مرکز مشاوره و انتخاب

بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث را از کی بگیریم؟

راهنمای خرید بیمه شخص ثالث

ورود اطلاعات

ورود اطلاعات

اولین مرحله در خرید بیمه شخص ثالث ورود اطلاعات خودرو مانند نوع، مدل و سال ساخت خودرو ، همچنین سابقه عدم خسارت و تاریخ انقضای بیمه‌نامه خواهد بود.

مقایسه و انتخاب بهترین بیمه

مقایسه و انتخاب بهترین بیمه

در مرحله دوم اطلاعات بی‌طرفانه شرکت‌های بیمه از جمله قیمت، تخفیف‌ها، شعب پرداخت خسارت و سایر اطلاعات تکمیلی قابل مقایسه است. در این مرحله امکان تغییر پوشش مالی بیمه وجود دارد.

سفارش بیمه‌نامه و تکمیل سفارش

سفارش بیمه‌نامه و تکمیل خرید

در مرحله سوم مشخصات بیمه‌نامه به نمایش در خواهد آمد و پس از تایید اطلاعات به بخش تکمیل مشخصات بیمه‌گذار، آپلود عکس بیمه‌نامه و ثبت سفارش وارد خواهیم شد.

پرداخت آنلاین / پرداخت در محل

پرداخت آنلاین / پرداخت در محل

در مرحله چهارم برای پرداخت مبلغ حق‌بیمه می‌توان وجه آن را به صورت آنلاین پراخت نمود و یا گزینه پرداخت در محل را انتخاب نموده و حق‌بیمه را هنگام تحویل بیمه‌نامه در محل پرداخت نمایید.

تحویل رایگان

تحویل رایگان

در مرحله چهارم بیمه‌نامه شخص ثالث پس از صدور به صورت کاملا رایگان ارسال و در محل سکونت و یا محل کار تحویل خواهد شد.

تحویل بیمه‌نامه شخص ثالث قبلی

تحویل بیمه‌نامه شخص ثالث قبلی

در آخرین مرحله هنگام تحویل بیمه‌نامه جدید حتما بیمه‌نامه ثالث سال قبل خود را به همراه داشته و آن را به نماینده شرکت ازکی تحویل دهید.

معرفی جامع بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث چیست؟

این بیمه در تعریف قانونی، بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل اشخاص ثالث است که به اختصار بیمه شخص‌ ثالث نامیده می‌شود. به طور کلی جبران هرگونه خسارت مالی و جانی وارد شده به اشخاص ثالث به عهده بیمه شخص ثالث است. راننده‌ی مقصر حادثه، شخص ثالث تلقی نمی‌شود و برای جبران خسارت‌های بدنی راننده مقصر بیمه حوادث راننده به همراه بیمه‌نامه شخص ثالث ارائه می‌شود. در قرارداد بیمه شخص ثالث:
 • شخص اول صاحب بیمه‌نامه و مالک خودرو است.
 • شخص دوم یا ثانی شرکت بیمه‌گر است.
 • شخص سوم یا ثالث شامل تمام افرادی است که در حوادث مرتبط با خودرو، زیان جانی یا مالی دیده باشند. (بجز راننده مقصر حادثه)
 • پوشش‌های بیمه شخص ثالث

  پوشش خسارت جانی بیمه شخص ثالث

  هزینه‌های جانی و پوشش غرامت فوت تا سقف 308 میلیون تومان (معادل دیه کامل مسلمان در ماه حرام سال 97) پرداخت خواهد شد.

  پوشش خسارت مالی بیمه شخص ثالث

  هزینه‌های مالی تا سقف پوشش انتخاب ده در هنگام خرید بیمه‌نامه (بین 7/7 میلیون تا 30 میلیون تومان در سال 97) پرداخت خواهد شد.

  تخفیف عدم خسارت

  از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت نهایی حق‌بیمه شخص ثالث تخفیف عدم خسارت بیمه است بسیاری از شرکت ها از سه حرف "ت ع خ" به اختصار بر روی بیمه نامه استفاده میکنند؛ یعنی به نسبت تعداد سال‌هایی که بیمه‌گذار از بیمه شخص ثالث استفاده نکند در حق‌بیمه پرداختی تخفیف دریافت می‌نماید. این تخفیف به صورت تصاعدی محاسبه می‌شود و به ازای هر سال عدم خسارت 5 درصد افزایش می‌یابد.
  تخفیف بیمه شخص ثالث در قانون جدید به جای ۸ سال در ۱۵ سال اعمال می‌شود.

  انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

  در سه حالت شما می‌توانید تخفیف بیمه شخص ثالث خود را منتقل نمایید:
 • انتقال مالکیت خودروی قبلی و انتقال تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث به خودروی جدید با کاربری و تعداد سیلندر یکسان
 • انتقال مالکیت خودرو و تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث به افراد درجه یک خانواده
 • انتقال تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث از یک شرکت به شرکت بیمه دیگر
 • تخفیف عدم خسارت در صورت تغییر شرکت بیمه از شرکتی به شرکت دیگر ، محفوظ خواهند ماند.
 • کاهش تخفیف

  در قانون جدید، تمامی تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث با یکبار خسارت از بین نمی‌رود و به صورت پلکانی کاهش می‌یابد. به عنوان مثال یکبار استفاده از خسارت مالی، باعث کاهش 10 درصد از تخفیف عدم خسارت خواهد شد.

  جریمه دیرکرد

  نقطه مقابل تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث، جریمه دیرکرد است و باعث افزایش حق بیمه می‌شود. از آنجایی که داشتن بیمه شخص ثالث برای تمامی دارندگان خودرو و موتورسیکلت اجباری است؛ درصورتی که تمدید بیمه شخص ثالث خودرو به تعویق بیوفتد، به صورت روزشمار مبلغی به حق‌بیمه اضافه خواهد شد. اضافه شدن جریمه دیرکرد به حق‌بیمه به صورت روز شمار تنها تا ۳۶۵ روز محاسبه و اعمال می‌ شود؛ جریمه دیرکرد بیمه‌نامه شخص ثالث برای تأخیر بیشتر از یک سال ثابت خواهد ماند، یعنی حتی اگر چندین سال دیرکرد برای بیمه شخص ثالث وجود داشته باشد، همان یک سال محاسبه شده و تغییری نمی‌کند.

  تمدید بیمه شخص ثالث

  با توجه به اهمیت بالای بیمه شخص ثالث، فارغ از جریمه عدم تمدید بیمه ریسک بالایی متوجه افرادی که بیمه ثالث خود را فراموش می کنند. در این خصوص پیشنهاد اول ما تنظیم یادآور بیمه در سایت ازکی است. در نظر داشته باشیم تمدید بیمه شخص ثالث یک هفته قبل از اتمام تاریخ اعتبار بیمه‌‌نامه امکان پذیر است و تاریخ شروع بیمه نامه دقیقا پس از پایان بیمه نامه قبلی محاسبه خواهد شد.

  وبلاگ بیمه شخص ثالث