درباره شرکت‌های بیمه - azki

همه‌چیز درباره شرکت‌های بیمه

در دنیای امروز ما بیمه یکی از مهم‌ترین پشتوانه‌ها برای جبران هزینه‌ها و خسارت‌های واردشده در اثر حوادث مختلف است. به عبارت بهتر بیمه نوعی پس‌انداز است؛ جایی که شما می‌توانید ذره‌ذره مبالغی را جمع‌آوری کرده و در زمان نیاز از این اندوخته استفاده کنید. به دلیل کاربرد گسترده بیمه در همه جنبه‌های زندگی ما، امروزه شرکت‌های مختلفی به ارائه خدمات بیمه‌ای می‌پردازند که در این مقاله به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

بیمه چیست؟

تنها ماندن در برابر حوادث و اتفاقاتی که برای شما رخ می‌دهد؛ باعث ایجاد آسیب‌های روانی جدی در شما خواهد شد. به‌ویژه در مواردی که ناچار باشید علاوه بر تحمل درد و رنج ناشی از واقعه، مسائل اقتصادی را هم مدیریت کنید. اینجا است که مفهومی به نام بیمه مطرح می‌شود؛ یک تکیه‌گاه بسیار محکم که می‌توان با استفاده از آن دغدغه‌های اقتصادی را در زمان وقوع حادثه برطرف کرد.

با استفاده از خدمات و پوشش‌های شرکت‌های بیمه می‌توانید مدیریت مالی را در زمان وقوع حادثه به فرد دیگری بسپارید؛ به‌این‌ترتیب با ذهن آسوده‌تری با حوادث مواجه خواهید شد. این مسئله ضمن بخشیدن آرامش روانی به شما، می‌تواند تا حد زیادی در مدیریت حوادث غیرمترقبه ناشی از عوامل طبیعی و انسانی موثر باشد.

معرفی معروف‌ترین شرکت‌های بیمه در ایران

امروزه شرکت‌های مختلفی در ایران انواع خدمات بیمه را ارائه می‌دهند؛ شما می‌توانید با استفاده از این خدمات، مسیر جبران خسارت‌های واردشده به سلامت خود و اموالتان را هموارتر کنید. همه این شرکت‌های بیمه تحت نظارت مستقیم بیمه مرکزی هستند؛ این سازمان وظیفه دارد قوانین بیمه را تنظیم کند و فعالیت موسسات و نمایندگی‌ها را موردبررسی قرار دهد. همچنین وظیفه تعیین نرخ پایه بیمه‌های مختلف و تنظیم این بازار بر عهده بیمه مرکزی است. مشهورترین این شرکت‌ها عبارت‌اند از:

  • بیمه ایران

بیمه ایران نخستین شرکت بیمه‌ای است که در کشور ما متولد شد؛ تاسیس این شرکت به سال 1314 برمی‌گردد. این شرکت کمی پس از ورود صنعت بیمه به ایران افتتاح شد و هدف اصلی از ایجاد آن، ملی کردن صنعت بیمه بود. بیمه ایران مدتی پس از فعالیت خود توانست بازار انحصاری بیمه‌های خارجی در کشور را از بین ببرد و حدود 62 درصد از این بازار را از آن خود کند. در حال حاضر بیمه ایران دارای 200 شعبه فعال و 3700 نمایندگی در سرتاسر ایران است.

  • بیمه آسیا

بیمه آسیا را می‌توان دومین بیمه‌ای دانست که در راستای ایرانیزه کردن صنعت بیمه در داخل کشور تاسیس شده است. این شرکت بیمه‌ای از سال 1338 و در پی تصویب قانون محدودیت فعالیت بیمه‌های خارجی در ایران به وجود آمد. بیمه آسیا از سال 1388 به بخش خصوصی واگذار شد و در حال حاضر بیش از 100 شعبه و سه هزار نمایندگی در سرتاسر ایران دارد. این شرکت علاوه بر ارائه انواع خدمات بیمه و مشاوره، به‌عنوان یکی از بیمه‌های اتکایی نیز در ایران شناخته می‌شود.

  • بیمه معلم

بیمه معلم در سال 1373 در صنعت بیمه ایران متولد شده و امروزه به‌عنوان قدیمی‌ترین شرکت بیمه خصوصی در ایران شناخته می‌شود. به دلیل اینکه هدف از تاسیس این شرکت بیمه، توسعه صادرات بود؛ در ابتدا به‌عنوان شرکت بیمه صادرات و سرمایه‌گذاری شناخته می‌شد. اما در سال 1386 زمانی که سهامداران جدید قدم به این شرکت گذاشتند؛ نام آن به بیمه معلم تغییر پیدا کرد. در حال حاضر این شرکت دارای 50 شعبه و 3000 نمایندگی فعال در داخل ایران است. همچنین برای ارائه خدمات بیمه مسافرتی و مواردی از این دست، 4 نمایندگی هم در خارج از کشور دارد.

  • بیمه دانا

بیمه دانا هم یکی از قدیمی‌ترین نام‌ها در میان شرکت‌های خصوصی بیمه است که در سال 1353 تاسیس شد. این شرکت درواقع حاصل همکاری میان یک شرکت انگلیسی و سرمایه‌گذاران ایرانی بود؛ اما پس از انقلاب و با ملی شدن صنعت بیمه، با تعدادی دیگر از بیمه‌ها ادغام شد. از اوایل انقلاب تا سال 1375 بیمه دانا تنها اجازه فعالیت در زمینه بیمه اشخاص را داشت؛ اما در سال 1376 توانست حوزه فروش خود را گسترش دهد و همه خدمات بیمه را ارائه کند. در حال حاضر این شرکت دارای 70 شعبه و دو هزار نمایندگی فعال در کشور است و در بازار آنلاین بیمه هم سهم قابل‌توجهی دارد.

  • بیمه پارسیان

بیمه پارسیان هم یکی دیگر از شرکت‌های خصوصی در صنعت بیمه است که از سال 1382 به ثبت رسید؛ سهامدار عمده این شرکت بانک پارسیان است و در حال حاضر خدمات مختلفی را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. در حال حاضر بیمه پارسیان دارای 60 شعبه و 4000 نمایندگی در کشور است. همچنین شما می‌توانید از خدمات آنلاین این شرکت نیز برای خرید یا تمدید بیمه استفاده کنید.

  • بیمه پاسارگاد

گروه مالی پاسارگاد یکی از گروه‌های فعال در بخش خصوصی است که در سال 1385 وارد صنعت بیمه شد و بیمه پاسارگاد را تاسیس کرد. این شرکت در مدت کوتاهی توانست خدمات خود را در سرتاسر ایران گسترش دهد و شبکه فروش بسیار پهناوری را تشکیل دهد. در حال حاضر بیمه پاسارگاد دارای 80 شعبه و دو هزار نمایندگی فعال در سطح کشور است و به‌عنوان یکی از تاثیرگذارترین نام‌ها در بازار آنلاین بیمه شناخته می‌شود.

  • بیمه سامان

بیمه سامان هم همانند دیگر بیمه‌های خصوصی پاسارگاد و پارسیان، بخشی از یک گروه مالی است که در سال 1383 تاسیس شد. این شرکت در حال حاضر دارای 26 شعبه و 750 نمایندگی فعال در سرتاسر کشور است و در بازار آنلاین بیمه هم سهم به سزایی دارد.

  • بیمه ملت

در سال 1382 نام بیمه ملت در این صنعت برای نخستین بار ظهور کرد؛ این شرکت در زمینه‌های مختلفی مانند صدور انواع بیمه‌نامه و مدیریت ریسک فعالیت دارد. این شرکت دارای 5 شعبه فعال در کشور است 1000 نمایندگی فعال دارد. همچنین در زمینه فروش بیمه آنلاین هم فعال است.

بیمه از 1289 تا کنون

صنعت بیمه در ایران قدمتی طولانی دارد که تاریخچه آن به سال 1289 برمی‌گردد. اما در سال 1314 بود که این صنعت در ایران به‌صورت ملی درآمد و شرکت‌های بیمه ایرانی فعالیت خود را آغاز کردند. از آن سال تاکنون شرکت‌های مختلف بیمه شبکه فروش خود را گسترش داده‌اند و در سرتاسر ایران نمایندگی‌های مختلفی را تاسیس کرده‌اند.