جاوااسکریپت در مرورگر شما غیر فعال می باشد!

لطفا برای استفاده صحیح از وبسایت ازکی جاوااسکریپت را بر روی مرورگر خود فعال کنید.

آموزش فعال کردن جاوااسکریپت برای مرورگرهای مختلف

بیمه شخص ثالث ایران

بیمه ایران قدیمی‌ترین شرکت بیمه و در حال حاضر تنها بیمه دولتی در ایران است که همه بیمه‌ها از جمله بیمه شخص ثالث را عرضه می‌کند. بیمه ایران در حال حاضر حدود 50 درصد بازار فروش بیمه شخص ثالث را در اختیار دارد؛ یعنی این شرکت پرفروش‌ترین شرکت بیمه در زمینه فروش بیمه شخص ثالث است.

در سال 97 بیش از 22 میلیون بیمه شخص ثالث در کشور صادر شده که همین موضوع نشان دهنده اهمیت این بیمه است. همچنین همانطور که می‌دانید بیمه شخص ثالث بیمه‌ای اجباری برای همه دارندگان وسائل نقلیه است و همه رانندگان موظف هستند که بدون داشتن بیمه شخص ثالث تردد نکنند.

در این بخش مزایا، تخفیف‌ها، قیمت و نحوه استعلام بیمه شخص ثالث ایران را به صورت کامل بررسی کرده‌ایم.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث ایران

نداشتن بیمه شخص ثالث دردسرهای زیادی را به همراه دارد. مثلا جریمه‌های پلیس راهنمایی رانندگی، جریمه دیرکرد روزانه و عدم امکان خرید و فروش خودرو.

از طرف دیگر متاسفانه در کشور ما سالانه هزاران تصادف رانندگی رخ می‌دهد که با توجه به بالا بودن هزینه خودرو و تعمیرات آن و همچنین بالا بودن مبلغ دیه (330 میلیون تومان در سال 99)، این تصادفات می‌تواند خسارت مالی و جانی فراوانی برای افراد به همراه داشته باشد. برای جبران همین خسارت‌ها و با هدف حمایت از اشخاص زیان دیده در حوادث رانندگی، بیمه شخص ثالث بر اساس قانون اجباری شده است.

خسارت‌های قابل جبران در بیمه شخص ثالث را می‌توان در دو مورد زیر دسته بندی کرد:

 • جبران خسارت‌های مالی و جانی وارد شده به اشخاص ثالث
 • جبران خسارت جانی وارد شده به سرنشینان خودروی مقصر و راننده مقصر حادثه

در بیمه شخص ثالث سقف پوشش مالی بر اساس مبلغ دیه تعیین می‌شود که این سقف در سال 99، حداقل 11 میلیون تومان است. سقف پوشش مالی به این معنی است که خسارت‌های مالی وارد شده به وسائل نقلیه اشخاص ثالث، تا سقف تعیین شده در بیمه‌نامه پرداخت می‌شود.

توجه داشته باشید که شما می‌توانید به عنوان بیمه‌گذار، سقف پوشش مالی بیمه‌نامه خود را افزایش دهید تا در زمان وقوع حادثه، خسارت زیان دیده را به میزان بیشتری از بیمه پرداخت کنید.

همانطور که گفتیم در بیمه شخص ثالث به جز خسارت مالی، خسارت‌های جانی هم پوشش داده می‌شود. منظور از خسارت جانی دیه فوت، دیه نقص عضو و هزینه‌های پزشکی است که سقف پوشش جانی مطابق با دیه ماه حرام (یعنی 440 میلیون در سال 99) تعیین شده است. سقف تعهد جانی برای راننده مقصر حادثه هم به اندازه دیه ماه غیرحرام (330 میلیون تومان در سال 99) است.

مزایای بیمه شخص ثالث ایران

گفتیم که بیمه شخص ثالث ایران پرفروش‌ترین بیمه شخص ثالث در بین شرکت‌های بیمه است و می‌توان گفت که یکی از دلایل اصلی پرفروش بودن این بیمه، قدمت زیاد و دولتی بودن این شرکت است. البته به جز این موضوع، بیمه شخص ثالث ایران مزایای دیگری هم دارد. مزایایی مثل:

 • تعداد نمایندگی‌ها و شعب پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث ایران بیشتر از بقیه شرکت‌های بیمه است و این دفاتر به خوبی در سراسر کشور، حتی شهرستان‌های کوچک، پراکنده شده است.
 • در بیمه شخص ثالث ایران امکان دریافت خسارت سیار وجود دارد. به این صورت که شما می‌توانید بعد از وقوع حادثه با بیمه ایران تماس بگیرید تا با اعزام کارشناس خسارت به محل حادثه، روند ارزیابی و پرداخت خسارت به شکلی سریع و راحت انجام شود.
 • همانطور که اشاره کردیم در بیمه شخص ثالث شما می‌توانید سقف پوشش مالی را افزایش دهید. در هر شرکت بیمه حداکثر سقف پوشش مالی وجود دارد که بیمه‌گذار نمی‌تواند بیشتر از این سقف را برای بیمه‌نامه خود انتخاب کند. مزیت بیمه ایران این است که بیشترین سقف پوشش مالی را در بین شرکت‌های بیمه دارد؛ به این صورت که شما می‌توانید پوشش مالی بیمه شخص ثالث خود را تا سقف 220 میلیون تومان انتخاب کنید.
 • از طریق سایت ازکی شما می‌توانید بیمه شخص ثالث ایران را علاوه بر بیمه‌نامه یکساله با پرداخت نقدی، به صورت کوتاه مدت (4ماهه یا 6ماهه) و همچنین به صورت اقساطی خریداری کنید.

استعلام بیمه شخص ثالث ایران

یکی از موضوعات بسیار مهم برای خرید بیمه شخص ثالث، قیمت آن است؛ چون بیمه شخص ثالث در مقایسه با سایر بیمه‌ها بیمه‌ای نسبتا گران محسوب می‌شود، به خصوص اگر تخفیف عدم خسارت نداشته باشید.

مهم‌ترین معیار در محاسبه بیمه شخص ثالث ایران هم مانند سایر شرکت‌های بیمه، نرخ پایه اعلام شده توسط بیمه مرکزی است. به این صورت که بیمه مرکزی اوایل هر سال نرخ پایه بیمه شخص ثالث را بر اساس تعداد سیلندر خودروها به شرکت‌های بیمه ابلاغ می‌کند و شرکت‌های بیمه موظف به اجرای آن هستند. 

به عنوان مثال نرخ پایه بیمه شخص ثالث سال 99 برای خودروهای چهار سیلندر، 1/968/700 تومان است.

البته عوامل دیگری هم در تعیین قیمت نهایی بیمه شخص ثالث تأثیرگذار است. مثلا تخفیف عدم خسارت، مدت بیمه‌نامه، کاربری خودرو و جریمه دیرکرد.

نرخ بیمه شخص ثالث ایران برای خودروهایی با کاربری آژانس، تاکسی و مسافرکش شخصی درون‌شهری و برون شهری، بیشتر از خودروهای سواری با کاربری عادی است. 

همچنین اگر شما مدت بیمه‌نامه را به جای یک ساله، کوتاه مدت (3ماهه، 4ماهه، 6ماهه یا 9ماهه) انتخاب کنید، حق بیمه شما کمتر می‌شود.

در مورد جریمه دیرکرد و تخفیف عدم خسارت هم در ادامه توضیح خواهیم داد.

تخفیف بیمه شخص ثالث ایران

در حال حاضر تنها تخفیفی که در بیمه شخص ثالث ایران و سایر شرکت‌های بیمه، باعث کاهش نرخ حق بیمه می‌شود، تخفیف عدم خسارت است. تخفیف عدم خسارت به ازای تعداد سال‌هایی که شما از بیمه‌نامه ثالث خود استفاده نکرده باشید، یعنی خسارت نگرفته باشید، به بیمه‌نامه شما تعلق می‌گیرد.

نحوه محاسبه تخفیف بیمه شخص ثالث در قانون جدید که از سال 97 اجرایی شده است را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

سال1234567891011121314
تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث ایران5%10%15%20%25%30%35%40%45%50%55%60%65%70%

در گذشته تخفیف عدم خسارت با یک بار تصادف از بین می‌رفت اما در قانون جدید بیمه شخص ثالث، تخفیف‌ها بعد از هربار دریافت خسارت از بیمه، به صورت پلکانی کاهش پیدا می‌کند و به یکباره صفر نمی‌شود.

در جدول زیر می‌توانید نحوه کاهش تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث را مشاهده کنید.

تعداد خسارتیک باردوبارسه بار و بیشتر
میزان کاهش خسارت مالی20 درصد30 درصد40 درصد
میزان کاهش خسارت جانی30 درصد70 درصد100 درصد

مثلا اگر خودرویی با 50 درصد تخفیف عدم خسارت، یک بار از بیمه شخص ثالث خود خسارت مالی بگیرد، 20 درصد از تخفیف او کم می‌شود و 30 درصد تخفیف در بیمه‌نامه باقی خواهد ماند.

همچنین در بیمه شخص ثالث ایران تخفیف 5 درصدی به خودروهای صفر تعلق می‌گیرد.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث ایران

گفتیم که به دلیل اجباری بودن بیمه شخص ثالث، عدم خرید یا تمدید به موقع آن، تبعات زیادی را برای کسانی که خودرو دارند ایجاد می‌کند؛ یکی از این تبعات، جریمه دیرکرد است. به این معنی که اگر ماشین شما بیمه شخص ثالث نداشته باشد یا آن را بلافاصله تمدید نکرده باشید، به ازای هر روز تأخیر مجبور به پرداخت جریمه هستید.

میزان جریمه دیرکرد روزانه در بیمه شخص ثالث ایران را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید. البته مبلغ جریمه در تمام شرکت‌های بیمه یکسان است.

نوع وسیله نقلیهجریمه روزانه (تومان)
 سواری شخصی کمتراز 4 سیلندر3/870
سواری شخصی سیلندر پیکان، پراید و سپند4/582
سواری شخصی سایر 4سیلندرها5/390
سواری شخصی بیش از 4 سیلندر6/036

استثنائات بیمه شخص ثالث ایران

در تمام رشته‌های بیمه ای، در کنار موارد تحت پوشش، استثنائاتی هم وجود دارد که بر اساس قانون، بیمه هیچ تعهدی برای جبران خسارت آن‌ها نخواهد داشت. ضمنا این استثنائات در تمام شرکت‌های بیمه یکسان است.

مهم‌ترین استثنائات بیمه شخص ثالث ایران شامل موارد زیر است:

 • خسارت مالی که به ماشین مقصر حادثه وارد می‌شود.
 • در صورتی که زیان دیده به قصد خودکشی و ... باعث حادثه شده باشد.
 • در صورتی که راننده مقصر به عمد باعث وقوع حادثه شده باشد.
 • در صورتی كه راننده مقصر گواهينامه نداشته باشد يا گواهينامه او متناسب با نوع وسيله نقليه نباشد.
 • در صورتی که راننده مقصر در حالت مستی يا استعمال مواد مخدر يا روانگردان باعث حادثه شده باشد.
 • و...

البته در سه مورد آخر، بیمه یا صندوق خسارت بدنی برای حمایت زیان دیده، خسارت را به صورت کامل پرداخت می‌کند اما آن را از مقصر حادثه پس می‌گیرد.

روند دریافت خسارت بیمه شخص ثالث ایران

در بیمه شخص ثالث سه نوع دریافت خسارت وجود دارد: خسارت بدون کروکی، خسارت با کروکی سازشی و خسارت با کروکی غیرسازشی.

دریافت خسارت بدون کروکی شرایط خاصی دارد؛ مثلا اینکه: 

 • خسارت مالی بوده و مبلغ خسارت کمتر از 11 میلیون تومان باشد.
 • مدارک هر دو طرف مثل بیمه‌نامه و گواهینامه کامل و بدون مشکل باشد.
 • هر دو طرف در مورد نوع خسارت و مبلغ آن توافق داشته باشند.

در این حالت طرفین حادثه باید به همراه خودروهایشان به شرکت بیمه مراجعه کرده و سایر مراحل دریافت خسارت را طی کنند.

برای دریافت خسارت با کروکی سازشی هم باید مدارک دو طرف کامل باشد، با هم توافق داشته باشند و خسارت رخ داده از نوع مالی باشد. در این حالت مراجعه راننده زیان دیده به همراه خودرو در شعبه بیمه کافی است.

اما اگر طرفین حادثه در مورد مقصر یا نظر مأمور پلیس توافق نداشته باشند و یا مدارکشان کامل نباشد، کروکی از نوع غیرسازشی محسوب می‌شود. در این حالت هر دو طرف باید به همراه خودروهایشان به بیمه مراجعه کنند.

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث ایران

برای دریافت خسارت لازم است به اداره خسارت بیمه نامه‌های شخص ثالث ایران مراجعه و فرم اعلام خسارت را پر کنید.

مراحل دریافت خسارت به این صورت است:

1. در ابتدا باید با ارائه مدارک لازم تشکیل پرونده بدهید. مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده:

 • کروکی افسر پلیس
 • اصل بیمه‌نامه مقصر
 • گواهی‌نامه مقصر و زیان دیده
 • یک کوپن بیمه‌نامه مقصر
 • کارت خودرو مقصر و زیان دیده
 • سایر گزارش‌های تکمیلی از قبیل (گزارش نیروی انتظامی، گزارش کارشناس یا کارشناسان رسمی دادگستری، رای محکمه در مورد کروکی غیر سازشی)
 • عکس از قسمت‌های آسیب‌دیده

2. بعد از برآورد خسارت و توافق بر سر مبلغ آن، کارشناس بازدید، برگه اعلام خسارت را تأیید می‌کند.

3. در صورتی که کارشناس و مراجعه کننده در مورد مبلغ خسارت به توافق نرسیدند، اداره خسارت بیمه‌نامه‌های ثالث ایران، یا یک کارشناس دیگر را اعزام می‌کند و یا خودرو برای برآورد خسارت به تعمیرگاه طرف قرارداد بیمه فرستاده می‌شود.

4. بعد از تأیید مبلغ، شما باید برای دریافت خسارت به واحد حواله مراجعه کنید.

5. در نهایت حواله خسارت را به بانک برده و مبلغ خسارت را دریافت نمایید.

6. برای خسارت‌های کمتر از 100 هزار تومان، مبلغ خسارت به صورت نقدی و در غیر این ‌صورت به صورت چک پرداخت می‌شود.

پرداخت خسارت جانی بیمه شخص ثالث ایران

برای دریافت خسارت‌های جانی علاوه بر مدارکی که در بالا گفته شد، مدارک دیگری هم لازم است مثل:

 • مدارک پزشکی قانونی مصدوم
 • برگ معاینه جسد و یا جواز دفن در صورت فوت.

بعد از تکمیل مدارک، کارشناس اداره خسارت مدارک را بررسی می‌کند و بر اساس حادثه رخ داده و با تأیید کارشناس اداره خسارت و یا در صورت نیاز با نظر پزشک معتمد بیمه، مبلغ خسارت قابل پرداخت محاسبه می‌شود.

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث ایران

در مورد اهمیت بیمه شخص ثالث، پوشش‌ها، تخفیف‌ها و سایر موارد در شرکت بیمه ایران صحبت کردیم و حالا قصد داریم نحوه خرید و استعلام بیمه شخص ثالث ایران را بررسی کنیم.

خرید بیمه شخص ثالث در گذشته فقط به صورت حضوری انجام میشد. یعنی شما باید چند ساعت از وقت خود را برای مراجعه به شعب بیمه صرف می‌کردید تا بعد از استعلام قیمت، ارائه مدارک و طی مراحل اداری، تمدید یا خرید بیمه موردنظر خود را انجام دهید.

اما در حال حاضر یک روش اینترنتی، سریع و راحت وجود دارد که از طریق آن، خرید و استعلام بیمه شخص ثالث در کمتر از چند دقیقه انجام خواهد شد. 

برای خرید آنلاین بیمه شخص ثالث ایران یا سایر شرکت‌های بیمه، می‌توانید از طریق سایت ازکی اقدام کنید. به این صورت که بعد از استعلام بیمه شخص ثالث و مقایسه نرخ این بیمه در تمام شرکت‌های معتبر بیمه، بیمه مورد نظر خود را انتخاب و خرید آن را به صورت آنلاین انجام دهید. 

همچنین اگر برای انتخاب بهترین بیمه شخص ثالث به دنبال مشاوره هستید و یا نیاز به دریافت اطلاعات دارید، می‌توانید با کارشناسان ازکی تماس بگیرید.

دریافت آنلاین بیمه
بیمه شخص ثالث ایران
یا
نیاز به مشاوره دارید؟
021-54864
;