بیمه دندان‌پزشکی

بهترین بیمه تکمیلی دندانپزشکی

خدمات دندانپزشکی یکی از پر هزینه ترین خدمات درمانی است. به صورتی که در کشور ما رتبه دوم بعد از هزینه‌های بستری متعلق به هزینه‌های دندانپزشکی‌ می‌باشد. این هزینه رقمی در حدود 15 تا 20 درصد کل هزینه‌های خدمات درمانی-داروئی را شامل‌ می‌شود. همین موضوع اهمیت بیمه تکمیلی در زمینه دندانپزشکی یا به اصطلاح بیمه دندانپزشکی را مشخص‌ می‌کند.

منظور از بیمه دندانپزشکی در حقیقت پوشش‌هایی برای رفع عیوب و مشکلات و دردهای دندانی است.

در کشور ما خدمات دندانپزشکی نسبت به سرانه درآمد جامعه، بسیار پر هزینه است. از طرفی هم همه افراد حداقل چند بار در طول زندگی با بیماری‌های دندان و دندانپزشکی روبه رو هستند.

تا جایی که شاهد هستیم بسیاری از افراد به علت اینکه هزینه درمان دندان هایشان را ندارند از روی ناچار دندان درد‌های شدید خود را تحمل‌ می‌کنند.

همین موضوع باعث تمایل بسیاری از افراد به خرید بیمه تکمیلی شده و همچنین ضرورت توجه بیمه‌های پایه درمانی را نسبت به این خدمات نشان‌ می‌دهد.

در ادامه قصد داریم به بیمه دندانپزشکی، شرایط و پوشش‌های آن در بیمه درمان تکمیلی‌ می‌پردازیم.


وضعیت حال حاضر پوشش دندانپزشکی در بیمه‌های درمانی پایه:

یکی از بیمه‌های پایه که جمعیت زیادی از افراد را تحت پوشش قرار داده، بیمه تأمین اجتماعی است.

بعضی از مراکز درمانی تأمین اجتماعی، خدمات دندانپزشکی را به صورت رایگان به بیمه شدگان خود ارائه‌ می‌دهند. اما این خدمات محدود به بعضی از خدمات ابتدایی دندانپزشکی‌ می‌شود. خدماتی مثل کشیدن دندان، پر کردن معمولی و جرم گیری.

یکی دیگر از مشکلات این مراکز، نوبت گیری و هدر رفتن زمان مراجعه کنندگان است.

خدمات دندانپزشکی بیمه سلامت و بیمه نیروهای مسلح هم وضعیت مشابهی با بیمه تأمین اجتماعی دارد.

به این صورت که این بیمه‌‌ها هم یک سری خدمات پایه دندانپزشکی را با تعرفه‌های کم ارائه‌ می‌دهند.

البته بیمه سلامت بابت این خدمات پایه تعرفه‌ای 30 درصدی دارد. یعنی 30 درصد هزینه‌‌ها را از فرد دریافت‌ می‌کند.

اما یکی از مشکلات اصلی اینجاست که این بیمه‌‌ها پشتیبانی مناسبی از مراجعه بیمه شده به مطب‌های دندانپزشکی خصوصی نداشته و افراد مجبور‌ می‌شوند بیشتر هزینه‌‌ها را خودشان پرداخت کنند.

همین مسئله باعث تمایل و مراجعه افراد برای خرید بیمه تکمیلی شده است.

حتما بخوانید:  بیمه تکمیلی درمان چیست؟ | شرایط بیمه تکمیلی انفرادی و بیمه تکمیلی گروهی
بیمه دندان‌پزشکی

بیمه دندانپزشکی

حتما بخوانید:  5 نکته که برای خرید بیمه تکمیلی باید به آن توجه کرد!

بیمه تکمیلی دندانپزشکی تامین اجتماعی

تعهدات دندانپزشکی سازمان‌های بیمه‌گر مانند سازمان تأمین‌اجتماعی توسط شورای عالی بیمه خدمات درمانی تعیین می‌شود. خدمات بیمه دندانپزشکی بیمه تامین اجتماعی شامل موارد زیر است:

 • خدمات ویزیت (معاینه و تشخیص، تجویز دارو، اعزام به رادیولوژی و درخواست آزمایش)
 • رادیوگرافی تک‌دندان (گرافی‌پری اپیکال یا بایت وینگ)
 • کشیدن دندان قدامی، کشیدن دندان خلفی، کشیدن دندان عقل
 • جراحی دندان نهفته در نسج نرم
 • جراحی دندان نهفته در نسج سخت
 • جرمگیری بالای لثه
 • جرمگیری زیرلثه
 • بروساژ هر فک ( نوعی جرم گیری )
 • پرکردن تک سطحی
 • ترمیم دندان

بیمه تکمیلی؛ بهترین راه برای هزینه‌های دندانپزشکی:

با توجه به موضوعاتی که گفته شد، به نظر‌ می‌رسد بهترین و تنها ترین راه برای جبران هزینه‌های دندانپزشکی، بیمه دندانپزشکی یا همان پوشش دندانپزشکی در بیمه درمان تکمیلی است.

البته بیمه‌های تکمیلی هم مثل بیمه‌های پایه بعضی از خدمات را پشتیبانی نمی‌کنند. مثل خدمات مرتبط با زیبایی فک و دندان و ایمپلنت.


خدمات بیمه دندانپزشکی چگونه است؟

در بیمه تکمیلی خدمات دندانپزشکی معمولا به دو صورت وجود دارد:

1) حالت اول:

در حالت اول بیمه‌های تکمیلی با برخی از مراکز دندانپزشکی قرارداد دارند که شما‌ می‌توانید برای خدمات مورد نیاز خود به آنها مراجعه نمایید.

در این مراکز تقریبا تمام خدمات دندانپزشکی پوشش داده‌ می‌شود ولی پرداخت درصدی از هزینه‌‌ها تحت عنوان فرانشیز به عهده شما خواهد بود.

2) حالت دوم:

شما‌ می‌توانید به هر مرکز دندانپزشکی یا مطبی که تمایل دارید مراجعه کنید و از خدمات دندانپزشکی استفاده نمایید.

بعد از مراجعه، امکان دریافت هزینه‌های پرداخت شده از بیمه تکمیلی وجود دارد.

البته ممکن است در بعضی مواقع برای دریافت هزینه از شرکت بیمه نیاز به تأیید پزشک معتمد بیمه یا انجام رادیوگرافی قبل و بعد از درمان داشته باشید.

بهترین پوشش دندان پزشکی بیمه درمان تکمیلی

بیمه درمان تکمیلی گروهی عموما به شکل قراردادی بین نهاد یا سازمان متقاضی بیمه، و شرکت بیمه منعقد شده و شرایط و پوشش‌های آن بر اساس توافق دوجانبه‌ی طرفین مشخص می‌شود. اما سقف تعهدات و پوشش‌های بیمه تکمیلی انفرادی ثابت است. نکته‌ی قابل توجه این است که تنها چند شرکت محدود بیمه درمان تکمیلی را به شکل انفرادی ارائه می‌کنند.

برای بسیاری از مردم پوشش دندانپزشکی از مهم‌ترین عوامل در خرید بیمه تکمیلی است. دندانپزشکی یکی ازپوشش‌های بیمه درمان تکمیلی می‌باشد که برای استفاده از آن باید ابتدا این بیمه‌نامه را خریداری کنید.

بیمه سامان، sos و تعاون ازشرکت‌هایی هستند که بیمه درمان را به شکل انفرادی ارائه می‌کنند. در ادامه به معرفی پوشش دندانپزشکی در این سه شرکت می‌پردازیم.

پوشش دندانپزشکی بیمه درمان تکمیلی سامان

بیمه درمان تکمیلی سامان شامل 5 طرح خاص به نام طرح مهر، طرح سروش، طرح شمیم، طرح وصال و طرح عقیق است.

سقف پوشش دندانپزشکی در این 5 طرح از 100.000 تومان تا 1.000.000تومان قابل انعطاف است. پوشش دندان پزشکی طرح وصال و طرح عقیق بالاترین سقف را نسبت به سایر طرح‌های دیگر دارند که مبلغ آن برابر با 1.000.000 میلیون تومان است. البته بالاترین حق‌بیمه به ترتیب به طرح عقیق و طرح وصال تعلق دارد.

شرط خرید بیمه درمان تکمیلی از بعضی شرکت‌ها انجام چکاپ و آزمایشات پزشکی است. اگر بعد از بررسی نتیجه‌ی آزمایش، مشخص شود ریسک فرد برای شرکت بیمه بسیار بالاست، بیمه درمان به او تعلق نخواهد گرفت.

نکته‌ی مثبت درباره‌ی بیمه سامان این است که انجام آزمایشات پزشکی را قبل از خرید بیمه، برای افراد الزامی نکرده است. اما ممکن است بعد از تکمیل فرم پرسشنامه، طبق نظر پزشک انجام چکاپ و آزمایشات برای بررسی دقیق‌تر وضعیت سلامت فرد، الزامی باشد. اما این موضوع جنبه‌ی عمومی ندارد و بنا بر شرایط ممکن است برای فردی که وضعیت مشخصی ندارد الزامی باشد.

امکان پرداخت حق‌بیمه به شکل قسطی در هر 5 طرح وجود دارد. البته بیمه سامان برای افرادی که حق‌بیمه بیمه تکمیلی خود را یکجا پرداخت کنند و یا بیمه عمر سامان را خریداری کرده باشند، 10% تخفیف در نظر گرفته است.

نام طرحسقف تعهد دندانپزشکی
مهر100,000
سروش200,000
شمیم500,000
وصال1,000,000
عقیق1,000,000

پوشش دندانپزشکی بیمه تعاون

بیمه تعاون به تازگی در قالب چهار طرح، بیمه تکمیلی انفرادی را ارائه می‌کند. طرح اقتصادی، طرح جامع، طرح ویژه و طرح ممتاز چهار طرح بیمه تکمیلی انفرادی تعاون هستند.

پوشش دندانپزشکی از 100،000 تومان تا 1,000,000 تومان در این طرح‌ها متغیر است. مانند سایر شرکت‌ها، حق‌بیمه برای سنین مختلف متفاوت است. به طور مثال برای استفاده از پوشش دندانپزشکی 100،000 تومانی در طرح اقتصادی باید 660،000 تومان حق‌بیمه پرداخت شود. همچنین هزینه لازم برای برای بهرمندی از حداکثر پوشش دندانپزشکی با سقف تعهدات 1،000،000 تومان، 1،920،000 تومان است.

انجام چکاپ و آزمایشات پزشکی برای خرید بیمه تکمیلی انفرادی تعاون الزامی نیست. با توجه به شرایط فرد متقاضی و پرسشنامه‌ای که باید قبل از خرید بیمه پر کند، مشخص می‌شود آیا انجام آزمایشات پزشکی ضروری هست یا نه.

تخفیف خرید نقدی، تخفیف دارندگان بیمه عمر تعاون ( با حداقل اندوخته 1.5 میلیونی) و تخفیف برای افرادی که از سایر بیمه های تعاون استفاده می‌کنند تا سقف 10% بر حق‌بیمه اعمال می‌شود.

نام طرحسقف تعهد دندانپزشکی
اقتصادی100,000
جامع200,000
ویژه400,000
ممتاز1,000,000

بیمه دندانپزشکی sos

پوشش دندانپزشکی در بیمه تکمیلی انفرادی sos وجود ندارد و برای استفاده از خدمات دندانپزشکی لازم است بیمه دندانپزشکی به صورت جداگانه خریداری شود.

خدمات دندانپزشکی از تاریخ 97/1/1 به درمان تکمیلی انفرادی شرکت sos اضافه شده که شامل دو طرح طلایی و نقره‌ای است. این دو طرح، جهت افزایش پوشش بیمه‌ای و برای جبران هزینه‌های دندانپزشکی به بیمه‌گذاران ارائه می‌شود.

 •  سقف پوشش دندانپزشکی در طرح طلایی 4،000،000 تومان و حق‌بیمه‌ی آن 795،000 تومان است.
 •  سقف پوشش دندانپزشکی در طرح نقره‌ای 1،500،000 تومان و حق‌بیمه‌ی آن 475،000 تومان است.

برای خرید بیمه دندانپزشکی لازم است حتما بیمه درمان تکمیلی انفرادی sos را خریداری کنید. البته برای خرید بیمه درمان sos، انجام چکاپ و آزمایشات الزامی است.

