جاوااسکریپت در مرورگر شما غیر فعال می باشد!

لطفا برای استفاده صحیح از وبسایت ازکی جاوااسکریپت را بر روی مرورگر خود فعال کنید.

آموزش فعال کردن جاوااسکریپت برای مرورگرهای مختلف

بیمه شخص ثالث دانا

در بیمه شخص ثالث خسارت‌های وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه (اعم از جانی یا مالی) تحت پوشش قرار می‌گیرد. 

بیمه شخص ثالث در اغلب كشورهای جهان اجباری است و در ایران نیز از سال 1347 اجباری شده است و نداشتن این بیمه تبعات و مشکلات زیادی را برای افراد ایجاد خواهد کرد (مثل جریمه پلیس، انتقال خودرو به پارکینگ، عدم امکان خرید و فروش خودروی فاقد بیمه ثالث و عدم جبران خسارت‌های احتمالی)

با توجه به اجباری بودن این بیمه، تقریبا تمامی شرکت‌های بیمه فعال در کشور، بیمه شخص ثالث را به بیمه‌گذاران خود ارائه می‌دهند. یکی از این شرکت‌ها بیمه دانا است.

بیمه دانا از نظر تعداد فروش بیمه شخص ثالث، بعد از بیمه ایران و بیمه آسیا رتبه دوم را در اختیار دارد و در سال 97 حدود 1 میلیون و 500 بیمه‌نامه شخص ثالث دانا توسط این شرکت صادر شده است. 

در این مطلب تمام موضوعات مهم در مورد بیمه شخص ثالث دانا را توضیح داده‌ایم تا شما بتوانید با بررسی پوشش‌ها، مزایا، قیمت، تخفیف و استعلام بیمه شخص ثالث دانا و مقایسه این شرکت با سایر شرکت‌های بیمه، بهترین بیمه شخص ثالث را انتخاب و خریداری کنید.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث دانا

همانطور که گفتیم خرید بیمه شخص ثالث برای تمام وسایل نقلیه در کشور ما اجباری است و همین موضوع باعث شده تا قوانین، پوشش‌ها و حداقل سقف تعهدات بیمه شخص ثالث در شرکت‌های مختلف بیمه توسط بیمه مرکزی تعیین شود. به این معنی که شرکت‌های مختلف از جمله بیمه دانا از نظر پوشش‌های بیمه شخص ثالث هیچ تفاوتی با هم ندارند.

در تمامی بیمه‌های شخص ثالث از جمله بیمه شخص ثالث دانا، خسارت جانی و مالی وارد شده به اشخاص ثالث (که شامل سرنشینان خودروی مقصر حادثه هم می‌شود) جبران خواهد شد. 

منظور از خسارت جانی، هر نوع دیه ناشی از صدمه یا شکستگی، نقص عضو، از کار‌افتادگی یا دیه فوت است. سقف پوشش خسارت جانی مطابق با مبلغ دیه تعیین شده در همان سال محاسبه می‌شود؛ به این صورت که در سال 99 سقف این پوشش معادل دیه ماه حرام یعنی 440 میلیون تومان است.

منظور از خسارت‌ مالی هم زیان‌هایی است که در حوادث رانندگی به اموال شخص ثالث وارد می‌شود. پوشش مالی بیمه شخص ثالث هم به مبلغ دیه بستگی دارد؛ به این صورت که درصد معینی از مبلغ دیه به عنوان حداقل پوشش مالی توسط بیمه مرکزی تعیین می‌شود که این میزان در سال 99، 11 میلیون تومان است. البته بیمه‌گذاران می‌توانند برای استفاده بهتر و مطمئن‌تر از بیمه‌نامه شخص ثالث، پوشش مالی خود را افزایش دهند.

توجه داشته باشید که در قانون جدید بیمه شخص ثالث، اگر راننده مقصر حادثه دچار خسارت جانی شود (شامل جرح، نقص عضو و فوت) بیمه شخص ثالث آن را بر اساس دیه ماه غیر حرام (یعنی 330 میلیون تومان در سال 99) جبران می‌کند. البته باید بدانید که خسارت مالی وارد شده به اموال یا خودروی مقصر حادثه، تحت پوشش بیمه شخص ثالث نیست.

استثنائات بیمه شخص ثالث دانا

در بیمه شخص ثالث دانا، موارد زیر تحت پوشش نیست:

 • خسارت‌های وارد شده به وسیله نقلیه مسبب حادثه
 • خسارت‌های وارد شده به محمولات وسایل نقلیه مسبب حادثه
 • خسارت‌های مستقیم یا غیرمستقیم ناشی از تششعات اتمی و رادیو اكتیو
 • جریمه یا جزای نقدی
 • خسارت‌های ناشی از حوادثی كه در خارج از كشور اتفاق می‌افتد مگر اینكه در بیمه‌نامه به نحو دیگری توافق شده باشد.
 • خسارت‌هایی که مسبب حادثه متعهد باز پرداخت آن است.

در موارد زیر بیمه‌گر خسارت زیان‌دیده را پرداخت میکند اما کل مبلغ خسارت را به صورت یکجا یا قسطی از مقصر حادثه دریافت می‌کند:

 • اثبات عمد مسبب در ایجاد حادثه
 • رانندگی در حالت مستی یا استعمال مواد مخدر یا روان‌گردان
 • در صورتی که راننده مسبب حادثه، فاقد گواهینامه رانندگی باشد یا گواهینامه او متناسب با نوع وسیله نقلیه نباشد.
 • همچنین در حوادث منجر به فوت یا جرح که علت حادثه یکی از تخلفات حادثه ساز باشد در اولین حادثه 2.5%، در دومین حادثه 5% و در حوادث بعدی 10% خسارت پرداختی از مسبب حادثه بازیافت می‌شود.
 • اثبات قصد زیاندیده در صدمه رساندن به خود مانند خودکشی، سقط جنین و نظایر آن و نیز اثبات هر نوع تبانی در مراجع قضایی.

مزایای بیمه شخص ثالث دانا

در بیمه‌های شخص ثالث به جز قوانین و پوشش‌ها، حق بیمه پایه هم در شرکت‌های مختلف بیمه یکسان است که در ادامه در مورد نحوه محاسبه، قیمت و تخفیف بیمه شخص ثالث دانا توضیح می‌دهیم. 

می توان گفت که شرکت‌های بیمه در زمینه ارائه بیمه شخص ثالث در بیشتر موارد هیچ تفاوتی با هم ندارند. اما می‌توان برای انتخاب بهترین بیمه شخص ثالث، نحوه خدمات‌رسانی و پرداخت خسارت را در شرکت‌های مختلف مقایسه کرد. 

مثلا در بیمه شخص ثالث دانا مزایای زیر قابل توجه است:

 • طبق اعلام بیمه مرکزی، بیمه دانا از نظر توانگری مالی (یعنی توانایی مالی در پرداخت خسارت) در سطح یک قرار دارد. این موضوع به این معنی است که بیمه دانا برای دریافت خسارت شرکتی قابل اعتماد است. 
 • بر اساس تحقیقات انجام شده توسط پژوهشکده بیمه، بیمه دانا از نظر میزان رضایت کلی مشتریان، در رتبه دوم قرار دارد.
 • در بیمه شخص ثالث دانا امکان خرید بیمه‌نامه کوتاه مدت (به صورت 3 ماهه و 6ماهه) از طریق سایت ازکی وجود دارد.
 • بیمه‌گذاران بیمه شخص ثالث دانا می‌توانند سقف پوشش مالی خود را به جای 11 میلیون تومان، 15، 20، 30، 40 و 50 میلیون تومان انتخاب کنند.
 • بیمه دانا با همکاری بانک قرض الحسنه مهر ایران، طرحی را به نام طرح مهر دانا ارائه کرده است که از طریق این طرح، افراد می‌توانند بیمه شخص ثالث خود را به صورت اقساطی خریداری کنند. در واقع در این طرح وام خرید بیمه شخص ثالث دانا به بیمه‌گذاران تعلق می‌گیرد که دریافت این وام بدون نیاز به ضامن و پیش‌پرداخت است و بازپرداخت آن هم 12 ماهه و بدون سود و کارمزد خواهد بود.

قیمت بیمه شخص ثالث دانا

همانطور که گفتیم در تمام بیمه‌های شخص ثالث، حق بیمه پایه یکسان است. چون حق بیمه پایه هر سال توسط بیمه مرکزی تعیین می‌شود و تمام شرکت‌های بیمه هم موظف به اجرای آن هستند.

حق بیمه پایه بیمه شخص ثالث بر اساس نوع خودرو (یعنی تعداد سیلندر) تعیین می‌شود و مبلغ آن هر سال با افزایش مبلغ دیه، افزایش پیدا می‌کند.

البته فاکتورهای دیگری هم در کاهش یا افزایش قیمت نهایی بیمه شخص ثالث نقش دارند؛ مثلا تخفیف عدم خسارت، جریمه دیرکرد، سقف پوشش مالی، کاربری خودرو و مدت بیمه‌نامه. نحوه محاسبه بیمه شخص ثالث دانا هم به همین فاکتورها بستگی دارد.

تخفیف بیمه شخص ثالث دانا

در حال حاضر تنها تخفیفی که در بیمه‌های شخص ثالث ارائه می‌شود و می‌تواند قیمت این بیمه‌نامه را تا حد قابل قبولی کاهش دهد، تخفیف عدم خسارت است. همانطور که می‌دانید تخفیف عدم خسارت به معنی تخفیفی است که به ازای هر سال عدم دریافت خسارت از بیمه شخص ثالث، به بیمه‌نامه تعلق می‌گیرد.

نحوه محاسبه تخفیف عدم خسارت در بیمه شخص ثالث دانا مطابق با جدول زیر است:

سال1234567891011121314
تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث دانا5%10%15%20%25%30%35%40%45%50%55%60%65%70%

یکی از تفاوت‌هایی که در قانون جدید بیمه شخص ثالث ایجاد شده است، این است که با یک بار تصادف و دریافت خسارت، کلیه تخفیف‌ها به یکباره از بین نمی‌رود؛ بلکه به صورت پلکانی کاهش پیدا می‌کند.

همچنین در بیمه شخص ثالث دانا به خودروهای صفر کیلومتر 5 درصد تخفیف تعلق می‌گیرد.

استعلام بیمه شخص ثالث دانا

برای استعلام بیمه شخص ثالث دانا و سایر شرکت‌های بیمه و همچنین مقایسه قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت‌های مخنلف می‌توانید به صورت اینترنتی و از طریق سایت ازکی اقدام کنید. البته همانطور که گفتیم قیمت پایه بیمه شخص ثالث شرکت‌های مختلف یکسان است اما با افزایش پوشش مالی یا با انتخاب بیمه‌نامه کوتاه مدت، قیمت بیمه شخص ثالث در شرکت‌های مختلف، متفاوت خواهد شد.

پس قبل از خرید بیمه شخص ثالث، استعلام قیمت و انتخاب ارزان‌ترین بیمه‌نامه کمک بزرگی به شما خواهد کرد تا بهترین بیمه شخص ثالث را انتخاب و خریداری کنید.

پرداخت خسارت بیمه شخص ثالث دانا

خسارت مالی خودروهایی که در زمان حادثه دارای بیمه‌نامه معتبر باشند و بین طرفین حادثه اختلافی وجود نداشته باشد و مبلغ خسارت هم کمتر از 11 میلیون تومان باشد، بدون نیاز به کروکی پرداخت خواهد شد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث دانا (خسارت مالی)

 • تکمیل و امضاء برگ اعلام خسارت
 • اصل بیمه‌نامه شخص ثالث مقصر حادثه
 • اصل بیمه‌نامه شخص ثالث زیان دیده
 • اصل گواهینامه‌های رانندگی مقصر و زیان دیده و کارت شناسایی ملی آنها
 • اصل کارت شناسایی خودروی مقصر حادثه
 • اصل کارت شناسایی و سند مالکیت خودروی زیاندیده و کارت شناسایی ملی مالک
 • ارائه اصل کروکی سازشی و اصل و یا ‌کپی برابر اصل کروکی‌های قضایی و گزارشات مرتبط تصادف 
 • در خسارت بدون کروکی مراجعه خودروهای مقصر و زیان‌دیده قبل از بازسازی برای بازدید کارشناس شرکت بیمه الزامی است.
 • در خسارت‌های دارای کروکی مراجعه هر دو خودرو مقصر و زیان‌دیده قبل از بازسازی برای بازدید کارشناس شرکت بیمه الزامی است.

مدارک مورد نیاز برای دریافت خسارت بیمه شخص ثالث دانا (خسارت جانی)

 • تکمیل و امضا برگ اعلام خسارت
 • اصل بیمه‌نامه شخص ثالث مقصر
 • اصل گواهینامه رانندگی مقصر حادثه و کارت شناسایی خودروی آنها و کارت شناسایی راننده
 • اصل یا ‌کپی برابر اصل کروکی تصادف
 • اصل یا ‌کپی برابر اصل گزارشات و صورت جلسات نیروی انتظامی
 • اصل یا ‌کپی برابر اصل اوراق بازجویی از مقصر و زیان دیدگان
 • اصل یا ‌کپی برابر اصل گواهی‌های سازمان پزشکی قانونی
 • اصل یا ‌کپی برابر اصل آرای صادره دادگاه
 • اصل شناسنامه‌های مصدومین، متوفیان، ذینفعان دریافت خسارت و کارت ملی آنها
 • اصل یا ‌کپی برابر اصل مدارک پرونده بالینی مصدوم و یا متوفی در صورت بستری شدن در مراکز درمانی پس از حادثه
 • در صورتی که در حادثه زیان دیده فوت کرده باشد، اصل یا ‌کپی برابر اصل گزارش معاینه جسد، جواز دفن، خلاصه رونوشت وفات و اصل شناسنامه ابطال شده متوفی هم مورد نیاز است.

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث دانا

با پیشرفت تکنولوژی و اینترنتی شدن بسیاری از امور، دیگر نیازی نیست که برای خرید بیمه به صورت حضوری به دفاتر بیمه مراجعه کرده و ساعت‌ها از زمان خود را برای استعلام و مقایسه و خرید بیمه شخص ثالث صرف کنید. بلکه شما می‌توانید به صورت اینترنتی و در عرض چند دقیقه استعلام بیمه شخص ثالث دانا و سایر شرکت‌های بیمه را دریافت کنید و بعد از مقایسه قیمت‌ها و دریافت مشاوره، بهترین بیمه شخص ثالث را انتخاب و خریداری کنید.

برای ارائه خدمات اینترنتی بیمه و ارائه مشاوره تخصصی و رایگان، ازکی در خدمت شماست.

دریافت آنلاین بیمه
بیمه شخص ثالث دانا
یا
نیاز به مشاوره دارید؟
021-54864
;