ازکی
 ازکی

بیمه مسافرتی

کشور یا کشورهایی که قصد سفر به آن ها را دارید انتخاب کنید.
درباره بیمه مسافرتی

بیمه مسافرتی یکی از خدمات کاربردی بیمه اشخاص است که مسافران را در مقابل حوادث مختلفی که ممکن است در حین سفر پیش بیاید بیمه می‌کند. در واقع با خرید بیمه مسافرتی شرکت بیمه متعهد می‌شود تا هزینه‌های اضافی سفر از جمله خسارت‌های جانی مثل هزینه‌های درمانی و پزشکی فوری و خسارت‌ های مالی که شامل مواردی مانند هزینه‌های گم شدن مدارک شناسایی، چمدان و بار، لغو پرواز و ... را تا مبلغی که در بیمه نامه نوشته شده جبران کند.

بیمه نامه مسافرتی بهترین راه برای جبران یا کاهش خسارت‌های رخ داده در سفر و بهترین تضمین برای داشتن سفری امن است. مخصوصا اینکه هزینه‌های پزشکی در بعضی از کشورها بسیار سنگین بوده و استفاده از آن‌ها بدون پشتیبانی بیمه‌ بسیار گران تمام می‌شود.

انواع بیمه مسافرتی

بطور کلی بیمه مسافرتی به دو نوع بیمه مسافرتی خارج از کشور و بیمه مسافرتی برای سفرهای داخلی تقسیم‌بندی می‌شود. بیمه مسافرتی علاوه بر مسافران عازم خارج کشور برای توریست‌ها و گردشگران ورودی به ایران هم صادر می‌شود.

بیمه مسافرتی برای سفر های داخلی

بیمه مسافرتی برای سفرهای داخلی درواقع همان بیمه حوادث انفرادی است. البته اگر کسی از کشورهای دیگر قصد سفر به ایران را دارند می‌تواند از بیمه‌ نامه سفر داخلی استفاده کند. پوشش‌ های بیمه حوادث انفرادی یا گروهی مورد استفاده به‌عنوان بیمه‌ نامه سفر داخلی عبارتند از:

 •   جبران غرامت فوت
 •   نقص عضو یا از کار افتادگی دائم
 •   هزینه‌های پزشکی
 •   غرامت روزانه

بیمه مسافرتی برای سفرهای خارجی

 بیمه مسافرتی خارج از کشور شامل دو مدل «بیمه مسافرتی شینگن» و «بیمه مسافرتی کشورهای غیرشینگن» می‌شود. درواقع محدوده جغرافیایی بیمه مسافرتی برای سفرهای خارجی متفاوت است و معمولا مناطق تحت پوشش بیمه مسافرتی عبارتند از:

 • سراسر جهان
 • سراسر جهان به جز آمریکا و کانادا
 • کشورهای اتحادیه اروپا و عضو شنگن
 • منطقه حوزه خلیج فارس
 • آفریقا و خاورمیانه
 • ترکیه
 • عربستان سعودی
 • عراق و سوریه

بیمه مسافرتی دانشجویی

یکی دیگر از انواع بیمه مسافرت خارجی بیمه مسافرتی دانشجویی است که به آن بیمه ویزای تحصیلی هم می‌گویند. این بیمه نامه فقط برای دانشجویان اعزامی به خارج از کشور صادر می‌شود و معمولا تا یک سال هم اعتبار دارد.

بیمه مسافرتی با پوشش کرونا

بیمه مسافرتی با پوشش بیماری کرونا در سفرهای خارجی شامل هزینه‌های خدمات پزشکی و بستری در بیمارستان تا سقف تعهداتی بالاتر از بیمه نامه‌های معمولی است. درضمن با خرید بیمه مسافرتی با پوشش کرونا هزینه‌های احتمالی بابت قرنطینه ناشی از کرونا هم تحت پوشش قرار می‌گیرد.

بیمه مسافرتی شینگن

خرید بیمه مسافرتی شینگن اجباری است و بدون آن ویزای شینگن برای متقاضی صادر نمی‌شود. منظور از کشورهای عضو شینگن هم 28 کشور عضو اتحادیه اروپا است. البته برای دریافت ویزای کشور کانادا هم باید حتما بیمه مسافرتی داشته باشیم.

بیمه مسافرتی sos

شرکت SOS درواقع یک شرکت کمک رسان ارائه دهنده خدمات بیمه مسافرتی است که شرکت های بیمه داخلی، بیمه مسافرتی خود را از طریق این شرکت به بیمه گذاران ارائه می‌دهند. در بیمه SOS پوشش‌های اصلی بیمه مسافرتی ارائه می‌شود و شما می‌توانید از پوشش‌های این بیمه در اکثر کشورهای جهان استفاده کنید. برخی دیگر از شرکت‌های کمک‌ رسان که برای ارائه خدمات بیمه‌ای به مسافران، با شرکت‌های بیمه ایرانی قرارداد دارند عبارتند از: Reise-Schutz، Mideast و Allianz.

پوشش های بیمه مسافرتی

منظور از پوشش های بیمه مسافرتی خسارت‌ های و حوادثی است که در بیمه نامه ثبت شده و شرکت بیمه متعهد به جبران آن‌ها خواهد بود. اصلی‌ترین پوشش ‌های بیمه مسافرتی شامل موارد زیر می‌شود:

 • هزینه های پزشکی: هزینه مراقبت پزشکی و بستری در بیمارستان برای درمان بیماری‌ها یا حوادث و صدمات مختلف.
 • هزینه های دندانپزشکی: درمان ضروری برای درمان عفونت شدید، دندان درد، کشیدن دندان و...
 • جبران هزینه دارو: در صورت مفقود شدن داروهای همراه مسافر (به شرط ضروری بودن مصرف آن‌ها) و ارسال مجدد داروهای مورد نیاز بیمه‌شده.
 • هزینه‌های بازگشت: در صورت ابتلا به بیماری یا وقوع حادثه‌ای که بیش از 10 روز نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد.
 • هزینه رفت‌و‌آمد و اقامت یکی از بستگان درجه 1 بیمار: اگر بیمه‌شده نیاز به بستری شدن بیش از 10 روز داشته باشد.
 • هزینه مسائل حقوقی: برای مواردی که به‌دلیل رعایت نکردن قوانین شهروندی در کشورهای خارجی و یا آشنا نبودن با قوانین و مقررات مربوط به آنجا بیمه‌شده نیاز به خدمات حقوقی پیدا کند، می‌تواند از این پوشش استفاده کند. پوشش حقوقی بیمه مسافرتی هزینه‌های مربوط به مشاوره و پیگیری پرونده و همچنین پرداخت حق‌الوکاله و هزینه‌های دادگاه و فرآیند دفاع را پرداخت می‌‌کند.
 • هزینه‌های مربوط به بار، مدارک مسافر و تاخیر پرواز شامل هزینه خسارت سرقت یا مفقودی بار و مدارک شخص و همچنین تاخیر در حرکت وسیله نقلیه مربوط به سفر.
 • بیمه‌شده همچنین می‌تواند با پرداخت چند درصد هزینه بیمه مسافرتی اضافه درخواست پوشش خطرات و حوادث دیگر را هم از شرکت بیمه داشته باشد.

مدت اعتبار بیمه مسافرتی

مدت اعتبار بیمه مسافرتی 92 روز متوالی است. یعنی حتی اگر شما بیمه مسافرتی یک ساله خریداری کنید، باید هر 92 روز به کشور بازگردید، چون از روز 93 ام به بعد دیگر تحت پوشش این بیمه نخواهید بود.

بیمه مسافرتی تا چه مدت قابل استفاده است؟

مدت اعتبار بیمه نامه از زمان خروج از کشور و هنگام خوردن مهر خروج بر روی گذرنامه آغاز می‌شود. البته بعد از صدور بیمه مسافرتی، بیمه‌شده مدت مشخصی برای خروج از کشور فرصت دارد. این مدت برای بعضی شرکت‌های بیمه شش ماه و برای بعضی دیگر تا یک سال است.

آیا بیمه مسافرتی قابل استرداد است؟

بله بیمه مسافرتی قابل استرداد است. اما به شرطی که بیمه‌شده قبل از پایان مدت ویزا دیگر از کشور خارج نشود. به‌طور کلی  بیمه‌شده می‌تواند در ۶ ماه نخست پس از خرید بیمه مسافرتی می‌تواند نسبت به فسخ قرار داد بیمه اقدام کند.

سقف تعهدات بیمه مسافرتی

منظور از سقف تعهدات بیمه مسافرتی، حداکثر مبلغ پرداختی شرکت بیمه برای جبران هزینه درمان یا خسارت بیمه‌شده است. سقف تعهدات بیمه‌ مسافرتی معمولا قابل انتخاب است و خریدار بیمه می‌تواند براساس مدت سفر، کشور مقصد و همچنین وضعیت سلامتی خود از بین دو یا چند سقف تعهد یک مورد را انتخاب کند.

مواردی که تحت پوشش بیمه مسافرتی قرار نمی گیرد

شرکت بیمه معمولا برخی حوادث و خسارات را در بیمه نامه جبران نمی‌کند. مثلا خطرات تحت پوشش بیمه مسافرتی خارج از کشور شامل موارد زیر نخواهد بود:

 

 • هزینه‌های مرتبط با بیماری سابقه‌دار، ابتلای مجدد به بیماری مزمن یا ادامه‌دار یا عوارضی که بیمه‌شده قبلا  از آن آگاهی داشته است.
 • موارد ناشی از جنگ، تجاوز نظامی، اعمال دشمنان خارجی، مخاصمات (جنگ اعلام شده یا نشده)، جنگ داخلی، قیام، شورش، تروریسم و عملیات نظامی، بلوا و ناآرامی اجتماعی
 • مباشرت، مشارکت یا معاونت در عمل مجرمانه.
 • هزینه‌های ناشی از شرکت در مسابقه اسب دوانی، مسابقه دوچرخه سواری و هر نوع مسابقه یا نمایش با وسایل موتوری و شرکت در تمرینات و مسابقات ورزشی حرفه‌ای مثل کوه نوردی (صعود حرفه‌ای)، هوانوردی و هرگونه پرواز، غار نوردی، غواصی، ورزش‌های زمستانی.
 • تشعشعات هسته‌ای یا هر مورد مربوط به آن
 • زایمان در خلال سه ماه مانده به موعد زایمان و سقط جنین اختیاری
 • هزینه‌های مرتبط با مصرف مواد مخدر، مشروبات الکلی و داروهای روان گردان
 • هزینه‌های مرتبط با حوادث شغلی و کار
 • هزینه‌های مرتبط با اختلالات و بیماری های مادرزادی
 • پیشگیری یا واکسیناسیون
 • هزینه‌های مرتبط با فیزیوتراپی
 • انرژی درمانی، آفتاب درمانی و درمان به منظور زیبایی، معالجه از طریق چشمه‌های آب معدنی
 • هزینه‌های مرتبط با بیماری‌های روانی و جنون
 • هزینه های مرتبط با خودکشی یا اقدام به خود کشی

استعلام قیمت بیمه مسافرتی

عواملی که روی قیمت بیمه مسافرتی تاثیر می‌گذارند متنوع هستند. اما سه عامل زیر اصلی‌ترین عواملی هستند که می‌توانند روی قیمت بیمه مسافرتی خارج از کشور تاثیر می‌گذارند:

 

1. سن مسافر: یعنی هرچه سن مسافر بیشتر باشد یا مدت اقامت طولاتی‌تری در مقصد داشته باشد، باید مبلغ بیشتری باید برای خرید بیمه مسافرتی پرداخت کند.

2. مدت سفر: همچنین هزینه بیمه مسافرتی خارج از کشور  برای سفر به چندین کشور بیشتر از بیمه نامه برای سفر به تنها یک کشور خواهد بود.

3. مقصد سفر: علاوه بر این‌ها در بعضی از مقصدها امکان انتخاب پوشش مالی هم به بیمه‌شده داده می‌شود و مقدار انتخابی سقف تعهدات بیمه نامه بر روی قیمت نهایی تاثیر خواهد گذاشت.

به‌طور کلی عوامل گفته شده براساس جدول زیر در تعیین قیمت نهایی بیمه نامه محاسبه می‌شوند:

   عوامل موثر در تعیین قیمت بیمه مسافرتی

نحوه محاسبه در فرمول تعیین حق بیمه

سن مسافر

تا 12سال

13 تا 65 سال

66 تا 70 سال

71 تا 75 سال

76 تا 80 سال

80 سال به بالا

مدت سفر

ا تا 7 روز

8 تا 15 روز

16 تا 23 روز

24 تا 31 روز

32 تا 45 روز

46 تا 62 روز

63 تا 92 روز

شش ماهه

یک‌ساله

مقصد سفر

براساس مناطق جغرافیایی که در بالا گفته شد می‌تواند یک سفره تا چند سفره باشد

 

در سایت ازکی می‌توانید استعلام قیمت بیمه مسافرتی را با توجه به سن و مدت و مقصد سفر بگیرید. سپس لیست قیمت بیمه مسافرتی شرکت‌های مختلف بیمه را با هم مقایسه کنید و بهترین بیمه مسافرتی با تعداد پوشش‌ و سقف تعهدات مورد نیاز را با قیمت مناسب بخرید.

بیمه مسافرتی ارزان

اگر قیمت بیمه مسافرتی برای شما اهمیت زیادی دارد می‌توانید برای کم کردن هزینه‌های خود، یک بیمه مسافرتی ارزان بخرید. به این طریق که برای بیمه نامه پوشش‌های کمتر و سقف تعهدات پایین‌تری انتخاب کنید تا قیمت نهایی آن کمتر شود.

نحوه دریافت خسارت بیمه مسافرتی

نحوه دریافت خسارت بیمه مسافرتی و روش‌های آن  یکی از سوالات رایج در بین افرادی است که بیمه شده‌اند. برای دریافت خسارت بیمه مسافرتی می‌توان از یکی از دو راه زیر استفاده کرد:

1. بیمه‌شده موقع بروز حادثه، با شماره شرکت کمک رسانی که روی بیمه نامه مسافرتی درج شده است تماس بگیرد و با اعلام نام، شماره بیمه نامه و مدت اعتبار آن، حادثه رخ داده را توضیح بدهد. در این حالت شرکت کمک رسان بر اساس حادثه رخ داده اقدامات لازم را انجام می‌دهد و هزینه خسارت را به صورت مستقیم یا از طریق ارگان مربوطه (مثل بیمارستان و ...) پرداخت می‌کند.

2. گاهی امکان پرداخت خسارت در کشورهای خارجی توسط شرکت‌های کمک رسان وجود ندارد. در این حالت بیمه‌شده باید هزینه‌ها را خودش پرداخت کند و بعد از بازگشت به کشور، با ارائه صورت حساب هزینه‌های پرداخت شده، خسارت خود را از شرکت بیمه بگیرد.

معمولا برای گرفتن خسارت بیمه مسافرتی مدارک زیر لازم است:

 • اصل بیمه نامه مسافرتی
 • اصل و کپی گذرنامه
 • اصل فاکتورهای پرداخت شده
 • گزارش های مربوط به هزینه (گواهی فوت، کپی شناسنامه، گواهی پزشکی بیمارستان و غیره)

خرید آنلاین بیمه مسافرتی از ازکی

برای خرید آنلاین بیمه مسافرتی از سایت ازکی 4 مرحله پیش رو دارید:

1. اطلاعاتی مثل کشور یا کشورهای مقصد، مدت سفر، تعداد و سن مسافر‌های تحت پوشش بیمه‌ نامه و همچنین حتی حداکثر مبلغی را که شرکت بیمه برای هر حادثه پرداخت می‌کند را در فیلدهای مشخص شده وارد کنید.

2. مقایسه نرخ و شرایط بیمه مسافرتی شرکت‌های مختلف بیمه مشاهده و انتخاب یکی از بیمه نامه‌ها براساس پوشش ها و سقف تعهدات مورد نیاز برای خرید بیمه مسافرتی آنلاین.

3. پس از تأیید اطلاعات باید اطلاعات شخصی مثل نام و نام‌خانوادگی، کد ملی، آدرس و ... را وارد و عکس گذرنامه بیمه‌شده را ارسال کنید.

4. نحوه پرداخت حق بیمه (پرداخت آنلاین یا پرداخت در محل) را انتخاب کرده و هزینه بیمه نامه خود را به یکی از این دو روش پرداخت کنید.

بیمه مسافرتی آنلاین شما در کمترین زمان ممکن صادر شده و به صورت رایگان به آدرس مورد نظرتان ارسال خواهد شد.

 

سوالات متداول

 • به دلیل تامین امنیت در سفر
 • پرداخت هزینه‌های بالای درمانی در خارج از کشور

طبق تعداد روزهای سفر مسافر (ولی بر اساس آیین‌نامه بیمه مرکزی کشور مدت اقامت نباید بیشتر از 92 روز متوالی باشد).

بله؛ برای استفاده از بیمه‌نامه مسافرتی، حتماً باید به هنگام خروج از کشور مهر خروج از کشور در پاسپورت مسافر درج شود. به همین دلیل مبدأ سفر باید ایران باشد. مسافری که بیمه‌نامه مسافرت خریداری کرده، نمی‌تواند برای شروع سفر کشور دیگری را بعنوان مبدأ سفر انتخاب کند.

در شرایط عادی خرید بیمه‌نامه مسافرتی بجز برای گرفتن ویزا، اختیاری است.

داشتن بیمه مسافرتی برای گرفتن ویزا از سفارت خانه کشورها الزامی است. بخصوص کشورهای عضو شینگن.

همچنین در صورتی که مسافر ویزای چند ساله داشته باشد و یا اقامت کشوری را دارد، خرید بیمه مسافرتی برای سفر به خارج از کشور الزامی نیست.

خیر؛  تاریخ شروع بیمه‌نامه مسافرتی از تاریخ آغاز سفر خواهد بود. (بیمه شدگان بلافاصله بعد از شروع سفر به خارج از ایران، می‌توانند از مزایای بیمه مسافرتی در سراسر جهان استفاده کنند؛ یعنی از زمانی که مهر خروج از کشور در پاسپورت درج می‌گردد).

خیر؛ در این موارد می‌توان بیمه مسئولیت (بیمه مسئولیت مدنی تورها) و بیمه حوادث خریداری کرد.

 • پذیرش و انتقال بیمه‌شده با نظارت پزشکی به نزدیک‌‌ترین بیمارستان یا مراکز درمانی مجهز، در کوتاه­ترین زمان ممکن و به هر طریق.
 • پرداخت هزینه‌‌های پزشکی و بستری بر اساس نرخ ارز مندرج در بیمه‌‌نامه و با استناد به گواهی پزشک.
 • انتقال یکی از اعضای خانواده بیمه‌شده از ایران به کشور مقصد در صورت بستری شدن بیمه‌شده و پرداخت هزینه‌های اقامت وی.
 • هزینه بازگشت بیمه‌گذار به دلیل فوت یکی از اعضای نزدیک خانواده (تا بستگان درجه دوم).
 • هزینه متعارف بازگشت غیرمنتظره بیمه‌شده به دلیل صدمات یا بیماری حاد پزشکی.
 • پرداخت هزینه‌های فوریتهای دندانپزشکی شامل معالجه صدمات ناشی از حوادث، دندان درد، درمان عفونت و کشیدن دندان.
 • تهیه و ارسال اضطراری داروهای خاص برای بیمه‌شده.
 • پرداخت هزینه‌های متعارف مربوط به بازگرداندن جسد متوفی.
 • پرداخت هزینه‌های لازم برای بازیابی مدارک شناسایی (از جمله گذرنامه و ویزا) بیمه‌شده‌، در صورت سرقت یا گم شدن.
 •  پرداخت هزینه‌های متعارف جهت بازگرداندن کودکان بی سرپرست زیر ۱۵ سال همراه فرد بیمه‌شده که در اثر این حادثه بی سرپرست مانده‌اند.
 • پرداخت هزینه‌های ناشی از تاخیر در تحویل بار.
 • همکاری و ارائه مشاوره حقوقی مورد نیاز در صورت بروز مشکلات قانونی در کشور مقصد.

بله؛ با درخواست کتبی بیمه‌گذار و مراجعه حضوری وی به دفتر نمایندگی بیمه امکان استرداد بیمه مسافرتی وجود دارد.