میزان پوشش دندانپزشکی در بیمه تکمیلی:

توجه داشته باشید که با خرید بیمه تکمیلی تا یک حد معینی‌ می‌توانید از خدمات دندانپزشکی استفاده کنید و این میزان در شرکت‌های مختلف بیمه متفاوت است.

سقف پوششی که برای دندان پزشکی می‌توانید استفاده کنید به حق‌بیمه ای که برای خرید بیمه درمان تکمیلی پرداخت می‌کنید بستگی دارد. نوع طرح و سقف تعهدات بیمه در موارد مختلف مثل زایمان، دندانپزشکی و … بر خسارتی که از بیمه دریافت می‌کنید موثر است. ممکن است بیمه در یک طرح خاص برای یک پوشش بیشترین سقف را درنظر بگیرد و برای پوشش دیگر سقف کمتری را ارائه کند. اگر پوشش دندانپزشکی برای شما اهمیت دارد، طرحی را انتخاب کنید که بیشترین پوشش را برای دندانپزشکی داشته باشد.

بیمه دندان‌پزشکی

بیمه دندانپزشکی

خرید بیمه تکمیلی از ازکی

بیمه تکمیلی یکی از بیمه هایی است که در ازکی هم به صورت گروهی و هم به صورت انفرادی ارائه‌ می‌شود.

شما‌ می‌توانید پوشش دندانپزشکی را در قالب بیمه‌های تکمیلی از ازکی دریافت نمایید.

همچنین مشاورین ازکی در خدمت شما هستند تا به سوال‌های شما در زمینه بیمه دندانپزشکی یا بیمه تکمیلی پاسخ دهند.


بهترین بیمه تکمیلی دندانپزشکی
4.2 (83.75%) 16 votes
Print Friendly, PDF & Email

31 دیدگاه در “بهترین بیمه تکمیلی دندانپزشکی

 1. سلام ۲۰۰ تومن تا ۱میلیون شد بیمه دندانپزشکی؟ اونم با پرداخت رقمی بالا!!

 2. هزینه های دندانپزشکی خیلی بالاست و سالی 1 میلیون با پرداخت بیمه ی بالا اصلا صرف نمیکنه اونم برای قشر کارگر!!

  • سلام و وقت بخیر.
   دوست عزیز پایین ترین و ضعیف ترین طرح بیمه تکمیلی سامان پوشش دندانپزشکی 100 هزار تومنی داره. شما میتونید طرح های بهتر رو انتخاب کنید تا پوشش بیشتری داشته باشید.

 3. دندان مصنوعی هزینه بالای ۱ میلیون داره اگر هزینه دندان مصنوعی ۲.۵ میلیون باشه با قرارداد ۱ ساله بیمه ماهیانه مرداختی چه قدر می شود

  • سلام و وقت بخیر.
   توی بیمه تکمیلی انفرادی هزینه دندان مصنوعی پرداخت نمیشه. اما اگه منظورتون بیمه تکمیلی گروهیه، پوشش ها به قرارداد بیمه نامتون بستگی داره و باید از شرکت بیمه تون اطلاعات بگیرید.

 4. باسلام.بیمه تکمیلی سازمان تامین اجتماعی هستم.پانزده ماه پیش دندونامو کشیدم ومصنوعی گذاشتم البته دندونای جلوفک پائین رانکشیدم.میخواسم بدونم هزینه ایی که پرداخت کردم حالا بیمه تکمیلی به من پس میده؟
  باتشکر

  • سلام دوست عزیز.
   متاسفانه بیمه تکمیلی تامین اجتماعی هزینه دندان مصنوعی رو پرداخت نمیکنه. اما بهتره با مدارک پزشکیتون به بیمه تامین اجتماعی مراجعه کنید تا هزینه هایی مثل کشیدن دندان رو دریافت کنید.

 5. با سلام بیمه تامین اجتماعی هستم میخوام بیمه انفرادی تکمیلی بیمهsosبشم در شهرستان از کجا بدونم کدام بیمه ها داره و چه کار باید بکنم

  • سلام وقتتون بخیر.
   برای خرید بیمه تکمیلی sos میتونید به سایت http://www.iranassistance.com مراجعه کنید. اما اگه بخواید بیمه تکمیلی انفرادی رو از شرکت های دیگه مثل بیمه سامان تهیه کنید میتونید در سایت azki.com ثبت سفارش کنید یا با شماره 02154864 تماس بگیرید.

 6. سلام
  من دندان هایم را امروز عصب کشی و پر کردم ایا بیمه تکمیلی هزینه اش را میدهد ؟
  رادیو گرافی قبل و بعد هم گرفته ام …!

  • سلام و وقت بخیر.
   از اونجایی که ما اطلاعاتی در مورد شرکت بیمه و طرح بیمه ای شما نداریم، نمیتونیم راهنماییتون کنیم.
   بهتره با شرکت بیمه تون تماس بگیرید و اگه این موارد جزو پوشش بیمه شما بود، به همراه مدارک و صورت حساب ها به بیمه مراجعه کنید.

  • سلام دوست عزیز.
   ایمپلنت جزو استثنائات بیمه تکمیلی هست که در بیشتر بیمه ها از جمله بیمه سامان پرداخت نمیشه

 7. سلام
  من بیمه دندان سامان شدم واقعا افتضاح بود و برخورد دکترهای طرف قرارداد خوب نبود.

 8. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم که سقف هزینه های که برای مثال بیمه سامان گفته یک میلیون تومان واسه دندانپزشکی هست فقط برای ۱ دندان هست یا اگه کسی کلآ بخواد همه ی دندوناشو ایمپلنت بذاره بازم همون یک میلیونه؟

  • سلام دوست عزیز.
   سقفی که در بیمه نامه ذکر میشه، مجموع هزینه هاست. مثلا ممکنه شما تا سقف 1 میلیون 3 دندنون رو پر کنید یا …
   ضمنا هزینه ایمپنت در هیچکدوم از بیمه های تکمیلی تحت پوشش نیست، مگر بعضی از بیمه های تکمیلی گروهی با تعداد اعضای خیلی بالا.

  • سلام دوست عزیز.
   به پوشش ها و سقف تعهدات بیمه نامه شما بستگی داره. سقف هزینه دندانپزشکی در شرکت ها و طرح های مختلف بیمه تکمیلی متفاوته.

 9. سلام وقت بخیر من بیمه تامین اجتماعی هستم و بیمه تکمیلی اتیه سازان حافظ هم دارم میخوام بدونم این بیمه شامل چ خدماتی از دندون پزشکی میشه و چند درصد رو باید پرداخت کنم
  مچکر

  • سلام و وقت بخیر.
   برای استفاده از خدمات دندانپزشکی بیمه تامین اجتماعی، شما باید به بیمارستان های مخصوص تامین اجتماعی مراجعه کنید

 10. سلام و عرض ادب به دوستان و همدردهای گرامی
  تمام بیمه ها براساس درآمدهای اقتصادی بنا نهاده شدند و از تکنیک های خاصی استفاده میکنند. از ترفندهای به ظاهر مفید و فریبنده استفاده میکنند. دندان، به علت موقعیت حساسش ، عمر مفیدی دارد و با افزایش سن، آثار خرابی دندان ظاهر میشود و هزینه های سر سام آور تعمیر دندان آغاز میگردد. به همین دلیل هیچ بیمه ای حاضر به تقبل هزینه های نامعقول نمیشود.
  بهتر این است که به یک پزشک مراجعه کنید و به صورت قسطی عملیات لازم رو انجام بدهید.

 11. سلام.من میخام دندون هام رو بیمه تکمیلی کنم باید چ مراحلی رو طی کنم.رفتم برا پر کردن یک دندونم میگن یک میلیون.بیمه تکمیلی انفرادی میخام انجام بدم.کدوم بیمه از همه بهتر و باصرفه تره.

  • سلام و وقت بخیر.
   بیمه تکمیلی انفرادی رو در حال حاضر بیمه سامان و بیمه تعاون ارائه میدن و حداکثر تا سقف یک میلیون تومن.
   برای اطلاع از بقیه پوشش ها و مبلغ حق بیمه لطفا به لینک زیر وارد بشید:
   https://www.azki.com/supplementary-health-insurance

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *