برای کلیه وسایل نقلیه اجباری است، عدم تمدید به موقع این بیمه‌نامه برای موتورسواران نیز جریمه‌ای تحت عنوان «جریمه دیرکرد» در پی خواهد داشت. این جریمه به صورت روزشمار است و حداکثر به مدت 365 روز (یک سال) محاسبه می‌گردد و حتی اگر دیرکرد بیمه‌نامه موتورسیکلت، بیشتر از یک‌سال باشد بیمه‌گذار تنها موظف به پرداخت همان 365 روز جریمه خواهد بود. با این حساب خرید بیمه‌نامه برای موتورسیکلتی که تاکنون بیمه ثالث نداشته است، نیازمند پرداخت یک سال جریمه خواهد بود.

  مدت اعتبار بیمه موتورسیکلت

  بیمه‌نامه موتورسیکلت به صورت یک ساله صادر می‌گردد و در حال حاضر امکان صدور بیمه‌نامه‌های کوتاه مدت برای موتورسیکلت فقط از طریق شرکت بیمه دانا (3 ماهه و 6 ماهه) وجود دارد. همچنین امکان تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث از یک هفته قبل از سررسید بیمه‌نامه امکان‌پذیر است و اقدام به صدور، پیش از این مدت به صرفه نیست. باید توجه داشت که بیمه موتورسیکلت از ساعت 24 روز خریداری فعال می‌شود. مثلا اگر روز شنبه اقدام به خرید یا تمدید بیمه‌نامه کنید، بیمه‌نامه شما از ساعت 24 همان روز یا به عبارتی از ابتدای بامداد یکشنبه فعال خواهد بود.

  راه‌های انتقال بیمه موتور سیکلت

  بیمه موتورسیکلت نیز مانند سایر بیمه‌های شخص ثالث قابلیت انتقال به صاحب جدید موتورسیکلت را خواهد داشت. برای این کار کافیست فروشنده و خریدار موتورسیکلت به نمایندگی صادرکننده بیمه مراجعه نمایند. همچنین عدم انتقال رسمی بیمه‌نامه نیز از نظر قانونی منعی نخواهد داشت. چرا که صاحب بیمه‌نامه از نظر قانونی همان مالک وسیله نقلیه است. در ضمن اگر مالک قبلی بیمه‌نامه قصد داشته باشد بیمه‌نامه را برای خود نگه دارد و از تخفیف‌های آن استفاده نماید، می‌تواند با مراجعه به نمایندگی، تخفیف بیمه‌نامه را به موتورسیکلت جدید خود منتقل نماید. همچنین انتقال بیمه‌نامه به بستگان درجه اول نیز امکان‌پذیر است.

  تمدید بیمه موتورسیکلت با یک شرکت بیمه جدید

  در تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث هیچ محدودیتی برای انتخاب شرکت بیمه وجود ندارد. خریدار می‌تواند بدون توجه به شرکتی که سال گذشته تحت پوشش آن بوده است در سال جدید بیمه‌نامه خود را از یک شرکت تازه خریداری نماید.

  چگونه بهترین بیمه موتورسیکلت را انتخاب کنیم؟

  برای انتخاب بهترین بیمه موتورسیکلت نیاز دارید اطلاعات، شرایط و نرخ‌های تمام شرکت‌های بیمه را در کنار یکدیگر ببینید و بر اساس نیازها و الویت‌های خود مقایسه نمایید. سامانه استعلام «ازکیـ» به شما کمک می‌کند با چند کلیلک ساده و وارد نمودن مشخصات خودروی خود بدون هیچ زحمتی نرخ و شرایط ارائه شده در برترین شرکت‌های بیمه را در کنار هم ببینید و بهترین انتخاب را داشته باشید.

  نحوه خرید از سایت ازکیـ

  برای خرید بیمه شخص ثالث از سایت ازکیـ ابتدا مشخصات موتورسیکلت خود را در فیلدهای مشخص شده وارد می‌کنید. در مرحله بعدی نرخ و شرایط برترین شرکت‌ها را مشاهده و بر اساس الویت‌های خود یکی از شرکت‌ها را برای خرید نهایی انتخاب می‌نمایید. در آخرین مرحله پس از وارد نمودن اطلاعات شخصی و موتورسیکلت خود و ارسال عکس بیمه‌نامه سال قبل از طریق سایت یا تلگرام، مبلغ بیمه‌نامه را واریز نموده و در کمترین زمان ممکن بیمه‌نامه جدید را در محل مورد نظر به صورت رایگان دریافت نمایید.