پوشش بیمه تکمیلی در بیمه عمر

برای هزینه‌های درمانی بیمه عمر بهتر است یا بیمه تکمیلی؟

با توجه به افزایش هزینه‌های درمانی، یکی از دغدغه‌هایی که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند، داشتن یک بیمه درمانی مناسب است تا در شرایط بیماری از آن‌ها حمایت مالی کند. همچنین از آنجایی که بخش زیادی از مردم اطلاعات کافی در مورد رشته‌های بیمه ندارند، خیلی از افراد تصور می‌کنند که تفاوتی بین بیمه عمر و بیمه تکمیلی وجود ندارد. بعضی از افراد هم گمان می‌کنند که با خرید بیمه عمر تحت پوشش بیمه تکمیلی هم قرار می‌گیرند و یا بالعکس. به همین دلیل ما قصد داریم در این مطلب به صورت بسیار ساده تفاوت بیمه عمر و بیمه تکمیلی را توضیح دهیم و به شما بگوییم که برای هزینه‌های درمانی بیمه عمر بهتر است یا بیمه تکمیلی؟

بیمه عمر و بیمه تکمیلی چه تفاوتی با هم دارند؟

بیمه عمر و بیمه تکمیلی دو بیمه کاملا جدا هستند که هر کدام برای اهداف متفاوتی ارائه می‌شوند. در ادامه به شکل خلاصه این دو بیمه را توضیح می‌دهیم.

بیمه عمر چیست؟

بیمه عمر یک نوع پس انداز و سرمایه‌گذاری برای آینده است. البته به جز دریافت سود و سرمایه‌گذاری، شرکت بیمه در برابر حوادث غیر قابل پیش بینی مثل فوت طبیعی، فوت در اثر حادثه، نقص عضو، از کار افتادگی، بیماری‌های خاص و … شما را تحت پوشش خود قرار می‌دهد.

البته پوشش‌های از کار افتادگی، نقص عضو، بیماری‌های خاص و … پوشش‌های اضافی بیمه عمر هستند و انتخاب آن‌ها به عهده بیمه گذار است. اگر شما پوشش‌ها یا سقف تعهدات بیشتری را انتخاب کنید، تأثیری بر مبلغ حق بیمه پرداختی شما ندارد اما سرمایه نهایی بیمه عمر کاهش پیدا می‌کند.


حتما بخوانید:  چرا وقتی بیمه تأمین اجتماعی دارم باید بیمه عمر بخرم؟

بیمه درمان تکمیلی چیست؟

بیمه تکمیلی فقط برای جبران هزینه‌های درمانی شما کاربرد دارد و به هیچ وجه شبیه به بیمه عمر نیست. یعنی حتی اگر شما در طول مدت بیمه‌نامه هیچ استفاده‌ای از بیمه تکمیلی خود نکرده باشید، حق بیمه شما از بین می‌رود و باید برای تمدید آن دوباره حق بیمه پرداخت کنید. در واقع داشتن بیمه تکمیلی هیچ سابقه‌ای را برای شما ایجاد نخواهد کرد.

بیمه درمان تکمیلی به صورت یک ساله و همچنین به شکل گروهی، خانوداگی و انفرادی ارائه می‌شود. این بیمه در هر شرکت بیمه طرح‌های مختلفی دارد و پوشش‌ها و سقف تعهدات آن یکسان نیست. اما معمولا در بیمه‌های تکمیلی، هزینه‌های درمانی رایجی مثل جراحی، بستری، خدمات آزمایشگاهی، جراحی‌های سرپایی، زایمان، دارو، دندانپزشکی و … پوشش داده می‌شود.


حتما بخوانید:  بهترین بیمه تکمیلی را چگونه انتخاب کنیم؟ بررسی عوامل مؤثر بر انتخاب بیمه تکمیلی

پوشش‌های درمانی در بیمه عمر

بسیاری از افراد با اینکه به خرید بیمه تکمیلی و بیمه عمر تمایل دارند، اما به دلیل محدودیت‌های مالی نمی‌توانند هر دو بیمه را خریداری کنید. به همین دلیل می‌خواهیم بررسی کنیم و ببینیم که آیا می‌توان از بیمه‌های عمر برای پوشش‌های درمانی هم استفاده کرد؟

در بیمه عمر دو پوشش وجود دارد که مرتبط با هزینه‌های درمانی است: پوشش هزینه پزشکی ناشی از حادثه و پوشش امراض خاص.

پوشش هزینه پزشکی ناشی از حادثه در بیمه عمر

این پوشش یکی از پوشش‌های اضافی بیمه عمر است و شما می‌توانید در زمان خرید بیمه عمر آن را به بیمه‌نامه خود اضافه کنید. در این پوشش هزینه‌های درمانی که به علت وقوع حادثه (بدون عمد و دخالت بیمه گذار) ایجاد شده باشد، تا سقف مشخص آن پرداخت خواهد شد. در این پوشش حادثه شامل موارد زیر است:

 • غرق شدن
 • مسمومیت با گاز، اسید و موارد خورنده
 • ابتلا به بیماری‌های ویروسی یا باکتریایی
 • آسیب دیدن در زمان دفاع مشروع یا نجات اشخاص و اموال
پوشش بیمه تکمیلی در بیمه عمر

پوشش بیمه تکمیلی در بیمه عمر

حوادثی که در اثر سیل، زلزله و آتشفشان اتفاق می‌افتد، در بیشتر شرکت‌های بیمه پوشش داده نمی‌شود. اما به تازگی بعضی از شرکت‌ها مثل بیمه سامان، بیمه پاسارگاد و بیمه کارآفرین، در طرح‌های جدید خود، این حوادث را هم به عنوان یک پوشش اضافه در نظر گرفته‌اند و بیمه گذار می‌تواند آن را انتخاب کند.

پوشش هزینه پزشکی ناشی از حادثه دوره انتظار ندارد و به محض شروع بیمه‌نامه این پوشش هم فعال می‌شود.

میزان سقف تعهدات این پوشش در شرکت‌های مختلف را می‌توانید در جدول پایین مشاهده کنید.

پوشش امراض خاص در بیمه عمر

در این پوشش هزینه درمان بیماری‌های خاص پرداخت می‌شود. منظور از بیماری‌های خاص در بیشتر شرکت‌های بیمه، پنج بیماری سکته قلبی، سکته مغزی، جراحی باز قلب، پیوند اعضای اصلی بدن و انواع سرطان است. البته نوع و تعداد بیماری‌های تحت پوشش در برخی از شرکت‌های بیمه متفاوت است که در جدول زیر اطلاعات آن را نشان داده‌ایم. همچنین تفاوت شرکت‌های بیمه در تعداد بیماری‌های تحت پوشش، مدت دوره انتظار و محدوده سنی در جدول زیر مقایسه شده است.

شرکت‌های بیمه مقایسه شده در این جدول، پرفروش‌ترین و معتبر‌ترین شرکت‌های بیمه در زمینه بیمه عمر هستند.

پوشش بیمه تکمیلی در بیمه عمر

پوشش بیمه تکمیلی در بیمه عمر

البته توجه داشته باشید مبالغی که به عنوان سقف پوشش هزینه‌های پزشکی حادثه و سقف امراض خاص ذکر شده است، میزان حداکثری این پوشش است و مبلغ دقیق آن کاملا به حق بیمه و سرمایه فوت در بیمه‌نامه شما بستگی دارد.

اگر شما بیمه عمر دارید، می‌توانید در جدول بیمه‌نامه عمر خود، میزان این پوشش را مشاهده کنید.

بیمه عمر سامان

طرح امراض خاص جدیدترین طرح بیمه عمر سامان است. بالا بودن سقف پوشش و تعداد بیماری‌ها را می‌توان مزیت بیمه عمر سامان دانست. مثلا به جز بیماری‌های مشترک در سایر شرکت‌های بیمه، پیوند مغز استخوان، سوختگی شدید، تومور خوش خیم مغزی و … هم در بیمه عمر سامان پوشش داده می‌شود.

البته طرح امراض خاص سه طرح مختلف دارد: طرح امراض خاص پایه، طرح امراض خاص آسایش و طرح امراض خاص ممتاز.

برای دریافت اطلاعات کامل در مورد بیمه عمر سامان و مشاهده تمام بیماری‌های تحت پوشش، می‌توانید روی لینک زیر کلیک کنید.

طرح امراض خاص بیمه عمر سامان

بیمه عمر پاسارگاد

بیمه پاسارگاد پرفروش‌ترین شرکت در زمینه بیمه عمر است. در بیمه عمر پاسارگاد، پوشش امراض خاص محدود به همان پنج بیماری اصلی است که در بالا ذکر شد. همچنین در این بیمه پوشش هزینه پزشکی و جراحی و بستری از زمان خرید بیمه‌نامه شروع نمی‌شود و زمانی که مجموع ذخیره ریاضی بیمه‌نامه به بیش از 2 میلیون تومان برسد، این پوشش به صورت خودکار فعال خواهد شد.

حتما بخوانید:  مقایسه بیمه عمر سامان و پاسارگاد

بیمه عمر ایران

بیمه عمر ایران در قالب چند طرح مثل طرح مان، طرح جامع زندگی و طرح سپاس ارائه می‌شود.

طرح سپاس جدیدترین طرح بیمه عمر ایران است که در این طرح سقف بیماری‌های خاص و هزینه پزشکی حادثه نسبت به طرح‌های قبل افزایش پیدا کرده است. همچنین در این طرح پوشش درمان سرطان از 4 بیماری خاص دیگر تفکیک شده است.

در این طرح هزینه جراحی و بستری در بیمارستان، فقط در صورتی پرداخت خواهد شد که دلیل آن وقوع حوادث تحت پوشش باشد.

پوشش بیمه تکمیلی در بیمه عمر

پوشش بیمه تکمیلی در بیمه عمر

بیمه عمر کارآفرین

بیمه کارآفرین یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌ها در زمینه بیمه عمر است که به تازگی طرح جدید خود را با عنوان طرح عمر اندوخته دار امید ارائه کرده است. در این طرح برخلاف طرح‌های قبلی، هزینه پزشکی و جراحی و بستری ناشی از حادثه پوشش داده می‌شود.

همچنین در طرح جدید بیمه عمر کارآفرین، سقف پوشش امراض خاص و تعداد بیماری‌های تحت پوشش افزایش پیدا کرده است. بیماری‌هایی مثل پارکینسون، آلزایمر، نارسایی حاد کلیوی/دیالیز، ام اس، کما، مننژیت، هپاتیت ب، هپاتیت سی، اچ آی وی و … در این طرح تحت پوشش بیمه کارآفرین قرار گرفته است.

حتما بخوانید:  راهنمای انتخاب بهترین بیمه عمر

کارت بیمه تکمیلی در بیمه عمر

ممکن است بعضی از نمایندگی‌های بیمه برای ترغیب شما به خرید بیمه عمر، مزیتی به عنوان کارت بیمه تکمیلی را عنوان کرده باشند. اما بهتر است بدانید که این کارت‌ها توسط شرکت بیمه مورد نظر شما صادر نمی‌شود و شرکت‌های بیمه هیچ مسئولیتی در قبال این کارت ندارند. کارت بیمه تکمیلی معمولا بر اساس توافق نمایندگی بیمه با یک شرکت خصوصی در حوزه خدمات درمانی ارائه می‌شود. از این کارت‌ها می‌توان فقط در تعداد محدودی از مراکز درمانی استفاده کرد، آن هم تا سقفی بسیار محدود و برای برخی از بیماری‌ها.

بیماری‌های تحت پوشش در بیمه تکمیلی

همانطور که مشاهده کردید بیماری‌های تحت پوشش در بیمه عمر، محدود‌تر است. اما در بیمه‌های تکمیلی به جز امراض خاص، هزینه‌های رایج درمانی مثل خدمات آزمایشگاهی، جراحی‌های سرپایی، زایمان، دارو، دندانپزشکی و … هم پوشش داده می‌شود.


پوشش بیمه تکمیلی در بیمه عمر

پوشش بیمه تکمیلی در بیمه عمر

برای هزینه‌های درمانی بیمه عمر بخریم یا بیمه تکمیلی؟

در واقع می‌توان گفت که بیمه عمر جایگزینی برای بیمه درمان تکمیلی نیست و پیشنهاد ما به شما این است که در صورت امکان و برای آسایش خیال خود، تحت پوشش هر دو بیمه قرار بگیرید.

اما اگر فقط امکان خرید یکی از این بیمه‌ها را دارید، بیمه عمری مثل بیمه سامان و بیمه کارآفرین را به شما پیشنهاد می‌کنیم. آن هم به دلیل کامل بودن پوشش امراض خاص.

خرید اینترنتی بیمه عمر و بیمه تکمیلی

روش بسیار ساده برای خرید بیمه عمر و بیمه تکمیلی، خرید اینترنتی است. چون در این روش آگاهانه‌تر و حتی ارزان‌تر خواهید داشت.

با خرید بیمه از سایت ازکی، از امکان مقایسه تمامی شرکت‌های بیمه و دریافت مشاوره تخصصی، رایگان و بی طرفانه بهره‌مند می‌شوید و می‌توانید بهترین بیمه عمر را با توجه به نیازها و شرایط خود، انتخاب و خریداری کنید.


برای هزینه‌های درمانی بیمه عمر بهتر است یا بیمه تکمیلی؟
4.7 (93.33%) 9 votes
Print Friendly, PDF & Email

4 دیدگاه در “برای هزینه‌های درمانی بیمه عمر بهتر است یا بیمه تکمیلی؟

 1. چرا شرکتهای بیمه گر یک بیمه خانوادگی وجامع رابر برای رفع نیازهای یک خانواده پنج نفره پرای مدت معین ارائه نمی دهند؟

  • سلام دوست عزیز.
   حق با شماست و امیدواریم شرکت های بیمه طرح های ویژه ای رو در نظر بگیرن که هم بیمه تکمیلی و هم بیمه عمر رو در بر بگیره

 2. سلام
  اخیرا بیمه ها ، بازپرداخت تجمیعی را برداشته اند. چرا؟ معلوم نیست. قبلا می شد از هزینه دندان پزشکی به صورت تجمیعی استفاده کرد . مثلا قبلا برای خانواده 3 نفره (1 میلیون برای هر نفر) 3 میلیون هرسال برای دنداپزشکی می شد استفاده کرد . ولی امسال رفتم بیمه گفتن دیگه تجمیعی بازپرداخت نمکنن.

  • سلام و وقت بخیر.
   تا جایی که ما اطلاع داریم، قبلا هم امکان تجمیع پوشش ها وجود نداشته و این کار از نظر قانونی مشکل داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *