بیمه عمر

سوالات متداول

پوشش بیمه فوت در اثر حادثه: در صورت فوت بیمه‌شده در اثر حادثه، سرمایه فوت بیمه عمر می‌تواند تا سه برابر افزایش یابد.
پوشش از کار افتادگی: این پوشش به افرادی که شاغل هستند تعلق می‌گیرد. در صورت از کار افتادگی دائم و کامل بیمه‌شده (که حداقل تا یکسال ادامه داشته باشد) تا پیش از سن 60 سالگی، شرکت بیمه، حق‌بیمه عمر را تا پایان مدت قید شده در قرارداد بیمه پرداخت می‌نماید .
پوشش بیماری‌های خاص :این طرح بیمه‌شده را در برابر هزینه‌های بیماری‌های سکته قلبی، سکته مغزی، سرطان، پیوند اعضا اصلی بدن و جراحی قلب باز (کرونر قلبی) پوشش می‌دهد.

بله؛ در طول مدت قرارداد بیمه عمر و در سررسید هر یک از سنوات بیمه ای، می‌توان شرایط بیمه‌نامه را تغییر داد.

طبق ماده 60 از قانون تاسیس بیمه مرکزی ایران، مصوبه سال 1350، اموال مؤسسات بیمه همچنین ودایع مذکور در مواد 36 و 46 تضمین حقوق و مطالبات بیمه‏گذاران، بیمه‏ شدگان و صاحبان حقوق آنان است و در صورت انحلال یا ورشکستگى مؤسسه بیمه بیمه‏گذاران و بیمه‏شدگان و صاحبان حقوق آنان نسبت به سایر بستانکاران حق تقدم دارند. در میان رشته‏هاى مختلف بیمه حق تقدم با بیمه عمر است.
مؤسسات بیمه نمی‏توانند بدون موافقت قبلى بیمه مرکزى ایران اموال خود را صلح حقوق نمایند و یا به رهن واگذار کنند و یا موضوع هر نوع معامله با حق استرداد قرار دهند.
دفاتر اسناد رسمى موظفند هنگام انجام این قبیل معاملات موافقتنامه بیمه مرکزى ایران را مطالبه و مفاد آن‏ را در سند منعکس کنند.
طبق ماده 36 مؤسسات بیمه ایرانى با سرمایه حداقل یک‏صد میلیون ریال تشکیل مى‏شود که باید 50 درصد آن به صورت نقدی پرداخت شده باشد میزان ودیعه‏اى که عندالاقتضا براى هر یک از رشته‏هاى بیمه در نظر گرفته خواهد شد در آیین‏نامه‏اى که از طرف بیمه مرکزى ایران تهیه و به تصویب شوراى عالى بیمه می‏رسد تعیین خواهد شد.
طبق ماده 46 مؤسسات بیمه خارجى باید طبق آیین‏نامه‏اى که به پیشنهاد بیمه مرکزى ایران به تصویب شوراى عالى بیمه مى‏رسد مبلغى براى هر یک از دو رشته بیمه‏هاى زندگى و سایر انواع بیمه نزد بیمه مرکزى ایران تودیع‏ نمایند. مبلغ ‏این ودیعه در هریک از دو موردمذکور از پانصد هزار دلار یا معادل آن از ارزهاى مورد قبول بانک‏مرکزى‏ایران‏ کمترنخواهد بود.
هر یک از مؤسسات بیمه خارجى باید درآمدهاى خود را سال‏ به ‏سال به ودیعه مزبور اضافه کند تا در هر مورد مبلغ ‏ودیعه حداقل به دو برابر مبلغ مصوب شوراى عالى بیمه برسد.
افزایش ودیعه مازاد بر مبالغ فوق اختیارى است.

در بیمه‌های عمر بیمه‌گذار می‌تواند طبق شرایط زیر وام دریافت نماید:وام تا سقف 90 درصد ارزش بازخریدی بیمه‌نامه عمر در پایان ماه ششم به بیمه‌گذار پرداخت می‌شود.باز پرداخت وام دریافت شده حداکثر طی 36 قسط و سه سال است.سود تعلق گرفته به وام بیمه عمر حداکثر 4 درصد بیش از سود تضمینی است که به اندوخته این بیمه‌نامه تعلق می‌گیرد. همچنین این وام نیاز به هیچ تضمینی ندارد و بدون هیچگونه تشریفاتی طی چند روزه کاری به حساب بیمه‌گذار واریز می‌شود. 

در مورد برخی از بیماری‌ها با نظر پزشک و دریافت حق‌بیمه اضافی قابل بیمه شدن است، اما بیماری‌های لاعلاج قابل بیمه شدن نیستند.
در عین حال برای اینکه بیمه‌گر و بیمه‌گذار با مشکل مواجه نشوند بهتر است پرسش‌نامه با دقت مطالعه و تکمیل گردد، و یا از مشاوران ازکی در زمینه بیمه عمر کمک بگیرید.

براساس معیارهای زیر، سرمایه‌گذاری در خرید بیمه عمر برای افرادی که هدف آن‌ها از خرید بیمه عمر صرفا سرمایه‌گذاری است نسبت به سرمایه‌گذاری در بانک، بهتر است:

 • بدون نیاز به سپرده‌گذاری مبلغ اولیه و تنها با پرداخت یک قسط از بیمه، وارد روند سرمایه‌گذاری می‌شوند.
 • روند نرخ سود در سرمایه‌گذاری بیمه عمر بر خلاف بانک‌ها ثابت می‌باشد.
 • برخلاف سرمایه‌گذاری در بانک، طبق قوانین بیمه در صورت بروز هرگونه مشکل برای دارنده بیمه عمر، طلبکارانِ وی اجازه‌ی تصرف بر اندوخته‌ی او را ندارند.

میزان حق‌بیمه قابل پرداخت در هر شرکت بیمه متفاوت می‌باشد و با توجه به میزان توان مالی افراد می‌تواند متفاوت باشد.

سود بیمه عمر به دوصورت تضمینی و مشارکتی محاسبه می‌شود. میزان سود تضمینی در سال اول 16 درصد و براي دو سال بعد ۱۳ درصد و براي مدت اضافه بر چهار سال اول آن ۱۰ درصد می‌باشد.

سود مشارکتی نیز متغیر است.

با توجه به شرایط اقتصادی موجود در کشورمان، همه افراد به دنبال ایجاد یک پس انداز مناسب برای دوران بازنشستگی و همچنین تأمین نیازهای خانواده خود در سال های آینده هستند. 
هزینه های سنگینی مثل هزینه تحصیل، ازدواج و راه اندازی کسب و کار فرزندان و در کنار آن مخارج بالای زندگی در دوران بازنشستگی، اهمیت داشتن یک پشتوانه مالی محکم را بیش از پیش مشخص می کند. اما مهم ترین سوال این است که چه نوع سرمایه گذاری برای ما مناسب خواهد بود؟ سپرده گذاری در بانک، بورس یا بیمه عمر؟

بیمه عمر چیست و چه فایده ای دارد؟

بیمه عمر که به آن بیمه آتیه‌ساز هم گفته می‌شود، یکی از انواع بیمه اشخاص می‌باشد و به عنوان یک سرمایه‌گذاری با سود تضمینی، به دنبال تامین آتیه و کاهش دغدغه و نگرانی افراد در طول زندگی است.

در بیمه عمر افراد با پرداخت مبلغ معینی به عنوان حق‌بیمه، علاوه بر سرمایه‌گذاری با سود تضمینی برای آینده خود، از پوشش‌های متنوع و کاربردی هم در زمان حیات و در مدت بیمه‌نامه و هم در زمان فوت بهره‌مند می‌شوند.

در واقع بیمه عمر یک پشتوانه مالی محکم برای دوران پیری، بازنشستگی و بعداز فوت برای بازماندگان محسوب می‌شود.

شرایط بیمه عمر چیست؟

محدوده سنی:

برای کودکان از بدو تولد و برای بزرگسالان تا ۷۰ سالگی (و در بعضی شرکت ها تا 90 سالگی) بیمه عمر صادر می شود. البته به نسبت افزایش سن، حق بیمه هم افزایش پیدا خواهد کرد.

مدت قرارداد:

هر فرد به مدت حداقل 5 سال و حداکثر 30 سال (نهایتاً تا 106 سالگی) میتواند تحت پوشش بیمه عمر قرار بگیرد که هر چه مدت قرارداد افزایش پیدا کند، سرمایه بیشتری به بیمه شده تعلق خواهد گرفت.

مبلغ حق بیمه:

در بیمه عمر حق بیمه ثابت و مشخصی وجود ندارد و هر شخصی می تواند با توجه به شرایط مالی خود، مبلغی را به عنوان حق بیمه انتخاب کند و آن را به شکل ماهانه، سه ماهه، شش ماهه و یک ساله پرداخت کند. مثلا بهتر است افراد شاغل، 10 درصد درآمد سالیانه خود را به بیمه عمر اختصاص دهند و حق بیمه خود را به صورت سالیانه پرداخت کنند.

مزیت بیمه عمر چیست؟

سرمایه گذاری به همراه سود تضمینی و سود مشارکت

سود اصلی و ثابت در بیمه عمر، سود تضمینی است که مقدار آن توسط بیمه مرکزی اعلام می شود و تمام شرکت های بیمه موظف به پرداخت آن به بیمه شدگان خود هستند. بر اساس آخرین مصوبه بیمه مرکزی، نرخ تضمینی سود سالانه بیمه عمر برای دو سال اول 16%، برای دو سال دوم 13%، و مابقی سال ها 10% است. 
اما سود مشارکت به شرکت بیمه انتخابی و فعالیت های اقتصادی آن بستگی دارد. به این معنی که شرکت های بیمه با استفاده از حق بیمه های بیمه عمر خود در فعالیت های اقتصادی مختلف سرمایه گذاری می کنند و بیمه شدگان بیمه عمر در سود حاصل از این سرمایه گذاری ها شریک خواهند شد. به همین دلیل سود مشارکت در منافع بیمه های عمر در شرکت های مختلف بیمه و حتی در سال های مختلف، متفاوت است.

پرداخت اندوخته بیمه عمر به صورت یکجا یا مستمری

در صورت حیات بیمه شده و در پایان مدت بیمه نامه، شرکت های بیمه اندوخته بیمه عمر را به اضافه مجموع سودهای تعلق گرفته به آن پرداخت خواهند کرد. بیمه شده ها می توانند سرمایه بیمه عمر خود را به صورت یکجا یا مستمری دریافت کنند.

دریافت وام

یکی از مزایای بیمه عمر، امکان دریافت وام از اندوخته بیمه نامه است. به این معنی که بیمه شده ها می توانند بدون نیاز به تشریفات اداری، ضامن یا وثیقه، حداکثر تا 90 درصد اندوخته خود را به صورت وام دریافت کنند. در این حالت نیازی به بازخرید کردن بیمه عمر نیست و پوشش های این بیمه هم ادامه پیدا خواهد کرد. 
امکان دریافت وام از بیمه عمر، پس از گذشت 6 ماه تا 2 سال (بسته به نوع شرکت انتخابی) وجود دارد و نرخ سود این وام، حداکثر 4 درصد بیشتر از سود تضمینی متعلق به بیمه نامه عمر است.

سپرده گذاری

بر اساس قوانین بیمه مرکزی، بیمه گذار می تواند به جز پرداخت حق بیمه، مبالغی را هم به عنوان سپرده در بیمه عمر خود قرار دهد و از سود آن استفاده کند. همچنین امکان برداشت سپرده بیمه عمر در هر زمان وجود دارد، بدون اینکه بیمه شده نیاز به بازخرید یا توقف بیمه نامه داشته باشد.

پوشش بیماریهای خاص

یکی دیگر از مزایای مهم بیمه عمر این است که بیمه شده برای درمان بیماری های خاص تحت پوشش بیمه قرار خواهد گرفت. منظور از بیماری های خاص هم سرطان، سکته قلبی، سکته مغزی، جراحی عروق قلبی (کرونر) و پیوند اعضای اصلی بدن است. 
البته این پوشش مشروط به این است که بیمه شده قبل از ۶۰ سالگی و بعد از شروع بیمه عمر خود به این بیماری ها مبتلا شده باشد.

پوشش نقص عضو و از کار افتادگی

در صورت بروز حادثه و ازکار افتادگی کامل و دائم، شخص بیمه شده از پرداخت حق بیمه معاف می شود و می‌تواند تا 3 برابر حق بیمه پرداختی خود را به عنوان مستمری ازکارافتادگی از بیمه دریافت کند. همچنین بیمه‌شده می‌تواند در صورت نقص عضو، تا 200% سرمایه فوت خود را (بسته به نوع شرکت بیمه) دریافت کند.

پوششهای فوت طبیعی و فوت بر اثر حادثه

بیمه شده ها با پرداخت اولین قسط از بیمه نامه خود مشمول این پوشش می شوند و از این طریق، دیگر نگران آینده ی خانواده خود در صورت بروز حادثه و فوت، نخواهند بود. 
در زمان عقد قرارداد بیمه عمر، شخص بیمه شده می تواند تا ۱، ۲ و یا ۳ برابر سرمایه فوت خود را به عنوان پوشش فوت بر اثر حادثه انتخاب کند. 
درصورت فوت هم شرکت بیمه سرمایه بیمه عمر را به اضافه اندوخته تشکیل شده تا زمان فوت، به ذی نفعان (که در قرارداد بیمه ذکر شده) پرداخت می کند.

پوشش تکمیلی هزینه های پزشکی

در بسیاری از بیمه های عمر، هزینه های پزشکی ناشی از حادثه به بیمه شده پرداخت خواهد شد و این پوشش معمولا یک سقف حداکثری دارد.

مشخص کردن ذی نفع قرارداد بیمه

از دیگر مزایا و شرایط بیمه عمر می توان به این نکته اشاره کرد که، بیمه گذار حق دارد ذی نفع قرارداد را خود مشخص کند و در صورت تمایل هر سال آن را تغییر دهد.

انعطاف پذیری

شخص می تواند شرایط بیمه نامه خود را از نظر نحوه ی پرداخت، میزان مبلغ پرداختی و پرداخت حق بیمه در بازه های زمانی دلخواه مانند هر ماه، هر سه ماه، هر شش ماه و سالی یکبار تعیین کند.

بیمه عمر سامان

بیمه سامان یکی از شرکت های موفق در زمینه صدور بیمه عمر است. 
بیمه سامان علاوه بر ارائه پوشش های اصلی مانند پوشش های نقص عضو و ازکارافتادگی، بیماری های خاص و...به تازگی پوشش های تأمین هزینه های بیماری های خاص و سرطان را تا سقف  500 میلیون تومان ، تأمین هزینه های بیمارستانی را تا سقف 20 میلیون تومان، جبران خسارت های وارد شده به ساختمان ها و تاسیسات در مقابل آتش سوزی، صاعقه، انفجار، سیل، سرقت و مسئولیت مالی را تا سقف 200  میلیون تومان و پوشش جدید سرقت تلفن همراه، تبلت، لپ تاپ را تا سقف 20 میلیون تومان به بیمه نامه خود اضافه کرده است.

بیمه عمر پاسارگاد

بر اساس آمار بیمه مرکزی، بیمه پاسارگاد در حال حاضر پرفروش ترین شرکت بیمه از نظر میزان فروش بیمه عمر است. بیمه عمر پاسارگاد در دو رشته بیمه عمر و تأمین آتیه و بیمه عمر به شرط فوت ارائه می شود. 
از جمله پوشش های ویژه ای که شرکت بیمه پاسارگاد به بیمه گذاران خود ارائه می دهد، پوشش آتش سوزی منزل مسکونی تا سقف 500  میلیون تومان سرمایه و ارائه پوشش بیمه تکمیلی تا سقف 10 میلیون تومان است.

بیمه عمر ایران

بیمه ایران به عنوان تنها شرکت بیمه دولتی در کشور، توانسته رتبه دوم فروش بیمه عمر را کسب کند. 
جدیدترین و کاربردی ترین طرح بیمه عمر شرکت ایران طرح "بیمه مان" است و ویژگی مهم آن، عدم وجود محدودیت سنی برای بیمه‌گذار است.

تفاوتهای سرمایه گذاری در بانک و خرید بیمه عمر

یکی از بهترین روشهای سرمایه گذاری بلندمدت، خرید بیمه عمر است و در مقایسه با سرمایه گذاری در بانک مزایای بسیاری دارد. 
در این بخش قصد داریم تا تفاوتهای خرید بیمه عمر و سپرده گذاری در بانک را به صورت خلاصه توضیح دهیم: 

 • اگر قصد شما سرمایه گذاری کوتاه مدت است، سپرده گذاری در بانک ها به نظر جذاب تر می آید، اما باید در ابتدا مبلغ بسیاری را در بانک سپرده گذاری کنید تا سود قابل توجهی را بدست بیاورید. ولی در مورد خرید بیمه عمر ، کافی ست تنها یک حق بیمه را پرداخت کنید تا تحت پوشش بیمه ای نیز قرار بگیرید؛ در صورتی که بانک فاقد این پوشش است.
 • در حساب ها و سپرده گذاریهای بلندمدت بانکی، امکان برداشت پول قبل از اتمام قرارداد وجود ندارد، اما در بیمه عمر امکان برداشت اندوخته (وام بدون ضامن) طی مدت قرارداد وجود دارد.
 • یکی از تفاوتهای قابل توجهی که بین سپرده گذاری در بانک و خرید بیمه عمر مطرح است، متغیر و ثابت بودن نرخ سودپرداختی به اندوخته شما است. در مورد سپرده گذاری در بانک ها، نرخ سود بانکی تحت شرایط متفاوت متغیر است، اما درمورد بیمه عمر نرخ سود تا پایان، روندی مشخص و ثابت دارد و تغییری نمی کند.
 • تفاوت عمده دیگر در حق برداشت طلبکاران است. در صورتی که پس اندازکننده، یک سپرده در بانک داشته باشد، طبق قانون، در صورت از کار افتادگی او و بروز مشکلات دیگر، طلبکاران می توانند از محل سپرده های بانکی، طلب خود را وصول کنند. در بیمه عمر چنین برداشتی امکان پذیر نیست.
 • یک تفاوت مهم دیگر نیز وجود دارد، تا زمانی که روند پس انداز در بانک ها ادامه و یا سرمایه ها در اختیار آن ها قرار دارد، به پس انداز کننده سود پرداخت می کنند و در صورت از کارافتادگی کلی پس اندازکننده و کاهش درآمد او، روند پس انداز کردن متوقف می شود؛ اما بیمه عمر از آنجایی که علاوه بر پس انداز و سرمایه گذاری جنبه پوشش دهی ریسک هم دارد در صورت از کارافتادگی دائم و کلی، بیمه شده از پرداخت حق بیمه معاف می شود و شرکت بیمه ملزم به اجرای تعهدات مندرج در بیمه نامه است.

محاسبه بیمه عمر

نرخ بیمه عمر مقدار مشخصی ندارد و با توجه به عواملی از جمله سن، جنسیت، وضعیت جهانی، تاریخچه سلامت خانواده، شغل و حرفه، انتخاب پوشش های متفاوت و تعیین میزان حق بیمه پرداختی به دلخواه شخص بیمه گذار، قابل تعیین است.

فسخ قرارداد بیمه عمر

بیمه گر می تواند در هر زمان که بخواهد این بیمه نامه را فسخ کند و در تاریخ فسخ می تواند ارزش باز خریدی بیمه نامه خود را دریافت کند.

هماهنگی بیمه عمر با تورم

سپرده های بانکی با گذشت زمان و در اثر تورم ارزش کمتری پیدا می کنند، به دلیل همین ویژگی، هماهنگی با تورم در بیمه نامه عمر ایجاد شده است که به شیوه های زیر امکان پذیر است: 

 • اولین راهکار افزایش حق بیمه متناسب با درصد تورم بین ۵ تا ۲5 درصد هر سال نسبت به سال قبل و متناسب با افزایش سرمایه فوت و اندوخته است.
 • راهکار بعدی افزایش حق بیمه با درصدی بیشتر از درصد افزایش سرمایه فوت است.
 • افزایش حق بیمه و ثابت نگه داشتن سرمایه فوت نیز راهکار دیگری برای هماهنگی با تورم است.

بهترین بیمه عمر

در انتخاب بهترین بیمه عمر هدف بیمه گذار از خرید این بیمه بسیار مهم است. افراد بیمه گذار می توانند هدف های متفاوتی ازجمله اهمیت پوشش های این بیمه به تنهایی، سرمایه گذاری بلندمدت از طریق خرید بیمه عمر، نحوه و پرداخت خسارت به موقع هر شرکت بیمه، میزان توانگری مالی شرکت های بیمه و ... داشته باشند و به طبع بهترین بیمه عمر با توجه به هدف هر فرد، متفاوت است. که در این راه می توانید از متخصصین شرکت "ازکی" کمک بگیرید. 
از آنجایی که ازکی از طریق شرکت های مختلف بیمه عمر را ارائه می دهد، مشاوران ازکی با آگاهی از خواسته ها و شرایط شما، بهترین بیمه را به صورت بی طرفانه پیشنهاد می کنند و به تمام پرسش ها و ابهامات شما با دقت و حوصله پاسخ خواهند داد.