بیمه بدنه

بیمه بدنه چقدر خسارت میدهد؟ + خسارت های تحت پوشش

هدف از خرید بیمه بدنه، اطمینان از پرداخت خسارت و جبران هزینه‌های ناشی از تصادف است. اما نکته مهم این است که برای جبران هر خسارتی، شما باید بخشی از هزینه‌ها را خودتان پرداخت کنید. از طرفی تعهد شرکت بیمه برای جبران خسارت خودرو در تصادفات، محدود است. با توجه به این موضوع، آیا لازم است برای جبران هر مبلغ خسارتی، به شرکت بیمه مراجعه کرد؟

شرایط بیمه بدنه برای پرداخت خسارت

در بیمه‌ بدنه خودرو، تفاوت‌های مهمی بین خسارت کلی و خسارت جزئی وجود دارد. البته در هر دو مورد خسارت کلی و جزئی، درصد خسارت واردشده به خودرو، باید از سوی کارشناس تعیین شود و بر اساس مبلغ اعلامی از سوی کارشناس، هزینه خسارت وارد شده از سوی شرکت بیمه جبران می‌شود.  اگر کارشناس تشخیص بدهد که یک خودرو در تصادفی بیشتر از 70% خسارت دیده، پرداخت خسارت بیمه بدنه در دسته خسارات کلی قرار می‌گیرد و میزان پرداختی بابت آن بر اساس قوانین مربوط به خسارت کلی محاسبه می‌شود. مشخصا خسارات کمتر از 70%  نیز خسارات جزئی محسوب می‌شوند.

اگر می‌خواهید بدانید که دقیقا برای گرفتن خسارت بیمه بدنه چه باید بکنید می‌توانید مقاله چک لیست کامل دریافت خسارت بیمه بدنه + مدارک لازم را بخوانید.

آیا بیمه بدنه همه خسارت را پرداخت می‌کند؟

بیمه بدنه معمولا پرداخت کامل خسارت وارده به خودرو را پوشش نمی‌دهد. در بیمه‌نامه‌های بدنه خودرو مبلغی به‌عنوان فرانشیر تعیین می‌شود که درواقع درصدی از خسارت است که خود بیمه‌گذار باید پرداخت کند.

فرانشیز بیمه بدنه چیست؟

فرانشیز به این معناست که شرکت بیمه تنها بخشی از خسارت را پرداخت می‌کند و درصدی از آن به عهده فرد است. در خسارت خودرو، شرکت بیمه متعهد است درصد مشخصی را پرداخت کند. به طور مثال اگر در اثر خطرات اصلی ( تصادف، آتش سوزی، سرقت کلی و … ) صدمه‌ای به خودرو وارد شود، فرانشیز اولین حادثه، 10%، حادثه دوم 20% و حادثه سوم به بعد 30% است.

اگر قطعات خودرو مثل سیستم صوتی، لاستیک یا باطری سرقت شود، شرکت بیمه تنها 50% خسارت را پرداخت می‌کند. برای اینکه همه چیز را درباره فرانشیز بیمه بدنه بدانید می‌توانید مقاله  فرانشیز بیمه بدنه چقدر است؟  را بخوانید.

بیمه بدنه چند درصد خسارت را میدهد؟

میزان فرانشیز برای موارد مختلف و بسته به میزان خسارت‌ها متفاوت است. مثلا در مورد خسارات کلی، فرانشیز سرقت 20% و فرانشیز آتش‌سوزی 10% محاسبه می‌شود. یعنی در نهایت پرداخت 20% از خسارت واردشده همچنان با خود بیمه‌گزار خواهد بود و شرکت بیمه تنها 80% ارزش خودرو را به بیمه‌گزار پرداخت می‌کند. به‌طور کلی معمولا در خسارت سرقت کلی بیمه بدنه شما می‌تواند 80% و در موارد دیگر 90% ارزش خودروی بیمه‌شده را به شما برگرداند. البته می‌توانید از پوشش کسر فرانشیز استفاده کنید و با پرداخت حق بیمه کمی بیشتر یک بیمه‌نامه بدون فرانشیز خریداری کنید.

اگر می‌خواهید بدانید که آیا بیمه بدنه ماشین‌تان خسارت افت قیمت را هم پرداخت می‌کند بهتر است مقاله آیا بیمه خسارت افت قیمت خودرو را پرداخت می‌کند؟ را بخوانید.

 

مدت زمان پرداخت خسارت بیمه بدنه

بعد از تصادف حتما باید تا 5 روز موضوع را به شرکت بیمه اطلاع داده و کارهای تشکیل پرونده برای دریافت خسارت را انجام بدهیم. البته بعد از این مدت باز هم می‌توانید برای گرفتن خسارت از بیمه بدنه اقدام کنید منتها کارتان کمی سخت می‌شود. مثلا ممکن است نیاز شود تا به شورای حل اختلاف هم مراجعه کنید. پس هیچ‌وقت اعلام تصادف به شرکت بیمه در زمان تعیین‌شده را پشت گوش نیندازید.

آیا باید همیشه برای دریافت خسارت خودرو، از بیمه بدنه استفاده کنم؟

با توجه به انچه گفته شد، در هر خسارت مالی، درصدی از هزینه را خودتان باید پرداخت کنید و بعد از استفاده از بیمه بدنه، تخفیف عدم خسارت  از بین می‌رود. در این ویدیو توضیح دادیم که از چه مبلغی کمتر، بهتر است خودتان خسارت خودرو را پرداخت کنید.

تخفیف بیمه بدنه

شرکت‌های بیمه برای بیمه بدنه، تخفیفات زیادی را اعمال می‌کنند. تخفیف بیمه بدنه به شکل کلی شامل موارد زیر است که ممکن است در هر شرکتی متفاوت باشد:

 • تخفیف عدم خسارت
 • تخفیف خرید نقدی
 • تخفیف خودروی صفر
 • تخفیف بر اساس ارزش خودرو
 • تخفیف خوردوی صفر

تخفیف عدم خسارت خودرو در صورتی افزایش پیدا می‌کند که شما برای دریافت خسارت خودرو از شرکت بیمه هزینه‌ای دریافت نکنید.

اگر می‌خواهید انواع تخفیف‌های بیمه بدنه را بهتر بشناسید و ببنید انتقال تخفیف بیمه بدنه چگونه انجام می‌شود می‌توانید مطلب شرایط انتقال تخفیف بیمه بدنه چیست؟ را بخوانید.

از بیمه بدنه چند بار میشود استفاده کرد؟

بیمه بدنه معمولا یک‌ساله صادر می‌شوند. در تمام مدت این یک سال هم بیمه‌شده هیچ محدودیتی در تعداد دفعات استفاده از بیمه بدنه ندارد. البته هر بار استفاده از بیمه بدنه باعث می‌شود که مبلغی به‌عنوان فرانشیز و سهم بیمه‌شده از خسارت پرداختی توسط شرکت بیمه–کسر شود. همان‌طور که گفتیم فرانشیز اولین حادثه، 10%، حادثه دوم 20% و حادثه سوم به بعد 30% است.

استفاده از بیمه بدنه برای بار دوم

وقتی برای بار دوم در یک سال اعتبار بیمه بدنه از بیمه‌نامه استفاده می‌کنیم ۲۰% فرانشیز از کل خسارت پرداختی  کم می‌شود. یعنی مبلغ خسارت از ارزش اولیه خودرو کم می‌شود و سپس با فرانشیر20% به بیمه‌شده پرداخت خواهد شد.

مراحل دریافت خسارت بیمه بدنه

برای اینکه خسارت وارد شده به ماشین‌مان را از بیمه بدنه بگیریم باید کارهای زیر را انجام بدهیم

 • اعلام حادثه به پلیس راهنمایی‌و رانندگی برای تعیین مقصر حادثه و دریافت کروکی
 • مراجعه حضوری بیمه‌شده یا مالک ماشین یا نماینده قانونی به مراکز پرداخت خسارت حداکثر تا ۵ روز اداری بعد از تصادف
 • تشکیل پرونده برای دریافت خسارت
 • انتقال ماشین به تعمیرگاه مجاز یا پارکینگ شرکت بیمه
 • بازدید ماشین توسط کارشناس شرکت بیمه برای ارزیابی میزان خسارت
 • بازسازی و تعمیر کامل ماشین
 • بازدید دوباره از ماشین توسط کارشناس بیمه برای کنترل سلامت آن و گرفتن الحاقی ثبات سرمایه
 • بعد از همه این مراحل برای بیمه‌شده یا وکیل قانونی او یک چک صادر می‌شود.

برای گرفتن خسارت بیمه بدنه نیازی به گزارش پلیس است؟

با هر بار خرید بیمه بدنه می‌توانید یک‌بار بدون داشتن کروکی برای دریافت خسارت اقدام کنید. البته اگر میزان خسارت واردشده به ماشین جزو خسارت‌های سبک باشد. مثلا در سال 1400 خسارت‌های زیر 16میلیون تومان تصادف سبک ارزیابی می‌شود و نیازی به کروکی و گزارش پلیس ندارند.

اگر می‌خواهید گرفتن خسارت بدون کروکی چگونه است می‌توانید مقاله راهنمای دریافت خسارت بدون برگه کروکی را بخوانید.

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه بدنه

 • اصل و کپی بیمه‌نامه بدنه وسیله نقلیه به همراه الحاقیه‌های احتمالی
 • اصل و کپی بیمه‌نامه شخص ثالث وسیله نقلیه
 • گزارش مقامات انتظامی (کروکی)
 • اصل و کپی گواهینامه راننده
 • اصل و کپی کارت ملی بیمه‌گذار و راننده
 • اصل و کپی شناسنامه مالکیت خودرو
 • اصل فاکتور هزینه‌های حمل و نجات وسیله نقلیه در صورت غیر قابل حرکت بودن
 • اصل فاکتور رسمی لوازم و قطعات تعویضی (داغی قطعات با نظر کارشناس ارزیاب) و رویت سلامت وسیله نقلیه

نکته: ممکن است با توجه به میزان و نوع خسارت به مدارک بیشتری نیاز باشد که توسط شرکت بیمه به شما اعلام خواهد شد.

خرید بهترین بیمه بدنه

شما می‌توانید برای خرید بهترین بیمه بدنه متناسب با شرایط و نوع خودروی خود، به ایت ازکی مراجعه کنید تا بعد از مقایسه قیمت‌ها به شکل آنلاین آن را خریداری کنید. همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر و اشنایی با کیفیت خدمات دهی شرکت‌ها می‌توانید با کارشناسان بیمه‌ای تماس بگیرید.

ازکی از انتخاب تا مشاوره برای دریافت خسارت همراه شماست.

نمایش بیشتر

1 دیدگاه

 1. بیمه بدنه تخفیفش آنچنان زیاد نیست که آدم بخواد استفاده نکنه ازش – به نظر من همیشه باید استفاده کرد ازش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا