جاوااسکریپت در مرورگر شما غیر فعال می باشد!

لطفا برای استفاده صحیح از وبسایت ازکی جاوااسکریپت را بر روی مرورگر خود فعال کنید.

آموزش فعال کردن جاوااسکریپت برای مرورگرهای مختلف

بیمه شخص ثالث رازی

شرکت بیمه رازی یکی از شرکت‌های بیمه است که تحت نظارت بخش خصوصی فعالیت می‌کند. بیمه رازی در ابتدا با تعداد محدودی از رشته‌بیمه‌ها شروع به کار کرد و در حال حاضر در بسیاری از رشته‌بیمه‌ها فعالیت می‌کند که یکی از شناخته شده‌ترین آن‌ها بیمه شخص ثالث رازی است.

بیمه شخص ثالث از بیمه‌های اجباری در ایران است که تمامی دارندگان وسایل نقلیه موتوری باید این بیمه‌نامه را برای جبران خسارات ناشی از حادثه (که گاهی بهای سنگینی دارند) داشته باشند. 

بیمه شخص ثالث شامل 3 نوع پوشش است:

 • پوشش جانی (ثالث بدنی)
 • پوشش مالی
 • پوشش حوادث راننده

بیمه رازی یکی از شرکت‌های ارائه دهنده این بیمه‌نامه است. بیمه رازی دارای 47 شعبه پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث است و این شرکت در رتبه هفتم رضایت مشتری قرار دارد.

مزایای بیمه شخص ثالث رازی

همانطور که می‌دانید‌، در سال 1395 داشتن بیمه شخص ثالث برای دارندگان وسایل نقلیه موتوری اجباری شد. دلیل این اجبار این بود که راننده مقصر در تصادفات رانندگی، متحمل هزینه‌های گزاف ناشی از خسارات مالی و جانی ایجاد شده نشود. 

تصور کنید هنگام رانندگی به دلایل مختلف انسانی یا مشکلات فنی غیرقابل پیشبینی تصادف کنید و مقصر این تصادف شما باشید. در این صورت شما باید تمامی خسارات مالی و جانی وارد به فرد یا افراد آسیب دیده را پرداخت کنید. حتی گاهی در شرایط بسیار بد ممکن است تصادف منجر به فوت فرد یا افرادی شده باشد. در این حالت اگر شما بیمه شخص ثالث نداشته باشید، باید تمامی هزینه‌ها و خسارات مالی (خسارات وارد شده به اموال) و خسارات جانی (هزینه‌های درمان و یا دیه نقص عضو یا فوت) را پرداخت کنید. اما با داشتن بیمه شخص ثالث شرکت بیمه متعهد می‌شود تا در ازای مبلغ حق‌بیمه که سالانه ‌پرداخت می‌کنید، تمامی خساراتی که به افراد ثالث وارد شده است را پرداخت کند. علاوه بر این با داشتن بیمه شخص ثالث خسارات جانی وارد شده به راننده مقصر نیز جبران می‌شود.

به همین دلیل داشتن بیمه شخص ثالث از قوانین مهم و اجباری برای تمامی دارندگان وسیله نقلیه موتوری با هرنوع کاربری است. 

همچنین در صورتی که فردی بدون داشتن بیمه شخص ثالث رانندگی کنند، در صورت بروز حادثه و یا تقاضای مدارک به هر دلیل، راهنمایی و رانندگی می‌تواند فرد را جریمه کرده و ماشین را به پارکینگ منتقل کند.

بیمه رازی در زمینه بیمه شخص ثالث دارای 47 شعبه پرداخت خسارت است. همچنین این بیمه برای افراد امکان خرید قسطی بیمه شخص ثالث را با اقساط 3ماهه فراهم کرده است تا تمامی افراد بتوانند از خدمات بیمه شخص ثالث رازی استفاده کنند.

جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث رازی

اهمیت بیمه شخص ثالث باعث شده است تا شرایطی ایجاد شود که در آن افرادی که این بیمه را تهیه نمی‌کنند مشمول جریمه شوند. مبلغ جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث، با توجه به نوع ماشین و تعداد سیلندر آن تعیین می‌شود و به صورت روزانه محاسبه می‌شود. حداکثر زمان محاسبه جریمه دیرکرد هم 365 روز است (اگر بیش از یکسال بیمه شخص ثالث نداشته باشید هنگام تهیه بیمه‌نامه باید جریمه 365 روز را پرداخت کنید). 

پوشش‌های بیمه شخص ثالث رازی

پوشش‌های بیمه شخص ثالث رازی عبارتند از:

 • پوشش جانی
 • پوشش مالی
 • پوشش حوادث راننده

بیمه شخص ثالث تمامی خسارات مالی و جانی تمامی افراد آسیب دیده (بجز راننده مقصر) را پوشش می‌دهد. سقف پوشش جانی بیمه شخص ثالث هرساله با توجه به دیه آن سال تعیین می‌شود، به این شکل که سقف پوشش جانی برای هر شخص ثالث زیان دیده برابر است با دیه کامل یک فرد در ماه حرام (سقف پوشش جانی مربوط به زمانی است که فرد یا افراد زیان‌دیده در اثر حادثه فوت کنند). علاوه بر این بیمه شخص ثالث مبلغی را نیز برای جبران آسیب‌های جانی و بدنی وارد شده به راننده مقصر تحت عنوان پوشش حوادث راننده ارائه می‌دهد که این مبلغ نیز در تمامی شرکت‌های بیمه یکسان است.

در کنار پوشش جانی و پوشش حوادث راننده، بیمه شخص ثالث پوشش مالی را نیز ارائه می‌دهد. پوشش مالی این بیمه‌نامه برای جبران خسارات وارد شده به اموال فرد زیان‌دیده در اثر تصادف است. حداقل پوشش مالی که تمام بیمه‌نامه‌های شخص ثالث باید داشته باشند، 11میلیون تومان (یک چهلم دیه هرسال) است. هر کدام از شرکت‌های بیمه سقف متفاوتی را برای پوشش مالی ارائه می‌دهند که این امر یکی از دلایل تفاوت قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت‌های مختلف است. شرکت بیمه رازی برای پوشش مالی شخص ثالث حداقل 11میلیون تومان و حداکثر 50میلیون تومان را ارائه می‌دهد.

توصیه ما این است که در شرایطی که تمامی خودرو‌های موجود در بازار با افزایش قیمت بسیار زیاد و ناگهانی روبرو شده‌اند، سقف تعهدات مالی را تا حد امکان افزایش دهید. البته باید این نکته را خاطرنشان کنیم که خسارات وارد شده به خودرو‌های لوکس از طریق فرمول خودروی متعارف محاسبه می‌شود و در نتیجه هزینه خسارت ایجاد شده کمتر می‌شود. ولی در صورتی که خسارتی که به خودروی مقابل وارد کرده‌اید بیش از سقف تعهدات مالی تعیین شده باشد، باید مابه‌تفاوت خسارت را شخصا پرداخت کنید.

استعلام بیمه شخص ثالث رازی

نرخ بیمه شخص ثالث به عوامل مختلفی از جمله نوع ماشین، تعداد سیلندر، سال ساخت، نرخ دیه، جریمه دیرکرد، سقف تعهدات مالی و... بستگی دارد.

در حالتی که تعهدات مالی در کمترین حالت خود (11میلیون تومان) باشد، نرخ بیمه با توجه به سایر عوامل گفته شده تعیین می‌شود. به طور کلی، خودروها از نظر تعداد سیلندر و نوع به 4 دسته کلی تقسیم می‌شوند:

 1. خودروهای کمتر از 4 سیلندر
 2. پراید، پیکان و سپند
 3. سایر خودروهای 4 سیلندر
 4. خودروهای 6 سیلندر

نرخ حق‌بیمه پرداختی برای هرکدام از دسته‌بندی‌های بالا به ترتیب از بالا به پایین افزایش می‌یابد.

همچنین جریمه دیرکرد نیز طریق جدول زیر و با توجه به نوع ماشین تعیین می‌شود:

نوع خودروی سواریمیزان جریمه سال 99
خودروهای کمتر از 4 سیلندر3874 تومان
پراید، پیکان و سپند4588 تومان
سایر خودروهای 4 سیلندر5393 تومان
خودروهای 6 سیلندر6036 تومان

استثناهای بیمه شخص ثالث رازی

نکته‌ای که در رابطه با بیمه شخص ثالث وجود دارد این است که بیمه شخص ثالث رازی و سایر شرکت‌ها، خسارات مالی وارد شده به راننده مقصر را جبران نمی‌کنند. جبران خسارات مالی وارد شده به راننده مقصر، به عهده خود شخص است که فرد با داشتن بیمه بدنه می تواند این خسارات را جبران کند.

بیمه شخص ثالث رازی تمامی خسارات جانی به تمام افراد ثالث (اعم از افراد زیان‌دیده و سرنشینان ماشین مقصر) را در کنار خسارات مالی فرد زیان‌دیده پوشش می‌دهد.

تخفیف‌های بیمه شخص ثالث رازی

در رابطه با بیمه شخص ثالث، به دلیل داشتن نرخ ثابت و مشخص برای اکثر شرکت‌های بیمه، امکان ارائه تخفیف‌های زیادی وجود ندارد. بنابراین بیمه مرکزی برای بیمه‌گذاران شرایطی را ایجاد کرده‌است تا بتوانند در صورت عدم تصادف و خسارت از تخفیف سالیانه برخوردار شوند. این تخفیف‌ها به شرح زیر هستند:

سال بیمهاولدومسومچهارمپنجمششمهفتمهشتمنهمدهمیازدهمدوازدهمسیزدهمچهاردهم
نرخ تخفیف5%10%15%20%25%30%35%40%45%50%55%60%65%70%

از شروع دومین سال بیمه، در صورتی که بیمه‌گذار فاقد هرگونه سابقه تصادف یا خسارات مالی و جانی باشد، زمان تمدید بیمه‌نامه مشمول 5درصد تخفیف می‌شود. این تخفیف در سال سوم به 10درصد افزایش می‌یابد و به همین ترتیب تا سال چهاردهم هرسال در صورت عدم خسارت 5درصد به تخفیف بیمه افزوده می‌شود. حداکثر میزان تخفیف بیمه (در صورتی که حداقل 14 سال هیچ خسارتی ایجاد نشده باشد) برابر 70درصد است. نکته حائز اهمیت این است که طبق قانون جدید در صورت تصادف و دریافت خسارت، تمامی تخفیف‌های بیمه از بین نمی‌روند و با توجه به نوع خسارت، درصدی از تخفیف‌های موجود کسر می‌شود.

روند دریافت خسارت بیمه شخص ثالث رازی

خسارات ایجاد شده در زمان تصادف به دو دسته مالی و جانی تقسیم می‌شوند که برای دریافت هرکدام باید ابتدا نوع و میزان خسارت مشخص شود.

در رابطه با خسارات مالی ۳ حالت ایجاد می‌شود:

 • بدون کروکی و توافقی: در این حالت افراد با توافق بر سر میزان خسارت وارد شده و بدون داشتن کروکی با مدارک لازم به شعب پرداخت خسارت مراجعه می‌کنند.
 • کروکی سازشی: در این حالت خسارات وارد شده فقط مالی هستند و با مراجعه پلیس، کشیدن کروکی و قبول آن توسط طرفین میزان خسارت تعیین می‌شود.
 • کروکی عدم‌سازشی: در این حالت طرفین بر سر کروکی تعیین شده به توافق نمی‌رسند و یا علاوه بر خسارات مالی، خسارات جانی نیز وجود دارد که در این حالت میزان خسارت باید با مراجعه به دادگاه مشخص شود.

خسارات جانی در حادثه نیز نیازمند تعیین خسارت توسط پزشکی قانونی و دادگاه و ... هستند.

در خسارات مالی بدون کروکی مراجعه طرفین با مدارک لازم به مرکز پرداخت خسارت الزامی است. در کروکی سازشی فرد زیان‌دیده باید با کروکی مدارک لازم به مراکز دریافت خسارت مراجعه کند. در کروکی عدم‌سازشی یا آسیب‌های جانی، علاوه بر داشتن کروکی، طرفین باید برای تعیین خسارت به مراجع لازم مراجعه کنند. در صورتی که تصادف منجر به فوت باشد، مدارک فوت فرد زیان‌دیده لازم است.

مدارک لازم جهت دریافت خسارت بیمه شخص ثالث رازی

خسارات مالی: اصل و کپی مدارک شناسایی، گواهینامه، مدارک ماشین، مدارک بیمه‌نامه، کروکی (در صورت وجود)

خسارات جانی: کروکی، مدارک مقصر حادثه و زیان‌دیده، گزارش‌ نیروی انتظامی، گزارش دادگاه، نظریه و گزارش پزشکی قانونی، اوراق بازجویی، خلاصه پرونده پزشکی مصدوم، مدارک فوت (در صوت فوت فرد)

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث رازی

خرید آنلاین بیمه، یکی از راحت‌ترین و بی‌دردسرترین روش‌های خرید بیمه است. زمانی که سررسید بیمه شما نزدیک است و امکان مراجعه حضوری به نمایندگی‌های بیمه را نیز ندارید، خرید بیمه به صورت آنلاین می‌تواند بهترین گزینه باشد تا از خطرات احتمالی و جریمه دیرکرد جلوگیری کنید. در سایت ازکی می‌توانید به راحتی بیمه شخص ثالث رازی را استعلام کنید و با کمک مشاوران ما که هرروز هفته به صورت ۲۴ساعته پاسخگوی شما هستند، سوالات خود را در زمینه خرید بیمه شخص ثالث رازی مطرح کنید. 

برای خرید آنلاین و استعلام بیمه شخص ثالث رازی، با ورود به سایت و بخش بیمه‌نامه شخص ثالث، مشخصاتی اعم از نوع خودرو، سال ساخت، سابقه بیمه، تاریخ سررسید و ... از شما خواسته می‌شود و پس از بررسی اطلاعات، بیمه شخص ثالث از شرکت‌های مختلف بیمه برایتان نمایش داده می‌شود. شما همچنین می‌توانید تعهدات مالی را تغییر دهید و یا از کد تخفیف ازکی استفاده کنید. در سایت ازکی می‌توانید بیمه شخص ثالث رازی را به صورت اقساطی خریداری کنید و از هدایا و تخفیفات مختلف نیز بهره‌مند شوید. با خرید آنلاین بیمه در صورت تمایل همکاران ما در بازه‌ی زمانی نزدیک به سررسید بیمه، تمدید بیمه شما را یادآور می‌شوند تا از جریمه دیرکرد جلوگیری شود.

دریافت آنلاین بیمه
بیمه شخص ثالث رازی
یا
نیاز به مشاوره دارید؟
021-54864