جریمه

چطور خلافی خودرو را اقساطی پرداخت کنیم؟

حواستان نیست و از چراغ قرمز رد می‌شوید، پشت فرمان در حال رانندگی هستید که موبایتان زنگ می‌خورد و تماسی است که باید حتما به آن جواب بدهید. این یعنی ثبت شدن یک جریمه تقریبا سنگین 200 و 300 هزارتومانی فقط برای چند لحظه تخلف رانندگی! نرخ بالای جرایم رانندگی 1401 باعث شده تا پرداخت یک‌جای مبالغ بالای خلافی برای خیلی از افراد مشکل باشد. از طرفی اگر هم جریمه‌ها را پرداخت نکنیم احتمالا پلیس ماشین را توقیف می‌کند و یک روز از کار رو زندگی می‌افتیم تا بدنبال ترخیص خودرو توقیفی برویم.

برای رفع این مشکل و همچنین کمک به راننده‌ها برای پرداخت خلافی خودرو، در شرایط اقتصادی فعلی، راهنمایی و رانندگی امکان پرداخت اقساطی خلافی خودرو را فراهم کرده است. راننده‌ها می‌توانند از این طرح برای پرداخت جریمه‌های رانندگی با مبالغ بالا استفاده کنند. اما پرداخت قسطی خلافی خودرو چه شرایطی دارد و چگونه انجام می‌شود؟ اگر می‌خواهید خلافی ماشین‌تان را تسویه کنید حتما این مقاله را تا انتها بخوانید و به‌راحتی پرداخت جریمه‌ها را قسط‌ بندی کنید.

شرایط پرداخت اقساطی خلافی خودرو

تمام رانندگان موتورسیکلت، خودروهای سواری و حتی کامیون و اتوبوس، می‌توانند از طرح پرداخت تخلفات خودرو  به صورت اقساطی استفاده کنند. یعنی تخلفات رانندگی که برای ماشین‌شان ثبت شده را به‌صورت موردی انتخاب کرده و بخشی از جرایم رانندگی را به انتخاب خود پرداخت کنند. درواقع هر راننده‌ای می‌تواند هر زمان که امکانش را داشت مقدار دلخواهی از جریمه رانندگی خود را انتخاب و آن را پرداخت کند. منتها مجموع جریمه‌های خودرو یا خلافی موتور سیکلت و … باید حتما کمتر از سه میلیون تومان باشد.

براساس قانون، خودروهای دارای جریمه بیش از سه میلیون تومان در سال ۱۴۰۱ توقیف می‌شوند. اگر هم پلیس ماشینی را توقیف و به پارکینگ منتقل کند، راننده دیگر امکان استفاده از پرداخت خلافی خودرو قسطی را ندارد. مگر اینکه مبلغ جریمه ماشین را به کمتر از یک میلیون تومان برساند و بعد باقی مبلغ خلافی را قسط‌ بندی کند.

علاوه بر این‌ها، برای قسطی کردن خلافی خودرو ماشین باید سه شرایط زیر را داشته باشد:

 1. خودرو فرسوده نباشد:

اگر سن خودرو بیشتر از 20 سال باشد مشمول استفاده از طرح پرداخت قسطی خلافی خودرو نخواهد بود.

 1. شکایت قضایی برای ماشین ثبت نشده باشد:

اگر ماشینی پرونده قضایی داشته باشد نمی‌تواند از طرح پرداخت اقساطی خودرو استفاده کند.

 1. میزان جرائم حادثه‌ساز تخلف‌ها بیش از 40 درصد نباشد:

اگر نوع جرام ماشین بیشتر سبقت غیرمجاز، تجاوز از سرعت مجاز، عبور از چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی، حرکت مارپیچ در مسیر و دیگر تخلفات رانندگی باشد که جان دیگران را هم به‌خطر می‌اندازد، راننده نمی‌تواند خلافی ماشین را قسط‌بندی کند.

شرایط پرداخت اقساطی خلافی خودرو

منظور از جرائم حادثه ‌ساز چیست؟

لیست جرائم حادثه‌ساز یا جریمه‌ ستاره دار شامل تخلفات زیر می‌شود:

 • خراب بودن چراغ‌ها و سیستم روشنایی خودرو خصوصا به‌هنگام رانندگی در شب
 • سبقت غیرمجاز
 • تجاوز از سرعت مجاز
 • عبور از چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی
 • گردش به چپ یا راست در محل ممنوع
 • عدم رعایت حق تقدم عبور
 • عبور از پیاده‌رو با وسیله نقلیه
 • حرکت مارپیچ در مسیر
 • عبور از محل ممنوع و دور زدن ممنوع
 • عدم رعایت فاصله ایمنی با سایر خودروها
 • رانندگی با وجود نقص فنی موثر در خودرو
 • عدم رانندگی با موارد درج شده در گواهینامه مانند عینک
 • دور زدن در محل ممنوع
 • رانندگی بعد از مشروبات الکلی و مواد روانگردان

نحوه پرداخت اقساطی خلافی خودرو

برای پرداخت اقساط خلافی خودرو باید به سایت پلیس راهنمایی و رانندگی راهور به آدرس https://www.rahvar120.ir/ مراجعه کنیم.

اگر قبلا در سایت پلیس راهور ثبت نام کرده باشیم، باید نام کاربری و کلمه عبور خودمان را در قسمت مربوط بزنیم تا وارد سایت بشویم. در غیر این‌صورت مرحله اول کار ثبت نام در سایت است. برای ثبت‌نام هم فقط به اطلاعاتی مثل کدملی، تاریخ تولد و شماره تلفن همراه نیاز خواهید داشت.

بعد از اینکه با نام کاربری و رمز عبور وارد سایت پلیس راهور شدیم باید مراحل زیر را دنبال کنیم:

 • ورود به بخش استعلام تخلفات رانندگی در سایت و واردکردن اطلاعاتی مثل شماره بارکد موجود در پشت کارت خودرو و شماره پلاک.
 • مشاهده مبلغ خلافی خودرو همراه با جزئیات.
 • انتخاب گزینه پرداخت الکترونیکی جرائم.
 • اگر می‌خواهید خلافی خودروی خود را قسط‌بندی کنید باید یک یا چند مورد از را از لیست تخلفات انتخاب کرده، تیک کنار آن را بزنید.
 • برای پرداخت مبلغ جریمه‌های انخابی در پایین صفحه روی دکمه پرداخت کلیک کنید.
 • در مرحله بعد، قبض پرداخت همراه با جزئیاتِ موارد انتخاب شده و مبلغ قابل پرداخت به شما نمایش داده می‌شود؛ اگر مبلغ را تایید کنید به صفحه پرداخت منتقل می‌شوید.
 • در صفحه پرداخت باید اطلاعات بانکی (شماره کارت، رمز اینترنتی کد CVV2، تاریخ اتقضای کارت، کد امنیتی) را وارد کنید.

قسطی کردن خلافی خودرو

حواستان باشد که بعد از پرداخت اینترنتی خلافی خودرو، اطلاعات بعد از 72 ساعت در سایت ثبت و خلافی خودرو شما کسر می‌شود. پس اگر برای پرداخت خلافی عجله دارید و مثلا می‌خواهید خودروی توقیفی در پارکینگ را ترخیص کنید، بهتر است از طریق دستگاه خودپرداز یا شعب برخی بانک‌ها مانند بانک ملی پرداخت خلافی را انجام بدهید.

پرداخت اقساطی خلافی ماشین توقیفی چگونه است؟

همان‌طور که گفتیم  امکان پرداخت اقساطی خلافی خودرو برای مبالغ بیشتر از 3 میلیون تومان وجود ندارد. پس  اگر جرایم ماشینی بیش از سه میلیون تومان بود و پلیس آن ماشین را توقیف و به پارکینگ منتقل کرد ، تکلیف راننده برای پرداخت مبلغ سنگین خلافی ماشین چیست؟ مخصوصا اینکه بدون تسویه خلافی امکان ترخیص ماشین از پارکینگ هم وجود ندارد.

اگر ماشینی به‌دلیل تخلف بالای سه میلیون تومان جریمه شد و راننده نیاز داشت تا از طرح پرداخت اقساطی خلافی خودرو استفاده کند باید  مقدار خلافی ماشین را تا اندازه‌ای پرداخت کند که مبلغ خلافی به زیر سه میلیون برسد. سپس باقیمانده را خلافی را با پرداخت اقساطی خلافی خودرو تسویه کند.

شیوه‌های مختلفی برای پرداخت اقساطی خلافی خودرو توقیفی وجود دارد:

 • از طریق خودپرداز بانک
 • پرداخت اینترنتی خلافی خودرو به صورت اقساطی

در این شرایط پیشنهاد ما پرداخت خلافی با خود پرداز است. چون فیش پرداختی را می‌توانید ضمیمه پرونده ترخیص خودرو بکنید. درواقع مالک باید همراه با مدارک هویتی خودش و ماشین از جمله شناسنامه و کارت ملی و کارت خودرو به ستاد ترخیص خودرو مراجعه کند. در این مرکز از او تعهد پرداخت جریمه خودرو گرفته می‌شود. براساس این تعهد مالک باید جریمه خودرو را تا یک سال به‌طور کامل پرداخت کند. در غیر این‌صورت خودرو مجدد توقیف خواهد شد. بعد از ترخیص هم در شناسنامه خودرو یک مهر ثبت می‌شود که نشان می‌دهد خودروی مذکور در حال استفاده از طرح پرداخت قسطی خلافی است. در این مدت هم امکان معامله خودرو وجود ندارد.

درضمن فقط یک میلیون تومان از مبلغ جریمه برای مالک قسط‌بندی می‌شود و او باید مابقی مبلغ خلافی را به‌صورت نقدی و قبل از ترخیص خودرو پرداخت کند. برای همین بهتر است همیشه مقدار خلافی خود را کمتر از یک میلیون نگه دارید. با این روش هم به‌صورت دوره‌ای و قسطی بخشی از خلافی‌های ماشین‌تان را پرداخت کرده‌اید و هم خیالتان است که ماشین‌تان توقیف و به پارکینگ پلیس منتقل نمی‌شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا