بیمه تأمین اجتماعی

چه‌طور خودمان را بیمه عمر تامین اجتماعی کنیم؟

بیمه تامین‌اجتماعی یکی از بیمه‌های پایه اصلی در کشور است. آمارها می‌گوید سازمان تامین اجتماعی بیش از ۴۴ میلیون نفر بیمه‌شده دارد. از این تعداد نزدیک به 8 میلیون نفر بازنشسته و مستمری‌بگیر هستند. یعنی بیشتر جمعیت کارمند و کارگر کشور با این بیمه روزهای بازنشستگی را می‌گذرانند.  واقعیت این است که حقوق بازنشستگی بیمه تامین‌اجتماعی با هزینه‌ها و مخارج زندگی‌های امروزی نمی‌تواند، کفاف همه هزینه‌های دوران بازنشستگی را بدهد. اگر هم بیمه‌شده تامین‌اجتماعی فوت کند، به خانواده و نزدیکان او مبلغی پرداخت نمی‌شود. برای همین هم سازمان تامین اجتماعی از سال 1393 امکانی فراهم کرده است تا بیمه‌شدگانش بتوانند خودشان را بیمه عمر هم بکنند. اگر شما هم به فکر انتخاب و خرید بیمه عمر هستید و برایتان سوال شده که بیمه عمر تامین اجتماعی چه پوشش‌هایی دارد؟ و حق بیمه‌اش چقدر است؟، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بیمه عمر چیست؟

بیمه‌‌های عمر یکی از متنوع‌ترین محصولاتی بیمه‌ای هستند. هرکدام از شرکت‌های بیمه طرح‌های مختلفی با پوشش‌های متفاوت برای بیمه عمر دارند. این بیمه نوعی سرمایه‌گذاری برای آینده است. با خرید بیمه‌شده خیال بیمه‌شده از تأمین درآمد خود و خانواده‌‌اش در دوران بازنشستگی و مخصوصا برای زمانی که دیگر خودش در بین آن‌ها نیست راحت می‌شود. نکته مهم اینکه مزایای بیمه عمر تنها پرداخت فوت نیست. می‌توان از سرمایه اندوخته آن برای پرداخت هزینه تحصیلات دانشگاهی فرزندان‌ یا کمک به‌آن‌ها در راه‌اندازی کسب‌وکار موردعلاقه‌شان استفاه کرد.

بیمه‌های عمر معمولا پوشش‌های مختلف و متنوعی دارند، اما مهترین پوشش‌های بیمه عمر عبارتند از:

 • پوشش فوت که پوشش اصلی این بیمه‌نامه‌هاست
 • پوشش امراض برای ۵ دسته از بیماری‌ها (سکته قلبی و مغزی و جراحی باز قلب و پیوند اعضای اصلی بدن و انواع سرطان)
 • پوشش ازکارافتادگی
 • پوشش هزینه پزشکی

بیمه عمر تامین اجتماعی

بیمه عمر تامین اجتماعی چه شرایطی دارد؟

قرارداد بیمه عمر سازمان تامین اجتماعی معمولا یک‌ساله است. برای سال جاری نیز مدت این قرارداد از ابتدای آذر سال 1400 تا پایان آذر 1401 تعیین شده است. شرایط بیمه عمر تامین اجتماعی ابدا پیچیده و دست‌وپاگیر نیست. بازنشستگان تامین‌اجتماعی اگر به هر علتی فوت کنند، بدون در نظر گرفتن شرایط خاص، خانواده‌ها می‌توانند غرامت بیمه عمر او را بگیرند. تا امروز بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار بازنشسته سازمان تامین‌اجتماعی تحت پوشش بیمه عمر هم قرار گرفته‌اند.

تفاوت بیمه عمر تامین اجتماعی با سایر شرکت‌های بیمه

معمولا بیمه‌های عمر شرکت‌های بیمه، امکانات متفاوت‌تری نسبت به بیمه عمر تامین‌اجتماعی دارند. مثلا:

 • انتخاب حق بیمه اختیاری در طول مدت بیمه‌نامه
 • پرداخت سود به حق بیمه پرداختی
 • قابلیت برداشت از اندوخته
 • پرداخت سود تضمینی و سود مشارکتی از ابتدای مدت بیمه‌نامه
 • داشتن پوشش فوت عادی تا ۳۰برابر حق بیمه
 • داشتن پوشش فوت در اثر حادثه تا ۴ برابر فوت عادی پوشش بیماری‌های خاص
 • انتخاب ذینفعان بیمه‌نامه
 • انتخاب مدت بیمه‌نامه

شما می‌توانید هم خودتان را بیمه عمر تامین کنید و هم یک بیمه عمر با مقدار حق بیمه انتخابی از یکی از شرکت‌های بیمه هم بخرید. (تفاوت بیمه عمر و تامین اجتماعی – کدامیک بهتر است؟)

مزایای بیمه عمر تامین اجتماعی

مهم‌ترین مزیت بیمه عمر تامین‌‌اجتماعی این است که همه بیمه‌شده‌های آن، می‌توانند بعد از پرداخت حق بیمه تا تعداد سال مشخص یا رسیدن به سن مشخصی تقاضای بازنشستگی کنند. علاوه براین‌ها بیمه‌شده‌های تامین اجتماعی دفترچه درمانی هم دریافت می‌کنند و امکان استفاده از بیمه بیکاری و ازکارافتادگی هم دارند.

بیمه عمر سازمان تامین‌اجتماعی هم درست مثل بیمه‌های عمر دیگر امکان بازخرید دارد. بیمه‌شده این امکان را دارد که در هر زمانی که خواست، اصل سرمایه‌اش را دریافت کند. همچنین بیمه عمر سازمان تامین‌اجتماعی از پرداخت مالیات معاف است و بیمه‌شده می‌تواند اگر نیاز داشت، بدون ضامن وام بگیرد. البته احتمالا مبلغ و میزان این وام برای بیمه‌ عمر تامین‌اجتماعی و بیمه عمر سایر شرکت‌ها متفاوت خواهد بود.

بیمه-عمر-بازنشستگان

پوشش های بیمه عمر تامین اجتماعی

اصلی‌ترین پوشش های بیمه عمر تامین اجتماعی عبارتند از:

 • بازخرید سرمایه بیمه‌نامه
 • معافیت از پرداخت مالیات
 • دریافت وام بدون ضامن
 • مبلغ بیمه عمر تامین اجتماعی چقدر است؟

مبلغ غرامت بیمه عمر بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی در سال 1401 برای هر بیمه‌شده، ۸ میلیون تومان است. پرداخت این مبلغ سقف سنی ندارد و علت فوت هرچه که باشد به بازماندگان بیمه‌شده پرداخت می‌شود.

حق بیمه سال 1401 برای بیمه عمر تامین‌اجتماعی هم برای هر نفر ماهیانه مبلغ ۱۴,۵۵۰ تومان است.

از چندمین سال سابقه بیمه می‌توانیم خودمان را بیمه عمر تامین اجتماعی کنیم؟

از زمانی که برای کسی بیمه پایه تامین‌اجتماعی رد شود می‌تواند برای بیمه عمر  هم ثبت‌نام کند. منتها امکان استفاده از این بیمه بعد از بازنشستگی برایش فراهم می‌شود. یعنی امکانات و مزایای این بیمه عمر بعد از بازنشستگی و شروع دریافت مستمری برای بیمه‌شده برقرار می‌شود.

نحوه دریافت بیمه عمر تامین اجتماعی

تمام بیمه‌شدگان سازمان تامین‌اجتماعی می‌توانند حداکثر سه ماه بعد از شروع تاریخ دریافت مستمری‌شان، برای بیمه عمر این سازمان هم ثبت‌نام کنند. ثبت‌نام بیمه عمر تامین‌اجتماعی در دفاتر کانون بازنشستگی هر شهر و استان انجام می‌شود. بعد از ثبت‌نام، حق‌بیمه تعیین شده برای بیمه عمر هرماه از دریافتی مستمری بیمه‌شده کم می‌شود.

برای دریافت غرامت فوت بیمه‌شده و یا تمکیل نقص مدارک لازم هم باید به کانون بازنشستگان شهرستان بیمه‌شده مراجعه کرد. البته در سامانه جامع ثبت و پیگیری بیمه عمر بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین‌اجتماعی هم می‌توانید به‌صورت آنلاین از بیمه عمر تامین‌اجتماعی استعلام بگیرید.

آیا کارفرما موظف است بیمه‌شده را بیمه عمر تامین‌اجتماعی کند؟

بیمه تکمیلی تامین‌اجتماعی و بیمه عمر تامین‌اجتماعی درواقع پوشش‌های اضافی و اختیاری برای بیمه پایه بیمه‌شده‌ها هستید. یعنی کارفرما وظیفه‌ای برای اینکه بیمه‌شده را بیمه عمر یا بیمه تکمیلی تامین‌اجتماعی هم بکند ندارد.

انصراف از بیمه عمر تامین اجتماعی

برای انصراف از پوشش بیمه عمر سازمان تامین‌اجتماعی بیمه‌شده باید به یکی از کانون‌های بازنشستگی این سازمان مراجعه کند و درخواست حذف این بیمه‌نامه را بدهد. با این کار مبالغ حق بیمه کسر از او برگشت داده می‌شود.

مدارک لازم برای گرفتن غرامت فوت بیمه عمر تامین‌ اجتماعی

برای دریافت غرامت فوت بیمه عمر تامین‌اجتماعی، مدارک زیر لازم است:

 • کپی برابراصل شده صفحه اول دفترچه بیمه متوفی و بیمه شده اصلی
 • کپی برابراصل شده کارت ملی متوفی وبیمه شده اصلی
 • کپی برابراصل شده تمام صفحات شناسنامه باطل شده متوفی
 • کپی برابراصل شده تمام صفحات شناسنامه بیمه‌شده اصلی
 • کپی برابراصل شده گواهی فوت از ثبت‌احوال
 • کپی برابراصل شده رونوشت فوت بیمارستان یا تأییدیه پزشک
 • فیش حقوقی مربوط به ماه فوت
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا