بیمه شخص ثالث ملت

درباره بیمه شخص ثالث ملت

شرکت بیمه ملت سال 1382 تاسیس شده و نزدیک 20 سال سابقه فعالیت دارد. شبکه فروش این شرکت شامل شعب و نمایندگی‌های فعال در سراسر کشور گسترده است. درضمن برای خدمت‌رسانی بهتر از پیشرفته‌ترین فناوری اطلاعات مثل اینترنت ‌بیمه، تلفن بیمه و اپلیکیشن بیمه ملت استفاده می‌کند.

بیمه شخص ثالث ملت چیست؟

بیمه شخص ثالث ملت یکی از انواع بیمه نامه خودرو است که درواقع نوعی بیمه نامه مسئولیت مدنی در قبال اشخاص ثالث در تصادفات محسوب می‌شود. به‌طور کلی بیمه ثالث ملت خسارت‌های جانی و مالی وارد شده به اشخاص ثالث حادثه و اموال آن‌ها و همین‌طور خسارت‌ جانی راننده مقصر را پرداخت می‌کند.

استعلام قیمت بیمه شخص ثالث ملت

برای گرفتن استعلام قیمت شخص ثالث ملت می‌توانید از سایت ازکی استفاده کنید. در این سایت می‌توانید با پلاک یا حتی بدون پلاک برای انواع ماشین قیمت بیمه شخص ثالث را مشاهده کنید. فقط کافی است تا اطلاعاتی مثل نوع و کاربری ماشین‌تان را وارد کنید تا فهرستی از بیمه نامه شخص ثالث شرکت‌های مختلف بیمه برای این مدل و کاربری ماشین به شما نمایش داده شود. درواقع سایت ازکی به شما این امکان را می‌دهد تا قیمت و پوشش‌های بیمه شخص ثالث ملت را با دیگر شرکت‌های بیمه مقایسه کنید و کامل‌ترین بیمه نامه را با قیمت مناسب بخرید.

نحوه دریافت خسارت بیمه شخص ثالث ملت

اگر می‌خواهیم برای جبران خسارت تصادف از بیمه شخص ثالث ملت استفاده کنیم، باید حتما نهایتا تا 5 روز موضوع حادثه و خسارت را به شرکت بیمه اطلاع بدهیم. نکته مهم هم اینکه شرکت بیمه ملت امکان پرداخت خسارت سیار دارد. یعنی بیمه‌شده می‌تواند درست بعد از تصادف با واحد خسارت شرکت بیمه ملت تماس بگیرد و اعلام خسارت کند. مزیت این کار این است که در صورت نیاز کارشناس شرکت بیمه به محل حادثه اعزام می‌شود و مقدار خسارت را همانجا بررسی می‌کند.

 

 

چند نکته مهم درباره دریافت خسارت بیمه شخص ثالث ملت:

·  اگر مقدار خسارت مالی از حداقل تعهدات مالی بیمه ثالث آن سال کمتر باشد و هر دو طرف تصادف با هم توافق داشته باشند، برای دریافت خسارت نیاز به مدارک اضافه‌تر مثل کروکی و گزارش پلیس نیست.

·  پرداخت خسارت جانی نیز بعد از تشکیل دادگاه و تعیین مبلغ دیه به حساب زیان‌دیده یا وراث متوفی انجام می‌شود.

مدارک موزد نیاز دریافت خسارت بیمه شخص ثالث ملت

برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث ملت مدارک زیر لازم است:

·  اصل و تصویر بیمه ‌نامه شخص ثالث فرد زیان‌دیده و راننده مقصر

·  اصل و تصویر گواهی‌نامه فرد زیان‌دیده و راننده مقصر

·  اصل و تصویر کارت خودرو فرد زیان‌دیده و راننده مقصر

·  اصل و تصویر کارت ملی و شناسنامه فرد زیان‌دیده و راننده مقصر

·  سند مالکیت ماشین زیان‌دیده

·  اصل کروکی و گزارش کارشناسی راهنمایی و رانندگی یا پلیس راه (برای خسارت‌های مالی بیشتر از 20 میلیون تومان در سال 1401 یا خسارت‌های جانی)

·  گزارش کارشناس رسمی دادگستری (برای مواردی که دو طرف تصادف بر سر مقصر حادثه اختلاف دارند.)

·  گزارش پزشکی قانونی (برای خسارت جانی بیمه شخص ثالث)

·  اصل رأی دادگاه (برای خسارت جانی بیمه شخص ثالث)

برای تصادف‌های منجر به فوت علاوه بر مدارک بالا باید مدارک زیر هم تحویل شرکت بیمه شود:

·  جواز دفن و خلاصه رونوشت وفات

·  گواهی انحصار وراثت

·  تصویر تمام صفحات شناسنامه باطل‌شده متوفی

·  تصویر شناسنامه اولیاءدم

·  قیم‌نامه

پوشش های بیمه شخص ثالث ملت

بیمه شخص ثالث ملت ۳ پوشش اصلی دارد:

1. خسارت جانی افراد ثالث: این پوشش خسارت‌های جانی و بدنی که به‌دلیل تصادف به فرد ثالث (فردی غیر از راننده) را جبران می‌کند. مبلغ خسارت پرداختی پوشش خسارت جانی بیمه شخص ثالث هر سال براساس نرخ دیه کامل انسان در ماه‌های حرام تعیین می‌شود. در سال 1401 نرخ خسارت جانی بیمه نامه ثالث 800 میلیون تومان است.

2. خسارت مالی افراد ثالث: این پوشش خسارت‌هایی که راننده اتومبیل به افراد ثالث و اموال آن‌ها وارد کرده تا سقف تعهدات نوشته شده در بیمه نامه پرداخت می‌کند. (البته حداقل و حداکثر پوشش مالی بیمه شخص ثالث هر سال براساس نرخ دیه تعیین می‌شود. حدالقل تعهدات مالی بیمه شخص ثالث 1401 حدود 20 میلیون تومان و حداکثر تعهدات مالی بیمه شخص ثالث 1401 هم 400 میلیون تومان است.)

3. خسارت جانی راننده مقصر (بیمه‌شده): بیمه حوادث راننده یکی از پوشش‌های بیمه نامه ثالث است. این پوشش خسارت‌های بدنی و جانی مربوط به راننده را پرداخت می‌کند. مبلغ خسارت پرداختی پوشش خسارت جانی بیمه حوادث راننده هر سال براساس نرخ دیه کامل انسان در ماه‌های غیرحرام تعیین می‌شود. در سال 1401 نرخ خسارت جانی بیمه حوادث راننده 600 میلیون تومان اعلام شده است.

محاسبه بیمه شخص ثالث ملت

قیمت بیمه شخص ثالث ملت به عوامل زیر بستگی دارد:

·  نرخ پایه حق بیمه ثالث ماشین‌های مختلف که براساس مبلغ دیه هر سال تعیین می‌شود

·  نوع کاربری خودرو (شخصی، مسافر کشی یا باری)

·  سقف تعهدات مالی بیمه نامه شخص ثالث

·  مقدار جریمه دیرکرد بیمه ثالث (بیمه شخث ثالث یک بیمه اجباری است. یعنی اگر تمدید بیمه نامه را به موقع انجام ندهیم، برای هروز تاخیر در تمدید یک مبلغی به‌عنوان جریمه دیرکرد به مبلغ بیمه نامه اضافه می‌شود.)

·  درصد تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث

·  مدت اعتبار بیمه شخص ثالث

تخفیف های بیمه شخص ثالث ملت

یکی از تخفیف‌ های بیمه شخص ثالث ملت، تخفیف عدم خسارت است. این تخفیف برای بیمه‌شده‌هایی محاسبه می‌شود که در طول مدت قرارداد بیمه نامه، تصادف نکنند و از شرکت بیمه خسارت نگیرند. مقدار و نرخ تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث ملت به‌صورت سالانه محاسبه می‌شود. یعنی هر سال عدم دریافت خسارت 5 درصد به درصد این تخفیف اضافه می‌کند. به‌طور کلی درصد تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث ملت برای سال‌های مختلف به شکل زیر اعمال می‌شود:

·  سال اول عدم دریافت خسارت ۵ درصد

·  سال دوم عدم دریافت خسارت ۱۰درصد

·  سال سوم عدم دریافت خسارت ۱۵ درصد

·  سال چهارم عدم دریافت خسارت ۲۰ درصد

·  سال پنجم عدم دریافت خسارت ۲۵ درصد

·  سال ششم عدم دریافت خسارت ۳۰ درصد

·  سال هفتم عدم دریافت خسارت ۳۵ درصد

·  سال هشتم عدم دریافت خسارت ۴۰ درصد

·  سال نهم عدم دریافت خسارت ۴۵ درصد

·  سال دهم عدم دریافت خسارت ۵۰ درصد

·  سال یازدهم عدم دریافت خسارت ۵۵ درصد

·  سال دوازدهم عدم دریافت خسارت ۶۰درصد

·  سال سیزدهم عدم دریافت خسارت ۶۵ درصد

·  سال چهاردهم و به بعد عدم دریافت خسارت ۷۰ درصد

شرکت بیمه ملت همچنین 5 درصد تخفیف برای بیمه ثالث مربوط به خودروهای صفر کیلومتر دارد.  این تخفیف تا 3 ماه بعد از تحویل خودرو به بیمه‌شده تعلق می‌گیرد.

خرید بیمه شخص ثالث

برای خرید بیمه شخص ثالث از ازکی باید وارد صفحه استعلام قیمت و خرید بیمه ثالث سایت بشوید. در این صفحه اطلاعات مربوط به ماشین و مالک مثل شماره پلاک و همین‌طور کد ملی مالک از شما پرسیده می‌شود. اگر هم شماره پلاک دم دستتان نیست باید نوع وسیله نقلیه، کاربری وسیله نقلیه، بند و مدل خودرو، سال ساخت و ... را خودتان در فرم مربوطه وارد کنید. سپس باید شرکت بیمه قبلی را و تاریخ اعتبار بیمه نامه قبلی را مشخص کنید. در ادامه درصد تخفیف عدم خسارت بیمه نامه ثالث قبلی از شما گرفته می‌شود تا موقع محاسبه قیمت روی مبلغ نهایی اعمال شود. شما همچنین می‌توانید موقع خرید بیمه شخص ثالث از ازکی سقف تعهدات مالی بیمه نامه ثالث را هم انتخاب کنید. در نهایت بیمه ثالث شما تا ساعت 21 همان روز صادر می‌شود.