عکس-تصادف-صحنه-بهم-خورده

به هم خوردن صحنه تصادف و چگونگی دریافت خسارت

در این بخش قصد داریم به تصادف صحنه به هم خورده، شرایط به هم زدن یا به هم نزدن صحنه تصادف، اقدامات و مدارک لازم برای دریافت خسارت هنگام به هم خوردن صحنه تصادف بپردازیم. در برخی موارد ممکن است که صحنه تصادف سهواً یا عمداً قبل از بازدید کارشناسان راهنمایی و رانندگی، شکل اصلی خود را از دست بدهد؛ در این وضعیت کشیدن کروکی اولیه غیر ممکن است؛ طرفین تصادف می‌توانند از مراجع قضایی بازسازی صحنه حادثه را درخواست کنند.

گاهی ممکن است شرایط به‌­گونه‌­ای باشد که بعد از وقوع یک تصادف خسارتی یا جرحی، شهروندان به دلیل عدم آگاهی و به دلیل عملکرد نادرست، ناخواسته باعث ایجاد شرایطی شوند که منجر به ترافیک شدید شود، و یا حتی ممکن است یک تصادف کوچک به یک تصادف زنجیره‌ای وحشتناک تبدیل شود. در حقیقت هنوز خیلی از رانندگان نحوه عملکرد مناسب بعد از وقوع یک تصادف خسارتی یا جرحی را نمی‌دانند و همین بی‌اطلاعی ناخواسته، آنها را به رانندگان بی‌قانون تبدیل می­کند.

 

تصادف صحنه به هم خورده چیست؟

 

اگر یک یا هر دو طرف حادثه، صحنه تصادف را به هر دلیل ترک کنند یا وضعیت و شرایط خودروها را آنگونه تغییر دهند که امکان ارزیابی کارشناسی، برای افسر پلیس راهنمایی و رانندگی که به محل حادثه مراجعه کرده، وجود نداشته باشد، در اصطلاح این تصادف «صحنه به هم خورده» ‌نام دارد. و در این صورت کروکی فرضی بصورت فرم یا غیر فرم با استفاده از اظهارات طرفین ترسیم خواهد شد.

 

به هم خوردن صحنه تصادف

تصادف صحنه بهم خورده

 

به هم زدن یا به هم نزدن صحنه تصادف! تکلیف چیست؟

 

هنگام وقوع تصادف خسارتی و یا تصادفی که منجر به آسیب جانی و یا فوت می­شود شرایط کاملا متفاوت است، در این بخش قصد داریم تفاوت به هم زدن یا نزدن صحنه تصادف را در دو حالت تصادفات خسارتی و تصادف منجر به جرح و فوت شرح دهیم:

 

شرایط تصادف خسارتی

 

گاهی برخی رانندگان اصرار دارند برای حفظ صحنه تصادف و برهم نزدن آن، که منجر به ایجاد ترافیک سنگین می‌شود، دلیل آنها برای حفظ صحنه تصادف این است که معتقدند ممکن است کارشناس پلیس در تشخیص مقصر اشتباه کند و در نتیجه حق آنها ضایع شود، بنابراین ترجیح می‌دهند به هر قیمتی شده صحنه تصادف را به هم نزنند. این امر نشان‌دهنده این است که از شرایط به هم خوردن صحنه تصادف و چگونگی دریافت خسارت اطلاعی ندارند.

 

در تصادفات خسارتی حتما باید خودروها را به حاشیه خیابان یا بزرگراه انتقال داد و از بروز ترافیک جلوگیری کرد.


گرفتن فیلم و عکس از صحنه تصادف

 

هنگام وقوع تصادفات خسارتی اولین کاری که رانندگان باید انجام دهند این است که هرچه سریع‌تر دو خودرو را به سمت راست خیابان یا جاده هدایت کنند تا از ایجاد ترافیک و نابسامانی در تردد سایر خودروها جلوگیری شود. این یک قانون است. اگر رانندگان نگران آن هستند که به هم خوردن صحنه تصادف منجر به تشخیص اشتباه مقصر حادثه توسط پلیس شود و حق‌ آنها ضایع شود، می‌توانند از صحنه تصادف فیلم و عکس بگیرند تا افسر کارشناس تصادف با استفاده از فیلم و عکس گرفته شده و شواهد موجود مقصر حادثه را شناسایی کند. حتی اگر امکان فیلمبرداری نبود، باز هم باید خودروها را از وسط خیابان به حاشیه خیابان یا بزرگراه حرکت داد و در نهایت اگر با نظر کارشناس پلیس راهور موافق نباشند، می‌توانند کروکی پلیس را برای بررسی به شورای حل اختلاف برده و درخواست کارشناسی مجدد کنند.

 

دریافت خسارت هنگام به هم خوردن صحنه تصادف

صحنه تصادف

 

در نظر داشته باشید تصادفاتی که شرایط قانونی دریافت خسارت بدون کروکی را داشته باشد خسارت تا سقف ۷ میلیون تومان بدون نیاز به کروکی و نظر کارشناسی پلیس راهور پرداخت می­شود.

 

شرایط تصادف جرحی و فوتی

 

همانطور که پیش­تر گفته شد، در تصادفات خسارتی رانندگان ملزم به جابجایی خودروها و انتقال آنها به حاشیه سمت راست خیابان هستند تا از ایجاد ترافیک جلوگیری شود؛ اما این قانون استثنایی هم دارد.

در تصادفات منجر به جرح و فوت وضع خودروها باید به همان شکل حفظ شود و فوراً موضوع به پلیس و اورژانس اطلاع داده شود. در تصادفات جرحی به دلیل اینکه اطلاع دقیقی از شرایط جسمانی مصدومان حادثه وجود ندارد، بهترین کار این است که فرد مجروح را حرکت نداده و از جابجایی وی خودداری شود.

 

مراحل ترسیم کروکی فرضی هنگام به هم خوردن صحنه تصادف :

 

  • مراجعه به کلانتری و یا پاسگاه محل حادثه برای اعلام تصادف.
  • تنظیم شکایت علیه مقصر حادثه توسط شخص زیان‌دیده.
  • ارسال تقاضای تنظیم کروکی که توسط رییس کلانتری به قاضی دادگستری داده می‌شود.
  • ترسیم کروکی توسط کارشناس رسمی دادگستری به دستور مقام‌قضایی.
  • اگر خسارت مالی باشد اصل کروکی و مدارک مربوطه (بدنه و ثالث) باید به شرکت بیمه داده شود.

 

آخرین مرحله، مراجعه به بیمه

 

آخرین اقدام بعد از رسیدن پلیس و مشخص شدن مقصر مراجعه به بیمه است. طرف زیان­دیده خسارت خود را از بیمه شخص ثالث مقصر حادثه دریافت می­کند و مقصر حادثه نیز در صورت داشتن بیمه بدنه می­تواند خسارت وارد شده به خودروی خود را دریافت کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *