معرفی بیمه مسافرتی

سوالات متداول

درخواست مشاوره

بیمه مسافرتی چیست؟

بیمه مسافرتی به منظور محافظت از مسافران در برابر خطرات احتمالی سفر به کار می‌رود. این بیمه تعداد زیادی از حوادث ناگواری که در یک سفر ممکن است اتفاق بیفتد را تحت پوشش قرار می‌دهد.
در بیان اهمیت خرید بیمه مسافرتی می‌توان موارد زیر را عنوان کرد:

 • در بسیاری از سفارت خانه‌ها خرید این بیمه برای صدور ویزا الزامی است.
 • بیمه مسافرتی بهترین راه برای جبران یا کاهش خسارت‌های رخ داده و بهترین تضمین برای داشتن سفری امن به شمار می‌رود.
 • هزینه‌های پزشکی در بعضی از کشورها بسیار سنگین است و استفاده از آنها بدون پشتیبانی شرکت‌های بیمه‌ای بسیار گران تمام می‌شود.

پوشش‌های بیمه مسافرتی

منظور از پوشش، خساراتی است که در صورت وقوع حوادث و خطرات، توسط شرکت بیمه حمایت خواهند شد. برخی از این پوشش‌ها عبارتند از:
 • هزینه‌های پزشکی: تمام هزینه‌های به وجود آمده در اثر بیماری‌ها یا حوادث و صدمات مختلف که نیازمند مراقبت پزشکی و بستری شدن در بیمارستان و مراکز درمانی باشد، توسط شرکت بیمه پرداخت خواهد شد. در این پوشش کلیه هزینه‌های بستری، معاینه، درمان، جراحی و... تا سقف تعهد بیمه‌نامه جبران می‌شود.
 • هزینه‌های دندانپزشکی: در خصوص هزینه‌های دندانپزشکی، تنها هزینه معالجه ضروری پرداخت می‌شود. هزینه‌هایی مثل درمان عفونت شدید، دندان درد، کشیدن دندان و...
 • هزینه دارو: در صورت مفقود شدن داروهای همراه مسافر (به شرط ضروری بودن مصرف آن‌ها) شرکت بیمه موظف است هزینه ارسال مجدد داروهای مورد نیاز بیمه‌گذار را پرداخت کند.
 • بیماری‌های شدید: در صورت وقوع حوادث نسبتا سنگین یا ابتلا به بیماری‌های شدید، شرکت بیمه بر اساس شرایط شخص آسیب دیده و با مشورت پزشک مشخص می‌نماید که اقدامات لازم جهت درمان شخص را در همان کشور انجام دهد یا زمینه را برای انتقال او به کشورش فراهم کند. شرکت بیمه موظف است مناسب‌ترین تصمیم را با مشورت پزشک متخصص اخذ نماید.
 • هزینه‌های بازگشت: در صورت ابتلا به بیماری یا وقوع حادثه‌ای که بیش از 10 روز نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد، شرکت بیمه هزینه بازگشت یکی از همراهان بیمار را پرداخت می‌کند.
 • هزینه همراه: همچنین در موارد دیگری که نیاز به بستری شدن بیش از 10 روز وجود داشته باشد، هزینه رفت و آمد و اقامت یکی از بستگان درجه 1 بیمار، توسط شرکت بیمه پرداخت می‌شود تا به عنوان همراه در کنار وی باشد.
 • هزینه مسائل حقوقی: در مواردی که بیمه مسافرتی شامل پوشش حقوقی باشد، شرکت بیمه حمایت‌های حقوقی فراوانی از شخص به عمل خواهد آورد. مشکلات حقوقی ممکن است در صورت رعایت نکردن قوانین شهروندی در کشورهای خارجی و یا آشنا نبودن با قوانین و مقررات مربوط به آنجا رخ دهد و شخص مسافر را با مشکلات و درگیری‌های فراوان و همچنین هزینه‌های زیادی مواجه نماید. در این موارد شرکت بیمه حمایت‌هایی از قبیل مشاوره و پیگیری پرونده و همچنین پرداخت هزینه‌های مربوط به حق الوکاله و هزینه‌های مربوط به دادگاه و فرآیند دفاع را تعهد می‌نماید. این هزینه‌ها در شرکت‌های مختلف سقف‌های گوناگونی دارند و هر شرکت بنا بر شرایط مربوط به خود اقدام به پرداخت آنها خواهد نمود.
 • هزینه‌های مربوط به بار، مدارک مسافر و تاخیر پرواز: در این پوشش‌ها، شرکت بیمه هزینه خسارت سرقت یا مفقودی بار و مدارک شخص و همچنین تاخیر در حرکت وسیله نقلیه مربوط به سفر را پرداخت می‌نماید.

مدت اعتبار بیمه‌ مسافرتی

مدت بیمه‌نامه از زمان خروج از کشور و هنگام خوردن مهر خروج بر روی گذرنامه آغاز می‌شود. از زمان صدور بیمه مسافرتی، بیمه‌گذار مدت مشخصی برای خروج از کشور فرصت دارد. این مدت برای بعضی شرکت‌های بیمه شش ماه و برای بعضی دیگر تا یک سال است.

همچنین بهتر است این نکته را بدانید که همه بیمه‌های مسافرتی، سفرهایی که کمتر از 92 روز متوالی باشند را پوشش می‌دهند. یعنی حتی اگر شما بیمه مسافرتی یک ساله خریداری کنید، باید هر 92 روز به کشور بازگردید، چون از روز 93 ام به بعد دیگر تحت پوشش این بیمه نخواهید بود.

بهترین بیمه مسافرتی

بهترین بیمه مسافرتی ممکن است برای هر فرد با توجه به شرایط سفر و وضعیت وی متفاوت باشد، اما می‌توان برای انتخاب آن معیارهایی مثل کامل بودن پوشش‌های بیمه‌ای، شرایط شرکت کمک‌رسان، نحوه پرداخت خسارت و ... را در نظر گرفت.

همچنین برای انتخاب بهترین بیمه مسافرتی، اطلاع از نرخ و شرایط ارائه شده در تمام شرکت‌های بیمه ضروری است که شما می‌توانید با استفاده از سایت ازکی در زمانی بسیار کوتاه نرخ و شرایط شرکت‌های مختلف بیمه را ببینید، مقایسه کنید و با استفاده از مشاوره‌های تخصصی کارشناسان ازکی، بهترین بیمه را انتخاب کنید.

بیمه مسافرتی ارزان

یکی از معیارهای مهم در انتخاب و خرید بیمه مسافرتی برای بسیاری از افراد، قیمت و ارزان بودن بیمه‌نامه است.

در بیمه مسافرتی، شرکت‌های مختلف بر اساس مدت زمان سفر و همچنین مناطق جغرافیایی گوناگون، نرخ‌های متفاوتی را ارائه می‌دهند که شما می‌توانید پس از مقایسه قیمت بیمه مسافرتی در سایت ازکی، ارزان‌ترین آن را انتخاب کنید.

البته توجه داشته باشید که ممکن است یک بیمه مسافرتی ارزان، از پوشش‌های کامل و یا نحوه پرداخت خسارت مناسبی برخوردار نباشد. به همین دلیل پیشنهاد مشاوران ازکی این است که در انتخاب بیمه مسافرتی علاوه بر قیمت، معیارهای مهم دیگر را نیز مدنظر قرار دهید.

محاسبه قیمت بیمه مسافرتی

بیمه مسافرتی بر اساس سه عامل اصلی محاسبه می‌شود:

 • سن مسافر
 • مدت سف
 • مقصد سف

همچنین برای بعضی از مقصدها امکان انتخاب پوشش مالی نیز وجود دارد و این مورد نیز بر روی قیمت بیمه تاثیر خواهد گذاشت.

سن مسافر

سن مسافر به نوعی مشخص کننده میزان احتمال وقوع مشکلات جسمی، میزان سلامتی و همچنین احتمال قرار گرفتن در معرض خطرات مختلف می‌باشد. به این معنی که هرچقدر سن مسافر بیشتر باشد، مبلغ بیشتری به عنوان حق بیمه پرداخت خواهد کرد.

گروه‌های سنی تعیین شده توسط بیشتر شرکت‌های بیمه به شکل زیر است:

 • 0 تا 12 سال
 • 13 تا 65 سال
 • 66 تا 70 سال
 • 71 تا 75 سال
 • 76 تا 80 سال
 • 81 تا 85 سال
 • 86 سال و بیشتر

مدت سفر

هرچه مدت زمان سفر بیشتر شود، هزینه بیمه‌نامه مسافرتی بیشتر خواهد شد. مدت بیمه مسافرتی به مدت زمانی که قصد سفر دارید بستگی دارد و بر اساس بازه‌های زمانی ارائه شده انتخاب می‌شود:

 • 1 تا 7 روز
 • 8 تا 15 روز
 • 16 تا 23 روز
 • 24 تا 31 روز
 • 32 تا 45 روز
 • 46 تا 62 روز
 • 63 تا 92 روز
 • شش ماهه
 • یک ساله

مقصد سفر

کشورهای جهان توسط شرکت‌های بیمه و بر اساس عوامل مختلفی به گروه‌های چندگانه تقسیم می‌شوند. اگر در مدت مسافرت تنها قصد سفر به یک کشور را داشته باشید، به آسانی گروهی که کشور مقصد شما در آن قرار دارد را انتخاب می‌کنید. و اگر قصد مسافرت به چندین کشور را داشته باشید، باید توجه کنید که تمام مقصدهای شما در گروه بیمه خریداری شده قرار داشته باشد.

به صورت کلی هرچقدر محدوده جغرافیایی قید شده در بیمه‌نامه وسیع‌تر باشد و کشورهای بیشتری را شامل شود، مبلغ بیمه‌نامه بیشتر خواهد شد. مثلا محدوده تمام کشورهای جهان گران‌تر و محدوده سفرهای زیارتی ارزان‌تر از سایر مناطق محاسبه می‌شوند.

سقف تعهدات بیمه مسافرتی

سقف تعهدات بیمه مسافرتی، میزان حداکثر هزینه شرکت برای جبران هزینه درمان یا خسارت مسافر است. این سقف در بعضی از موارد قابل انتخاب است و خریدار بیمه می‌تواند بین دو یا چند سقف تعهد حق انتخاب داشته باشد.

شرکت‌های کمک‌رسان بیمه مسافرتی

از آن جایی که شرکت‌های ایرانی در خارج از کشور شعبه ندارند، خدمات بیمه مسافرتی خود را از طریق شرکت‌های کمک‌رسان ارائه می‌دهند. به این صورت که مسافر ایرانی از شرکت‌های بیمه داخلی مثل ملت، آسیا، ایران، سامان، پاسارگاد و... یک بیمه مسافرتی خریداری می‌کند و این شرکت‌ها طی قراردادی با شرکت‌های بیمه‌گر خارجی مثل Reise-Schutz ، Evasan ، SOS ، Allianz و... در ارتباط هستند و حمایت‌های پوششی در خارج از کشور را از طریق آن‌ها ارائه می‌کنند.

همچنین در بعضی سفارت‌خانه‌ها تنها یک شرکت مشخص جهت صدور ویزا توصیه می‌شود و مسافران به آن کشور حتما باید بیمه خود را از شرکتی که سفارت معرفی کرده، خریداری نمایند.

بیمه مسافرتی ایران

بیمه ایران یکی از شرکت‌های ارائه دهنده بیمه مسافرتی می‌باشد. بیمه مسافرتی ایران یکی از معدود شرکت‌های بیمه است که علاوه بر پوشش‌های اصلی، پوشش بازگرداندن کودک بی‌سرپرست به کشور محل اقامت و پوشش جستجو و نجات بیمه‌گذار در صورت وقوع حادثه (تا سقف 5000 یورو) را ارائه می‌دهد.

همچنین در بیمه مسافرتی ایران، هز‌‌ینه فور‌‌یت‌ها‌‌ی پزشکی تا سقف 50,000 یورو پرداخت می‌شود.

بیمه ایران خدمات بیمه مسافرتی خود را از طریق شرکت کمک‌رسان اواسان(Evasan) به ‌بیمه‌گذاران ارائه می‌دهد.

بیمه مسافرتی ملت

بیمه ملت یکی دیگر از شرکت‌های ارائه دهنده بیمه مسافرتی است که اکثر پوشش‌های اصلی بیمه مسافرتی را ارائه می‌دهد.

این بیمه در قالب سه طرح بیمه حوادث مسافران عازم به خارج از کشور، بیمه مسافران ورودی به ایران و بیمه حوادث گروهی تورهای مسافرتی عرضه می‌شود.

محدودیت سنی بیمه ملت برای این بیمه‌ ۸۵ سال است و فرانشیز آن ۲۵ یورو برای هر خسارت می‌باشد.

محدودیت سنی بیمه ملت برای این بیمه‌ ۸۵ سال است و فرانشیز آن ۲۵ یورو برای هر خسارت می‌باشد. شرکت کمک‌رسان بیمه مسافرتی ملت، شرکت رایزشوتز Reise Schutz)) است. به این معنی که بیمه مسافرتی ملت از طریق این شرکت کمک‌رسان به ‌بیمه‌گذاران خود خدمات رسانی می‌کند.

بیمه مسافرتی سامان

یکی دیگر از شرکت‌های ارائه دهنده بیمه مسافرتی، بیمه سامان است که برای ارائه خدمات خود با شرکت کمک‌رسان بین‌المللی Mideast همکاری‌ می‌کند.

بیمه مسافرتی سامان علاوه بر ارائه پوشش‌های اصلی، پوشش‌هایی مثل پوشش بیمه سرقت و آتش سوزی منزل در زمان سفر، جبران هزینه‌های کنسلی سفر و امکان استفاده از آمبولانس هوایی را ارائه‌ می‌دهد.

از مزایای مهم بیمه مسافرتی سامان‌ می‌توان به خدمات 24 ساعته به زبان فارسی و پرداخت مستقیم هزینه‌ها در کشور مقصد اشاره کرد.

بیمه مسافرتی SOS

شرکت sos در واقع یک شرکت کمک‌رسان ارائه دهنده خدمات بیمه مسافرتی است که شرکت‌های بیمه مختلف مثل بیمه پاسارگاد، بیمه آسماری، بیمه دانا و ... بیمه مسافرتی خود را از طریق این شرکت به ‌بیمه‌گذاران ارائه می‌دهند.

در بیمه sos پوشش‌های اصلی بیمه مسافرتی ارائه می‌شود و شما می‌توانید از پوشش‌های این بیمه در اکثر کشورهای جهان استفاده کنید.

نحوه دریافت خسارت بیمه مسافرتی

پرداخت خسارت در شرکت‌های کمک‌رسان به دو روش انجام می‌شود.

حالت اول شرکت‌های کمک‌رسانی هستند که امکان پرداخت خسارت در محل حادثه را دارند. به این معنی که شما باید موقع بروز حادثه، با شماره شرکت کمک‌رسانی که روی بیمه‌نامه مسافرتی درج شده است تماس بگیرید و با اعلام نام، شماره بیمه‌نامه و مدت اعتبار آن، حادثه رخ داده را توضیح دهید. در این حالت شرکت کمک‌رسان بر اساس حادثه رخ داده اقدامات لازم را انجام می‌دهد و هزینه خسارت را به صورت مستقیم یا از طریق ارگان مربوطه (مثل بیمارستان و ...) به بیمه‌گذار پرداخت می‌کند.

حالت دوم شرکت‌های کمک‌رسانی هستند که امکان پرداخت خسارت در محل حادثه را ندارند. در این حالت شما باید هزینه خسارت رخ داده را شخصاً پرداخت کنید و بعد از بازگشت به کشور، با ارائه صورت حساب هزینه‌های پرداخت شده، خسارت خود را از شرکت بیمه‌گر دریافت کنید. در چنین شرایطی باید برای دریافت خسارت مدارک زیر را به شرکت بیمه ارائه دهید:

 • اصل بیمه‌نامه مسافرتی
 • اصل و کپی گذرنامه
 • اصل فاکتورهای پرداخت‌شده
 • گزارش‌های مربوط به هزینه (گواهی فوت، کپی شناسنامه، گواهی پزشکی بیمارستان و غیره)

هزینه‌ها و خسارت‌هایی که توسط بیمه مسافرتی پرداخت نمی‌شود

 • هزینه‌هایی که بیمه‌شده شخصا و بدون اطلاع و موافقت شرکت بیمه متحمل شود.
 • هزینه‌های مرتبط با بیماری سابقه‌دار، ابتلای مجدد به بیماری مزمن یا ادامه‌دار و یا عوارضی که بیمه شده قبلاً از آن آگاهی داشته است.
 • موارد ناشی از جنگ، تجاوز نظامی، اعمال دشمنان خارجی، مخاصمات (جنگ اعلام شده یا نشده)، جنگ داخلی، قیام، شورش، تروریسم و عملیات نظامی، بلوا و ناآرامی اجتماعی.
 • مباشرت، مشارکت یا معاونت در عمل مجرمانه.
 • هزینه‌های مرتبط با شرکت در مسابقه اسب‌ دوانی، مسابقه دوچرخه ‌سواری و هر نوع مسابقه یا نمایش با وسایل موتوری و شرکت در تمرینات و مسابقات ورزشی حرفه‌ای نظیر کوه‌ نوردی (صعود حرفه‌ای)، هوا نوردی و هرگونه پرواز، غار نوردی، غواصی، ورزش‌‌های زمستانی یا تمرین به منظور شرکت در مسابقات رسمی و یا نمایش و یا هرگونه ورزش و تفریحی که به‌طور معمول و معقول خطرناک تلقی می‌شود.
 • تشعشعات هسته‌‌ای یا هر مورد مربوط به آن.
 • زایمان در خلال سه ماه مانده به موعد زایمان و سقط جنین اختیاری.
 • هزینه‌های مرتبط با مصرف مواد مخدر، مشروبات الکلی و دارو‌های روان‌ گردان به ‌استثنای داروهایی که با تجویز پزشک ذی‌صلاح مصرف شده باشد.
 • هزینه‌های مرتبط با حوادث شغلی و کار.
 • هزینه‌های مرتبط با اختلالات و بیماری‌های مادرزادی.
 • پیشگیری یا واکسیناسیون.
 • هزینه‌های مرتبط با فیزیوتراپی.
 • انرژی درمانی، آفتاب درمانی و درمان به منظور زیبایی، معالجه از طریق چشمه‌‌های آب معدنی.
 • هزینه‌های مرتبط با بیماری‌های روانی و جنون.
 • هزینه‌های مرتبط با خودکشی و یا اقدام به خودکشی.

خرید اینترنتی بیمه مسافرتی از سایت ازکی

برای خرید بیمه مسافرتی از سایت ازکی 4 مرحله پیش رو دارید:

 • مشخصات خود را در فیلدهای مشخص شده وارد ‌کنید. مشخصاتی مثل مقصد سفر، مدت سفر و اطلاعات مسافر.
 • در مرحله بعد‌‌‌‌‌ می‌توانید نرخ و شرایط بیمه مسافرتی خود را در برترین شرکت‌‌‌‌های بیمه کشور مشاهده و با هم مقایسه کنید و بر اساس نیازها و اولویت‌‌‌‌های خود یکی از بیمه‌‌‌ها را انتخاب کنید.
 • پس از تأیید اطلاعات در مرحله بعد باید اطلاعات شخصی مثل نام و نام خانوادگی، کد ملی، آدرس و ... را وارد کنید و سپس عکس گذرنامه خود را ارسال کنید.
 • در مرحله نهایی‌‌‌‌‌ می‌توانید نحوه پرداخت حق بیمه (پرداخت آنلاین یا پرداخت در محل) را انتخاب کرده و هزینه بیمه‌نامه خود را به یکی از این دو روش پرداخت کنید.
 • بیمه‌نامه شما در کمترین زمان ممکن صادر شده و به صورت رایگان به آدرس مورد نظرتان ارسال خواهد شد.

به طور کلی منظور از بیمه مسافرتی چیست؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بیمه مسافرتی صدمات بدنی، بیماری و حوادثی که برای شخص بیمه‌شده در خارج از کشور اتفاق می‌افتد تحت پوشش قرار می‌دهد و باعث درخواست کمک از طرف شخص بیمه‌گذار یا نماینده قانونی وی می‌شود. شرکت‌های بیمه با همکاری شبکه‌های ‌کمک‌رسان بین‌المللی، خدمات بیمه مسافرتی (بیمه مسافران خارج از کشور) را به مسافران محترم ارائه نموده و کلیه خسارت‌های ناشی از حادثه، صدمات بدنی، تاخیر یا گم شدن بار و ... را پرداخت می‌نمایند.

چرا باید بیمه مسافرتی داشته باشم؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ
 • به دلیل تامین امنیت در سفر
 • پرداخت هزینه‌های بالای درمانی در خارج از کشور

آیا بیمه‌نامه درمان مسافرتی محدودیت سنی دارد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

خیر؛ بیمه‌نامه محدودیت سنی ندارد اما سن مسافر به دلیل مشخص شدن ریسک شرکت بیمه، باید معین شود.

مدت بیمه درمان مسافرتی چند روز باید باشد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

طبق تعداد روزهای سفر مسافر (ولی بر اساس آیین‌نامه بیمه مرکزی کشور مدت اقامت نباید بیشتر از 92 روز متوالی باشد).

آیا مبدأ سفر باید ایران باشد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بله؛ برای استفاده از بیمه‌نامه مسافرتی، حتماً باید به هنگام خروج از کشور مهر خروج از کشور در پاسپورت مسافر درج شود. به همین دلیل مبدأ سفر باید ایران باشد. مسافری که بیمه‌نامه مسافرت خریداری کرده، نمی‌تواند برای شروع سفر کشور دیگری را بعنوان مبدأ سفر انتخاب کند.

جهت دریافت بیمه درمان مسافرتی چه مدارکی لازم است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

اصل و کپی پاسپورت معتبر و تکمیل فرم پیشنهاد کتبی طبق مشخصات پاسپورت.

آیا داشتن بیمه مسافرتی الزامی است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

در شرایط عادی خرید بیمه‌نامه مسافرتی بجز برای گرفتن ویزا، اختیاری است.

داشتن بیمه مسافرتی برای گرفتن ویزا از سفارت خانه کشورها الزامی است. بخصوص کشورهای عضو شینگن.

همچنین در صورتی که مسافر ویزای چند ساله داشته باشد و یا اقامت کشوری را دارد، خرید بیمه مسافرتی برای سفر به خارج از کشور الزامی نیست.

آیا تاریخ شروع بیمه درمان مسافرتی از تاریخ صدور آن است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

خیر؛  تاریخ شروع بیمه‌نامه مسافرتی از تاریخ آغاز سفر خواهد بود. (بیمه شدگان بلافاصله بعد از شروع سفر به خارج از ایران، می‌توانند از مزایای بیمه مسافرتی در سراسر جهان استفاده کنند؛ یعنی از زمانی که مهر خروج از کشور در پاسپورت درج می‌گردد).

حق‌بیمه مسافرتی به چه عواملی بستگی دارد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ
 • منطقه مقصد
 • مدت سفر
 • میزان تعهدات مالی
 • تاریخ تولد
 • پوشش‌های بیمه‌ای شرکت بیمه

آیا بیمه مسافرتی برای سفر‌های داخلی هم صادر می‌شود؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

خیر؛ در این موارد می‌توان بیمه مسئولیت (بیمه مسئولیت مدنی تورها) و بیمه حوادث خریداری کرد.

پوشش در بیمه مسافرتی به چه معناست؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

به تعهداتی که بیمه مسافرتی در برابر حوادث و بیماری‌ها ارائه می‌دهد‌، پوشش گفته می‌شود. مانند پوشش سرقت و گم شدن مدارک یا بار‌، پوشش بستری در بیمارستان و ... اگر هر یک از این اتفاق‌ها در سفر برای شما بیافتد شرکت بیمه جبران خسارت می‌کند.

به صورت کلی بیمه مسافرتی چه پوشش‌هایی را ارائه می‌دهد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ
 • پذیرش و انتقال بیمه‌شده با نظارت پزشکی به نزدیک‌‌ترین بیمارستان یا مراکز درمانی مجهز، در کوتاه­ترین زمان ممکن و به هر طریق.
 • پرداخت هزینه‌‌های پزشکی و بستری بر اساس نرخ ارز مندرج در بیمه‌‌نامه و با استناد به گواهی پزشک.
 • انتقال یکی از اعضای خانواده بیمه‌شده از ایران به کشور مقصد در صورت بستری شدن بیمه‌شده و پرداخت هزینه‌های اقامت وی.
 • هزینه بازگشت بیمه‌گذار به دلیل فوت یکی از اعضای نزدیک خانواده (تا بستگان درجه دوم).
 • هزینه متعارف بازگشت غیرمنتظره بیمه‌شده به دلیل صدمات یا بیماری حاد پزشکی.
 • پرداخت هزینه‌های فوریتهای دندانپزشکی شامل معالجه صدمات ناشی از حوادث، دندان درد، درمان عفونت و کشیدن دندان.
 • تهیه و ارسال اضطراری داروهای خاص برای بیمه‌شده.
 • پرداخت هزینه‌های متعارف مربوط به بازگرداندن جسد متوفی.
 • پرداخت هزینه‌های لازم برای بازیابی مدارک شناسایی (از جمله گذرنامه و ویزا) بیمه‌شده‌، در صورت سرقت یا گم شدن.
 •  پرداخت هزینه‌های متعارف جهت بازگرداندن کودکان بی سرپرست زیر ۱۵ سال همراه فرد بیمه‌شده که در اثر این حادثه بی سرپرست مانده‌اند.
 • پرداخت هزینه‌های ناشی از تاخیر در تحویل بار.
 • همکاری و ارائه مشاوره حقوقی مورد نیاز در صورت بروز مشکلات قانونی در کشور مقصد.

آیا پس از صدور ویزا بیمه درمان مسافرتی قابل استرداد است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بله؛ با درخواست کتبی بیمه‌گذار و مراجعه حضوری وی به دفتر نمایندگی بیمه امکان استرداد بیمه مسافرتی وجود دارد.

بیمه‌نامه مسافرتی چه مواردی را پوشش می‌دهد؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

تمامی حوادث و بیماری‌ها مشروط به اینکه بیمه‌گذار سابقه بیماری خاصی نداشته باشد. 

اگر مدت سفر متوالی نباشد، آیا بیمه‌نامه معتبر است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

در صورت خرید بیمه‌نامه گروهی (Multiple) اعتبار بیمه‌نامه محفوظ خواهد ماند.

اما اگر بیمه‌نامه انفرادی (Single) باشد با اولین خروج از کشور اعتبار آن بیمه‌نامه از بین می‌رود.

بیمه‌نامه انفرادی (Single) و گروهی (Multiple) چیست و تفاوت آنها چگونه است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ
 • بیمه‌نامه انفرادی (Single) برای یک بار خروج از کشور می‌باشد و پس از خروج از کشور و انقضای مدت زمان بیمه‌نامه، منقضی می‌شود.
 • بیمه‌نامه گروهی (Multiple) برای چند بار خروج از کشور می‌باشد و از زمان اولین خروج از کشور مدت زمان بیمه‌نامه مورد محاسبه قرار می‌گیرد.

آیا شرکت‌های ‌کمک‌رسان مسلط به زبان فارسی هستند؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

تمام شرکت‌های ‌کمک‌رسان در تمام ساعات شبانه‌روز و به زبان فارسی  پاسخگوی مسافران هستند. 

آیا بیمه‌نامه مسافرتی قابل تمدید است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

خیر؛ بیمه‌نامه مسافرتی قابل تمدید نیست و مدت اعتبار آن از تاریخ خروج از کشور به مدت خریداری شده می‌باشد. بیمه‌نامه مسافرتی در صورت اتمام زمان خریداری شده باطل می‌شود و مسافر باید مجدداً بیمه‌نامه مورد نظر را خریداری کند.

حداکثر مدت زمان بیمه درمان مسافرتی چند روز است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ
 • در بیمه‌نامه‌های گروهی (Multiple) یک سال
 • در بیمه‌نامه‌های انفرادی (Single) نود و دو روز
 • در بیمه‌نامه‌های دانشجویی شش ماهه و یک ساله

اگر قصد سفر به چند کشور را داشته باشیم، می‌توان از بیمه درمان مسافرتی استفاده کنیم؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بله؛ بیمه‌نامه مسافرتی برای سفر به کشور خاصی صادر نمی‌شود. فقط در زمان خرید باید مرز ورودی مشخص شود.

آیا می‌توانم این بیمه‌نامه را به سفارت خانه برای اخذ ویزا ارائه دهم؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

 بله

بیمه مسافرتی برای سفر حج یا دیگر سفرهای زیارتی قابل استفاده است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بله

در صورت اختلاف زمانی ویزای صادر شده، آیا مدت بیمه درمان مسافرتی قابل تغییر است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بله؛ با باطل نمودن بیمه‌نامه خریداری شده و صدور بیمه‌نامه جدید قبل از سفر و با درخواست کتبی و مراجعه حضوری به دفتر نمایندگی بیمه قابل تغییر است.

بر روی بیمه‌نامه تاریخ شروع ذکر نشده، آیا این بیمه‌نامه معتبر است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بله؛ تاریخ شروع بیمه‌نامه از تاریخ خروج از کشور محاسبه می‌شود. بر اساس تعداد روز سفر خریداری شده.

قوانین ابطال بیمه‌نامه چیست؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

در سه حالت امکان ابطال بیمه‌نامه وجود دارد:

 • در صورت عدم ارائه ویزا از جانب سفارت مربوطه به بیمه‌شده؛ در این صورت بیمه‌گذار باید با مراجعه حضوری به دفتر بیمه و با به همراه داشتن کلیه نسخ بیمه‌نامه و نامه سفارت اقدام به ابطال بیمه‌نامه نماید، بیمه‌گر در این شرایط با کسر 10% بیمه‌نامه را باطل می‌نماید.
 • در صورت لغو مسافرت قبل از صدور ویزا، بیمه‌گذار باید با مراجعه حضوری به دفتر بیمه و با به همراه داشتن کلیه نسخ بیمه‌نامه اقدام به ابطال بیمه‌نامه نماید، بیمه‌گر در این شرایط با کسر 10% بیمه‌نامه را باطل می‌نماید.
 • در صورت لغو مسافرت بعد از صدور ویزا تا اتمام مهلت ویزا امکان ابطال بیمه‌نامه فراهم نیست و بعد از پایان یافتن مدت ویزا بیمه‌گذار باید با مراجعه حضوری به دفتر بیمه و با به همراه داشتن اصل گذرنامه بیمه‌شده (جهت کنترل عدم درج مهر خروج از کشور در مدت اعتبار ویزا) و کلیه نسخ بیمه‌نامه اقدام به ابطال بیمه‌نامه نماید، بیمه‌گر در این شرایط با کسر 20% بیمه‌نامه را باطل می‌نماید.

نحوه ی درخواست کمک در بیمه مسافرتی در وقوع حادثه چگونه است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

در صورت نیاز به خدمات و در هنگام وقوع حادثه، بیمه شده قبل از هر اقدام شخصی با شماره‌های درج شده بر روی بیمه‌نامه خود تماس گرفته و اطلاعات زیر را اعلام نماید:

 • نام کامل بیمه شده، شماره و تاریخ اعتبار بیمه ‌نامه مسافرتی، شماره گذرنامه.
 • نشانی محل اقامت در ایران و شماره تماس.
 • شرح مختصر حادثه، بیماری و نوع کمک مورد درخواست.
 • در موارد بستری حداکثر ظرف مدت ۵ روز از زمان بستری شدن و قبل از ترخیص موضوع را به بیمه‌گر اعلام نماید.
 • از هر عملی که اقدام بیمه‌ گر را علیه مسئول حادثه (در صورت وجود) مشکل و نامقدور سازد، خودداری نماید.

کلیه مدارک و مستندات لازم برای بازیافت خسارت از منابع مربوطه را در صورت درخواست بیمه‌ گر تهیه و در اختیار وی قرار دهد.

شرکت‌های ‌کمک‌رسان کدامند و نحوه ی دریافت خسارت به چه صورت است؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

شرکت‌های بیمه‌ای موجود در ایران نمی‌توانند در خارج از ایران شعبه داشته باشند، بنابراین با یک یا چند شرکت ‌کمک‌رسان در خارج از کشور قرارداد بسته و در صورت بروز حادثه به بیمه‌گذار کمک میرساند. شرکت‌هایی مانند Mideast , Allianz , Evasan  و...

بیشتر این شرکت‌ها در صورت بروز حادثه، در همان لحظه به جبران هزینه خسارت می‌پردازند اما بعضی از آنها نیز این امکان را ندارند و بیمه‌گذار باید هزینه حادثه را پرداخت نموده و بعد از برگشت به کشور محل اقامت بر اساس صورت حساب‌های موجود، خسارت خود را از شرکت بیمه دریافت کند.

نداشتن بیمه مسافرتی در خارج از کشور باعث چه مشکلاتی می‌شود؟

نمایش پاسخ بستن پاسخ

بیمه مسافرتی برای محافظت شما را در برابر صدمات و حوادث احتمالی صادر می‌شود. اگر شما بیمه مسافرتی نداشته باشید و در سفر دچار حادثه (سرقت و گم شدن بار‌، بستری در مراکز درمانی و فوریت‌های پزشکی و ...) شوید نه تنها مجبور به پرداخت هزینه‌های زیادی هستید بلکه در صورت آشنا نبودن با زبان آن منطقه با مشکلات بسیاری مواجه خواهید شد.

درخواست مشاوره

برای شروع گفتگو با مشاوران ازکی فیلد های زیر را پر کنید