دیه ستون فقرات، نخاع و نشیمنگاه

دیه ستون فقرات، نخاع و نشیمنگاه در قانون مجازات اسلامی

در ادامه مبحث دیات در قانون مجازات‌های اسلامی به مبحث دیه ستون فقرات، نخاع و نشیمنگاه و نحوه محاسبه می‌پردازیم. تاثیر هر یک از آسیب‌ها (شکستگی، قطع و از بین بردن، کندن، فلج کردن و …) در میزان دیه ستون فقرات، نخاع و نشیمنگاه با توجه به نسبت آن به کل دیه محاسبه می‌شود.

در شرایطی که حدود و اندازه دیه ستون فقرات، نخاع و نشیمنگاه در قوانین مشخص نشده باشد، به آن نوع آسیب ارش تعلق می‌گیرد.

ماده 647 دیه ستون فقرات، نخاع و نشیمنگاه

دیه شکستن ستون فقرات به ترتیب زیر است:

الف) شکستن ستون فقرات درصورتی که اصلا درمان نشود و یا بعد از علاج به صورت خمیده درآید، دارای دیه کامل است.

ب) شکستن ستون فقرات که بی عیب درمان شود ولی موجب از بین رفتن یکی از منافع فرد گردد، مانند اینکه فرد توان راه رفتن یا نشستن نداشته باشد و یا توان جنسی یا کنترل ادرار وی از بین برود، موجب دیه کامل است.

پ) شکستن ستون فقرات که درمان نشود و موجب عوارضی از قبیل: موارد ذکرشده در بند(ب) شود، علاوه بر دیه کامل شکستگی ستون فقرات، موجب دیه یا ارش هریک از عوارض حاصل از آن نیز می‌شود.

ت) شکستن ستون فقرات که بدون عیب درمان شود، موجب یک دهم دیه کامل است.

ث) شکستن ستون فقرات که موجب فلج و بی حس شدن پاها گردد، علاوه بر دیه ستون فقرات، دوسوم دیه برای فلج دو پا نیز به آن تعلق می‌گیرد.

‌تبصره 1- ‌مراد از شکستن ستون فقرات، شکستن یک یا چند مهره از مهره‌های ستون فقرات به جز مهره‌های گردن و استخوان دنبالچه می‌باشد‌.

‌تبصره 2- ‌حادثه‌ای که سبب خمیدگی پشت شود بدون آنکه موجب شکستن ستون فقرات گردد، درصورتی که خمیدگی درمان نشود، موجب دیه کامل و درصورتی که بدون عیب درمان شود، دیه آن یک دهم دیه کامل است.

دیه ستون فقرات، نخاع و نشیمنگاه

دیه ستون فقرات، نخاع و نشیمنگاه

ماده 648 دیه ستون فقرات ، نخاع و نشیمنگاه

قطع نخاع دیه کامل و قطع جزئی از آن به نسبت مساحت عرض، دیه دارد.

ماده 649 دیه ستون فقرات ، نخاع و نشیمنگاه

هرگاه قطع نخاع موجب عیب عضو دیگر شود، نسبت به دیه یا ارش آن عضو بر دیه نخاع افزوده می‌شود.

ماده 650 دیه ستون فقرات ، نخاع و نشیمنگاه

از بین بردن دو کپل به نحوی که به استخوان برسد، دیه کامل و هر کدام از آنها، نصف دیه کامل و قسمتی از آن، به همان نسبت دیه دارد.

ماده 651 دیه ستون فقرات ، نخاع و نشیمنگاه

شکستن استخوان دنبالچه، موجب ارش می‌شود مگر آنکه باعث شود فرد قادر به کنترل مدفوع نباشد که در این صورت دیه کامل دارد و اگر قادر به کنترل مدفوع باشد ولی قادر به کنترل باد نباشد، ارش آن نیز پرداخت می‌شود.

ماده 652 دیه ستون فقرات ، نخاع و نشیمنگاه

هرگاه صدمه‌ای که به حد فاصل بیضه‌ها و مقعد وارد شده است موجب عدم کنترل ادرار یا مدفوع یا هردو گردد، یک دیه کامل دارد.

Print Friendly, PDF & Email

21 دیدگاه در “دیه ستون فقرات، نخاع و نشیمنگاه در قانون مجازات اسلامی

 1. ایا استخوان زائد عرضی مهره هفتم گردن جز ستون فقرات میباشد,؟

  • سلام وقت شما بخیر
   در مبحث دیه استخوانهای گردن و دنبالچه جزو ستون فقرات نیستند و دیه مقدر (تعیین شده) ندارند و بنا به آسیب وارد شده به اونها ارش تعلق میگیره

 2. با سلام واحترام
  من از ناحیه دنبالچه به تشخیص پزشک متخصص مغز و اعصاب دچار شکستگی شدم وپزشک گفته باید جراحی بشم و استخوان خارج بشه بابت این مشکل چه مقدار دیه به من تعلق میگیره.

  • سلام وقت شما بخیر
   استخوان دنبالچه دیه مقدر نداره و ارش بهش تعلق میگیره. باید جراحی و طول درمان طی بشه تا بتونن میزان دیه رو مشخص کنن.

 3. سلام وقتتون بخیر در تصادف یکی از مهره های کمر پدرم شکسته شده میخواستم ببینم دیه ش چقدر میشه ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام وقت شما بخیر
   در صورتی که بعد از اتمام طول درمان التیام مطلوب باشه و عیبی بوجود نیاد 1 دهم دیه کامل یعنی تقریبا مبلغ 23 میلیون تعلق میگیره. در صورتی که مشکلی وجود داشته باشه دیه بستگی به اون مشکل داره.

 4. سلام همسر من توی تصادف دنبالچش آسیب دیده جوری که دکتر هم گفت اگر تا یک ماه دیگه درد داشت باید عمل بشه درست نمیتونه بشینه و حتی خونه نشین شده حداقل دیه ای که بهش میدن خواستم ببینم چقدره
  لطفا جواب رو به ایمیلم بفرستید ممنون میشم

  • سلام وقت شما بخیر
   برای استخوان گردن و دنبالچه دیه مقدر وجود نداره و ارش براشون تعیین میشه . چون شکستگی های مربوط به این نواحی ممکنه عوارض و مشکلات زیادی بوجود بیاره . بنابراین تا تکمیل دوره درمان و مشخص شدن اللتیام مطلوب یا معیوب نمیشه دیه تعیین کرد.

 5. سلام خسته نباشیدمن شهریور۹۷تصادف کردم لگنم ازسه جت شکست دکترپنج ماه دوره درمان نوشت میخواستم ببینم چقددیه بهم تعلق میگیره

  • سلام وقت شما بخیر
   از اونجایی که شکستگی لگن ممکنه بر روی منافع تاثیر بگذارده تعیین دقیق میزان دیه باید بعد از تکمیل طول درمان و توسط پزشکی قانونی تعیین بشه. اما به صورا کلی شکستگی با التیام مطلوب 8 درصد و با التیام معیوب 10 درصد دیه داره.

 6. میزان دیه یا ارش لغزندگی مهره و التهاب دیسک کمر که نیاز به جراحی دارد چقدر است ؟

  • با سلام.
   برای التهاب دیسک کمر و لغزندگی مهره در قانون دیه مشخصی وجود نداره به همین علت بر اساس نظر پزشکی قانونی و رای دادگاه ارش برای شما تعیین میشه.

 7. سلام ،دیه برای له شدگی روباطهای روی پا و ساویدگی ۲مهره از کمر چه مقدار دیه تعلق میگیره

  • با سلام.
   درباره مواردی که مطرح کردید ارش مشخص میشه و دیه مشخصی در قانون وجود نداره. بعد از سپری شدن طول درمان ارش بر اساس نظر پزشکی قانونی و رای دادگاه باید مشخص بشه.

 8. سلام خسته نباشید.مادر من در اثر تصادف یک مهره کمرش شکست و چند مهره کمرش روی هم سرخورد که دکتر تشخیص عمل دادن و عمل شد.حداقل میزان دیه که به مادرم تعلق میگیره چهقدره؟

  • با سلام.
   میزان دیه بر ااس رای دادگاه و نظر پزشکی قانونی تعیین میشه. اما به طور کلی شکستگی مهره کمر درصورت التیام مطلوب معادل یک دهم دیه کامل و معادل 23 میلیون است.در صورتی که کامل درمان نشده باشه براساس مشکلی که برای مهره پیش اومده دیه متفاوت میشه. درباره سرخوردگی مهره ها هم ارش مشخص میشه.

 9. سلام وقتتون بخیر.من تو یه تصادف ۲ تا از مهره ها کمرم شکست.یکیش ۵۰%کوتاه شده یکیش ۲۵ %و پلاتین گذاشتن تو‌کمرم و ۳۲%دیه بریدن میخواستم ببینم چقدر میشه مقدارش یعنی جقدر تعلق میگیره

  • با سلام
   32 درصد دیه تقریبا برابر با 73920000 تومان هست.

 10. وقت بخیر
  در گواهی پزشکی قانونی درباره شکستگی لگن این جمله آمده: شکستگی استخوانهای عانه بدون عیب التیام یافته که ارش آن ۱۶ درصد دیه کامل تعیین میگردد، ولی پزشک بیمه ۸ درصد این مقدار را تائید کرده، ممنون میشم به این ۲ سئوال پاسخ بدین، ۱) مقدار ارش تعیین شده صحیح است؟ ۲) پزشک بیمه قانونا اجازه چنین کاری دارد؟

  • با سلام.
   درباره ارش نظر پزشکی قانونی ملاک هست و امکان تعیینش توسط مرجعی غیر از این سازمان وجود نداره.
   بیمه ها موظف هستند بر اساس گزارش پزشکی قانونی و رای دادگاه دیه رو پرداخت کنه و بیمه زمانی میتونه طبق نظر پزشک معتمد خسارت کمتری پرداخت کنه که به صحنه سازی بودن حادثه شک داشته باشه که نیاز به پیگیری قانونی داره.
   شما میتونید برای دریافت کامل دیه پیگیری قانونی داشته باشید.

 11. سلام دوست عزیز. متاسفیم بابت اتفاقی که براتون رخ داده. متاسفانه شرکت بیمه در پرداخت حق شما کوتاهی کرده و امکان اینکه وکیل بتونه حق شما رو بگیره زیاده.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.