اطلاعات بیمه ای

راهنمای کامل استعلام و تشخیص بیمه نامه تقلبی از اصل

استعلام اصالت بیمه نامه و تشخیص بیمه تقلبی از موضوعات مهم این روزها است که تمام دارندگان خودرو ها و و سایل نقلیه موتوری باید نسبت به آن توجه داشته باشند. همان طور که می دانید، تمام رانندگان خودروها و موتورسیکلت ها باید وسایل نقلیه خود را بیمه کرده تا در صورت بروز حوادث ناگوار مانند تصادف، آتش سوزی و موارد این چنینی دیگر بخشی یا همه خسارت آن ها جبران شود. مهم ترین بیمه های مربوط به وسایل نقلیه شامل بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث هستند. بیمه شخص ثالث از اهمیت بیش تری برخوردار بوده و به همین دلیل اجباری است. بیمه بدنه اختیاری است اما با این وجود از اهمیت بالایی برخوردار است. به هر حال، نکته مهم در هنگام خریداری بیمه شخص ثالث و بدنه یا حتی انواع دیگر بیمه نامه ها استعلام بیمه نامه و پیگیری اصالت بیمه می باشد. این کار به شما اطمینان خواهد داد که بیمه معتبری را برای خودرو یا موتورسیکلت خود خریداری کرده اید.

شرکت بیمه مرکزی ایران برای سهولت کاربران جهت استعلام اصالت بیمه اقدام به راه اندازی بخشی در سامانه خود برای انجام این کار کرده است. بنابراین، کاربران می توانند به این سامانه مراجعه کرده و نسبت به استعلام بیمه نامه مورد نظر خود اقدام نمایند. با توجه به این که از سال ۹۹ اعطای برگه های کاغذی در کنار بیمه نامه متوقف شده و تنها شماره های مربوط به بیمه نامه از طریق ارسال پیامک به دست بیمه شدگان می رسد، لزوم استعلام بیمه نامه افزایش یافته است. به این ترتیب، شما می توانید از طریق سامانه استعلام اصالت بیمه نامه بیمه مرکزی و با وارد کردن شماره بیمه نامه خود، کد ملی و اطلاعات خواسته شده دیگر استعلام بیمه خریداری شده تان را بررسی کنید. ما در ادامه نحوه استفاده از این سامانه برای استعلام بیمه نامه را به طور مفصل برای شما بیان خواهیم کرد تا در این مورد با مشکلی مواجه نباشید. پس در ادامه با ما همراه باشید.

روش های استعلام بیمه نامه

همان گونه که اشاره کردیم، شما می توانید با استفاده از سامانه ای که توسط بیمه مرکزی برای استعلام بیمه نامه ایجاد شده است، صحت اعتبار بیمه خریداری شده خود را بسنجید. در این سامانه چندین روش مختلف برای استعلام بیمه در نظر گرفته شده است که شامل انجام این کار با کد یکتا، استفاده از پیامک، استفاده از شماره بیمه نامه و استعلام با کد VIN می باشد. با توجه به این که برای استفاده از هر کدام از این روش ها جهت استعلام اصالت بیمه باید به سامانه مورد نظر مراجعه کنید، ابتدا نحوه ورود به این سامانه را بیان کرده و در ادامه هر کدام از روش ها برای استعلام بیمه را توضیح خواهیم داد. توجه داشته باشید که یک سری اطلاعات مانند شماره بیمه نامه، کد ملی و نام شرکت بیمه گر در هنگام استفاده از همه این روش ها لازم است. پس قبل از اقدام برای استعلام اصالت بیمه نامه به آماده بودن این موارد توجه داشته باشید.جهت ورود به سامانه استعلام بیمه نامه بیمه مرکزی لازم است یک سری مراحل را طی کنید. بعد از ورود به این سامانه با استفاده از هر کدام از این روش ها که دوست داشته باشید، می توانید فرآیند استعلام را پشت سر بگذارید. مراحل ورود به سامانه مذکور شامل موارد زیر می شوند.

  1. ۱باید آدرس اینترنتی این سامانه را در مرورگر خود جست و جو کنید. جهت این امر لازم است نشانی www.centinsur.ir را در وارد کرده و سرچ نمایید.
  2. ۲کمی صبر کنید تا نتایج جست و جوی شما بالا آمده و سپس بر روی اولین سایت با همین آدرس کلیک کرده و وارد شوید.
  3. ۳سپس وارد صفحه اصلی سایت استعلام بیمه نامه می شوید. با استفاده از اهرم کشویی در سمت راست این صفحه به سمت پایین ان حرکت کنید. در قسمت پایین این صفحه گزینه های متعددی را برای دریافت خدمات مختلف مشاهده خواهید کرد. بر روی اولین گزینه این لیست با عنوان « استعلام اصالت بیمه نامه » کلیک کرده و وارد این بخش شوید.
  4. ۴به محض ورود به صفحه اصلی استعلام اصالت بیمه یک لیست از اطلاعات به شما نمایش داده می شود. این اطلاعات شامل قوانین و مقررات استفاده از این سامانه و اطلاعاتی است که ممکن است در حین استفاده از آن نیاز داشته باشید. باید این اطلاعات را با دقت مطالعه کرده و در صورت موافق بودن با آن ها گزینه «می پذیرم» در قسمت پایین صفحه را کلیک کنید.
  5. ۵در نهایت وارد این بخش شده و روش های گوناگون استعلام بیمه برای شما نمایش داده می شود.

در این بخش نحوه ورود به سامانه استعلام اصالت بیمه مرکزی را به طور کامل برای شما بیان کردیم. بنابراین، با استفاده از این مطالب می توانید به این سامانه وارد شده و با استفاده از هر کدام از این روش ها که تمایل داشته باشید نسبت به استعلام بیمه خود اقدام نمایید. در ادامه نحوه استفاده هر یک از این روش ها را هم به طور مفصل برای شما توضیح خواهیم داد.

یکی از روش های در نظر گرفته شده برای استعلام اصالت بیمه نامه استفاده از کد یکتا است. جهت انجام استعلام بیمه با استفاده از کد یکتای بیمه شخص ثالث باید بعد از ورود به صفحه اصلی این سامانه که در بخش قبل نحوه ورود به آن را برای شما توضیح دادیم، گزینه «استعلام با کد یکتا» را بزنید. بعد از کلیک بر روی این گزینه از شما خواسته می شود اطلاعاتی چون شماره یکتا بیمه نامه، کد ملی / شناسه ملی فرد استعلام کننده را وارد کنید. بعد از وارد کردن این اطلاعات به صورت دقیق، باید کد امنیتی موجود را هم در کادر مربوطه به خود قرار داده و در نهایت گزینه «استعلام» را بزنید. به این ترتیب، استعلام اصالت بیمه نامه شما انجام شده و اطلاعات آن به شما داده خواهد شد. در صورتی که بیمه نامه شما معتبر باشد دیگر مشکلی نداشته و می توانید با خیالی راحت از ان استفاده کنید. در غیر این صورت باید نسبت به پیگیری این بیمه نامه و در صورت نیاز شکایت از شرکت ارائه دهنده اقدام نمایید.

نمایش بیشتر

1 دیدگاه

  1. از مرخصی زایمان ۲ ماه قبل از زایمان میشه استفاده کرد ولی من به خاطر حساسیت بارداری و کهیری ک بدنم ریخت بیرون از ۳ ماه قبل زایمانم از کار اومدم بیرون، خواستم بدونم چجوری این یه ماهو میتونم جزو مرخصی یا استعلاجی بگیرم ؟ که بین بیمم وقفه نیوفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا