بیمه عمر ایران

بیمه عمر و سرمایه‌گذاری دو بخش اصلی سرمایه‌گذاری اقتصادی و پوشش‌های بیمه‌ای دارد. 

بخش بیمه‌ای آن شامل پوشش‌های فوت طبیعی، فوت براثر حادثه، ازکارافتادگی و بیماری‌های خاص است و بخش سرمایه‌گذاری آن شامل پرداخت سود تضمینی و مشارکتی، پرداخت سرمایه و پرداخت وام بدون‌ضامن می‌شود. 

بیشتر شرکت‌های بیمه معتبر بیمه عمر را ارائه می‌کنند که یکی از این شرکت‌ها بیمه ایران است.

بیمه ایران قدیمی‌ترین شرکت بیمه در ایران و تنها شرکت بیمه دولتی است که سال‌هاست بیمه عمر را در کنار سایر رشته‌های بیمه صادر می‌کند.

در ادامه شرایط، هزینه و استعلام بیمه عمر را در بیمه ایران بررسی می‌کنیم.

طرح‌های بیمه عمر ایران

بیمه ایران در زمینه بیمه عمر فعالیتی طولانی دارد و طرح‌های مختلفی را به صورت انفرادی یا گروهی ارائه می‌کند.

بیمه عمر ایران در قالب طرح‌های زیر ارائه می‌شود:

1) بیمه عمر مانده بدهکار انفرادی: 

در این بیمه افرادی که از موسسات اعتباری یا بانک‌ها وام دریافت کرده‌اند، اگر در طول مدت وام فوت کنند، پرداخت بقیه اقساط وام آن‌ها (به صورت یک‌جا) به عهده بیمه ایران خواهد بود و وثیقه وام بعد از فوت بیمه‌شده آزاد خواهد شد.

2) بیمه عمر زمانی انفرادی: 

در این نوع بیمه اگر فرد تا پایان مدت بیمه‌نامه در قید حیات باشد، بیمه‌گر تعهدی برای پرداخت به او ندارد و حق بیمه‌ها هم قابل برگشت نیست. از ویژگی‌های این طرح، ناچیز بودن حق بیمه آن است.

3) بیمه تمام عمر انفرادی: 

این نوع بیمه یکی از انواع بیمه‌های عمر ایران است که در آن، فرد بیمه‌شده در هر زمان و به هر علت فوت شود، شرکت بیمه باید مجموع سرمایه را به استفاده کننده پرداخت کند.

4) بیمه تأمین آتیه فرزندان:

هدف از این بیمه این است که فرزندانمان در آینده با مشکلات مالی برای کار، ازدواج و… روبه‌رو نشوند. فرزندان می‌توانند از بدو تولد از این بیمه استفاده کنند.

5) بیمه تأمین هزینه جهیزیه:

هدف از این بیمه‌نامه تأمین سرمایه برای تهیه جهیزیه فرزندان دختر در هر خانواده است. این بیمه را پدر، مادر و هر فرد دیگری می‌تواند برای دختر خود تهیه کند.

6) بیمه جامع زندگی:

بیمه جامع زندگی یکی از طرح‌های نسبتاً جدید بیمه عمر ایران است اما در حال حاضر صدور آن انجام نمی‌شود؛ چون طرح‌های جدیدتر بیمه عمر ایران یعنی طرح مان و طرح سپاس، پوشش‌های کامل‌تر و بهتری نسبت به طرح جامع زندگی دارد. 

7) بیمه مان:

طرح بیمه مان یکی از جدیدترین طرح‌های بیمه عمر ایران است که در چند سال اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. 

این طرح یک سرمایه‌گذاری بلند مدت است و هر شخصی با هر میزان درآمدی می‌تواند از آن استفاده کند. 

شما می‌توانید با پرداخت یک مبلغ مشخص در مدت زمان تعیین شده، بیمه عمر مان را برای خود و خانواده‌تان تهیه کنید تا در پایان مدت قرارداد، پس‌انداز خود را به اضافه سود آن، از بیمه ایران دریافت کنید. چه به صورت یک‌جا و چه به صورت مستمی مادام العمر.

همچنین در بیمه عمر مان پوشش‌های فوت طبیعی، فوت در اثر حادثه، نقص عضو ناشی از حادثه، ازکارافتادگی، هزینه پزشکی ناشی از حادثه و بیماری‌های خاص ارائه می‌شود.

8) بیمه عمر ایران طرح سپاس:

طرح سپاس جدید‌ترین طرح بیمه عمر ایران است که نسبت به بیمه عمر مان مزایا و ویژگی‌های خاص خود را دارد.

در ادامه این متن شرایط و مزایای طرح سپاس بیمه عمر ایران به صورت کامل بررسی می‌کنیم.

شرایط خرید بیمه عمر ایران

در تمامی طرح‌های بیمه عمر و سرمایه‌گذاری که توسط بیمه عمر ایران ارائه می‌شود، امکان استفاده همزمان از سرمایه‌گذاری و پوشش‌های بیمه‌ای وجود دارد.

شما می‌توانید با هر سطح درآمد و هر سنی از خدمات بیمه عمر ایران استفاده کنید. همچنین نحوه پرداخت حق بیمه می‌تواند به‌صورت ماهانه، ۳ ماهه، ۶ ماهه و یک‌ ساله باشد. 

در بیمه عمر ایران، شما علاوه بر سود علی الحساب تضمینی، سود مشارکت در منافع هم دریافت می‌کنید. همچنین بیمه ایران امکان دریافت اندوخته شما را هم به صورت یک‌جا و هم به‌صورت مستمری فراهم کرده است.

در بیمه عمر ایران هم مانند سایر شرکت‌های بیمه، پوشش‌های فوت طبیعی، فوت در اثر حادثه، ازکارافتادگی، هزینه پزشکی ناشی از حادثه و بیماری‌های خاص ارائه می‌شود.

همچنین قیمت بیمه عمر ایران بر اساس شرایط بیمه‌شده و با توجه به نیازهای او تعیین خواهد شد.

البته برخی از شرایط ذکر شده در طرح جدید بیمه عمر ایران، یعنی طرح سپاس، کمی متفاوت است که در ادامه آن را توضیح می‌دهیم.

پوشش‌های بیمه عمر ایران

در بیمه عمر ایران افراد می‌توانند از پوشش‌های زیر استفاده کنند:

 • امکان دریافت مستمری بازنشستگی بعد از 50 سالگی و در صورت پرداخت حداقل 10 سال حق بیمه. این پوشش ویژه طرح مان بیمه عمر ایران است و میزان مستمری به اندوخته و انتخاب فرد بستگی دارد.
 • امکان دریافت سرمایه فوت عادی تا سقف 500 میلیون تومان و سرمایه فوت در اثر حادثه تا سقف یک میلیارد تومان توسط ذی‌نغعان تعیین شده در بیمه‌نامه. (پوشش فوت)
 • امکان دریافت غرامت ازکارافتادگی ناشی از حادثه به مدت 10 سال و به میزان ۱ تا 3 برابر آخرین حق بیمه پرداختی. (پوشش ازکارافتادگی)
 • پرداخت تا سقف 20 میلیون تومان به صورت بلاعوض در صورت مبتلا شدن فرد به بیماری‌های خاص شامل سکته قلبی، سکته مغزی، جراحی باز قلب و پیوند اعضای اصلی بدن (پوشش امراض خاص)
 • پرداخت تا سقف 30 میلیون تومان به صورت بلاعوض در صورت مبتلا شدن فرد بیمه‌شده به بیماری سرطان (پوشش سرطان)
 • امکان دریافت وام تا ۹۰ درصد ارزش بیمه‌نامه و بدون نیاز به ضامن، بعد از گذشت دو سال از شروع بیمه‌نامه

مزایای بیمه عمر ایران (طرح مان و طرح سپاس)

در میان طرح‌های جدید بیمه عمر ایران، بیمه مان نسبت به طرح جامع زندگی پوشش‌های بیشتری و سقف تعهدات بالاتری دارد. 

مزایای مشترک در طرح بیمه عمر مان و طرح سپاس بیمه ایران:

 • یکی از مزایای بیمه عمر ایران نسبت به سایر شرکت‌های بیمه، جدا بودن پوشش سرطان از پوشش بیماری‌های خاص است؛ چون در بیشتر شرکت‌ها سرطان جزو پوشش بیماری‌های خاص محسوب می‌شود.
 • طرح‌های بیمه عمر ایران از بدو تولد تا 101 سالگی ارائه می‌شود. در حالی که سایر شرکت‌های بیمه بازه سنی محدودتری دارند.
 • در بیمه عمر ایران مدت بیمه‌نامه از 5 تا 106 سال است. در حالی که در بسیاری از شرکت‌های بیمه حداکثر مدت بیمه‌نامه را 30 سال در نظر می‌گیرند.
 • تمام شرکت‌های بیمه تحت نظر مستقیم بیمه مرکزی فعالیت می‌کنند و در صورت ورشکستگی یا تعلیق شرکت بیمه، بیمه مرکزی تمامی حقوق بیمه‌گذاران بیمه عمر آن شرکت را پرداخت می‌کند. با این وجود به علت دولتی بودن و قدیمی بودن بیمه ایران، بسیاری از افراد نسبت به این شرکت اعتماد و اطمینان بیشتری دارند.

تفاوت طرح بیمه عمر مان و طرح سپاس بیمه ایران:

طرح مان و طرح سپاس سه تفاوت اصلی با هم دارند:

 • در طرح مان بیمه عمر ایران، شما می‌توانید حق بیمه خود را به صورت ماهانه، 6ماهه یا سالانه پرداخت کنید. مبلغ حق بیمه هم به توان پرداختی شما بستگی دارد و می‌تواند حداقل ماهانه 50 هزار تومان باشد. اما در طرح سپاس پرداخت حق بیمه فقط به صورت سالانه انجام می‌شود؛ آن هم با حداقل مبلغ 2 میلیون تومان در سال.
 • در طرح سپاس پوشش اضافه‌ای نسبت به طرح مان وجود دارد؛ پوششی به نام جراحی و بستری. یعنی هزینه عمل‌های جراحی بیمه‌شده (چه در اثر بیماری و چه در اثر حادثه) مشروط بر اینکه فرد در بیمارستان بستری شده باشد، تا سقف 25 میلیون تومان پرداخت می‌شود. البته این پوشش در بیمه عمر سامان و بیمه عمر پاسارگاد هم وجود دارد.
 • به طور کلی پرداخت حق بیمه به صورت سالانه به نفع بیمه‌گذار است چون سود بیشتری به سرمایه فرد تعلق می‌گیرد. به همین دلیل می‌توان گفت که طرح سپاس نسبت به طرح مان انتخاب بهتری برای سرمایه‌گذاری در بیمه عمر ایران است.

معایب بیمه عمر ایران

در بیمه عمر ایران، سقف پوشش فوت، پوشش نقص عضو و پوشش امراض خاص نسبت به برخی از شرکت‌های بیمه مثل بیمه سامان و بیمه پاسارگاد پایین‌تر است.

سود بیمه عمر ایران

در تمام بیمه‌های عمر از جمله بیمه عمر ایران، سود تضمینی و سود مشارکت در منافع به اندوخته بیمه‌نامه تعلق می‌گیرد.

سود تضمینی همان سودی است که بیمه مرکزی آن را تعیین می‌کند و حداقل سود ارائه شده برای بیمه‌نامه‌های عمر است. سود تضمینی بیمه عمر در دو سال اول 16 درصد، دو سال دوم 13 درصد و سال‌های بعد 10 درصد است.

سود مشارکت در منافع سود متغیری است که میزان آن در شرکت‌های بیمه مختلف یکسان نیست. برای انتخاب بهترین بیمه عمر می‌توان سود مشارکت در منافعی را که شرکت‌های بیمه در سال‌های قبل پرداخت کرده‌اند با هم مقایسه کنید.

در جدول زیر سود قطعی، یعنی مجموع سود تضمینی و سود مشارکت، که بیمه ایران در سال‌های گذشته به بیمه‌گذاران بیمه عمر خود پرداخت کرده است را مشاهده می‌کنید.

سالسود قطعی بیمه عمر ایران
139120 درصد
139220 درصد
139324.9 درصد
139424 درصد
139521 درصد
139618 درصد
139718.7 درصد

استعلام بیمه عمر ایران

اگر قصد خرید بیمه عمر را دارید، احتمالا به دنبال این هستید که پس از مقایسه شرکت‌های مختلف بیمه، بهترین بیمه عمر را انتخاب کنید. به این منظور شما می‌توانید از طریق سایت ازکی و یا از طریق تماس با کارشناسان بیمه عمر ازکی، اطلاعات لازم را در مورد شرایط و پوشش‌های بیمه عمر ایران، بیمه عمر سامان، بیمه عمر پاسارگاد و سایر شرکت‌های بیمه دریافت کنید.

همچنین شما می‌توانید از طریق ازکی، استعلام بیمه عمر را از تمامی شرکت‌های معتبر بیمه انجام دهید.

خرید آنلاین بیمه عمر ایران

همانطور که گفتیم در ازکی امکان استعلام بیمه عمر شرکت‌های بیمه وجود دارد. همچنین شما می‌توانید از کارشناسان متخصص ازکی مشاوره منصفانه و رایگان دریافت کنید. 

به این صورت که پس از دریافت مشاوره و بررسی نیازهای خود، شما می‌توانید بهترین بیمه عمر را انتخاب کرده و خرید بیمه عمر خود را از بیمه ایران، بیمه سامان، بیمه پاسارگاد، بیمه کارآفرین و ... به صورت آنلاین انجام دهید.