بیمه بدنه

خرید بیمه بدنه کوتاه مدت و تعرفه کوتاه مدت و روزشمار آن

این روزها در بازار اتومبیل کشورمان ارزان‌ترین ماشین ها نزدیک به 200 میلیون تومان قیمت دارند. از طرفی هزینه تهیه قطعات یدکی و تعمیر و بازسازی خودرو هم نسبت به سال های گذشته بطور قابل توجهی بالا رفته است. این یعنی سرپا کردن حتی ماشین‌های معمولی و ارزان‌ قیمت بعد از یک تصادف سبک و ساده هم ممکن است برای خیلی از مالکان آن سنگین باشد. برای بسیاری از افراد خودرو هم سرمایه است و هم وسیله کار و با اینکه بیمه بدنه مثل بیمه شخص ثالث اجباری نیست، خیلی از رانندگان ترجیح میدهند که حتما برای ماشین‌شان بیمه بدنه بخرند.

البته در این سال ها همان‌قدر که قیمت خودرو افزایش پیدا کرده، تعرفه و حق بیمه بدنه یکساله هم بیشتر شده است. در این میان شرکت‌های بیمه سعی کرده‌اند تا با ارائه بیمه بدنه کوتاه مدت امکان استفاده از آن را برای همه فراهم کنند. به این معنی که می‌‌توانیم به‌جای پرداخت یکجای حق بیمه و خرید بیمه‌ بدنه یکساله یک بیمه بدنه کوتاه مدت بخریم. اما بیمه نامه یکساله و بیمه کوتاه‌ مدت بدنه با هم چه تفاوتی دارند؟ اگر می‌خواهید بدانید در چه شرایطی خرید بیمه بدنه کوتاه‌ مدت برایتان به‌صرفه‌تر خواهد بود حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بیمه بدنه کوتاه مدت چیست و چه کاربردی دارد؟

مثل هر محصول بیمه‌ای دیگری، یکی از عوامل اصلی در تعیین قیمت بیمه بدنه هم مدت اعتبار بیمه نامه است. درواقع هر قدر مدت زمان بیمه نامه بیشتر باشد، رسیک و خطر تصادف هم احتمالا برای ماشین بیمه‌شده بیشتر می‌شود. برای همین هم مبلغ حق بیمه بالاتر می‌‌رود.

معمولا بیمه بدنه به‌ صورت یک‌ساله و با توجه به ارزش روز ماشین و کاربری آن صادر می‌شود. اما با بالا رفتن قیمت ماشین‌ها و مبلغ حق بیمه برای بیمه بدنه، شرکت‌های بیمه امکانی را فراهم کرده‌اند تا افراد بتوانند برای بازه‌های زمانی کمتر از یک سال مثلا یک ماهه، سه ماهه، شش ماهه و نه ماهه هم بیمه بدنه بدنه بخرند. با این کار در مدت زمانی که از ماشین استفاده بیشتری می‌شود، برای مثال در سفر، خیال مالک و راننده از بابت داشتن بیمه بدنه راحت است و حق بیمه اضافی هم برای روزهایی که استفاده رومزه از ماشین خود ندارند پرداخت نمی‌کنند.

به‌طور کلی بیمه بدنه کوتاه مدت خودرو بهترین گزینه برای افرادی است که بیشتر در مدت زمان مشخصی از سال از ماشین خود استفاده می‌کنند و در سایر مواقع، ماشین‌شان در پارکینگ است یا قرار نیست که مسافت زیادی با آن طی کنند.

مزایا و معایب بیمه کوتاه مدت سفر

بیمه بدنه کوتاه مدت مزایا و معایب خودش را دارد. به عنوان مثال فقط می‌توانید در زمان‌های خاص که استفاده زیادی از ماشین دارید و قرار است مسافت زیادی با ماشین رانندگی کنید یک بیمه بدنه کوتاه مدت سفر بخرید. در این حالت شما نسبت به بیمه بدنه یکساله حق بیمه بدنه کمتری پ‍رداخت می‌کنید. منتها تمامی تعهدات و پوشش های اصلی و اضافی یک بیمه نامه بدنه یک‌ساله هم به شما تعلق می‌گیرد.

به‌طور کلی مهمترین مزایای بیمه بدنه کوتاه مدت سفر عبارتند از:

 • پرداخت حق بیمه کمتر نسبت به بیمه بدنه یک‌ساله در زمان خرید یا تمدید
 • امکان استفاده از تخفیف عدم خسارت بیمه‌نامه بدنه فعلی (تخفیف عدم خسارت سال اول 35 درصد، تخفیف عدم خسارت سال دوم 45 درصد، تخفیف عدم خسارت سال سوم 55 درصد و تخفیف عدم خسارت سال چهارم 70 درصد است.)
 • امکان استفاده از پوشش‌های کامل بیمه بدنه

قیمت بیمه بدنه کوتاه مدت

البته خرید بیمه بدنه کوتاه مدت و کمتر از یک سال معایبی هم دارد. یکی از معایب خرید بیمه بدنه کوتاه مدت، سررسیدن زود به زود زمان تمدید است. حتی هم باید حواستان مدام جمع باشد که زمان اعتبار بیمه نامه تمام نشود و هم در نهایت با تمدید‌های مکرر و بدون فاصله و پرداخت درصدی حق بیمه عملا باید پرداختی بیشتر از حق بیمه یک ساله داشته باشیم. درحقیقت اگر همیشه بخواهیم بیمه بدنه یکساله خود را تمدید کنیم باید مثلا هر سه ماه یا شش ماه آن را تمدید کنیم. مجموع این مباغ در نهایت چیزی بیشتر از حق بیمه یکساله بیمه بدنه می‌شود.

معایب اساسی دیگر بیمه بدنه کوتاه مدت شامل موارد زیر می‌شوند:

 1. عدم اعمال تخفیف عدم دریافت خسارت تا یک سال

یعنی شما فقط در بازه‌های زمانی یک‌ساله تخفیف عدم خسارت برایتان محاسبه می‌شود و برای استفاده از تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه دو ماهه یا 3 ماهه خود باید تا یک سال صبر کنید.

 1. احتمال دارد که تمدید بیمه نامه در بازه های زمانی کوتاه‌مدت را فراموش کنیم

اگر هم خدای نکرده در این بازه زمانی تصادف و حادثه داشته باشیم دیگر نمی‌توانیم از بیمه بدنه خود استفاده کنیم. یعنی عملا هزینه بیمه بدنه را پرداخت کرده‌ایم ولی حادثه در بازه زمانی که بیمه نامه اعتبار نداشته رخ داده است و پرداخت خسارتی به ما انجام نمی‌شود.

پوشش های اصلی و فرعی در بیمه بدنه کوتاه مدت

همان‌طور که گفتیم بیمه بدنه کوتاه‌ مدت تمام پوشش‌های اصلی بیمه بدنه یکساله را دارد. این پوشش ها چه شما مقصر تصادف و حادثه باشید یا نه خسارت وارد شده به ماشین‌تان را جبران می‌کند. به‌طور کلی با خرید بیمه بدنه خسارت‌ های زیر برای ماشین بیمه‌شده تحت پوشش قرار می‌گیرد:

 • برخورد دو ماشین
 • ‌برخورد ماشین با یک جسم ثابت یا متحر‌ک
 • ‌برخورد اشیا با ماشین (ماشین در حال حر‌کت یا سا‌کن)
 • ‌سقوط ماشین
 • ‌واژگونی ماشین
 • آتش سوزی، صاعقه، انفجار
 • سرقت کلی ماشین

همچنین می‌توانید پوشش‌های تکمیلی مورد نیازتان را هم به بیمه بدنه کوتاه‌ مدت اضافه کنید. پوشش های اضافی بیمه بدنه تقریبا تمامی خسارت‌هایی که ممکن است به یک ماشین وارد شود را جبران می‌‌کنند. البته باید در زمان خرید بیمه بدنه این پوشش‌ها را مشخص کنید و هزینه اضافی بابت آن‌ها محاسبه می‌شود.

پرکاربردترن پوشش های اضافی بیمه بدنه کوتاه مدت هم موارد زیر هستند:

 • پوشش خطرات در حال حرکت و خطرات ساکن و درجا (تصادفات در حال حرکت و حادثه‌های ماشین‌های پارک شده)
 • پوشش شکست شیشه به تنهایی
 • پوشش بلایای طبیعی
 • پوشش سرقت درجای قطعات و لوازم
 • خسارت ناشی از اسید و مواد شیمیایی (پاشیده شدن رنگ و مواد شیمیایی)
 • هزینه ایاب و ذهاب
 • نواسانات قیمت
 • پوشش حدف فرانشیز
 • بلایای طبیعی
 • میخ کشیدگی
 • ‌خسارت لاستیک‌ها و باطری

قیمت بیمه بدنه کوتاه مدت

درصد فرانشیز بیمه بدنه کوتاه مدت چقدر است؟

یک نکته مهم در دریافت خسارت بیمه بدنه میزان و درصد فرانشیز برای هر کدام از پوشش‌های بیمه نامه است. بیمه بدنه کوتاه مدت هم درست مثل بیمه بدنه یک‌ساله مبلغ خسارت را با کسر درصد مشخصی از فرانشیز به بیمه‌شده پرداخت می‌کند.

درصد فرانشیز برای هر کدام از پوشش‌ها متفاوت است. مثلا فرانشیز خسارت جزئی ناشی از حوادث برای خسارت اول 10 درصد مبلغ خسارت، در خسارت دوم دو برابر فرانشیز خسارت اول و در خسارت سوم سه برابر فرانشیز خسارت اول است. معمولا فرانشیز بیمه بدنه کوتاه مدت براساس جدول زیر محاسبه می‌شود:

خسارت تحت پوشش بیمه بدنه درصد فرانشیز
آتش‌سوزی، صاعقه و انفجار به تنهایی 10 درصد مبلغ خسارت
شکست شیشه به تنهایی 20 درصد مبلغ خسارت
پاشیده‌شدن رنگ و مواد اسیدی 30 درصد مبلغ خسارت
بلایای طبیعی 10 درصد مبلغ خسارت
سرقت شامل سرقت جزئی و کلی 20 درصد مبلغ خسارت
خسارت کلی ناشی از حوادث 10 درصد مبلغ خسارت

جدول تعرفه کوتاه مدت بیمه بدنه

در بیمه بدنه کوتاه مدت هرچقدر تعداد ماه‌های بیمه نامه کمتر باشد حق بیمه شما هم کمتر می‌شود. در واقع حق بیمه به‌صورت درصدی از حق بیمه سالانه محاسبه می‌شود. معمولا برای محاسبه قیمت بیمه بدنه کوتاه مدت، درصد مشخصی از مبلغ حق بیمه یک‌ساله بر مدت زمان اعتبار بیمه نامه تقسیم می‌شود:

مدت زمان بیمه نامه درصد حق بیمه کوتاه مدت بدنه
2 ماهه 25% از حق بیمه سالیانه
4 ماهه 40% از حق بیمه سالیانه
6 ماهه 55% از حق بیمه سالیانه
12 ماهه 100% حق بیمه کامل سالیانه

حتما هم می‌دانید که قیمت بیمه بدنه کامل سالانه بدنه با توجه به ارزش روز ماشین و همین‌طور سال ساخت و نوع کاربری آن تعیین می‌شود.

نحوه خرید بیمه بدنه از ازکی

بیمه بدنه در سایت ازکی فقط به‌صورت یکساله صادر می‌شود. خرید بیمه بدنه از سایت ازکی آنلاین است و نیازی به مراجعه حضوری ندارد. حتی می‌توانید انتخاب کنید که بازدید بیمه بدنه در محل از ماشین‌تان انجام شود. همچنین این امکان را دارید تا خودتان از ماشین فیلم و عکس بگیرید تا کارشناس بازید آن‌ها را بررسی کنید.

حتما هم نیازی نیست تا شماره پلاک ماشین را داشته باشید. با مشخصات خودرو مثل نوع ماشین و سال ساخت و نوع کاربری هم می‌توانید در چند دقیقه بیمه بدنه اینترنتی بخرید. فقط کافیست بعد از مقایسه قیمت و شرایط بیمه بدنه در شرکت‌های بیمه مختلف، یک  گزینه را انتخاب کرده و حق بیمه را اینترنتی پرداخت کنید. بیمه نامه شما در همان روز صادر می‌شود.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا