خبر روز

ارائه هرگونه خدمات به دارندگان وسایل نقلیه موتوری فاقد بیمه نامه شخص ثالث ممنوع است!

تحویل بار یا مسافر و یا ارائه هرگونه خدمات به رانندگانی که بیمه‌نامه شخص ثالث برای وسیله نقلیه خود خریداری نکرده‌اند، ممنوع شتحویل بار یا مسافر و یا ارائه هرگونه خدمات به رانندگانی که بیمه‌نامه شخص ثالث برای وسیله نقلیه خود خریداری نکرده‌اند، ممنوع شد.

به‌گفته مهدی قمصریان، مدیرعامل صندوق تامین خسارت‌های بدنی، این ممنوعیت بر اساس ماده ۴۴ قانون بیمه اجباری شخص ثالث که ۲۰ اردیبهشت‌ ۱۳۹۵ تصویب شد، اعلام شده است؛ در این ماده از قانون بیمه اجباری شخص ثالث ذکر شده: «دادن بار یا مسافر و یا ارائه هرگونه خدمات به دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی فاقد بیمه نامه شخص ثالث معتبر، از سوی شركت‌ها و م‍ؤسسات حمل و نقل بار و مسافر درون‌شهری و برون‌شهری ممنوع است.»

قمصریان در توضیح اجرای این قانون، گفت: «وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور مسئول نظارت بر اجرای این بند قانونی هستند و در صورتی که شرکت، مؤسسه و یا مجموعه‌ای اقدام به دادن بار و مسافر به وسیله نقلیه فاقد بیمه شخص ثالت کند از یک ماه تا یک سال باید تعلیق پروانه شوند و در صورتی که برای بار چهارم این موضوع ثبت و مستند شود به حکم قانون آن شرکت یا موسسه متخلف باید به‌شکل کلی مجوزش لغو شود. قاعدتا دستگاه‌های ناظر از برخورد‌های خود در این زمینه باید آمار دهند، اما کلیت آنچه مشخص است، این است که ما در این حوزه خیلی شاهد عملکرد شاخص و قابل توجهی نبودیم و آمار‌هایی که از سمت ستاد سوخت اعلام می‌شود نشان می‌دهد در این بخش هم اقدامات ضعیف است. از این جهت که اعلام شد حدود ۳۰۰ هزار وانت فاقد بیمه شخص ثالث در کشور داریم.»

پیش از این هم، بر اساس آمارهای منتشرشده از طرف ستاد سوخت، مشخص شد که حدود ۳۰۰ هزار وانت فاقد بیمه شخص ثالث در کشور داریم. همچنین ستاد سوخت چند وقت گذشته آمار تاکسی‌های زرد و سبز فاقد بیمه شخص ثالث را اعلام کرد که عدد قابل‌توجهی بود. به‌گفته مدیرعامل صندوق تامین خسارت‌های بدنی از بخش‌های مسئول انتظار می‌رود بنابر تاکید قانون بر حسن اجرای این بند قانونی دارای اهمیت توجه و نظارت کافی را داشته باشند.

اگر در حوزه حمل‌ونقل عمومی فعالیت می‌کنید و هنوز برای استعلام قیمت و خرید بیمه‌نامه شخص ثالث اقدام نکردید، می‌توانید در ازکی، قیمت بیمه‌نامه خود را محاسبه کرده و در سایر شرکت‌های بیمه‌ای، استعلام و مقایسه کنید و درنهایت، بهترین گزینه را با توجه به شرایطتان، خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا