جاوااسکریپت در مرورگر شما غیر فعال می باشد!

لطفا برای استفاده صحیح از وبسایت ازکی جاوااسکریپت را بر روی مرورگر خود فعال کنید.

آموزش فعال کردن جاوااسکریپت برای مرورگرهای مختلف

بیمه شخص ثالث پارسیان

بیمه پارسیان یک شرکت بیمه خصوصی است که از سال 1382 فعالیت خود را در حوزه فروش بیمه‌های مختلف شروع کرده و توانسته در همین مدت با عملکرد قابل قبول خود به سهم خوبی از بازار فروش بیمه دست پیدا کند. 

در زمینه فروش بیمه شخص ثالث در حال حاضر بیمه پارسیان رتبه چهارم را در بین شرکت‌های بیمه دارد و در سال 97 حدود یک میلیون بیمه شخص ثالث پارسیان صادر شده است.

همانطور که می‌دانید بیمه شخص ثالث بیمه‌ای اجباری است و همه دارندگان وسایل نقلیه موظف هستند که بیمه ثالث را برای خودروی خود تهیه کنند. با توجه به همین اجباری بودن بیمه شخص ثالث، نداشتن آن عواقب زیادی برای افراد به همراه دارد. یعنی اگر شما با خودرویی رانندگی کنید که بیمه شخص ثالث نداشته باشد، علاوه بر اینکه پلیس شما را جریمه می‌کند و خودرو به پارکینگ منتقل می‌شود، در صورت وقوع حادثه هم هیچ حمایتی از شما نخواهد شد و زیان‌های مالی فراوانی برایتان ایجاد خواهد شد.

با توجه به اهمیت بیمه شخص ثالث، ما قصد داریم به بررسی این بیمه در شرکت‌های مختلف بپردازیم تا شما بتوانید بهترین بیمه شخص ثالث را انتخاب و خریداری کنید. در این مطلب مزایا، پوشش‌ها، تخفیف‌ها و نحوه خرید و استعلام بیمه شخص ثالث پارسیان را به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث پارسیان

خسارت‌هایی که در بیمه شخص ثالث پارسیان و سایر شرکت‌های بیمه جبران می‌شود، شامل موارد زیر است:

 • خسارت‌های مالی و جانی وارد شده به اشخاص ثالث
 • خسارت جانی وارد شده به سرنشینان خودروی مقصر و راننده مقصر حادثه

سقف پوشش مالی در این بیمه معادل 2.5 درصد مبلغ دیه ماه حرام است که با توجه به مبلغ دیه ماه حرام در سال 1399 (440 میلیون تومان)، حداقل پوشش مالی بیمه‌های شخص ثالث برای امسال 11 میلیون تومان در نظر گرفته می‌شود. البته شما می‌توانید پوشش مالی خود را افزایش دهید تا در صورت وقوع تصادف با خسارت مالی زیاد، به میزان بیشتری از بیمه خود استفاده کنید.

سقف پوشش جانی بیمه شخص ثالث هم به اندازه دیه ماه حرام است؛ یعنی در سال 99 سقف پوشش جانی بیمه ثالث 440 میلیون تومان است.

البته همانطور که گفتیم در بیمه ثالث، راننده مقصر حادثه فقط می‌تواند خسارت جانی را از بیمه دریافت کند، نه خسارت مالی. خسارت جانی راننده مقصر هم به اندازه دیه ماه عادی، یعنی 330 میلیون تومان در سال 99 پرداخت می‌شود.

مزایای بیمه شخص ثالث پارسیان

نحوه ارائه پوشش‌های بیمه شخص ثالث و سقف تعهدات آن که در مطلب بالا ذکر شد، در تمام شرکت‌ها از جمله بیمه شخص ثالث پارسیان مشترک است. به همین دلیل برای خرید بهترین بیمه شخص ثالث، باید شرکت‌های بیمه را از نظر نحوه خدمات دهی و کیفیت پرداخت خسارت باهم مقایسه کرد.

مزایایی که بیمه شخص ثالث پارسیان دارد، موارد زیر است:

 • بیمه پارسیان 62 شعبه پرداخت خسارت دارد که در تهران و شهرستان‌های مختلف کشور پراکنده شده است.
 • بر اساس تحقیقات انجام شده توسط پژوهشکده بیمه، بیمه پارسیان از نظر میزان رضایت مشتریان از نظر پرداخت خسارت رتبه خوبی را کسب کرده است.
 • بیمه‌گذاران بیمه شخص ثالث پارسیان می‌توانند سقف پوشش مالی خود را به جای 11 میلیون تومان، 15، 20، 30، 40 و 50 میلیون تومان انتخاب کنند.
 • در بیمه شخص ثالث پارسیان امکان خرید قسطی بیمه‌نامه و خرید بیمه‌نامه کوتاه مدت (به صورت 3 ماهه، 6ماهه و 9 ماهه) وجود دارد.

محاسبه بیمه شخص ثالث پارسیان

مهم‌ترین عامل در محاسبه قیمت نهایی بیمه شخص ثالث، حق‌بیمه پایه است که بیمه مرکزی هر سال آن را تعیین می‌کند و شرکت‌های بیمه هم موظف به اجرای آن هستند. حق‌بیمه پایه بیمه شخص ثالث بر اساس نوع خودرو اعلام می‌شود؛ مثلا بیمه مرکزی نرخ پایه بیمه ثالث سال 99 برای خودروهای چهار سیلندر را 1/967/700 در نظر گرفته است.

به جز حق‌بیمه پایه، چند معیار مهم دیگر هم بر قیمت نهایی بیمه شخص ثالث تأثیر دارد؛ مثلا نوع کاربری، مدت بیمه‌نامه، سقف پوشش بیمه‌نامه، تخفیف عدم خسارت و جریمه دیرکرد.

اگر به دنبال ارزان‌ترین بیمه شخص ثالث هستید، باید بیمه‌نامه خود را به موقع تمدید کنید تا جریمه دیرکرد به مبلغ بیمه‌نامه شما اضافه نشود و سقف پوشش مالی را همان سقف حداقلی (11 میلیون در سال 99) انتخاب کنید.

همچنین شما می‌توانید بیمه‌نامه خود را به جای یک ساله، به صورت کوتاه مدت (3ماهه، 4ماهه، 6ماهه و 9ماهه) خریداری کنید تا حق‌بیمه شما کمتر شود. البته توجه داشته باشید که بیمه‌نامه‌های یک ساله نسبت به بیمه‌نامه‌های کوتاه مدت، از نظر حق‌بیمه به‌صرفه‌تر است و خرید آن به نفع بیمه‌گذار خواهد بود.

برای ارزان شدن قیمت نهایی بیمه شخص ثالث، تخفیف عدم خسارت عامل بسیار مهمی است که در ادامه آن را بررسی می‌کنیم.

تخفیف‌های بیمه شخص ثالث پارسیان

در حال حاضر تنها تخفیفی که همه شرکت‌های بیمه مجاز به ارائه آن هستند، تخفیف عدم خسارت است. به این صورت که به ازای هر سال عدم استفاده از بیمه شخص ثالث، تخفیف عدم خسارت به بیمه‌نامه تعلق می‌گیرد.

نحوه محاسبه تخفیف عدم خسارت از سال 97 بر اساس جدول زیر است:

سال1234567891011121314
تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث ایران5%10%15%20%25%30%35%40%45%50%55%60%65%70%

کسانی که خودروی صفر داشته باشند هم می‌توانند بیمه شخص ثالث پارسیان را با 5 درصد تخفیف بیشتر خریداری کنند.

پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث پارسیان

برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث پارسیان، باید حداکثر تا 5 روز به یکی از شعبه‌های بیمه پارسیان مراجعه کنید.

در صورتی که هر دو طرف حادثه بیمه شخص ثالث و گواهی‌نامه معتبر داشته باشند، در مورد حادثه اختلاف نظری نداشته باشند و همچنین مبلغ خسارت کمتر از 11 میلیون باشد، می‌توانند بدون نیاز به کشیدن کروکی برای دریافت خسارت اقدام کنند.

مراحل و مدارک لازم برای دریافت خسارت مالی بدون کروکی:

1. مراجعه هم‌زمان وسیله نقلیه هر دو طرف حادثه به شعب پرداخت خسارت بیمه پارسیان

2. تحویل مدارک زیر به واحد پذیرش برای تشکیل پرونده:

 • اصل بیمه‌نامه شخص ثالث طرفین حادثه
 • یک برگ کوپن بیمه‌نامه شخص ثالث مقصر
 • گواهینامه دو طرف حادثه به همراه کارت ملی آن‌ها
 • کارت ماشین و یا سند خودرو دو طرف حادثه

3. تکمیل فرم اعلام و تسویه خسارت مالی

4. امضای فرم مدارک لازم برای تسویه خسارت

5. کارشناسی خودرو مورد حادثه توسط کارشناس شرکت بیمه‌گر و تأیید مبلغ خسارت وارده و اعلام مبلغ به زیان دیده

6. امضای برگ رسید تسویه خسارت

مراحل و مدارک لازم برای دریافت خسارت مالی با کروکی سازشی:

برای دریافت خسارت بدون کروکی در بیمه شخص ثالث پارسیان، لازم است تمام مراحلی که در بالا ذکر شد انجام شود با این تفاوت که تنها حضور فرد زیان دیده در شعبه پرداخت خسارت کافی است.

مراحل و مدارک لازم برای دریافت خسارت مالی با کروکی غیر سازشی:

1. درخواست ترسیم کروکی توسط افسر کاردان و مراجعه به مراجع قضایی

2. مراجعه زیان دیده به نزدیک‌ترین شعبه بیمه پارسیان در محدوده جغرافیایی تصادف

3. تحویل مدارک زیر به واحد پذیرش برای تشکیل پرونده:

 • اصل بیمه‌نامه شخص ثالث طرفین حادثه
 • یک برگ از کوپن بیمه‌نامه شخص ثالث مقصر
 • گواهی‌نامه، کارت ماشین و یا سند خودرو دو طرف حادثه
 • اصل کروکی که توسط افسر تصادفات و اداره راهنمایی رانندگی مهر و تأیید شده باشد
 • گزارشات پاسگاه یا کلانتری منطقه
 • برگه‌های بازجویی دو طرف حادثه و به خصوص قبول تقصیر از طرف راننده مورد بیمه

4. تکمیل فرم اعلام و تسویه خسارت مالی

5. امضای فرم مدارک لازم برای تسویه خسارت

6. کارشناسی خودرو مورد حادثه توسط کارشناس شرکت بیمه و تأیید مبلغ خسارت وارد شده و اعلام مبلغ به زیان دیده

7. امضای برگ رسید تسویه خسارت

مراحل و مدارک لازم برای دریافت خسارت جانی:

برای دریافت خسارت جانی بیمه شخص ثالث پارسیان علاوه بر مراحل فوق، باید فرم اعلام خسارت جانی را تکمیل کرده و فرم "درخواست مدارک از مراجع ذیصلاح قضائی" و فرم "درخواست مدارک از مراکز درمانی" را دریافت و تکمیل کنید.

بعد از تحویل مدارک پزشکی مراکز درمانی و مدارک پزشکی قانونی به واحد پذیرش، خسارت‌ جانی توسط شرکت بیمه پارسیان بررسی و مبلغ آن اعلام می‌شود.

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث پارسیان

این روزها خرید بیمه شخص ثالث دیگر روندی پیچیده و طولانی نیست؛ یعنی همانطور که در حال حاضر بسیاری از کارهای روزمره را می‌توان به صورت اینترنتی و سریع انجام داد، برای خرید بیمه هم نیازی به مراجعه حضوری نیست.

اگر فقط چند روز از پایان اعتبار بیمه‌نامه شما باقی مانده و قصد تمدید یا خرید بهترین بیمه شخص ثالث را دارید، کافی است به سایت ازکی مراجعه کنید. پس از ورود اطلاعات خودروی خود، می‌توانید لیستی از قیمت بیمه شخص ثالث را در معتبرترین شرکت‌های بیمه مثل بیمه ایران، بیمه آسیا، بیمه دانا، بیمه پارسیان و ... را مشاهده کنید.

پس از مقایسه و استعلام آنلاین بیمه شخص ثالث، می‌توانید در صورت نیاز از مشاوره‌های کارشناسان ازکی استفاده کرده و بیمه مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کنید.

اگر برای خرید آنلاین بیمه شخص ثالث پارسیان یا سایر شرکت‌های بیمه، خرید خود را تا ساعت 21 در روزهای عادی و تا ساعت 19 در روزهای پنج‌شنبه و تعطیلات انجام دهید، بیمه‌نامه شما همان روز صادر می‌شود.

دریافت آنلاین بیمه
بیمه شخص ثالث پارسیان
یا
نیاز به مشاوره دارید؟
021-54864
;