بیمه شخص ثالث ملت

درباره بیمه شخص ثالث ملت

شرکت بیمه ملت سال 1382 تاسیس شد و نزدیک به 20 سال سابقه فعالیت دارد. شبکه فروش این شرکت که شامل شعب و نمایندگی‌ است، در سراسر کشور حضور فعال دارد. درضمن برای خدمت‌رسانی بهتر از پیشرفته‌ترین فناوری اطلاعات مثل اینترنت ‌بیمه، تلفن بیمه و اپلیکیشن بیمه ملت استفاده می‌کند.

استعلام بیمه شخص ثالث ملت

برای گرفتن استعلام قیمت بیمه شخص ثالث ملت، می‌توانید از سایت ازکی استفاده کنید. در این سایت می‌توانید با شماره پلاک و یا حتی بدون آن، قیمت بیمه شخص ثالث انواع ماشین‌ها را مشاهده کنید. فقط کافی است اطلاعاتی مثل نوع و کاربری ماشین‌تان را وارد کنید تا فهرستی از بیمه‌نامه شخص ثالث شرکت‌های مختلف بیمه برای این مدل و کاربری ماشین به شما نمایش داده شود. در واقع سایت ازکی به شما این امکان را می‌دهد تا قیمت و پوشش‌های بیمه شخص ثالث ملت را با دیگر شرکت‌های بیمه مقایسه کنید و کامل‌ترین بیمه‌نامه را با قیمت مناسب بخرید.

محاسبه بیمه شخص ثالث ملت

قیمت بیمه شخص ثالث ملت به عوامل زیر بستگی دارد:

 • نرخ پایه حق بیمه ثالث ماشین‌های مختلف که بر اساس مبلغ دیه هر سال تعیین می‌شود؛
 • نوع کاربری خودرو (شخصی، مسافر کشی یا باری)؛
 • سقف تعهدات مالی بیمه‌نامه شخص ثالث؛

مقدار جریمه دیرکرد بیمه ثالث (بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری است؛ یعنی اگر تمدید بیمه نامه را به موقع انجام ندهیم، برای هروز تاخیر در تمدید مبلغی به‌عنوان جریمه دیرکرد به قیمت بیمه‌نامه اضافه می‌شود)؛

 • درصد تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث؛
 • مدت اعتبار بیمه شخص ثالث.

تخفیف‌های بیمه شخص ثالث ملت

یکی از تخفیف‌‌های بیمه شخص ثالث ملت، تخفیف عدم خسارت است. این تخفیف برای بیمه‌شده‌هایی محاسبه می‌شود که در طول مدت قرارداد بیمه نامه، تصادف نکنند و از شرکت بیمه خسارت نگیرند. مقدار و نرخ تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث ملت به‌صورت سالانه محاسبه می‌شود؛ یعنی هر سال عدم دریافت خسارت 5 درصد به مقدار این تخفیف اضافه می‌کند. به‌طور کلی درصد تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث ملت برای سال‌های مختلف به شکل زیر اعمال می‌شود:

میزان تخفیفعدم خسارت
 ۵ درصدسال اول
۱۰ درصدسال دوم
۱۵ درصدسال سوم
۲۰ درصدسال چهارم
۲۵ درصدسال پنجم
۳۰ درصدسال ششم
۳۵ درصدسال هفتم
۴۰ درصدسال هشتم
 ۴۵ درصدسال نهم
۵۰ درصدسال دهم
۵۵ درصدسال یازدهم
۶۰درصدسال دوازدهم
۶۵ درصدسال سیزدهم
 عدم دریافت خسارت ۷۰ درصدسال چهاردهم و به بعد

 

همچنین شرکت بیمه ملت 5 درصد تخفیف برای بیمه شخص ثالث خودروهای صفر کیلومتر دارد. این تخفیف تا 3 ماه بعد از تحویل خودرو به بیمه‌شده تعلق می‌گیرد.

نحوه دریافت خسارت بیمه شخص ثالث ملت

اگر می‌خواهیم برای جبران خسارت تصادف از بیمه شخص ثالث ملت استفاده کنیم، باید حتما نهایت تا 5 روز موضوع حادثه و خسارت را به شرکت بیمه اطلاع دهیم. نکته مهم هم این است که شرکت بیمه ملت امکان پرداخت خسارت سیار دارد؛ یعنی بیمه‌شده می‌تواند درست بعد از تصادف با واحد خسارت شرکت بیمه ملت تماس بگیرد و اعلام خسارت کند. مزیت این کار این است که در صورت نیاز کارشناس شرکت بیمه به محل حادثه اعزام می‌شود و مقدار خسارت را همان جا بررسی می‌کند.

چند نکته مهم درباره دریافت خسارت بیمه شخص ثالث ملت:

·  اگر مقدار خسارت مالی از حداقل تعهدات مالی بیمه ثالث آن سال کمتر باشد و هر دو طرف تصادف با هم توافق داشته باشند، برای دریافت خسارت نیاز به مدارک اضافه‌تر مثل کروکی و گزارش پلیس نیست.

·  پرداخت خسارت جانی هم بعد از تشکیل دادگاه و تعیین مبلغ دیه به حساب زیان‌دیده یا وراث متوفی انجام می‌شود.

مدارک مورد نیاز دریافت خسارت بیمه شخص ثالث ملت

برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث ملت مدارک زیر لازم است:

 • اصل و تصویر بیمه‌نامه شخص ثالث فرد زیان‌دیده و راننده مقصر؛
 • اصل و تصویر گواهی‌نامه فرد زیان‌دیده و راننده مقصر؛
 • اصل و تصویر کارت خودرو فرد زیان‌دیده و راننده مقصر؛
 • اصل و تصویر کارت ملی و شناسنامه فرد زیان‌دیده و راننده مقصر؛
 • سند مالکیت ماشین زیان‌دیده؛
 • اصل کروکی و گزارش کارشناسی راهنمایی و رانندگی یا پلیس راه (برای خسارت‌های مالی بیشتر از 20 میلیون تومان در سال 1401 یا خسارت‌های جانی)؛
 • گزارش کارشناس رسمی دادگستری (برای مواردی که دو طرف تصادف بر سر مقصر حادثه اختلاف دارند)؛
 • گزارش پزشکی قانونی (برای خسارت جانی بیمه شخص ثالث)؛
 • اصل رأی دادگاه (برای خسارت جانی بیمه شخص ثالث).

برای تصادف‌های منجر به فوت علاوه بر مدارک بالا، باید مدارک زیر هم به شرکت بیمه تحویل داده شود:

 • جواز دفن و خلاصه رونوشت وفات؛
 • گواهی انحصار وراثت؛
 • تصویر تمام صفحات شناسنامه باطل‌شده متوفی؛
 • تصویر شناسنامه اولیای دم؛
 • قیم‌نامه.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث ملت

بیمه شخص ثالث ملت ۳ پوشش اصلی دارد:

1. خسارت جانی افراد ثالث: این پوشش خسارت‌های جانی و بدنی‌ای را جبران می‌کند که به‌دلیل تصادف به فرد ثالث (فردی غیر از راننده) وارد می‌شود. مبلغ خسارت پرداختی پوشش خسارت جانی بیمه شخص ثالث هر سال براساس نرخ دیه کامل انسان در ماه‌های حرام تعیین می‌شود. در سال 1401 نرخ خسارت جانی بیمه‌نامه ثالث 800 میلیون تومان است.

2. خسارت مالی افراد ثالث: این پوشش خسارت‌هایی که راننده اتومبیل به افراد ثالث و اموال آنها وارد کرده است تا سقف تعهدات نوشته شده در بیمه‌نامه پرداخت می‌کند (البته حداقل و حداکثر پوشش مالی بیمه شخص ثالث هر سال براساس نرخ دیه تعیین می‌شود. حداقل تعهدات مالی بیمه شخص ثالث 1401 حدود 20 میلیون تومان و حداکثر تعهدات مالی بیمه شخص ثالث 1401 هم 400 میلیون تومان است).

3. خسارت جانی راننده مقصر (بیمه‌شده): بیمه حوادث راننده یکی از پوشش‌های بیمه‌نامه شخص ثالث است. این پوشش خسارت‌های بدنی و جانی مربوط به راننده را پرداخت می‌کند. مبلغ خسارت پرداختی پوشش خسارت جانی بیمه حوادث راننده هر سال بر اساس نرخ دیه کامل انسان در ماه‌های غیرحرام تعیین می‌شود. در سال 1401 نرخ خسارت جانی بیمه حوادث راننده 600 میلیون تومان اعلام شده است.

 

خرید بیمه شخص ثالث ملت از ازکی

برای خرید بیمه شخص ثالث ملت در سایت ازکی باید وارد صفحه استعلام قیمت و خرید بیمه ثالث سایت شوید. در این صفحه اطلاعات مربوط به ماشین و مالک مثل شماره پلاک و همین‌طور کد ملی مالک از شما پرسیده می‌شود. اگر هم شماره پلاک دم دست‌تان نیست، باید نوع وسیله نقلیه، کاربری وسیله نقلیه، بند و مدل خودرو، سال ساخت و ... را خودتان در فرم مربوطه وارد کنید. سپس باید شرکت بیمه قبلی و تاریخ اعتبار بیمه‌نامه قبلی را مشخص کنید. در ادامه درصد تخفیف عدم خسارت بیمه‌نامه شخص ثالث قبلی از شما گرفته می‌شود تا موقع محاسبه قیمت در مبلغ نهایی اعمال شود. شما همچنین می‌توانید موقع خرید بیمه شخص ثالث از ازکیسقف تعهدات مالی بیمه‌نامه شخص ثالث را  هم انتخاب کنید. در نهایت بیمه شخص ثالث شما تا ساعت ۲۱ همان روز صادر می‌شود. ازکی همچنین برای تسهیل شرایط خرید بیمه‌نامه برای کاربران خود امکان خرید اقساطی بیمه شخص ثالث را فراهم کرده است. در هر زمان با پرداخت بخشی از هزینه می توانید بیمه‌نامه شخص ثالث خود را دریافت و مابقی مبلغ را به‌صورت اقساط ماهانه پرداخت نمایید. علاوه بر این، کارشناسان ازکی برای پاسخگویی به سوالات و پشتیبانی پس از خرید به‌صورت ۲۴ ساعته در خدمت شما عزیزان هستند.