بیمه مسافرتی

دریافت خسارت بیمه مسافرتی

بیمه مسافرتی پوشش‌‌های متنوعی دارد که خطرات مختلفی را در کشور خارجی، جبران می‌کند. بعد از خرید بیمه مسافرتی سوال اصلی این است که خسارت به چه شکل پرداخت می‌شود؟ اگر اتفاقی در کشور خارجی بیفتد، هزینه‌ها را باید به چه شکل از بیمه دریافت کنیم؟

در این مطلب به پروسه دریافت خسارت بیمه مسافرتی پرداخته‌ایم تا ببینیم برای دریافت هزینه‌های پزشکی، خسارت گم شدن چمدان و تاخیر هواپیما خسارت به چه شکل پرداخت می‌شود.

بیمه کمک رسان چیست؟

شرکت‌های بیمه برای پرداخت خسارت بیمه مسافرتی با شرکت‌های خارجی همکاری می‌کنند تا  مسافران بتوانند در زمان بروز مشکل راحت‌تر خسارت را دریافت کنند. این شرکت‌ها به شرکت‌های کمک‌رسان معروف اند. پیشنهاد ما این است که قبل از خرید بیمه مسافرتی، درباره شرکت کمک‌رسان اطلاعات کسب کنید. چراکه بیمه مسافرتی برای سفر به بعضی کشورها، اجباری است و تنها بعضی شرکت‌های کمک‌رسان برای صدو ویزا معتبر هستند.

حتما بخوانید:  همه چیز درباره بیمه مسافرتی ؛ استعلام و خرید آنلاین / اینترنتی بیمه مسافرتی

خسارت گم شدن چمدان

اگر چمدان خود را گم کردید، حتما به یکی از پرسنل مراجعه کرده و فرم PIR یا فرم دریافت خسارت دریافت کنید. اگر واقعا چمدان‌های شما گم شده باشد، برای دریافت خسارت از فرودگاه، نیاز به تکمیل فرم PIR دارید. در پروازهای خارجی بهتر است کارت پرواز یا رسید تحویل بار را نگه دارید تا اگر چمدان خود را در فرودگاه گم کردید بعنوان مدرک از آن استفاده کنید.

اگر بعد از گذشت 21 روز، بار شما پیدا نشود، خسارت گم شدن چمدان از فرودگاه یا ایرلاین پرداخت می‌شود. خسارتی که فرودگاه پرداخت می‌کند مبلغ قابل توجهی نیست. عموما به اندازه جایگزینی وسایل یا تهیه وسایل ضروری که در چمدان داشته اید، هزینه‌ای به شما پرداخت می‌شود.

اگر بیمه مسافرتی داشته باشید، می‌توانید بابت گم شدن چمدان از بیمه خسارت دریافت کنید. البته خسارت بیمه مسافرتی، مابه تفاوت مبلغی است که فرودگاه یا ایرلاین به شما پرداخت کرده.

برای دریافت خسارت بیمه مسافرتی باید چک خسارتی که از فرودگاه یا ایرلاین دریافت کردید را به همراه نامه فرودگاه (تایید این که بار شما گم شده) به شرکت بیمه تحویل دهید.

خسارت گم شدن چمدان

خسارت گم شدن چمدان

خسارت گم شدن مدارک

اگر پاسپورت یا ویزای خود را در سفر گم کردید، باید از سفارتخانه برگه عبور دریافت کنید. بعضی از سفارتخانه‌ها بابت صدور برگه عبور، مبلغی را دریافت می‌کنند. اگر پاسپورت شما هنوز اعتبار داشته باشد، بعد از بازگشت به ایران می‌توانید المثنی آن را دریافت کنید. هزینه دریافت المثنی و صدور برگه عبور در بیمه مسافرتی، از پوشش «گم شدن مدارک» پرداخت می‌شود.

مسافران در بعضی از کشورها می‌توانند با پاسپورت، از مزایای مختلفی بهره‌مند شوند. مثلا سیم‌کارت یا اینترنت رایگان دریافت کنند. اگر بعلت گم کردن پاسپورت، مجبور شدید برای موارد این‌چنینی مبلغی بپردازید، می‌‌توانید هزینه آن را از بیمه مسافرتی دریافت کنید.


خسارت درمان

بعضی از خدمات درمانی هستند که هزینه آن‌ها در همان کشور خارجی پرداخت می‌شود. اما برای بعضی خدمات، باید هزینه‌ها توسط فرد پرداخت و بعد از بازگشت به ایران از شرکت بیمه دریافت شود.

برای مثال شرکت‌های کمک‌رسان، عموما هزینه‌های مربوط به بستری و جراحی را در کشور خارجی پرداخت می‌کنند. این شرکت‌ها مبلغی را بابت خدمات پزشکی ضروری به بیمارستان‌های طرف قرارداد می‌پردازند تا هزینه‌ای بابت درمان مسافر از او دریافت نشود. البته در این حالت باید به سرعت پرونده پزشکی تشکیل شده و توسط شرکت کمک‌رسان بررسی شود.

اما درباره هزینه‌هایی مثل دندانپزشکی و خدمات سرپایی، شرایط متفاوت است. مسافر باید ابتدا مبلغی را پرداخت کند و بعد از بازگشت به کشور، هزینه آن را از بیمه پس بگیرد.

مدارک لازم به منظور دریافت خسارت بیمه مسافرتی برای هزینه‌های پزشکی:

  • تمام فاکتورهای پرداختی
  • گزارش بیمارستان یا پلیس مبنی بر این که در اثر حادثه به بیمارستان مراجعه کرده اید.
  • پرونده پزشکی (تمام نسخه‌ها و پرونده پزشکی باید در دارالترجمه رسمی، ترجمه شود)
  • اصل بیمه نامه و شناسنامه
  • کپی و اصل پاسپورت و بلیت (مهر ورود و خروج مندرج در پاسپورت)
خسارت بیمه مسافرتی

خسارت بیمه مسافرتی

خسارت تاخیر پرواز

اگر در سفر خارجی، هواپیمای شما دچار تاخیر شد، می‌توانید خسارت آن را از بیمه دریافت کنید. البته شرکت بیمه برای هر میزان تاخیر، خسارت پرداخت نمی‌کند. اکثر شرکت‌ها برای تاخیر بیش از 6 ساعت، هزینه‌های اسکان و غذا را می‌پردازن. البته بیمه هزینه‌ها را بعد از بازگشت به ایران پرداخت می‌کند. اگر ایرلاین برای شما هتل بگیرد، هزینه آن توسط بیمه پرداخت نمی‌شود. بیمه هزینه‌های مربوط به خرید غذا و رزرو هتل را بعد از بازگشت به کشور پرداخت می‌کند.

مدارک لازم به منظور دریافت خسارت بیمه مسافرتی برای تاخیر در پرواز:

  • تصویر بیمه نامه
  • بلیط رفت و پاسپورت ممهور به مهر ورود و خروج
  •  نامه ایرلاین مبنی بر این که چرا هواپیما دچار تاخیر شده
  •  تمام فاکتورهای پرداختی
خسارت تاخیر در پرواز

خسارت تاخیر در پرواز

بهترین بیمه مسافرتی را ازکی بخرم؟

برای خرید بهترین بیمه مسافرتی و دریافت مشاوره رایگان با کارشناسان ازکی تماس بگیرید. همچنین می‌توانید برای مقایسه قیمت بیمه مسافرتی در شرکت‌های مختلف، به سایت ازکی مراجعه کنید. ازکی بجز بیمه مسافرتی در زمینه فروش سایر محصولات بیمه‌ای هم فعالیت می‌کند. اگر برای مراجعه به نمایندگی‌های بیمه زمان کافی ندارید، می‌توانید با ورود به سایت ازکی، بیمه خود را اینترنتی بخرید.

ازکی از انتخاب و خرید تا مشاوره برای دریافت خسارت همراه شماست.


دریافت خسارت بیمه مسافرتی
5 (100%) 11 votes
Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *