بیمه موتور سیکلت

مشخصات موتور خود را وارد کنید.
درباره بیمه موتورسیکلت

 

بیمه موتور سیکلت از زیر مجموعه‌های بیمه وسایل نقلیه موتوری است. بیمه نامه موتور سیکلت درواقع قراردادی است بین شرکت بیمه و خریدار که خسارت‌های جانی و مالی وارد شده به اشخاص ثالث یا راننده را جبران می‌کند. در واقع شرکت بیمه متعهد می‌شود در مقابل دریافت مبلغ حق بیمه مشخص هزینه‌های حادثه را برای خسارت‌های ثبت‌شده در بیمه نامه پرداخت کند.

 

 بیمه شخص ثالث موتور سیکلت خسارات جانی و مالی که راننده مقصر موتورسیکلت به شخص زیان دیده یا وسیله نقلیه او وارد کرده است تا سقف تعهدات بیمه بر عهده می گیرد. همچنین خسارات جانی وارد شده به راننده موتورسیکلت که شامل هزینه‌های درمان، نقص عضو و فوت وی باشد هم تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

 

انواع بیمه موتور سیکلت

 

شرکت‌های بیمه دو نوع بیمه نامه برای موتورسیکلت صادر می‌کنند:

 

 • بیمه شخص ثالث موتور سیکلت
 • بیمه بدنه موتور سیکلت (فقط برای خسارت‌های آتش‌سوزی، حادثه و انفجار)

 

بیمه شخص ثالث موتور سیکلت

 

خرید بیمه موتورسیکلت‌ هم مانند بیمه شخص ثالث خودرو اجباری است. بیمه ثالث موتور هم دقیقا مثل بیمه ثالث ماشین خسارت‌های جانی و مالی به فردی غیر از راننده مقصر (شخص ثالث) را پوشش می‌دهد. با این وجود متقاضیان خرید بیمه در میان موتورسواران نسبت به صاحبان اتومبیل ها کمتر بوده و موتورسیکلت های زیادی در سطح شهر بدون خریداری این بیمه در حال تردد هستند.

 

 بر اساس آمارهای منتشر شده حدود 90% موتورسیکلت های کشور بیمه شخص ثالث ندارند و این به معنای احتمال وقوع میلیون ها خسارت جبران ناپذیر است. به نظر می رسد موتورسواران آشنایی چندانی با مزایای بیمه شخص ثالث موتورسیکلت ندارند و از خطرهایی که بدون بیمه موتورسیکلت آنها را تهدید می کند نیز مطلع نیستند. خسارت‌های تحت پوشش بیمه شخص ثالث موتور سیکلت عبارتند از:

 

 • جبران خسارت مالی ماشین یا اموال اشخاص ثالث
 • جبران خسارت جانی اشخاص ثالث از جمله آسیب، شکستگی، نقص عضو و ازکارافتادگی (جزیی یا کلی ـ موقت یا دائم)
 • جبران خسارت جانی راننده موتور سیکلت مقصر تصادف

 

استعلام قیمت بیمه موتور سیکلت

 

در سایت ازکی استعلام قیمت بیمه موتور سیکلت را برای هر نوع و مدل موتورسیکلت بگیرید. اگر اطلاعات موتور را دارید فقط باید شماره پلاک و کد ملی مالک را در صفحه استعلام قیمت و خرید بیمه موتور سیکلت در سایت وارد کنید. بدون پلاک هم می‌توانید با وارد کردن اطلاعاتی مثل مدل موتورسیکلت (برقی، دنده‌ای، تک سیلندر، دو سیلندر به بالا و ...) و سال ساخت، قیمت بیمه موتور سیکلت 125 یا هر موتور دیگری را بگیرید.

 

یعنی با استعلام قیمت بیمه موتور از ازکی می‌توانید قیمت بیمه نامه موتور برای یک نوع مدل و کاربری خاص را در شرکت‌های بیمه مختلف با هم مقایسه کنید. حتی می‌توانید ارزانترین بیمه موتور سیکلت یک ماهه را برای موتور خود قیمت بگیرید.

 

قیمت بیمه موتور سیکلت سه ماهه

 

مدت قرارداد بیمه موتورسیکلت معمولا یک ساله است. اما خیلی از شرکت‌های بیمه بیمه موتور سیکلت 3 ماهه یا حتی بیمه یک ماهه موتور هم صادر می‌کنند. قیمت بیمه سه ماهه موتور هم %۳۰ حق بیمه سالانه محاسبه می‌شود. قیمت بیمه موتور سیکلت یک ماهه هم به‌صورت درصدی از حق بیمه سالانه محاسبه خواهد شد.

 

قیمت بیمه موتور سیکلت بدون گواهینامه

 

اگر موتورسوار گواهینامه مربوط به موتورسیکلت نداشته باشد و تصادف کند، شرکت بیمه با توجه به شرایط تصادف، برای پرداخت خسارت به یکی از روش‌های زیر عمل می‌کند:

 

 • پرداخت خسارت مالی شخص ثالث وقتی راننده موتور بدون گواهینامه مقصر باشد: شرکت بیمه تمام خسارات مالی وارد‌شده به شخص ثالث را به‌صورت کامل پرداخت می‌کند. سپس باید راننده مقصر این خسارت را طی اقساطی به شرکت بیمه برگرداند.
 • پرداخت خسارت جانی شخص ثالث وقتی راننده موتور بدون گواهینامه مقصر باشد: اگر تصادف یا حادثه باعث خسارت جانی به شخص ثالث شود و راننده مقصر گواهینامه نداشته باشد، بیمه موتور او نمی‌تواند دیه یا خسارت جانی شخص ثالث را پرداخت کند. چون ماده 3 قانون بیمه موتورسیکلت می‌گوید برای پرداخت دیه به راننده مقصر، داشتن گواهینامه متناسب با وسیله نقلیه ضروری است.
 • اگر راننده موتور بدون گواهینامه مقصر نباشد: در چنین شرایطی شرکت بیمه راننده مقصر باید تمامی خسارات مالی و جانی او را جبران کند.

 

قیمت بیمه موتور سیکلت 1401

 

قیمت بیمه شخص ثالث موتور سیکلت ارتباط مستقیم با مبلغ دیه تعیین شده برای هر سال دارد. همچنین در محاسبه بیمه موتور سیکلت معمولا یک نرخ پایه بر اساس قدرت یا تعداد سیلندر موتور از طرف سازمان بیمه مرکزی تعیین می‌شود. به‌طور کلی نرخ پایه بیمه ثالث موتور سیکلت برای هرکدام از چهار دسته موتورسیکلت زیر متفاوت خواهد بود:

 

 • موتور سیکلت گازی
 • موتور سیکلت دنده‌ای یک سیلندر
 • موتور سیکلت دو سیلندر و بالاتر
 • موتور سیکلت دارای سه چرخ و سایدکار

 

بر همین اساس جدول نرخ بیمه موتور سیکلت در سال 1401 عبارت است از:

نوع موتورسیکلتمبلغ پایه حق بیمه
گازی582000 تومان
دنده‌ای یک سیلندر711000 تومان
دنده‌ای دو سیلندر به بالا781000 تومان
دنده‌ای سه چرخ و سایدکار840000 تومان

 

به این ترتیب قیمت بیمه موتور سیکلت 1401 در هر دسته نسبت به دسته قبلی خود بالاتر خواهد بود. همچنین نرخ پوشش مالی انتخابی توسط خریدار (از 20 میلیون تومان تا 400 میلیون تومان در سال 1401) هم باعث افزایش حق بیمه می شود.  علاوه بر نرخ پایه و پوشش مالی انتخابی، تخفیف عدم خسارت عدم خسارت بیمه شخص ثالث (از 5 درصد تا 70 درصد) و جریمه دیرکرد بیمه موتور سیکلت و مدت اعتبار بیمه نامه هم بر روی نرخ حق بیمه موتور سیکلت تاثیر می گذارد. به این شکل که تخفیف عدم خسارت باعث کاهش قیمت بیمه موتور سیکلت می شود و جریمه دیرکرد باعث افزایش آن.

 

بیمه موتور سیکلت اقساطی

 

اگر بخواهید می‌توانید از ازکی بیمه موتور خود را قسطی بخرید یا تمدید کنید. شرایط خرید قسطی بیمه شخص ثالث موتور سیکلت از ازکی عبارت است از:

 • پرداخت 50 درصد مبلغ بیمه ‌نامه به صورت نقدی
 • تسویه بقیه مبلغ در 1 تا 3 فقره چک و در بازه زمانی 3 تا 6 ماهه (با توجه به شرکت بیمه انتخابی)

 

ارزانترین بیمه موتور سیکلت

 

هزینه بیمه موتور در سال 1401 حدود 21 درصد نسبت به سال گذشته بیشتر شده است. برای همین خیلی‌ها دنبال ارزانترین بیمه موتور سیکلت هستند. اگر هم بیمه نامه را به‌موقع تمدید نکنیم باید جریمه دیرکرد هم بپردازیم. جدول جریمه دیرکرد موتورسیکلت در سال 1401 عبارت است از:

 

نوع موتورسیکلتمبلغ جریمه دیرکرد روزانه 1401
گازی1595 تومان
دنده‌ای یک سیلندر1948 تومان
دنده‌ای دو سیلندر به بالا2140 تومان
دنده‌ای سه چرخ و سایدکار2301 تومان

 

به‌طور کلی با رعایت نکات زیر می‌توانید ارزانترین بیمه موتور سیکلت را با پوشش های کامل بخرید:

 

 • تمدید به موقع بیمه نامه شخص ثالث و کاهش مبلغ جریمه دیرکرد بیمه ثالث موتور
 • رعایت قوانین رانندگی و استفاده از تخفیف عدم خسارت تا سقف 70 درصد

 

بهترین بیمه موتور سیکلت

 

برای اینکه بهترین بیمه موتور سیکلت را بخریم و بعد از تصادف بتوانیم از بیمه نامه استفاده کنیم باید نکات زیر را رعایت کنیم:

 • پوشش‌ های بیمه شخص ثالث موتور سیکلت و بیمه بدنه موتور سیکلت مورد نیازمان را انتخاب کنیم و برای پوششی که به آن نیاز نداریم هزینه پرداخت نکنیم.
 • سقف تعهدات مالی بیمه ثالث موتور را براساس نوع مدل و کاربری موتور سیکلت انتخاب کنیم. معمولا خرید بیمه نامه ثالث موتور با تعهدات مالی 50 میلیونی برای موتورسیکلت کافی است.
 • به تعداد مراکز پرداخت خسارت و توانایی مالی شرکت‌ بیمه توجه کنیم.

 

خرید اینترنتی بیمه موتور سیکلت از سایت ازکی

 

اگر قصد خرید بیمه موتور سیکلت را دارید، به بررسی و مقایسه شرایط این بیمه در شرکت‌های مختلف نیاز خواهید داشت. برای این منظور شما می‌توانید از طریق سایت ازکی قیمت و شرایط بیمه‌های موتور سیکلت را مقایسه کنید و پس از دریافت مشاوره از متخصصان ازکی، بهترین بیمه موتور سیکلت را خریداری کنید. مشاوران ازکی برای ارائه مشاوره دقیق و بی طرفانه در زمینه انتخاب بهترین بیمه موتور سیکلت همراه شما خواهند بود. برای خرید بیمه موتور سیکلت به‌صورت آنلاین از ازکی باید مراحل زیر را انجام بدهید:

 

 • مشخصات موتور سیکلت مثل نوع خودرو، مدل خودرو، سال ساخت خودرو را در فیلدهای مشخص شده وارد کنید.
 • سابقه تخفیف عدم خسارت، تاریخ سررسید بیمه نامه قبلی را مشخص کنید.
 • قیمت شخص ثالث موتورسیکلت مورد نظر را در شرکت‌های بیمه مختلف مقایسه کنید و با توجه به نیازها و اولویت‌های خود یکی از بیمه ‌ها را انتخاب کنید.
 • هزینه بیمه ‌نامه انتخابی را به‌صورت اینترنتی پرداخت کنید.
 • بیمه ‌نامه شما در کمترین زمان ممکن صادر شده و رایگان به آدرس مورد نظرتان ارسال می‌شود.

 

سوالات متداول

چرا باید بیمه موتورسیکلت داشته باشیم؟

تصور کنید شما هنگام رانندگی با موتورسیکلت به شخص یا اشخاصی خسارت وارد کنید، و در آن حادثه مقصر شناخته شوید، طبق قانون شما مسئول جبران این خسارت به زیان‌دیدگان هستید. ممکن است این خسارت مالی و یا خسارت بدنی باشد. بنابراین نیاز به پشتوانه‌ای دارید تا در هنگام بروز این حوادث در جبران خسارت در کنار شما باشد.

بیمه موتورسیکلت در واقع یک بیمه مسئولیت است (بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی) که زیر گروه بیمه‌های اموال قرار دارد.

بر اساس قانون مالک خودرو یا کسی که خودرو در اختیار اوست باید اقدام به تهیه بیمه موتورسیکلت نماید. (در این صورت این شخص بیمه‌گذار نامیده می‌شود)

منظور از خسارت بدنی در بیمه موتورسیکلت چیست؟

به هر نوع دیه یا ارش (دیه جراحت) که درصورت بروز آسیب، شکستگی، نقص عضو و ازکارافتادگی (جزئی یا کلی ـ موقت یا دائم) یا فوت شخص ثالث به دلیل حوادث مشمول موضوع قانون بیمه اجباری شخص ثالث است، گفته می‌شود؛ بیمه شخص ثالث موتورسیکلت تمامی هزینه‌های درمانی و دیه را در صورتی که مشمول قانون دیگری نباشد، جبران خواهد کرد.

کدام حوادث مشمول قوانین بیمه موتورسیکلت است؟

حوادث شامل هرسانحه‌ای از قبیل تصادم، تصادف، سقوط، واژگونی، آتش سوزی و یا انفجار یا هر نوع سانحه است که مطابق با شرایط بیمه‌نامه باشد و موتورسیکلت باعث به وجود آمدن این حوادث غیرمترقبه شده باشد.

عواقب نداشتن و یا دیرکرد تمدید بیمه موتورسیکلت چیست؟

در صورت دیرکرد تمدید بیمه موتورسیکلت، علاوه بر عواقب مالی، مشکلات دیگری نیز وجود خواهد داشت که موجب صرف زمان زیادی می شود. از عواقب نداشتن بیمه موتورسیکلت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در صورت شناسایی موتور فاقد بیمه موتورسیکلت توسط پلیس راهنمایی و رانندگی، موتور متوقف شده و به پارکینگ منتقل می‌شود. در این حالت شخص خاطی برای ترخیص موتورسیکلت، باید بیمه‌‌نامه شخص ثالث موتورسیکلت معتبر ارائه نماید و باید علاوه بر حق بیمه جدید، حق بیمه روزهایی را هم که وسیله نقلیه او بیمه نداشته (تا حداکثر یک سال) را بپردازد، و همچنین علاوه بر پرداخت جریمه دیرکرد، هزینه پارکینگ را نیز بپردازد.

در صورت نداشتن بیمه موتورسیکلت در حوادث، اگر مالک موتور مقصر باشد، هیچ شرکت بیمه‌ای خسارت را پرداخت نمی‌کند، باید کلیه هزینه‌ها را شخصا بپردازد.

طبق قوانین جدید بیمه شخص ثالث، در شرایطی که راننده مقصر بیمه شخص ثالث موتورسیکلت نداشته باشد و در صورت بروز حوادث منجر به فوت یا خسارات بدنی، جبران این گونه خسارت‌ها به عهده صندوق تامین خسارت‌های بدنی است؛ و پرداخت دیه را برای راننده مقصر حادثه به صورت قسطی خواهد بود. این قانون برای حمایت از اشخاص ثالث زیان‌دیده است. امکان خرید و فروش موتوری که تحت پوشش بیمه موتورسیکلت نیست وجود ندارد.

اگر موتور متعلق به دوست من باشد و بیمه داشته باشد و من راننده آن باشم و تصادف کنم آیا بیمه خسارت زیان‌دیده را پرداخت می‌کند؟ بله؛ بیمه موتورسیکلت وابسته به موتور است و در صورتی که شما گواهی‌نامه معتبر متناسب با وسیله نقلیه (گواهی‌نامه موتورسیکلت) داشته باشید، حتی اگر موتور متعلق به شما نباشد، بیمه خسارت وارد شده را جبران خواهد نمود.

چرا هر سال حق بیمه موتورسیکلت تغییر می‌کند؟

حق بیمه موتورسیکلت و میزان پوشش مالی و بدنی آن بر اساس دیه کامل یک انسان در ماه حرام تعیین می‌گردد. این مبلغ در ابتدای هر سال با انتشار بخشنامه‌ای توسط قوه قضائیه اعلام می‌شود؛ همین موضوع باعث تغییر حق بیمه در هر سال است.

آیا حق بیمه موتورسیکلت مطابق با قیمت موتور تغییر می کند؟

خیر؛ در تعیین حق بیمه موتورسیکلت ارزش موتور تاثیری ندارد. ملاک‌های تعیین حق بیمه در بیمه‌نامه شخص ثالث عباتند از:

 • حق بیمه پایه ابلاغ شده توسط بیمه مرکزی (تعداد سیلندر وسیله نقلیه)
 • تخفیف عدم خسارت بیمه موتورسیکلت
 • کاربری موتور
 • جریمه دیرکرد بیمه موتورسیکلت
 • میزان پوشش مالی مورد درخواست
 • مدت اعتبار بیمه‌نامه

در صورت دریافت خسارت از شرکت بیمه، بیمه‌نامه سال بعد به چه شکل تمدید می‌شود؟

بر روی بیمه نامه شخص ثالث آیتمی تحت عنوان تخفیف عدم خسارت (به اختصار ت.ع.خ) وجود دارد. موتوری که در طول مدت بیمه‌نامه خود خسارتی دریافت نکرده باشد، در زمان تمدید خود شامل تخفیف تشویقی از سمت شرکت بیمه‌گر می‌شود. در صورتی که اگر موتوری تصادف کند و از کوپن‌های بیمه‌نامه خود استفاده کند، تخفیف‌های عدم خسارت او به صورت پلکانی کاهش میابند.

آیا می‌توان هنگام فروش وسیله نقلیه، تخفیف‌های بیمه موتورسیکلت را به موتور جدید انتقال داد؟

بله؛ در صورتی که تقاضای بیمه‌گذار قبل از تاریخ انتقال بیمه‌نامه باشد، امکان انتقال تخفیف‌ها به موتور جدید وجود دارد.