خبر روز

سخت‌گیری‌های بی‌سابقه در قوانین رانندگی؛ فراتر از جریمه‌ با نمره منفی

سرهنگ فیروز کشیر، معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران با اعلام نرخ جریمه‌های رانندگی، جدول نمره منفی تخلفات رانندگی را تشریح کرد و شرایط ابطال گواهینامه رانندگی به‌دلیل داشتن نمره منفی را اعلام کرد.
به‌گفته کشیر، معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران به برخی از تخلفات مانند تخلفات حادثه‌ساز علاوه بر اعمال قانون، نمره منفی هم می‌دهد. بر اساس قانون رسیدگی به تخلفات، حدود 20 تخلف حادثه ساز وجود دارد که نمره منفی گرفتن به‌دلیل این تخلفات باعث می‌شود هم برای راننده و هم وسیله نقلیه منع خدمات درست می‌کند.
او با اشاره به برخی از مهم‌ترین تخلفات حادثه‌ساز و میزان جرایم آن‌ها گفت که یکی از مواردی که بیشترین آمار را در بین تخلفات حادثه‌ساز دارد، رانندگی در حالت مستی و مصرف دارو‌های روانگردان است که مشمول 400هزار تومان جریمه، 10 نمره منفی برای وسیله نقلیه شخصی و 20 نمره هم برای وسایل نقلیه عمومی می‌شود.
سردار سید تیمور حسینی، جانشین رئیس پلیس راهور فراجا هم درباره نمرات منفی گفت: «اگر این نمرات منفی جمع شود و مجموع آن در بار اول به ۳۰ نمره برسد، گواهینامه فرد متخلف به‌مدت سه ماه ضبط می‌شود، این موضوع از طریق پیامک هم به فرد متخلف اعلام می‌شود و این فرد باید با مراجعه به پلیس راهور، گواهینامه‌اش را تحویل دهد، علاوه بر آن مبلغی را نیز به‌عنوان جریمه پرداخت کند. پس از سه ماه گواهینامه دوباره به این فرد تحویل داده می‌شود. این‌بار اگر مجموع نمره منفی به ۲۵ نمره برسد، گواهینامه به مدت 6 ماه توقیف می‌شود و دوباره همان روند ارسال پیامک و تحویل گواهینامه و جریمه نقدی وجود دارد. پس از 6 ماه که گواهینامه به فرد متخلف تحویل داده شد، اگر باز هم مرتکب تخلفات حادثه‌ساز شده و جمع نمرات منفی گواهیناه‌اش به ۲۰ برسد، این‌بار گواهینامه او برای یکسال ضبط می‌شود و پس از یکسال هم دیگر گواهینامه به او پس داده نمی‌شود، بلکه باطل می‌شود. بعد از آن هم باید مراحل عادی دریافت گواهینامه را طی کرده و دوباره برای دریافت آن در کلاس‌های آموزشگاه‌ها شرکت کرده و آزمون دهد.

با این توضیحات، ضرورت دارد که رانندگان به تخلفاتی که نمره منفی دارد، توجه داشته باشند. می‌توانید برای آگاهی از جزئیات بیشتر نمره منفی، همه‌چیز درباره نمره منفی گواهینامه، نحوه استعلام و پاک‌کردن آن را در سایت ازکی بخوانید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا