خسارت راننده بدون گواهینامه

آیا بیمه به راننده بدون گواهینامه خسارت می‌دهد؟

همه می‌دانیم که داشتن گواهینامه برای رانندگی اجباری است و اگر کسی بدون گواهینامه رانندگی کند، غیر قانونی است و با دردسرهای زیادی مثل جریمه‌های پلیس مواجه می‌شود.

اما خیلی‌ها هستند که این ریسک را می‌کنند و بدون گواهینامه پشت فرمان می‌نشینند. ولی اگر چنین فردی تصادف کند چه می‌شود؟ آیا می‌دانید که بیمه چه برخوردی با این افراد می‌کند؟

خسارت راننده بدون گواهینامه چگونه پرداخت می‌شود؟

اگر گواهینامه نداشته باشید و تصادف کنید و مقصر هم باشید، شرکت بیمه وظیفه دارد که بر اساس قانون، خسارت زیان دیده‌های حادثه را پرداخت کند. اما نکته مهم اینجاست که به دلیل نداشتن گواهینامه، شرکت بیمه بعدا خسارتی را که پرداخت کرده بود از شما پس می‌گیرد.

البته در اکثر مواقع، بیمه مبلغ خسارت را برایتان قسط بندی می‌کند که معمولا مبلغ این قسط‌ها سنگین و زیاد است. همچنین ضمانت پرداخت قسط هم از شما گرفته می‌شود.

همان طور که می‌بینید یکی دیگر از دردسرهای نداشتن گواهینامه مربوط به خسارت بیمه شخص ثالث است، چون این شما هستید که در نهایت خسارت زیان دیده را پرداخت می‌کنید.

بهتر است بدانید که صندوقی وجود دارد به اسم صندوق تامین خسارت‌های بدنی. در مواقع این چنینی خسارت‌های جانی (بدنی) توسط این صندوق پرداخت می‌شود. البته در این صورت هم باید خسارت را به صندوق برگردانید.

آیا دیه به راننده بدون گواهینامه پرداخت می‌شود؟

اگر راننده بدون گواهینامه مقصر حادثه باشد و خودش آسیب ببیند، به دلیل نداشتن گواهینامه دیه یا غرامتی به او پرداخت نمی‌شود.

پس لطفا نصیحت ما را گوش کنید و هرگز بدون گواهینامه رانندگی نکنید!

Print Friendly, PDF & Email