بیمه عمر و سرمایه‌گذاری

مبلغ بیمه عمر بعد از فوت چقدر است و به چه کسی تعلق می‌گیرد؟

یکی از مهمترین دلایلی که مردم خودشان را بیمه عمر می‌کنند، این است که خیالشان بابت امنیت مالی و اقتصادی خانواده و عزیزانشان برای زمانی که خودشان کنار آن‌ها نیستند راحت باشد. اصلی‌ترین مزیت و امتیاز بیمه عمر هم همین است که پس از فوت بیمه‌گذار مبلغ قابل توجهی به بازماندگان او پرداخت می‌شود. اما مقدار این مبلغ چقدر است و برای طرح‌های بیمه عمر مختلف چگونه محاسبه می‌شود؟ پس از فوت بیمه‌شده، شرکت بیمه غرامت فوت را باید به چه کسی پرداخت کند؟ با ما همراه باشید تا ببینیم مبلغ بیمه عمر بعد از فوت چقدر است، به چه کسی می‌رسد و برای پیگیری بیمه عمر شخص فوت شده، چه کارهایی باید انجام داد؟

آیا بیمه عمر بعد از مرگ به وراث می‌رسد؟

خود افرادی در زمان خرید بیمه‌نامه عمر در قرارداد مشخص می‌کنند که گیرنده سرمایه و غرامت فوت بیمه‌نامه چه کسانی باشند. به این افراد دراصطلاح ذی‌نفع می‌گویند. اسامی ذی‌نفعان را خود بیمه شده زمان بستن قرارداد با شرکت بیمه مشخص می‌کند و تا زمانی که بیمه‌نامه اعتبار دارد می‌تواند نام آن‌ها را در قرارداد تغییر بدهد. طبیعتا گیرنده سرمایه تا زمان حیات، خود شخص است که بیمه را خریده است و درصورتی که برای او اتفاقی بیفتد و فوت کند، ذی‌نفع‌های که معرفی کرده است، سرمایه بیمه‌نامه او را دریافت می‌کنند.

چگونگی تعریف ذینفع در بیمه عمر

کارشناسان بیمه می‌گویند بهتر است که اقوام درجه یک مثل مادر و پدر یا همسر و فرزندان به‌عنوان ذی‌نغع معرفی شوند. اصلا ماهیت و فلسفه بیمه‌های عمر هم تامین آتیه نزدیکان و خانواده بیمه‌شده پس از مرگ اوست. هنگام معرفی افراد ذی‌نفع، بیمه‌شده باید اولویت آن‌ها و درصد سهیم شدن‌شان در مبلغ پرداختی از طرف شرکت ‌بیمه را مشخص کند.

دینغع-بیمه-عمر

تا چند نفر را می‌توان به عنوان ذینفع تعیین کرد؟

گفتیم که بیمه‌گذار می‌تواند درخواست کند که استفاده‌کنندگان از سرمایه بیمه عمر او نه یک نفر که چند نفر باشند. اغلب شرکت‌های بیمه به بیمه‌گذاران خود اجازه می‌دهند 5 تا 6 نفر را به‌عنوان ذی‌نفع در بیمه‌نامه‌های عمر معرفی کنند. در این صورت بهتر است مشخصات کامل هر فرد به‌ همراه اولویت و درصد استفاده او از بیمه‌نامه هم در قرارداد تعیین شود.

البته بیمه‌گذار نمی‌تواند فرد حقیقی که با او نسبت درجه یک نسبی یا سببی ندارد (یک دوست) را به‌عنوان ذی‌نفع معرفی کند.

اما آیا می شود موسسه خیریه را ذیتفع خود قرار داد؟ بله بیمه‌گذار  اگر بخواهد می‌تواند سرمایه بیمه‌نامه عمر خود را دراختیار موسسات خیره قرار بدهد. بسیاری از شرکت‌های بیمه امکان معرفی تمام موسسات حقوقی که دارای شماره ثبت باشند را به بیمه‌گذار می‌دهند.

آیا امکان دارد فرزندی که هنوز به سن قانونی نرسیده ذینفع بیمه عمر باشد؟

بله بیمه‌گذار می‌تواند حتی فرزند 3 ساله خود را به‌عنوان تنها ذینفع بیمه‌نامه معرفی کند. این کار هیچ مشکل قانونی ندارد. اما نکته مهم این است که درچنین شرایطی اگر خدای ناکرده بیمه‌گذار قبل از اینکه فرزندش به سن 18 سالگی یا همان سن قانونی برسد، فوت کند، غرامت سرمایه فوت بیمه‌نامه او و اندوخته و سود‌های مشارکت در منافعش، تا زمانی که ذی‌نفع معرفی‌شده در بیمه‌نامه به سن 18 سالگی برسد نزد شرکت بیمه باقی می‌ماند. درواقع پرداخت غرامت به او یا قیم‌هایش تا سن 18 سالگی‌ ممکن نیست.

مبلغ بیمه عمر پس از فوت چقدر است؟

بیمه‌نامه عمر درواقع نوعی سرمایه‌گذاری است. مبلغ و مقدار سرمایه‌گذاری در این بیمه‌نامه‌ها هم کاملا به میزان حق بیمه پرداختی و تعداد سال‌هایی که بیمه‌شده حق بیمه پرداخت کرده، دارد. به‌طورکلی پس از فوت بیمه‌شده، مجموعا مبالغ سرمایه فوت بیمه‌نامه به‌علاوه اندوخته بیمه‌نامه به به ذینفعان پرداخت می‌شود. یعنی هر طرح بیمه عمر و شرکت بیمه طرف قرارداد ممکن است شرایط خودشان را برای محسابه این مبالغ دارند. همچنین بیمه عمر فوت بر اثر حادثه ۱ تا ۳ برابر مبلغ بیمه عمر پس از فوت به‌صورت عادی محاسبه می‌شود. میزان این رقم هم با توجه به نوع بیمه عمر مشخص خواهد شد. برای اطلاعات بیشتر مطلب «آموزش کامل محاسبه سود بیمه عمر شرکت‌های مختلف» را بخوانید.

[showbanner2 link=’https://www.azki.com’ icon=’https://www.azki.com/blog/wp-content/uploads/2018/01/life-insurance-icon-w.png’ background=’ff944d’ pretext=’خرید آنلاین’ text=’بیمه عمر؛’ aftertext=’آگاهانه، سریع و آسان’]

مبلغ بیمه عمر بازنشستگان پس از فوت

مبلغ غرامت بیمه فوت برای بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری در سال 1400 مبلغ 15 میلیون تومان است. اما در بیمه عمر مکمل بازنشستگی، بیمه‌گذاران می‌توانند به انتخاب خود میزان سرمایه‌های مختلفی را بر اساس مبلغ حق بیمه و … برای پرداخت به ذی‌نفعان تعیین کنند.

غرامت-فوت

نحوه تقسیم بیمه عمر متوفی

براساس قانون پس از فوت بیمه‌شده، مبلغ تعیین شده سرمایه فوت در بیمه‌نامه به ترتیب اولویت و درصدی که خود او در قرارداد مشخص کرده به ذی‌نفعان و استفاده‌کنندگان بیمه‌نامه پرداخت می‌شود. البته اگر بیمه‌گذاری در قراراد بیمه‌نامه عمر ذینفعان را مشخص نکند، براساس قوانین بیمه‌ای کشور، سرمایه بیمه عمر او بین وراث قانونی تقسیم می‌شود. همچنین درصورتیکه هنگام تعیین ذینفعان سهم هرکدام از سوی بیمه‌شده مشخص نشود، سرمایه بیمه‌نامه کاملا مساوی بین آن‌ها تقسیم می‌شود.

مبلغ پرداختی به وراث چقدر است؟

بر اساس قوانیت کشور در تقسیم مبلغ سرمایه بیمه عمر بین وراث هم قوانین مربوط به تقسیم به میزان سهم‌الارث (پسر‌ها دو سهم، دخترها یک سهم) اجرا می‌شود. یعنی منظور از پرداخت به ورثه قانونی، پرداخت مطابق با قوانین سهم‌الارث به هرکدام از آن‌هاست. مگر اینکه بیمه شده، خودش به نحو دیگری درخواست کرده باشد که پرداخت به ورثه به‌صورت مساوی انجام شود.

ادامه مطلب  تفاوت بیمه عمر و تامین اجتماعی - کدامیک بهتر است؟

مراحل دریافت بیمه عمر متوفی

برای دریافت خسارت بیمه عمر افرادی که به‌عنوان ذی‌نفع در بیمه‌نامه معرفی شده‌اند یا وراث قانونی بیمه‌شده متوفقی باید مدارک زیر را تهیه کنند:

 • فرم درخواست خسارت فوت که توسط ذی‌نفع تکمیل شده
 • اصل بیمه‌نامه و برگه‌های الحاقیه و ضمیمه آن
 • گواهی فوت تأیید شده از ادارات ثبت‌احوال و یا کنسولگری‌های سفارت ایران در خارج از کشور (اصل یا کپی برابر اصل)
 • گواهی سازمان ثبت‌احول (اصل یا کپی برابر اصل)
 • اصل یا کپی برابر اصل گواهی انحصار وراثت ( در مواردی که منافع بیمه به وراث قانونی تعلق می‌گیرد
 • کلیه مدارک بیمارستانی (اصل یا کپی برابر اصل)
 • در صورتیکه فوت حادثی باشد کپی برابر اصل یا اصل برگ گزارش تصادف جرحی/فوتی
 • نظریه پزشک معالج و یا پزشک قانونی (اصل یا کپی برابر اصل)
 • کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی بیمه‌شده و ذینفعان
نمایش بیشتر

2 دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید.. پدرم الان دوساله فوت شده و قبل از فوت گفتن بیمه عمر دارن ولی نگفتن چه بیمه ای الان نمیدونیم ب چه صورت باید اقدام کنیم لطفا راهنمایی کنید

  1. نازنین عزیز سلام
   می‌تونید از بیمه مرکزی استعلام تمام بیمه‌هایی که پدرتون داشتند رو بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + دوازده =

دکمه بازگشت به بالا