خرید بیمه شخص ثالث

استعلام قیمت بیمه شخص ثالث ایران، آسیا، البرز، دانا، پارسیان، پاسارگاد و ...

اطلاعات بیمه نامه

اطلاعات خودرو

تعهدات

تعهدات شخص ثالث 280,000,000 تومان

تعهدات حوادث راننده : 210,000,000 تومان

شرکت بیمه قیمت رضایت مشتری شعب پرداخت خسارت تخفیف

تصور کنید شما در هنگام رانندگی با اتومبیل و یا موتور سیکلت به شخص یا اشخاصی خسارت وارد کنید، و در آن حادثه مقصر شناخته شوید، طبق قانون شما مسئول جبران این خسارت به زیان‌دیدگان می‌باشید. بنابراین نیاز به بیمه ای دارید تا در هنگام بروز این حوادث در جبران خسارت پشتوانه شما باشد. ممکن است این خسارت مالی و یا خسارت بدنی باشد.

بیمه شخص ثالث در واقع یک بیمه مسئولیت می‌باشد (بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی) که زیر گروه بیمه های اتومبیل قرار دارد.
بر اساس قانون  مالک خودرو یا کسی که خودرو در اختیار اوست باید اقدام به تهیه بیمه شخص ثالث نماید. (در این صورت این شخص بیمه گذار نامیده میشود)

به هر نوع دیه یا ارش (دیه جراحت) که درصورت بروز آسیب، شکستگی، نقص عضو و ازکارافتادگی (جزئی یا کلی ـ موقت یا دائم) یا فوت شخص ثالث به دلیل حوادث مشمول موضوع قانون بیمه اجباری شخص ثالث است، گفته می‌شود؛ بیمه شخص ثالث خودرو تمامی هزینه‌های درمانی و دیه را در صورتی که مشمول قانون دیگری نباشد، جبران خواهد کرد.

حوادث شامل هرسانحه‌ای از قبیل تصادم، تصادف، سقوط، واژگونی، آتش سوزی و یا انفجار یا هر نوع سانحه است که در اثر وسایل نقلیه و محموله‌های آنها بر اثر حوادث غیرمترقبه رخ می‌دهد.

بیمه‌گر ملزم به جبران خسارت‌های وارد شده به اشخاص ثالث تا سقف تعهدات مندرج در بیمه‌نامه خواهد بود. در حوادث رانندگی منجر به جرح یا فوت که به استناد گزارش کارشناس تصادفات راهنمایی و رانندگی یا پلیس‌راه علت اصلی وقوع تصادف یکی از تخلفات رانندگی حادثه‌‌ساز باشد، بیمه‌گر موظف است خسارت زیان‌دیده را بدون هیچ شرطی پرداخت کند و پس از آن می‌تواند جهت بازیافت یک درصد از خسارت‌های بدنی و دو درصد از خسارت‌های مالی پرداخت شده به مسبب حادثه مراجعه کند؛ علاوه بر آن در این صورت گواهینامه راننده مسبب حادثه از یک تا سه ماه توقیف می‌شود و رانندگی در این مدت ممنوع و در حکم رانندگی بدون گواهینامه است.

در صورت اثبات عمد راننده در ایجاد حادثه توسط مراجع قضائی و یا رانندگی در حالت مستی یا استعمال مواد مخدر یا روانگردان مؤثر در وقوع حادثه، یا در صورتی که راننده مسبب فاقد گواهینامه رانندگی باشد یا گواهینامه او متناسب با نوع وسیله نقلیه نباشد شرکت بیمه موظف است بدون اخذ تضمین، خسارت زیان‌دیده را پرداخت کرده و پس از آن می‌تواند به نیابت از زیان‌دیده از طریق مراجع قانونی برای استرداد تمام یا بخشی از وجوه پرداخت شده به شخصی که موجب خسارت شده است مراجعه کند.

 • خسارت وارد شده به وسیله نقلیه مسبب حادثه (راننده مقصر)
 • خسارت وارد شده به محموله‌های وسیله نقلیه مسبب حادثه
 • خسارت مستقیم و یا غیرمستقیم ناشی از تشعشعات اتمی و رادیواکتیو
 • خسارت ناشی از محکومیت جزائی و یا پرداخت جرائم

ارائه هرگونه خدمات به دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی فاقد بیمه‌نامه شخص ثالث معتبر، توسط راهنمایی و رانندگی، دفاتر اسناد رسمی و سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با امر حمل و نقل ممنوع است.
دفاتر اسناد رسمی مکلفند هنگام تنظیم هرگونه سند در مورد وسایل نقلیه موتوری زمینی موضوع این قانون، مشخصات بیمه‌نامه شخص ثالث آنها را در اسناد تنظیمی درج نمایند.

در صورت دیرکرد تمدید بیمه شخص ثالث، علاوه بر عواقب مالی، مشکلات دیگری نیز وجود خواهد داشت که موجب صرف زمان زیادی می شود. از عواقب نداشتن بیمه شخص ثالث می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در صورت شناسایی خودروی فاقد بیمه شخص ثالث توسط پلیس راهنمایی و رانندگی، خودرو متوقف شده و به پارکینگ منتقل می‌شود. در این حالت شخص خاطی باید بیمه‌ نامه شخص ثالث دارای اعتبار تهیه کند و باید علاوه بر حق بیمه جدید، حق بیمه روزهایی را هم که وسیله نقلیه او بیمه نداشته (تا حداکثر یک سال) را بپردازد، و همچنین علاوه بر پرداخت جریمه دیرکرد، هزینه پارکینگ را نیز بپردازد.
 • در صورت نداشتن بیمه شخص ثالث در حوادث، اگر مالک خودرو مقصر باشد، هیچ شرکت بیمه ای خسارت را پرداخت نمی کند، باید کلیه هزینه ها را شخصاً بپردازد. در صورت بروز حوادث منجر به فوت یا خسارات بدنی دیگر، خسارت‌های مالی جبران‌ ناپذیری برای راننده مقصر درپی خواهد بود؛ راننده تا زمان پرداخت خسارت جانی (دیه) و خسارت مالی اشخاص زیان‌دیده، زندانی می‌شود.
 • امکان خرید و فروش خودرویی که تحت پوشش بیمه شخص ثالث نیست وجود ندارد. 

بله؛ بیمه شخص ثالث وابسته به خودرو است و در صورتی که شما گواهینامه معتبر متناسب با وسیله نقلیه داشته باشید، حتی اگر خودرو متعلق به شما نباشد، بیمه خسارت وارد شده را جبران خواهد نمود.

به همه کسانی (اشخاص حقیقی یا حقوقی) که توسط وسیله نقلیه موتوری دچار زیان مالی و یا بدنی شوند به جز خود راننده‌ی مقصر حادثه، شخص ثالث گفته می‌شود.

اشخاص ثالث شامل جنین داخل رحم و همچنین تمام سرنشین‌های خودرو می‌شود حتی اگر بیشتر از تعداد نفرات مجاز درج شده بر روی کارت اتومبیل باشد.

بله؛ بر اساس قانون شرکت بیمه‌گر مکلف به پرداخت تمام دیات است.

بله؛ در قوانین جدید بیمه شخص ثالث دیه زن و مرد و همچنین شخص مسلمان و غیر مسلمان (اهل کتاب) برابر است.

دادگاه‌ها موظفند در حوادث رانندگی منجر به خسارت بدنی، بیمه‌نامه شخص ثالثی را که اصالت آن از سوی شرکت بیمه ذی‌ربط کتباً مورد تأیید قرار گرفته است تا میزان مندرج در بیمه‌نامه به عنوان وثیقه قبول کنند.

حق بیمه شخص ثالث و میزان پوشش مالی و بدنی آن بر اساس دیه کامل یک انسان در ماه حرام تعیین می‌گردد. این مبلغ در ابتدای هر سال با انتشار بخشنامه‌ای توسط قوه قضائیه اعلام می‌شود؛ همین موضوع باعث تغییر حق بیمه در هر سال است.

خیر؛ در تعیین حق بیمه شخص ثالث ارزش خودرو تاثیری ندارد. ملاک‌های تعیین حق بیمه در بیمه‌نامه شخص ثالث عباتند از:

 • حق بیمه پایه ابلاغ شده توسط بیمه مرکزی (تعداد سیلندر وسیله نقلیه)
 • تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث
 • کاربری خودرو
 • جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث
 • میزان پوشش مالی مورد درخواست
 • مدت اعتبار بیمه‌نامه

منظور از شخص ثالث، هر شخصی است که به سبب حوادث وسایل نقلیه موتوری دچار زیان‌های بدنی و مالی شود به استثنای راننده مسبب حادثه. شرکت بیمه، هنگام صدور بیمه نامه شخص ثالث، با دریافت حق بیمه حوادث راننده، خود راننده را هم تا حد دیه ماه حرام تحت پوشش بیمه حوادث قرار می‌دهد؛ با این تفاوت که بیمه حوادث راننده تنها مسئولیت جبران خسارت‌هایی از قبیل فوت و نقص عضو راننده مقصر را به عهده دارد و شامل پرداخت هزینه‌‌های درمان راننده نمی‌شود.

نرخ حق بیمه حوادث راننده در آیین‌نامه ابلاغ شده به شرکت‌های بیمه (بر اساس دیه در ماه عادی) تعیین شده است؛ حداکثر حق بیمه پوشش حوادث راننده در هر سال هنگام صدور بیمه نامه شخص ثالث در بیمه‌نامه درج و به حق بیمه اضافه می‌شود. این حق بیمه با توجه به نوع کاربری تغییر میابد:

گروه سواری: 1.470.000 ریال

گروه بارکش: 2.100.000 ریال

گروه موتور سیکلت : 630.000 ریال 

داشتن بیمه نامه شخص ثالث برای همه وسایل نقلیه موتوری (موتور سیلکت و انواع خودرو) اجباری است؛ حرکت وسایل نقلیه موتوری بدون داشتن بیمه نامه شخص ثالث ممنوع است 
مأموران راهنمایی و رانندگی و پلیس راه وسایل نقلیه بدون بیمه‌نامه را متوقف و راننده متخلف را ملزم به پرداخت جریمه می‌کنند.

بر روی بیمه نامه شخص ثالث آیتمی تحت عنوان تخفیف عدم خسارت (به اختصار ت.ع.خ) وجود دارد. خودرویی که در طول مدت بیمه‌نامه خود خسارتی دریافت نکرده باشد، در زمان تمدید خود شامل تخفیف تشویقی از سمت شرکت بیمه‌گر می‌شود. در صورتی که اگر خودرویی تصادف کند و از کوپن‌های بیمه‌نامه خود استفاده کند، تخفیف‌های عدم خسارت خود را از دست می‌دهد و در سال بعد به حق بیمه پایه برمی‌گردد.

بله؛ در صورتی که تقاضای بیمه‌گذار قبل از تاریخ انتقال بیمه‌نامه باشد، امکان انتقال تخفیف‌ها به خودرو جدید وجود دارد.

بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است مصدومان ناشی از حوادث رانندگی را بدون دریافت وجه پذیرش کند. برای این منظور شرکت‌های بیمه از محل بیمه‌نامه شخص ثالث 10 درصد عوارض به وزارت بهداشت می‌پردازند.

با توجه به این که در مدارک لازم برای پرداخت خسارت داشتن گواهینامه رانندگی متناسب با نوع کاربری اتومبیل قید شده است امکان پرداخت خسارت وجود ندارد.

چهار ماه رجب، ذی القعده، ذی الحجه و محرم ماه‌های حرام هستند. در این ماه‌ها دیه افزایش می‌یابد.

چنانچه حادثه رانندگی و فوت زيان‌ديده هر دو در ماه‌های حرام اتفاق افتد، بر اساس قانون مجازات اسلامی، ميزان ديه يک سوم بيشتر از ماه‌های عادی خواهد بود.

خرید بیمه شخص ثالث

خرید بیمه شخص ثالث برای تمام خودروها اجباری است و به همین علت متقاضیان فراوانی در میان انواع بیمه‌ها دارد. از سوی دیگر تمام شرکت‌های بیمه وظیفه دارند این بیمه‌نامه را بر اساس دستورالعمل‌ها و شرایط مشخص شده توسط بیمه مرکزی ارائه نمایند. با این اوصاف در حالت اولیه قیمت صدور شرکت‌های مختلف تفاوت چندانی با هم نخواهد داشت اما شرکت‌های مختلف کیفیت ارائه خدمات و خسارت دهی متفاوتی دارند و همچنین ارائه پاره‌ای تخفیفات و تفاوت در پوشش های مالی باعث می‌شود نرخ شرکت‌ها نیز تفاوت های اندکی با یکدیگر داشته باشند.

بیمه شخص ثالث چیست؟

به طور کلی بیمه شخص ثالث به منظور جبران خسارت شخص زیان دیده در حادثه، به جز راننده‌ی مقصر ارائه می‌شود. در این قرارداد شخص اول صاحب بیمه‌نامه و مالک خودرو است. شخص دوم یا ثانی شرکت بیمه‌گر و شخص سوم یا ثالث فرد زیان دیده خواهد بود. همچنین خسارات جانی شخص راننده نیز در این بیمه‌نامه و تحت پوشش بیمه حوادث راننده تحت پوشش قرار می‌گیرد.

چه مواردی تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار می‌گیرد؟

در بیمه شخص ثالث غرامت فوت و همچنین هزینه درمان و خسارت به اموال افراد زیان دیده پرداخت می‌شود. سقف پرداخت این هزینه‌ها به دو دسته‌ی خسارات مالی و جانی تقسیم می‌شود. هزینه‌های مالی تا سقف پوشش انتخاب شده در هنگام خرید بیمه‌نامه (بین 7 تا 30 میلیون تومان) و هزینه‌های جانی تا سقف 280 میلیون (معادل دیه کامل مسلمان در ماه حرام) پرداخت خواهد شد.

مبلغ دیه کامل چقدر است؟ ماه‌های حرام کدامند؟

مبلغ دیه به صورت سالانه توسط بیمه مرکزی اعلام می‌گردد. این مبلغ در سال 1396 و برای ماه های عادی 210 میلیون و برای ماه‌های حرام 280 میلیون تومان اعلام شده است. ماه‌های حرام به ترتیب محرم، رجب، ذی‌القعده و ذی‌الحجه هستند. سقف پوشش جانی به اندازه‌ی مبلغ دیه در ماه حرام و پوشش مالی حداقل به اندازه یک چهلم مبلغ دیه در نظر گرفته می‌شود. حوادث جانی مربوط به راننده نیز تا سقف دیه در ماه‌های غیر حرام یا 210 میلیون تومان تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرا گرفته است.

نرخ پایه بیمه شخص ثالث چگونه محاسبه میشود؟

در حالت عادی نرخ بیمه شخص ثالث کلیه خودروها بر اساس گروه خودرو یا همان تعداد سیلندر محاسبه میشود. به طوری که هر قدر تعداد سیلندر خودرو بالاتر باشد حق بیمه شخص ثالث آن بیشتر خواهد شد. همچنین نرخ پوشش مالی انتخابی توسط خریدار نیز باعث افزایش حق بیمه میشود. حداقل این پوشش معادل یک چهلم دیه کامل مسلمان است که بر اساس نرخ دیه سال 96 معادل 7 میلیون تومان است. حداکثر این پوشش نیز در حال حاضر 30 میلیون تومان است.

چه عواملی روی نرخ حق بیمه شخص ثالث اثرخواهند داشت؟

عوامل مختلفی در محاسبه‌ی نرخ نهایی بیمه شخص ثالث اثرگذار می‌باشند. همان طور که گفته شد نرخ پایه بر اساس گروه خودرو و پوشش انتخابی مشتری محاسبه میشود. علاوه بر این‌ها عموالی چون میزان تخفیف عدم خسارت خودرو، نوع کاربری، سال ساخت و میزان جریمه دیرکرد نیز باعث کاهش یا افزایش قیمت نهایی خواهند شد.

تخفیف عدم خسارت چه تاثیری روی نرخ بیمه ثالث میگذارد؟

تخفیف عدم خسارت تعداد سال‌های بدون خسارت بیمه‌نامه است. این عدد معمولا به صورت مخفف و با حروف «ت. ع. خ.» روی بیمه‌نامه مشخص شده است. این تخفیف از سال اول تا هشتم محاسبه می‌گردد و میزان آن برای هر سال به این صورت است.

سال ساخت خودرو چه تاثیری روی نرخ بیمه ثالث می‌گذارد؟

در تمام شرکت‌های بیمه نرخی به عنوان ضریب کهنگی در نظر گرفته میشود که به علت افزایش میزان ریسک خودروهای کهنه قرار داده شده است. این نرخ معمولا برای خودروهایی با عمر بیش از 15 سال محاسبه شده و به ازای هر سال 2 درصد به مبلغ بیمه نامه اضافه می‌گردد. حداکثر این ضریب برای پنج سال کهنگی و معادل 10 درصد خواهد بود.

همچنین لازم به ذکر است که تعداد معدودی از شرکت های بیمه خودروهایی با سال ساخت بالا را به طور کلی تحت پوشش بیمه شخص ثالث خود قرار نمی‌دهند و از فروش بیمه نامه به این خودروها امتناع می‌ورزند.

جریمه دیرکرد چه تاثیری روی نرخ بیمه ثالث می‌گذارد؟

از آن جایی که خرید بیمه شخص ثالث برای کلیه خودروها اجباری است، عدم تمدید به موقع این بیمه نامه جریمه ای را تحت عنوان «جریمه دیرکرد» در پی خواهد داشت. این جریمه به صورت روزشمار است و مبلغ آن به طور حدودی برابر با ارزش یک روز بیمه‌نامه شخص ثالث تمام می‌شود. حداکثر این جریمه به مدت 365 روز یا یک سال محاسبه می‌گردد و مدت زمان بیش از یک سال نیز تنها موظف به پرداخت همان 365 روز جریمه خواهد بود.

نوع کاربری خودرو چه تاثیری روی نرخ بیمه ثالث می‌گذارد؟

یکی دیگر از عوامل موثر در مبلغ حق بیمه نوع کاربری خودروی مورد نظر است. نرخ کاربری بر اساس میزان ریسک خودرو در نظر گرفته می‌شود و خودروهایی که بیشتر در معرض حادثه قرار دارند را موظف به پرداخت حق بیمه بیشتری می‌نماید. مثلا تاکسی‌های درون شهری موظف به پرداخت 20 درصد حق بیمه بیشتر هستند و همچنین بیمه‌نامه تاکسی‌های برون شهری 35 درصد و خودروهای آموزش رانندگی نیز 15 درصد گران‌تر خواهد بود.

جدول عدم خسارت خودرو

مدت اعتبار بیمه‌نامه شخص ثالث

اعتبار بیمه‌نامه به صورت عادی برابر با یک سال خواهد بود. این مدت به خواست صاحب خودرو قابل تغییر است و به صورت سه ماهه، شش ماهه و چند صورت دیگر نیز ارائه می‌شود. نکته قابل ذکر این است که به صرفه ترین مدت بیمه‌نامه از نظر قیمت مدل یک ساله است. مثلا قیمت بیمه‌نامه شش ماهه گران‌تر از نصف مبلغ بیمه‌نامه یک ساله تمام می‌شود.

همچنین امکان صدور و تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث از یک هفته قبل از سررسید بیمه‌نامه امکان پذیر است و اقدام به صدور، پیش از این مدت به صرفه نیست.

باید توجه داشت که بیمه‌نامه شخص ثالث از ساعت 24 روز خریداری فعال می‌شود. مثلا اگر روز شنبه اقدام به خرید یا تمدید بیمه‌نامه کنید، بیمه نامه شما از ساعت 24 همان روز یا به عبارتی از ابتدای بامداد یکشنبه فعال خواهد بود.

انتقال بیمه شخص ثالث ضروری است؟

بیمه شخص ثالث قابلیت انتقال به صاحب جدید خودرو را خواهد داشت. برای این کار کافیست فروشنده و خریدار خودرو به نمایندگی صادرکننده بیمه مراجعه نمایند. همچنین عدم انتقال رسمی بیمه‌نامه نیز از نظر قانونی منعی نخواهد داشت. چرا که صاحب بیمه‌نامه از نظر قانونی همان مالک خودرو است.

همچنین اگر مالک قبلی بیمه‌نامه قصد داشته باشد بیمه نامه را برای خود نگه دارد و از تخفیف های آن استفاده نماید، می‌تواند با مراجعه به نمایندگی، بیمه‌نامه را به خودرو جدید خود منتقل نماید. همچنین انتقال بیمه‌نامه به بستگان درجه اول نیز وجود دارد.

تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث با یک شرکت بیمه جدید

در تمدید بیمه‌نامه شخص ثالث هیچ محدودیتی برای انتخاب شرکت بیمه وجود ندارد. خریدار می‌تواند بدون توجه به شرکتی که سال گذشته تحت پوشش آن بوده است در سال جدید بیمه نامه خود را از یک شرکت تازه خریداری نماید.

چگونه بهترین بیمه شخص ثالث را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب بهترین بیمه شخص ثالث نیاز دارید اطلاعات، شرایط و نرخ های تمام شرکت های بیمه در کنار یکدیگر ببینید و بر اساس نیازها و الویت‌های خود مقایسه نمایید. سامانه استعلام «ازکیـ» به شما کمک می‌کند با چند کلیلک ساده و وارد نمودن مشخصات خودروی خود بدون هیچ زحمتی نرخ و شرایط ارائه شده برترین شرکت‌های بیمه را در کنار هم ببینید و بهترین انتخاب را داشته باشید.

نحوه خرید از سایت ازکیـ

برای خرید بیمه شخص ثالث از سایت ازکیـ ابتدا مشخصات خودروی خود را در فیلدهای مشخص شده وارد می‌کنید. در مرحله بعدی نرخ و شرایط برترین شرکت‌ها را مشاهده و بر اساس الویت‌های خود یکی از شرکت‌ها را برای خرید نهایی انتخاب می‌نمایید. در آخرین مرحله پس از وارد نمودن اطلاعات شخصی و خودروی خود و ارسال عکس بیمه‌نامه سال قبل از طریق سایت یا تلگرام، مبلغ بیمه‌نامه را واریز کرده و در کمترین زمان ممکن بیمه‌نامه جدید را در محل مورد نظر به صورت رایگان دریافت نمایید.