بیمه عمر و سرمایه‌گذاری

مبلغ بیمه مستمری چقدر است؟ + معرفی انوع پوشش ها

در کشور بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر حقوق‌بگیر صندوق بازنشستگی کشوری و بیشتر از ۷ میلیون نفر مستمری‌بگیر از سازمان تامین اجتماعی داریم. تنها در بهار ۱۴۰۰ بیش از ۵۳ هزار حکم مستمری بازنشستگی صادر شده است. نکته مهم‌تر اینکه از این تعداد بیش از 150 هزار نفر ازکارافتاده هستند و بیش از یک میلیون نفر هم وظیفه‌بگیر (ورثه شاغل متوفی و ورثه بازنشسته متوفی). این عدد و ارقام درحالی‌ست که بازنشسته‌ها برای سال 1400 ماهانه حدود ۵ میلیون تومان و در بیشترین حالت ۱۰ میلیون تومان حقوق و مستمری دریافت کرده‌اند. آن هم وقتی که هزینه‌های روزمره زندگی و خورد و خوراک و اجاره خانه و … روز‌به‌روز بیشتر می‌شود. برای همین هم این روزها خیلی‌ها به فکر تهیه و خرید بیمه‌های عمر با امکان پرداخت مستمری هستند تا بتوانند به‌نوعی یک امنیت مالی مناسب برای خود و خانواده‌شان فراهم کنند. اگر شما هم می‌خواهید خیالتان بایت روزهای بازنسشتگی راحت باشد و نگران هزینه‌های زندگی در سال‌های آسایش عمر خود نباشد، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشد تا ببینیم مبلغ مستمری بیمه عمر چقدر است؟

منظور از مستمری بیمه عمر چیست؟

مستمری بیمه عمر درواقع یکی از امکانات و مزایای بیمه‌ عمر است. معمولا شرکت‌های بیمه برای طرح‌های متنوع بیمه عمر خود، به بیمه‌شده این اجازه را می‌دهند تا به انتخاب خودش و بر اساس شرایط زندگی‌اش، در سنین مختلف به‌صورت ماهیانه مستمری دریافت کند. البته  مستمری در بیمه عمر تنها توسط چند شرکت بیمه‌ای فعال در کشور ارائه می‌شود: مثل بیمه سامان و بیمه معلم و بیمه خاورمیانه.

البته سایر شرکت‌ها هم معمولا شرایط ویژه‌ای برای بیمه‌شده‌ها فراهم کرده‌اند که بتوانند از اندوخته بیمه‌نامه عمر خود به‌عنوان مستمری در دوران بازنشستگی استفاده کنند. مثلا بیمه ملت یک طرح بیمه عمر ویژه به‌نام بیمه مستمری زنان خانه‌دار دارد. یا در بیمه پاسارگاد، بیمه‌شده می‌تواند وقتی مدت قرارداد بیمه‌نامه تمام شد، کل اندوخته و سود مشارکت و تضمینی آن را یکجا بگیرد.

انواع بیمه مستمری کدامند؟

پوشش مستمری بیمه عمر هم مثل دیگر محصولات بیمه‌ای انواع مختلفی دارد. به‌طور کلی شرکت‌های بیمه سه نوع خدمات ویژه برای پرداخت مستمری در بیمه‌های عمر دارند:

 • بیمه مستمری‌ مادام‌العمر
 • بیمه مستمری برای مدت مشخص
 • بیمه مستمری آنی

برای این‌که درباره انواع بیمه مستمری عمر بیشتر بدانید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله «چگونه خودمان را بیمه مستمری عمر کنیم» را بخوانید.

دریافت مستمری بیمه عمر چه شرایطی دارد؟

دریافت مستمری بیمه عمر هم مثل هر خدمات و محصول بیمه‌ای دیگر شرایطی دارد. مثلا بیمه‌های مستمری عمر معمولا شرایط سنی دارند. همچنین مدت زمان پرداخت حق بیمه، مبلغ حق بیمه‌‌ای که در طول مدت بیمه‌نامه باید پرداخت شود، مبلغ نهایی اندوخته بیمه‌نامه، مدت زمانی که قرار است مستمری به بیمه‌شده پرداخت شود، هم هرکدام شرایط خاص خودشان در شرکت‌های بیمه مختلف دارند.

معمولا شرکت‌های بیمه‌ای که امکان پرداخت مستمری برای بیمه‌های عمرشان ارائه می‌کنند، یک بازه زمانی ۱۰ ساله، ۱۵ ساله، ۲۰ ساله و ۳۰ ساله برای پرداخت حق بیمه و نهایتا پرداخت مستمری درنظر می‌گیرند.

در بیمه‌های مستمری مادام‌العمر، سن بیمه‌شده بسیار مهم است و مبلغ حق بیمه را مشخص می‌کند. مثلا اگر یک بیمه‌شده 25 ساله و یک بیمه‌شده 65 ساله، اندوخته مساوی در بیمه‌نامه‌شان داشته باشند، مستمری متفاوتی دریافت می‌‌کنند. چون قرار است بیمه‌شده با سن کمتر برای مدت بیشتری مستمری بگیرد. یعنی طبیعتا نسبت به بیمه‌شده 65 ساله احتمالا برای بیمه‌شده 25 ساله مدت بیشتری این مستمری پرداخت خواهد شد.

نحوه پرداخت مستمری بیمه عمر چگونه است؟

دریافت مستمری از بیمه عمر به‌این‌صورت است که بیمه‌شده پس از تمام شدن مدت قرارداد بیمه عمر خود می‌تواند اندوخته بیمه‌نامه را دریافت کرده و یا آن را همچنان نزد شرکت بیمه بگذار تا هم به آن سود تعلق بگیرد و هم ماهانه یا سالانه یک مستمری برایش پرداخت شود.

مبلغ مستمری بیمه عمر چقدر است؟

میزان و مبلغ مستمری بیمه عمر معمولا به چند عامل بستگی دارد :

 • مدت قرارداد بیمه‌نامه (۱۰ سال، ۱۵ سال، ۲۰ سال و ۳۰ سال )
 • میزان حق بیمه پرداختی ماهانه
 • درصد افزایش سالانه اندوخته بیمه‌نامه
 • نرخ سودی که شرکت بیمه به بیمه‌ عمر پرداخت می‌کند

بهترین بیمه مستمری عمر از نظر سقف پرداخت

بیمه مستمری عمر هم درست مثل همه انواع بیمه‌های عمر (سرمایه‌گذاری و زمانی و …) طرح‌های مختلفی دارد که در هرکدام مبلغ پرداخت غرامت فوت، پوشش امراض خاص فرق می‌کند.

مثلا در بیمه مستمری خاورمیانه علاوه بر اینکه بیمه‌شده می‌تواند درخواست مستمری به مدت ۵ ساله، ۱۰ ساله، ۱۵ ساله، ۲۰ ساله، ۲۵ ساله و ۳۰ ساله داشته باشد، از امکات زیر هم برخوردار می‌شود:

 • سرمایه فوت به هر علت تا سقف ۷۰۰ میلیون تومان
 • سرمایه فوت به علت حادثه تا سقف ۴۰۰ میلیون تومان
 • پوشش امراض خاص تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان
 • پوشش هزینه‌های درمانی و پزشکی سرطان تا سقف ۳۱۰ میلیون تومان
 • جبران هزینه‌های پزشکی تا سقف ۴۰ میلیون تومان

بیمه عمر مستمری سامان هم در بیمه‌نامه‌های مستمری خود پوشش‌های مختلف زیر را دارد:

 • سرمایه فوت به هر علت تا ۱ میلیارد تومان
 • سرمایه فوت به علت حادثه بدون سقف
 • پوشش امراض برای ۳۱ بیماری تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان
 • پرداخت مستمری از کارافتادگی
 • پرداخت سرمایه ازکارافتادگی و نقص عضو

همچنین در بیمه مستمری آنی بیمه معلم، علاوه بر اینکه بیمه‌شده بعد از یک ماه می‌تواند تا ۲۰ سال مستمری بگیرد، اگر به هر علتی فوت کند، تا سقف 200 میلیون تومان به ذی‌نفعان بیمه‌نامه غرامت فوت پرداخت می‌شود. سقف پوشش فوت به علت حادثه این بیمه‌نامه هم ۶۰۰ میلیون تومان است.

بر اساس استعلام بیمه عمر پاسارگاد نیز بیمه‌شده می‌تواند اندوخته بیمه نامه خود را به‌صورت ماهانه و به‌عنوان مستمری بازنشستگی دریافت کند.

بیمه مستمری عمر از ازکی

با مراجعه به سایت ازکی می‌توانید پوشش‌های مستمری بیمه عمر شرکت‌های بیمه مختلف را با هم مقایسه کنید و بهترین بیمه مستمری را با قیمت مناسب برای خودتان بخرید.

حقوق مستمری بگیران بیمه تامین اجتماعی روستاییان و عشایر چقدر است؟

حقوق مستمری‌بگیران بیمه تامین اجتماعی روستاییان و عشایر در حدود ۵ میلیون تومان است.  اگر بیمه روستاییان و عشایر باشید این مقدار از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا ۶ میلیون تومان حقوق متفاوت است. این مبلغ بستگی به سطحی دارد که برای پرداخت بیمه انتخاب کردید. برای مشاهده فیش حقوقی خود می‌توانید از طریق سامانه بیمه روستایی و عشایری میزان حقوق،‌افزایش حقوق، کسری حقوق و موارد دیگر را مشاهده کنید. اگر تابه‌حال از این سامانه استفاده نکرده‌اید، باید بگوییم که هیچ نیازی به ثبت نام نیست و شما می‌توانید با واردکردن کد ملی‌تان به سامانه وارد شوید.

بیمه عمر مستمری بگیران تامین اجتماعی چقدر است؟

مبلغ بیمه عمر مستمری‌بگیران تامین اجتماعی برای هر بیمه‌شده ۸ میلیون تومان است. پرداخت این مقدار سقف مشخصی ندارد و علت فوت هرچه که باشد به بازماندگان پرداخت می‌شود.

مستمری بیمه اختیاری چقدر است؟

با توجه به قانون فعلی، شما باید حداقل ۵۵ سال سن داشته باشید تا بتوانید بازنشسته شوید. مبلغ مستمری بیمه اختیاری به این شکل محاسبه می‌شود:

میانگین پرداختی حق بیمه دو سال آخر * ۲۰ (سال)

اگر این مقدار کمتر از حقوق تصویبی دولت باشد، حقوق شما تا پایه حقوق افزایش می‌یابد. بهتر است که حق بیمه اختیاری را بر اساس میانگین سال‌های آخر پرداخت بیمه بپردازید تا مبلغ بیشتر شود و حقوق بازنشستگی‌تان نیز بیشتر شود.

مستمری بیمه زنان خانه دار چقدر است؟

در شرایط زیر زنان خانه‌دار می‌توانند بدون شرط سنی، اقدام به درخواست بازنشستگی و برقرای مستمری بازنشستگی کند:

 •  55 سال تمام سن و حداقل 20 سال کامل سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد؛
 •  45 سال تمام سن و حداقل 30 سال کامل سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد؛
 • 35 سال تمام سن و سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد.

حقوق بازنشستگی زنان خانه دار،بستگی به سال‌های واریز حق بیمه دارد و در برخی موارد، به علت کم بودن سال های واریز حق بیمه، فقط حقوق ده یا 20 روز از یک ماه 30 روزه را دریافت می‌کنند.

سوالات متداول

۱. منظور از مستمری بیمه عمر چیست؟

مستمری بیمه عمر امکانی است که در قالب طرح‌های بیمه عمر ارائه می‌شود و به بیمه‌شدگان این اجازه را می‌دهد که در سنین مختلف و بر اساس نیازهای خود، مبلغی را به صورت ماهیانه دریافت کنند. این خدمت به منظور فراهم آوردن امنیت مالی در دوران بازنشستگی ارائه می‌شود.

۲. انواع بیمه مستمری چه هستند؟

انواع بیمه مستمری شامل بیمه مستمری مادام‌العمر، بیمه مستمری برای مدت مشخص، و بیمه مستمری آنی است. هر یک از این گزینه‌ها شرایط و مزایای متفاوتی دارند که بر اساس نیازها و انتظارات بیمه‌شده انتخاب می‌شوند.

۳. شرایط دریافت مستمری بیمه عمر چیست؟

شرایط دریافت مستمری بیمه عمر شامل مواردی مثل شرایط سنی، مدت زمان پرداخت حق بیمه، مبلغ حق بیمه، و مبلغ نهایی اندوخته بیمه‌نامه است. شرکت‌های بیمه‌ای معمولا بازه‌های زمانی مختلفی برای پرداخت حق بیمه و در نهایت پرداخت مستمری در نظر می‌گیرند.

۴. نحوه پرداخت مستمری بیمه عمر چگونه است؟

بیمه‌شده پس از پایان یافتن مدت قرارداد بیمه‌نامه عمر می‌تواند اندوخته بیمه‌نامه را دریافت کند و یا آن را به صورت اندوخته نزد شرکت بیمه نگه دارد تا هم سود به آن تعلق گیرد و هم مستمری به صورت ماهیانه یا سالانه به بیمه‌شده پرداخت شود.

۵. مبلغ مستمری بیمه عمر چقدر است؟

مبلغ مستمری بیمه عمر به چندین عامل بستگی دارد از جمله: مدت قرارداد بیمه‌نامه، میزان حق بیمه پرداختی، درصد افزایش سالانه اندوخته بیمه‌نامه، و نرخ سودی که شرکت بیمه به بیمه‌نامه عمر پرداخت می‌کند.

4 دیدگاه

 1. سلام من بیشتر ۳۰سال هست بیمه عمر واریز می کنم آیا میتونم وام یا پولی از بیمه عمر دریافت کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا