بیمه تکمیلی درمان

بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی 1401: شرایط + نحوه ثبت نام و پیگیری

شاید سال‌های گذشته کسی به بیمه شدن رانندگان تاکسی توجه نمی‌کرد. اما این افراد مانند دیگران دچار بیماری می‌شوند و نیاز به درمان دارند. به همین دلیل سازمان تاکسیرانی کشور برای اجرای طرح بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی اقدام کرد. حالا تمامی کسانی که دارای کارنامه فعال و معتبر تاکسیرانی هستند، می‌توانند علاوه‌بر بیمه تامین اجتماعی (بیمه پایه)، بیمه تکمیلی هم داشته باشند. این بیمه قوانین و مقررات خاص خود را دارد که به‌عنوان راننده تاکسی باید با آن آشنا شوید. بنابراین در این مقاله از بلاگ ازکی به بررسی شرایط و نحوه ثبت‌نام بیمه تکمیلی راننده‌های تاکسی می‌پردازیم.

بیمه تکمیلی رانندگا‌ن تاکسی چیست؟

بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی تهران با ماهیت اصلی بیمه تکمیلی تفاوتی ندارد. این بیمه تکمیلی هزینه‌های بیمارستانی و درمانی را پوشش خواهد داد. بیمه تکمیلی راننده تاکسی در واقع بخشی از بیمه تکمیلی رانندگان است. بیمه تکمیلی رانندگان می‌تواند شامل موارد زیر باشد.

 • بیمه تکمیلی راننده تاکسی درون شهری؛
 • بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی برون شهری؛
 • بیمه تکمیلی اتوبوس‌ها؛
 • بیمه تکمیلی رانندگان کامیون‌ (خودروهای باری).

بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی

رانندگان به منظور ثبت‌نام در سایت بیمه راننده‌های تاکسی باید دارای گواهینامه معتبر و دفترچه کار (کارت هوشمند) باشند. از طرفی راننده نباید تحت پوشش هیچ‌نوع بیمه تکمیلی دیگری باشد.

متاسفانه در اکثر شهرهای کوچک، اتحادیه یا سازمانی اقدام به بیمه تکمیلی برای راننده تاکسی نمی‌کند. البته در برخی از کلان‌شهرها هم ممکن است این موضوع مشاهده شود. در شهرهای بزرگ مانند تهران، مشهد، اصفهان، شیراز و رشت اتحادیه مربوطه رانندگان را بیمه می‌کند. شرایط پرداخت بیمه هم کاملا مشابه حالت اجباری است. البته قوانین ممکن است در شهرهای مختلف متفاوت باشد؛ بنابراین برای اطلاع از شرایط و هزینه‌ها باید به اتحادیه شهر خود مراجعه کنید.

شرایط بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی 1401

هر استان و شهری باتوجه‌به قوانین، ممکن است هزینه متفاوتی برای بیمه تکمیلی راننده‌های تاکسی دریافت کند. اما شرایط بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی ۱۴۰۱ در سراسر کشور یکسان است. به‌ صورت کلی می‌توان گفت که رانندگان تاکسی برای ثبت‌نام در سامانه و پیگیری بیمه تکمیلی تاکسیرانی در هر شهری باید شرایط زیر را داشته باشند.

 • کلیه رانندگان تاکسی باید کارنامه تاکسیرانی (یا پروانه معتبر) ارائه کنند.
 • رانندگان تاکسی نباید از سایر ارگان‌ها بیمه تکمیلی دریافت کرده باشند. در صورتی که راننده‌ای بیمه تکمیلی از ارگان دیگری داشته باشد، از لیست بیمه تکمیلی تاکسیرانی حذف خواهد شد.
 • لینک ثبت‌نام در سامانه بیمه تکمیلی رانند‌ه‌های تاکسی برای رانندگان پیامک خواهد شد. بنابراین مالک شماره موبایل باید راننده تاکسی باشد.

داشتن شرایط بالا برای ثبت‌نام و دریافت بیمه تکمیلی راننده تاکسی ضروری است. اگر راننده‌ای یکی از این شرایط را نداشته باشد، از لیست حذف خواهد شد.

نکته مهم دیگر اینکه، داشتن بیمه پایه (بیمه تامین اجتماعی) برای ثبت‌نام بیمه تکمیلی رانند‌ه‌های تاکسی الزامی نیست. بنابراین اگر راننده‌ای بیمه تامین اجتماعی نداشته باشد، می‌تواند برای دریافت بیمه تکمیلی تاکسیرانی اقدام کند.

نکاتی برای دریافت بیمه تکمیلی تاکسیرانی

 • اگر راننده تاکسی در طول مدت قرارداد فوت کند، بازنشسته شود یا از سیستم تاکسیرانی خارج شود، پوشش بیمه مشروط به اعلام کتبی می‌تواند ادامه پیدا کند.
 • ۲ طرح بیمه تکمیلی برای راننده‌های تاکسی وجود دارد. طرح اول یا پایه رایگان است، اما برای استفاده از طرح دوم باید هزینه پرداخت شود.
 • طرح بیمه تکمیلی نوع اول و پایه برای تمامی رانندگان تاکسی دارای کارنامه تاکسیرانی رایگان خواهد بود. هزینه بیمه پایه را سازمان تاکسیرانی پرداخت خواهد کرد. اما اگر راننده‌ای مایل به دریافت پوشش بیمه تکمیلی برای اعضای خانواده خود باشد، باید هزینه آن را پرداخت کند. منظور از اعضای خانواده راننده تاکسی، همسر، فرزندان و والدین او است.
 • فرزندان پسر راننده‌ تاکسی حداکثر تا سن ۲۰ سالگی تمام (در صورت عدم تحصیل)، ۲۵ سالگی تمام (در صورت اشتغال به تحصیل در دانشگاه) و ۲۶ سال تمام (برای تحصیل در رشته‌های پزشکی) تحت پوشش قرار می‌گیرند. فرزندان دختر راننده تاکسی تا زمان ازدواج تحت پوشش بیمه قرار خواهند گرفت.

بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی تهران 1401

بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی مشهد شامل ۷۵٪ یارانه است. این مبلغ با حمایت شهردار و شورای اسلامی شهر مشهد پرداخت می‌شود. بیمه تکمیلی تاکسیرانی اصفهان که از سال ۱۳۹۳ برای رانندگان جدید متوقف شده بود، از سر گرفته شده است. برای اطلاع از شرایط دریافت بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی رشت و بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی شیراز، باید به اتحادیه استان و شهر مورد نظر مراجعه کنید.

بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی درون شهری

بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی درون شهری در نوع خدمات هیچ‌گونه تفاوتی با بیمه تکمیلی رانندگان برون شهری سبک و سنگین ندارد. تنها تفاوت این نوع بیمه در مبلغ حق بیمه خواهد بود. حق بیمه رانندگان تاکسی درون شهری ۶۴۰.۹۶۷ هزار تومان است. این در حالی است که هزینه بیمه رانندگان برون شهری سبک و سنگین به ترتیب، ۷۵۷.۵۰۷ تومان و ۸۷۴.۰۴۷ تومان خواهد بود. این مبالغ با احتساب کمک دولت است و در صورت عدم اعمال کمک دولت، مبلغ بیمه تقریبا دو برابر می‌شود.

نحوه ثبت‌نام بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی

برای ثبت‌نام بیمه تکمیلی راننده‌های تاکسی باید وارد سایت باشگاه رفاه تاکسیرانان یا سایت سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران شوید. نحوه ثبت‌نام بیمه تکمیلی راننده‌‌های تاکسی در این دو سایت به شرح زیر است.

  • ابتدا وارد سایت سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران یا سایت باشگاه رفاه تاکسیرانان شوید.
  • از قسمت منو بیمه، گزینه بیمه درمان تکمیلی را انتخاب کنید.
  • شرایط ثبت‌نام را مطالعه و سپس گزینه درخواست ثبت‌نام را انتخاب کنید.
  • صفحه جدیدی باز می‌شود، روی گزینه ثبت‌نام کلیک کنید.
  • در صفحه جدید، شماره موبایل بدون صفر اول (شماره موبایل حتما باید به نام راننده تاکسی باشد) و کد ملی را وارد کنید و تیک با قوانین و مقررات شبکه موافقم را فعال و سپس روی گزینه ادامه کلیک کنید.
  • صفحه جدیدی باز می‌شود که باید کد تایید ارسالی به شماره موبایل خود را در آن وارد کنید. این کد به منظور احراز شماره همراه است. پس از وارد کردن کد ۵ رقمی، روی گزینه ادامه کلیک کنید.
  • در این صفحه باید جنسیت، نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد و کلمه عبور مورد نظرتان را وارد کرده و سپس روی گزینه ادامه کلیک کنید.
  • پس از ورود اطلاعات هویتی، وارد صفحه ورود خواهید شد. شماره همراه و رمز عبور را وارد کنید و سپس روی گزینه ورود کلیک کنید.
  • در این بخش، اطلاعات و مشخصات به صورت اتوماتیک نمایش داده خواهد شد. اگر اطلاعات مورد تایید است روی گزینه تایید و ادامه کلیک کنید.
  • در صفحه جدید باید نام بانک و شماره شبا را وارد کرده و سپس روی گزینه تایید و ادامه کلیک کنید.
  • در صفحه بیمه، طرح شماره یک و طرح شماره دو نمایش داده می‌شود. همان‌ طور که اشاره کردیم، طرح شماره یک رایگان است؛ در صورت تمایل می‌توانید طرح شماره دو را هم اضافه کنید. در پایین صفحه باتوجه‌به نیاز و به دلخواه خود یکی از طرح‌های شماره یک یا دو را انتخاب کنید.
  • اگر قصد استفاده از بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی برای افراد تحت تکفل را دارید، گزینه بله و در غیر این صورت گزینه خیر را فعال و سپس روی گزینه تایید و ادامه کلیک کنید.
  • اگر در مرحله قبلی، گزینه بله را انتخاب کرده باشید، لازم است شماره ملی و تاریخ تولد افراد تحت تکفل خود را وارد و سپس روی گزینه تایید و ادامه کلیک کنید.
  • در صفحه جدیدی که باز می‌شود، نام، نام خانوادگی، شماره شناسنامه، نام پدر، محل صدور شناسنامه و جنسیت فرد تحت تکفل را وارد و سپس روی گزینه تایید و ادامه کلیک کنید.
  • در این صفحه باید نسبت افراد تحت تکفل (فرزند، همسر، تحت تکفل و والدین) را مشخص و سپس روی گزینه تایید و ادامه کلیک کنید.
  • با مشخص شدن طرح بیمه و فرد تحت تکفل، مبلغ بیمه تکمیلی پرداختی مشخص خواهد شد. در این صفحه می‌توانید افراد تحت تکفل دیگر را هم اضافه کنید. با اضافه کردن افراد تحت تکفل، هزینه بیمه افزایش پیدا می‌کند. در نهایت روی گزینه تایید و ادامه کلیک کنید.
  • در صفحه نهایی‌سازی، اطلاعات طرح و مبلغ کل بیمه تکمیلی نمایش داده می‌شود. اگر اطلاعات مورد تایید شماست، روی گزینه تایید و پرداخت کلیک کنید تا وارد صفحه پرداخت شوید.
  • پس از پرداخت هزینه بیمه تکمیلی راننده تاکسی و افراد تحت تکفل، کد رهگیری برای شما پیامک خواهد شد.

بیمه تکمیلی راننده های تاکسی تهران 1401

معرفی سامانه ثبت‌نام بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی

در بخش‌های قبلی اطلاعات کاملی در خصوص شرایط ثبت‌نام بیمه تکمیلی برای راننده‌های تاکسی ارائه شد. شرط اصلی این بود که رانند‌گان نباید بیمه تکمیلی از هیچ ارگان دیگری داشته باشند. رانندگان تاکسی می‌توانند از طریق سایت باشگاه رفاه تاکسیرانان، از اخبار و مصوبه‌های جدید مطلع شوند.

زمانی‌ که وارد سایت تاکسیرانی تهران می‌شوید، در بخش پایین سایت، از بخش بیمه تکمیلی وارد صفحه سایت ثبت‌نام بیمه رانندگان تاکسی خواهید شد. در این صفحه، ابتدا فایل راهنما را دانلود و سپس جدول پوشش خدمات را بررسی کنید. در نهایت، برای ورود و ثبت‌نام اقدام کنید. فایل‌های راهنما و جدول پوشش خدمات در ادامه قرار گرفته‌ است و می‌توانید قبل از ثبت‌نام آنها را مطالعه کنید.

فایل راهنما بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی

دانلود

جدول پوشش خدمات بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی

دانلود

مهلت ثبت‌نام بیمه تکمیلی تاکسیرانی تهران 1401

سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی تهران اعلام کرده است که سایت ثبت‌نام بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی از تاریخ ۲۳ آذر ماه سال ۱۴۰۱ به مدت ۱ ماه فعال خواهد بود. بنابراین رانندگان تاکسی می‌توانند در موعد اعلام‌شده برای پُر کردن فرم ثبت‌نام بیمه تکمیلی تاکسیرانی تهران اقدام کنند. این موعد قابل تمدید نیست و ثبت‌نام بیمه تکمیلی تاکسیرانی ۱۴۰۱ در ۲۳ دی ماه ۱۴۰۱ به اتمام می‌رسد.

بیمه تکمیلی راننده های تاکسی تهران

لازم به ذکر است که رانندگان تاکسی برای دریافت بیمه تکمیلی باید کارنامه تاکسیرانی ارائه کنند. ثبت‌نام از طریق عضویت در باشگاه رفاه تاکسیرانان انجام خواهد شد.

حق بیمه تکمیلی رانندگان تاکسی در سال 1401 چقدر است؟

هزینه بیمه تکمیلی راننده تاکسی در شهرهای مختلف متفاوت است. در شهر بزرگی مانند تهران، هزینه بیمه تکمیلی تاکسیرانان طرح یک به صورت رایگان است و حق بیمه را سازمان تاکسیرانی شهر تهران پرداخت خواهد کرد. تاکسیرانان تهرانی می‌توانند با پرداخت مبلغ اضافی، اعضای خانواده خود را هم بیمه کنند.

چگونه از بیمه تکمیلی تاکسیرانی استفاده کنیم؟

نحوه استفاده از بیمه تکمیلی تاکسیرانی مشابه انواع دیگر بیمه‌های تکمیلی است. برخی مراکز درمانی که به صورت آنلاین کار می‌کنند، یعنی در زمان پرداخت هزینه می‌توان تخفیف بیمه تکمیلی را روی کل هزینه‌ها دریافت کرد. اما در برخی مراکز درمانی دیگر لازم است ابتدا هزینه کامل را پرداخت نمایید و سپس برای دریافت مبلغ تخفیف بیمه تکمیلی به سازمان مورد نظر مراجعه کنید. در صورتی که مایل به خرید انواع دیگر بیمه تکمیلی هستید، می‌تواند وارد سایت ازکی شوید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا