بیمه حوادث راننده

بیمه حوادث راننده ؛ جبران خسارت راننده مقصر در حادثه

در تصادفات رانندگی خسارت‌های ایجاد شده توسط دو بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه جبران می‌شوند. خسارات مالی و جانی تمام افراد آسیب‌دیده یا همان اشخاص ثالث (که شامل سرنشینان خودرو مقصر به جز راننده نیز می‌شود) توسط بیمه شخص ثالث و هزینه تعمیر خودروی فرد مقصر توسط بیمه بدنه جبران می‌شود. در این میان سوالی ایجاد می‌شود که خسارت راننده مقصر را چه کسی پرداخت می‌کند؟ بیمه حوادث راننده به همین منظور ایجاد شده است.

حتما بخوانید:  بیمه ثالث چیست؟ | روش محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث ، تخفیف ثالث و جریمه دیرکرد بیمه ثالث

بیمه راننده مقصر یا همان حوادث راننده چیست؟

در تصادفات رانندگی، بیمه‌ای که خسارت جانی راننده مقصر را جبران می‌کند، بیمه حوادث راننده نام دارد. این بیمه نیز مانند بیمه شخص ثالث اجباری است و تمام رانندگان باید این بیمه را داشته باشند.

بیمه حوادث راننده یا بیمه شخص ثالث؟

در سال‌های قبل بیمه حوادث راننده بیمه‌ای جدا بود که باید در کنار بیمه شخص ثالث تهیه می‌شد اما چند سالی است که این بیمه با بیمه شخص ثالث یکی شده است. در واقع نیازی به تهیه دو بیمه جدا نیست و شما با خرید بیمه شخص ثالث، بیمه حوادث راننده را نیز خواهید داشت.


بیمه حوادث راننده چه پوشش‌هایی دارد؟

این بیمه خسارت جانی راننده مقصر را جبران می‌کند. پوشش‌های این بیمه در قانون جدید عبارتند از:

 • غرامت فوت
 • غرامت قطع یا نقص عضو دائم
 • هزینه‌های پزشکی و درمانی
 • دیه جراحت

مبنای محاسبه دیه برای راننده مقصر، دیه فرد در ماه عادی (غیر حرام) است. این مبلغ در سال 1400 برابر با 480 میلیون تومان است. راننده مقصر باید در زمان تصادف گواهینامه و بیمه‌نامه معتبر داشته باشد تا بتواند از بیمه حوادث راننده استفاده کند.

بیمه حوادث راننده

بیمه حوادث راننده

مدارک مورد نیاز برای دریافت خسارت بیمه حوادث راننده

مدارک کلی مورد نیاز برای دریافت خسارت شامل مدارک زیر می‌باشد:

 • اصل و کپی بیمه نامه شخص ثالث مقصر
 • اصل و کپی گواهینامه رانندگی مقصر
 • اصل و کپی کارت شناسایی و کارت خودروی ماشین مقصر
 • کپی (یا کپی برابر اصل) کروکی پلیس راهور یا نظریه کارشناسی رسمی دادگستری
 • کپی (یا کپی برابر اصل) گزارش مقامات انتظامی
 • کپی (یا کپی برابر اصل) اوراق بازجویی

در صورت نقص عضو، جراحت و یا هزینه‌های پزشکی، علاوه بر مدارک فوق مدارک زیر نیز باید ارائه شود:

 • اصل و کپی صورت حساب‌های مراکز درمانی
 • اصل و کپی نظریه پزشکی قانونی یا پزشک معتمد بیمه‌گر

در صورت فوت راننده مقصر، علاوه بر مدارک کلی فوق، مدارک زیر نیز باید ارائه شود:

 • کپی برابر اصل برگه معاینه جسد
 • کپی برابر اصل جواز دفن
 • کپی برابر اصل گواهی فوت
 • گواهی انحصار وراثت نامحدود
 • کپی برابر اصل کارت ملی و شناسنامه راننده فوت شده
 • کپی شناسنامه اولیا دم

بیمه بدنه، جبران خسارت مالی راننده مقصر

در کنار بیمه حوادث راننده، بیمه بدنه نیز برای جبران خسارت راننده مقصر استفاده می‌شود. بیمه بدنه تنها خسارت مالی راننده مقصر را پوشش می‌دهد. البته در صورتی که آسیب‌دیده باشید و خسارت از طریق بیمه شخص ثالث به صورت کامل پرداخت نشود (خودروی نامتعارف، مقصر 50-50 و …) می‌توانید از بیمه بدنه برای جبران باقی خسارت استفاده کنید.

!در حالتی که زیان‌دیده باشید، ابتدا باید حتما از بیمه شخص ثالث راننده مقصر استفاده کنید و سپس در صورت نیاز از بیمه بدنه خودتان استفاده کنید. در غیر اینصورت امکان استفاده از بیمه بدنه برای شما وجود نخواهد داشت و باید تمام خسارت را خودتان پرداخت کنید!

حتما بخوانید:  بیمه بدنه را بهتر بشناسید! بیمه بدنه چیست و چه پوشش‌هایی دارد

خرید بهترین بیمه راننده مقصر (ثالث و بدنه) در ازکی

از آنجایی که بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه دو بیمه مکمل برای خودرو هستند، بهتر است هر دو بیمه را تهیه کنید. برای خرید بیمه شخص ثالث و بیمه حوادث راننده ازکی، میزان پوشش مالی را بالاتر از حداقل پوشش قرار دهید تا در صورت وقوع حادثه، احتمال ضرر مالی شما کمتر شود. توصیه ما این است که حداقل پوشش 50 میلیون تومان را برای بیمه شخص ثالث انتخاب کنید.

همچنین برای خرید بیمه بدنه در ازکی، بهتر است در کنار پوشش‌های اصلی، پوشش‌های اضافی سرقت درجا، بلایای طبیعی و نوسانات ارزش را انتخاب کنید تا بیشترین میزان پوشش را داشته باشید. البته می‌توانید با توجه به محیط زندگی خود، پوشش شکست شیشه یا پاشیدن رنگ و مواد شیمیایی را نیز انتخاب کنید.

شما می‌توانید در هر مرحله از خرید که نیاز به کمک داشتید با کارشناسان ما در ازکی تماس بگیرید تا شما را برای خرید بهترین بیمه خودرو راهنمایی کنند.


بیمه حوادث راننده ؛ جبران خسارت راننده مقصر در حادثه
3.9 (77.5%) 16 votes
Print Friendly, PDF & Email

144 دیدگاه در “بیمه حوادث راننده ؛ جبران خسارت راننده مقصر در حادثه

 1. اگه تاریخ گواهینامه راننده مقصر سر رفته باشه تکلیف چیه ایا خسارت جر حی بهش تعلق میگیره یا نه ینی گواهینامه داشته باشه فقط تاریخش سر رفته باشه

  • سلام.
   برای حالتی که شما میفرمایید، خسارت توسط بیمه پرداخت میشه

   • با استعلام از پلیس +۱۰ با نامه معرفی از سوی بیمه بع پلیس +۱۰ با پرداخت مبلغ ثبت نام برای گرفتن گواهینامه جدید شما هم استعلام به صحت داشتن گواهینامه فرد تقاضاکننده و دارایی گواهینامه های که تاریخ انها به اتمام رسیده باشد توسط بیمه به پلیس +۱۰اعلام و با این معرفی نامه فرد متقاضی مراحل گرفتن گواهینامه جدید خود در کمترین زمان و با معرفی شخص به چشم پزشکی تحت پوشش اداره صدور گواهینامه با گرفتن مبلغی حدود ۴۰هزار و انجام معاینه توسط پزشک معالج و معتبری انجام میشود و پلیس +۱۰تا صدور گواهینامه جدید فرد متقاضی به اداره بیمه نامه ای پیوست و به بیمه توسط متقاضی جهت صحت و تآیید آن به داشتن و صحت ان جواب را با تایید و مهر تایید کرده و هیچ اشکالی بوجود نمی آید .

 2. سلام . وقت بخیر . بنده ی سوال داشتم از خدمت شما .
  حدود ۳هفته پیش بنده با موتور خودم بصورت شاخ ب شاخ با یک خودرو 405 درخطوط BRT تصادف کردم ک راهور کروکی کشیدو چون بنده در لاین خوردو سواری بودم و ب 405 زدم مقصر شناخته شدم . آیا دیه یا خسارتی ک ب من تخورده شده رو بیمه پرداخت میکنه یا خیر ؟ چون پام از مچ شکسته و 25تا بخیه خورده و پشت زانوی پای چپم هم مو برداشته و مچ پام پلاتین گذاشتن و تاالان ۲میلیون هم خرج کردم بااینکه مریض تصادفی بودم دربیمارستان. تمام مدارکای خودم و موتور هم تکمیله . ایا دیه ب بنده تعلق میگیره ؟؟؟ سپاسگذارم

  • سلام و وقت بخیر.
   در قانون جدید بیمه شخص ثالث، هزینه پزشکی و دیه به راننده مقصر پرداخت میشه

 3. سلام.اگه بیمه نامه به نام کس دیگه ای باشه و راننده کس دیگه،مثلا ماشین امانت گرفته شده باشه بازم میشه از بیمه استفاده کرد؟

  • سلام دوست عزیز.
   در مورد خسارت های جانی و مالی که به اشخاص ثالث وارد شده باشه، بله میشه از بیمه شخص ثالث ماشین استفاده کرد. البته مراحل دریافت خسارت رو باید بیمه گذار انجام بده.

 4. سلام،رامهرمز موقع تمدید بیمه میگن راننده بیمه نیست هزینه های پزشکی رو نمیدن،میگن بایدبیمه نامه حوادث انفرادی پرکنی که هزینه جداگانه داره میدونم دروغ میگن ،من امسال نگرفتم هرچقداصرار کردن،

  • با سلام وققتون بخیر.
   دوست عزیز چه هزینه‌ای براتون درنظر گرفتن؟ چه درصدی از حق‌بیمه متعلق به بیمه حوادث راننده خست؟

 5. سلام وقت بخیر
  ایا حادثه رخ داده در تاریخ ۳ دی ۹۸
  شامل قانون جدید شخص ثالث میشه؟؟؟
  ینی راننده مقصر و صدمه دیده که دچار چپ شدگی خودرو شده میتونه دیه دریافت کنه؟؟؟؟

  • با سلام وقت بخیر.
   بله مشمول این قانون هستید و میتونید هزینه پزشکی هم از بیمه دریافت کنید.

  • با سلام و احترام ،من در حال سبقت از اتوبوس بودم و ناگهان اتوبوس که من تا نصف آن رفته بودم به سبقت رفت و کلا مسیر من را بست و برای حفظ جان خود و سرنشین ها به خاکی رفتم و کلی خسارت دیدم ،آیا در این مورد اتوبوس مقصر شناخته نمی شود؟

   • سلام و وقت بخیر.
    به گزارش پلیس بستگی داره. به این صورت نمیشه اظهارنظر کرد

 6. زمان پرداخت خسارت به راننده آیا نرخ دیه در زمان عقد بیمه ثالت حساب می شود یا زمان وقوع تصادف؟

  • سلام وقتتون بخیر.
   نرخ دیه یوم‌العدا هست. یعنی با توجه به مبلغ دیه در تاریخی که حکم دادگاه صادر میشه

   • سلام یعنی حتی دیه ای را که بیمه گر بیمه ثالث خودرو به راننده مسبب حادثه پرداخت می‌کند یوم الادا است (به روز محاسبه می‌شود) یا به نرخ نوشته شده در بیمه نامه ثالث بند حوادث راننده است محاسبه میگردد؟؟؟؟؟؟ و آیا می‌توان به علت دیر کرد در پرداخت دیه خسارت جانی یا فوت و نقص عضو به راننده مسبب حادثه از بیمه گر شکایت کرد و طبق قانون معادل 0/005(پنج هزارم) دیه مشخص شده به صورت روزانه از شرکت بیمه خسارت گرفت؟؟؟؟

    • با سلام وقت بخیر.
     دیه راننده مقصر هم باید یوم الادا باشه اما بعضی شرکت‌ها بر این اساس عمل نمی‌کنند. و نکته بعد این که خسارت تاخیر در پرداخت دیه زمانی قابل مطالبه هست که دیه پرداخت شده باشه و قبل از این که شرکت بیمه دیه رو پرداخت کنه نمی‌تونید خسارت تاخیر بگیرید. اما می‌تونید برای الزام شرکت بیمه از طریق مراجع قضایی اقدام کنید.

 7. سلام.دو ماه پیش پدرم تثادف کردن و مادرشون که توی ماشین بودن فوت شدن.پدرم فقط یک خواهر دارن.میخواستم بدونم دیه به پدرمم میرسه یا فقط بیمه گر به خاهرشون دیه رو پرداخت میکنه؟چه مقدار از دیه به هرکدوم میرسع؟

  • با سلام وقت بخیر.
   پیشنهاد می‌کنیم سوالتون رو از یک کارشناس حقوقی بپرسید چون موضوع در حیطه مسائل حقوقی هست.

  • با سلام بر اساس قانون ارث اگر تنها وراث متوفی فقط پدر و عمه شما باشند به نسبت سهم الارث دیه به پدر و شما و خواهرشون تعلق میگیره

 8. با سلام بنده امسال تصادف کردم برج ۶ سال ۹۷ و راننده مقصر هستم و تعهد بیمه نامه من هم ۲۳۱ ملیونه و شرکت بیمه میگه هر درصد دیه ۲۳۱۰دوملیونو سیصد ده حساب میشه و یوم الادا نیس.. خواستم ببینم حرفشون درسته یا نه ؟؟
  و سوال دوم اینکه ماشینی ک باهاش تصادف کردم ب گفته خودش ۹۰ ملیون خرج داره و بیمه منم تا ۷۷۰۰هفت ملیون هفتصد تعهد داره ک کارشناس بیمه همون هفت ملیون ۷۰۰ رو براش زده و بهش داده ولی هنوز شکایت نکرده ولی ی رضایت روی پرونده گذاشته وهرگونه حق حقوقی و مادی را از خودش سلب کرده و قاضی قرار من تعقیب صادر کرده برام و خودرو از ۱۸۰ ملیون قیمتش بیشتر
  ب گفته خودش میگه دیگه نمیتونم شکایتت کنم و چیزی ازت نمیخوام ولی قبلش زیر فشارم گذاشته بود ک پول میخوام لطفا راهنمایی کنید ببینید میتونه شکایت کنه یا ن ؟

  • با سلام وقت بخیر.
   رویه شرکت‌ها درباره پرداخت دیه راننده مقصر متاسفانه یکسان نیست. البته که دیه باید یوم الادا پرداخته بشه اما در مواردی دیده شده شرکت بیمه خلاف این عمل کرده.
   نکته بعد اینه که ببینید کارشناس ارزیاب خسارت چه میزان براتون خسارت مشخص کرده، این خسارت باید بر اساس نسبت خودروی متعارف مشخص بشه. هر چهه قدر خسارت بر اساس خودروی متعارف مشخص بشه به همون میزان شما هم مسئولیت دارید. پس کاری به گفته ایشون نداشته باشید و بر اساس نظر کارشناس عمل کنید.

 9. سلام متشکرم از مطالب مفیدتون
  در قانون استفاده از بیمه حوادث راننده مقصر آیا به سرنشین ماشینی که رانندش مقصر بوده هم پوششی تعلق میگیره یا خیر؟

  • سلام و ممنون از شما.
   بله دوست عزیز، خسارت جانی سرنشینان از بیمه ثالث راننده مقصر پرداخت میشه

 10. سلام
  سایتتون واقعا عالیه
  من هم سوالی مشابه اون دوست عزیز که پرسیده بودن اگر بیمه نامه به نام بیمه گذار که معمولا مالک خودرو است صادر شده باشد اما راننده فرد دیگری باشد دارم اما پاسخ جامعی به این سوال داده نشده…به عنوان مثال ماشین بنده به نام پدرم است اما ماشین دست من است و فقط من از آن استفاده میکنم اما بیمه نامه به نام صاحب ماشین صادر میشود آیا در صورت تصادف و مقصر بودن و نیز جراحت به بنده خسارت تعلق می گیرد؟
  ممنون میشم پاسخ بدید.

  • سلام دوست عزیز
   ممنون از همراهی شما.
   بله، مشکلی در پرداخت خسارت نیست. در واقع بیمه شخص ثالث وابسته به خودرو هست، نه به شخص.

 11. سلام وقتتون بخیر
  یک ماه پیش تصادف کردم مقصر شناخته شدم
  پای خانمم شکسته و دادگاه میگه چونکه شما خودت مقصر بودی به خانمت دیه تعلق نمیگیره چنین چیزی صحت داره ؟ بیمه شخص ثالث تعلق نمیگیره؟
  لطفا راهنمایی کنید ممنونم

  • سلام وقت شما هم بخیر.
   خیر، طبق قانون بیمه شخص ثالث، خسارت جانی به سرنشین های خودروی مقصر باید پرداخت بشه

 12. سلام وقت بخیر
  داخل سایت بیمه آسیا حد اکثر زمان برای تشکیل پرونده را پنج روز نوشتن!!! زمان وقوع حادثه ۲۰ روز پیش بوده چه کار باید کنم؟

  • سلام وقت شما هم بخیر.
   شرکت های بیمه با در نظر گرفتن تعطیلات نوروز و شرایط کرونا، مشکل شما رو حل میکنن. با شماره 0218707 تماس بگیرید

   • سلام
    .میگم آیا بیمه سامانه متمرکزی داره ، منظورم یه نفر مثلا تو شیراز تصادف کرده و از بیمه ایران دیه گرفته ، بعد اومده اصفهان باز تصادف کرده به خاطر همون جراحات میخواد از بیمه ایران مطالبه دیه بکنه؟؟

    • سلام و وقت بخیر.
     دوست عزیز شما در هر شهری که هستید، به شعب شرکت بیمه تون مراجعه کنید (و یا حداقل تماس بگیرید). اونها شما رو به شکل دقیقی راهنمایی میکنن

 13. سلام.من درسال۹۶تصادفی کردم خودم راننده مقصربودم سرنشینهای ماشین طرف دونفرزخمی شدن ویکی هم سرنشین ماشین خودم بوده که زخمی شده الان همه سرنشینهادیه خودرادریافت کردندوازطرف بیمه ایران برای من جریمه اومده ایامیتوان کاری کردکه جریمه راپرداخت نکنم یاتخفیف بگیرم؟

  • سلام دوست عزیز.
   اگه بر اساس گزارش پلیس، تصادف به دلیل یکی از تخلفات حادثه ساز اتفاق افتاده باشه، مقصر حادثه موظف به پرداخت جریمه ست و راهی برای پرداخت نکردنش وجود نداره

 14. سلام ی سوال من سال گذشته تصادف کردم و میخوام از بیمه حوادث راننده ام استفاده کنم و هنوز دیه رو نگرفتم ی سوال با افزایش نرخ دیه در سال جدید مقدار دیه من هم به روز بهم میدن تا طبق تعرفه درج شده در بیمه نامه پرداخت میشه؟؟؟

  • سلام و وقت بخیر.
   مبلغ دیه یوم الاداست. در واقع مبلغش متناسب با تاریخ پرداخت دیه تعیین میشه. یعنی اگه دیه شما قراره در سال 99 پرداخت بشه، مبلغش بر اساس دیه سال 99 خواهد بود.

   • با عرض پوزش در بسیاری از سوالات به خسارت قابل پرداخت به راننده مقصر به دیه و یوم الادا بودن آن اشاره کردید و اینکه راننده در بیمه شخص ثالث پوشش حادثه دارد و خسارات آن طبق تعرفه های حادثه محاسبه میشود و اساسا به آن دیه اطلاق نمیشود و برای همین شرکتها بر اساس تعهد قید شده در بیمه ناه پرداخت مینمایند و با گذر زمان تغییری در پوشش آن حاصل نمیشود

 15. سلام وقت بخیر ممنون از مطالب مفیدتون
  من چن وقت پیش تصادفی کردم و بیمه ماشین 20درصد منفی خورده باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید خسته نباشید

  • سلام وقت شما هم بخیر.
   مقصر شما بودید یا طرف مقابل؟ چند درصد تخفیف داشتید؟

 16. با سلام و خسته نباشید پدرم در ماه حرام در اثر تصادف جاده ای فوت شدن در اثر نقص فنی جاده و ترکیدن لاستیک الان میگن چون حادثه بوده به راننده 230 میلیون تومن دیه پرداخت میشه در حالیکه دیه فوت در ماه حرام 440 میلیونه ایا این قانون وجود داره؟ تشکر

  • با سلام وقت بخیر.
   متاسفانه دیه‌ای که به راننده مقصر تعلق میگیره به اندازه ماه غیر حرام هست. مگر این که دارنده بیمه ثالث، پوشش خسارت جانی رو به اندازه ماه حرام افزایش داده باشن که گویا این اتفاق نیفتاده.

 17. خانم پور مقدم وقت بخیر
  اقواممون پارسال تابستون در تصادفی که راننده بودن و مقصر هم اعلام شدن ، فوت کردن. و تا امروز دیه ای دریافت نکردیم .
  سوالم اینه که حداقل دیه تعلق میگیره یا به رنخ سال ۹۹؟؟
  ممنون

  • سلام و وقت بخیر.
   مبلغ دیه یوم الاداست. در واقع مبلغش متناسب با تاریخ پرداخت دیه تعیین میشه. یعنی اگه دیه شما قراره در سال 99 پرداخت بشه، مبلغش بر اساس دیه سال 99 خواهد بود.

 18. با سلام، پدر بنده دو سال قبل در سانحه رانندگی فوت کردن و راننده مقصر بودن، الان بیمه میگه همون مبلغ دو سال قبل تعلق میگیره و یوم الادا به راننده مقصر تعلق نمیگیره، لطفاً با ذکر ماده قانونی راهنمایی بفرمایید، ضمناً بیمه سینا هستش، ممنون از سایت خوبتون

  • سلام دوست عزیز.
   بسیاری از کارشناسان حقوقی به ماده 3 قانون بیمه شخص ثالث استناد میکنن و بیمه حوادث راننده رو یوم الادا میدونن.
   ولی از اونجایی که این موضوع صراحتا در قانون ذکر نشده، ممکنه بعضی از شرکت های بیمه، یوم الادا بودن دیه رو اجرایی نکنن.
   بهتره برای اطلاع دقیق یا پیگیری با یک کارشناس حقوقی یا وکیل مشورت کنید.

 19. سلام وبا تشکر از مطالب عالیتان
  بنده در آبان 95و در ماه های حرامبا ماشینم چپ کردم و متاسفانه در این حادثه پدر و مادر وهمسرم فوت شده خودم هم جراحاتی برداشتم.لذا بیمه باتوجه به اینکه من راننده مقصر و بی احتیاط بودم.از پرداخت هر نوع مبلغی به عنوان دیه سرباز زده ومرا به پرداخت جریمه نیز محکوم نموده است.با توجه به قانون جدید تغییر در وضعیت اینجانب حاصل می گردد.

  • سلام و وقت بخیر.
   متاسفیم بابت حادثه تلخی که براتون رخ داده.
   در بیمه شخص ثالث خسارت جانی راننده مقصر و سرنشینان باید پرداخت بشه، مگر اینکه مدارک شما از نظر اعتبار بیمه نامه و گواهینامه مشکلی داشته باشه یا راننده مقصر در حالت مستی و مصرف مواد مخدر و … بوده باشه و یا ثابت شده باشه که حادثه به صورت عمدی اتفاق افتاده.
   اگه در مورد شما هیچکدوم از این شرایط صدق نمیکنه، شما میتونید از طریق مراجعه قانونی برای دریافت دیه اقدام کنید.

 20. با سلام و خسته نباشید خدمت شما سروران گرامی
  بنده حدود سه ماه پیش مدارک خودم را برای دریافت غرامت راننده مقصر تحویل بیمه ایران دادم
  ی ماه پیش بعد از پیگیری گفتن ک برم محضر و رضایت بدم تا سه روز بعد خسارت پرداخت بشه
  الان بعد از گذشت ی ماه هربار ب بیمه مراجعه کردم گفتن اعتبار نداریم از طریق دفتر تو تهران پیگیری کردم ولی همین جواب رو دادن
  ..راهی هست ک بتونم زودتر خسارت خودمو بگیرم ؟؟
  تمام مدارکم تحویل بیمه دادم و فقط شماره بیمه نامه رو دارم

  • با سلام وقت بخر.
   میتونید از طریق مراجع قضایی نسبت به الزام شرکت بیمه اقدام کنید.

 21. سلام و درود خدمت خانم پورمقدم عزیز بابت راهنمایی های بی شائبه شون???
  خاستم بپرسم برای بیمه حوادث راننده مقصر باید الحاقیه گرفت یا مثل بیمه شخص ثالث نیاز به اخذ الحاقیه نیست!؟

  • با سلام وقت بخیر.
   بهتره با نماینده یا شرکت بیمه این مسئله رو چک کنید تا مطمن بشید پوشش جانی راننده مقصر برای سال جدید افزایش پیدا کرده باشه.

 22. باسلام و احترام فراوان بابت وقتی کی میگذارید
  من دی ماه ۹۸ ماشینم چپ شد و خودمو دوستم هردو با صدمات فراوانی رو به رو شدیم.
  چنتا سوال داشتم یکی اینکه خودرو به اسم یه نفر هست بیمه گذار شخص دیگری و راننده خودم.یعنی من خودرو رو خریداری کردم.
  ایا برای پرداخت خسارت نیاز به حضور بیمه گذار هست؟
  دوم اینکه ایا بیمه به نرخ ۹۹ محاسبه میشه.راننده وسرنشین؟
  سوم اینکه ایابیمه میتونه راننده رو جریمه کنه با توجه به اینکه علت تصادف عدم بی احتیاطی از سمت راننده اعلام شده.؟
  سپاسگزارم از پاسخی کی میدهید.

  • سلام و وقت بخیر.
   برای بعضی از خسارت های جانی ممکنه نیاز به حضور بیمه گذار باشه ولی به صورت کلی مشکلی براتون ایجاد نمیشه.
   ضمنا اگه تصادفی که اتفاق افتاده به دلیل یکی از تخلفات حادثه ساز بوده باشه، راننده جریمه میشه و ممکنه درصدی از دیه هم پرداخت نشه.
   مبلغ دیه هم یوم الاداست.

 23. سلام خسته نباشید، من با راکب موتورسوار بودم وبا یک وانت تصادف کردم راننده وانت مقصر شناخته شده ولی گواهینامه نداره منم صدمه بدنی دیدم مخواستم بدونم طرف مقصر میتونه از بیمه استفاده کنه و دیه منو بده . ممنون میشم راهنمایی کنید .

  • سلام دوست عزیز.
   مقصر حادثه موظفه که از بیمه نامه ثالثش خسارت شما رو پرداخت کنه و نداشتن گواهینامه دلیلی برای عدم پرداخت خسارت نمیشه

 24. سلام من قبل عید ی تصادف داشتم از کوچه فرعی اومدم بیرون ی تاکسی تو خیابون زد بهمون و مقصر شناخته شدم سر اون خود راننده تاکسی دنده ش شکسته یکی از مسافرای دیگه م جرح داشته ی خانومم ک پشت نشیته انگار باردار بوده و ادعا میکنه بچه ش مرده ی هفته بعد تصادفم رفته تو بیمارستان بچه شو دراورده انگار نامه پزشک قانونیم دارن حالا سوالم اینه بیمه همه این خسارات این سه نفرو پرداخت میکنه یا نه و اینکه عایا با توجه ب اینکه بچه ایشون فوت کرده و انگار ۲۱ هفته شونم بوده عایاا در اخر‌منم باید پوولی پرداخت کنم یا نه ؟؟ی سوال دیگه م داشتم تو کلانتری ی بار منو فرستادن بیمه برای تشکیل پرونده و پرونده رو تشکیل دادم آیاااا کار دیگه ای لازم‌است انجام بدم قبل رای دادگاه در قبال بیمه ؟؟؟ببخشید طولانب شد ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام دوست عزیز.
   شما اگه گواهینامه و بیمه ثالث معتبر داشته باشید، خسارت جانی راننده و سرنشینان توسط بیمه پرداخت میشه.
   مراحل و مدارک دقیقش رو هم لطفا از شرکت بیمه تون جویا بشید

 25. سلام من سال ۹۷تصادف کردم راننده ی مقصر بودم و تعهد بیمه ایران به راننده ۲۳۱میلیون بود
  بعد از معاینات کمیسیون پزشکی علاوه بر از دست دادن حس بویایی جراحات دیگه ی هم دیدم ولی بیمه ایران میگه درصد بر اساس روز حساب میکنم و میزان خسارت بالا میزنه و چون تعهدم به راننده سال نود و هفت ۲۳۱میلیون بوده همان را میدم یعنی تعهدم به روز نمیشه
  و من باید به بیمه خسارت بدم چون راننده مقصر بودم

  • سلام و وقت بخیر.
   به صورت کلی دیه یوم الاداست ولی برخی از شرکت های بیمه با استناد به بعضی از تبصره ها، دیه راننده مقصر رو یوم الادا نمیدونن.
   خسارتی هم که شما میفرمایید، احتمالا فرانشیزیه که راننده های مقصر بابت تخلفات حادثه ساز باید پرداخت کنن که این موضوع جزو قانون بیمه شخص ثالثه.

 26. سلام من سال ۹۱ با موتور تصادف کردم چون گواهینامه نداشتم بیمه ایران دیه طرفو داد ۱۱ ملیون شد بعد گفت باید قسطی برگردونم پولو چنتا قسط دادم دیگه ندادم تا الان هم بیمه چیزی ازم نخواست و به ضامنم هم زنگی چیزی نزد …نمیدونم چی شده یعنی میخوان نمیخوان….چند روز پیش باز با موتور تصادف کردم پای خواهرم شکست بازم گواهینامه ندارم ولی موتور بیمه هست ایا بیمه میدن بدون گواهینامه با اینکه هنوز اسمم تو بیمه هست که قبلا از بیمه استفاده کردم

  • با سلام وقت بخیر.
   اول این که بیمه ایران مدتیه پولی از شما مطالبه نکرده، کاملا به روند اداری این شرکت مربوطه و ما جوابی براش نداریم.
   دوما شما گواهی نامه نداشتید. بیمه هزینه رو به خاهر شما پرداخت میکنه اما احتمال این که اون هزینه رو دوباره از شما دریافت کنه زیاد هست.

 27. سلام خسته نباشین
  برادرم شهریور ۹۸ تصادف کردن و متاسفانه فوت شدن و خوده برادرم به عنوان راننده مقصر شناخته شد.
  تقریبا ۶ماه از تحویل مدارک به بیمه گذشته،و هربار پیگیری میکنیم میگن تا اخر این ماه پرداخت میشه ،ولی تاالان پرداخت نشده،
  میشه از شرکت بیمه شکایت کرد؟در صورت شکایت اخلالی در واریز پیش نمیاد؟

  • سلام و وقت بخیر.
   متاسفایم بابت اتفاق تلخی که رخ داده.
   شرکت بیمه موظفه که حداکثر تا 20 روز بعد از تکمیلی پرونده خسارت رو پرداخت کنه. در غیر این صورت باید به ازای هر روز تاخیر به شما خسارت پرداخت کنه.
   شما میتونید توی سامانه رسیدگی به شکایات بیمه مرکزی شکایتتون رو ثبت کنید یا به صورت حضوری به مراجع قانونی مراجعه کنید.

 28. سلام من با یک موتور 4 روز پیش تصادف کردم و مقصر شناخته شدم و بیمه و مدارکم کامل هستش فردا دادگاه دارم آیا امکان بازداشت کردن من وجود داره یا خیر ممنون

  • با سلام وقت بخیر.
   عموما بازداشت نمیکنن چون بیمه‌نامه ثالث بعنوان یک سند معتبر محسوب میشه.

 29. سلام.من مورخ ۴/۶/۱۳۹۴ باخودروی پرایدواژگون شدم.یک نفرهم همراهم بود.افسرکارشناس راهنمایی ورانندگی ابتدا شرکت سازنده خودرو رابه میزان ۵۰ درصدبخاطربازنشدن ایربک ها وازبیخ کنده شدن کمربندمقصراعلام کرد.شرکت سازنده اعتراض زد وموفق شدومن راننده مسبب حادثه معرفی شدم.پرونده تاسال ۱۳۹۸ ادامه پیداکرده.سرنشین نیزباشکایت ازمن وحکمی که براش صادشده بوددیه اش را گرفت.
  بنده هم گواهینامه دارم وهم بیمه شخص ثالث وهم بیمه حوادث راننده.
  سوال: آیا باتوجه به تاریخ تصادفم که مورخ ۴/۶/۹۴ می باشددیه به من تعلق می گیرد؟
  آیا بایددادخواست جدیدبدهم؟
  شکایت کیفری کنم یا حقوقی؟
  باسپاس.ممنون میشم زودترجواب من رابدهید.

  • با سلام وقت بخیر.
   احتمالا دیه به شما که راننده مقصر بودبد تعلق نمیگیره اما با کارشناس حقوقی مشورت کنید بهتره.

 30. سلام.
  من سال ۹۷تصادف کردم راننده مقصر بودم و رای داد در سال۹۸صادر شده و پرداخت دیه تو سال ۹۹هست آیا پرداخت دیه به نرخ روز تعلق میگیره .
  در ضمن تعهد راننده در بیمه نامه سال۹۷.مبلغ۲۱۰۰۰۰۰٫تومن است..
  بیمه میگه همون ۲۱۰۰۰۰۰۰تومن میده.
  ممنونم راهنمایی کنید.

  • با سلام وقت بخیر.
   شرکت ها باید دیه رو یوم الادا پرداخت کنن در واقع شما باید بتونید خسارت رو طبق سال 99 بگیرید. اما گاهی دیده شده که دیه بر اساس تاریخ حکم پرداخت شذه.

 31. سلام وقت بخیر
  یک ماه پیش توی خیابون فرعی ماشینم پارک بود ولی در جهت خلاف یه ماشین هم روبروی ما پارک کرده بود‌ که بره کاری انجام بده بیاد یه پراید با سرعت زیاد میزنه به عقب پژو هم عقب ماشین پژو خسارت دید هم قسمت جلوی ماشینش که به جلوی ماشین ما برخورد داشت راننده پژو دنبال خسارت و کارای بیمه هست ماشین ماهم سمت چپ کمی خسارت دیده الان توی کروکی نوشته پژو‌ در جهت خلاف بوده توی فرم بیمه ما هم زیان دیده هستیم خواستم ببینم بیمه ما تعلق میگیره

 32. با سلام. آیا در تصادفات جرحی میتوان بدون شکایت از بیمه استفاده کرد؟

 33. سلام من تصادف کردم و سرنشینم صدمه دیده و از من شکایت کرده با توجه به اینکه علت حادثه را براثر بیاحتیاطی نوشتن و در ابلاغیه هم اشاره شده صدمه بدنی شبه عمد آیا جریمه یا مجازاتی برای من مورد انتظار هست؟ممنون

  • سلام و وقت بخیر.
   طبق قانون بیمه شخص ثالث، اگه خسارت جانی به علت یکی از تخلفات حادثه ساز باشه، درصدی از دیه رو باید راننده مقصر به عنوان فرانشیز پرداخت کنه. البته همه چیز به صورت دقیق در رای دادگاه مشخص میشه

 34. با سلام
  بنده با یک دستگاه موتور تصادف کردم، و موتور سه نفر سرنشین داشت، که متاسفانه یکی از آنها فوت کرد و دو نفر دیگر دارای شکستگی هستن، طبق کروکی مقصر شناخته شدم، با توجه به این که ظرفیت موتور دو نفر هست، سوالم اینه که بیمه برای هر سه نفر دیه پرداخت میکنه؟! اگر خیر، دیه نفر سوم با راننده خودرو هست یا موتور سیکلت؟

  • سلام و وقت بخیر.
   طبق قانون اگه سرنشینان بیشتر از حد مجاز باشن، مبلغ دیه بین آسیب دیده ها تقسیم میشه. یعنی دیه هر فرد به صورت کامل پرداخت نمیشه. در این حالت ما به تفاوت دیه افراد به عهده مقصره

  • سلام
   من و خواهرنم هر سه سرنشین خودرو بودیم
   راننده خودرو گواهینامه رانندگی نداره اینا دیه به سرنشین پرداخت میشه؟

   • سلام دوست عزیز
    بله دیه از طریق صندوق خسارات بدنی پرداخت میشه و راننده بعدا باید این خسارت رو خودش جبران کنه. البته این در صورتی که به طور کلی اجازه رانندگی نداشته باشن وگرنه در صورت انقضای تاریخ گواهینامه مشکلی ایجاد نمیشه معمولا.

 35. سلام یکی از دوستان بنده از اتباع خارجه افغان میباشد با موتور سیکلت خودش میزنه به ماشین و گواهینامه نداره مقصر شده سرنشین روی موتور فوت میکنه و خودش زخمی میشه الان بیمه دیه سرنشین موتور میده یا دادگاه چه حکمی میده ایا میتونه از بیمه برای فرد سرنشین دیه بگیره باتشکر

  • سلام و وقت بخیر.
   احتمال دیه سرنشین فوت شده، از صندوق خسارت های بدنی پرداخت میشه و بعدا فرد مقصر باید دیه رو به صورت قسطی به صندوق پس بده. البته بازهم همه چیز به رای دادگاه بستگی داره و نمیشه اظهارنظر قطعی کرد.

 36. سلام.ممنون از مطالب و راهنماییهاتون.
  بنده چند روز پیش تصادف کردم ولی متاسفانه خودرو مقصر متواری شده و امکان شناساییش وجود نداره.و براساس نظریه و کروکی پلیس راه خودرو مذکور مقصر اعلام شده.آیا بیمه حوادث راننده به بنده تعلق میگیره یا فقط شامل راننده مقصر هستش؟

  • سلام ممنون از شما.
   بیمه حوادث راننده فقط مربوط به خسارت های جانی راننده مقصره. شما اگه بیمه بدنه داشته باشید میتونید خسارت ماشینتون رو از بیمه بدنه دریافت کنید.

 37. سلام خسته نباشین،بنده با موتورسیکلتم تصادف کردم بیمه دارم اما گواهینامه ندارم،آیا بنده میتونم خسارت جانی که بهم وارد شده از بیمه دیه بگیرم؟ البته مقصر خودمم

 38. سلام وقت بخیر درصورتی که حرکت ماشین از اصلی به فرعی برود و موتور سوار که از عقب می آمده بر اثر ترمز به زمین بخورد ولی هیچ گونه برخوردی ماشین نداشته باشد.
  آیا خسارت بدنی از بیمه ماشین به موتور سوار تعلق می گیرد

 39. سلام من پارسال با ماشین شخصی زدم ب یه موتور سوار و مقصر من بودم الان بخاطر کرونا کارای اداری عقب افتاد.من یه ماهه ماشینمو عوض کردم الان بیمه میگه باید اصل بیمه نامه رو بیاری اگه صاحب جدید ماشین بیمه نامه رو نده باید چیکار کنم

  • سلام و وقت بخیر.
   فرد آسیب دیده میتونه بدون نیاز به حضور شما مراحل دریافت خسارت رو انجام بده و اگر هم لازم بود، شرکت بیمه از صاحب جدید ماشین درخواست میکنه که به همراه بیمه نامه مراجعه کنه.

 40. خیلی ممنون از مطالب خوبتون.وعرض خسته نباشین.
  سوالی داشتم.اگر بنده با ماشین خود تصادف کنم و خودم صدمه ببینم و همچنین ماشینی که بنده بش زدم و سرنشینان اون،بیمه ثالث هم خسارت بنده و هم خسارت ماشینی که بنده بش زدم تصادف کردم و همچنین دیه سرنشینانش را میده یا نه؟

  • سلام دوست عزیز.
   بیمه ثالث خسارت مالی ماشین زیان دیده، خسارت جانی راننده و سرنشینان ماشین زیان دیده و همچنین خسارت جانی شما رو به عنوان راننده مقصر پرداخت میکنه

 41. باعرض سلام خدمت سروران گرامی…من درتاریخ1398/08/22تصادف کردم راننده مقصر بودم پوشش بیمه ماشینم هم بیمه دانا بود ماشین زیاندیده مبلغ خسارتش بالاتر ازپوشش بیمه من بود وراننده زیاندیده مابقی خسارت خودروش راازبیمه بدنه خودش استفاده کرد که شرکت بیمه بدنه ایشان مازاد خسارت راازمن وصول کنه…درصورتی که تصادف درتاریخ فوق انجام شده ایشان درشهریور99اقدام به گرفتن فاکتور جهت پرونده سازی دربیمه پاسارگاد(بیمه بدنه خودرو خودش)نموده بااین تفاسیر در موقع حادثه وقبل از عید99قیمت قطعات نصف قیمت بوده ولی الان دوبرابر شده …..ایا ایشان میتوانند بعد از این همه مدت که ازتصادف گذشته ادعای خسارت بروز نمایند یاخسارت طبق روز تصادف میباشد باتشکر از شما بزرگواران

  • سلام و وقت بخیر.
   مبلغ خسارت طبق ارزش در روز حادثه محاسبه و پرداخت میشه.

 42. سلام
  من تصادف کردم مقصر شدم و بیمه ثالث و بدنه دارم
  کروکی کشیده و رفت
  و ماشینی که زدم ارزش سنگینی داشت
  بیمه بدنه من فقط مختص ماشین منه یا شامل ماشینی که بهش زدم هم میشه؟
  یا فقط از بیمه ثالث که تعهد مالی ۲۰ میلیونه به ماشینی که زدم داده میشه ؟
  (برای این میپرسم که خسارت بیش از ۲۰ میلیونه و مبادا از جیب بدم)

  • سلام دوست عزیز.
   بیمه بدنه فقط خسارتی که به ماشین خودتون وارد شده رو جبران میکنه، نه ماشین طرف مقابل رو.
   خسارت ماشین اون فرد رو بیمه شخص ثالث شما پرداخت میکنه و اگه ماشینش جزو خودروهای غیرمتعارف باشه، طبق این قانون مبلغی که به عهده شما هست مشخص میشه

 43. سلام من به همراه ترک نشین با موتور در خط بی آرتی در حال حرکت بودم که به علت کندن زمین توسط شهرداری زمین خوردم وهم من و هم ترک من دچار آسیب شدیم و توسط اورژانس به بیمارستان منتقل شدیم،آیا بیمه دیه به بنده و دوست من تعلق میگیره واگر میگیره چه مدارکی نیاز داره

  • سلام وقتتون بخیر.
   بله شما میتونید از طریق بیمه مسئولیت از شهرداری خسارت بگیرید. باید اول به مراجع قضایی مراجعه کنید و تشکیل پرونده بدید. همونجا مراحل بعدی رو بهتون راهنمایی میکنن

 44. سلام
  وقتی یک راننده وانت در حال بار زدن ماشین خودش است یا در حال شستن ان از روی ماشین سقوط کند ایا بیمه شخص ثالث تعهدی در جبران خسارتهای جرحی راننده دارد و راننده اسیب دیده میتونه از بیمه شخص ثالث خودروی خودش استفاده کنه مراحلش چطوری است لطفا راهنمایی کنید
  حداکثر چقدر فرصت دارد تا برای اعلام گزارش حادثه به بیمه اقدام کند؟

  • سلام و وقت بخیر.
   اینجوری که میفرمایید این موضوع توی یک حادثه رانندگی اتفاق نیفتاده. بیمه شخص ثالث هم به راننده ای خسارت پرداخت میکنه که توی حوادث رانندگی مقصر باشه. به همین دلیل خسارتی در بیمه شخص ثالث به شما پرداخت نمیشه. مگر اینکه بیمه حوادث داشته باشید و بتونید از اون استفاده کنید

 45. با سلام من چند وقت پیش حدود یکسال پیش تصادف کردم راننده مقصر بودم ایا دیه که باید به من بدن اول باید در حساب دادگاه بره بعد به حساب من باید یا مستقیم میاد تو حسابم

  • سلام دوست عزیز.
   بنده اطلاعی ندارم. ولی این دو حالت برای شما چه فرقی داره؟ در هر صورت باید دیه شما توی زمان مشخص بهتون پرداخت بشه

 46. با سلام و خسته نباشید. ما تصادف کردیم کامیون به ماشین ما زد فرار کرد و ماشین ما چپ کرد و خسارت دید..و من همسر خانواده دچار درد کمر و در نتیجه دوماه باردار بودم و سقط جنین داشتم..ایا از بیمه این ماشین چیزی بهم تعلق می‌گیرد.ممنون میشم لطفا توضیح بدیدبرامون…

  • با سلام.
   بله اگه شما اطلاعاتی در مورد خودروی مقصر ندارید، میتونید از طریق مراجع قانونی شکایت کنید تا برای پیدا کردن راننده مقصر اقدام کنن و خسارت شما از بیمه اون ماشین پرداخت بشه. البته اگه راننده پیدا نشه هم خسارت شما از طریق صندوق خسارت بدنی پرداخت میشه

 47. سلام وقت بخیر من چند روز پیش با ماشین چپ کردم به کسی هم نزدم مقصر شناخته شدم گواهینانه من گم شده تاریخش هم تموم نشده رفتم قبل تصادف اقدام کردم بخاطر تتو برام مشاوره نوشتن که من وقت نکردم برم گواهینانه رو بگیرم ایا به من بیمه تعلق میگیره ممنونم

  • سلام وقت شما هم بخیر.
   بله مشکلی نداره. افرادی که کلا گواهینامه نداشته باشن براشون مشکل ایجاد میشه ولی افرادی که گواهینامه شون تمدید نشده یا گم شده، بیمه بهشون خسارت میده

 48. سلام وقت بخیر
  من مرداد ۹۹ تصادفی با یه موتوری داشتم‌که بدلیل انحراف بچپ مقصر شدم و منجر به فوت موتوری شد متاسفانه .حالا که رای اومده برام زده دیه کامل یه مرد مسلمان بعلاوه جراحاتی که بهش وارد شده مثل شکستگی ها وووو که کمتر ۱۶ درصد میشه حالا میخام بدونم دیه کامل و این ۱۶ درصد رو باید بیمه بده یا دیه کاملرو بیمه و جراحت های ۱۶ درصد رو گردن من‌میندادزه درضمن تصادف در ماه حرام بوده
  ممنون میشم با جوابتون نجاتم بدید

  • سلام وقت شما هم بخیر.
   در بیمه شخص ثالث، خسارت تعدد دیات هم پرداخت میشه. یعنی اگه خسارت های جانی بیشتر از یک دیه کامل باشه هم بیمه باید اون رو پرداخت کنه.
   البته در نهایت همه چیز به جرئیات پرونده و رای دقیق دادگاه بستگی داره.

 49. سلام
  بنده با موتور خودم تصادف کردم گواهینامه داشتم مقصر حادثه هم خودم بودم و شامل حوادث راننده شدم بیمه موترم برای سال ۹۸ بوده و تصادف سال ۹۹ اتفاق افتاده ایا دیه به سال ۹۸ محاسبه میشه یا سال ۹۹و چگونه باید درخواست بدم اگر میشه

  • سلم دوست عزیز
   مقدار دیه در تصادفات با توجه به قیمت روز دیه محاسبه میشه و در مورد شما هم با توجه به نوع آسیب و قیمت روز دیه پرداخت میشه

 50. سلام خسته نباشید .من و پدرم، که راننده بودن بر اثر واژگونی خودرو دراثر لغزندگی جاده و بی احتیاطی راننده حدود ۵۰ روز پیش تصادف کردیم .
  من مچ دستم شکست و رباطش کشیده شد ک ۶ هفته ام داخل گچ بود و ۱۰ جلسه ام فیزیوتراپی رفتم .
  پدرم ۲۳ روز بیمارستان بودن و لگن و یکی ازدنده هاشون ک منجر ب خونریزی داخلی شد هم شکسته شد .سوالم اینه ک پدر من چون مقصرع(هیچ شاکی نداریم خودمون از جاده در اومدیم و واژگون شدیم) بهشون بیمه تعلق میگیره؟
  همچنین میخاستم بدونم نرخ پرداختی بیمه آسیا با توجه به جراحاتی که بالا گفتم چقدره ؟
  ممنون

  • سلام دوست عزیز
   بیمه شخص ثالث خسارت جانی رو پوشش میده و در این مورد هزینه درمانی شما و پدرتون رو پرداخت میکنه. در مورد نرخ پرداختی هم کاملا بستگی به میزان جراحات وارده داره و باید فیش هزینه‌های درمانی رو داشته باشین.

 51. با سلام اگر با موتور سیکلت زمین خورده باشیم و منجرب به خسارت جانی هم شده باشه چطوری میشه خسارت گرفت یعنی برای اینگونه حوادث پلیس میاد کروکی می‌کشه وقتی شخص ثالثی برخورد نداشته و فقط راننده آسیب دیده امکانش هست پلیس بخواد کروکی ترسیم کنه؟؟؟

  • سلام دوست عزیز
   شرکت بیمه خسارات جانی رو در هر شرایطی پوشش میده. در این حوادث هم باید مانند حوادث معمولی پلیس کروکی رسم کند. در صورتی هم که کروکی رسم نشده باشد، معمولا موقع دریافت خسارت شرکت بیمه با توجه به توصیف کروکی رسم میکنه

 52. با سلام وقت بخیر پدر من سال 98 تصادف کردن با یک خودروی نیسان. و خودش مقصر بوده از جاده منحرف شد. و الان قطع نخاع هستن.پزشکی قانونی چند دیه براش نوشتن. ولی بیمه میگه ما یه دیه بیشتر نمیدیم چون راننده مقصر بوده. ایا این قانون درسته؟

  • سلام دوست عزیز
   به طور کلی بیمه دیه بیشترین آسیب رو تقبل می‌کنه و سقف پرداخت حوادث راننده در بیمه شخص ثالث برای سال 99 هم 330 میلیون تومان هست. شما می‌تونین برای پیگیری بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرین و جویای شرایطتون بشید تا در صورت نیاز به صورت قانونی اقدام کنید.

 53. سلام وقتتون بخیر.بنده دیروز جلودرخونمون ترمزدستی خودروموکشیده بودم داشتم ازداخل صندوق عقب وسایل بیرون میاوردم یه دفه ماشین ترمزدستیش خوابیدواومدروپای چپم ودچارشکستگی وبریدگی شدیدی شدم آیابیمه ثالث بهم تعلق میگیره

  • سلام دوست عزیز
   به طور کلی بیمه شخص ثالث خسارت جانی که خودتون مقصرش باشین رو پرداخت میکنه. اما در موردی که شما می فرمایید بستگی به نظر کارشناس بیمه داره با این وجود میتونید پیگیری کنید تا در صورت امکان هزینه رو دریافت کنید.

 54. با سلام و وقت بخیر
  طی واژگونی موتور سیکلت راکب (مقصر) دچار صدمه شدید از ناحیه سر و صورت میشه و شبکیه یک چشم پاره و همچنین دچار آب مروارید ضربه ای هم قرار میگیره پزشکی قانونی از جراح مربوطه نظرشون رو حویا میشه و جراح چشم پزشک نیز گزارش خودش رو مبنی بر جراحی شبکیه و اقدامات مربوطه ارائه میده مضاف بر اینکه در مورد ادامه درمان نظر نمیده زیرا معتقد هست ک برگشت بینایی کامل به دلیل اسیب شدید شبکیه غیر قابل برگشت میباشد.
  الان سوالم اینجاست ۱. چرا پزشکی قانونی معاینه مجدد برای ۴ ماه دیگه زده ؟ ۲. کاهش شدید دید شامل ارش میشه یا همون از بین بردن بینایی یک چشم (نصف ریه کامله) ؟ ۳ .از زمان حادثه بیش از یک ماه سپری شده است و پرونده در مرجع قضایی آیا باید به شرکت بیمه اعلام کرد یا اینکه پس از تصمیم مرجع قضایی و پس از صدور حکم یا اتمام طول درمان به شرکت بیمه مراجعه نمایند؟
  با تشکر?

  • سلام دوست عزیز
   سوالات شما در زمینه روند قانونی و پزشکی قانونی هست و متاسفانه بنده اطلاعاتی در این زمینه ندارم. در مورد سوال سوم فرد میتونن برای دریافت بیمه بعد از تعیین خسارت مالی و بدنی به شرکت بیمه مراجعه کنن ولی حتما باید در یک بازه 5 روزه بعد از تصادف به بیمه اعلام حادثه شده باشه و پرونده تشکیل شده باشه تا بعد از تعیین خسارت بیمه خسارت رو پرداخت کنه.

 55. سلام
  چند روز پیش تو یه شهری همسر من با یه رهگذر تصادف میکنه که رهگذر مقصر بود آمبولانس میاد میبره طرف رو بیمارستان عکس از پای رهگذر میگیرن دکتر ارتوپد میگه مشکلی نداره.میتونه بره ولی رهگذر دیه میخواد. از کلانتری زنگ زدن که طرف شاکی هست.دیه به رهگذر تعلق میگیره یا نه؟

  • سلام دوست عزیز
   تعلق گرفتن یا نگرفتن دیه توسط کارشناس بیمه و پزشک تعیین میشه و به این شکل نمیشه تعیین کرد.

 56. من سال 1394تصادف کردم ابان 98دیوان عالی کشور اعلام داشتند که تمام رانندگان مقصر سالهای90تا95که تصادف کردند پرونده شان مختومه شده باشد هم میتوانند از شرکت بیمه خسارت دریافت کنند چرا شرکت بیمه طرف قرار داد انکار میکنه …شرکت های بیمه قوانین رو پشت سر می گذارند …از سال 89تا95وقت ریاست مجلس بودن اقای لاریجانی این بند از 115ب قانون رو لازم الاجرا دانستند که”باید با راننده مسبب مانند شخص ثالث قوانین اعمال شود…منتهی امر اینجاست که شرکتهای محترم بیمه از این قوانیین پیروی نکرده وسر پیجی میکنند حق امثال بنده چه میشود اقایان این پولها خوردن ندارد چرا که نارضایتی ما هیچ وقت از بین نرفته و نمی رود

  • سلام دوست عزیز
   ممنونیم از نظر شما. بیمه حوادث راننده (که در حال حاضر با بیمه شخص ثالث ترکیب شده است) توسط بیمه پرداخت میشه ولی طبق قانون مصوب مبلغ خسارت و دیه کمتر هست. در مورد شرایطی که شما میفرمایید به طور معمول پیگیری پرونده مختومه به نتیجه نمیرسه و این ارتباطی به شرکت‌های بیمه نداره مگر تشکیل پرونده جدید که به خاطر تفاوت ارزش خودرو در هر سال عملا چنین چیزی ممکن نیست. مشکلی که شما میفرمایید به قانون مربوط میشه نه صرفا شرکت بیمه.

 57. درود
  اگر شرکت بیمه احمال کاری کنه و مبلغ دیه رو امسال پرداخت نکنه و بگه برین سال آینده بیاین ، مبلغ دیه بر اساس سال 1400 هست یا 1399 ؟
  (دیه مربوط به بیمه حوادث راننده مقصر هست که مبلغ دیه توسط پزشکی قانونی 5 درصد اعلام شده(اعلام پزشکی قانونی در سال 99 بوده) و حدود 20 روز قبل پرونده کامل شد ولی امروز 25 اسفند بعد از مراجعه به شرکت بیمه ، گفتن برای امسال دیگه خسارات بدنی راننده پرداخت نمیکنیم و سال آینده 15 فروردین بیاین !)
  حالا سوالم اینه مگه دیه یوم الادا نیست ؟ و اگه سال 1400 پرداخت بشه با توجه به احمال کاری شرکت بیمه که موکول کردن به 1400 ، آیا مبلغ بر اساس مبلغ دیه 1400 باید به بنده پرداخت بشه یا سال 99؟
  و سوال بنده اینه جریمه دیر کرد بر چه اساس و چند روز محاسبه میشه؟ (از 25 تا 15 فروردین ؟)

  • سلام دوست عزیز
   مبلغ دیه طبق زمان اعلام خسارت یعنی سال 99 پرداخت میشه با این وجود چون شرکت بیمه در پرداخت دیه دیرکرد داشته باید جریمه دیرکرد پرداخت کنه.

 58. سلام سال ۹۹درسانحه رانندگی مقصر شناخته شدم چون بایک تیربرق تصادف کردم باتوجه به اینکه طول درمان اینجانب سال۱۴۰۰برج۲به اتمام رسید چقدر طول میکشه داد جوابوبده ببرم بیمه نزدیک ۲۲روزه پزشک قانونی نامه به پاسگاه داده باسپاس

  • سلام دوست عزیز
   بنده از اینکه چه زمانی طول میکشه تا مراجع انتظامی جواب رو تحویل شما بدن مطلع نیستم و باید از طریق خود دادسرا پیگیری کنین.

 59. با سلام و خسته نباشید بنده در سال ۹۱ بخاطر ورود ناگهانی یک گاو به جاده بدون برخورد با اون کنترل ماشین رو از دست دادم و در نتیجه چپ کردم که منجر به جراحت شدید سر و آرنج بنده شد.آنزمان در بیمه تشکیل پرونده دادم و حتی نظر پزشک قانونی رو هم ضمیمه اش کردم اما با حرف یکی از کارکنان بیمه مبنی بر عدم تعلق دیه به راننده مقصر از ادامه پیگیری منصرف شدم.حال بعد از گذشت ۹ سال از تشکیل پرونده و اینکه هیچ مدرکی در نزد خود ندارم دو سوال از شما دارم:
  اول اینکه آیا با گذشت ۹ سال میتوانم آن پرونده رو پیگیری کنم و به نتیجه برسم؟
  دوم اینکه در صورت تعلق دیه به نرخ سال ۹۱ محاسبه میشود یا نرخ امسال؟
  ممنون میشم از پاسختون

  • سلام دوست عزیز
   در سال 91 که شما تصادف کردین فقط دیه فوت و نقص عضو به راننده مقصر تعلق میگرفت و شامل شرایط شما نمیشد. با این وجود امکان اینکه بتونین پیگیری کنین خیلی کم هست و چون در زمان تصادف شامل قانون نمیشده احتمال زیاد دیه به شما تعلق نمیگیره و فقط زمان زیادی رو باید صرف پیگیری کنین.

 60. باسلام .ایا بیمه هزینه بیمارستانی راحساب میکندبعداز تصادف مجبور به عمل شدم مقداری راخودم پرداخت کرده بقیه ازدفترچه تامین اجتماعی پرداخت شد.درضمن یک سال استراحت پزشکی داشتم.وبیکارشدم هزینه این مدت چی میشه.حالا به من دادنامه داده که ببرم بیمه پولمو بگیرم حرفی از هزینه بیمارستان وغیره…نزدند لطفا راهنمایی فرمایید.درضمن بیمه اینجانب ایران میباشد

  • سلام دوست عزیز
   بیمه شخص ثالث فقط غرامت دیه رو پرداخت میکنه و برای هزینه‌های بیمارستانی و … شما باید از بیمه تکمیلی استفاده کنین.

 61. سلام خسته نباشید
  من مهر ۹۸ تصادف کردم سرنشینم شکایت کرده الان ۷۰۰ میلیون دیه میخواد که پزشکی قانونی تایید کرده
  ۱- بیمه کل دیه رو پرداخت میکنه؟
  ۲- سرنشینم رفته بوده بیمارستان خصوصی بازم بیمه میده همه ی دیه رو؟
  ممنون از لطفتون

 62. سلام وقت بخیر ما سال ۹۸ تصادف کردیم و همسرم ک راننده بود اسیب دیده حالا بیمه ایران میگه دیه رو بر اساس ۲۳۱ میلیون تومان سقف تعهد پرداخت میکنه ایا چنین چیزی درست هست؟میشه اقدامی بکنیم ک دیه بر اساس روز به راننده پرداخت بشه؟

  • سلام دوست عزیز
   بیمه حوادث راننده جنس دیه نیست که یوم‌الادا باشه. در واقع از جنس حادثه هست و به صورت خودبخود افزایش پیدا نمیکنه مگر اینکه قبل از وقوع حادثه افزایش سرمایه بدین. پس در شرایط شما دیه بر اساس دیه همون سال پرداخت میشه.

 63. سلام سوالی داشتم خدمتتون من یه سربازم که یک هفته پیش از ماشین نظامی افتادم و استخوان بازوم شکست. همه سربازا که بیمه حوادث هستن و ماشین های نظامی هم بیمه هستن ایا دیه از طریق بیمه شامل من میشه

  • سلام دوست عزیز
   خسارت شما از طریق بیمه حوادث پرداخت میشه و میتونین هزینه‌ درمان رو به این شکل جبران کنین. علاوه بر اون اگه در مراکزی که با بیمه نیروهای مسلح قرار دارن پذیرش بشین، تا حد زیادی مبلغ خسارت کم میشه.

 64. سلام حسته نباشید. آیا در تصادف ک من از پشت به ماشین دیگه ای زدم و مقصر هسم. با بیمه شخص ثالث خسارتی ک به ماشین من وارد شده رو میشه گرف

  • سلام دوست عزیز
   خیر بیمه شخص ثالث همونطور که از اسمش مشخصه فقط خسارت مالی اشخاص ثالث (زیان‌دیده) رو پرداخت میکنه. برای خسارت مالی راننده مقصر باید از بیمه بدنه استفاده کنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *