بیمه آتش سوزی و زلزله دانا

درباره بیمه آتش سوزی و زلزله دانا

نزدیک به نیم قرن از شروع فعالیت شرکت بیمه دانا می‌گذرد و در طی این سال‌ها تغییرات زیادی در ساختار و روش فعالیت آن به وجود آمده است. بااین‌حال این شرکت هنوز هم یکی از برترین شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات بیمه‌ای در کشور است و هم‌وطنان از خدمات آن رضایت کامل دارند. بیمه آتش سوزی دانا یکی از طرح‌های جامع این شرکت و انتخاب خوبی برای جبران خسارات روزهای حادثه است. اگرچه این بیمه‌نامه شامل خسارات جانی ناشی از حوادث طبیعی و غیرطبیعی نمی‌شود، اما می‌تواند از دغدغه‌های مالی آن روزها بکاهد. استفاده از این بیمه مزایایی بسیاری به شرح زیر دارد:

- ارائه بیمه‌نامه‌های تخصصی برای منازل مسکونی و مراکز صنعتی و غیر صنعتی

- پرداخت خسارت باتوجه‌به قیمت روز

- امکان بیمه کردن محصولات درون انبارها

- تعیین حق بیمه متناسب با سطح ایمنی بنا

- ارائه بیمه‌نامه با شرایط اظهارنامه‌ای یا شناور جهت انبارها

- ارائه پوشش پرداخت هزینه‌های بازسازی ساختمان و جایگزینی ماشین‌آلات

- ارائه خدمات بیمه‌ای برای اموالی که در سطح جغرافیایی وسیعی پراکنده شده است (First Loss)

انواع بیمه آتش سوزی و زلزله دانا

بیمه آتش سوزی عمومی

موارد تحت پوشش بیمه آتش سوزی دانا عبارت است از واحد‌های مسکونی، مراکز صنعتی، غیر صنعتی و انبارها.

واحدهای مسکونی

بنا به درخواست بیمه‌گذار، واحد مسکونی علاوه بر خطرهای حریق، انفجار و صاعقه در برابر کلیه خطرهای اضافی با سرمایه دلخواه و به قیمت روز تحت پوشش قرار می‌گیرد و حق بیمه سالانه آن باتوجه‌به ارزش ساختمان و اثاث منزل و خطرهای بیمه شده محاسبه خواهد شد.

مراکز صنعتی

شامل تمامی کارخانجات صنایع غذایی، آشامیدنی، دخانیات، نساجی، پوشاک، چرم، چوب، کاغذ، مقوا، چاپ و صحافی، شیمیایی، محصولات کانی غیرفلزی، فلزات اساسی و صنایع متفرقه می‌شود.

ساختمان، تأسیسات، ماشین‌آلات، مواد اولیه موجود و محتویات هر یک از مراکز یاد شده را می‌توان در مقابل خطرهای آتش‌سوزی، انفجار، صاعقه و همچنین کلیه خطرهای اضافی به قیمت روز بیمه نمود.

مراکز غیر صنعتی و انبارها

سرمایه ارزش اعیانی ساختمان و تاسیسات منصوبه، ارزش دکوراسیون و اثاثه اداری و موجودی‌های کالا در این بیمه‌نامه تحت پوشش قرار می‌گیرد. واحدهای تجاری، اداری، مجموعه‌های رفاهی، آموزشی، خدماتی و انبارها از جمله مراکزی است که در این طبقه قرار می‌گیرد.

طیف وسیعی از مشاغل و اصناف در این گروه قرار دارند. نرخ بیمه آتش ‌سوزی دانا برای هریک از مشاغل زیرگروه (غیر صنعتی) به طور مستقیم با ماهیت ریسک و شدت و ،تواتر ریسک حریق در آن شغل و شرایط محیطی و ایمنی محل مورد بیمه مرتبط است و طبیعی است که واحدهایی که از شرایط ایمنی بهتری نسبت به سایرین برخوردارند حق بیمه کمتری برای تحت پوشش قرار دادن اموال خود پرداخت نمایند.

بیمه آتش سوزی دانا با شرایط اظهار نامه‌‌ای (شناور):

این پوشش معمولاً برای موجودی انبارها باتوجه‌به نوسان موجودی صادر و حق بیمه متناسب با میزان موجودی محاسبه‌ می‌شود. بر اساس شرایط بیمه اظهارنامه‌ای، بیمه‌گذار موظف است پایان هر ماه لغایت پانزدهم ماه بعدی حداکثر موجودی مورد بیمه را طبق اسناد و دفاتر خود به صورت کتبی به بیمه‌گر اظهار کند.

در صورت وقوع خسارت احتمالی، حداکثر تعهد بیمه‌گر بر اساس ارزش موجودی اولیه مندرج در بیمه‌نامه و یا آخرین اظهارنامه خواهد بود.

بیمه آتش سوزی دانا با شرایط جایگزینی و بازسازی:

تورم و افزایش قیمت‌ها موجب شده قیمت ساختمان‌ها و ماشین‌آلات واحدهای صنعتی به طور روزافزون افزایش یابد. بنابراین بیمه‌گذارانی که ساختمان و ماشین‌آلات آنها در اثر آتش سوزی از بین‌ می‌رود، قادر نیستند از محل ‌‌خسارت‌هایی که از شرکت بیمه دریافت‌ می‌کنند، ساختمان و ماشین آلات ازبین‌رفته را جایگزین و بازسازی کنند.

بیمه دانا با ارائه بیمه با شرایط جایگزینی و بازسازی به بیمه‌گذاران، درصورتی که ساختمان و ماشین آلات آنها در اثر آتش سوزی و سایر خطرات تحت پوشش بیمه‌نامه از بین برود، ارزش جایگزینی و تجدید ساختمان را پرداخت‌ می‌کند؛ مشروط بر آنکه مورد بیمه با ارزش واقعی بیمه شده باشد.

این پوشش مخصوص ساختمان‌ها و ماشین‌آلات کارخانه‌ها است و شامل موجودی نمی‌شود.

هزینه‌های جایگزینی اموال تلف‌شده و یا تعمیر و تعویض قسمت‌های آسیب‌دیده (بازسازی) در اثر خطرات تحت پوشش و با رعایت شرایط مندرج در بیمه‌نامه در تعهد بیمه‌گر است، مشروط بر اینکه مبلغ بیمه‌شده از ارزش روز اموال بیمه‌شده در زمان صدور بیمه‌نامه کمتر نباشد.

بیمه آتش سوزی دانا با شرایط فرست لاس:

در شرایطی از بیمه‌نامه فرست لاس (first  loss) (اولین آتش سوزی یا اولین خسارت) استفاده‌ می‌شود که بیمه‌گذار مطمئن است هر اندازه خسارت شدید باشد، امکان ازبین‌رفتن تمامی مورد بیمه وجود ندارد یا اینکه اموال بیمه‌شده درسطح جغرافیائی بسیار وسیع و پراکنده است و بر اثر حادثه فقط بخشی از آن دچار خسارت‌ می‌شود. همچنین‌ می‌توان آن را به چندین ریسک مستقل تقسیم کرد و برای مورد بیمه از نظر سرمایه، خطر‌های بیمه‌شده و سایر عوامل سرمایه فرست لاس محاسبه کرد.

در مواردی که محاسبه سرمایه کل مورد بیمه امکان‌پذیر نبود و مرتب در حال تغییر است (مثل انبارهای عمومی) از بیمه‌نامه فرست لاس استفاده‌ می‌شود. اصولا در برخی از رشته‌ها تمام اموال در معرض خطر نیستند مانند سرقت؛ در اینگونه موارد به جای اینکه مورد بیمه به ارزش کل بیمه شود، آن را به حداکثر مبلغی که مبین حداکثر خسارت ‌‌وارد شده بر اثر تحقق خطر بیمه شده است بیمه‌ می‌کند.

در زمینه بیمه‌نامه‌های فرست لاس به 3 نکته زیر باید توجه شود:

 1. حداکثر تعهد بیمه‌گر در هر حادثه مبلغ بیمه شده (ارزش فرست لاس) است و به‌هیچ‌وجه از آن تجاوز نمی‌کند.
 2. حق بیمه بر اساس سرمایه کل تعیین‌ می‌شود، بنابراین بیمه‌گذار موظف است که ارزش کل مورد بیمه را در حد امکان برای محاسبه حق بیمه اعلام کند.
 3. بیمه‌گر در نرخ حق بیمه بر اساس شرایط فرست لاس تخفیف خاص اعمال‌ می‌نماید.

استعلام بیمه آتش سوزی و زلزله دانا

برای اطلاع پیدا کردن از پوشش‌ها، سقف تعهدات و قیمت بیمه آتش سوزی و زلزله دانا باتوجه‌به کاربری و مشخصات فیزیکی ساختمان و همچنین اموالی که در آن وجود دارد، می‌توانید به وب سایت ازکی مراجعه کنید. اگر برای ساختمان مسکونی خود بیمه تهیه می‌کنید، باید به گزینه بیمه آتش سوزی و اگر کاربری ساختمان شما غیر مسکونی است، باید آتش سوزی اداری و تجاری را انتخاب کنید. پس از وارد کردن اطلاعات خواسته‌شده از شما، بر روی استعلام قیمت کلیک کنید تا بیمه‌نامه‌های شرکت‌های مختلف به همراه قیمت و شرایط‌شان به شما نشان داده شود. اکنون می‌توانید بیمه آتش سوزی و زلزله بیمه دانا را با بیمه‌نامه‌های نشان داده شده بقیه شرکت‌ها مقایسه کنید

انواع طرح‌های بیمه آتش سوزی دانا

طرح جامع آسایش و خانواده

در این طرح از بیمه آتش سوزی دانا، بیمه‌گر متعهد می‌شود که ساختمان و تاسیسات و اثاثیه منزل مسکونی افراد را درمقابل خطرات آتش سوزی، انفجار، صاعقه، سیل، سرقت اثاثیه، زلزله و مسئولیت بیمه‌گذار در قبال اشخاص ثالث (همسایگان همجوار ناشی از خطرات آتش سوزی و انفجار) جبران نماید. همچنین باید غرامت فوت، نقص عضو، جبران هزینه اجاره و اسکان موقت بیمه‌گذار و افراد خانواده وی را تحت پوشش قرار دهد.

طرح جامع واحدهای صنفی

برای پوشش مناسب بیمه‌‌ای به واحدهای صنفی، طرح بیمه واحدهای صنفی جهت واحدهای تجاری، کارگاه‌های کوچک و واحدهای خدماتی ارائه‌ می‌شود. در این طرح علاوه بر خطرات اصلی، خطرات سیل، زلزله، سرقت با شکست حرز، مسئولیت مدنی (مالی) بیمه‌گذار در قبال همسایگان همجوار ناشی از خطرات آتش‌سوزی و انفجار، فوت، نقص عضو و هزینه پزشکی، وقفه در فعالیت و هزینه پاکسازی و جمع‌آوری ضایعات تحت پوشش قرار می‌گیرد.

حق بیمه خطرات اضافی، مطابق موارد مندرج در پیشنهاد است و حق بیمه خطرات اصلی هم باتوجه‌به نوع فعالیت و بر اساس نرخ تعرفه محاسبه‌ می‌شود.

سرمایه پایه به‌عنوان حداقل سرمایه تعیین می‌شود و با درخواست بیمه‌گذار و دریافت حق‌بیمه اضافی تا 15 برابر قابل افزایش است.

مورد بیمه و خطرات تحت پوشش سرمایه پایه:

 • ساختمان و تاسیسات: در مقابل خطرهای آتش سوزی، انفجار، صاعقه، سیل و زلزله
 • موجودی و محتویات: در مقابل خطرهای آتش سوزی، انفجار، صاعقه، سیل و زلزله
 • موجودی و محتویات: در مقابل خطر سرقت با شکست حرز
 • وقفه در فعالیت (زیان مالی)
 • خسارت ‌‌وارد شده به اشخاص ثالث: در نتیجه وقوع آتش سوزی و انفجار
 • فوت و نقص عضو: در اثر وقوع خطرات آتش سوزی ، انفجار، صاعقه و سیل
 • هزینه پزشکی بیمه‌گذار و کارکنان وی در محل مورد بیمه ناشی از خطرات آتش سوزی، صاعقه، انفجار و سیل
 • هزینه پاکسازی و جمع‌آوری ضایعات ناشی از خطرات آتش سوزی، صاعقه و انفجار

پوشش‌های بیمه آتش سوزی دانا

پوشش‌های اصلی بیمه آتش‌ سوزی دانا شامل خطراتی همچون آتش سوزی، انفجار و صاعقه می‌شود. علاوه بر این، بسته به میزان حق بیمه‌ای که پرداخت می‌کنید، خطرات زیر هم می‌تواند تحت پوشش قرار بگیرند.

 • زلزله و سیل
 • طوفان، گردباد و تندباد
 • ترکیدگی لوله‌های آب
 • خسارات ناشی از برف یا باران
 • خسارات ناشی از سنگینی برف
 • سقوط هواپیما یا اجسام سخت از آن
 • خسارات ناشی از آشوب، بلوا، اعتصاب و شورش
 • شکستن شیشه‌ها در اثر عوامل خارجی
 • دزدی با شکست حرز
 • پاک‌سازی محل بیمه شده
 • مسئولیت مدنی در برابر همسایگان و جبران خسارت‌های آن
 • انفجار ظروف تحت فشار صنعتی

 محاسبه بیمه آتش سوزی و زلزله دانا

محاسبه مبلغ بیمه آتش سوزی دانا بر اساس فرمول‌ها و عوامل مشخصی انجام می‌گیرد که در آنها موارد زیر بسیار موثر هستند:

- نوع کاربری ساختمان یا مکانی که بیمه می‌شود

- سرمایه کلی و ارزش دارایی‌های موجود در محل بیمه‌شده

- میزان ریسک آتش سوزی در ساختمان بیمه شده

- پوشش های بیمه آتش‌سوزی دانا

- میزان ایمنی محل بیمه شده

- مقدار فرانشیز بیمه

- حدود پرداخت خسارت توسط شرکت بیمه

نحوه دریافت خسارت بیمه آتش سوزی دانا

باتوجه‌به وجود نمایندگی‌های متعدد بیمه دانا در سراسر کشور، شما می‌توانید خسارت خود را در کمتر از 1 ماه بگیرید و به تعمیر ساختمان و جبران آسیب‌های وارد شده بپردازید. البته برای دریافت خسارت باید مراحل مختلفی را دنبال کنید که در ادامه آنها را آورده‌ایم:

1- در زمان امضای قرارداد بیمه ارزش واقعی اموال و ساختمان را عنوان کنید.

2- در صورت استفاده از بیمه‌نامه شناور برای اموالی که ارزش آن‌ها تغییر می‌کند، حتما به صورت دوره‌ای لیستی از اموال و سرمایه فعلی را به شرکت ارائه دهید.

3- در زمان وقوع حادثه حداکثر تا 5 روز کاری اعلام خسارت کنید.

4- حداکثر ظرف 10 روز بعد از اعلام حادثه لیستی از اموال خسارت‌دیده را به شرکت بیمه تحویل دهید.

5- تا حد امکان تا زمان بازدید کارشناس، تغییری در محل خسارت‌دیده به وجود نیاورید.

6- حتما اقدامات لازم جهت جلوگیری از گسترش خسارت را انجام دهید.

مدارک مورد نیاز دریافت خسارت

- اصل بیمه‌نامه

- گزارش بازدید اولیه کارشناس

- گزارش نیروهای انتظامی و آتش‌نشانی در صورت وجود

- مدارک اعلام شده از سوی کارشناس شرکت بیمه

استثنائات بیمه آتش سوزی دانا

معمولا خسارت‌های زیر از شمول بیمه‌نامه‌های آتش سوزی خارج است‌‌:

 • خسارت‌هایی که نمی‌تواند از آتش سوزی ناشی شده باشد مانند جسمی که در بخاری افتاده باشد‌‌.
 • خسارت‌هایی که به صورت عمدی از طرف بیمه‌گذار یا ذوالحقوق و یا با مشارکت و معاونت آنان وارد آید.
 • خسارت‌های غیرآتش سوزی که از عیب ذاتی یا اکسیداسیون مورد بیمه ناشی شود‌‌.
 • خسارت‌های ناشی از جنگ، جنگ داخلی، شورش، انقلاب، تروریسم و ‌‌…
 • خسارت‌های ناشی از زلزله، آتشفشان، سیل و طغیان آب‌‌، مگر توافق خاصی در این زمینه شده باشد.
 • خسارت‌های ناشی از تشعشعات اتمی‌‌.

خرید آنلاین بیمه آتش سوزی و زلزله دانا از ازکی 

خرید بیمه آتش سوزی دانا از ازکی بسیار ساده است. شما تنها با چند کلیک می‌توانید انواع پوشش‌های این بیمه‌نامه را انتخاب کنید و در زمانی کوتاه، اصل بیمه‌نامه را درب منزل تحویل بگیرید. علاوه بر این می‌توانید در وبسایت ازکی از قیمت بیمه‌نامه با هر میزان پوششی که تمایل دارید، مطلع شوید و حتی آن را با سایر شرکت‌ها هم مقایسه کنید.

فراموش نکنید که در تمام مراحل استعلام و خرید می‌توانید سوالات خود را از کارشناسان ازکی بپرسید و ابهامات موجود را برطرف کنید تا به بهترین گزینه را انتخاب کنید.

تخفیف‌های بیمه آتش سوزی دانا

شرکت بیمه دانا برای رفاه حال مشتریان خود مواردی را نیز جهت اعمال تخفیف در حق بیمه اعلام کرده است که عبارتند از:

 • خرید برخی از پوشش‌های خاص مانند فرست لاس
 • خرید عمده بیمه‌نامه یا قراردادهای گروهی
 • پرداخت نقدی حق بیمه
 • تعداد سال‌های عدم دریافت خسارت