بیمه بدنهبیمه خودرودریافت خسارت

آیا بیمه خسارت تصادف به دلیل نقص فنی خودرو را پرداخت می‌کند؟

از مهم ترین عوامل ایجاد تصادفات، نقص فنی در خودرو است؛ که موجب بروز خسارت‌ های غیرقابل جبران مالی و جانی می­شود. نقص فنی خودرو دارای انواع مختلفی است، که در ادامه قصد داریم علاوه بر تعریف نقص فنی و انواع آن به نحوه جبران خسارت تصادف هر یک در زمان بروز حوادث بپردازیم:

نقص فنی خودرو چیست؟

بر اساس تعریف آئين‌نامه راهنمایی و رانندگی، به هر نوع نقص یا تغییر در وضعیت ظاهری و فنی وسیله نقلیه که موجب کاهش ضریب ایمنی در رانندگی و یا افزایش بیش از حد مجاز گازها يا آلاینده‌های هوا و یا آلودگی صوتی (آلودگی بیش از حد مجاز صدا) گردد، نقص فنی گفته می‌شود.

نقص‌هایی که می‌توانند باعث بروز حادثه شوند:

 • نقص در سیستم ترمز
 • نقص در سیستم چرخ ‌ها
 • نقص در لاستیک ‌ها
 • نقص در سیستم انتقال نیرو
 • نقص در سیستم سوخت رسانی خودرو
 • نقص در سیستم ایمنی داخل خودرو

نقص فنی خودرو به دو حالت تقسیم می‌شود:

 • نقص فنی حادث
 • نقص فنی مستمر

 نقص فنی حادث:

نقصی است که در هنگام رانندگی، به صورت آنی در وسیله نقلیه به وجود می‌آید و موجب تصادف می‌شود. و نمی­‌توان انتظار داشت راننده از آن اطلاع داشته باشد. مانند ترکیدن لاستیک هنگام رد شدن خودرو از روی یک شی تیز در حین رانندگی در شب که موجب بروز و حادثه می­‌شود.

نقص فنی مستمر:

نقصی است که به مرور زمان در خودرو ایجاد می‌شود و عموماً راننده و دارنده وسیله نقلیه نیز از وجود آن مطلع است؛ اما به دلیل بی‌توجهی یا سهل­‌انگاری اقدامی برای رفع مشکل نمی­‌کند، و آگاهانه یا غیر آگاهانه به رانندگی با وسیله دارای نقص ادامه می­‌دهد. در صورت بروز حادثه در این موارد، شخص راننده مسئول حوادث اتفاق افتاده می‌باشد. مانند راننده‌ای که از فرسوده بودن لاستیک خودروی خود مطلع است ولی آنها را تعویض نکرده است.

خسارت تصادف در اثر نقص فنی خودرو
تعمیر خودرو

 

شرایط و نحوه پرداخت خسارت تصادف در حوادث با نقص فنی مستمر و حادث:

 • خسارت‌های مالی و جانی (شخص ثالث):

در مواردی كه راننده مقصر حادثه به دلیل نقص فنی حادث يا مستمر در خودرو خود باعث به وجود آمدن آسیب و زيان جانی و مالی برای ديگری شود، کاملاً مسئول بوده، و در هر صورت غرامت حادثه از محل بيمه شخص ثالث وی قابل پرداخت خواهد بود. با استعلام بیمه شخص ثالث در ازکی می توانید قیمت و شرایط شرکت های مختلف بیمه را مقایسه و خسارت های مربوط به شخص ثالث را بطور کامل پوشش دهید.

 • خسارت‌های مالی (بيمه بدنه):

حادث يا مستمر بودن نقص فنی در بیمه بدنه تأثیر­گذار است، و در هر یک به ترتيب زير عمل میگردد:

 • نقص حادث:

در هر صورت خسارت به‌صورت كامل بعد از كسر كسورات قانونی پرداخت می‌شود.

 • نقص مستمر:

در حوادثی كه علت اصلی حادثه نقص فنی مستمر وسيله نقليه باشد، بعضی از شركت‌ های بيمه خسارت وارد شده را به هر ميزان كه باشد، به‌طور كامل غير قابل پرداخت اعلام مینمايند؛ در صورتی كه این امر كاملاً اشتباه است و باید دقيقاً آن قسمت از پرداخت خسارت که مربوط به نقص فنی مستمر بوده است حذف کنند، نه كل خسارت خودرو را. در صورتی که شرکت بیمه‌گر قصد دارد حوادث ناشی از مستمر بودن نقص فنی خودرو را به‌صورت کامل غیر قابل پرداخت اعلام نماید، باید از قبل در شرایط خصوصی در بیمه‌نامه آن را درج نمایند.

نمایش بیشتر

9 دیدگاه

 1. بنده در روزی که ریاست محترم قو قضائیه برج ۷ سال ۹۸ به بندر عباس آمده بودند بعد با حکم ماموریت در حال تردد بودم و در یک تقاطع ایستاده بودم که خودروها عبور کنند بعد من دور بزنم و بروم که که موتور سوار به نظر بنده قسط خلاف داشت می خواست از بریدگی خارج شود و به خیابان که خلاف بود برود چون خانه ایشان نزدیک آن خیابان بود موتور اصلا به خودرو برخورد نکرد خلاصه خودرو من بردند پاسگاه و من وسایل امنیتی از خودرو خارج کردم و ماشین رفت پارکینگ روز اول هر دو نفر رفتند شکایت من کردند بدون اینکه نفر پشتی خراشی روی بدنش باشد ولی راننده دستش می گفت درد می کند چهار روز نیامد بیمه گفت من دریا هست در ضمن کار اینها فقط قاچاق است الان پاسگاه به علتی نا معلوم به من مقصر کرده بعد دادیار فرستاده با کروکی تا چهار روز پرونده کامل بشه خودرو من چون هیچ ضربه ای نخورده بیمه قبول نکرد واقعا موتور یک متری من لیز خوردند با اینکه موتور حدود یک متر سر خورد ولی به ماشین من نرسید الان من باید چکار کنم

  1. سلام و وقت بخیر.
   شما می تونید از طریق مراجع قانونی شکایتتون رو ثبت کنید. شاید از طریق دوربین های مدار بسته ادعای شما ثابت بشه

 2. سلام اگه باطری خودروی که روشن هست بدون اینکه تصادفی صورت بگیرد بترکد و باعث آسیب به عابرین و ماشین های اطراف بشه این خسارت مالی و جانی قابل مطالبه هست؟

  1. سلام دوست عزیز
   این خسارت رو میتونین از طریق بیمه شخص ثالث پرداخت کنین ولی ممکنه بعدا مجبور به برگشت دادن مبلغ به بیمه بشین چون این نقص احتمالا از قبل وجود داشته و پیگیری نشده. با این وجود به شرکت بیمه هم بستگی داره و باید به طور دقیق از شرکت بیمه خودتون پیگیری کنین.

 3. سلام خسته نباشید
  بنده چند روز پیش دچار حادثه تصادف شدم اما چون کمر بند بسته بودم فقط صورتم دچار اسیب در اثر برخورد با فرمان خودرو شد.که موجب شکستگی های متعدد استخوان های صورتم شده.
  خودروی من 206 بود و حدود دو هفته بود تحویل گرفته بودم اما متاسفانه ایربگ اون عمل نکرده بود. حتی افسر راهنمایی رانندگی هم تو کروکی ذکر کرده با وجود روشن بودن کلید ایر بگ، ایربگ عمل نکرده.
  سوال من اینه که ایا با توجه به اینکه تک تک اسیب هایی که به من وارد شده در اثر عمل نکردن ایربگ بوده ایا میتونم از ایران خودرو شکایت کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   اگر تو گزارش نقص عملکرد ذکر شده باشه احتمال زیاد میتونین شکایت کنین.

 4. سلام من با نیسان به همراه دو تن بار در حال حرکت در جاده بودم که ناگهان ترمز ماشین از کار میفتد و ۲۰۰ متر جلوتر به ماشینی برخورد کردم و ان ماشین به سه ماشین جلویی و منجر به تصادف زنحیره ای شد. الان خسارت تمام ماشین ها بامن است یاخیر؟

  1. همراه عزیز سلام
   کارشناس خسارت با توجه به شواهد مقصر حادثه رو مشخص می‌کند. برای استفاده از بیمه در تصادف زنجیره‌ای باید حتما کروکی داشته باشید.

 5. سلام من راننده هستم با تریلی کار میکردم نقص فنی ترمز پیدا کرد و در سرازیری ترمز خالی کرد و با سرعت به تپه خاک زدیم بالای ۳۰۰میلیون خسارت خورده بیمه بدنه ام نکردن علی رغم توصیه بنده به بیمه بدنه و ترمز هم چندبار خراب شده بود و به ایشان اعلام کرده بودم ک زمانی ک از سرویس میومدم ماشین تحویل مالک بود و ایشان با یه ریگلاژ ساده ک میکردن به من اعلام میکردن رفع عیب شده حالا اگر شکایت کنند میتوانند از بنده خسارت بگیرتد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا