درباره بیمه مسئولیت آسانسور

بیمه مسئولیت آسانسور

بیمه مسئولیت برای جبران خسارت ناشی از حوادث مختلف، در زمان مسئولیت یک فرد است. بیمه مسئولیت انواع مختلفی دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها بیمه مسئولیت آسانسور است.

بیمه مسئولیت آسانسور چیست؟

با شروع زندگی شهری و آپارتمان‌نشینی، داشتن آسانسور به یکی از ویژگی‌های اصلی ساختمان‌ها تبدیل شده است. از هر دیدگاهی که نگاه کنیم وجود آسانسور زندگی را برای بسیاری از ما آسان کرده است، برای مثال در مواقع مختلف که امکانه استفاده از پله وجود ندارد کافیست از آسانسور استفاده کنیم و قدردان این اختراع کاربردی بشر باشیم. با وجود تمام مزایا، آسانسورها گاهی باعث مشکلات مختلفی می‌شوند. نقص فنی، مشکلات ناشی از قطعی برق، مشکلات غیرقابل پیش‌بینی و سایر مشکلات این چنینی، گاهی باعث خسارات بسیار سنگین می‌شوند.

در چنین زمانی بیمه آسانسور به کمک مردم می‌آید. بیمه مسئولیت آسانسور یا همان بیمه آسانسور برای جبران خسارات ناشی از حوادث آسانسور ایجاد شده است. این بیمه خسارات مختلفی که در اثر استفاده از آسانسور ایجاد شده است را پوشش می‌دهد. برای مثال در صورت سقوط آسانسور، بیمه خسارات مالی و جانی که به افراد وارد شده است را پوشش می‌دهد. البته این پوشش‌ها شرایطی دارند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

بیمه مسئولیت آسانسور چه پوشش‌هایی دارد؟

بیمه آسانسور خساراتی که در اثر حادثه زمان استفاده از آسانسور ایجاد شده است را جبران می‌کند. این خسارات می‌توانند مالی یا جانی باشند و این بیمه فقط خسارات جانی را جبران می‌کند.

بیمه آسانسور پوشش‌های زیر را دارد:

  • پوشش هزینه پزشکی ناشی از حادثه
  • پوشش غرامت فوت (دیه)
  • پوشش غرامت نقص عضو

برای استفاده از بیمه آسانسور در زمان حادثه، باید تمام سرویس‌های قبل از حادثه به موقع انجام شده باشند. همچنین تعمیرکار باید به صورت شرکتی باشد و تمام فاکتورها و گزارش سرویس و مدارک سلامت آسانسور وجود داشته باشند. در شرایطی که تعمیرکار متفرقه باشد خسارت توسط بیمه پرداخت نخواهد شد.

بیمه آسانسور چه خساراتی را پوشش نمی‌دهد؟

بیمه آسانسور تنها خسارت‌هایی را پوشش می‌دهد که در اثر استفاده از آسانسور باشند. این به این معنا است که اگر خسارتی خارج از محدوده آسانسور رخ دهد قابل جبران با این بیمه نیست. همچنین در شرایط زیر این بیمه هیچ خسارتی را پرداخت نمی‌کند:

  • خسارت ناشی از جنگ، اغتشاش و ...
  • خسارت ناشی از حوادث هسته‌ای و امواج رادیواکتیو
  • خساراتی که به صورت عمدی ایجاد شده باشند
  • خساراتی که ناشی از نقص فنی قبلی باشند (سرویس آسانسور به موقع انجام نشده باشد یا تعمیرکار مجاز و شرکتی نباشد)
  • در صورت ایجاد مشکل در اثر تحمیل وزن اضافه، فقط بخشی از خسارت پرداخت می‌شود و باقی به عهده فرد خاطی یا مالک است

قیمت بیمه آسانسور بر چه اساس محاسبه می‌شود؟

قیمت بیمه آسانسور بر اساس موارد مختلفی تعیین می‌شود. برای مثال تعداد طبقات، نوع کاربری آسانسور (تجاری، مسکونی، باربری)، تعداد آسانسورهای ساختمان، ظرفیت آسانسور، سال ساخت و تکنولوژی استفاده شده از مواردی هستند که بر قیمت بیمه آسانسور تاثیر می‌گذارند.

یکی از روش‌های کاهش قیمت بیمه آسانسور، خرید بیمه مسئولیت مدیران ساختمان است. این بیمه در کنار پوشش‌های مختلف مسئولیتی، بیمه آسانسور نیز دارد و نیاز به خرید جداگانه بیمه آسانسور را از بین می‌برد.

خرید بیمه آسانسور برای ساختمان وظیفه چه کسی است؟

وظیفه خرید بیمه آسانسور یا هرگونه بیمه مسئولیت، به عهده مدیریت یا هیئت مدیره ساختمان است. در زمان خرید بیمه، مدیریت به نمایندگی از مالکان ساختمان این بیمه را خریداری می‌کند و تمام مالکان، صرف‌نظر از طبقه‌ای که در آن ساکن هستند باید هزینه این بیمه را پرداخت کنند.

کدام شرکت‌ها این بیمه را ارائه می‌دهند؟

شرکت‌های مختلفی بیمه آسانسور را ارائه می‌دهند. پرفروش‌ترین بیمه آسانسور مربوط به شرکت بیمه معلم و شرکت بیمه سامان است. بیمه ایران و چند شرکت دیگر نیز این بیمه را ارائه می‌دهند.

خرید آنلاین بیمه آسانسور در سایت ازکی

بیمه آسانسور اجباری نیست اما داشتن این بیمه می‌تواند تا حدی مانع شرایط بد پس از وقوع حادثه شود. بهتر است که سرویس آسانسور همیشه به موقع انجام شود و از نظر سلامت کابین و سایر تجهیزات بررسی شود. همچنین عدم حمل بار اضافی نیز می‌تواند از وقوع حوادث مختلف جلوگیری کند. با این وجود توصیه ما این است که اگر مدیر ساختمان هستید یا یک مرکز تجاری دارید، در اولین فرصت بیمه آسانسور را تهیه کنید.

بیمه آسانسور از انواع بیمه است که توسط سایت ازکی ارائه می‌شود. شما می‌توانید با مراجعه به سایت ازکی این بیمه را به صورت آنلاین و در سریع‌ترین زمان ممکن خریداری کنید. همچنین در صورت تمایل می‌توانید با همکاران ما در ازکی تماس بگیرید تا با گرفتن اطلاعات لازم از شما این بیمه را برایتان صادر کنند.

سوالات متداول

چه کسی باید بیمه آسانسور را بخرد؟ هزینه این بیمه با چه کسی است؟

مدیریت ساختمان باید بیمه آسانسور را بخرد. مدیر ساختمان باید هزینه را بین تمام واحدها تقسیم کند.

بیمه هزینه را در صورت نقص فنی آسانسور پرداخت می‌کند؟

خیر. داشتن مدرک مبنی بر سالم بودن عملکرد فنی آسانسور و انجام مرتب سرویس‌های دوره‌ای برای خرید بیمه آسانسور و دریافت خسارت این بیمه اجباری است.

اگر حادثه در اثر وزن یا بار اضافه باشد بیمه هزینه را پوشش می‌دهد؟

بله اما فقط درصدی از هزینه پرداخت می‌شود. این درصد به نظر کارشناس ارزیاب خسارت بستگی دارد.

بیمه آسانسور چه پوشش‌هایی دارد؟

پوشش‌های بیمه آسانسور عبارتند از: هزینه پزشکی، غرامت فوت و غرامت نقص عضو.

اگر آتش‌سوزی باعث صدمه آسانسور شود بیمه هزینه را پرداخت می‌کند؟

خیر، این هزینه باید توسط بیمه آتش‌سوزی ساختمان جبران شود. این بیمه نیز باید توسط مدیریت ساختمان تهیه شود.

آیا بیمه آسانسور اجباری است؟

خیر، این بیمه اجباری نیست اما داشتن آن می‌تواند تا حد زیادی به رفع فشار روانی و مالی ناشی از مسئولیت کمک کند.

اگر در اثر حادثه اموال ما صدمه ببیند بیمه هزینه را پرداخت می‌کند؟

خیر، هزینه اموال فقط در صورت انتقال اموال با آسانسور باربری پرداخت می‌شود. البته در آسانسور باری، هزینه خسارت جانی پرداخت نمی‌شود.