بیمه شخص ثالث

چرا و چطور کد یکتا بیمه شخص ثالث را بگیریم؟

با حذف بیمه‌نامه‌های کاغذی، حتما بعد از خریدن بیمه ثالث برای ماشین‌تان، یک پیامک تایید برایتان ارسال شده است. اگر دقت کرده باشید در بین اطلاعات بیمه‌نامه که در این پیامک فرستاده می‌شود، کد یکتا بیمه‌نامه هم وجود دارد. اما این کد یکتا چیست و قرار است چه استفاده‌ای از آن بکنید؟ در سال 1399 بیش از 23 میلیون بیمه شخص ثالث صادر شده و چیزی حدود 1,252,177 خسارت پرداختی برای این بیمه‌نامه‌ها ثبت شده است. تمامی این بیمه‌نامه‌ها هم برای دریافت خسارت‌ حتما باید کد یکتای خود را ارائه می‌کردند. اگر می‌خواهید بدانید که کد یکتای بیمه شخص ثالث ماشین‌تان دقیقا چه کاربردی دارد، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کد یکتا چیست؟

کد یکتا همان‌طور که از نامش مشخص است، یک کد چند رقمی است که برای تمام بیمه‌نامه‌ها چه بیمه عمر و آتش‌سوزی و چه بیمه‌های ماشین مثل بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه صادر می‌شود. این کد از چندین رقم تشکیل شده و به هر بیمه‌نامه یک کد منحصربه‌فرد تعلق می‌گیرد. این کار باعث می‌شود تا گرفتن استعلام از سوابق بیمه‌نامه‌ها یا اصالت آن‌ها راحت‌تر شود. همچنین اشتباهات احتمالی شرکت‌های بیمه در زمان صدور بیمه‌نامه را هم به‌شدت کاهش می‌دهد. با توجه به این که نسخه کاغذی بیمه نامه حذف شده است، به همراه داشتن کد یکتا در زمان رانندگی اجباری است.

کاربرد کد یکتا بیمه شخص ثالث چیست؟

گفتیم که کد یکتا گرفتن استعلام از بیمه‌نامه‌ها از جمله بیمه‌های شخص ثالث را آسان‌تر می‌کند. یعنی با داشتن کد یکتای بیمه‌نامه می‌توان به‌راحتی و به‌سرعت به مشخصات بیمه مثل زمان تمدید یا سقف تعهدات بیمه‌گر و همچنین میزان تخفیفات و …  دسترسی پیدا کرد. راننده‌ها و مالکان ماشین‌ها با استفاده از کد یکتای بیمه ماشین خود می‌توانند در چند دقیقه و بدون نیاز به مراجعه به نمایندگی شرکت بیمه خود، وضعیت بیمه شخص‌ ثالث ماشین‌شان را چک کنند و از بیمه بودن آن مطمئن شوند.

علاوه‌براین‌ها در زمان معامله ماشین، کد یکتا کمک می‌کند تا بررسی کنیم که آیا ماشین فروشی بیمه شخص ثالث دارد یا خیر.

ادامه مطلب  تمدید آنلاین بیمه شخص ثالث؛ آشنایی با شرایط و مزایای تمدید آنلاین

نحوه تمدید و خرید بیمه شخص ثالث با استفاده از کد یکتا

همان‌طور که می‌دانیم بیمه شخص ثالث برای همه ماشین‌ها و موتورسیکلت‌ها اجباری است. نداشتن بیمه ثالث دارای اعتبار می‌‌تواند باعث جریمه‌شدن راننده توسط پلیس شود. همچنین اگر بیمه ثالث‌مان را به‌موقع تمدید نکنیم، برای هر روز تاخیر یک مبلغ مشخص جریمه دیرکرد برایمان ثبت می‌شود که باید در زمان تمدید آن را پرداخت کنیم. پس خرید و تمدید راحت و سریع بیمه شخص ثالث یک موضوع مهم است.

یکی از امکاناتی که کد یکتا فراهم کرده است، خرید و تمدید سریع بیمه شخص ثالث است. آن هم بدون نیاز به مراجعه حضوری به نمایندگی شرکت بیمه. با داشتن کد یکتای بیمه ثالث ماشین، تنها کافی‌ست که به سایت یا اپلیکیشن ازکی مراجعه کرده و با وارد کردن شماره پلاک ماشین و کد یکتا بیمه‌نامه خیلی راحت بیمه ثالث‌تان را تمدید کنید.

مهمتر از همه اینکه با این روش شما می‌توانید پیش از خرید یا تمدید بیمه‌نامه، پوشش‌ها و قیمت بیمه ثالث شرکت‌های مختلف را با هم مقایسه کنید. یعنی می‌توانید مناسب‌ترین بیمه ثالث را با بهترین قیمت خریداری کنید.

[showbanner2 link=’https://www.azki.com/?utm_source=article-installment-payment-of-mtpl-insurance&utm_medium=linkbox&utm_campaign=azar97′ icon=’https://www.azki.com/blog/wp-content/uploads/2018/01/thirdparty-insurance-icon-w.png’ background=’009966′ pretext=’مطمئن‌ترین’ text=’ بیمه شخص ثالث ‘ aftertext=’+ مشاوره تخصصی.’]

دریافت خسارت با استفاده از کد یکتا بیمه‌نامه شخص ثالث

یکی از بیشترین مواردی که کد یکتای بیمه شخص ثالث به‌کارتان می‌آید، گرفتن استعلام از بیمه شخص ثالث و سوابق خسارت‌های دریافتی آن است. همچنین با داشتن کد یکتا، می‌توانید سریع‎تر و راحت‌تر برای دریافت خسارت اقدام کنید.درست مثل خرید و تمدید بیمه ثالث با کد یکتا، برای دریافت خسارت هم باید وارد سایت یا اپلیکیشن ازکی شوید و از خدمات پرداخت خسارت آنلاین استفاده کنید.

اگر بیمه خود را از ازکی خریده باشید،  کافی‌ست تا اطلاعاتی مثل کد یکتا، شماره بیمه‌نامه و … را وارد کنید تا به‌صورت آنلاین درخواست خسارت خود را ثبت کنید. به‌طور کلی در سال ۱۴۰۰ می‌توانید برای دریافت خسارت‌های بدون کروکی و کم‌تر از ۱6 میلیون تومان از سامانه دریافت خسارت آنلاین استفاده کنید. اگر بیمه‌نامه خود را به‌صورت آنلاین از وب‌سایت یا اپلیکیشن ازکی خریده‌اید، کارهای آنلاین دریافت خسارت را هم می‌توانید توسط همین سامانه‌ها انجام بدهید.

در چه صورتی بیمه گذار کد یکتا را دریافت نخواهد کرد؟

براساس قانون شرکت‌های بیمه تنها رمانی می‌توانند یک بیمه‌نامه شخص ثالث صادر کنند که، اطلاعات مربوط به آن بیمه‌نامه توسط سازمان بیمه مرکزی تایید شود و کد یکتا برایش تعریف شود. اگر به هردلیلی اطلاعات بیمه‌نامه در سایت بیمه مرکزی ثبت نشود، کد یکتا هم برای بیمه‌گذاران صادر نمی‌شود. بهتر است رانندگان ماشین‌ها و موتورسیکلت‌ها بعد از خریدن بیمه شخص ثالث از اصالت بیمه‌نامه خود مطمئن شوند. برای این کار باید به سایت بیمه مرکزی مراجعه کرده و توسط سامانه سنهاب، اطلاعات بیمه‌نامه‌تان را چک کنید.

کد-یکتا

صدور کد یکتا چقدر زمان می‌برد؟

تمام بیمه‌نامه‌های شخص ثالث به محض صدور در سامانه سنهاب متعلق به سازمان بیمه مرکزی ثبت می‌شوند. همزمان با صدور بیمه‌نامه هم درست بلافاصله به هر بیمه‌نامه یک کد یکتا تعلق می‌گیرد. فرقی هم نمی‌کند که یک بیمه ثالث می‌خرید یا بیمه قبلی‌تان تمدید می‌کنید. به‌مخص صدور بیمه‌نامه و ثبت آن در سایت بیمه مرکزی، یک کد یکتا هم برای آن ثبت می‌شود که در پیامکی برای بیمه‌شده ارسال می‌شود.

دریافت کد یکتا، تمدید و بیمه شخص ثالث با ازکی!

با خرید و تمدید بیمه شخص ثالث از اپلیکیشن و سایت ازکی، کد یکتای بیمه‌نامه هم برای شما صادر می‌شود. برای دیدن کد یکتای بیمه ثالث خود باید به صفحه بیمه‌های من در پروفایل شخصی خود بروید.  یک رونوشت شامل کد یکتا از بیمه‌نامه‌ شما در این صفحه وجود دارد که می‌توانید از آن پرینت هم بگیرید. همچنین می‌توانید برای گرفتن استعلام وضعیت بیمه‌نامه یا اصالت آن هم از ازکی استفاده کنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − هفت =

دکمه بازگشت به بالا