خسارت افت قیمت

آیا بیمه خسارت افت قیمت خودرو را پرداخت می‌کند؟

خسارات حاصل از تصادف به دو دسته کلی مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می‌شوند. خسارات مستقیم خساراتی هستند به طور محسوس دیده می‌شوند و با استفاده از هزینه پرداخت شده توسط بیمه جبران می‌شوند. خسارت غیر مستقیم اما خسارتی است که ظاهری نیست و فقط باعث کاهش ارزش خودرو می‌شود. به این خسارت غیر مستقیم، خسارت افت قیمت خودرو گفته می‌شود.

افت قیمت خودرو چگونه محاسبه می‌شود؟

خسارت افت قیمت باید توسط کارشناس ارزیاب خسارت تعیین شود. در واقع تعیین افت قیمت به عوامل بسیار متفاوت و زیادی بستگی دارد. برای مثال سال ساخت خودرو، قیمت خودرو، خودرو داخلی یا وارداتی، سابقه خسارت، بخش آسیب دیده، میزان خسارت، نیاز یا عدم نیاز به تعویض، رنگ شدگی و …. از عواملی هستند که بر تعیین خسارت افت قیمت خودرو تاثیر می‌گذارند.

به چه خودروهایی افت قیمت تعلق می‌گیرد؟

پیش از افزایش شدید قیمت خودروها، افت قیمت تحت شرایط خاصی به خودرو تعلق می‌گرفت. کمتر از 5 سال ساخت، محدوده قیمت و … از عواملی بودند که تعلق گرفتن یا نگرفتن افت قیمت خودرو را تعیین می‌کردند. اما در شرایطی که تمام خودروها (داخلی و وارداتی، سال ساخت بالا و …) افزایش قیمت شدید داشته اند، تقریبا شرایط قبلی از بین رفته است و تنها راه تشخیص اینکه به خودروی شما خسارت افت قیمت تعلق می‌گیرد یا خیر، بررسی کارشناس بیمه است.

چگونه افت قیمت خودرو را تعیین و دریافت کنیم؟

در برخی از تصادفات، طرفین بر سر خسارت افت قیمت خودرو به توافق می‌رسند و این خسارت بخشیده و یا با توافق پرداخت می‌شود. در شرایطی که طرفین تصادف به توافق نرسند، راننده زیان‌دیده باید برای تعیین مقدار خسارت و ارزیابی افت قیمت خودرو به شورای حل اختلاف مراجعه کند. فرد زیان‌دیده باید پس از تعیین مقدار خسارت افت قیمت به شورای حل اختلاف مراجعه کند. در صورتی که مبلغ افت قیمت خودرو کم باشد (کمتر از 20 میلیون تومان) رسیدگی به شکایت در شورای حل اختلاف انجام می‌شود و در صورتی که مبلغ خسارت از 20 میلیون تومان بیشتر باشد، خسارت باید توسط دادگاه پیگیری شود.

باید توجه کنید که تعیین خسارت افت قیمت خودرو باید حتما قبل از تعمیر خودرو و توسط کارشناس رسمی صورت بگیرد. البته در بعضی موارد ممکن است شورای حل اختلاف یا دادگاه به کمک کارشناس مقیم خسارت را تعیین کنند.

مدارک لازم برای دریافت خسارت افت قیمت خودرو

برای دریافت خسارت افت قیمت خودرو و طرح شکایت به مدارک زیر نیاز دارید:

 • کروکی تصادف
 • گزارش پلیس
 • مدارک شناسایی مالک و خودرو
حتما بخوانید:  بیمه بدنه خودرو صفر از مقایسه و خرید تا مدارک و تمدید

در مواردی که کروکی تصادف موجود نیست دادگاه طبق توضیحات کروکی را رسم می‌کند. با این وجود ممکن است این کروکی دقیق نباشد و مبلغ کمتر از مبلغ واقعی براورد شود.

آیا بیمه خسارت افت قیمت را می‌دهد؟

بیمه شخص ثالث در تعریف قانونی باید تمامی خسارات مالی و جانی قابل جبران وارد شده به اشخاص ثالث را جبران کند. خسارت افت قیمت خودرو نیز نوعی از خسارت مالی غیرمستقیم و قابل جبران است. با استناد به این تعریف، بیمه موظف است که خسارت افت قیمت فرد یا افراد زیان‌دیده را پرداخت کند، البته در عمل بسیاری از شرکت‌های بیمه این خسارت را پرداخت نمی‌کنند. با این وجود این خسارت کاملا قابل مطالبه است و فرد می‌تواند این خسارت را از مقصر مطالبه کند.

در مواردی دیده شده که فرد مقصر پس از پرداخت خسارت افت قیمت خودرو زیان‌دیده، از شرکت بیمه بابت پرداخت نکردن خسارت شکایت کرده است و چون این خسارت نیز مالی و قابل جبران است، شرکت بیمه مجبور به پرداخت این خسارت شده است.

در رابطه با بیمه بدنه باید گفت که قوانینی که پرداخت تمام خسارات را اجبار کنند وجود ندارد و تمام خسارات با توافق خریدار و شرکت بیمه تحت پوشش بیمه بدنه قرار می‌گیرند. برخی از شرکت‌های بیمه، پوششی تحت عنوان پوشش افت قیمت خودرو ارائه می‌دهند که این پوشش صرفا برای جبران خسارت افت قیمت در صورت تصادف است.

با تمام این شرایط توصیه ما این است که در مواردی که مبلغ خسارت افت قیمت خودرو ناچیز است (کمتر از 10 میلیون تومان) نیازی به اقدام قانونی نیست و بهتر است با توافق مشکل را رفع کنید چراکه روند طرح دعوی و رسیدگی به پرونده، روندی پرهزینه و زمانبر است و برای خسارت با مبلغ کم توصیه نمی‌شود.

خرید آنلاین بیمه خودرو در ازکی

شما با مراجعه به سایت ازکی می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه را برای خودرو خود خریداری کنید. در شرایطی که تمامی خودروها افزایش قیمت چشمگیر داشته‌اند خرید بیمه برای جبران خسارات احتمالی بهترین گزینه است.

پس از ورود به سایت ازکی و ورود اطلاعات خودرو، وارد صفحه استعلام قیمت بیمه‌ها می‌شوید و می‌توانید بیمه مناسب خود را انتخاب کنید.

آیا بیمه خسارت افت قیمت خودرو را پرداخت می‌کند؟
3.9 (78%) 10 votes
Print Friendly, PDF & Email

141 دیدگاه در “آیا بیمه خسارت افت قیمت خودرو را پرداخت می‌کند؟

   • خسارت افت قیمت ماشین از خسارت اولیه وارده به ماشین مهمتره چون باعث میشه ماشین ارزششو از دست بده وحتی خسارت دیده دیگه نتونه ماشینشو به همون سادگی بفروشه.یه عده که ماشین ارزون قیمت مدل پایین سوار میشن نه حق تقدمو رعایت میکنن و نه واسه شون مهمه که تصادف بکنن یا نکنن چون ماشینشون افت قیمت نداره و وقتی که چشم دیدن یه ماشین گرونتر رو ندارن میگن بهش بکوبیم و آخرشم میگن هر چی بیمه دادکه داد وگرنه ما خسارت افت قیمت ماشینو از کجا بیاریم بدیم واینجوری کسی که ماشین صفر سوارشده متضرر میشه چون شما وقتی با یه پیکان ۴۰ میلیونی میکوبی به ساندرو استپ وی صفر ۵۰۰ میلیونی و گلگیر استپ وی رنگ میخوره ۵۰ میلیون از قیمت استپ وی می افته شاید هزینه درست کردن گلگیر و رنگ خوردنش ۵ میلیون باشه که بیمه پرداخت کنه ولی هزینه افت قیمت استپ وی ۵۰ میلیونه خب این افت قیمتو راننده پیکان میگه من توان پرداختشو ندارم وبیمه هم هزینه درست کردن گلگیرو میده در صورتی که دیگه راننده استپ وی ماشین گلگیر رنگشو حالا چه جوری باید بفروشه و کارش خیلی سخت میشه موقع فروش. در صورتی که راننده پیکان از روی حسودی کوبید به استپ وی. در چنین مواردی شورای حل اختلاف از کم بضاعت حمایت میکنه ومیگه راننده پیکان از کجا بیاره بده خب نداره. و اینجوریه که اگه تو این کشور کسی ماشین صفر سوارشه بابد تاوان سنگینی پرداخت کنه واین ظلم در حق کسیه که یه ماشین صفر سوارمیشه و رانندگان ماشین های مدل پایین چون ماشینشون نه افت قیمت داره ونه شورای حل اختلاف مجازاتشان میکنه با خیال راحت وبدون رعایت کردن حق تقدم هر جور که دلشون خواست رانندگی میکنن وبه ماشین صفر میکوبن.

    • سلام دوست عزیز
     این دیدگاه شما فقط در بعضی موارد اندک درست هست. شاید به تعداد انگشت شمار. در 90 درصد مواقع تصادفات از قصد نیستن ولی با این وجود حرف شما درست هست و بیمه باید این مبلغ روهم تقبل کنه. تعداد کمی از شرکت‌ها ممکنه با پرداخت مبلغ بیشتر پوشش افت قیمت هم ارائه بدن و باید با شرکت بیمه به توافق برسین سر این موضوع. ولی اگر چنین پوششی هم نداشتین میتونین از طریق قانونی اقدام کنین و از شرکت بیمه فرد مقصر تقاضای جبران داشته باشین.

  • سلام من یه ماه پیش با ماشین پای یکیرو زیر کردم شکسته همه مراحل قانونی را طی کردیم بیمه هم تاید کرده .حامیخام ماشینمو بفروشم ایا میتونم بفروشم یا نه.ممنون از راهنمایتون

   • سلام دوست عزیز
    در صورتی که خسارت رو پرداخت کرده باشین و پرونده خسارت بسته شده باشه میتونین خودرو رو بفروشین و مشکلی وجود نداره

 1. ظلم بزرگیه این عدم پرداخت افت قیمت و اثرات نامطلوب زیادی رو به مقصر حادثه و همچنین زیان دیده تحمیل کرده . امیدوارم شرکت های بیمه یه روزی مسئولیت پذیر باشند .

  • سلام بنده دیروز تصادف کردم از عقب زدم به پرایدمدل۹۳،بیمه تمام خسارتشو میده وماشینشو مث روز اول تحویل میده حالا میگه باید بین ده تا بیست ملیون افت قیمت بدی حالا ماشین مدل ۹۳افت قیمت شاملش میشود؟یاخیر ممنون میشم راهنمایی کنید.

   • سلام دوست عزیز
    بسته به نظر کارشناس بیمه داره و باید از طریق شرکت بیمه بررسی کنین که چنین چیزی میشه یا خیر. در حالت طبیعی خودرویی که بیش از 5 سال از تولید آن گذشته افت قیمت به آن تعلق نمیگیره ولی در شرایطی که قیمت خودروها افزایش شدید داشته حتما باید توسط کارشناس بیمه بررسی بشه.

 2. سلام من تازه تصادف کردم توان پرداخت افت قیمت ندارم ماشین مال کسی قرض بوده باید چکار کنم ایا به زندان میفتم؟!

  • سلام نه نگران نباشید زندان چیه بابا. طبق قانون بر اساس اینکه شما ماهی چقدر درامد دارید و چقدر مایحتاج زندگیتونه، قاضی همونقدر ماهیانه قسط میینده برات.

 3. متاسفانه متن دائم تکرار شده و جواب اینکه آیا بیمه بدنه خسارت آفت قیمت رو پرداخت میکند یا خیر جوابی داده نشده.

  • با سلام وقت بخیر.
   شرکت بیمه عموما خسارت افت قیمت رو پرداخت نمیکنه. ولی از مقصر حادثه قابل مطالبه هست.

 4. بسیار بسیار عالی و تشکر میکنم از مطالب عالی و مفیدی که جهت آگاه سازی افرادی که با قانون بیمه آشنایی ندارند رو در اختیارشون قرار میدید به شخصه میتونم بگم که کمک بسار زیادی به من کرد بازم تشکر میکنم

 5. خیلی ممنون.
  ببخشید اگه مقصر به جای بیمه هزینه خسارت را تقبل کند بعد برای افت قیمت میشه رفت شورا یا نه حتما مدارک بیمه لازم است؟

  • با سلام وقت بخیر.
   عموما شرکت بیمه خسارت افت قیمت رو پرداخت نمیکنه و مقصر باید هرینه رو بپردازن. نیازی به مدارک بیمه برای دریافت خسارت افت قیمت نیست.

 6. با سلام ،
  ممنون از توضیحات بخش های بالا،
  سوالی برای بنده پیش اومده :
  اگه شخصی تصادف کند و راننده مقصر اعلام کند که از برگه بیمه استفاده نکنید و شخصا خودروی تان را با تضمین بی رنگ تعمیر شدن به گردن گرفته ، ولی بعد از صافکاری ،صاحب خودروی زیان دیده ، بعلت خوب صاف نشدن و داشتن خط و خال و قلم گیری درب خودرو رضایت نداشته باشد و چون خودروی یکسال کارکرد بوده ،می تواند از خود شخص مقصر و یا شرکت بیمه ثالث مربوطه تقاضای افت قیمت خودرو را داشته باشد .
  ممنون اگر بنده را در این زمینه راهنمایی فرمائید.

 7. سلام جواب قانع کننده آیی نگرفتم در حالی که میزان درصد افت قیمت برای بیمه مشخص شده این سوال درازمون کانون کارشناسان مطرح شده بود

 8. سلام. برادر بنده با خودروی لندکروز چند میلیاردی تصادف کرده. حالا افت قیمت خودرو حدود 150 میلیون و هزینه ماشین حدود 50 میلیون برآورد شده. میخوام بدونم طبق قانون، اگه کسی نتونه این هزینه رو پرداخت کنه چه اتفاقی میافته؟ زندان یا قسط بندی؟ این رو هم اضافه کنم که با ماشین سمند پدرم تصادف کرده. با سپاس

  • با سلام وقت بخیر.
   نکته اول این که خسارت بر اساس نسبت خودرهای غیر متعارف محاسبه میشه چون ماشین لندکروز جزو خودروهای غیر متعارف هست.برای اطلاعات تکمیلی لینک زیر رو بخونید:
   https://www.azki.com/blog/diminished-value-claim/
   نکته بعد این که اگر ناتوانی برادر شما در پرداخت ثابت بشه ممکنه قاضی خسارت رو قسط بندی کنه. اما کاملا به شواهد و مستندات و رای قاضی بستگی داره.

 9. با سلام و خسته نباشید ماشین من مدل پراید مدل ۹۲ هستش توی تصادفی ک مقصر نبودم‌ قسمت کاپوت رنگ دار و سرشاسی خوردگی پیدا کرده آیا میتونم برا افت قیمت از مقصر شکایت کنم؟
  با تشکر

  • سلام و وقت بخیر.
   معمولا به خودروهای بیشتر از 5 سال ساخت، به خصوص خودروهای داخلی، افت قیمت تعلق نمیگیره. ولی شما میتونید برای پیگیری بیشتر به شورای حل اختلاف مراجعه کنید

 10. سلام بنده با خودر پراید97 تصادف کردم کروکی کشیده شد بندمقصر شدم بعد از گرفتن خسارت توسط زیان دیده باز هم میتواند تقاضایی افت قیمت بنماید با توجه به اینکه کروکی را امضا کرده که از شخص مقصر به علت اینکه بیمه دارد شکایتی ندارم

  • با سلام وقت بخیر.
   بیمه عموما خسارتی بابت افت قیمت پرداخت نمیکنه و بحث بیمه و خسارت افت قیمت دو مقوله جدا هست. به همین علت فرد میتونه از شما بابت افت قیمت شکایت کنه.

   • سلام بنده چند روزه پیش با خودرو ۲۰۶ مدل ۹۴ تصادف کردم که خسارتشو ۹ میلیون بیمه داد ۳ میلیون هم خودم پرداخت کردم ولی این آقا مدارکه ماشینه منو نمیده میگه ۲۵ میلیون افت قیمته ماشینم شده و ماشینه منم تو پارکینگ خوابیده الان من باید چیکار کنم تورو خدا راهنمایی کنید

    • سلام و وقت بخیر.
     ایشون از نظر قانونی نمیتونن با مدارک شما کاری کنن و در صورتی که مدارک رو به شما تحویل نمیدن، شما میتونید از راه قانونی اقدام کنید.

 11. با سلام،بیمه هیچ خسارتی بابت افت قیمت نمیده وقانونی هم در این مورد وجود نداره و اگر برای افت قیمت شکایت کنید در کل در کشور ما بدون نتیجه میمونید،

 12. سلام خسته نباشید ببخشید ما یه تصادفی داشتیم مالی ما ۶ ملیون بود خسارت ماشین زیان دیده هم ۶ تومن که بیمه پرداخت کرد همچنین افت قیمت ۸ ملیون شد که نقدا پرداخت کردم الان زیان دیده رفته به صورت غیرقانونی از بیمه بدنه خودشم استفاده کرده درصورتی که بهش تعلق نمیگیره چون سقف مالی ما و خسارت یکی بود و امروز از طرف بیمه بدنه اون مبلغ جریمه ای برا من اومده حالا من چکار کنم ایا باید دادگاه شکایت کنم؟

   • سلام من ماشینم سمنده و با یه پراید 111مدل96 تصادف کردم .و مقصر شدم .الان کپن بیمه کندم و طرف مقابل میگه باید تا 6میلیون بهم افت قیمت بدی و من ندارم که بدم الان من چیکار کنم

    • سلام و وقت بخیر.
     طرف مقابل اگه از نظر قانونی اقدام کرده باشه و حکم دادگاه رو داشته باشه، شما موظف به پرداخت اون هستید، در غیر این صورت ادعای فرد مقابل میتونه بی اساس باشه. در مورد میزان افت قیمت هم اگه اعتراضی دارید میتونید از طریق مراجعع قانونی اقدام کنید

 13. سلام خسته نباشید
  ایا افت قیمت شامل ماشین های غیر متعارف میشود
  چون من تصادفی داشتم با تویوتا کرولا ۲۰۱۵ در تعویض شده و رکاب تعمیر شده یه رقم ۲۴ میلیون که طبق قانون شد ۹۹۰۰ که بیمه قبلا ۶۷۰۰ پرداخت کرده
  حالا از افت شکایت کرده دوباره ایا من موظف به پرداخت افت هستم یا خیر ؟
  شنیدم که برای بعضی از ماشین های بالای ۲۲۰ میلیون که غیرمتعارفن شامل نمیشه؟؟
  میشه منو راهنمایی کنید

  • اب سلام وقت بخیر.
   خسارت افت قیمت متاسفانه وضعیت مشخصی نداره و کیس به کیس متفاوته. در اصل بیشتر به رویه قضایی برمیگرده به همین علت پیشنهاد میشه با یک کارشناس حقوقی مشورت بفرمایید.

 14. سلام چند روز پیش تصادف کردم مقصر طرف که به ماشین من زد بعد خسارت نزدیک۸ میلیون بیمه ۴/۷۰۰میخواد بهم خسارت بده
  من‌بخوام‌ از طرف شکایت کنم برا افت قیمت دیگه مبلغ از بیمه نمیتونم بگیرم
  مدل ماشین پارس۹۶

  • با سلام وقت بخیر.
   خسارت افت قیمت رو عموما بیمه پرداخت نمیکنه.
   برای گرفتن خسارت افت قیمت میتونید به شورای حل اختلاف مراجعه کنید.

 15. باسلام
  من سال گذشته تصادف کردم افسر راهنمایی رانندگی اومد و طرف مقابل یک اتوبوس بود با مسافر زیاد کارت هوشمند رو به من داد و گفت فردا صبح باهام تماس میگیره خبری ازش نشد من شکایت کردم شورای حل اختلاف ۳ میلیون خسارت و ۴ میلیون افت تایین کرد و رفت برای اجرا حالا اجرا دستور به پرداخت داده به بیمه پارسیان ۷ میلیون بعد از کلی ببر و بیار حالا میگه من تو جلسه دادگاه نبودم باید چیکار کنم؟؟؟؟

  • سلام و وقت بخیر.
   این موضوع رو بهتره با یک مشاور حقوقی درمیون بذارید تا بعدا دچار مشکل نشید

 16. سلام خسته نباشید ببخشید من یک ساینا صفرمدل 99خریداری کردم هنوز کارای سندشو انجام ندادن قسمت تاریخ تولید خودرو 22/12/98ذکرشده تماس گرفتم میگن مدلش مهمه که تو مدارک ماشین مدل 99ثبت میشه سال تولیدش 98باعث افت قیمت ماشین نمیشه؟

  • سلام وقتتون بخیر.
   مدل خودرو ارتباطی با بیمه نداره و موضوعی که میفرمایید رو باید از شرکت خودروسازی یا از دفاتر حقوقی پیگیری کنید

 17. سلام من چند وقت پیش تصادف کردم و مقصر بودم ماشین طرف هم خارجی بود
  به علت اینکه زیان دیده وقت خالی نداشت بد حدودا ۴۰ روز رفتیم بیمه برای خسارت به دروغ گفت تازه تصادف کردیم منم چیزی نگفتم بیمه خسارت ۳ ملیون داد
  بعدش که از بیمه اومدیم به من چندتا برگه نشون داد که چند روز بعد تصادف رفته ازم شکایت کرده که من فرار کردم و رفته کارشناسی کرده در شوارای حل اختلاف ۶ ملیون خسارت و ۳ ملیون افت ماشین براش بریدن و میگه ۱ ملیون ۱۰۰ تومن هزینه شکایتم شده
  الان میگه باید این ها رو بهم بدی
  یکی کمک کنه که من چه کاری انجام بدم

  • سلام و وقت بخیر.
   شما میتونید برای اعتراض به این موضوع شکایت کنید. بهتره حتما از یک مشاور حقوقی اطلاعات بگیرید

 18. سلام من با یک خودروی پارس مدل ۸۹ تصادف کردم و شخص الان خواستار پرداخت افت قیمت ماشین هست و خسارات وارده به ماشین ایشان حدود ۵ میلیون تومان بوده آیا به ماشینی که مدل ۸۹ است در دادگاه میتواند تقاضای پرداخت افت قیمت کند یا خیر

 19. سلام
  بنده با پارس تی یو ۵ مدل ۹۴ تصادف کردم
  بیمه خسارت ماشین رو پرداخت کرده
  صاحب پارس اقدام کرد به حل اختلاف و افت ۹ میلیون اعلام شده،شما فرمایش کردید به ۵ سال به بالا افت تعلق نمی گیره من باید چکار کنم؟توان مالی پرداخت را ندارم

  • سلام و وقت بخیر.
   افت قیمت به ماشین های بالای سال 94 تعلق میگیره.
   اگه شما به مبلغی که به عنوان افت قیمت براتون تعیین شده معترضین، میتونین از طریق شورای حل اختلاف اعتراضتون رو ثبت کنین شاید مبلغش کاهش پیدا کنه

   • من با یه پرشیا ۹۳ تصادف کردم یکم قبل کارشناس زنگ زده میگه افت باید بدین , گفتم اخه ۶ سال گذشته از تولید ماشین میگه ماشین گرونه الان اون واسه وقتی بود که ماشین ارزون بود

    • با سلام.
     متاسفانه با گرون شدن ماشین، موارد این چنینی زیاد پیش میاد. اون فرد باید از طریق شورای حل اختلاف اقدام کنه و کارشناس از ماشین بازدید کنه تا مشخص بشه افت قیمت تعلق میگیره یا نه و مبلغش چقدره

 20. سلام و خسته نباشید
  بنده چند روز پیش با مزدا 3 مدل 88 بی رنگ تصادف کردم و مقصر صد در صدم با توجه به اینکه 11 سال از موعد تحویلو تولید این ماشین میگذره آیا طرف مقابل میتونه بره شکایت کنه برای افت ماشینش؟
  و اینکه با توجه به اینکه ماشین طرف بنده شامل وسایل نقلیه ی نا متعارف هست و بی رنگ بوده میتونم با بیمه این کار رو حل بکنم و از جیب هزینه ای رو متقبل نشم؟(با توجه به اینکه سقف بیمه ی من 9 ملیون تومان هست و ماشین طرف حدود 40 ملیون تومان هزینه ی تعمیرشه)

  ضمن تشکر و خسته نباشید خدمت عوامل سایت و مشاورین محترم. ممنون میشم جواب منو بدید.واقعا سر در گمم

  • سلام دوست عزیز.
   اگه ماشین آسیب دیده خودروی غیرمتعارف باشه، مبلغ خسارتی که پرداختش به عهده شما هست رو بیمه بر اساس قانون خودروهای غیرمتعارف تعیین می کنه و بهتون اعلام میکنه. اونوقت مشخص میشه که شما باید چقدر از جیب پرداخت کنین.
   ضمنا از اونجایی که بیشتر از 10 سال از تولید اون ماشین گذشته، افت قیمت بهش تعلق نمیگیره.

 21. سلام
  پارسال تصادفي داشتم و بيمه بدنه ايران داشتم. به واحد پرداخت خسارت بيمه رفتم و پرونده تشكيل شد و كپي مدارك لازم رو ازم گرفتند كارشناس عكس هم از ماشين با دوربينش گرفت و گفت برو درست كن بيار بعد خسارت رو پرداخت ميكنيم.
  متاسفانه به دليل بيماري پدرم اينقدر گرفتار شدم و از اون شهر به تهران رفتم و نتونستم خسارتم رو دريافت كنم. الان بعد از يكسال امكان مراجعه و دريافت خسارتم رو دارم؟ ضمنا ماشين رو هم هنوز تعمير نكردم و توي خونه خوابيده بوده.

  • سلام و وقت بخیر.
   اگه بیمه نامتون هنور تموم نشده، میتونید مراجعه کنید و خسارتتون رو دریافت کنید. اما اگه بیمه تون تموم شده متاسفانه چیزی بهتون تعلق نمیگیره

 22. سلام وقتتون بخیر.بنده حدود دوماه پیش با یک کرولا مدل 2016 تصادف کردم که خسارت اصلی به در عقبش وارد شده که با صافکاری و یکم قلم گیری راحت درمیاد.بیمه هم سه میلیون بهش داد.الان رفته شکایت کرده برای من پیامک اومده که پروندتون رفته دادگاه. مگه اول نباید بره شورا کارشناس براورد کنه بعد بره دادگاه؟ چرا پرونده ما مستقیما رفته دادگاه؟

  • سلام وقت شما هم بخیر.
   اگه منظورتون خسارت افت قیمته، برای پرونده های مختلف میتونه متفاوت باشه. مثلا اگه مبلغ افت قیمت بیشتر از 20 میلیون باشه، به جای شورای حل اختلاف به دادگاه ارجاع داده میشه. احتمالا برآورد کارشناس هم انجام شده

 23. سلام ما یه پارس تیو فایو مدل ۹۳ داشتیم که فوق العاده تمیز بود بدون حتی یه خش که متاسفانه یه تیبا با سرعت بالا ۱۰۰ در خیابان اصلی بما زد و۱۰۰ درصد مقصر شناخته شد ماشین ما عملا له له شد و اتاق خوورو باید کامل عوض بشه الان تکلیف ما چی اخه چرا قانون میگه بالا ۵ سال وقتی ماشین ما فوق العاده تمیز بود با این وضع قیمت خودرو .ایا ما میتوانیم ادعا کنیم ماشین ما را مقصر بردارد و یه ماشین با شرایط ماشین خودمان بما بدهد؟؟

  • سلام و وقت بخیر.
   از اونجایی که بیشتر خودروهای داخلی بعد از چندسال که از تولیدشون میگذره، ارزششون افت میکنه چنین قانونی ایجاد شده و مواردی مثل شما کم پیش میاد. اما شما میتونید برای اطمینان از یک مشاور حقوقی راهنمایی بگیرید و در صورت تأییدشون از نظر قانونی اقدام کنید.

 24. با سلام
  یه سوال داشتم ممنون میشم جواب بدین
  ماشین بنده مزدا۳۲۳ مدل ۸۳ بی رنگ میباشد تا به حال تصادف ام نداشته،ماشین در پارک بوده و سواری تویتا از پشت به ماشین من برخورد داشته و ماشین بنده دچادر خسارت زیادی شده آیا به این ماشین افت قیمت میخوره ممنون

 25. سلام
  من حدود ٥ ماه قبل با يك سانتافه ٢٠١٥ تصادف كردم كه مقصر شناخته شدم
  از سقف بيمه من حدود ٩ ميليون به راننده پرداخت شد و از بيمه بدنه سانتافه هم نميشد استفاده كرد چون اونم سقفش بيمه شو قبلا استفاده كرده بود
  راننده سانتافه به من گفت كه افت ماشينش زياد ميشه و نهايتا به من گفت اگه ٨ ميليون بهش طي دو چك بدم اقدامي واسه شكايت از افت ماشين نميكنه
  الان يك چك ٤ ميليون رو در وجه ايشون دادم و وصول كردن و ميخوام چك دوم رو بهشون بدم
  ايا لازمه رضايت نامه بگيرم كه ايشون فردا از اين موضوع شاكي نشوند؟
  و اينكه دقيقا چه نوع رضايت نامه با چه متني بايد بنويسم؟ دست نويس

  • سلام وقتتون بخیر.
   بله باید حتما توی یکی از دفاتر قانونی، از اون فرد رضایت نامه کتبی بگیرید، با امضا و اثر انگشت.

 26. سلام وقت بخیر
  من امروز با ماشین خودم با یه خودرو تویتا تصادف کردم که روی قسمت درب جلو و عقب توتیا فرو رفتگی ایجاد شد که بیرنگ درمیاد حالا خواستم ببینم صاحب ماشین میتونه بابت خسارت افت قیمت شاکی بشه و از من شکایت کنه؟؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • سلام وقت شما هم بخیر.
   بله ایشون میتونن برای افت قیمت اقدام کنن ولی کارشناس قبلش بازدید میکنه و مشخص میشه که آیا افت قیمت بهشون تعلق میگیره یا نه و مبلغش چقدره

 27. با سلام خدمت دوستان ، بنده با خودروی پارس مدل 99 خودم با یک پراید تصادف کردم که طرف گواهینامه نداشت و صددرصدهم طبق کروکی پلیس مقصربودند کاپوت ، گلگیرراست، سپر ، چراغ و فن بایدتعویض بشن ، بیمه هم 6میلیون خسارت دادوخودروی مقصرهم به پارکینگ منتقل شده و طبق برآورداولیه اگرقطعات تعویضی رنگ شده کارخونه بگیرم حدود13میلیون میشه ، لطفا راهنمایی بفرماییدکه میشه مابقی هزینه خسارتم و همچنین افت ماشینم را از مقصربگیرم و اینکه کارشناس افت را براساس قیمت کارخانه خودرو حساب میکنه یا ارزش روز . سپاس فراوان

  • سلام و وقت بخیر.
   بله امکانش هست، شما میتونید مابقی خسارت و افت قیمت رو از مقصر حادثه بگیرید.
   افت قیمت هم بر اساس ارزش روز خودرو محاسبه میشه

 28. سلام وقت بخیر
  من هفته قبل یک پراید از پشت زد به ماشینم (206 مدل 95)
  طرف اول گفت خسارت ماشین و افت مدل رو میده و به پلیس زنگ نزنیم
  الان باز میگه پول ندارم تخفیف بیمه هم 1 سال دارم فقط بیا بریم از بیمه استفاده کنیم
  ماشینم سینی عقبش خورده و در صندوق هم تاب برداشته
  جای صافکار رفتم میگن کلا 500 تومن میشه صافکاریش
  ولی از نمایشگاه پرسیدم میگن چون سینی خورده حداقل 2م افت قیمت داره ماشینم.
  سوالم اینه با توجه به اینکه مدل ماشینم 95 هست، بیمه به غیر هزینه تعمیر، بابت افت مدل هم مبلغی رو پرداخت میکنه؟

  • سلام وقت شما هم بخیر.
   بله به احتمال زیاد افت قیمت بهتون تعلق میگیره. اما بهتره که اول برای دریافت خسارتتون از طریق بیمه شخص ثالث مقصر اقدام کنید و بعد برای افت قیمت به شورای حل اختلاف مراجعه کنید تا کارشناس میزان افت قیمت رو بررسی کنه.

 29. سلام ببخشید من تصادف کردم افسر برامن 50. ۵۰ کرده ماشین طرف تیبا مدل ۹۷ ایا افت قیمت من کامل باید بدم یا ۵۰ درصد باید بدم؟؟؟

  • با سلام.
   افت قیمت ارتباطی به درصد قصور نداره و بر اساس قیمتیه که کارشناس شورای حل اختلاف اعلام میکنه

 30. سلام وقت بخیر .من با یه ماشین ولکس مدل 94تصادف کردم 30میلیون براش افت زدن سوالم اینه آیا اصلا افت تعلق میگیره یا رشوه داده براش زدن

  • سلام وقت شما هم بخیر.
   بله، از اونجایی که فقط 5 سال از تولید ماشین گذشته و جزو ماشین های خارجی محسوب میشه، ایشون میتونه برای دریافت افت قیمت اقدام کنه.

 31. سلام
  وقتتون بخير
  من هفته قبل با يك سراتو مدل ٩٥تصادف كردم
  و قسمت گلگير سمت در راننده رفت داخل ولي رنگ ماشين نريخته و خط هم نيفتاده
  بيمه من مبلغ يك ميليون و پانصد به ايشون دادن
  ولي بقيه مبلغ رو بايد از بيمه بدنه خودشون بگيرن
  اين خانوم ب من گفتن كه امروز بردن بيمه بدنه و اونجا بهشون گفتن كه ممكنه هزينه تعمير ماشينشون ميشه ٥ ٦ميليون
  و اين خانم قصد داره كه افت قيمت ماشينش رو بگيره
  ميخواستم ببينم افت قيمت به ماشين ايشون تعلق ميگيره ؟!
  ممنون ميشم اگر پاسخ بديد

  • سلام وقت شما هم بخیر.
   بله باتوجه به افزایش قیمت خودروهای خارجی و با توجه به اینکه مدت زیادی از تولید این خودرو نگذشته، ایشون میتونه برای دریافت افت قیمت اقدام کنه

 32. سلام من با یک پراید مدل 90 تصادف کردم و مقصر هم من بودم صاحب مدل 90ادعای افت قیمت دارد آیا به ایشان تعلق می گیرد؟

 33. باسلام من باپراید مدل ۸۸ زدم به یک ریوی مدل ۸۵ بیمه ۶بهشون خسارت داده حالا رفته شکایت کرده برای افت قیمت من وکارشناس بیمه بهشون گفتیم که ماشین شما خیلی مدلش پایین همش ۵الی ۷سال به خودروی اسیب دیده تعلق میگیره با این شرایط بازم شکایت کرده ومیگه ازت میگیرم ممنون میشم پاسخ بدید

  • سلام وقتتون بخیر.
   خیر ایشون شرایط لازم رو برای گرفتن افت قیمت نداره

 34. با سلام و خسته نباشید
  چند ماه پیش با یک رانا ۹۳تصادف کردم ب اسرار مقصر شناخته شدم و بیمه خسارتش داد
  الان طرف افت قیمت میخواد فقط یک در اسیب جزئی دید ک تعویض کرد
  بنظرتون میتونه ازم خسارت با این مدل ۹۳ک داره بگیره ؟
  ممنون میشم رااهنمایی کنید.
  تشکر

  • سلام دوست عزیز
   بله این امکان هست که خسارت افت قیمت رو بگیرن. متاسفانه به دلیل افزایش قیمت شدید تمام خودروها (داخلی و خارجی) امکان دریافت افت قیمت برای تمامی خودروها وجود داره.

 35. با سلام و خسته نباشید
  چند ماه پیش با یک رانا ۹۳تصادف کردم ب اسرار مقصر شناخته شدم و بیمه خسارتش داد
  الان طرف افت قیمت میخواد فقط یک در اسیب جزئی دید ک تعویض کرد
  بنظرتون میتونه ازم خسارت با این مدل ۹۳ک داره بگیره ؟
  ممنون میشم رااهنمایی کنید.
  تشکر

  • سلام ممنون از شما.
   من بعید میدونم بتونه افت قیمت رو دریافت کنه، چون هم ماشین ایرانیه و هم تولید 93. البته نظر نهایی رو کارشناس بازدید در شورای حل اختلاف تعیین می کنه و ممکنه باتوجه به افزایش شدید قیمت خودروها، بتونه یه مبلغی رو دریافت کنه.

 36. باسلا من چند روز پیش بایک ماشین جک s5معمولی تصادف کردم روز بعد باهم دیگه رفتیم اداره ی بیمه خسارتشو گرفت و بعد به من گفت اوفت ماشینم راهم میخواهم میخواستم ببینم با خسارتی کمی که درب ماشینش دیده وبالای پنج سال کار کرده ایا اوفت قیمت به اوتعلق میگیرد یانه ممنون میشم راهنماییم کنین

  • سلام وقتتون بخیر.
   از اونجایی که قیمت ماشین ها و به خصوص ماشبن های خارجی به شدت افزایش داشته، ممکنه بتونه افت قیمت رو از شما بگیره حتی با وجود اینکه بیشتر از 5 سال از تولید ماشین گذشته.
   البته نظر نهایی رو کارشناس بازدید در شورای حل اختلاف اعلام میکنه

 37. سلام من بیست روز پیش ازعقب با ۴۰۵ مدل ۹۵ تصادف کردم و یارو یازده میلیون هزینه ماشینش کرده نه میلیون بیمه داده خودمم دومیلیون دادم حالا یارو میگه میخوام افت بگیرم بهش میگم زود باش برو ببین چقده نمیره تا کی وقت داره بره شکایت کنه؟

  • با سلام.
   معمولا روال دریافت افت قیمت به این صورته که فرد زیان دیده باید قبل از تعمیر خودرو به شورای حل اختلاف مراجعه کنه و تایید کارشناس دادگستری رو دریافت کنه.
   در مورد سوال شما هم اگه اون فرد قبلا اقدام لازم رو انجام داده، میتونه بعد از تعمیر ماشین و بعد از گذشت زمان هم افت قیمت رو دریافت کنه.
   البته در نهایت همه چیز به نظر کارشناس بستگی داره

 38. سلام. چند وقت پیش تو جاده لغزنده ماشینم سر خورد و به یه ماشین پژو ۴۰۵ مدل ۹۴ برخورد کرد. متاسفانه ماشینش چپ کرد و اتاقش له شد. بیمه خسارتشو داد ولی ایشون مدعی افت شدن میخواستم بپرسم افت بهشون تعلق میگیره؟

  • سلام و وقت بخیر.
   با توجه به افزایش شدید قیمت خودرو، شرایط پراخت افت قیمت کمی تغییر کرده و ممکنه برخلاف سال های قبل، افت قیمت به خودروهای ایرانی کارکرده هم تعلق بگیره.
   نظر نهایی رو باید کارشناس شورای حل اختلاف اعلام کنه

 39. سلام کارشناس محترم
  خودروی تیبا مدل ۹۳ دارم که در تصادفی از قسمت شاسی عقب و گلگیر آسیب شدید وارد شد که طرف مقابلم مقصر شناخته شد
  خودروی بنده ۱۰ میلیون هزینه داشت که کاملا پرداخت کردن ایشون
  و افت ماشینم رو ۸ میلیون بنگاه اعدام کرده
  میتونم افت ماشینم رو بگیرم با توجه به اینکه الان ماشینم تعمیر شده؟
  چون تصویر از خودرو زمان آسیب دیدگی دارم و دستخط تعمیرکار و قسمتهای آسیب دیده قید شده و کروکی افسر محدوده
  و اینکه بدلیل نداشتن بیمه خودروی طرف رو بردن پارکینگ
  میتونم تا افت ماشین رو ندادن رضایت ندم تا ماشینش از پارکینگ در نیاد؟

  • با سلام.
   دوست عزیز اینکه به خودروی شما افت قیمت تعلق میگیره یا نه رو بنده نمیتونم به صورت دقیق بگم. شما باید به شورای حل اختلاف مراجعه کنید تا کارشناس بر اساس شرایط خودروتون افت قیمت رو تعیین کنه و بقیه مراحل رو هم براتون توضیح بده

 40. باسلام.من چند روز پیش تصادف کردم تو اتوبان به علت تراغیک متوقف بودم که یک پراید از پشت به من برخورد کرد و من هم به ماشین ریو جلویی.طرف مقصر هردو خودرو هم من هم ریو شناخته شد.پلیس هم کروکی کشید و مدارک هرکیو به خودش داد الان بیمه سه ونیم میلیون خسارت پرداخت کرده در صورتی که هزینه تعمیر ماشین پنج میلیون است.افت قیمت ماشین چه می شود ماشین من پراید مدل ۹۴ است.بقیه هزینه برعهده کیست.

  • با سلام.
   دوست عزیز جرئیات نحوه محاسبه خسارت توی شرکت های مختلف متفاوته و چون ما اطلاعات کاملی در مورد حادثه ای که مفرمایید نداریم، نمیتونیم به شکل دقیق راهنماییتون کنیم.
   ضمنا توجه داشته باشید که راننده ریو مقصر صد در صد نبوده و شما هم مقصر شناخته شدید.
   هزینه افت قیمت هم تحت پوشش بیمه نیست و شرایط مخصوص به خودش داره و بعید میدونم به خودروی شما تعلق بگیره

 41. سلام،خدمت کارشناس محترم
  من امروز تصادف کردم27/9/99
  تصادف زنجیره ای،که ماشین آخری من بودم
  سه تاماشین بودیم
  افسر اومد کروکی کشید من شدم مقصر کُلی
  خسارت ماشین اولی رو که ۲۰۶سپر عقبش بود،نقدی دادم،رفت
  ماشین وسطی پرشیا۹۹بود،سپر جلو عقبش باید تعویض بشه.که از بیمه ام باید بهش بدم.
  الان طرف مدعی که،افت قیمت ماشینم ازمن میخاد
  منم ماشینم پراید،مسافرکش شهری هستم
  بیمه ام۱۲سال تخفیف
  تابحال تصادف نداشتم،نمیدونم راستش چکار باید بکنم
  لطفااااااا راهنماییم کنید
  ممنون

  • با سلام.
   اگه خسارت هایی که به ماشین ها وارد شده مبلغش زیاد نیست، پیشنهاد میکنیم از بیمه تون استفاده نکنید تا از تخفیف هاتون کسر نشه. البته اگر هم از بیمه تون استفاده کنید، تخفیفاتون یک جا از بین نمیره، بلکه 20 درصدش کم میشه.
   ضمنا بهتره بدونید که افت قیمت در اکثر موارد تحت پوشش بیمه ثالث نیست. یعنی اگه مالک ماشین پرشیا قصد داشته باشه از شما افت قیمت دریافت کنه، میتونه این کارو بکنه و شما هم باید هزینه ش رو شخصا پرداخت کنید

 42. با سلام من با یه پراید مدل ۹۳ تصادف کردم به علت شدت تصادف اتاق خودرو بای عوض بشه آیا ایشون میتونه افت قیمت از اینجانب بگیره

  • سلام دوست عزیز
   با توجه به شرایط فعلی افت قیمت باید توسط کارشناس مشخص بشه، اما معمولا برای ماشین‌های داخلی مثل پراید و مدل های قدیمی تر معمولا افت قیمت حساب نمیشه و یا مبلغ کمی میشه. برای اطمینان بیشتر باید از کارشناس ارزیابی بپرسید.

 43. سلام الان خودرو ریو مدل ۹۰ می‌تونه افت قیمت بگیره؟؟
  نزدیک ۱۰ سال شده

  • سلام دوست عزیز
   با توجه به شرایط فعلی بازار معمولا افت قیمت با توجه به نظر کارشناس و با توجه به نوع و سلامت ماشین تعیین میشه. در صورتی که بیمه بدنه شما پوشش افت قیمت داره میتونین از کارشناس شرکت بیمه به صورت دقیق شرایط دریافت افت قیمت رو بپرسید. در تصادفات هم افت قیمت توسط کارشناس ارزیابی و اعلام میشه و قابل دریافت هست.

 44. سلام ماشينم رو عمدى اتش زدن تامين دليل دادم كارشناس شورا افت قيمت رو ٥٨مليون زد اما بيمه فقط ٣مليونو٧٠٠روقبول كرده درصورتى كه من بيمه افت قيمت رو به مبلغ ٤٧٠هزار تؤمان خريدارى كرده ام ايا ميتوانم افت قيمت كامل ماشينمو از بيمه بگيرم لطفا راهنمايى كنيد

  • سلام دوست عزیز
   برای افت قیمت از بیمه بدنه استفاده کردین؟ از کدوم شرکت بیمه؟

 45. سلام من امروز با خودرو نیسان پیکاپ مدل ۱۳۸۶ تصادف کردم و راننده مسگه ماشینم بیرنگ بود، سپر جلو و چراغ سمت راننده و جلو پنجره شکست و مقداری داخل گلگیر هم جمع شد،میخواستم بدونم آیا ایشون میتونه افت قیمت بگیره؟آیا خودروی ایشون که وانت پیکاپ هست جز ماشین های غیر متعارف حساب میشه؟
  لطفا راهنمایی کنید

  • سلام دوست عزیز
   با توجه به قیمت خودرو بله غیر متعارف هست خودرو و ایشون میتونن درخواست افت قیمت هم مطرح کنند.

 46. سلام
  کسی که درخواست افت قیمت میکند بیمه بدنه ندارد آیا میتواند درخواست کند

  • سلام دوست عزیز
   بله درخواست افت قیمت ربطی به بیمه بدنه نداره چراکه معمولا بیمه این هزینه رو پوشش نمیده. جز در بعضی از شرکت‌های بیمه و با توافق با شرکت

 47. سلام. بنده چند ماه پیش با یک ۴۰۵ مدل ۸۸ تصادف کردم و مقصر شناخته شدم طرف مقابل بدون هماهنگی خودروی خودش را تعمیر کرده و مبلغ زیادی را برای صافکاری بدون رنگ درخواست کرده بعد هم بدلیل اختلاف نظر از بنده شکایت کرده
  کارشناسی میزان خسارت را دقیقا مبلغ اعلام شده از طرف مقابل اعلام کرده و افت ماشین هم ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومن که با اعتراض بنده به ۱ میلیون و پانصد هزار تومن کاهش پیدا کرده
  با توجه به اینکه به ماشین شخص مقابل اسیب جدی وارد نشده چطور به اون افت تعلق میگیره؟

  • سلام دوست عزیز
   افت قیمت معمولا با درخواست فرد زیان‌دیده محاسبه میشه و ارتباطی به شدت تصادف نداره. در تصادف با آسیب سطحی هم فرد میتونه درخواست افت قیمت داشته باشه و در صورتی که این درخواست تایید بشه به مبلغ خسارت اضافه میشه

 48. سلام و خسته نباشید
  من با یه ۲۰۷ مدل ۹۰ تصادف کردم مقصر هم شده ام و بیمه به زیان دیده ۷ تومن خسارت داده الان طرف رفته شکایت کرده واسه افت قیمت . شورا هم براش ۷ تومن در نظر گرفته
  مگر وکلای عزیز نگفتن که به ماشین بیش از ۵ سال افت تعلق نمیگیره چرا این قانون نامشخصه . طرف فقط کاپوتشو تعوض کرده .چرا قانون این مدله .من کرمانشاه زندگی میکنم تاکسی دارم والله آه در بساط ندارم مجبورم ماشینمو بفروشم

  • سلام دوست عزیز
   متاسفانه افت قیمت قانون مشخصی نداره و در صورتی که زیاندیده شکایت کنه مقصر ملزم به پرداخت این خسارت هست و متاسفانه بیمه افت قیمت رو پرداخت نمیکنه. شما میتونین با فرد زیاندیده صحبت کنین و مبلغ رو کاهش بدین

 49. عرض ادب و احترام
  زکات علم نشر ان است
  دوستان عزیز توجه کنند همونطور که در متن اولیه صفحه اشاره شده افت قیمت خودرو با توجه به اینکه توسط کارشناس منتخب دستگاه قضا برآورد میشود پس به عنوان خسارت قابل مطالبه از نظر دستگاه قضا مورد تایید بوده حالا با توجه به اینکه طبق قانون خود بیمه و مسئولیت مدنی .شرکتهای بیمه موظف به پرداخت کلیه خسارات می باشند و افت خودرو نیز جزئی از خسارت می باشد بیمه مکلف به پرداخت خسارته.
  شما اگه بخوای برا افت در مرجع قضایی از شخص شکایت کنی هم زمانبر خواهد بود و هم دریافت پول به صورت قطره چکانی و قسطی خواهد بود ولی همون زمان رو بذار در مرجع قضایی از شرکت بیمه شکایت کن و خسارتت رو یکجا بگیر.
  اما یه نکته مجموع ریالی خسارت و افت قیمت نباید از سقف تعهد بیمه مقصر حادثه بیشتر باشه
  و نکته بعدی اگه طرف حسابت بیمه ایران بود با توجه به اینکه شرکت دولتی باید در دادگاه شکایت کنی ولی برا بقیه شرکتهای بیمه با توجه به خصوصی بودنشون شورای حل اختلاف صلاحیت رسیدگی رو داره

 50. با سلام با خودرو پرشیا مدل 93 از قسمت عقب سمت شاگرد تصادف کردم که مقصر میباشم با درخواست زیاندیده به صافکار مورد اطمینان ایشان مراجعه کردیم که صافکار گفت که ماشیین پرشیا از قبل هم تصادف و رنگ شدگی داشته و من مجددا به ان نقطه از پرشیا تصادف کردم زیرا رنگ و بتونه زیر ان هم کاملا مشهود میباشد صافکارگفت کلا خرج پرشیا 2300 میشود که با مراجعه به بیمه مبلغ 4700 بیمه به مالک پرشیا داد حالا مالک پرشیا میگوید باید به من افت قیمت هم بدهی در غیر این صورت با مراجعه به شورای حل اختلاف ماشین اینجانب را توقیف میکند ازطرفی ماشین ایشان از قبل هم تصادف داشته حال با توجه به مدل 93 و رنگ شدگی قبلی که دارد ایا افت قیمت تعلق میگیرد ؟؟ لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر

  • سلام دوست عزیز
   بله افت قیمت به خودرو تعلق میگیره و ایشون میتونن برای پیگیری به شورای حل اختلاف مراجعه کنند ولی با توجه به اینکه بیمه شما مبلغی بیشتر از خسارت رو بهشون پرداخت کرده میتونین پیگیر بشین و شرایط رو دقیقتر بررسی کنین. در صورت نیاز میتونین با مشاوران بخش خسارت ما تماس بگیرین.

 51. سلام من چند روز پیش با یک ماشین ۲۰۷i ۹۹ تصادف کردم و بیمه خسارتش رو داده حالا میگه باید ۳۰ ۴۰ میلیون بهم افت ماشین و بدی؟؟ایا واقعا همچین مبلغی برای همچین ماشینی باید داد؟؟

  • سلام دوست عزیز
   افت قیمت باید توسط کارشناس و با توجه به میزان خسارت تعیین بشه و به این شکل نمیشه مقدار افت قیمت رو تعیین کرد.

 52. سلام وقت بخیر
  من حدود ۳ ماه پیش به یه پراید زدم و مقصر اعلام شدم.
  بیمه خسارت اون رو پرداخت کرد. اما اون قبل از تعمیر ماشین، تامین دلیل کرده و کارشناس شورای حل اختلاف افت قیمت را حدود ۱۲ میلیون تومان تعیین کرد . ولی طرف هنوز شکایت نکرده .

  سوال من اینه که : تا چند ماه بعد از تصادف وقت داره ک شکایت کند؟ آیا تا بعد از چندماه و یا چندسال بعد از تصادف هم میشه شکایت کنه؟؟!!

  • سلام دوست عزیز
   با توجه به اینکه ایشون تامین دلیل کردند و پرونده تشکیل شده میتونن حتی چندین سال بعد درخواست افت قیمت بدن. پرونده موجود هست و افت قیمت اون مشخص شده و در صورت طرح شکایت شما باید افت قیمت رو پرداخت کنید

 53. خیلی ممنون از پاسخگویی شما

  در موردی ک خدمت شما اشاره کردم( ۱۲ میلیون افت قیمت)
  آیا اگر مثلا یکسال و یا ۲ سال آینده شکایت کند همون ۱۲ میلیون میشه؟ یا قیمت به روز محاسبه می شود؟
  آیا اگر قیمت ماشین ها چند ماه آینده زیاد بشن ایشان می توانند دوباره اعتراض بزنند و درخواست کارشناسی مجدد و قیمت بالاتری را بدهند؟

  • سلام دوست عزیز
   ممنونیم از نظرتون. متاسفانه بنده تا این حد دقیق مطلع نیستم از شرایط قانونی کار چون به دلیل اعتراض ایشون دیگه مسئولیت با شورای حل اختلاف هست و جزو روند قانونی و شکایت هست. ولی با این وجود فکر میکنم که مبنای محاسبه ارزش خودرو در زمان تصادف هست

  • سلام دوست عزیز
   بعضی از شرکت‌های بیمه پوشش افت قیمت ارائه میدن که شما میتونین تهیه کنین. بیمه ملت در حال حاضر ارائه میده این پوشش رو.

 54. سلام وقت بخیر، تو دی ماه 99 با یه هیوندای النترا مدل 2015 تصادف کردم و من مقصر بودم، بیمه به ایشون خسارت داده براساس خودرو نامتعارف، ایشون بعد از تاریخ واریز مبلغ بیمه به ایشون رفتن درخواست نظر کارشناسی دادن و الان رای صادر شده (البته تازه پیامش برای من اومده ولی نمیدونم چیه )بابت کم بودن میزان تعیین خسارت و افت قیمت…. سوال: 1- ایا با توجه به اینکه سن ماشینشون بالای 5 سال هست و نامتعارف هم هست میتونه افت قیمت بگیره؟
  2- کارشناس بیمه این ماشینو میشناخته و گفته قبلا هم تصادف داشته و گفته هر ماشینی که سنش بالای 5 سال هست و کوچکترین تصادفی هم داشته باشه نمیوته افت قیمت بگیره،، درسته؟ اگر درست باشه ایا کارشناس باز هم میتونه افت در نظر بگیره؟
  3- قانون در مورد سن خودرو برای افت قیمت الان 5 سال هست یا 3 سال؟
  4- ایا طبق قانون زمان مشخصی برای شکایت برای افت قیمت وجود داره؟

  • سلام دوست عزیز
   متاسفانه به دلیل نامتعارف بودن و افزایش قیمت بسیار زیاد خودروهای وارداتی، امکان دریافت افت قیمت وجود داره. در مورد قوانین که سن ماشین در نظر گرفته میشه با توجه به شرایط فعلی کاربرد چندانی نداره مگر اینکه بتونین پیگیری کنین این موضوع رو. در مورد زمان مشخص که فرمودین اگر ایشون شکایت کرده باشن (پرونده تشکیل شده باشه) تا هرزمانی بعد از شکایت میتونن برای دریافت خسارت اقدام کنن و اینطور که شما فرمودین ایشون شکایت کردن و پرونده تشکیل شده.

 55. سلام بنده در ترافیک ایستاده بودم خودرویی وقتی داشت از پارک در میومد زد درب عقب خودرو در بی رنگ در میاد بدون نقاشی و … ولی یکم رنگش می‌ریزه حالا میتونم خسارت افت بگیرم خودرو من سوناتا 2015هست ممنون

  • سلام دوست عزیز
   بستگی به نظر کارشناس بیمه داره در صورتی که افت قیمت تشخیص داده بشه و مقدارش مشخص شه امکان دریافتش وجود داره.

 56. با سلام . بنده ۴ سال پیش تصادف کردم مقصر طرف مقابل بود و از کوپن ایشان کنده شد و چون صاحب سند نبودم مبلغ خسارت را به من ندادند و صاحب سند هم بنابر مشکلاتی نرفت دنبال مبلغ خسارت آیا بعداز ۴ سال که خودم صاحب سند شدم میتوانم آن مبلغ خسارت را بگیرم؟؟؟

  • سلام دوست عزیز
   با توجه به زمان زیادی که از خسارت گذشته ممکنه نتونین خسارت رو پیگیری کنین با این وجود میتونین با داشتن مدارک و پرونده خسارت به شرکت بیمه مراجعه کنین.

 57. سلام وقت بخیر ببخشید من با یه وانت پیکان مدل۹۱ تصادف کردم و مقصر صد درصدم آیا به وانت پیکان مدل۹۱ افت تعلق میگیره

  • سلام دوست عزیز
   بنده به طور دقیق نمیتونم به شما تعلق گرفتن یا نگرفتن افت رو اعلام کنم و باید از طریق کارشناس بیمه پیگیری کنین.

 58. سلام روزبخیر اقا امروز من بایه پراید مدل پایین زدم به سپر وسرگلگیر ویتارا سوزوکی
  که صافکار ماشینو دیده وگفته حدود 1500هزینه میشه رفته بیمه6ملیون براش نوشته درصورتی که خسارت 50/50شده حالا افت ماشینو میخاد ماشینم مدل 90هست موفق میشه شکایت کنه از من افت بگیره لطف میکنید راهنمای کنید

  • سلام دوست عزیز
   افت قیمت به عوامل مختلفی بستگی داره و سال ساخت یکی از این عوامل هست. بنده بدون دونستن شرایط ماشین نمیتونم با قطعیت به شما بگم که افت تعلق میگیره یا خیر. از طریق کارشناس شرکت بیمه میتونین این مورد رو پیگیری کنین.

 59. سلام الان درمورد افت قیمت می خواستم ببینم نهایتا بااین قوانین کشورما که کمی هم مبهم هست ونهایتا قسمتی ازخسارت که اون هم افت قیمت هست به عهده مقصر می باشد هنوز هم به قوت خودش باقی هست ومثلا اگر خودرو مزدا 3 تولید داخلی شرکتگروه بهمن باشد ومدل 1387 باشد بازهم افت قیمت راشامل می شود یانه ضمنا یکی از دوستان گفت موقع پرداخت خسارت بیمه ثالث از خودور خسارت دیده قبل پرداخت رضایت وتعهد شکایت نکردن بابت افت قیمت می گیرد این درسته .ضمنا اگه خودرو خسارت دیده ازمقصر کتبا نامه جبران خسارت بانرخ متعارف گرفته باشد قانون چه برخوردی می کند

  • سلام دوست عزیز
   افت قیمت به عوامل مختلفی بستگی داره که سال ساخت فقط یکی از اون عوامل هست. در حال حاضر با قیمت‌های بالای خودرو احتمال تعلق افت قیمت به خودروها بیشتر شده با این وجود من صددرصد نمیتونم بدون اطلاع از شرایط خودرو بهتون تعلق گرفتن یا نگرفتن افت قیمت رو بگم. در رابطه به بخشی هم که میفرمایین که تعهد گرفته میشه بنده چنین چیزی رو ندیدم و فرد زیان‌دیده اگر شرایطش رو داشته باشه میتونه درخواست افت قیمت بده.

 60. با سلام من در تاریخ 1400/1/10 تصادف کردم لاین کندرو بودم ماشین بنده پراید 111 مدل 93 هست.من با سرعت 60 الی 70 تا در لاین 3 کندرو بودم ک مسیر من خالی و هیچ ماشینی در مسیر من نبود.ماشین دانگ فنگ اچ سی کراس مدل 96 لاین وسط ک یک خانم پشت فرمون بود ناگهانی بدون توجهی ماشینو به مسیر من کشید.و من از پشت به ماشین ایشون زدم اثابت ماشین ایشون سمت راست بغل باک بود و افسر بدون توجه ب حرفهای بنده مارک 2طرف را گرفت و مبلغ 60 هزار تومان منو جریمه کرد.بعد بیمه مبلغ 5/900 به خسارت دیده پرداخت کرد و الان بابت افت از من شکایت کرده و میخواستم بدونم افت تعلق میگیره

  • سلام دوست عزیز
   با توجه به نوع و میزان خسارت بله ایشون میتونن برای افت قیمت درخواست جبران بدن.

 61. سلام. بنده امروز دنده عقب میرفتم با سرعت پنج کیلومتر یا کمتر به موتور برخورد کردم وبعد موتور به گلگیر جلوی ماشین عقبی خورد وبه صورت جزیی تورفتگی در آن ايجاد شد که بدون رنگ قابل در آمدن میباشد. و 100الی 200خرج دارد. آیا ایشان می‌تواند علاوه بر خرج ماشین ادعای افت قیمت کند و حدودا چقدر؟ ممنونم

  • سلام دوست عزیز
   بستگی به مدل ماشین و عوامل دیگه ای مثل میزان خسارت و … داره. میتونین در زمان ارزیابی خسارت از کارشناس ارزیاب جویای این موضوع بشین.

 62. با سلام
  ماشین ما دنا با یکسال کارکرد است یکماه پیش ار عقب بهش زدند، خسارت ماشین رو به بدبختی 7.5 م تومان شد که به بیمه بزور پرداخت کرد.
  در مورد افت قیمت خودرو شکایت کردیم دو جلسه هست میریم حل اختلاف و مقصر نامه جلب ثالث داده و پای بیمه رو وسط کشیده نماینده بیمه هم جلسه دوم اومد گفت مهلت میخوام تا 2 روز دیگه بیام ببینم 10 م تومان افت قیمت درسته یا نه. حالا حل اختلاف گفت جلسه سوم که نماینده بیمه بیاد سازش می نویسم و نامه میدیم شما برین از بیمه پولتون بگیرین
  سوال اینه که با اون نامه بیمه خسارتو میده و دوم اگر تو 10 م دبه کرد و کمتر قبول کرد مقصر اصلی مسیول نیست که ما به تفاوت با بیمه رو بده ؟

  • سلام دوست عزیز
   در صورتی که نامه قضایی باشه که بیمه رو موظف به پرداخت خسارت افت قیمت کنه بیمه باید طبق نامه خسارت رو پرداخت کنه.

 63. با سلام ، بنده با پراید مدل ۸۸ تصادف کردم وحالا درخواست شکایت از طریق شورا وارجاع به دادگاه کرده ، در موردافت قیمت ، قانونی هست که اعلام کنه تا چه سالی افت قیمت تعلق می گیره

  • سلام دوست عزیز
   به طور معمول به خودرویی که بیش از 5 سال سن داره افت قیمت تعلق نمی‌گیره اما چون قیمت خودروها شدیدا افزایش داشته یه مقدار شرایط متفاوت شده. البته همچنان ممکنه در مورد خودروی داخلی این قانون تا حدودی صادق باشه، یعنی ممکنه بازه سن خودرو بیشتر شده باشه ولی در نهایت ازون بازه بیشتر نعلق نگیره. بهتره برای اینکه مطمئن بشین از طریق شرکت بیمه یا دادگاه اقدام کنین چون شرایط سلامت خودرو هم باید بررسی بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *