خبر روز

تحول دیجیتال در صنعت بیمه؛ کروکی تصادفات از این پس آنلاین شد!

علی استادهاشمی، رییس کل بیمه مرکزی، از اجرایی‌شدن کروکی آنلاین تا پایان سال خبر داد.

او در نشست خبری به‌مناسبتت دهه فجر گفت: «هم‌اکنون در حال بررسی اختلالات اجرای کروکی آنلاین آزمایشی هستیم و تا پایان سال به‌صورت سراسری اجرا می‌شود.»

به‌گفته استاد هاشمی، در این زمینه جریان داده‌ای بین پلیس راهور و بیمه مرکزی برقرار شده و در ادامه مقرر شد پیامک بین مقصر و آسیب‌دیده ارسال شود.او با اشاره به اهمیت ورود فناوری به صنعت بیمه، توضیح داد: «امروز به‌دنبال ورود فناوری اطلاعات هستیم و البته صنعت بیمه مقداری در این زمینه کُند عمل کرده و ما تلاش می‌کنیم در بیمه مرکزی شتاب‌دهندگی شرکت‌های بیمه را در عرصه نوآوری داشته باشیم و از فرایند ورود فناوری‌های جدید استقبال می‌کنیم و از برداشتن هر گام مؤثری در این زمینه حمایت می‌کنیم؛ اما الزامات و قوانین باید رعایت شود.»

پیش از این، مجید مشعلچی، قائم‌مقام بیمه مرکزی گفته بود که با اجرای این طرح، کاغذ از این فرآیند حذف می‌شود. همچنین ترسیم کروکی استاندارد می‌شود و می‌توانیم از هوش مصنوعی برای تخمین هزینه‌ها و خسارت وارده استفاده کنیم. درخصوص افت قیمت خودرو هم این کروکی می‌تواند کمک کند. با توجه‌به انبار داده‌ای که از کروکی‌ها ایجاد می‌شود، اگر سیستم‌های گزارش‌گیری خوبی روی آن‌ها نصب شود، می‌تواند در پیشرفت حاکمیت داده در مجموعه بیمه مرکزی و فراجا کمک کند.

کروکی، طرح ترسیم‌شده‌ای است که پلیس در آن، جزئیات مربوط به صحنه تصادف مانند مکان، تاریخ و زمان دقیق و جزئیات حادثه را به‌طور کامل شرح می‌دهد و ارائه آن به مراجع قانونی یا شرکت‌های بیمه، برای دریافت خسارت ضروری است. پیش از این در ایران به‌صورت دستی انجام می‌شد اما به‌گفته رئیس کل بیمه مرکزی، تا پایان امسال سیستم هوشمند کروکی اجرایی می‌شود. بر این اساس مقرر شده که کارگروهی بین بیمه و راهور تشکیل و اختلالات سراسر کشور بررسی شود و طبق آخرین داده‌ها، دو ساعت تا رسیدن اطلاعات به بیمه مرکزی زمان صرف می‌شود و بعد وارد فرایند ارزیابی خسارت و پرداخت شود.

شاید رانندگان در لحظه تصادف به‌دلیل شرایط یا ندانستن قوانین، به اهمیت کروکی توجهی نداشته باشند. در سایت ازکی می‌توانید به‌طور کامل درمورد آشنایی با انواع تصادفات، نحوه اعتراض خسارت و شرایط آن مطالعه کنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا