ازکی
 ازکی

بیمه شخص ثالث ایران

بیمه شخص ثالث ایران یکی از انواع بیمه خودرو ایران است. کاربرد بیمه‌نامه شخص ثالث جبران خسارت‌های جانی و مالی ناشی از تصادف به فردی غیر از راننده مقصر است. همچنین با خرید بیمه شخص ثالث ایران، اگر راننده مقصر حادثه در یک تصادف خودش آسیب جسمی ببیند، خسارت و هزینه‌های او با بیمه شخص ثالث پرداخت خواهد شد.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث ایران

بیمه شخص ثالث ایران

بیمه نامه ثالث خسارت‌های مالی شخص ثالث و خسارت‌های جانی شخص ثالث و راننده را جبران می‌کند. با خرید بیمه شخص ثالث ایران می‌توانید برای هرکدام از این خسارت‌ها تا سقف تعهدات زیر استفاده کنید:

خسارت‌های جانی وارد شده به اشخاص ثالث تا سقف ۸۰۰ میلیون تومان که برابر دیه انسان کامل در ماه حرام است.
خسارت‌های جانی وارد شده به راننده یا سرنشینان خودروهای مقصر در حادثه تا سقف ۶۰۰ میلیون تومان که برابر دیه انسان کامل در ماه غیر حرام است.
پوشش‌های بیمه ثالث ایران برای جبران خسارت‌های مالی وارد شده به اشخاص ثالث یا تصادف با اجسام ثابت و حیوانات برابر ۴۰۰ میلیون تومان است

 • محاسبه بیمه شخص ثالث بیمه ایران بر اساس چند عامل انجام می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها، قیمت پایه بیمه ثالث است که هر ساله بیمه مرکزی آن را اعلام می‌کند. دیگر عوامل تعیین‌کننده قیمت عبارتند از:

  گروه خودرو بر اساس تعداد سیلندرها و ظرفیت
  موارد استفاده یا کاربری خودرو بر اساس شخصی یا باری بودن
  سال ساخت و کیلومتر کارکرد
  سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث ایران که از 20 تا 400 میلیون تومان را در برمی‌گیرد.
  نوع بیمه‌نامه به صورت عادی، روز شمار، ماه شمار و کوتاه مدت
  مدت بیمه‌نامه
  تخفیف‌های عدم خسارت خودرو و راننده
  تعداد خسارت‌های مالی، جانی و راننده
  مشخصات بیمه‌نامه قبلی

 • بیمه ایران تنها شرکت بیمه است که کارت سبز بیمه شخص ثالث را صادر می‌کند. کارت سبز یک گواهی‌نامه بین المللی در زمینه بیمه شخص ثالث است که 45 کشور (اکثرا اروپایی) عضو آن هستند. هر کشور عضو سیستم کارت سبز، یک «دفتر ملی کارت سبز» دارد. این دفتر مطابق با قوانین و مقررات ملی هر کشور، مسئول رسیدگی و پاسخگویی در زمینه خسارت‌های ناشی از تصادفات وسایل نقلیه است. دفتر کارت سبز در هر کشور بر اساس روش شرکت بیمه‌گری که کارت سبز را صادر نموده عمل می‌کند. در صورتی که در کشورهای عضو کارت سبز با ماشین‌تان تصادف کنید، برای جبران خسارت‌های وارد شده می‌توانید از کارت سبز خود استفاده نمایید.

 • برای دریافت خسارت لازم است به مراکز دریافت خسارت شرکت بیمه ایران مراجعه و فرم اعلام خسارت را پر کنید.

  دریافت خسارت مالی مراحل مربوط به خود را دارد که در زیر به طور مختصر به آن پرداختیم:

  در ابتدا باید با ارائه مدارک لازم تشکیل پرونده بدهید. مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده:

  کروکی افسر پلیس
  اصل بیمه‌نامه مقصر
  گواهی‌نامه مقصر و زیان‌دیده
  یک کوپن بیمه‌نامه مقصر
  کارت خودرو مقصر و زیان‌دیده
  سایر گزارش‌های تکمیلی از قبیل (گزارش نیروی انتظامی، گزارش کارشناس یا کارشناسان رسمی دادگستری، رای محکمه در مورد کروکی غیر سازشی)
  عکس از قسمت‌های آسیب‌دیده

  بعد از برآورد خسارت و توافق بر سر مبلغ آن، کارشناس بازدید، برگه اعلام خسارت را تأیید می‌کند. در صورتی که کارشناس و مراجعه کننده در مورد مبلغ خسارت به توافق نرسیدند، اداره خسارت بیمه‌نامه‌های ثالث ایران، یا یک کارشناس دیگر را اعزام می‌کند و یا خودرو برای برآورد خسارت به تعمیرگاه طرف قرارداد بیمه فرستاده می‌شود.

  بعد از تایید مبلغ، شما باید برای دریافت خسارت به واحد حواله مراجعه کنید. در نهایت حواله خسارت را به بانک برده و مبلغ خسارت را دریافت نمایید. برای خسارت‌های کمتر از ۱۰۰ هزار تومان، مبلغ خسارت به صورت نقدی و در غیر این ‌صورت به صورت چک پرداخت می‌شود.

  برای دریافت خسارت‌های جانی علاوه بر مدارکی که در بالا گفته شد، مدارک دیگری هم لازم است که عبارتند از:

  مدارک پزشکی قانونی مصدوم
  برگ معاینه جسد و یا جواز دفن در صورت فوت.

  بعد از تکمیل مدارک، کارشناس اداره خسارت مدارک را بررسی می‌کند و بر اساس حادثه رخ داده و با تایید کارشناس اداره خسارت و یا در صورت نیاز با نظر پزشک معتمد بیمه، مبلغ خسارت قابل پرداخت محاسبه می‌شود.

 • با استعلام قیمت بیمه شخص ثالث، می‌توانید قبل از خرید بیمه شخص ثالث ایران قیمت، پوشش‌ها، سوابق و تخفیف‌های این بیمه نامه را با دیگر شرکت‌های بیمه مقایسه کنید. همچنین برای اطلاع از سوابق و استعلام بیمه شخص ثالث تنها کافی است که شماره پلاک و کد ملی صاحب خودرو را در وب‌سایت ازکی وارد کنید. درضمن با وارد کردن مشخصات خودرو مانند نوع، کاربری، سال ساخت و شرکت بیمه‌کننده قبلی، می‌توانید استعلام قیمت بیمه شخص ثالث در تمامی شرکت‌های بیمه را هم از ازکی بگیرید.

 • ازکی به عنوان بستری برای مقایسه و خرید آنلاین بیمه، گزینه‌های متنوعی از بیمه شخص ثالث را از شرکت‌های معتبر به شما ارائه می‌دهد. شما می توانید با مراجعه به صفحه بیمه شخص ثالث ازکی و وارد کردن اطلاعات خواسته شده، بیمه شخص ثالث ایران را با دیگر بیمه‌ها مقایسه کرده و بهترین را انتخاب کنید. علاوه بر این، ازکی امکان خرید آنلاین بیمه شخص ثالث ایران را با قابلیت خرید اقساطی به شما می‌دهد، تا خرید بیمه برای شما راحت‌تر و مقرون به صرفه‌تر باشد. پیش از تصمیم‌گیری نهایی، شما می‌توانید از مشاوره‌های بی‌طرفانه و دقیق کارشناسان ازکی بهره‌مند شوید تا با اطمینان کامل، بهترین بیمه شخص ثالث را انتخاب و خریداری کنید.

 • معمولا شرکت‌های بیمه در زمان خرید یا تمدید بیمه شخص ثالث برای بیمه‌شده‌های تخفیف‌های مختلفی در نظر می‌گیرد. زمان خرید بیمه نامه شخص ثالث ایران هم می‌توانید از تخفیف‌های مختلفی استفاده کنید. درصد این تخفیف‌ها هم متفاوت است. انواع تخفیف بیمه شخص ثالث بیمه ایران عبارتند از:

  تخفیف خودروهای صفر 

  دارندگان خودروهای صفر می‌توانند در زمان خرید بیمه شخص ثالث ایران، از 5 درصد تخفیف بهره‌مند شوند.

  تخفیف عدم خسارت

  تخفیف عدم خسارت به راننده‌هایی تعلق می‌گیرد که در طی اعتبار یک ساله بیمه‌نامه خود، از مزیت‌های آن استفاده نکرده باشند. به این ترتیب تخفیف‌های بیمه شخص ثالث ایران، از سال دوم تمدید بیمه شخص ثالث آغاز می‌شود.

   

  درصد تخفیف

  تخفیف عدم خسارت 

  سال اول

  10٪

  سال دوم

  15٪

  سال سوم

  20٪

  سال چهارم

  25٪

  سال پنجم

  30٪

  سال ششم

  35٪

  سال هفتم

  40٪

  سال هشتم

  45٪

  سال نهم

  50٪

  سال دهم

  55٪

  سال یازدهم

  60٪

  سال دوازدهم

  65٪

  سال سیزدهم

  70٪

  سال چهاردهم

   

  نکته مهم اینجا است که در صورت استفاده از بیمه‌نامه در طی مدت اعتبار، همه تخفیف بیمه شخص ثالث بیمه ایران به‌طور کامل از بین نمی‌روند؛ بلکه بسته به خسارت واردشده، کاهش پیدا می‌کند. کاهش تخفیف‌های بیمه شخص ثالث به صورت زیر محاسبه می‌شود:

  • ۱ تصادف منجر به خسارت مالی 20 درصد
  • ۲ تصادف منجر به خسارت مالی 30 درصد
  • 3 یا تعداد بیشتر تصادف منجر به خسارت مالی 40 درصد
  • ۱ تصادف منجر به جرح یا فوت 30 درصد
  • ۲ تصادف منجر به جرح یا فوت 70 درصد
  • 3 یا تعداد بیشتر تصادف منجر به جرح یا فوت 100 درصد

ایران از نگاه مشتریان

همیشه برای خواندن نظرات شما آماده‌ایم.

مهدی حمیدبیگی

مهدی حمیدبیگی

خریدار

پنج‌شنبه ظهر بود که رفتم بیمه بخرم. اما دفتر بیمه بسته بود. همونجا با موبایل سرچ کردم؛ دیدم میشه بیمه‌م رو آنلاین خرید. خیلی سریع کارم رو راه انداختن و نذاشتن جریمه بیمه‌م بیشتر شه.

ایران‌دخت امیدوار

ایران‌دخت امیدوار

خریدار

اینکه تو همون روزی که می‌خواستم بیمه‌م رو تمدید کنم تونستم پیشنهادهای شرکت‌های مختلفو با هم مقایسه کنمو همون روز هم بیمه‌م رو تحویل بگیرم خیلی برام جالب بود.

حمیدرضا عباسی

حمیدرضا عباسی

خریدار

وقتی پرداخت رو انجام دادم پسرام گفتن فک کردی بیمه رو می‌شه اینترنتی خرید؟!! اما وقتی پیکتون برام بیمه رو اورد بهشون گفتم ببینین اینم بیمه!

برای خواندن نظرات بیشتر اینجا کلیک کنید.

سوالات متداول

faq-img

قیمت بیمه شخص ثالث بر اساس عواملی مانند قیمت پایه بیمه، گروه خودرو، موارد استفاده یا کاربری خودرو، سال ساخت و کیلومتر کارکرد، سقف تعهدات مالی، نوع بیمه‌نامه، مدت بیمه‌نامه، تخفیف‌های عدم خسارت و تعداد خسارت‌های وارده محاسبه می‌شود.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث شامل جبران خسارت‌های جانی و مالی به اشخاص ثالث و راننده مقصر تا سقف‌های تعیین شده است. برای خسارت‌های جانی، سقف تا 800 میلیون تومان و برای خسارت‌های مالی، سقف تا 400 میلیون تومان می‌باشد.

کارت سبز یک گواهی‌نامه بین‌المللی برای بیمه شخص ثالث است که در ۴۵ کشور عضو (بیشتر اروپایی) قابل استفاده است. این کارت برای جبران خسارت‌های ناشی از تصادفات در کشورهای عضو به کار می‌رود.

برای دریافت خسارت مالی یا جانی، ابتدا باید به مراکز دریافت خسارت شرکت بیمه ایران مراجعه کنید و مدارک لازم را ارائه دهید. پس از تشکیل پرونده و بررسی مدارک توسط کارشناس، خسارت مورد تأیید، بر اساس فرآیندهای تعریف شده پرداخت می‌شود.