جاوااسکریپت در مرورگر شما غیر فعال می باشد!

لطفا برای استفاده صحیح از وبسایت ازکی جاوااسکریپت را بر روی مرورگر خود فعال کنید.

آموزش فعال کردن جاوااسکریپت برای مرورگرهای مختلف

بیمه شخص ثالث آسیا

بیمه شخص ثالث بیمه‌ای اجباری است و قانون آن برای حمایت از همه زیان‌دیدگان حوادث رانندگی در مقابل هزینه‌های درمان، خسارت و فوت تصویب شده است.

با توجه به همین موضوع و با توجه به تعداد بالای خودروهای در حال تردد در کشور، تقریبا تمامی شرکت‌های بیمه این رشته بیمه‌ای را ارائه می‌دهند. یکی از این شرکت‌ها، بیمه آسیا است که در این مطلب جزئیات، پوشش‌ها، تخفیف‌ها و استعلام بیمه شخص ثالث آسیا را بررسی خواهیم کرد.

بیمه آسیا یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های بیمه است و بین سایر شرکت‌های بیمه خصوصی، پرفروش‌ترین بیمه محسوب می‌شود. همچنین بیمه شخص ثالث آسیا بعد از بیمه شخص ثالث ایران، رتبه دوم را از نظر آمار فروش این بیمه در کشور به خود اختصاص داده است. به این صورت که بیمه آسیا در حال حاضر حدود 11 درصد از بازار فروش این بیمه را در اختیار دارد و هر سال در حدود 2.5 میلیون بیمه‌نامه شخص ثالث صادر می‌کند.

چرا باید بیمه شخص ثالث داشته باشیم؟

اجباری بودن بیمه شخص ثالث باعث شده که اگر شما بدون داشتن این بیمه رانندگی کنید و به هر دلیلی مأمور پلیس مدارک شما را درخواست کند، علاوه بر پرداخت جریمه، ماشین شما به پارکینگ منتقل می‌شود.

همچنین در صورتی که بدون بیمه شخص ثالث مقصر وقوع یک حادثه رانندگی باشید، برای جبران خسارت‌های مالی و جانی فراوان آن، بیمه از شما حمایتی نخواهد کرد و خودتان باید خسارت را به زیان دیده پرداخت کنید.

از طرف دیگر از نظر قانون، امکان خرید و فروش خودرویی که بیمه شخص ثالث نداشته باشد، وجود ندارد و صاحبان خودرو به ازای هر روز نداشتن بیمه ثالث، باید جریمه دیرکرد پرداخت کنند.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث آسیا

در تمام بیمه‌های شخص ثالث، خسارت وارد شده به اشخاص ثالث (چه از نوع مالی باشد و چه از نوع جانی)، توسط بیمه پوشش داده می‌شود.همچنین خسارت جانی وارد شده به سرنشینان خودروی مقصر و راننده مقصر را هم بیمه شخص ثالث پرداخت می‌کند.

البته توجه داشته باشید که بیمه ثالث هیچ تعهدی در برابر خسارت مالی راننده مقصر، یعنی خسارتی که به خودروی مقصر حادثه وارد می‌شود، ندارد و راننده مقصر می‌تواند در صورت داشتن بیمه بدنه، خسارت خودروی خود را از بیمه بدنه دریافت کند.

در بیمه‌های ثالث حداقل پوشش مالی قابل انتخاب در سال 99، 11 میلیون تومان است. سقف پوشش جانی هم معادل دیه ماه حرام (یعنی 440 میلیون تومان در سال 99) تعیین می‌شود.

مزایای بیمه شخص ثالث آسیا

شرکت‌های مختلف بیمه از نظر نوع پوشش‌ها و سقف تعهدات بیمه ثالث تفاوتی با هم ندارند؛ یعنی اگر به دنبال این هستید که با مقایسه و استعلام بیمه شخص ثالث آسیا و سایر شرکت‌ها، بهترین بیمه شخص ثالث را انتخاب و خریداری کنید، می‌توانید سایر شرایط و مزایای بیمه ثالث را بررسی کنید.

مزایای بیمه شخص ثالث آسیا موارد زیر است:

 • بیمه آسیا در چند سال اخیر توانسته توانگری مالی خود را در سطح یک حفظ کند؛ به همین دلیل این شرکت از نظر توانایی مالی در پرداخت خسارت می‌تواند بیمه‌ای قابل اعتماد باشد.
 • بیمه آسیا 46 شعبه پرداخت خسارت در سراسر کشور دارد. با اینکه تعداد شعب پرداخت خسارت این شرکت نسبت به بیشتر شرکت‌های بیمه کمتر است، اما در بیمه شخص ثالث آسیا پرداخت خسارت سیار وجود دارد.
 • بیمه‌گذاران بیمه شخص ثالث آسیا می‌توانند سقف پوشش مالی خود را به جای 11 میلیون تومان، 15، 20، 30، 40، 50، 90، 100، 150 و 220 میلیون تومان انتخاب کنند.
 • از طریق سایت ازکی امکان خرید بیمه شخص ثالث آسیا به صورت قسطی و خرید بیمه‌نامه کوتاه مدت (به صورت 3 ماهه و 6ماهه) وجود دارد.
 • بر اساس تحقیقات انجام شده توسط پژوهشکده بیمه، بیمه آسیا از نظر میزان رضایت کلی مشتریان رتبه اول را دارد. به این صورت که بیمه‌گذاران بیمه آسیا بالاترین میزان رضایت را از نظر سادگی و سرعت دریافت خسارت و نحوه پاسخگویی و ارائه اطلاعات داشتند.

محاسبه بیمه شخص ثالث آسیا

بیمه شخص ثالث تنها بیمه‌ای است که قیمت آن برای یک خودرو در شرکت‌های مختلف بیمه تفاوت زیادی ندارد. دلیل یکسان بودن قیمت این بیمه این است که حق بیمه پایه بیمه شخص ثالث بر اساس نوع خودرو (تعداد سیلندر) توسط بیمه مرکزی تعیین می‌شود. یعنی شرکت‌های بیمه مجوز کاهش یا افزایش این نرخ را ندارند. 

البته چند عامل وجود دارد که تا حدودی بر قیمت نهایی بیمه شخص ثالث تأثیرگذار است:

 • تخفیف عدم خسارت
 • جریمه دیرکرد روزانه
 • مدت بیمه‌نامه
 • کاربری خودرو
 • سقف پوشش مالی

تخفیف‌های بیمه شخص ثالث آسیا

تنها تخفیفی که بیمه‌گذاران بیمه شخص ثالث می‌توانند با استفاده از آن بیمه ثالث ارزان تری خریداری کنند، تخفیف عدم خسارت است. تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث آسیا به ازای هر سال عدم دریافت خسارت، مطابق جدول زیر به بیمه‌نامه تعلق می‌گیرد.

سال1234567891011121314
تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث ایران5%10%15%20%25%30%35%40%45%50%55%60%65%70%

توجه داشته باشید که در قانون جدید بیمه شخص ثالث، تخفیف‌های عدم خسارت با یک بار تصادف و به یکباره صفر نمی‌شود. مثلا اگر برای اولین بار دچار خسارت مالی شوید 20 درصد، برای بار دوم 30 درصد و برای خسارت مالی سوم و بیشتر 40 درصد از تخفیف عدم خسارت شما کم می‌شود.

یکی دیگر از تخفیف‌هایی که شرکت‌های بیمه مجوز ارائه آن را دارند، تخفیف خودروهای صفر کیلومتر است. به این صورت که بیمه شخص ثالث خودروهای صفر کیلومتر، مشمول 5 درصد تخفیف می‌شود. 

استثنائات بیمه شخص ثالث آسیا

در بیمه شخص ثالث هم مثل سایر بیمه‌ها استثنائاتی وجود دارد؛ یعنی شرکت بیمه در برابر مواردی مشخص هیچ تعهدی برای جبران خسارت ندارد. استثنائات موجود در بیمه شخص ثالث آسیا و سایر شرکت‌های بیمه موارد زیر است:

 • خسارت‌های واردشده به وسیله نقلیه راننده مقصر
 • خسارت‌های واردشده به محموله و تجهیزات وسیله نقلیه راننده مقصر
 • خسارت‌های مستقیم یا غیرمستقیم ناشی از تشعشعات اتمی و رادیواکتیو
 • خسارت‌های ناشی از محکومیت جزایی و پرداخت جرائم

روند دریافت خسارت بیمه شخص ثالث آسیا

بر اساس قانون در صورتیکه میزان خسارت مالی کمتر از حداقل پوشش مالی، یعنی 11 میلیون تومان در سال 99 باشد، نیازی به ارائه گزارش مقامات انتظامی یا همان کروکی نیست و طرفین حادثه می‌توانند با خودروهای خود و به همراه بیمه‌نامه‌ها، کارت شناسایی وسایل نقلیه، گواهینامه و کارت ملی طرفین به شرکت بیمه آسیا مراجعه کنند.

در صورتیکه میزان خسارت بیشتر از 11 میلیون تومان بوده و کروکی از نوع سازشی باشد؛ باید زیان‌دیده به همراه وسیله نقلیه خود، کروکی یا گزارش‌ مقامات انتظامی، بیمه‌نامه‌ها و مدارک شناسایی به شرکت بیمه مراجعه کند تا خسارت وارد شده بررسی و پرداخت شود.

اما در صورت غیرسازشی بودن کروکی، به جز مدارک فوق، باید مقصر هم به همراه خودروی خود به شرکت بیمه مراجعه کند.

دریافت خسارت جانی بیمه شخص ثالث آسیا

 • در صورت فوت مصدوم بعد از حادثه و اطمینان از این امر، صحنه حادثه را تغییر ندهید و مراتب را به مقامات انتظامی اطلاع دهید.
 • در صورتیکه مصدوم در اثر حادثه مجروح شد و شما مقصر حادثه هستید بلافاصله مصدوم را به مراکز پزشکی منتقل و مراتب را به مقامات انتظامی اعلام کنید.

توجه: در صورتی که جهت کسب رضایت مصدوم مبلغی به او پرداخت کنید این مبالغ از شرکت بیمه قابل استرداد نمی‌باشد.

 • در صورتیکه مصدوم بر اثر حادثه مجروح شد و شما مقصر حادثه نیستید بلافاصله مصدوم را به مراکز درمانی منتقل کنید.

مراحل و مدارک لازم برای دریافت خسارت جانی بیمه شخص ثالث آسیا‌ :

 1. مراجعه زیان‌دیده‌ (راننده / مالک / بیمه‌گذار / نماینده قانونی) به شرکت بیمه برای اعلام خسارت و تشکیل پرونده
 2. ارائه مدارک زیر:
 • اصل و کپی بیمه‌نامه مقصر حادثه
 • اصل و کپی گواهینامه رانندگی مقصر حادثه
 • اصل و کپی کارت شناسایی و شناسنامه مالکیت وسیله نقلیه
 • اصل و کپی کارت ملی راننده مقصر
 • تصویر برابر اصل شده گزارشات مقامات انتظامی اعم از اولیه و نهایی
 • تصویر برابر اصل شده گزارش کاردان فنی تصادفات یا کارشناسان رسمی دادگستری
 • تصویر برابر اصل شده اوراق بازجویی (قبولی تقصیر طرفین حادثه)
 • تصویر برابر اصل شده گزارش پزشکی قانونی (برای مصدومین)
 • رای بدوی و تجدید نظر دادگاه (در صورت اعتراض هر یک از طرفین)
 • تصویر برابر اصل شده مدارک فوت شامل جواز دفن، انحصار وراثت، قیم‌نامه (در صورت وجود صغیر در ورثه)، شناسنامه باطل شده متوفی و شناسنامه اولیاء دم (برای متوفین)

چگونه بیمه شخص ثالث آسیا را آنلاین بخریم؟

همانطور که گفتیم برای پیشگیری از عواقب نداشتن بیمه شخص ثالث، بهتر است بیمه شخص ثالث را به موقع تمدید کنید؛ مثلا یک هفته تا دو روز قبل از اتمام بیمه‌نامه، زمان مناسبی برای تمدید بیمه ثالث است. 

اما بهتر است بدانید که دیگر برای خرید یا تمدید بیمه شخص ثالث، نیازی به مراجعه حضوری به دفاتر شرکت‌های بیمه، استعلام، مقایسه و خرید بیمه نیست؛ یعنی شما می‌توانید خرید و استعلام بیمه شخص ثالث آسیا یا سایر شرکت‌های بیمه را به سادگی از طریق سایت ازکی انجام دهید.

در واقع علاوه بر امکان استعلام لحظه‌ای و مقایسه شرایط و قیمت بیمه شخص ثالث در معتبرترین شرکت‌های بیمه، امکان دریافت مشاوره آنلاین هم وجود دارد؛ یعنی اگر برای انتخاب بهترین بیمه شخص ثالث، نیازی به دریافت مشاوره دارید یا به دنبال دریافت پاسخ سوالات بیمه‌ای خود هستید، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

دریافت آنلاین بیمه
بیمه شخص ثالث آسیا
یا
نیاز به مشاوره دارید؟
021-54864
;